US104234A - Improved die for cutting screw threads on bolts - Google Patents
Improved die for cutting screw threads on bolts Download PDFInfo
- Publication number
- US104234A US104234A US104234DA US104234A US 104234 A US104234 A US 104234A US 104234D A US104234D A US 104234DA US 104234 A US104234 A US 104234A
- Prior art keywords
- bolts
- dies
- screw threads
- cutting screw
- cutting
Links
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
Images
Classifications
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B23—MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B23D77/00—Reaming tools
- B23D77/02—Reamers with inserted cutting edges
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T408/00—Cutting by use of rotating axially moving tool
- Y10T408/83—Tool-support with means to move Tool relative to tool-support
- Y10T408/85—Tool-support with means to move Tool relative to tool-support to move radially
- Y10T408/858—Moving means including wedge, screw or cam
- Y10T408/8588—Axially slidable moving-means
- Y10T408/85892—Screw driven wedge or cam
- Y10T408/85894—Annular wedge-collar
- Y10T408/858945—Axially spaced tool-retaining collars
- Y10T408/858948—Tool having axially facing, collar-receiving groove
Definitions
- Figure 2 is a longitudinal section of the same, cut through atline :c Oi' tig. l.
- FIG. 1 A represents the stock, which is provided with three openings, marked t', for the receptionof the diesf, and an opening, h, for receiving the bolt on which the screw-threads are to be formed.
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Drilling Tools (AREA)
- Sewing Machines And Sewing (AREA)
Description
@met @time JAMESE. WEAVER, 0F TEMPERANOEVILLE, PENNSYLVANIA.