BG109337A - Магнитотранзисторен сензор - Google Patents

Магнитотранзисторен сензор Download PDF

Info

Publication number
BG109337A
BG109337A BG109337A BG10933705A BG109337A BG 109337 A BG109337 A BG 109337A BG 109337 A BG109337 A BG 109337A BG 10933705 A BG10933705 A BG 10933705A BG 109337 A BG109337 A BG 109337A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
source
drain
sensor
magnetotransistor
parallel
Prior art date
Application number
BG109337A
Other languages
English (en)
Inventor
Чавдар РУМЕНИН
Константин ДИМИТРОВ
Original Assignee
Чавдар РУМЕНИН
Константин ДИМИТРОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Чавдар РУМЕНИН, Константин ДИМИТРОВ filed Critical Чавдар РУМЕНИН
Priority to BG109337A priority Critical patent/BG109337A/bg
Publication of BG109337A publication Critical patent/BG109337A/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Магнитотранзисторният сензор е със съществено повишена чувствителност и намален собствен шум. Действието на преобразувателя е на основата на модулиране на каналния ток чрез управление с допълнителен потенциал от тип на Хол на областта на пространствен товар под канала на МОSТ. В новия сензор отсъстват инжекционен ток и неравновесна биполярна проводимост, което е ограничение за висок перформанс. Той съдържа полупроводникова подложка (1) с примесен тип проводимост, върху едната страна на която, на разстояние един от друг, са разположени сорс (2)и дрейн (3) с правоъгълна форма, разстоянието между които изцяло е покрито с гейт (4). Дрейнът (3) през товарен резистор (5) и първи източник на напрежение (6) е свързан със сорса (2) така, че да е включен в обратна посока спрямо подложката (1). Гейтьт (4) през втори източник на напрежение (7) е свързан със сорса (2) така, че между сорса (2) и дрейна (3) да съществува канален ток. От двете страни, съответно на сорса (2) и дрейна (3), и на разстояние от тях са формирани още по един правоъгълен омичен контакт (8 и 9) към полупроводниковата подложка (1), успоредни на сорса (2) и дрейна (3). Двата омични контакта (8 и 9) са свързани през трети токоизточник (10) така, че полярността на сорса (2)и тази на разположения до него контакт (8) да съвпадат. Външното магнитно поле (11) е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката (1) и успоредно на правоъгълните контакти (2, 3, 8 и 9). Изходът (12) на магнитотр

Description

Изобретението се отнася до магнитотранзисторен сензор, приложим в областта на сензориката, микро- и нано-електрониката, автомобилната промишленост, системите за управление, контролно-измервателната технология, безконтактната автоматика и позиционирането на обекти в пространството, енергийния сектор, военното дело и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е магнитотранзисторен сензор, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която на разстояние един от друг са разположени сорс и дрейн с правоъгълна форма, разтоянието между които е изцяло покрито с гейт, а върху цялата срещуположна страна на подложката е формиран омичен контакт. Дрейнът през товарен резистор и първи източник на напрежение е свързан със сорса така, че да е в ключен в обратна посока спряма подложката, гейтът през втори източник на напрежение е свързан със сорса така, че между сорса и дрейна да съществува канален ток, а сорсът през трети източник на напрежение е свързан с омичния контакт върху срещуположната страна на подложката така, че да бъде включен в права посока спрямо нея. Външното магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката и успоредно на правоъгълните сорс и дрейн. Изходът на магнитотранзисторния сензор са изводите на товарния резистор, [1,2].
Недостатъци на този магнитотранзисторен сензрр.^а повщиетдето собствен шум, ограничаващ минималната стойност на детектируемоте магнитно iiojfa, вследствие инжекцията на неосновни носители от copCi б*7!одлбйЛ<ата и fikcWra магниточувствителност поради редуциране на основния преобразувателен механизъм ефектът на Хол от неравновестната биполярна проводимост, свързана с инжекцията.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задачата на изобретението е да се създаде магнитотранзисторен сензор с понижено ниво на собствен шум и висока магниточувствителност.
Тази задача се решава с магнитотранзисторен сензор, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която на разстояние един от друг са разположени сорс и дрейн с правоъгълна форма, разстоянието между които изцяло е покрито с гейт. Дрейнът през товарен резистор и първи източник на напрежение е свързан със сорса така, че да е включен в обратна посока спрямо подложката, а гейтът през втори източник на напрежение е свързан със сорса така, че между сорса и дрейна да съществува канален ток. От двете страни съответно на сорса и дрейна, и на разстояние от тях са формирани още по един омичен контакт към полупроводниковата подложка, успоредни на сорса и дрейна. Двата омични контакта са свързани през трети токоизточник така, че полярността на сорса и тази на разположения до него омичен контакт да съвпадат. Външното магнитно поле е приложено перпендикулюрно на напречното сечение на подложката и успоредно на правоъгълните контакти. Изходът на магнитотранзисторния сензор са изводите на товарния резистор.
Предимства на изобретението са ниското ниво на собствен шум и повишената магниточувствителност вследствие отсъствието на инжекционен ток и неравновесна биполярна проводимост, което позволява максималното развитие на основният сензорен механизъм - ефектът на Хол в подложката. Също така магниточувствителността може да се управлява в широк диапазон чрез независимия трети токоизточник.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Магнитотранзисторният сензор съдържа полупроводникова подложка 1 с примесен тип проводимост, върху едната страна на която на разстояние един от друг са разположени сорс 2 и дрейн 3 с правоъгълна форма, разстоянието между които изцяло е покрито с гейт 4. Дрейнът 3 през товарен резистор 5 и първи източник на напрежение 6 е свързан със сорса 2 така, че да е включен в обратна посока спряма подложката 1, а гейтът 4 през втори източник на напрежение 7 е свързан със сорса 2 така, че между сорса 2 и дрейна 3 да съществува канален ток. От двете страни съответно на сорса 2 и дрейна 3, и на разстояние от тях са формирани още по един правоъгълен омичен контакт 8 и 9 към полупроводниковата подложка 1, успоредни на сорса 2 и дрейна 3. Двата омични контакта 8 и 9 са свързани през трети токоизточник 10 така, че полярността на сорса 2 и тази на разположения до него омичен контакт 8 да съвпадат. Външното магнитно поле 11 е приложено перпендикулярно на напречното сечение на
подложката 1 и успоредно на правоъгълните контакти 2, 3 ., 8 и 2. Изходът. 12. да магнитотранзисторния сензор са изводите на товарния pe^icfop,5., *· *· · ····,
Действието на магнитотранзисторния сензор, ’оъгяаоно «изобретението,.· е следното.
След включване на първия 6 и втория 7 източник на напрежение, чрез вариране на напреженията Ksd и Kgs се установява такъв начален работен режим, при който между сорса 2 и дрейна 3 на МОП (метал-окис-полупроводник) транзистора да съществува дрейнов ток Zsd- Когато се включи третия токоизточник 10 с указаната полярност, токът /g,9 между двата омични контакта 8 и 9 генерира в зоната под МОП транзистора допълнителен потенциал, който разширява обеднената област между канала и подложката 1. Това води до нарастване на праговото напрежение Υχ. Възможността за модулиране чрез допълнителен електрически потенциал на областта на пространствен заряд (ОПЗ) на канала и дрейна 3 на МОП транзистора, а от тук и стойността на каналния ток Zsd, респективно на изходното напрежение KR 12 върху товарния резистор 5, е в основата на функционирането на магнитотранзисторния сензор. Иновативността на предложеното решение произтича от факта, че омичните контакти 8 и 9, и МОП транзистора формират триизводен елемент на Хол с паралелна ос на магниточувствителност. В случая МОП транзисторът като цяло изпълнява ролята на третия изходен “терминал”, върху който се развива Холовия потенциал. При включване на външно магнитно поле В 11, приложено перпендикулюрно на напречното сечение на сензора и успоредно на контактите 2, 3 ,8 и 9, по протежение на зоната под МОП транзистора се генерира магнитоелектрично напрежение от тип на Хол Име(В)· То е нечетно тъй като промяната в посоката на магнитното поле В 11 води до изменение на знака на напрежението VMe(jB). В резултат по дължината на областта на пространствен товар на канала на МОП транзистора в магнитното поле В 11 се генерира допълнителен потенциал от тип на Хол, който управлява стойността на каналния ток Zsd(-S), респективно изходното напрежение Vr(B) 12. По същество магниточувствителността на сензора е в резултат на модулацията на коефициента на транзисторно усилване чрез допълнителното напрежение ИМЕ(Л). Както и при ефекта на Хол стойността на напрежението Кме зависи от големината на тока Zg,? и на магнитната индукция В 11. Неочакваният положителен ефект от техническото решение е функционалната интеграция в една и съща област на транзисторно усилване с магнитоелектричния ефект. Това мултиплициране на двата механизма е причината на изхода 12 на сензора да се измерват нестандартно високи стойности на напрежението Vr(B) в сравнение с известните магнитотранзисторни елементи.
Отсъствието на инжекция на неосновни носители и неравновесна биполярна проводимост в подложката 1 обуславя ниското ниво на собствения шум, типично за MOS транзисторите.
Независимото управление на допълнителния потенциал от типа на Хол под областта на пространствен товар на MOS транзистора чрез тока /s,9 позволява целенасочено да се управлява чувствителността в широки граници, което е невъзможно в известното решение.
Резултатите показват, че в новия сензор за магнитно поле чувствителността нараства около 100 %, а нивото на собствения шум намалява с около една декада.
Реализацията на магнитотранзисторния сензор е напълно съвместима със силициевата MOS технология. С развитието на планарната технология за съединенията > е от групата А В , чиято подвижност е многократно по-висока от тази на силиция, предполага драстично увеличаване и на магниточувствителността на новия сензор. Ето защо перспективни ще бъдат материали като GaAs, InSb, InP и др. Тъй като изходът 12 на сензора съдържа начален офсет (начално напрежение Vr(B = 0) > 0 в отсъствие на магнитно поле В = 0), неговото компенсиране може д&' -се’ осъществи· с подкв^ящ резисторен мост, включен например към първия източциК цй нНпр&жеВие* d. В то1и случай изход 12 ще бъде дрейна 3 на МОП транзистора ’ и средната точка’*на резисторния мост (тримера). Освен при стайни температури, новият магнитотранзисторен сензор функционира и в криогенна среда, включително при температура на кипене на течния азот Т = 77 К. Това допълнително разширява приложимостта му за целите на слабополевата магнитометрия.

Claims (1)

1. Магнитотранзисторен сензор, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която на разстояние един от друг са разположени сорс и дрейн с правоъгълна форма, разстоянието между които изцяло е покрито с гейт и три токоизточника, дрейнът през товарен резистор и първия източник на напрежение е свързан със сорса така, че да е включен в обратна посока спрямо подложката, а гейгьт през втория източник на напрежение е свързан със сорса така, че между сорса и дрейна да съществува канален ток, външното магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на подложката и успоредно на сорса и дрейна, а изходът на магнитотранзисторния сензор са изводите на товарния резистор, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че от двете страни съответно на сорса (2) и дрейна (3), и на разстояние от тях са формирани още по един правоъгълен омичен контакт (8) и (9) към полупроводниковата подложка (1), успоредни на сорса (2) и дрейна (3), двата омични контакта (8) и (9) са свързани през третия токоизточник (10) така, че полярността на сорса (2) и тази на разположения до него омичен контакт (8) да съвпадат.
BG109337A 2005-11-02 2005-11-02 Магнитотранзисторен сензор BG109337A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109337A BG109337A (bg) 2005-11-02 2005-11-02 Магнитотранзисторен сензор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109337A BG109337A (bg) 2005-11-02 2005-11-02 Магнитотранзисторен сензор

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG109337A true BG109337A (bg) 2007-05-31

Family

ID=38229620

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109337A BG109337A (bg) 2005-11-02 2005-11-02 Магнитотранзисторен сензор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG109337A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4929993A (en) Hall element device with depletion region protection barrier
US4607271A (en) Magnetic field sensor
US5336943A (en) Temperature sensing circuit
US6903429B2 (en) Magnetic sensor integrated with CMOS
US8854087B2 (en) Electronic circuit with a reverse conducting transistor device
US5017804A (en) Hall sensing of bond wire current
von Kluge et al. An analytical model of MAGFET sensitivity including secondary effects using a continuous description of the geometric correction factor G
JPH0728058B2 (ja) 集積回路に集積可能なホール素子
US11901355B2 (en) Semiconductor device having a main transistor, a sense transistor, and a bypass diode structure
CN113411074B (zh) 霍尔传感器开关及电子设备
US20080150522A1 (en) Semiconductor magnetic sensor
US6744250B2 (en) Device for measuring the strength of a vector component of a magnetic field, current-measuring device and use of a field-effect transistor
BG109337A (bg) Магнитотранзисторен сензор
Xinyu et al. General characteristics and current output mode of MOS magnetic field sensor
Nguyen et al. Modeling the effect of strong magnetic field on n-type MOSFET in strong inversion
US7009184B2 (en) Amplifier device for sensors
Devlikanova et al. The Study of SOI Split-drain Field-effect Hall sensor In Partial Depletion Mode
RU2204144C2 (ru) Интегральный биполярный магнитотранзистор
SU1636816A1 (ru) Датчик дл измерени магнитного пол
RU2055419C1 (ru) Магниточувствительный биполярный транзистор
Nakachai et al. Simulation of MOSFET as horizontal magnetic mosfet (MAGFET)
BG66246B1 (bg) Полупроводников сензор за магнитно поле
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
BG65080B1 (bg) Паралелно-магнитополеви сензор на хол
BG66560B1 (bg) Двоен полупроводников сензор на хол