BG100203A - планка за остеосинтеза - Google Patents

планка за остеосинтеза Download PDF

Info

Publication number
BG100203A
BG100203A BG100203A BG10020395A BG100203A BG 100203 A BG100203 A BG 100203A BG 100203 A BG100203 A BG 100203A BG 10020395 A BG10020395 A BG 10020395A BG 100203 A BG100203 A BG 100203A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
plate
edges
osteosynthesis
cleat
plane
Prior art date
Application number
BG100203A
Other languages
English (en)
Inventor
Станислав Несторов
Original Assignee
Станислав Несторов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Станислав Несторов filed Critical Станислав Несторов
Priority to BG100203A priority Critical patent/BG100203A/bg
Publication of BG100203A publication Critical patent/BG100203A/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B17/00Surgical instruments, devices or methods, e.g. tourniquets
    • A61B17/56Surgical instruments or methods for treatment of bones or joints; Devices specially adapted therefor
    • A61B17/58Surgical instruments or methods for treatment of bones or joints; Devices specially adapted therefor for osteosynthesis, e.g. bone plates, screws, setting implements or the like
    • A61B17/68Internal fixation devices, including fasteners and spinal fixators, even if a part thereof projects from the skin
    • A61B17/80Cortical plates, i.e. bone plates; Instruments for holding or positioning cortical plates, or for compressing bones attached to cortical plates

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Orthopedic Medicine & Surgery (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)

Abstract

Планката намира приложение в ортопедията при лечение на фрактури чрез екстракортикална остеосинтеза. Тя има горна (2) и свързана към нея долна повърхнина (3) със сводеста извита гладка част (8). По дължината на планката са оформениповече от един отвор (9) за кортикален винт. В двата странични края на долнатаповърхнина има надлъжни крайни ръбове (5), като успоредно на тях, върху долната повърхнина, има най-малко още един надлъжен ръб (6), така чеса оформени странични назъбвания (7) в напречно сечение. Върховете на ръбовете (5 и 6) лежат насиметрични равнини, разположени под ъгъл спрямо симетричната равнина на планката.

Description

ПЛАНКА ЗА ОСТЕОСИНТЕЗА
1.ОБЛАСТ НА ПРИЛОЖЕНИЕ
Настоящето изобретение се отнася до планка за остеосинтеза, намираща приложение в ортопедията при лечение на счупени кости по метода на екстракортикалната остеосинтеза, както в хуманната, така и във ветеринарната медицина.
2. ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Екстракортикалната остеосинтеза се прилага при различни по вид и локализация фрактури: раздробявания, коси, винтообразни, напречни, околоставни и ставни, независимо от формата и извивката на костномозъчния канал. В голяма част от случаите фиксаторите за екстракортикалната остеосинтеза представляват различни по форма и дебелина планки, закрепвани върху костта с помощта на костни винтове. Остеосинтезата обаче, с дълги плътно прилепващи към костта планки води до нарушаване на циркулацията на кръвта в кортекса под планката. Това води до увеличаване вероятността от инфекция, считана за голямо усложнение в след оперативното лечение, както и до увеличаване на времето за лечение. Освен това за да се осъществи продължителна и стабилна остеосинтеза е необходимо между планката и костните фрагменти да се обезпечи устойчив контакт по цялата дължина на планката, който да бъде гарантиран за различни по вид и форма кости, като същевременно се даде възможност за редуциране броя на използваните винтове.
Известно е от US 3695259 решение, което предлага 1-образна форма на напречното сечение на планката за увеличаване на здравината й, както и за подоброто й прилягане към кости с различни външни контури. Недостатък на това решение е, че за различни по големина кости трябва да се използват планки с различна ширина. При това не се гарантира устойчив контакт на планката и костните фрагменти по цялата дължина на планката, защото с планката не може да се осигури относително непрекъснат контакт по релефа на костта. Последното води до нестабилност в положениетона костните фрагменти по отношение един спрямо друг.
. ..........-------------------------2
Известна е и планката от US 4429690, представляваща два успоредни надлъжни пръта, свързани по между си с множество издадени свързващи елемента, на разстояние един от друг и имащи отвори за монтиране на кортикални винтове. Основен недостатък тук също е, че планката не може да приляга по-плътно на по-големи дължини, като по този начин не се осигурява навсякъде равномерно разпределение на силите на притискане. Освен това тази планка е със сложна конфигурация, което усложнява технологията й на изработване.
В SU1037911 е дадена планка с П-образно сечение, при което страничните стени са снабдени през определени разстояния със зъби проникващи в кортекса и имащи упорна издатина от вътрешната стена. Тук освен недостатъците посочени по-горе, наличието на зъби води до нарушаване на периоста и допълнително травмиране на кортекса. Освен това планката е с усложнено изработване.
Подобно решение е описано в US 5053036. Тук планката съдържа горна повърхнина и сводеста долна повърхнина, свързана със странични стени, като долната повърхнина е снабдена с множество контактни елементи - издатини, разположени през разстояние един от друг по дължина на долните ръбове от двете страни на планката. Недостатък на това решение е, подобно на описаните по-горе, че планката има усложнена конструкция. Освен това, че в местата на точков контакт се концентрират силите създадени от притискащите винтове и се увеличава натискът прилаган в тях, което води до точково травмиране на периостта. Освен това тук също с една планка не може да се осигури равномерен контакт при различни по големина и конфигурация кости, като така се намалява стабилността на костните фрагменти един спрямо друг.
4.ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕНИЕТО
Предмет на изобретението е да се създаде планка за остеосинтеза, с която да се осигури устойчив, относително непрекъснат контакт между костните фрагменти и планката по дължината на последната.
Един друг предмет на изобретението е, чрез планката да се осигурява по равномерно разпределение на силите на натиск по местата на контактуване.
Друг предмет на изобретението е планката да бъде подходяща за използване при кости с различни по размери напречни сечения, както и с различна външна форма и релеф.
Не на последно място предмет на изобретението е да се създаде планка, която да бъде с опростена технология на изработване.
Друг предмет е планката да създава възможност да не се нарушава цялостта на периоста.
Тези и други проблеми се решават чрез предлаганата планка за остеосинтеза съдържаща горна повърхнина и свързана към нея долна повърхнина със сводесто извита гладка част, като по дължината на планката има оформени повече от един отвор за кортикален винт. В двата странични края на долната повърхнина има оформени надлъжни крайни ръбове, като успоредно на тях върху долната повърхнина има още най-малко един надлъжен ръб, така че са оформени странични назъбвания в напречното сечение, разделени със сводестата гладка част от долната повърхнина. Върховете на ръбовете от всяка страна оформят симетрични повърхнини, разположени под ъгъл спрямо симетралната равнина на планката и несъвпадащи със сводестата. Тези ръбове могат да бъдат с остри или притъпени върхове. По този начин, независимо от релефа надлъжно и напречно на костта, се осигурява контакт на костните фрагменти с определен участък от който и да е ръб и силата на притискане, създадена от кортикалните винтове, се разпределя по-равномерно по дължина на планката Наличието на назъбени, разположени под ъгъл спрямо симетралната равнина на планката участъци, позволява освен това използването на планката при кости с различни по размер напречни сечения, както и с различна външна форма и релеф, защото в зависимост от кривината на напречното сечение на костта поне един надлъжен ръб се явява основна опора при свързването. Така се постига унифициране на размерите на планката за по-голям брой различни кости, независимо от вида и големината им. Притъпените ръбове, от своя страна, не нарушават цялостта на периостта.
5.ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Фигура 1 показва напречен разрез на планката за остеосинтеза.
Фигура 2 показва вариант на сечение на планката от фиг. 1. Фигура 3 показва поглед отдолу на планката за остеосинтеза. фигура 4 показва монтирана върху кост планка в напречен разрез.
6. ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
На приложените фигури са показани някои възможни изпълнения на планката за остеосинтеза според изобретението. Планката за остеосинтеза 1 се състои от горна повърхнина 2, свързана с долна повърхнина 3. На фиг.1 е показано свързване на повърхнините 2 и 3 посредством странични стени 4, което позволява изработването на планката от шина. На фиг. 2 свързването на двете повърхнини 2 и 3 е директно. В двата странични края на долната повърхнина 3 са оформени надлъжни крайни ръбове 5. Успоредно на всеки от тях върху долната повърхнина 3 има още по три надлъжни ръба 6, така че се оформят странични назъбвания 7 в напречно сечение, разделени с гладка сводеста част 8 от долната повърхнина 3. Върховете на ръбовете 5 и 6 от всяка страна оформят симетрични повърхнини, разположени под ъгъл Ф спрямо симетралната равнина на планката 1. Ръбовете 5 и 6 са притъпени в случая. По дължината на планката 1 в сводестата част 8 са оформени отвори 9 за кортикални винтове. Отворите 9 към горната повърхнина са изработени със сферичан фрезенк 10, като по този начин се осигурява възможност за ъглово изместване на кортикалния винт 11. На фиг.4 е показано прилагането на планката 1, захваната с кортикален винт 11 към костта. Ясно е, че при изменение на формата на костта в надлъжна посока и по периферия предлаганата планка ще осигури по постоянен контакт в надлъжна посока чрез контактуване на различни части от различните ръбове 5 и 6 на назъбванията 7.
Настоящето изобретение е представено в едно свое примерно изпълнение, което не служи за ограничаване на изобретателската идея, а само за илкзстрация, като обхвата на изобретението се определя само от приложените претенции.

Claims (3)

1. Планка за остеосинтеза с ос на симетрия, съдържаща горна повърхнина и свързана с нея долна повърхнина, като по дължината на планката има оформени повече от един отвор за кортикален винт, а гладката част на долната повърхнина е извита в надлъжна посока във вид на свод, характеризираща се с това, че в двата странични края на долната повърхнина има най-малко по още един надлъжен ръб, така че са оформени странични назъбвания в напречно сечение, разделени със сводеста гладка част, при което върховете на ръбовете от всяка страна оформят симетрични повърхнини, несъвпадащи с повърхнината на сводестата гладка част, като са разположени под ъгъл спрямо симетралната равнина на планката.
2. Планка за остеосинтеза според претенция 1, характеризираща се с това, че върховете на ръбовете оформят симетрични равнинни повърхнини, разположени под ъп^л спрямо симетралната равнина на планката.
3. Планка за остеосинтеза според претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че горната и долна повърхнини са свързани чрез странични стени.
BG100203A 1995-12-07 1995-12-07 планка за остеосинтеза BG100203A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100203A BG100203A (bg) 1995-12-07 1995-12-07 планка за остеосинтеза

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100203A BG100203A (bg) 1995-12-07 1995-12-07 планка за остеосинтеза

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG100203A true BG100203A (bg) 1997-07-31

Family

ID=3926406

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100203A BG100203A (bg) 1995-12-07 1995-12-07 планка за остеосинтеза

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG100203A (bg)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1999038448A1 (en) * 1998-01-31 1999-08-05 Depuy International Limited A fixation device for a bone fracture
WO1999038447A1 (en) * 1998-01-31 1999-08-05 Depuy International Limited A fixation device for a bone fracture

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1999038448A1 (en) * 1998-01-31 1999-08-05 Depuy International Limited A fixation device for a bone fracture
WO1999038447A1 (en) * 1998-01-31 1999-08-05 Depuy International Limited A fixation device for a bone fracture

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3086236B2 (ja) 骨用固定部材
KR100282786B1 (ko) 뼈고정판
US5603714A (en) Instrument for anterior correction of scoliosis or the like
US4583541A (en) Sternal stabilization device
US5374267A (en) Device for fixing at least a part of the human cervical and/or thoracic vertebral column
CA2302261C (en) Symmetrical bone plate
US5250048A (en) Stabilizing element for osteosynthesis of bone fragments, especially for the fixation of bone fractures
US5002544A (en) Osteosynthetic pressure plate osteosynthetic compression plate
US8834532B2 (en) Plate for the treatment of bone fractures
US5324290A (en) Anterior thoracolumbar plate
US6960211B1 (en) Osteosynthetic bone plate
JP4421474B2 (ja) 長骨骨幹端骨折用の髄内固定デバイス
US5133718A (en) Z-shaped boneplate and the method for internal fixation of long bone fractures and allograft materials
US3659595A (en) Compensating plates for bone fractures
US5087259A (en) Orthopedic plate to fix in position portions of bone when reconstructing the lower jaw
CA2341553A1 (en) Osteosynthetic fixation device
JPH01209061A (ja) 骨プレート
JPS6148374B2 (bg)
ES2124288T3 (es) Sistema de placas para osteosintesis.
JPH08317937A (ja) 骨部分を所望の空間的な関係に保持するための装置
GB1579575A (en) Implants
CA2568776C (en) Osteosynthesis plate
JP2006506140A (ja) 医学的および獣医学的分野における使用のための骨接合プレートセット−基本的なタイプの5つのバリエーション
BG100203A (bg) планка за остеосинтеза
EP3731768B1 (en) Fracture plate used in transverse and segmental patella fractures