BG66317B1 - Електромагнитен хващач - Google Patents

Електромагнитен хващач Download PDF

Info

Publication number
BG66317B1
BG66317B1 BG109560A BG10956006A BG66317B1 BG 66317 B1 BG66317 B1 BG 66317B1 BG 109560 A BG109560 A BG 109560A BG 10956006 A BG10956006 A BG 10956006A BG 66317 B1 BG66317 B1 BG 66317B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
gripper
jaws
electromagnetic
gripping force
windings
Prior art date
Application number
BG109560A
Other languages
English (en)
Other versions
BG109560A (bg
Inventor
Atanas асДОБРИНОВ Атан Dobrinov
Velichko чкоДОБРИНОВ Вели Dobrinov
Roman нЗАХАРИЕВ Рома Zahariev
Dimitur имитърКАРАСТОЯНОВ Д Karastoyanov
Original Assignee
Tsentralna Laboratoriya Po Mehatronika I PriborostЦЕНТРАЛНА ЛАБОРАТОРИЯ ПО МЕХАТРОНИКА И Пroene - Ban РИБОРОСТРОЕНЕ - БАН
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tsentralna Laboratoriya Po Mehatronika I PriborostЦЕНТРАЛНА ЛАБОРАТОРИЯ ПО МЕХАТРОНИКА И Пroene - Ban РИБОРОСТРОЕНЕ - БАН filed Critical Tsentralna Laboratoriya Po Mehatronika I PriborostЦЕНТРАЛНА ЛАБОРАТОРИЯ ПО МЕХАТРОНИКА И Пroene - Ban РИБОРОСТРОЕНЕ - БАН
Priority to BG109560A priority Critical patent/BG66317B1/bg
Publication of BG109560A publication Critical patent/BG109560A/bg
Publication of BG66317B1 publication Critical patent/BG66317B1/bg

Links

Abstract

Електромагнитният хващач представлява тяло (1), в единия край на което, на разстояние една от друга, са монтирани две електромагнитни бобини (2 и 3) с намотки (4 и 5). Между тях е поставен постоянен магнит (6), а към него неподвижно е монтирана ос (7) със зъбна рейка (8), контактуваща от двете страни със зъбни колела (9 и 10), към които са монтирани палци (11 и 12), заедно с подвижни сменяеми челюсти (13 и 14). Електромагнитният хващач с регулируем захват намира приложение в промишлеността, където е необходимо манипулиране на малки обекти както в труднодостъпни места, така и в среди, вредни за човека. Разширеният захват на челюстите (13 и 14) се получава в резултат на използването на елементите на зъбните колела (9 и 10). Освен това отличните скоростни и динамични характеристики са резултат на малката маса на подвижната част на хващача. Регулирането на усилието на захващане от нула до максимум се постига чрез изменение стойността на подаваното напрежение към намотките (4 и 5) на бобините (2 и 3) на хващача. Чрез използването на обратната връзка по положение от енкодер (15), се установява степента на отваряне на челюстите (13 и 14) на хващача, както и усилието на захващане, което дава възможност за телеуправление на хващача и използването му в труднодостъпни места и/или в среди, вредни за здравето на човека. Освен това, чрез информацията от обратните връзки по положение и усилие на захващане, се дава възможност за идентифициране твърдостта на детайлите

Description

Изобретението се отнася до електромагнитен хващан, по-специално с регулируем захват, който е приложим в промишлеността, където е необходимо манипулиране на малки обекти, както в труднодостъпни места, така и в среди, вредни за човека.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е електромагнитен хващан [1], състоящ се от тяло, г-образни челюсти със скосени външни ъгли и електромагнитна бобина, включваща намотка с централен осев отвор и подвижна сърцевина, при което тялото е с централен осев отвор с различни диаметри, като в челната част на тялото е изработен радиален канал, а под него в горната част на тялото са изработени два отвора, перпендикулярни на радиалния канал, в долната му част са изработени канали, образуващи ребра за охлаждане на тялото, при което в долната част на осевия отвор е поместена електромагнитната бобина, а в централния осев отвор на намотката е поместена пружина и върху нея е поставена подвижната сърцевина, в челната част на която е изработен радиален канал и отвор, перпендикулярен на него, при което в радиалния канал на тялото и радиалния канал на подвижната сърцевина са поставени г-образните челюсти и са монтирани подвижно към тялото и подвижната сърцевина, посредством щифтове, влизащи в двата перпендикулярни отвора на тялото и в перпендикулярния отвор на подвижната сърцевина.
Недостатък на известния електромагнитен хващач е ограниченият ход на челюстите, както от ъгъла на скосяване, така и от пружината.
Освен това недостатък е, че има две положения на челюстите - отворено и затворено.
Друг недостатък е, че силата на захвата се изменя в много малки граници, зависещи от страничния ход на челюстите. Този недостатък, както и това, че разликата при отворено и затворено положение е малка, води до това, че хващачът е предназначен за конкретен размер на обекта.
Освен това недостатък е и твърдият зах ват на челюстите вследствие на използването на елемента пружина, която допринася също така за малкия им захват.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде електромагнитен хващач, при който да се увеличи ходът на челюстите, да се премахне твърдият захват и той да може да се използва за обекти с различни по големина размери.
Задачата на изобретението се решава, като е създаден електромагнитен хващач, състоящ се от тяло, в единия край на което са монтирани на разстояние една от друга две електромагнитни бобини с намотки, като между тях е поместен постоянен магнит с неподвижно закрепена към него ос със зъбна рейка, контактуваща с две зъбни колела, монтирани към другия край на тялото, като към зъбните колела са монтирани палци заедно с подвижни челюсти, при което към едната от челюстите е монтиран енкодер, а към другата е монтиран сензор.
Предимства на изобретението са минималните размери, опростената му конструкция, лесната смяна на челюстите, както и доброто охлаждане.
Друго предимство е разширеният захват на челюстите поради използването на зъбните колела. Освен това, предимство е и отличните скоростни и динамични характеристики в резултат на малката маса на подвижната част на хващача.
Предимство е и това, че се регулира усилието на захващане от нула до максимум чрез изменение стойността на подаваното напрежение към намотките на хващача. Друго предимство е, че чрез използването на обратната връзка за положение от енкодер, се установява степента на отваряне на челюстите на хващача, както и усилието на захващане, което дава възможност за телеуправление на хващача и използването му в труднодостъпни места и/или в среди, вредни за здравето на човека. Освен това, чрез информацията от обратните връзки за положение и усилие на захващане се дава възможност за идентифициране твърдостта на детайлите, а също така и отклонението на размерите на детайлите по предварително зададени такива размери.
Предимство е и използването на сензор
66317 Bl за установяване на момента на осъществяване на контакт на челюстите на хващача с детайл, както и за измерване на усилието на захващане.
Пояснение на приложената фигура
Приложената фигура 1 представлява поглед отгоре на електромагнитния хващач.
Пример за изпълнение на изобретението
Електромагнитният хващач се състои от тяло 1, в единия край на което са монтирани на разстояние една от друга две електромагнитни бобини 2 и 3 с намотки 4 и 5, които са захранени противоположно с постоянно напрежение, като между тях е поместен постоянен магнит 6 с неподвижно закрепени към него ос 7 със зъбна рейка 8, контактуваща от двете страни със зъбни колела 9 и 10, монтирани към другия край на тялото 1, като към зъбните колела 9 и 10 са монтирани палци 11 и 12, заедно с подвижни сменяеми челюсти 13 и 14, при което към челюстта 13 е монтиран енкодер 15, а към челюст 14 е монтиран сензор 16.
Използване на изобретението
Електромагнитният хващач работи по следния начин. Изводите на намотките 4 и 5 се свързват така към източника на постоянно напрежение, че получените в резултат на електромагнитното взаимодействие сили F, и F2 в областите на полюсите N и S на магнита 6 да действат еднопосочно, т.е. резултантната сила F да е насочена надлъжно на магнитопроводите на електромагнитните бобини 2 и 3 по осовата линия между тях. В резултат на действието на силата F, магнитът 6 се придвижва в посоката на въздействието й до достигане на крайното положение или до момента на прекъсване на напрежението. При смяна на поляритета на подаваното напрежение, силата F сменя посоката си и магнитът 6 започва да се движи в обратната посока.
Магнитът 6 при надлъжното си придвижване под въздействието на силата F посредством оста 7 привежда в движение зъбната рейка
8, от двете страни на която са зацепени зъбните колела 9 и 10. При задвижването си в едната или другата посока зъбната рейка 8 завърта в противоположни посоки зъбните колела 9 и 10, заедно с присъединените към тях палци 11 и 12 и заедно с подвижните сменяеми челюсти 13 и 14.
В резултат на действието на енкодера 15 и високата му разделителна способност се гарантира точното отчитане във всеки един момент на ъгъла на завъртане на зъбното колело 10 /респективно и на 9/, а оттам и степента на отваряне/ затваряне на челюстите 13 и 14. Степента на отваряне/затваряне на челюстите 13 и 14, отчитано от енкодера 15, се контролира в съответния мащаб на положението на управляваното устройство: отварянето/затварянето на хващача. Информация за усилието, упражнявано в момента от челюстите 13 и 14 на това управлявано устройство върху обекта се подава обратно като тактилна обратна връзка чрез действието на сензора 16.
Патентни претенции

Claims (1)

1. Електромагнитен хващач, включващ тяло, електромагнитна бобина с намотка, както и челюсти, характеризиращ се с това, че върху единия край на тялото (1) са монтирани на разстояние една от друга две електромагнитни бобини (2 и 3) с намотки (4 и 5), като между тях е поместен постоянен магнит (6) с неподвижно закрепена към него ос (7) със зъбна рейка (8), контактуваща от двете страни със зъбни колела (9 и 10), монтирани към другия край на тялото (1), като към зъбните колела (9 и 10) са монтирани палци (11 и 12), заедно с подвижните сменяеми челюсти (13 и 14), при което към челюстта (13) е монтиран енкодер (15), а към челюстта (14) е монтиран сензор (16).
Приложение: 1 фигура
BG109560A 2006-05-26 2006-05-26 Електромагнитен хващач BG66317B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109560A BG66317B1 (bg) 2006-05-26 2006-05-26 Електромагнитен хващач

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109560A BG66317B1 (bg) 2006-05-26 2006-05-26 Електромагнитен хващач

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109560A BG109560A (bg) 2007-11-30
BG66317B1 true BG66317B1 (bg) 2013-04-30

Family

ID=38920601

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109560A BG66317B1 (bg) 2006-05-26 2006-05-26 Електромагнитен хващач

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66317B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG109560A (bg) 2007-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5941989B2 (ja) 把持装置またはクランプ装置
EP2777595A3 (en) Active drive mechanism with finite range of motion
JP4304631B2 (ja) チャック装置
ATE390222T1 (de) Biegeform mit einem schraubstock zum einspannen eines länglichen elementes in einer biegemaschine
US9962812B2 (en) Centric clamping device
KR101932336B1 (ko) 그리퍼
KR20080067575A (ko) 척장치
ATE488320T1 (de) Reibrührschweissvorrichtung
JP2011115914A (ja) ロボットハンド
CN108994863A (zh) 一种机器人手指机构
JP2019533267A5 (bg)
JP2019034412A (ja) ロボットを操作するハンドルを備えたロボット用操作装置
DE602006013754D1 (de) Rastvorrichtung und Fahrzeuglenksäule mit einer solchen Vorrichtung
ES2296048T3 (es) Dispositivo prensor y de sujecion con accionamiento magnetico para mover un dedo.
KR101633658B1 (ko) 전동 그리핑 장치
JP5938779B2 (ja) 電気アクチュエータから始まる握持または運動ツールを作動するための装置
BG66317B1 (bg) Електромагнитен хващач
KR101077232B1 (ko) 악력 측정 장치
JP2011212813A (ja) ロボットハンド
CN209793773U (zh) 大行程电动夹爪
CN108161854A (zh) 一种应用于辐射环境下的四自由度平台
CN107953355B (zh) 一种仿生手指
CN209238746U (zh) 轴类零件校直装置
CN113146668B (zh) 自调式末端执行器、机械臂及机器人
RU2417877C1 (ru) Магнитострикционный микросхват