US105678A - Naces - Google Patents
Naces Download PDF
Info
Publication number
US105678A
US105678A US105678DA US105678A US 105678 A US105678 A US 105678A US 105678D A US105678D A US 105678DA US 105678 A US105678 A US 105678A
Prior art keywords
blast
bed
siphons
pipes
heating
Application granted granted Critical
Publication of US105678A publication Critical patent/US105678A/en
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B9/00Stoves for heating the blast in blast furnaces
    • C21B9/10Other details, e.g. blast mains
Definitions
  • Lam 19m No. 105,678, dated July 26, 1870.
  • IMPROVEMENT m ovnns on smovns ron HEATING was BLAST or BLAST-.FUR-
  • Figure 2 is a sectional end view of a blast-heating stove or oven with my improvements.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Cookers (AREA)
Description
3 Sheets-Sheet 1.
, f v JTM HARTMAN. OVEN 0R STOVE FOR HEATING THE BLAST 0F BLAST FURNACES. No. 105,678. v Patented July 2 1870.
3 She tsSheet 2.
Patented July 26 1870 3mm %%J @MMWJ J M HARTMAN OVEN 0R STOVE FOR HEATING THE BLAST 0 15 BLAST FURNAGES.
1 3 Sh eets+Sheet 3. 'J.M. HARTMAN. HEATING THE BLAST 0F BLAST FURNACES.