BG109821A - Метод за биологично очистване на води от водоеми - Google Patents

Метод за биологично очистване на води от водоеми Download PDF

Info

Publication number
BG109821A
BG109821A BG109821A BG10982107A BG109821A BG 109821 A BG109821 A BG 109821A BG 109821 A BG109821 A BG 109821A BG 10982107 A BG10982107 A BG 10982107A BG 109821 A BG109821 A BG 109821A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
fish
carp
water
species
imported
Prior art date
Application number
BG109821A
Other languages
English (en)
Inventor
Евлоги НОТЕВ
Христина ВАСЕВА
Original Assignee
Евлоги НОТЕВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Евлоги НОТЕВ filed Critical Евлоги НОТЕВ
Priority to BG109821A priority Critical patent/BG109821A/bg
Priority to PCT/BG2008/000002 priority patent/WO2008098322A1/en
Publication of BG109821A publication Critical patent/BG109821A/bg

Links

Landscapes

  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)

Abstract

Методът ще намери приложение в екологията, по-специално за възстановяване на нарушеното равновесие на ихтиофауната и аквакултурите в езера, язовири идруги водоеми. Той включва операции по предварителна подготовка чрез отстраняване на част от наличната във водоема риба и последващо контролирано заселване на риби-хищници, растителноядни и бентосоядни видове риба, както и на раци и миди.

Description

МЕТОД ЗА БИОЛОГИЧНО ОЧИСТВАНЕ НА ВОДИ ОТ ВОДОЕМИ
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за биологично очистване на води и ще намери приложение в екологията и по-специално за възстановяване на нарушеното равновение на ихтиофауната и аквакултурите в езера, язовири и други водоеми.
Предшестващо състояние на техниката
Опазването на околната среда от замърсяване, в това число водата, е изключително актуално във всички части на света и е от първа необходимост за човека и всяко живо същество.
Изкуствените езера - язовирите, явяващи се и основни вододайни зони за околните селища, представляват затворени еко системи, в които особено отрицателно влияние за самовъзпроизводството и нормалното съществуване на екосистемата оказва колебанието на водата в периода на мръстене на някои видове риби. При понижаване на водното ниво - нормално явление при язовирите, рибните мръстилища остават на сухо и обратно - при силни дъждове се заличават. В същото време, за по-малко взискателните видове като каракудите, червеноперката, слънчевката и други видове плевелни риби, създадените условия остават благоприятни, в резултат на което броят им се увеличава. Следователно, с течение на времето, съставът на ихтиофауната се изменя, като драстично се увеличава броя на малоценните риби.
• · ·· · · ····«« • · · ···· · · · ···· ·· · · · · • · ··· · · ·· ·· ··· · · · ··· ··· ·· ·· ···· ·· ·
В язовирите се изменят и условията на хранене. Фитопланктонът се развива в големи количества и предизвиква т.нар.”цъфтеж” на водата, а зоопланктонът се обогатява не само с нови форми, но и количествено се увеличава. Развитието на зообентоса в язовира зависи от хидрологичния режим през летните и зимни месеци. При лятното спадане на водата, плитководните участъци се пресушават. Повечето от бентосните организми не успяват да се оттеглят от пресушените зони и загиват без да оставят поколение.
От горепосоченото се вижда, че формирането на ихтиофауната представлява сложен процес, съобразно с негативните специфични условия за изкуствените водоеми и ако бъде оставен само на естественото си развитие в повечето случаи довежда до влошаване състоянието на водата във водоемите поради натрупване на биологични замърсители.
Известни са методи за очистване на питейните води още във водоемите - езера, язовири и др., чрез формиране на контролирана ихтиофауна, при което се внасят определени видове риби и аквакултури в езерата и язовирите и след точно определен период от време се организира тяхното изнасяне за запазване на определено екологосъобразно съотношение на обитаващите ги видове и поддържане на доброто състояние на водите.
Известен е метод за внасяне на определени видове хищни риби сом, щука, пъстърва и др. Това е така наречения метод за очистване отдолу нагоре. Един от враговете на основния биологичен замърсител на водите фитопланктона е зоопланктона. Последният може да се увеличи чрез унищожаване на плевелната риба, която пък от своя страна преобладаващо се храни с него. Този процес • · ·· ·· ·«·««· • · · · · · · · · · • · · · ·· · · · · • · ··· · · ·· · · ··· · · · ··· ··· ·· ·· ·· · · ·· · обаче е бавен и се използва по-скоро за поддържне на вече чисти води.
Друг известен метод е т.нар. „метод отгоре надолу”, т.е. внасяне на фитоплактоноядни риби - бял толстоб, бял амур и др. Този метод също има своите недостатъци, тъй като плевелната риба при самостоятелното му прилагане изобилства и се явява като не помалък замърсител от фитопланктона.
Техническа същност на изобретението
Цел на изобретението е да се създаде метод за биологично очистване на водоеми чрез възстановяване на фауната и флората на водоема и образуване на устойчива, екологично съобразна система.
Тази цел се постига чрез метода съгласно изобретението, състоящ се в това, че първоначално се осъществява балансирано изнасяне на наличните във водата риби чрез ежедневен улов с гриб и хрилни мрежи. След изнасянето от водоема на достатъчно количество от наличната риба се пристъпва към внасянето и заселването с ® различни видове риба, при строго определено съотношение. Така във водоема се внасят риби хищници, като сом, щука, пъстърва, бяла риба и др. Внасят се също растителноядни видове като бял амур, черен амур, бял толстолоб, пъстър толстолоб и т.н., както и бентосоядни (всеядни) риби като шаранови риби, лин и др. За да се предпази водоема от разлагането на умрели и болни риби се внася също езерен рак, който се справя добре с този вид онечиствания, както и черна мида, която се размножава и служи като допълнителен филтратор на водата.
Всеки един от внасяните видове риби, раци и миди представлява част от формираното население на водоема и има строго « · · · 9 9 999999
9 9 · · · · ··· • ··· · · · ···
9 9 9 9 · · · · ··
9 9 9 9 9 9 99 ··· ·· ·· ····· · · определена функция и предназначение. Независимо от направеното зарибяване, грижата по екологичния филтър трябва да бъде постоянна и ежедневна. Добри резултати могат да се постигнат единствено ако се балансира правилно между „внасяните” и „изнасяни” от водоема видове риби, раци и миди. Ежедневно следва да се наблюдава състоянието на организмите, населяващи водоема. Периодично се правят анализи на хидро-химическите показатели.
Предимствата на метода, съгласно изобретението се състоят в това, че:
-„цъфтежът” на водата постепенно спира;
- започва самовъзпроизводството на внесените видове риба;
- наблюдава се изключителен прираст при бялата мряна, черния амур, толстолобите, пъстървите и маломерният костур едрее;
- постига се икономия на материали в пречиствателните станции, а оттам и на средства за пречистване на питейните води от обработените по метода, съгласно изобретението водоеми.
Примерно изпълнение на изобретението
Изобретението се илюстрира със следния пример, който в никакъв случай не го ограничава.
Подбран е изкуствен водоем - язовир, предназначен за осигуряване на питейно водоснабдяване на населението от околните селища. Общата площ на язовира е 360 декара с обем 3,100 милиона кубически метра вода. Разположен е на надморска височина от 812 м. Максималната му дълбочина е 28 метра, с плитчини от 1-2 метра и дължина на язовирното езеро от около 2 300 метра. Язовирът е пуснат в експлоатация през 1991 г, като към този момент е зарибен с точно определени видове риби, строго подбрани за моментното • · ·· ·· ··*··· • · · ν · · · · ·· • · »· ·· · · ·· • · 9 9 9 9 9 9 9 99
9 9 9 9 9 9 99
999 99 99 9999 999 състояние на водоема. Впоследствие рибното население и самият язовир са оставени дълги години без грижи и надзор, докато неотдавна се констатира една изключително натоварена биосреда, без никакво самовъзпроизводство и шанс за самоосвобождаване.
Към гореописания водоем беше приложен метода за биологично очистване съгласно изобретението. Първоначално беше отстранена част от наличната във водоема плевелна риба, чрез ежедневен улов с гриб и хрилни мрежи. След това се пристъпи към заселване в определени съотношения на риби-хищници (сом и пъстърва), растително ядни риби (бял амур, бял толстолоб) и бентосоядни видове (лин и шаранови риби). Внесени бяха също езерен рак и черна мида.
В резултат за по-малко от година се отбелязва преставане на цъфтежа на водата и прираст на определени видове риби. Отчетено е и значително намаляване на средствата за пречистване на питейната вода в пречиствателната станция.

Claims (6)

1. Метод за биологично очистване на води от водоеми чрез формиране на контролирана ихтиофауна и флора на водоема, характеризиращ се с това ,че се осъществява балансирано изнасяне преди обработката на наличните във водоема риби, последвано от комплексно внасяне на риби-хищници, растителноядни и бентосоядни видове риби, както и на видове раци и миди, при определени съотношения на изнасяната и внасяна ихтиофауна.
2. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че изнасяни риби са плевелни риби.
3. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че една от изнасяните риби е слънчевката.
4. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че внасяните риби-хищници, включват такива като сом, щука, пъстърва, бяла риба и др.
5. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че внасяните растителноядни видове риби включват такива като бял амур, черен амур, бял толстолоб, пъстър толстолоб и др.
6. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че внасяните бентосоядни риби включват такива като лин, шаранови риби и др.
BG109821A 2007-02-16 2007-02-16 Метод за биологично очистване на води от водоеми BG109821A (bg)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109821A BG109821A (bg) 2007-02-16 2007-02-16 Метод за биологично очистване на води от водоеми
PCT/BG2008/000002 WO2008098322A1 (en) 2007-02-16 2008-02-13 Method for biological cleaning of water from reservoirs

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109821A BG109821A (bg) 2007-02-16 2007-02-16 Метод за биологично очистване на води от водоеми

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG109821A true BG109821A (bg) 2008-11-28

Family

ID=40328063

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109821A BG109821A (bg) 2007-02-16 2007-02-16 Метод за биологично очистване на води от водоеми

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG109821A (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111436387A (zh) * 2020-04-07 2020-07-24 中国科学院南京地理与湖泊研究所 基于鱼类群落生物量调控的城市草型湖泊稳态维持方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111436387A (zh) * 2020-04-07 2020-07-24 中国科学院南京地理与湖泊研究所 基于鱼类群落生物量调控的城市草型湖泊稳态维持方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Winemiller et al. Fish ecology in tropical streams
Jeppesen et al. Biomanipulation as a restoration tool to combat eutrophication: recent advances and future challenges
Lu et al. Feeding and control of blue-green algal blooms by tilapia (Oreochromis niloticus)
Holomuzki et al. Biotic interactions in freshwater benthic habitats
Kabir et al. Effect of mangroves on distribution, diversity and abundance of molluscs in mangrove ecosystem: a review
CN105152346B (zh) 应用于大型深水湖泊水生态系统修复的方法
Welcomme et al. An evaluation of present techniques for the enhancement of fisheries
Vašek et al. The utility of predatory fish in biomanipulation of deep reservoirs
Nobles et al. Biodiversity loss in freshwater mussels: importance, threats, and solutions
WO2008098322A1 (en) Method for biological cleaning of water from reservoirs
Sosa-Villalobos et al. Diagnosis of the current state of aquaculture production systems with regard to the environment in Mexico
Varadharajan et al. Effect of physico-chemical parameters on crabs biodiversity
Alhejoj et al. Aquatic mollusks: occurrences, identification and their use as bioindicators of environmental conditions (salinity, trace elements and pollution parameters) in Jordan
Whitfield et al. Feeding ecology and trophic dynamics
Ozbay et al. Impacts of aquaculture on habitats and best management practices (BMPs)
Arduini et al. Biofouling role in mariculture environment restoration: An example in the Mar Grande of Taranto (Mediterranean Sea)
Gagnon et al. Nutrient enrichment overwhelms top-down control in algal communities around cormorant colonies
Napiórkowski et al. The impact of catastrophic flooding on zooplankton
Pan et al. Soft-bottom marine benthos
BG109821A (bg) Метод за биологично очистване на води от водоеми
Hwang et al. Effects of cyanobacterium Microcystis aeruginosa on the filtration rate and mortality of the freshwater bivalve Corbicula leana.
Allan et al. Species interactions
Mohamed et al. CMFRI Marine Fisheries Policy Series No. 10; Guidance for Good Mussel Farming Practices in India based on a Case study from Kerala
Chakraborty et al. Biodiversity: Concept, Theories, and Significance in River Ecology
Chen Analysis on the changes of zooplankton in the restoration of urban lake water