US105525A - Alfred walker - Google Patents
Alfred walker Download PDF
Info
Publication number
US105525A
US105525A US105525DA US105525A US 105525 A US105525 A US 105525A US 105525D A US105525D A US 105525DA US 105525 A US105525 A US 105525A
Prior art keywords
rod
steam
carriage
attached
walker
Application granted granted Critical
Publication of US105525A publication Critical patent/US105525A/en
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16KVALVES; TAPS; COCKS; ACTUATING-FLOATS; DEVICES FOR VENTING OR AERATING
    • F16K17/00Safety valves; Equalising valves, e.g. pressure relief valves
Definitions
  • Figure 1 shows-a top plan
  • Figure 2 a side elevation.
  • cylinder c is a conical valve, d, attached to the horizontal rod or piston e. 1
  • the cylinder rests on a suppo1t,.;f.
  • serpentine-coil is attached to a small upright, k, which is attached or set on aplate, Z.
  • This plate Zis attached to, asmall carriage, m, moving .on rodsor tracks, a. v
  • the rod r has a thumb-piece, t.
  • a gauge upon the rod 1 can be:made to indicate the number'of degrees of heat with accuracy.
  • u lsa spring set 'on uprights, o, to carry back the carriage as it is released by the rod 1'.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Control Of Turbines (AREA)
Description
A. WALKER.
Damper. I
No. 105,525. Patented July 19, 1870 W wijfi Wiazesses: I INA W. 1; 5515 w 5% /M, I
N PEIERS, PHOTQ'LITHOGRAPNER WASHINGTON O C To all rvhom 'it mag concern:
pa e can.
IIALFVRED WALKER, 0r PORTLAND, MAINE.
Letters Patent No.'105,5 25, dated July 19, 1370.
amount-on non mm swarms APPARATUS. I
which rooms are warmed,
Tl's pipe or conducts into the receiver 1), which communicates with the cylinder 0, as illustrated.
Theserpentinecoils are made as follows:
By screwing the rod outwardly, or toward the thumb-piece t, it is apparent that the carriage m will be also carried toward t, and thus-the rode drawn forward, the effect of which will be to bring the valve cl nearerto closing the cylinder 0. Thus it will be under stood that the combination of the rod 1', the carriage an, the serpentine coils, and the rod c, with the valve d, and cylinder, serve as a regulator to theauiount of heat necessary to close the valve 4 in the cylinder 0.