CZ27235U1 - Vertikální zahrada - Google Patents

Vertikální zahrada Download PDF

Info

Publication number
CZ27235U1
CZ27235U1 CZ2014-29646U CZ201429646U CZ27235U1 CZ 27235 U1 CZ27235 U1 CZ 27235U1 CZ 201429646 U CZ201429646 U CZ 201429646U CZ 27235 U1 CZ27235 U1 CZ 27235U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
troughs
trough
pot
liquid
vertical garden
Prior art date
Application number
CZ2014-29646U
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Němec
Original Assignee
Němec S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Němec S.R.O. filed Critical Němec S.R.O.
Publication of CZ27235U1 publication Critical patent/CZ27235U1/cs
Priority to PL14004004T priority Critical patent/PL2885963T3/pl
Priority to EP14004004.9A priority patent/EP2885963B1/en

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G27/00Self-acting watering devices, e.g. for flower-pots
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G9/00Cultivation in receptacles, forcing-frames or greenhouses; Edging for beds, lawn or the like
    • A01G9/02Receptacles, e.g. flower-pots or boxes; Glasses for cultivating flowers
    • A01G9/022Pots for vertical horticulture
    • A01G9/025Containers and elements for greening walls
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01FADDITIONAL WORK, SUCH AS EQUIPPING ROADS OR THE CONSTRUCTION OF PLATFORMS, HELICOPTER LANDING STAGES, SIGNS, SNOW FENCES, OR THE LIKE
    • E01F8/00Arrangements for absorbing or reflecting air-transmitted noise from road or railway traffic
    • E01F8/02Arrangements for absorbing or reflecting air-transmitted noise from road or railway traffic specially adapted for sustaining vegetation or for accommodating plants ; Embankment-type or crib-type noise barriers; Retaining walls specially adapted to absorb or reflect noise
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P60/00Technologies relating to agriculture, livestock or agroalimentary industries
    • Y02P60/20Reduction of greenhouse gas [GHG] emissions in agriculture, e.g. CO2

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká vertikální zahrady tvořené z napájecích žlabů a květníků vzájemně propojených zavlažovacími knoty, kterou je možné umístit na stěny budov v interiéru i exteriéru, kde po vysázení vhodnými typy rostlin plní estetickou i izolační funkci a má příznivý vliv na životní prostředí.
Dosavadní stav techniky
Myšlenka vertikální zahrady je známa a existují různé způsoby jejího vytvoření. První a nejčastější způsob je systém hydroponie, kdy se rostliny zbavené zeminy vysazují do kapes vytvořených ve vegetativní savé textilii. Rostliny se kotví pomocí nerezových sponek nastřelených k podkladní plastové, cementové anebo jiné voděodolné desce.
V pravidelných vzdálenostech nad sebou jsou nainstalovány rozvody kapaliny, ze kterých několikrát denně vytéká potřebné množství vody. Ta gravitací stéká a nasává se do textilie, ve které koření vysázené rostliny.
Do vody se mohou přidávat i ve vodě rozpustitelné živiny. Na plochu lm2 se vysazuje přibližně 30 - 40ks vzrostlých rostlin, čímž dochází k celoplošnému pokrytí plochy. Tímto způsobem lze vytvořit libovolně vysokou a dlouhou vertikální zahradu.
Celá technologie vyžaduje velmi vysokou odbornou a technickou zdatnost, což se projevuje i v ceně. Vertikální zahrada založená na hydroponii je vzhledem ke svému unikátnímu vzhledu velmi žádaná, avšak kvůli své vysoké finanční náročnosti na realizaci (cca 800 - 1.000 EUR/m2) a následně na nutný pravidelný servis, si ji může dovolit jen málokdo. Tato technologie není chráněna patentem ani užitným vzorem.
Druhý způsob jak vytvořit vertikální zahradu je systém z dutých betonových bloků, které se staví na sebe tak, aby spodní bloky měly vůči homím blokům postupný přesah. Vzniklé dutiny se následně vyplní zeminou, do které se vysazují rostliny. Tato technologie má velmi vysokou hmotnost a neumožňuje realizaci vysokých stěn. Zároveň není použitelná v interiéru a na exteriér budov, neboť tvoří samostatnou stavební jednotku.
Třetí způsob řeší např. patent EP 1771062 s názvem „Struktura zdi osazené rostlinami“. Hlavním znakem této struktury je zabudování sítě vodovodního vedení, případně vzduchového vedení uvnitř různých příhrad, které procházejí rovinami horizontálních a/nebo vertikálních spojů mezi sousedními příhradami. Přední stěny příhrad jsou snímatelné a v případě, kdy se částečně odstraní kompostová zemina je umožněn přístup k vodovodní a vzduchové síti pro provedení potřebného zásahu. Je zřejmé, že se jedná opět o relativně těžkou strukturu, použitelnou jen v exteriéru a zároveň s omezenou výškou.
Částečně se této oblasti techniky dotýká rovněž např. dokument EP 2005-19958, který se týká vegetačního prvku pro zakořeňování a růst rostlin, který je ve výhodném provedení bez pěstebního substrátu a jeho použití je zaměřeno zejména na svahy a ostatní místa, kde hrozí eroze nebo není možné rostliny pěstovat v substrátu.
Za výchozí stav techniky pro tento užitný vzor lze uvést i další patentové dokumenty: EP 1406480, PUV 2008-20465, PUV 2009-22057, EP 1406480, EP 1656011, PUV 2007-19195, PUV 2008-20495, PUV 2009-21869, PV 1995-2904, PV 2000-33, PV 2000-2826, EP 1457107 aEP 1534058.
U nejběžnějšího systému vertikální zahrady, který je založen na hydroponickém způsobu pěstování rostlin, jsou následující nevýhody:
- Vysoká spotřeba kapaliny - 2 l/m2/den.
- 1 CZ 27235 U1
- Nutnost pravidelného servisu každých cca 14 dnů, kdy se odstraňují zežloutlé listy a nahrazují se rostliny odumřelé.
- Velmi velká nevýhoda je také v omezeném množství druhů rostlin, které lze takto pěstovat. Je to způsobeno tím, že ne mnoho rostlin je vhodných pro hydroponický způsob pěstování.
- Dále v případě poruchy systému závlahy, dochází k velmi rychlému uvadnutí rostlin a následná výměna rostlin je velmi finančně a časově náročná. Škody na rostlinách jsou v tomto případě velmi vysoké. Rostliny se musí cca čtyřikrát denně prolít kapalinou, aby textilie nevyschla.
Stávající stav techniky je finančně nákladný a náročný na zkušenosti a znalosti celé problematiky.
Podstata technického řešení
Podstatou technického řešení je vertikální zahrada z konstrukce zahrnující napájecí žlaby a na ně zavěšené květníky, které jsou propojeny zavlažovacími prvky.
Tento systém je dostatečně přímočarý a bezporuchový, že si jej dokáže vyrobit téměř každý zručný člověk bez nutnosti následného častého servisu. Přitom dosud tuto konstrukci nikdo nenavrhnul, třebaže potřeba vytvoření takového řešení je velmi aktuální.
Technické řešení je založeno na horizontálně a vertikálně spojených napájecích žlabech na kapalinu, které obsahují zadní nosnou stěnu k upevnění na stěnu budovy, nebo jsou připevněny ke stěně budovy přímo. K napájecím žlabům jsou přichyceny úchytnými prvky samostatné květníky se zeminou a rostlinami. V každém květníku je vsazen alespoň jeden zavlažovači prvek, který je ponořen do kapaliny v napájecím žlabu. Ten zároveň zajišťuje transport kapaliny do květníků. Zavlažovači prvek může zahrnovat knot vytvořený z jakéhokoliv savého materiálu, který se ve vodě nerozpustí. Jedná se například o bavlněný zavlažovači knot, vatu, nebo případně může zavlažovači prvek zahrnovat také kombinaci substrátu pro rostliny, který je nasypán do perforované trubičky. Taje prostrčena skrze dno květníku a vede až na dno spodního napájecího žlabu. Samotný substrát velmi dobře saje kapalinu. Intenzita nasávání a tím i množství přiváděné kapaliny do květníku je regulováno průměrem trubičky. Jednotlivé řady napájecích žlabů jsou propojeny přepadovou trubkou umožňující transport kapaliny do spodních řad napájecích žlabů.
Každý žlab obsahuje na bočnicích otvor pro distribuci kapaliny do sousedních žlabů. Otvor musí být umístěn ve výšce umožňující dostatečnou retenci kapaliny, resp. výšku hladiny kapaliny. Při příliš malé výšce umístění otvoru ve žlabu by nebyl v systému dostatek kapaliny, a naopak při příliš velké výšce by naopak bylo kapaliny ve žlabu zadržováno příliš a docházelo by k jejímu odparu, aniž by byla využita rostlinami. Proto je navrženo, aby ve výhodném provedení byl otvor umístěn ve spodní polovině výšky napájecích žlabů. Dále je navrženo, aby umístění horní hrany přepadové trubky bylo výškově nastavitelné, čímž lze docílit regulaci výšky hladiny kapaliny v napájecích žlabech. Je tudíž možné nastavit odlišnou výšku hladiny kapaliny v jedné řadě napájecích žlabů od jiné řady, a to v závislosti na požadavcích rostlin.
Květníky jsou tedy připevněny k napájecím žlabům úchytnými prvky. Provedení uchycení květníků je znázorněno v různých variantách na Obr. 4 až 6. V prvním případě dle Obr. 4 představuje úchytný prvek držák ve tvaru U, který je pevnou součástí spodní, vnější hrany květníku a nasunuje se na horní hranu spodního napájecího žlabu. Ve druhém případě dle Obr. 5 představuje úchytný prvek hák, který se nasunuje shora na hranu horního napájecího žlabu a zároveň do květníku. Ve třetím případě dle Obr. 6 představuje úchytný prvek pojistku, která se prostrčí skrze květník a napájecí žlab a pootočením se zajistí květník proti vypadnutí. Samozřejmě mohou existovat i další provedení úchytného prvku, které však budou odborníkovi stojícího před úkolem vytvořit uchycení květníku zřejmé. Proto toto řešení není omezeno pouze na výše navržené způsoby uchycení květníků.
Zavěšení květníků je výhodně provedeno tak, aby byl květník alespoň částečně nakloněn směrem od nosné stěny napájecího žlabu. Optimální sklon květníku, stejně jako prostorová dispozice
-2CZ 27235 U1 žlabů a květníků, jsou vyobrazeny na Obr. 1, který rovněž znázorňuje vzájemné překrývání sousedních žlabů a květníků s cílem maximálního využití prostoru, jakožto výhodného řešení. Je navrženo, aby odklon květníků od svislé osy byl mezi 10 až 40 stupni, výhodněji pak 20 až 30 stupňů, nejvýhodněji 25 stupňů. Další výhodné provedení umožňuje, aby sklon každého z květníků bylo možné regulovat, a to například způsobem, kdy spojovací prvky mají variabilní délku.
Odborníkovi bude jistě zřejmé, že nosná stěna pro uchycení napájecího žlabu může být samostatným konstrukčním prvkem. Z důvodu úspory času při montáži je tímto technickým řešením navrženo, aby napájecí žlab byl ve výhodném provedení součástí nosné stěny k uchycení na stěnu budovy.
Každý díl napájecího žlabu může být spojen k budově samostatně, nebo případně na konstrukci spojující jednotlivé napájecí žlaby, která je následně na vhodných místech přichycena k budově. Takové řešení je vhodné tam, kde není žádoucí vytvářet větší množství fixačních bodů. Napájecí žlaby lze tedy kotvit přímo ke stěně, např. pomocí hmoždinek a vrutů, nebo do podkladní konstrukce - například CD profil. UA profil nebo dřevěný rošt.
Ke každému napájecímu žlabu je možné přichytit libovolný počet květníků o různé šíři, a to až do celkové délky napájecího žlabu, přičemž ve výhodném provedení mohou být jednotlivé napájecí žlaby v horizontální rovině vzájemně překryty jedním květníkem. Takové řešení závisí na rozmístění upevňovacích prvků na žlabech. V závislosti na druhu rostliny je zvolena šíře květníků.
Samotný květník není v kapalině ponořen, aby nedocházelo k převlhčení zeminy. Kapalina je nasávána zavlažovacím prvkem pouze v minimálním množství, které rostlina potřebuje. Délka a počet řad napájecích žlabů nad sebou není nijak omezen.
Ve výhodném provedení je možné pro urychlení výstavby vytvořit vertikální zahradu z bloků, kde každý zahrnuje alespoň jednu řadu napájecích žlabů na kapalinu obsahujících alespoň dva napájecí žlaby, a/nebo blok zahrnuje alespoň jeden sloupec napájecích žlabů obsahující alespoň dva napájecí žlaby umístěné nad sebou. Zatímco první typ bloku je výhodný tam, kde je potřeba stavět rychleji v horizontálním směru, druhý typ bloku je vhodný pro výstavbu ve směru vertikálním.
Žlaby a květníky mohou být vyrobeny z jakéhokoliv lehkého materiálu. Ideálním materiálem je plast. Vzhledem ke hmotnosti pouhých několika kilogramů na 1 m2, lze tímto způsobem realizovat neomezeně vysokou a dlouhou vertikální zahradu bez nutnosti zvláštních statických úprav stávajících zdí.
Pro zamezení nadměrného odparu kapaliny ze žlabu mohou být žlaby částečně nebo zcela zakrytovány.
Rovněž lze tímto řešením regulovat potřeby jednotlivých rostlin, které je řešeno přidáním vhodného počtu zavlažovačích prvků ke květníků. Každý květník je zároveň opatřen vhodným typem zeminy dle druhu rostliny. Rovněž lze např. pomocí hnojivových tyčinek či jiného přípravu regulovat potřebné výživové nároky jednotlivých rostlin. Potřeby hnojení mohou být alespoň v základním měřítku řešeny i přidáním hnojivá v kapalné formě přímo do napájecích žlabů.
Toto technické řešení tedy vykazuje vysokou možnost individualizace v závislosti na klimatických pásmech či orientaci vertikální zahrady při zachování dostatečné přímočarosti a nízkých nákladů.
Výhody tohoto technického řešení:
- Svým výsledným vzhledem se vertikální zahrada velmi podobá již popsané technologii založené na hydroponickém pěstování rostlin, kdy jsou rostliny bez zeminy vysazovány pouze do vegetativní textilie.
- Velkou výhodou tohoto technického řešení je možnost vysazovat do stěny veškeré existující druhy rostlin bez omezení, neboť zdaleka ne všechny rostliny mírného pásu a studenějších kli
-3CZ 27235 U1 matických zón jsou vhodné pro hydroponické pěstování, čímž je výrazně zúžena možnost aplikace vertikálních zahrad za použití hydroponie.
- Další výhodou je velmi snadná výměna rostlin, případně jejich následné přeskládání ve stěně. Stačí pouze rostlinu spolu se zavěšeným květníkem vyjmout a pověsit na její místo rostlinu jinou.
- Zavlažování lze u tohoto systému řešit i manuálním doléváním kapaliny, protože zásoba kapaliny vydrží více než 14 dnů, což velmi snižuje finanční náklady.
Počet rostlin je taktéž cca 30 - 40 ks/1 m2. Toto množství rostlin zakryje veškeré pohledové části napájecích žlabů včetně samotných květníků. Na stěně jsou poté vidět pouze rostliny.
V případě tohoto technického řešení postačuje přivézt přívod kapaliny k nej vyšší řadě napájecích žlabů a jednou za 14 dnů doplnit kapalinu. Vzhledem k propojení všech žlabů jak v horizontální tak i ve vertikální rovině pomocí přepadů kapaliny, dojde k postupnému napuštění všech řad žlabů pouze z jednoho napouštěcího místa.
Zásoba kapaliny vystačí na cca 14 dnů, a proto lze menší stěny realizovat i bez přívodu kapaliny. Kapalinu lze dolévat i manuálně pomocí konvičky. Spotřeba vody u hydroponického způsobu pěstování rostlin ve vegetativní textilii je přibližně 2 l/m2/den, neboť dochází k rychlejšímu odpařování. Tento způsob vytvoření vertikální zahrady za pomoci napájecích žlabů a květníků se zeminou spotřebuje max. 0,5 1 vody/m2/den.
Napouštění kapaliny může být řešeno jak plně automatickým systémem za pomoci čidel snímajících hladinu kapaliny ve žlabu a elektromagnetického ventilu, který se po vyhodnocení nízké hladiny kapaliny čidlem otevře a následně opět sám zavře, tak i manuálním otevíráním ventilu (kohoutku). Vzhledem k intervalu dolévání cca 14 dnů, je i tato varianta možná.
Jelikož toto technické řešení vertikální zahrady nevyžaduje napojení na kanalizaci a zároveň je možné dolévat kapalinu manuálně pouze jednou za 14 dnů, lze tento systém s úspěchem realizovat i například jako větší obraz kdekoliv na stěně.
Ve zmenšené podobě je možné do tohoto obrazu vysázet například i bylinky a umístit jej přímo v kuchyni.
Toto technické řešení vertikální zahrady lze realizovat jak v interiéru, tak i v exteriéru. Rozdíl může spočívat pouze v druzích použitých rostlin.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 znázorňuje boční pohled na vertikální zahradu dle tohoto technického řešení;
Obr. 2 znázorňuje axonometrický pohled na vertikální zahradu tvořenou šesti řadami a třemi sloupci napájecích žlabů;
Obr. 3 znázorňuje detail spojení dvou napájecích žlabů;
Obr. 4 znázorňuje boční pohled na uchycení květníků pomocí držáku ve tvaru písmene U;
Obr. 5 znázorňuje boční pohled na uchycení květníků pomocí háku;
Obr. 6 znázorňuje boční pohled na uchycení květníků pomocí pojistky.
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1
Vertikální zahrada pro exteriéry a interiéry sestává z horizontálně a vertikálně spojených napájecích žlabů 1 na kapalinu, kde každý žlab 1 obsahuje zadní nosnou stěnu 11 k upevnění na stěnu budovy a dále sestává z množství květníků 2 pro uložení zeminy a rostlin, kde každý květník 2 je
-4CZ 27235 U1 k napájecímu žlabu 1 přichycen úchytnými prvky 3 a napájecí žlab 1 je s květníkem 2 propojen zavlažovacím prvkem 4 pro transport kapaliny do květníku 2, přičemž v horizontální rovině tvoří napájecí žlaby 1 řadu, která je s jinou řadou žlabů 1 umístěnou nad nebo pod ní propojena přepadovou trubkou 5 umožňující transport kapaliny do spodních řad napájecích žlabů 1, a dále každý napájecí i žlab obsahuje bočnice 12, v nichž je vytvořen otvor 13 pro distribuci kapaliny do sousedních žlabů 1. Zavlažovacím prvkem 4 je trubička opatřená substrátem pro rostliny, přičemž pro regulaci množství přiváděné kapaliny do květníku 2 má každá trubička tloušťku odpovídající potřebám rostliny. Výška umístění otvoru 13 v bočnicích 12 je co nejníže tak, aby bylo možné rozvádět v systému i menší množství kapaliny. Výška hladiny kapaliny je regulována výškou horní hrany přepadové trubky 5, kterou lze libovolně měnit v závislosti na potřebě rostlin umístěných v dané řadě, vertikální zahrada obsahuje kombinaci úchytných prvků 3 zahrnující držák ve tvaru U, který je pevnou součástí spodní vnější hrany květníku 2 a slouží k nasunutí na horní hranu spodního napájecího žlabu, dále je úchytným prvkem 3 hák pro nasunutí shora na hranu horního napájecího žlabu 1 a do květníku 2, a rovněž je úchytným prvkem 3 otočná pojistka k prostrčení skrze květník 2 a napájecí žlab 1. Květníky 2 jsou odkloněny od svislé osy o 25 stupňů. Jedna řada napájecích žlabů 1 je v horizontální rovině vzájemně překryta jedním květníkem 2. Horní řada napájecích žlabů 1 je pro zmírnění odparu kapaliny zcela zakryto vána.
Příklad 2
Vertikální zahrada podle příkladu 1, kde jedna řada napájecích žlabů 1 na kapalinu obsahujících čtyři napájecí žlaby 1 tvoří samostatný blok a jeden sloupec napájecích žlabů 1 obsahující dva napájecí žlaby 1 umístěné nad sebou tvoří samostatný blok, kde spojení jednotlivých součástí každého blokuje vytvořeno nosnou konstrukcí.
Příklad 3
Vertikální zahrada podle příkladu 1, všechny řady napájecích žlabů 1 obsahují čidlo pro snímání hladiny kapaliny ve žlabu 1, přičemž čidlo je spojené s elektromagnetickým ventilem pro automatické spuštění závlahy.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je průmyslově využitelné v oblasti stávajících i nových urbanistických řešení, neboť je technicky i finančně nenáročné a lze jej aplikovat v interiérech rodinných domů stejně dobře jak na venkovní zdivo. Velmi příznivě působí na izolaci stavby, a vytváří příznivé klima. Při vhodně zvolené druhové skladbě rostlin jej lze aplikovat uvnitř měst k ochlazení budov a zlepšení jejich estetické stránky, např. na stěny komerčních budov, ale též v průmyslových parcích na stěny průmyslových hal, skladů a hypermarketů.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (13)

1. Vertikální zahrada pro exteriéry a interiéry, vyznačující se tím, že sestává z horizontálně a vertikálně spojených napájecích žlabů (1), kde každý žlab (1) obsahuje zadní nosnou stěnu (11) k upevnění na stěnu budovy nebo je připevněn ke stěně budovy přímo, a dále sestává z alespoň dvou květníků (2) pro uložení zeminy a rostlin, kde každý květník (2) je k napájecímu žlabu (1) přichycen alespoň jedním úchytným prvkem (3) a napájecí žlab (1) je s květníkem (2) propojen zavlažovacím prvkem (4) pro transport kapaliny do květníku (2), přičemž v horizontální rovině tvoří alespoň dva napájecí žlaby (1) řadu, která je s jinou řadou žlabů (1) umístěnou pod nebo nad ní propojena přepadovou trubkou (5) umožňující transport kapaliny do spodních řad napájecích žlabů (1), a dále každý napájecí (1) žlab obsahuje bočnice (12), v nichž je vytvořen otvor (13) pro distribuci kapaliny do sousedních žlabů (1).
-5CZ 27235 U1
2. Vertikální zahrada podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň jedna řada napájecích žlabů (1) na kapalinu obsahujících alespoň dva napájecí žlaby (1) tvoří samostatný blok, a/nebo alespoň jeden sloupec napájecích žlabů (1) obsahující alespoň dva napájecí žlaby (1) umístěné nad sebou tvoří samostatný blok, kde spojení jednotlivých součástí každého bloku je vytvořeno nosnou konstrukcí.
3. Vertikální zahrada podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zavlažovacím prvkem (4) je bavlněný zavlažovači knot nebo vata nebo trubička opatřená substrátem pro rostliny.
4. Vertikální zahrada podle nároku 3, vyznačující se tím, že každá z trubiček může mít různou tloušťku pro regulaci množství přiváděné kapaliny do květníku (2).
5. Vertikální zahrada podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že otvor (13) vbočnicích (12) je umístěn v dolní polovině napájecího žlabu (1) pro snížení množství rozváděné kapaliny v napájecích žlabech (1).
6. Vertikální zahrada podle nároku 1, 2 nebo 5, vyznačující se tím, že umístění horní hrany přepadové trubky (5) je výškově nastavitelné pro regulaci výšky hladiny kapaliny v napájecích žlabech (1).
7. Vertikální zahrada podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že úchytným prvkem (3) je držák ve tvaru U, který je pevnou součástí spodní vnější hrany květníku (2) a slouží k nasunutí na horní hranu spodního napájecího žlabu (1), a/nebo je úchytným prvkem (3) hák pro nasunutí shora na hranu horního napájecího žlabu (1) a do květníku (2), a/nebo je úchytným prvkem (3) otočná pojistka k prostrčení skrze květník (2) a napájecí žlab (1).
8. Vertikální zahrada podle některého z nároků laž7, vyznačující se tím, že alespoň jeden květník (2) je uložen na napájecí žlab (1) s odklonem květníku (2) od svislé osy v rozmezí 10 až 40 stupňů, výhodněji pak 20 až 30 stupňů, nejvýhodněji 25 stupňů.
9. Vertikální zahrada podle některého z nároků laž8, vyznačující se tím, že alespoň dva napájecí žlaby (1) jedné řady jsou v horizontální rovině vzájemně překryty jedním květníkem (2).
10. Vertikální zahrada podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že alespoň jeden napájecí žlab (1) je pro zmírnění odparu kapaliny částečně nebo zcela zakrytován.
11. Vertikální zahrada podle některého z nároků lažlO, vyznačující se tím, že alespoň jedna řada napájecích žlabů (1) obsahuje čidlo pro snímání hladiny kapaliny ve žlabu (1).
12. Vertikální zahrada podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že čidlo je spojené s elektromagnetickým ventilem pro automatické spuštění závlahy.
5 výkresů
Seznam vztahových značek:
1 - napájecí žlab
11 - zadní nosná stěna žlabu
12 - bočnice žlabu
13 - otvor žlabu
2 - květník
3 - úchytný prvek
4 - zavlažovači prvek
5 - přepadová trubka.
CZ2014-29646U 2013-12-23 2013-12-23 Vertikální zahrada CZ27235U1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL14004004T PL2885963T3 (pl) 2013-12-23 2014-11-27 Ogród wertykalny
EP14004004.9A EP2885963B1 (en) 2013-12-23 2014-11-27 Vertical garden

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1067A CZ308191B6 (cs) 2013-12-23 2013-12-23 Vertikální zahrada

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27235U1 true CZ27235U1 (cs) 2014-08-04

Family

ID=51293411

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29646U CZ27235U1 (cs) 2013-12-23 2013-12-23 Vertikální zahrada
CZ2013-1067A CZ308191B6 (cs) 2013-12-23 2013-12-23 Vertikální zahrada

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-1067A CZ308191B6 (cs) 2013-12-23 2013-12-23 Vertikální zahrada

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2885963B1 (cs)
CZ (2) CZ27235U1 (cs)
PL (1) PL2885963T3 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106049304A (zh) * 2016-07-01 2016-10-26 清远恒成智道信息科技有限公司 声屏障
CN106818279B (zh) * 2017-01-12 2020-06-30 深圳市大众金设施农业有限责任公司 一种植物墙
CN109006016A (zh) * 2017-06-12 2018-12-18 上海景域园林建设发展有限公司 一种垂直绿化墙
DE202018001482U1 (de) 2018-03-20 2018-04-18 Bm Massivholz Gmbh Nach Art eines vertikalen Gartens bepflanzbare Konstruktion
CN108353684A (zh) * 2018-04-20 2018-08-03 深圳市建筑科学研究院股份有限公司 防寒垂直绿化装置
CN110063168B (zh) * 2019-04-28 2023-12-29 武汉市安友科技有限公司 一种绿植种植装置
US11825785B2 (en) 2019-12-03 2023-11-28 Douglas P. HATRAN High-density cultivation system, apparatus used therein, and methods of operation thereof
DE102020135051A1 (de) 2020-12-29 2022-06-30 Yannic Hönle System zur automatischen Erkennung von Wachstumsparametern bei Pflanzen und Modul zur passiven aeroponischen Bewässerung von Pflanzen in vertikaler Richtung sowie vertikale Pflanzenanlage

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SK281420B6 (sk) 1994-11-07 2001-03-12 Rockwool/Grodan B. V. Koherentný rastový substrát
EP0933021A1 (en) 1998-02-02 1999-08-04 Rockwool International A/S Process for the manufacture of a mineral wool planth growth substrate and the obtainable mineral wool plant growth substrate
FR2778399A1 (fr) 1998-05-06 1999-11-12 Saint Gobain Isover Composition de laine minerale
FR2827120B1 (fr) 2001-07-16 2004-02-13 Maurice Amsellem Dispositif d'arrosage individuel pour plantes
GB0219062D0 (en) 2002-08-15 2002-09-25 Rockwool Int Method and environment for growing plants
GB0305394D0 (en) 2003-03-08 2003-04-16 Ekofibre Ltd Plant growing media
DE10339178A1 (de) 2003-08-21 2005-03-17 Deutsche Gelatine-Fabriken Stoess Ag Wasserspeichermaterial
FR2872381B1 (fr) 2004-06-30 2007-12-07 Canevaflor Soc Par Actions Sim Structure pour mur vegetalise
FR2951906B1 (fr) * 2009-10-30 2012-07-13 Santos Jose Dos Dispositif pour un agencement vertical ou incline de culture hors sol de vegetaux
US8281517B2 (en) * 2010-02-05 2012-10-09 Hortech, Inc. Wall planting system
WO2011136842A1 (en) * 2010-04-26 2011-11-03 Baker Richard L Vertical planter
WO2012129522A2 (en) * 2011-03-24 2012-09-27 Dirtt Environmental Solutions Inc. Modular walls with incorporated planters
US20130025196A1 (en) * 2011-07-29 2013-01-31 Steven Decker System for displaying plants
KR101249812B1 (ko) * 2012-04-20 2013-04-03 주식회사 포시 벽면 고정형 식물 재배장치

Also Published As

Publication number Publication date
PL2885963T3 (pl) 2018-06-29
CZ20131067A3 (cs) 2015-05-06
EP2885963B1 (en) 2017-09-27
CZ308191B6 (cs) 2020-02-19
EP2885963A1 (en) 2015-06-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ27235U1 (cs) Vertikální zahrada
US8984808B2 (en) Vertical planter tray system
JP5495198B1 (ja) 筒状緑化ユニット
US9591814B2 (en) Light-weight modular adjustable vertical hydroponic growing system and method
RU2576058C1 (ru) Конструкция настенного цветника и способ его изготовления
Jim Greenwall classification and critical design-management assessments
US20150150198A1 (en) Multi-Tiered Rack System for Growing Crops and Plants
US10383287B2 (en) Vertical planter for growing plants
WO2009122210A1 (en) A planting tray
KR20150087510A (ko) 화분을 경사지게 수용할 수 있는 박스형 화분수용용기 및 이 박스형 화분수용용기가 다수개 모듈방식으로 착탈식으로 장착되어 이루어지는 벽면녹화장치
CN107257622B (zh) 水耕栽培器
JP3200590U (ja) 壁面用植栽基盤
KR100904922B1 (ko) 빗물을 이용한 벽면녹화공법장치
US20170273254A1 (en) A multi-stacking decorative flowerpot unit
US20130025196A1 (en) System for displaying plants
JP2018174744A (ja) 観葉植物の育成兼展示装置
US20210015054A1 (en) Planting panel for vertical garden
JP2009291184A (ja) ベランダの緑化方法および緑化装置
KR102077897B1 (ko) 복사열 차단이 가능한 식물재배화분
JP2014023433A (ja) 野菜栽培設備、野菜栽培方法及び野菜栽培用ラック
JP4657683B2 (ja) 壁面緑化設備
JP5140616B2 (ja) 建物緑化構造
CN107494012B (zh) 壁面绿化单元和壁面绿化单元的设置方法
JP2010045976A5 (cs)
JP2010045976A (ja) 壁面緑化パネルとこれを用いた壁面緑化構造

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140804

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20161230

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200807

MK1K Utility model expired

Effective date: 20231223