CS209544B2 - Method of regeneration of used oils - Google Patents

Method of regeneration of used oils Download PDF

Info

Publication number
CS209544B2
CS209544B2 CS79268A CS26879A CS209544B2 CS 209544 B2 CS209544 B2 CS 209544B2 CS 79268 A CS79268 A CS 79268A CS 26879 A CS26879 A CS 26879A CS 209544 B2 CS209544 B2 CS 209544B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
oil
extraction
solvent
temperature
lubricating
Prior art date
Application number
CS79268A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Sergio Antonelli
Michele Borza
Original Assignee
Snam Progetti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Snam Progetti filed Critical Snam Progetti
Publication of CS209544B2 publication Critical patent/CS209544B2/en

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10MLUBRICATING COMPOSITIONS; USE OF CHEMICAL SUBSTANCES EITHER ALONE OR AS LUBRICATING INGREDIENTS IN A LUBRICATING COMPOSITION
    • C10M175/00Working-up used lubricants to recover useful products ; Cleaning
    • C10M175/005Working-up used lubricants to recover useful products ; Cleaning using extraction processes; apparatus therefor

Abstract

For refining spent motor oils in order to recover lubricating bases to be reused, the stock to be refined is first stripped of water and light hydrocarbons, then a first extraction with a solvent (preferably a lower paraffin), heating the oil stripped of the solvent, distilling it under vacuum to separate light, medium and heavy lubricating bases, heating the heavier lubricating base and then extracting it with the same solvent as aforesaid, and sending the lubricating bases, separately and individually, to a hydrofinishing stage. The recycle to solvent extraction of the heavy bases affords the advantage of important heat savings and the possibility of adopting blander working conditions in the hydrofinishing of the heavier lubricating bases.

Description

(54) Způsob regenerace použitých olejů(54) Method of regeneration of used oils

Způsob regenerace použitých olejů, zejména motorových olejů, za účelem jejich opětného použití, při němž se použitý olej nejprve zbaví vody a lehkých uhlovodíků, potom se provádí první extrakce rozpouštědlem, s výhodou nižším parafinem, olej zbavený rozpouštědla se podrobí vakuové destilaci k oddělení lehkých, středních a těžkých mazacích frakcí, těžká mazací frakce se znovu pcidrobí působení tepla a na to extrakci výše zmíněným rozpouštědlem, načež se mazací frakce odděleně a jednotlivě hydrogenují.A process for recovering used oils, in particular motor oils, for reuse, wherein the used oil is first dehydrated from water and light hydrocarbons, then the first solvent extraction, preferably lower paraffin, is performed, the dehydrated oil is vacuum distilled to separate light, medium and heavy lubricating fractions, the heavy lubricating fraction is again reduced to the effect of heat and then extracted by the above-mentioned solvent, whereupon the lubricating fractions are hydrogenated separately and individually.

Vynález se týká způsobu regenerace použitých olejů, zejména regenerace použitých motorových, olejů.The invention relates to a method of regenerating used oils, in particular to regenerating used engine oils.

I ty nejdůmyslnější dosud známé způsoby regenerace použitých olejů, zejména motorových olejů, vyžadují použití odbarvovacích . hlinek a/nebo kyseliny sírové, a to obzvláště .v případě, že se regenerují oleje1 s vysokou viskozitou.Even the most sophisticated methods of regenerating used oils, in particular engine oils, require the use of bleaches. clay and / or sulfuric acid, especially when high viscosity oils 1 are regenerated.

Z toho pak vyplývá v rafineriích potřeba. odstraňovat upotřebené odbarvovací hlinky a/nebo vzniklé kyselinové kaly, což je úkol stále obtížnější s přihlédnutím k stále přísnějším požadavkům· na ochranu životního prostředí.This implies a need in refineries. remove spent decolorizing clays and / or acid sludge, which is an increasingly difficult task, taking into account increasingly stringent environmental protection requirements.

Navíc jsou tyto známé postupy i ekonomicky méně výhodné v důsledku vysokých cen iodbarvicvacích hlinek a kyseliny sírové a také vzhledem k nízkým výtěžkům, kterých se těmito známými způsoby dosahuje.Moreover, these known processes are also economically less advantageous due to the high cost of the dyeing clays and sulfuric acid and also because of the low yields obtained by these known processes.

V případě,. že se olej extrahuje normálními parafiny a získaný produkt se dodatečně katalyticky hydrogenuje, není možno extrakcí úplně odstranit organické kovové nečistoty a produkty oxidace oleje. To vede k nutnosti použít alespoň v závěrečné fázi odbarvovací hlinku, aby se dosáhlo maziv o . vysoké molekulové hmotnosti odpovídajících všem požadavkům. I v tomto případě je! ovšem životnost ' hydratačních katalyzátorů mimořádně krátká.When,. If the oil is extracted with normal paraffins and the product obtained is additionally catalytically hydrogenated, organic metal impurities and oil oxidation products cannot be completely removed by extraction. This necessitates the use of decolouring clay at least in the final phase in order to obtain lubricants o. high molecular weights meeting all requirements. Even in this case is ! however, the life of the hydration catalysts is extremely short.

S překvapením bylo. zjištěno, že je možno regenerovat všechny druhy olejů, včetně použitých motorových olejů pouze za použití hydrogenace i v závěrečné fází procesu, tedy bez použití odbarvovací hlinky a/nebo kyseliny sírové, a že se tím zároveň dosáhne vyšší životnosti hydrogenačního. katalyzátoru. K dosažení tohoto výsledku je nutno přistoupit k novému tepelnému působení na upravovaný olej, které by nesměřovalo na celý objem upravovaného' oleje . . jako· dosud, nýbrž pouze na jeho> těžší frakci, a dále je nutno podrobit tuto těžší frakci po tepelném· zpracování ještě extrakci rozpouštědlem.It was surprising. It has been found that all kinds of oils, including used engine oils, can only be regenerated using hydrogenation even in the final stage of the process, i.e. without the use of decolorizing clay and / or sulfuric acid, and at the same time achieving a longer hydrogenation life. of the catalyst. In order to achieve this result, a new thermal treatment of the treated oil is required which does not direct the entire volume of the treated oil. . as before, but only for its heavier fraction, and the heavier fraction must be subjected to solvent extraction after heat treatment.

Úkolem tohoto* vynálezu je tedy navrhnout způsob regenerace použitých olejů, který by za použití predestilace, extrakce rozpouštědlem, vakuové frakcionace, tepelného. působení na vysoce viskózní olejovou frakci a její extrakce rozpouštědlem a konečné hydrogenace takto. získané olejové frakce umožnil získávání mazacích olejů odpovídajících všem požadavkům bez používání odbarvovacích hlinek a/nebo kyseliny sírové, za současného· zvýšení životnosti hydrogenačního. katalyzátoru.SUMMARY OF THE INVENTION It is therefore an object of the present invention to provide a process for the regeneration of used oils which, by means of distillation, solvent extraction, vacuum fractionation, thermal treatment. treatment of the highly viscous oil fraction and its solvent extraction and final hydrogenation as follows. The obtained oil fractions allowed the obtaining of lubricating oils meeting all requirements without the use of bleaching clays and / or sulfuric acid, while increasing the service life of the hydrogenation. of the catalyst.

Tento úkol se podle vynálezu řeší tak, že se použitý olej ohřeje n,a teplotu 180 až 230 °C, podrobí destilaci při této teplotě k oddělení vody a lehkých uhlovodíků, jako* jsou motorový benzin a motorová nafta, načež se podrobí extrakci rozpouštědlem ze skupiny n-parafinů s dvěma až šesti atomy uhlíku, zejména propanem, při tepAccording to the invention, this object is achieved by heating the used oil at a temperature of 180 DEG to 230 DEG C. by distillation at this temperature to separate water and light hydrocarbons such as motor gasoline and diesel fuel, and then subjecting it to solvent extraction from group of n-paraffins having two to six carbon atoms, in particular propane, at the heartbeat

SJTí^^-ě mezi 30. °C a kritickou teplotou použiň . tého n-parafinu .a za tlaku 2,5 až 5,0 MPa, přičemž poměr mezi objemem n-parafinu a objemem oleje je 3 až 10 a podstata. vynálezu pak . spočívá. v tom, že po vypuzení rozpouštědla při teplotě 250 až 350 °C a za tlaku 0,2 až 2,0 MPa se olej zahřeje a podrobí vakuové destilaci za spodní . . teploty vyšší než 300 °C k .oddělení nízkoviskózních mazacích frakcí zbavených nečistot . a těžké mazací frakce obsahující všechny zbývající nečistoty, načež se těžká mazací frakce . vystaví tepelnému působení při teplotě 300 až 450 °C v . adiabatických .podmínkách po dobu 1 až 120 minut, podrobí extrakci rozpouštědlem ze skupiny n-parafinů s- 2 až 6. atomy uhlíku, zejména propanem, při teplotě . mezi 30 °Ό a kritickou teplotou použitého. n-parafinu a za tlakuUse between 30 ° C and critical temperature. The ratio between n-paraffin and oil volume is 3 to 10 and the nature. invention then. rests. in that, after the solvent is ejected at a temperature of 250 to 350 ° C and at a pressure of 0.2 to 2.0 MPa, the oil is heated and subjected to vacuum distillation beyond the bottom. . temperatures above 300 ° C to separate impurities from low-viscosity lubricant fractions. and a heavy lubricating fraction containing all remaining impurities, whereupon the heavy lubricating fraction. exposed to a heat treatment at a temperature of 300 to 450 ° C in. adiabatic conditions for 1 to 120 minutes, subjected to extraction with a solvent from the group of n-paraffins having 2 to 6 carbon atoms, in particular propane, at a temperature. between 30 ° Ό and the critical temperature used. n-paraffin and under pressure

2,5 až 5,0 MPa, přičemž poměr mezi objemem n-parafinů a objemem. oleje je 5 až 20 . a posléze. se těžká mazací frakce a nízkoviskózní mazací frakce odvedou k hydrogenaci.2.5 to 5.0 MPa, the ratio between the volume of n-paraffins and the volume. of oil is 5 to 20. and then. the heavy lubricating fraction and the low-viscosity lubricating fraction are led to hydrogenation.

Podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu se zbytek rozpustidlové extrakce těžké mazací frakce recykluje do prvního* extrakčního stupně spolu s olejem vycházejícím. z destilace.According to a preferred embodiment of the process according to the invention, the solvent extraction residue of the heavy lubricating fraction is recycled to the first extraction stage together with the oil leaving. from distillation.

Při práci podle vynálezu se tedy použitý olej nejprve předehřívá ve speciální nádrži na výše zmíněnou teplotu mezi 180 a 230 °C a pak se odvede . do predestilační kolony, aby se z něho· odstranila voda a lehké uhlovodíky. Produkt, který se takto získá se podrobí extrakci rozpouštědlem, aby se odstranila větší část nečistot obsažených v oleji. Nejvhodnějšími rozpustidly pro tuto* pracovní operaci jsou normální parafiny s nízkou molekulární váhou, obzvláště propan, i když lze extrakci provádět i s jinými rozpouštědly jako jsou alkoholy, ketony a étery vhodné molekulární váhy, které nepůsobí jako rozpouštědla na nečistoty a zároveň působí jako, rozpouštědla vůči oleji. V případě propanu může extrakce probíhat v extrakční koloně v protiproudu k oleji a. při teplotě od 30 °C do kritické teploty propanu a za tlaku mezi 2,5 a 5,0 MPa.. V důsledku toho, . že v této fázi nedochází k úplnému čištění .oleje je mbžno používat poměrně nízkých poměrů rozpouštědla k oleji, a to· ve výše zmíněném. poměru 3 až 10 objemů propanu na objem· oleje. Po etxrakci v extrakční koleně se olej opět ohřeje a vede se k frakcionaci pod vakuem, při níž se oddělí mazací frakce po1dle viskozity. Nízkoviskózní mazací frakce takto. získané se odvádějí přímo· do hydrogenační sekce, kdežto. destllační zbytek sestávající z vysoce viskózní těžké mazací frakce a obsahující převážnou část nečistot je znovu podroben tepelnému zpracování při teploto mezi 300 až 450 °C a potom znovu recyklován do extrakční kolony. Tepelné zpracování vysoce viskózní mazací frakce lze provádět také tak, že se pro209544 ďu.kt opouštějící frakcionační kolonu pod vakuem udržuje po určitou doňu v -adiabatických podmínkách, přičemž tato· doba se může v závislosti na teplotě pohybovat mezi 1 až 120 minutami.. V praxi lze v tomto případě postupovat tak, že se k výstupní části kolony bezprostředně připojí nebo- do ní vloží vhodná skladovací nádrž, jejíž objem bude záviset od žádané doby prodlevu produktu v nádrži.Thus, in the process according to the invention, the oil used is first preheated in a special tank to the aforementioned temperature between 180 and 230 [deg.] C. and then discharged. to a distillation column to remove water and light hydrocarbons. The product thus obtained is subjected to solvent extraction to remove most of the impurities contained in the oil. The most suitable solvents for this operation are normal low molecular weight paraffins, in particular propane, although extraction can be carried out with other solvents such as alcohols, ketones and ethers of suitable molecular weight, which do not act as both solvents and impurities oils. In the case of propane, the extraction can take place in an extraction column in countercurrent to the oil at a temperature of from 30 ° C to a critical temperature of propane and at a pressure of between 2.5 and 5.0 MPa. It is noted that relatively low solvent to oil ratios can be used at this stage in the above-mentioned oil. a ratio of 3 to 10 volumes of propane per volume of oil. After extraction in the extraction elbow, the oil is reheated and is subjected to fractionation under vacuum, whereby the lubricating fraction is separated by 1 according to viscosity. Low viscosity lubricating fractions as follows. the obtained are discharged directly to the hydrogenation section, whereas. the distillation residue consisting of a highly viscous heavy lubricating fraction and containing most of the impurities is again subjected to a heat treatment at a temperature between 300 to 450 ° C and then recycled to the extraction column. The heat treatment of the highly viscous lubricating fraction can also be carried out by keeping the fractionating column leaving the fractionation column under vacuum for a certain period in adiabatic conditions, which may vary between 1 and 120 minutes depending on the temperature. In practice, in this case, a suitable storage tank may be immediately connected to or inserted into the outlet of the column, the volume of which will depend on the desired residence time of the product in the tank.

Účelem tepelné ho zpracování v tomto stupni - je upravit strukturu nečistot dosud přítomných v oleji tak, aby se usnadnilo jejich oddělení při následující extrakci rozpouštědlem. Po· tepelném zpracování se těžká mazací frakce recykluje do- extrakční kolony, kde se na ni - opět působí rozpouštědlem·. I v tomto případě je výhodným rozpouštědlem propan, ale lze použít i jiných rozpouštědel. Extrakční kolona použitá pro- tuto operaci může být stejná, která byla použita pro první -extrakci a v tomto případě se pracuje střídavě tak, že rozpustidlová extrakce těžké mazací frakce se provádí střídavě s rozpustidlovcu extrakcí veškerého oleje. Lze ovšem použít i zvláštní extrakční koleny pro první -extrakci veškerého oleje a jiné kolony pro- další extrakci těžké mazací frakce. Pracovní podmínky v popsaném- dalším extrakčnírn stupni jsou odlišné cd podmínek při první extrakci, které byl podroben veškerý - olej po· predestilaci. Snížené množství nečistot přicházejících do· druhého extrakčního stupně a zejména nečistoty vykazující kapilárně aktivní vlastnosti způsobují, že práce v tomto stupni je více selektivní a citlivější na změny pracovních podmínek. Vhodnou změnicu poměru rozpouštědla k oleji -a změnami extrakční teploty lze získat plynulé a značně rozsáhlé změny charakteristik -oleje a lze jimi ovlivnit i množství extrakčního zbytku.The purpose of the heat treatment at this stage is to modify the structure of the impurities present in the oil so as to facilitate their separation during the subsequent solvent extraction. After heat treatment, the heavy lubrication fraction is recycled to the extraction column, where it is treated with solvent again. Again, the preferred solvent is propane, but other solvents may also be used. The extraction column used for this operation may be the same as that used for the first extraction, and in this case it is operated alternately so that the solvent extraction of the heavy lubricating fraction is carried out alternately with the solvent extraction of all the oil. However, separate extraction elbows may be used for the first extraction of all oil and other columns for further extraction of the heavy lubrication fraction. The operating conditions in the next extraction stage described are different to those of the first extraction, which was subjected to all oil after distillation. The reduced amount of impurities entering the second extraction stage, and in particular impurities exhibiting capillary-active properties, make the operation in this stage more selective and more sensitive to changes in working conditions. A suitable change in the solvent-to-oil ratio and variations in the extraction temperature can result in continuous and very extensive changes in the oil characteristics and can also influence the amount of the extraction residue.

Pracovní podmínky lze měnit tak, že teplota se může pohybovat mezi 30 °C a kritickou teplotou propanu, tlak se může měnit od 2,5 do 5,0 MPa a poměr rozpouštědla k oleji muže být mezi 5 až 20 objemy propanu na objem- oleje. Na rozdíl od první extrakce se při této- druhé extrakci používají odlišné teploty a odlišné poměry rozpouštědla k oleji, protože účelem druhé extrakce je nejen snížení obsahu kovových nečistot, ale i zlepšení barvy, a tím i snížení nároků na pracovní podmínky v následující hydriogenační sekci. Zbytek z tétoi druhé extrakce propanem lze opět recyklovat do^ první extrakční kolony, aby se získal mazací olej dosud ve zbytku přítomný. Mazací frakce získané v předchozích stupních se podrobí hydrogenační rafinaci za- přítomnosti katalyzátorů na bázi sirníků kovů λ/l. a VIII. skupiny periodického systému a jako nosiče se používá kysličníku hlinitého. Reakční teplota je v rozmezí, mezi 250 °C a 420 °C a tlak se pohybuje od 2,0 MPa do 15,0 MPa, prostorová rychlost je od 0,1 objemu/objem za hodinu do> 5,0 objemů/objem za hodinu a reclrkulovaný vodík je v- množství 15 až 850 1/1.The operating conditions can be varied such that the temperature can be between 30 ° C and a critical propane temperature, the pressure can vary from 2.5 to 5.0 MPa, and the solvent to oil ratio can be between 5 and 20 volumes of propane per volume of oil. . In contrast to the first extraction, different temperatures and different solvent to oil ratios are used in the second extraction, since the purpose of the second extraction is not only to reduce the content of metallic impurities, but also to improve color and thus reduce the demands on working conditions in the subsequent hydrogenation section. The residue from this second extraction with propane can be recycled to the first extraction column again to obtain the lubricating oil still present in the residue. The lubricating fractions obtained in the preceding stages are subjected to hydrogenation refining in the presence of λ / l metal sulfide catalysts. and VIII. % of the periodic system, and aluminum oxide is used as the carrier. The reaction temperature is between 250 ° C and 420 ° C and the pressure ranges from 2.0 MPa to 15.0 MPa, the space velocity is from 0.1 vol / vol per hour to> 5.0 vol / vol per hour and the recycle hydrogen is in an amount of 15 to 850 l / l.

Výhodou způsobu podle vynálezu v porovnání s dosavadním stavem techniky je především. snížení spotřeby tepla potřebného pro provoz zařízení. Dosud známé rafinační procesy používají tepelného: působení po odstranění vody a lehkých uhlovodíků tak, že teplo působí na celý objem- zpracovávaného oleje- za účelem·- přeměn struktury nečistot a zejména detergentních aditiv, která -obsahují sulfonáty, fenoly, vápník, - barium, hořčík a jiné prvky s cílem dosáhnout jejich menší rozpustnosti ve zpracovávaném- oleji. Takové tepelné zpracování oleje usnadňuje následnou separaci zmíněných substancí zvláště je-li v dalším průběhu rafinace použito- - srážení pomocí rozpouštědel. Teploty používané pro takovou tepelnou úpravu jsou oobvykle velmi vysoké a. pohybují se mezi 300 a 450 °C. Výdej tepla ie tedy v tomto případě značný, - i když se vezme v úvahu okolnost, že část .tohoto tepla lze znovu použít například pro ohřev šarže vstupující do vakuové frakcionační - kolony. Na rozdíl od tohoto dosud známého· stavu techniky - se při postupu padle vynálezu tepelného působení vztahuje pouze na těžkou mazací frakci a navíc lze toto tepelné působení dosáhnout 1 tím, - že se těžká mazací frakce udržuje po< určitou dobu na výstupní teplotě vakuové kolony, takže- není nutný žádný dodatečný ohřev.The advantage of the method according to the invention compared to the prior art is above all. reducing the heat consumption required for the operation of the plant. The prior art refining processes utilize heat treatment after removal of water and light hydrocarbons so that heat affects the entire volume of the oil to be treated - to change the structure of impurities and especially detergent additives that contain sulfonates, phenols, calcium, - barium, magnesium and other elements to achieve less solubility in the oil being processed. Such heat treatment of the oil facilitates the subsequent separation of said substances, especially when solvent precipitation is used in the further refining process. The temperatures used for such heat treatment are usually very high and are between 300 and 450 ° C. Thus, the heat output is considerable in this case, even if one considers that part of this heat can be reused, for example, to heat the batch entering the vacuum fractionation column. In contrast to this prior art, in the process according to the invention, the heat treatment only applies to the heavy lubrication fraction, and moreover, this heat treatment can be achieved by keeping the heavy lubrication fraction at the outlet temperature of the vacuum column for some time. so no additional heating is required.

Další výhodou způsobu podle vynálezu, která souvisí s tepelným působením, je i zjednodušení konstrukce ohřívací nádrže, v níž se podle vynálezu použitý olej ohřívá pouze asi na 200 °C, která postačuje prd oddělení vody a lehkých uhlovodíků. Při takové teplotě se také podstatně snižuje vznik kyselých plynů v porovnání s dosud používanými teplotami 300 -až 450 °C.A further advantage of the process according to the invention, which is related to the heat treatment, is also the simplification of the construction of the heating tank, in which the oil used according to the invention only heats up to about 200 ° C, sufficient to separate water and light hydrocarbons. At such a temperature, the generation of acid gases is also considerably reduced compared to the temperatures of 300 to 450 ° C used hitherto.

Podstatné výhody přináší způsob podle vynálezu také při konečném hydrogenačním působení, při - němž se snižuje spotřeba vodíku a naopak zvyšuje výtěžek oleje a životnost katalyzátoru, to- vše při současné vyšší produkci vysoce viskózní mazací frakce v porovnání s - dosud známými regeneračními procesy.The process according to the invention also has substantial advantages in the final hydrogenation treatment, which reduces the consumption of hydrogen and, on the contrary, increases the oil yield and the catalyst life, all at the same time increasing the production of the highly viscous lubricating fraction compared to the prior art regeneration processes.

Výhoda spočívající v tom, že se při způsobu podle- vynálezu nemusí používat odbarvovací hlinky a kyseliny sírové bylo zmíněno již výše a projevuje se příznivě jak v oblasti ekonomie procesu, tak v -oblasti ochrany životního prostředí.The advantage that the decolorizing clays and sulfuric acid need not be used in the process according to the invention has already been mentioned above and has a favorable effect both in the field of process economics and in the field of environmental protection.

Vynález bude nyní - blíže objasněn na příkladu provedení podle výkresu, na - němž je znázorněno pracovní schéma postupu podle vynálezu.The invention will now be explained in more detail by way of example with reference to the drawing, in which the process flow diagram of the invention is illustrated.

Na výkrese se - tečkované čáry - vztahují na úpravu těžké - mazací frakce použitého oleje a zejména k pracovním operacím, jimž je tato- frakce podrobena po· - počátečním ohřevu. Tento způsob znázornění byl zvolen prOí^o, že znázorněné zařízení - používá jedinou kolenu pro etxrakci rozpouštědlem, takže je nutné rozlišit rozpustidlovou extrakci veškerého oleje od extrakce těžké mazací frakce.In the drawing, - the dotted lines - refer to the treatment of the heavy - lubricating fraction of the oil used and, in particular, to the operations to which this fraction is subjected after the initial heating. This mode of representation was chosen because the apparatus depicted uses a single elbow for solvent extraction, so it is necessary to distinguish the solvent extraction of all oil from the extraction of the heavy lubricating fraction.

Použitý olej přicházející potrubím 11 ze zásobních nádrží je veden do· předehřívače 1 a potrubím 12 k predestilační koleněThe used oil coming from line 11 from the storage tanks is led to the preheater 1 and line 12 to the distillation elbow.

2. Z hlavy predestilační kolony 2 se potrubím. 13 odvádí voda a lehké uhlovodíky, kdežto· ze spodku predestilační koleny 2 se odvádí potrubím 14 olej a přivádí s-e do extrakční kolony 3.2. From the head of the distillation column 2 with piping. 13 removes water and light hydrocarbons, whereas from the bottom of the distillation elbow 2 oil is removed via line 14 and fed to the extraction column 3.

Potrubím 31 vstupuje do spodní části extrakční 'kolony 3 rozpouštědlo, kdežto hlavou extrakční kolony 3 vychází do· potrubí 15 olej a větší část rozpouštědla, přičemž potrubím· 16 se ze spodku extrakční kolony 3 odvádějí nečistoty a zbývající část rozpouštědla. Oba · toky odváděné z extrakční kolony 3 se vedou odděleně do nádrží 4 a 5, kde se z nich oddělí rozpouštědlo, které se pák potrubím 29 a 33 odvádí ke kompresoru 6, odkud je recirkulovánO' potrubím · 31. Částečně rafinovaný olej se odvádí potrubím 17 do· ohřívače · 7 a potom potrubím 18 do< vakuové destilační kolony 8.Through the line 31 the solvent enters the bottom of the extraction column 3, while the head of the extraction column 3 enters the line 15 with oil and a larger part of the solvent, while through the line 16 the impurities and the remaining part of the solvent are removed. The streams removed from the extraction column 3 are led separately to tanks 4 and 5, where the solvent is separated, which is then discharged via line 29 and 33 to a compressor 6, from which it is recirculated through line 31. Partially refined oil is removed via line 17 into the heater 7 and then through line 18 into the vacuum distillation column 8.

Z hlavy vakuové destilační kolony 8 odcházejí potrubím 19 lehké uhlovodíky, které ještě mohou být přítomny v oleji a z boků vakuové destilační koleny 8 se odvádějí nízkoviskózní mazací frakce. Ve znázorněném provedení je počet odváděných mazacích frakcí snížen na dvě a ty jsou odváděny potrubími 26 a 27 oddědně k hydrogenačnímu reaktoru 10.Light hydrocarbons, which may still be present in the oil, are discharged from the head of the vacuum distillation column 8 via a line 19, and low-viscosity lubricating fractions are removed from the sides of the vacuum distillation column 8. In the illustrated embodiment, the number of discharged lubricant fractions is reduced to two, and these are discharged via lines 26 and 27 separately to the hydrogenation reactor 10.

Ze spodní částí vakuové destilační kolony 8 se odvádí těžká mazací frakce potrubím 20. V těžké mazací frakci jsou koncentrovány nečistoty a odvádí se uvedeným potrubím 2® k tepelné úpravě 9, v níž prodlévá potřebnou dobu, která je závislá na teplotě. Posléze se těžká mazací frakce odvádí potrubím· 21 znovu do extrakční kolony 3.From the bottom of the vacuum distillation column 8, the heavy lubrication fraction is discharged via line 20. The heavy lubrication fraction concentrates the impurities and is discharged through said line 2 for heat treatment 9 in which it dwells the necessary time depending on the temperature. Subsequently, the heavy lubrication fraction is withdrawn via line 21 again to the extraction column 3.

V případě, žo se rozpusťdlová extrakce těžké mazací frakce v etxrakční koloně 3 provádí střídavě s rozpustidlovou extrakcí veškerého oleje je zřejmé, že mezi tepelnou. úpravou 9 a etxrakční kolenou 3 musí být ještě umístěny potřebné skladovací nádrže, popřípadě, že potřebné skladovací nádrže musí být upraveny i pro· · veškerý olej přicházející do· extrakční kolony 3 potrubím 14. Tyt-o· skladovací nádrže nejsou na výkrese kvůli přehlednosti znázorněny.When the solvent extraction of the heavy lubrication fraction in the etching column 3 is carried out alternately with the solvent extraction of all the oil, it is apparent that between the thermal. the necessary storage tanks have to be placed by the treatment 9 and the elbow elbow 3, or the necessary storage tanks have to be adjusted for all the oil coming into the extraction column 3 via the line 14. These storage tanks are not shown in the drawing for clarity .

V případě, že má proces probíhat kontinuálně, je · nutné vložit do· soustavy další extrakční kolonu shodnou s extrakční kolonou 3.If the process is to be carried out continuously, an additional extraction column identical to the extraction column 3 must be introduced into the system.

V tomto· případě odchází hlavou extrakční kolony 3 těžká mazací frakce potrubím 22 s větší částí rozpouštědla, kdežto* ze spodní části extrakční kolony 3 se odvádějí nečistoty se zbývající částí rozpouštědla pomocí potrubí 24. Tyto teky se opět vedou do· nádrží 4 a 5 pro oddělení rozpouštědla. Ze spodku nádrže 4 se těžká mazací frak ce odvádí potrubím 23 přímo k hydregenačnímu reaktoru 10, kdežto ze spodku nádrže 5 se potrubím 25 recirkuluje zbytek do· oběhu veškerého· oleje · vstupujícího· potrubím. 14 do· extrakční kolony 3. Tím se získávají zbytky oleje ještě přítomné v nečistotách.In this case, the heavy lubrication fraction 3 passes through the top of the extraction column through line 22 with the bulk of the solvent, while impurities are removed from the bottom of the extraction column 3 with the remainder of the solvent via line 24. These flows are returned to tanks 4 and 5. solvent separation. From the bottom of tank 4, the heavy lubrication fraction is discharged via line 23 directly to the hydrogenation reactor 10, while from the bottom of tank 5, the remainder is recirculated through line 25 to all the oil entering the line. 14 to an extraction column 3. This yields residual oil still present in the impurities.

Mazací frakce procházející potrubími 23, 26 a 27 jsou vedeny do· zásobních nádrží na obrázku neznázorněných a jsou jednotlivě střídavě přiváděny do hydrogenačního reaktoru 13, odkud jsou pak rovněž jednotlivě, již úplně regenerované odváděny potrubím· 28.The lubricating fractions passing through lines 23, 26 and 27 are fed to the storage tanks (not shown) and are individually supplied alternately to the hydrogenation reactor 13, from where they are also individually recovered, completely regenerated, via line 28.

Dále bude uvedeno několik příkladů zkoušek provedených na zkušebním zařízení, z jejichž výsledků je patrný pokrok dosažený použitím způsobu podle vynálezu v porovnání s výsledky dosaženými při dosud známých postupech, při nichž se tepelně působí na celé množství oleje určeného k regeneraci.The following are some examples of tests performed on a test bench, which show the progress achieved using the method of the present invention as compared to the results of the prior art processes that heat the entire amount of oil to be regenerated.

Příklad č. 1Example 1

Použitý motorový olej byl podroben predestilaci, aby z něho byla odstraněna voda a lehké uhlovodíky a byl pak · ohřát na teplotu 380 °C na dobu tří minut. Nat· byl odveden do· extrakční kolony · k extrakci propanem.The engine oil used was distilled to remove water and light hydrocarbons and was then heated to 380 ° C for three minutes. It was then led to an extraction column for extraction with propane.

Podmínky separace v tomto stupni byly tyto:The separation conditions at this stage were as follows:

Pcměr rozpustidla k oleji 10 ku 1Solvent to oil ratio 10 to 1

Teplota v hlavě kolony 90 °CColumn head temperature 90 ° C

Teplota · na spodku kololny 70 °CThe temperature at the bottom of the collar is 70 ° C

Tlak 3,8 MPaPressure 3.8 MPa

Po· oddělení propanu byl rafinát podroben vakuové frakcicnaci pro oddělení různých mazacích frakcí.After separation of the propane, the raffinate was subjected to vacuum fractionation to separate the various lubricating fractions.

Byly získány tři mazací frakce s nízkou, střední a vysokou viskozitou a urč ‘ té množství vakuového plynného· oleje. Lehká a střední mazací frakce byly odděleně hydregenovány s katalyzátorem na bázi sírníků Ni a Mo· na kysličníku hlinitém jako nosiči za následujících pracovních podmínek:Three low, medium and high viscosity lubrication fractions and some vacuum gas oil were obtained. The light and medium lubricating fractions were separately hydrogenated with a Ni and Mo · sulphide catalyst on alumina as carrier under the following operating conditions:

Teplota 350 °CTemperature 350 ° C

Tlak 4,0 MPaPressure 4.0 MPa

Prostorová rychlost 1 objem/objem· za hod.Spatial speed 1 volume / volume · per hour

R-ecirkulvaný vodík 168 normálních 1/1R-circulated hydrogen 168 normal 1/1

Těžká mazací frakce byla hydrogenována se stejným · katalyzátorem, ale za jiných ' pracovních podmínek, totiž:The heavy lubricating fraction was hydrogenated with the same catalyst but under different operating conditions, namely:

Teplota 350· °CTemperature 350 ° C

Tlak 4,0 MPaPressure 4.0 MPa

Prostorová rychlost 0,5 objemu/objem za hod.Spatial speed 0.5 volume / volume per hour

Recirkulovaný vodík 168 normálních 1/1 tém jako· nosiči za následujících pracovních podmínek:Recirculated hydrogen 168 normal 1/1 themes as carriers under the following operating conditions:

Získané výsledky ve všech fázích procesu jsou uvedeny v tabulce 1.The results obtained at all stages of the process are shown in Table 1.

Příklad č. 2Example 2

Použitý motorový olej byl podroben frakcionaci pro odstranění vody a lehkých uhlovodíků a zbytek byl odveden do extrakční kolony k extrakci propanem. Pracovní podmínky byly tyta:The engine oil used was subjected to fractionation to remove water and light hydrocarbons, and the residue was fed to an extraction column for propane extraction. Working conditions were:

Poměr rozpustidla k oleji 7 ku 1Solvent to oil ratio 7 to 1

Teplota v hlavě kolony 90 °CColumn head temperature 90 ° C

Teplota na spodku koloony 70 °CColumn bottom temperature 70 ° C

Tlak 3,8 MPaPressure 3.8 MPa

Extrahovaný olej byl po odstranění propanu podroben vakuové frakcionaci pro získání různých mazacích frakcí podle viskozity a takto· byly získány tři mazací frakce o· nízké, střední a vysoké viskozitě. Vysoce viskózní mazací frakce byla pak podrobena tepelné úpravě při 350 °C po dobu 15 minut a potom zavedena do· extrakční kolony k extrakci propanem. Přitom: bylopoužito těchto1 pracovních podmínek: .After extraction of the propane, the extracted oil was subjected to vacuum fractionation to obtain different lubricating fractions according to viscosity, and thus three lubricating fractions of low, medium and high viscosity were obtained. The high viscosity lubricating fraction was then subjected to heat treatment at 350 ° C for 15 minutes and then introduced into an extraction column for propane extraction. The following 1 working conditions have been applied:.

Poměr rozpustidla k oleji 15 ku 1Solvent to oil ratio 15 to 1

Teplota v hlavě kolony 85 °CColumn head temperature 85 ° C

Teplota na spodku kolony 73 °CBottom temperature 73 ° C

Tlak 3,8 MPaPressure 3.8 MPa

Lehká a střední mazací frakce získaná při vakuové destilaci byla každá zvlášť podrobena hydrogenací na katalyzátoru na bázi sirníku Ni a Mo· na kysličníku hlini10The light and medium lubricating fractions obtained in vacuum distillation were each subjected separately to hydrogenation on a Ni and Mo · sulphide catalyst on aluminum oxide10

TeplotaTemperature

TlakPressure

Prostorová rychlost Recirkulovaný vodíkSpace velocity Recirculated hydrogen

350· gC 4,0· MPa objem/objem za hod.350 · g C 4,0 · MPa volume / volume per hour

168 normálních 1/1168 normal 1/1

Těžká mazací frakce získaná z extrakční kolony byla ' po odstranění propanu hydrogenována na stejném· katalyzátoru za těchto* pracovních podmínek:The heavy lubrication fraction obtained from the extraction column was hydrogenated on the same catalyst after removal of propane under the following operating conditions:

Teplota 350 °CTemperature 350 ° C

Tlak 4,0 MPaPressure 4.0 MPa

Prostorová rychlost 0,5 obj./obj. za· hod.Spatial speed 0.5 vol / vol per · hour

Recirkulova.ný votdík 168 normálních 1/1Recirculating 168 normal 1/1

Výtěžky · a vlastnosti produktů získaných v jednotlivých fázích jsou uvedeny v tabulce č. 2.The yields and properties of the products obtained in each phase are given in Table 2.

Porovnání dvou popsaných pracovních postupů ukazuje, že těžká mazací frakce získaná způsobem podle vynálezu má menší obsah, nečistot a lepší barvu, takže· pracovní podmínky pří následné hydrogenací mohou být mírnější.A comparison of the two operating procedures described shows that the heavy lubricating fraction obtained by the process of the invention has less content, impurities and better color, so that the operating conditions under subsequent hydrogenation may be milder.

Jelikož životnost katalyzátoru použitého· při hydrogenací je ovlivněna přítomností kovových nečistot, které se usazují na katalyzátoru, umložňuje olej s· menším· obsahem· nečistot a· lepší barvou mírnější pracovní podmínky, a to vše vede k prodloužení životnosti katalyzátoru.Since the life of the catalyst used in the hydrogenation is influenced by the presence of metal impurities depositing on the catalyst, oil with less content of impurities and a better color imposes milder working conditions, all of which leads to prolonged catalyst life.

^4 CQ^ 4 CQ

Vlastnosti produktů získaných při tepelném zpracování celé vsázkyProperties of products obtained during heat treatment of the whole batch

Výtěžek ASTM Viskoizita mm2/ Neutr. № Kovy, ppm (Rx fluoroscence) procesu barva při 99 °C /sec. mg/КОН/ Ca Ba Zn Pb PYield ASTM Viscoisity mm 2 / Neutr. № Metals, ppm (Rx fluoroscence) process color at 99 ° C / sec. mg / КОН / Ca Zn Pb P

O O oo o oo o ID ID LQ IQ LD LQ IQ LD CM CM Ф r4 4 r4 V IN V V V V V V 00 00

O O CD CD O tx LO O tx LO LO LO Ю LO LO LO LO Ф Ф CO WHAT r4 r4 CM CM V IN v in v in CM CM

о lo 0O 00 CDо lo 0O00 CD

O IQ 00 CMAbout IQ 00 CM

LQLQ

VIN

O LD £ v About LD £ v

IDID

VIN

LQ О О ООО Φ т—I tx г—I rH r4LQ О О ООО Φ т — I tx г — I rH r4

Ю LD CO LO LD LD v v v v vЮ LD CO LO LD LD

LD ID O ID LD ID v v v v vLD ID O LD ID v v v v v v

ID LD LO ID LO LQ v v v v v vID LO ID LO ID LQ v v v v v v

LQ LO O ID ID LDLQ LO ID LD ID

V V CO V V VCO

CM co CM co Ф Ф oo o co oo o co 00 00 00 00 00 00 LQ~ ID LQ ~ ID co what Ф 00 co Co 00 co o o o o o CO úx o CO úx o O o o o o o o o o o o o o t—1 t — 1 v v v v v v

o O u at co what f LO f LO

o O O O LD co LD co CM CM 1O 1O CM CM E E r-H r-H

LDLD

ID LD LD o LO CDLD LD ID of LO CD

O O LD CD CD LD CD CD LD LD LD LD * Φ O) CM CO O) CM CO CM CM rod genus

to LO LDto LD LD

Tabulka 2Table 2

Vlastnosti produktů získaných při tepelném zpracování těžké mazací frakceProperties of products obtained during heat treatment of heavy lubrication fraction

Výtěžek ASTM Viskozita mm2/ Neutr. N° Kovy, ppm (Rx fluorescence) procesu barva při 99 °C /sec. 'Mg/KOH/ Ca Ba Zn Pb P bOYield ASTM Viscosity mm 2 / Neutr. N ° Metals, ppm (Rx fluorescence) of the color process at 99 ° C / sec. Mg / KOH / Ca Ba Zn Pb P bO

OO

LD ©5LD © 5

CD CD O CO O O CO O CD CD CD CD O o o O o o OD FROM rod genus OD FROM CO WHAT E E E E rol rol T-d T-d •Φ • Φ E E Md Md E E V IN V IN V. IN. E E τΗ τΗ

o O CD CD LO LD O LO LD O CD CD LD LD o O CM CM v in V IN rod genus m m V IN O O i—l i — l LD LD LD LD CM CM

LD LD LDLD LD LD

O o OJO o OJ

LD LD LD LD O LD LD O O O LO LO LO LD LD LD LD LD CM CM V IN V IN co what CD CD V IN V IN V IN V IN E E LD LD LD LD

LO O O oLO O O o

V V VV V V

LOLO

LO LO LOLO LO LO

o O O O LO LO ID O ID O o O LO LO LO ID LD LD LD CD CD OD FROM v in v 2 v 2 co what v in V V V V V V LO LO CM CM o O CD CD

rod CD CD LO E, Ev A cm oo rol CO LD COCO co m cm co corod o o o e eo co co co O CO CĎ o o ogenus CD CD LO E, Ev A cm o rol CO LD COCO co m cm co corod o o e eo what co O O CĎ o o o

V V VV V V

co what E E LD CO CM LD CO CM CO WHAT CD, CD, CM, CM, o. O. E, LO C0~ E, L0 C0 ~ LD LD E, E, CD, OO, o. CD, OO a and co what O) O) LO CD e LO CD e o O co what A Čř co And what? E E i-l i-l CO WHAT CO WHAT CM CM CM CM

LO, LO, IC IC CO WHAT 00 00 E O 0O E O 0O t< t < cm ca cm ca A AND A AND A AND Λ Λ V V v V V v

CD o OCD o O

CD, E,CD, E,

CD О С OO 'Cd CCD О С OO Cd C

ΦΦ

On He >> >> Φ 4-J Φ 4-J xc xc cd CD 75 O 75 O φ φ > > CJ CJ CJ CJ jd jd A AND E E ti ti cd CD CO WHAT cd CD Φ Φ > > N N 75 75 ca ca _ A _ A \cd \CD Φ Φ O A O A CO WHAT Ui Ui O. O. ř> ř> A AND 'P 'P K A K A

Ul CDUl CD

COWHAT

ΦΦ

CJ A cd u eCJ A cd u e

CM 00 0,00,00o, e lo co ooaCM 00 0.00,00o, e lo co ooa

CD CM E CMOCD CM E CMO

CD, CD O, CD, CD, co A oo oo coCD, CD O, CD, CD, co A oo oo co

CD CD CD СПCD CD СП

X X A AND Φ Φ Θ Θ e 'cd E 'CD •H A • H A φ E φ E 'r—L ti 'r — L ti Φ Φ ti ti cd Ul cd Ul >s > p > > C5 C5 AAND A AND u at cd CD cd CD x x N N A AND A AND A AND W W

COWHAT

Φ CJ cd ti .2 ω cd í-l E 'cd > CD ti cd ř>Φ CJ cd ti .2 ω cd--1 E 'cd> CD ti cd>>

φ ωφ ω

cdCD

ÍH E ω cd NHH E ω cd N

'cd'CD

ΦΦ

Φ CD cd u E 'S cd N cd s '3 φ EΦ CD cd u E 'S cd N cd' 3 φ E

CDCD

Φ OD cd Ui E 'CD >NΦ OD cd Ui E 'CD> N

O cd N cd sO cd N cd p

Φ ω cdCd ω cd

EE

O cdO cd

N cd sN cd p

Φ ω cdCd ω cd

UiUi

EE

CD cdCD cd

N cd aN cd a

Φ E E COΦ E E CO

Claims (2)

PŘEDMĚT vynalezuI will invent the subject 1. Způsob regenerace použitých olejů, při němž se použitý olej ohřeje na teplotu na 180 až 230 °C, podrobí destilaci při teplotě 180 až 230 °C k oddělení vody a lehkých uhlovodíků, jako jsou motorový benzin a motorová nafta, načež se podrobí extrakci rozpouštědlem; ze skupiny n-parafinů s 2 až 6 atomy uhlíku, zejména propanem, při teplotě mezi 30: °C a kritickou teplotou použitého n-parafinu a za tlaku 2,5 až 5,0 MPa, přičemž poměr mezi . . objemem n-parafinu a objemem· oleje je 3 až 10, vyznačující se tím, že po vypuzení rozpouštědla při teplotě 250 až 350 °C a za tlaku 0,2-2,0 MPa se olej zahřeje a podrobí vakuové destilaci za spodní teploty vyšší než 300 °C k oddělení nízkoviskózních mazacích frakcí zbavených nečistot a těžké mazací frakce obsahující všechny zbývající nečistoty, načež se těžká mazací frakce vystaví tepelnému působení při teplotě 300 až 450 °C v adiabatických podmínkách po dobu 1 až 120 minut, podrobí extrakci rozpouštědlem ze skupiny n-parafinů s 2 až 6 atomy uhlíku, zejména propanem, při teplotě mezi 30 °C a kritickou teplotou použitého n-parafinu a za tlaku 2,5 až 5,0 MPa, přičemž poměr mezi objemem n-parafinu a objemem oleje je 5 až 20 a posléze se těžká mazací frakce a nízkoviskózní mazací frakce odvedou k hydrogenaci.A process for recovering used oils, wherein the used oil is heated to a temperature of 180 to 230 ° C, subjected to distillation at a temperature of 180 to 230 ° C to separate water and light hydrocarbons such as motor gasoline and diesel fuel, and then subjected to extraction solvent; of the n-paraffins having 2-6 carbon atoms, especially propane, at a temperature between 30: ° C and the critical temperature of n-paraffin and a pressure of 2.5 to 5.0 MPa, wherein the ratio between. . The volume of n-paraffin and the volume of oil is 3 to 10, characterized in that after the solvent is ejected at a temperature of 250 to 350 ° C and a pressure of 0.2-2.0 MPa, the oil is heated and subjected to vacuum distillation at a lower temperature above 300 ° C to separate the low-viscosity, de-greased fractions and the heavy lubricating fraction containing all of the remaining impurities, then subjecting the heavy lubricating fraction to 300 ° C to 450 ° C under adiabatic conditions for 1 to 120 minutes n-paraffins having 2 to 6 carbon atoms, in particular propane, at a temperature between 30 ° C and the critical temperature of the n-paraffin used and at a pressure of 2.5 to 5.0 MPa, the ratio between n-paraffin volume and oil volume being 5 to 20 and then the heavy lubricating fraction and the low-viscosity lubricating fraction are sent to hydrogenation. 2. Způsob . podle bodu 1, vyznačený tím, že zbytek rozpustidlové extrakce těžké mazací frakce se recykluje do. prvního . extrakčního· stupně spolu s olejem vycházejícím- z destilace.2. Method. 7. A process according to claim 1, wherein the remainder of the solvent extraction of the heavy lubricating fraction is recycled to. first. of the extraction step together with the distillation oil.
CS79268A 1978-01-12 1979-01-11 Method of regeneration of used oils CS209544B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT19203/78A IT1091961B (en) 1978-01-12 1978-01-12 PROCEDURE FOR THE REGENERATION OF WASTE OILS

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS209544B2 true CS209544B2 (en) 1981-12-31

Family

ID=11155758

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS79268A CS209544B2 (en) 1978-01-12 1979-01-11 Method of regeneration of used oils

Country Status (26)

Country Link
US (1) US4233140A (en)
JP (1) JPS54101808A (en)
AT (1) AT367789B (en)
AU (1) AU520359B2 (en)
BE (1) BE873451A (en)
BR (1) BR7900263A (en)
CA (1) CA1109817A (en)
CH (1) CH636902A5 (en)
CS (1) CS209544B2 (en)
DD (1) DD141322A5 (en)
DE (1) DE2901090C2 (en)
DK (1) DK154571C (en)
ES (1) ES476872A1 (en)
FR (1) FR2414549A1 (en)
GB (1) GB2012805B (en)
IE (1) IE47723B1 (en)
IT (1) IT1091961B (en)
LU (1) LU80770A1 (en)
MX (1) MX149300A (en)
NL (1) NL7900206A (en)
PL (1) PL113766B1 (en)
RO (1) RO76233A (en)
SE (1) SE431464B (en)
SU (1) SU969169A3 (en)
YU (2) YU40926B (en)
ZA (1) ZA79133B (en)

Families Citing this family (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2850540C2 (en) * 1978-11-22 1982-12-23 Fried. Krupp Gmbh, 4300 Essen Process for processing waste oil
IT1137280B (en) * 1981-07-07 1986-09-03 Assoreni E Snamprogetti Spa PROCEDURE FOR RECOVERY OF EXHAUSTED OILS
US4480039A (en) * 1982-12-10 1984-10-30 Shell Oil Company Heavy oil sample preparation
US4512878A (en) * 1983-02-16 1985-04-23 Exxon Research And Engineering Co. Used oil re-refining
US4666587A (en) * 1983-09-29 1987-05-19 Aaron Seligson Waste oil purifying process
DE3602586A1 (en) * 1986-01-29 1987-07-30 Krupp Koppers Gmbh METHOD FOR REFURBISHING ALTOEL
US5286349A (en) * 1988-09-20 1994-02-15 Shurtleff Edward C Apparatus for reclaiming useful oil products from waste oil
US5271808A (en) 1988-09-20 1993-12-21 Shurtleff Edward C Apparatus from waste oil for reclaiming a useful oil product
US5795462A (en) * 1988-09-20 1998-08-18 Patent Holdings Ltd. Apparatus and method for reclaiming useful oil products from waste oil
EP0413786A1 (en) * 1989-02-10 1991-02-27 Sws Ag Für Produkt-Und Dienstleistungs-Marketing A process for obtaining a hydrocarbon compound from used oil
DE4235213C2 (en) * 1992-10-20 1995-06-01 Kba Immer Gmbh & Co Kg Process for cleaning polluted hydrocarbons
US5885444A (en) * 1992-11-17 1999-03-23 Green Oasis Environmental, Inc. Process for converting waste motor oil to diesel fuel
FR2725725B1 (en) * 1994-10-17 1996-12-13 Inst Francais Du Petrole PROCESS AND PLANT FOR THE PURIFICATION OF WASTE OILS
ES2140989B1 (en) * 1995-08-02 2000-08-16 Sener Ing & Sist PROCEDURE TO GENERATE ELECTRIC ENERGY FROM USED OILS AND OTHER WASTE OF OIL.
MXPA05000637A (en) * 2002-07-15 2005-03-31 Sener Grupo De Ingenieria Sa Method of regenerating used oils by means of extraction with solvents.
US7279018B2 (en) 2002-09-06 2007-10-09 Fortum Oyj Fuel composition for a diesel engine
US8366912B1 (en) 2005-03-08 2013-02-05 Ari Technologies, Llc Method for producing base lubricating oil from waste oil
KR100739414B1 (en) * 2006-06-23 2007-07-13 권선대 Diffusion and vacuum distiller of an oil and the distilling method thereof
ES2303447B1 (en) * 2006-07-27 2009-06-12 Juan Flores Velazquez REGENERATION PROCEDURE OF USED MINERAL OILS AND ASPHALTIC WASTE FOR LIQUID / LIQUID EXTRACTION AND PRODUCT AS OBTAINED.
US8575409B2 (en) 2007-12-20 2013-11-05 Syntroleum Corporation Method for the removal of phosphorus
US20090300971A1 (en) 2008-06-04 2009-12-10 Ramin Abhari Biorenewable naphtha
US8581013B2 (en) 2008-06-04 2013-11-12 Syntroleum Corporation Biorenewable naphtha composition and methods of making same
US8088276B2 (en) * 2008-08-08 2012-01-03 CleanOil Limited Oil re-refining system and method
SG161129A1 (en) * 2008-10-31 2010-05-27 Annda Energy Pte Ltd Process and system for regeneration of spent lubrication oil
US8231804B2 (en) 2008-12-10 2012-07-31 Syntroleum Corporation Even carbon number paraffin composition and method of manufacturing same
US8813368B2 (en) * 2009-05-29 2014-08-26 Gb Ii Corporation Folding knife with blade locking mechanism
US8394900B2 (en) 2010-03-18 2013-03-12 Syntroleum Corporation Profitable method for carbon capture and storage
US20140257000A1 (en) 2013-03-07 2014-09-11 Verolube, Inc. Method for producing base lubricating oil from oils recovered from combustion engine service
US9328303B2 (en) 2013-03-13 2016-05-03 Reg Synthetic Fuels, Llc Reducing pressure drop buildup in bio-oil hydroprocessing reactors
US8969259B2 (en) 2013-04-05 2015-03-03 Reg Synthetic Fuels, Llc Bio-based synthetic fluids
MX2016005893A (en) 2013-11-08 2016-08-17 Sener Ing & Sist Method for increasing the yield of lubricating bases in the regeneration of used oils.
ES2629851B1 (en) * 2016-02-15 2018-04-25 José Antonio GÓMEZ MIÑANA Triple distillation procedure for the regeneration of used oils including in-line caustic treatment in the second distillation
MX2020006982A (en) 2017-12-13 2020-11-24 Karl Ip Holdings Inc Low-pressure catalytic conversion of used motor oil to diesel fuel.
CN113773901A (en) * 2021-09-28 2021-12-10 东营源庚化工有限公司 Refining regeneration process of waste lubricating oil and engine oil

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1516733A (en) * 1965-10-08 1968-02-05 Inst Francais Du Petrole Regeneration of used lubricating oils
CA1037402A (en) * 1974-01-16 1978-08-29 John G. Ditman Process for reclaiming used crankcase oil
US3919076A (en) * 1974-07-18 1975-11-11 Pilot Res & Dev Co Re-refining used automotive lubricating oil
FR2301592A1 (en) * 1975-02-20 1976-09-17 Inst Francais Du Petrole Regenerating used lubricating oil - by alkane extraction, fractionation, hydrogenation of distillate and adsorbent treatment of residue
US4021333A (en) * 1975-08-27 1977-05-03 The Lubrizol Corporation Method of rerefining oil by distillation and extraction
US4101414A (en) * 1975-09-02 1978-07-18 Unitech Chemical Inc. Rerefining of used motor oils
US4071438A (en) * 1976-06-03 1978-01-31 Vacsol Corporation Method of reclaiming waste oil by distillation and extraction
US4073720A (en) * 1976-10-22 1978-02-14 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Method for reclaiming waste lubricating oils
US4073719A (en) * 1977-04-26 1978-02-14 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Process for preparing lubricating oil from used waste lubricating oil

Also Published As

Publication number Publication date
FR2414549A1 (en) 1979-08-10
BR7900263A (en) 1979-08-14
CA1109817A (en) 1981-09-29
PL212184A1 (en) 1979-09-10
YU40926B (en) 1986-08-31
ATA6979A (en) 1981-12-15
ES476872A1 (en) 1979-06-01
MX149300A (en) 1983-10-13
DK154571C (en) 1989-05-08
DE2901090C2 (en) 1986-06-05
FR2414549B1 (en) 1982-09-10
AU4272978A (en) 1979-07-19
DE2901090A1 (en) 1979-07-19
IE47723B1 (en) 1984-05-30
DD141322A5 (en) 1980-04-23
AU520359B2 (en) 1982-01-28
IT7819203A0 (en) 1978-01-12
AT367789B (en) 1982-07-26
DK154571B (en) 1988-11-28
SE431464B (en) 1984-02-06
JPS54101808A (en) 1979-08-10
US4233140A (en) 1980-11-11
IT1091961B (en) 1985-07-06
SE7900107L (en) 1979-07-13
NL7900206A (en) 1979-07-16
ZA79133B (en) 1980-01-30
GB2012805B (en) 1982-04-15
GB2012805A (en) 1979-08-01
BE873451A (en) 1979-07-12
PL113766B1 (en) 1980-12-31
LU80770A1 (en) 1979-05-16
DK569978A (en) 1979-07-13
RO76233A (en) 1981-04-30
JPS6214600B2 (en) 1987-04-02
IE790047L (en) 1979-07-12
YU311778A (en) 1982-10-31
CH636902A5 (en) 1983-06-30
SU969169A3 (en) 1982-10-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS209544B2 (en) Method of regeneration of used oils
KR101688248B1 (en) Method for obtaining pure aromatic compounds from hydrocarbon fractions containing aromatic compounds
JP4246397B2 (en) Waste oil regeneration method, base oil obtained by the above method and use thereof
JP3036822B2 (en) Solvent extraction of lubricating oil
JP7162899B2 (en) Separation method of pyrolysis oil
JPH08199185A (en) Method and apparatus for purifying used oil
NL8100642A (en) EXTRACTION OF HYDROCARBON OILS USING A SOLVENT.
US3364138A (en) Separating asphaltenes and resins with alkane and alcohol treatment
JP2835175B2 (en) Solvent extraction of lubricating oil
KR102283633B1 (en) Systems and methods for the separation and extraction of heterocyclic compounds and polynuclear aromatic hydrocarbons from hydrocarbon feedstocks
US3205167A (en) Solvent extraction of hydrocarbon mixtures
US4297206A (en) Solvent extraction of synfuel liquids
JPH0141676B2 (en)
CA1334015C (en) Two-step heterocyclic nitrogen extraction from petroleum oils with reduced refinery equipment
US2865839A (en) Process for improving the quality of lubricating oils
NO823368L (en) PROCEDURE FOR RECOVERY OF ORGANOPHOSPHATE-BASED FLUIDS
US20040168955A1 (en) Co-extraction of a hydrocarbon material and extract obtained by solvent extraction of a second hydrotreated material
US4342646A (en) Trace solvent recovery in selective solvent extraction
US11873463B2 (en) Method and system for re-refining and upgrading used oil
EP3583190A1 (en) Desulfurization and sulfone removal using a coker
CA3184581A1 (en) Method and system for treating renewable feedstocks
US3247096A (en) Hydrocarbon conversion process to produce lubricating oils and waxes
US2862868A (en) Production of low cold-test oils
US11041129B2 (en) Processes for producing a fuel range hydrocarbon and a lubricant base oil
US4145277A (en) Denitrification by furfural-ferric chloride extraction of a hydrodesulfurized hydrocarbonaceous oil