US103578A - Improvement in embroidery-attachment for sewing-machines - Google Patents
Improvement in embroidery-attachment for sewing-machines Download PDF
Info
Publication number
US103578A
US103578A US103578DA US103578A US 103578 A US103578 A US 103578A US 103578D A US103578D A US 103578DA US 103578 A US103578 A US 103578A
Prior art keywords
plate
sewing
machines
attachment
embroidery
Application granted granted Critical
Publication of US103578A publication Critical patent/US103578A/en
Classifications
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05CEMBROIDERING; TUFTING
    • D05C7/00Special-purpose or automatic embroidering machines
Definitions
  • Figure 2 is a side elevation in position for use;
  • Figure 3. is aperspectivc: view of the samedetached fromfthe'machine.
  • both arms are slotted or notched to permit their motion when the plate F is oscillated.
  • L is an arm, attached to the needle-bar N, and bent at rightangles at its lower end, to enter the slot 1 in the plate 0.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
Description
E. J. GUBLEY. EMBROIDERY ATTACHMENT FOR SEWINGMAUHINES.
No. 103,578. Patented May 31, 1870.
EDWIN J. OUBLEY, 0F OHIO-AGO, ILLINOIS.
Letters Patent N 103,578, dated May 31, 1870.
Similar letters of reference indicate corresponding parts in the several figures of the drawing.
fig. 1.- I
The operation is as follows: