UA73895C2 - A method for the production of ammonium salt of aromatic carboxylic acid - Google Patents

A method for the production of ammonium salt of aromatic carboxylic acid Download PDF

Info

Publication number
UA73895C2
UA73895C2 UA20040705217A UA20040705217A UA73895C2 UA 73895 C2 UA73895 C2 UA 73895C2 UA 20040705217 A UA20040705217 A UA 20040705217A UA 20040705217 A UA20040705217 A UA 20040705217A UA 73895 C2 UA73895 C2 UA 73895C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
ammonia
vessel
aromatic carboxylic
carboxylic acid
aprotic solvent
Prior art date
Application number
UA20040705217A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of UA73895C2 publication Critical patent/UA73895C2/uk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/41Preparation of salts of carboxylic acids
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/41Preparation of salts of carboxylic acids
    • C07C51/412Preparation of salts of carboxylic acids by conversion of the acids, their salts, esters or anhydrides with the same carboxylic acid part
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C63/00Compounds having carboxyl groups bound to a carbon atoms of six-membered aromatic rings
    • C07C63/04Monocyclic monocarboxylic acids
    • C07C63/06Benzoic acid
    • C07C63/08Salts thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Опис винаходу
Даний винахід стосується способу одержання амонійних солей ароматичних карбонових кислот, зокрема 2 бензойної кислоти.
Відомо, що амонійні солі ароматичних карбонових кислот можуть бути одержані введенням газоподібного аміаку в розчин ароматичної карбонової кислоти в апротонному розчиннику. ОЕ 1115729 описує спосіб, у якому як розчинник застосовується диметилформамід. 05 2220692 описує спосіб одержання мигдальнокислого амонію, який включає обробку дисперсії мигдальної кислоти в безводному бензолі аміаком. ОЕ 2005514 описує 70 спосіб одержання тіолсульфінатів окисненням епісульфідів з використанням органічної надкислоти, зокрема надбензойної кислоти, і осадження кислоти, яка одержується як побічний продукт, введенням сухого аміаку у вигляді солі амонію. Осадження вимагає низької температури від -50 до -3020. 7. РІК. Кпіт. Том 63, Мо.б, стор. 1425-1428 описує спосіб одержання ізобутирату амонію реакцією ізомасляної кислоти з аміаком в ізопентані. Однак вплив тиску аміаку досліджено тільки відносно початкової швидкості утворення ізобутирату амонію.
Хоча наведені способи приводять до одержання кристалічних солей амонію, розподіл кристалів за розміром широкий, а розмір кристалів некерований. Виходи, яких досягають, є незадовільними.
Ціллю даного винаходу є забезпечення способу одержання амонійних солей ароматичних карбонових кислот, який, у випадку застосування стехіометричних кількостей компонентів реакції, приводить до одержання, в основному з кількісним виходом, кристалів певного розміру, які мають вузький розподіл за розміром.
Нами було знайдено, що зазначена ціль досягається способом одержання амонійних солей ароматичних карбонових кислот реакцією ароматичної карбонової кислоти з аміаком в апротонному розчиннику, який включає проведення реакції в закритій посудині шляхом безперервного введення розчину ароматичної карбонової кислоти в апротонному розчиннику і пропускання газоподібного аміаку так, щоб у газовому просторі посудини с підтримувався парціальний тиск аміаку в діапазоні від 0,1 до З бар, і виведення суспензії амонійної солі в Ге) апротонному розчиннику.
Прийнятні ароматичні карбонові кислоти включають ті, які мають, принаймні, одне бензольне кільце і карбоксильну групу, безпосередньо приєднану до бензольного кільця або через С -С,-алкіленовий ланцюг.
Бензольне кільце і алкіленовий ланцюг можуть бути незаміщеними або заміщеними одним - трьома замісниками, що вибраними із групи, яка включає С.-С.-алкіл, гідроксил, С.-С,-алкокси, галоген і нітро. Приклади прийнятних Ге) ароматичних карбонових кислот включають 2-фуранкарбонову кислоту, З-фуранкарбонову кислоту, 2-піридинкарбонову кислоту, З-піридинкарбонову кислоту і 4-піридинкарбонову кислоту. Спосіб згідно з даним со винаходом особливо прийнятний для перетворення бензойної кислоти. со
Розчинник, який застосовують згідно з даним винаходом, є апротонним (тобто він не має кислих атомів
Зо водню). Прийнятні апротонні розчинники включають аліфатичні вуглеводні, такі як пентан, гексан, гептан, - циклогексан, метилциклогексан або комерційно доступні суміші аліфатичних вуглеводнів, такі як деякі фракції нафтопродуктів; ароматичні вуглеводні, такі як бензол, толуол, ксилол або комерційно доступні суміші ароматичних вуглеводнів, наприклад Зоімеззо9150; галогеновані аліфатичні вуглеводні, такі як дихлорметан, « трихлорметан, 1,2-дихлоретан, 1,2-дихлорпропан, 1,1,2-трихлоретан, трихлоретилен; галогеновані ароматичні З7З 70 вуглеводні, такі як хлорбензол; ефіри, такі як діетиловий ефір, диметиловий ефір етиленгліколю, диметиловий с ефір діетиленгліколю, дізопропіловий ефір, тетрагідрофуран, діоксан; кетони, такі як ацетон, "з метил-трет-бутилкетон, метил ізобутилкетон або метилетилкетон; диметилформамід, диметилсульфоксид, сульфолан і аліфатичні або ароматичні нітрили, такі як ацетонітрил або бензонітрил. Зазначені розчинники можуть застосовуватися окремо або у вигляді сумішей. Перевага надається 1,2-дихлоретану і -І 45 1,2-дихлорпропану, і особлива перевага надається 1,2-дихлоретану.
Придатні реакційні посудини для способу згідно з даним винаходом включають звичайні реактори, переважно (4) зі зворотним перемішуванням, такі як реактори, які перемішуються, циркуляційні реактори, реакційні апарати з мішалкою і т.п. Реакційна посудина переважно оснащена перемішуючим елементом, переважно таким, який со забезпечує гарний розподіл газу в рідині, наприклад дискова мішалка або самоаспіраційна мішалка. Реакційну (Се) 50 посудину наповнюють розчином ароматичної карбонової кислоти в апротонному розчиннику. Цей розчин може подаватися нижче або вище поверхні рідини реакційної суміші, яка знаходиться в посудині. сл Газоподібний аміак подають у реакційну посудину так, щоб у газовому просторі посудини підтримувався парціальний тиск аміаку в діапазоні від 0,1 до Збар, переважно від 0,1 до 1бар. Парціальний тиск аміаку звичайно визначають як різницю загального тиску в реакційній посудині мінус тиск системи, який в основному 99 визначають тиском пари розчинника при температурі реакції. Тиск системи може бути досить точно визначений
ГФ) шляхом введення вибраного розчинника в реакційну посудину, нагрівання реакційної посудини до температури т реакції та визначення тиску в реакційній посудині, що відповідає тиску системи. Якщо аміак вводять у реакційну посудину, підвищення тиску щодо тиску системи відповідає парціальному тиску аміаку. Якщо спосіб відповідно до винаходу виконують при постійній температурі то певний парціальний тиск аміаку може 60 підтримуватися шляхом контролювання загального тиску в реакційній посудині й додавання аміаку таким чином, щоб загальний тиск залишався постійним. Вимірювання тиску і контроль введення аміаку переважно автоматизовані. Загальний тиск (абсолютний тиск) становить переважно від 1 до 7бар, особливо від 1,1 до ббар.
Аміак переважно вводять у посудину нижче поверхні рідини. Перевага надається безперервному видаленню газу з газового простору посудини, змішуванню його зі свіжим аміаком і подачі його назад у посудину. Така бо процедура забезпечує оптимальне перетворення аміаку.
Суспензію амонійної солі виводять із реакційної посудини, переважно з основи. Виведення суспензії переважно виконують безупинно і переважно таким чином, щоб рівень рідини або кількість рідини в посудині залишалися постійними. Виведена суспензія може бути подана безпосередньо або після проходження через теплообмінник на наступні стадії реакції. Залишковий вміст ароматичної карбонової кислоти, який може бути визначений, наприклад, за допомогою високоефективної рідинної хроматографії (ВЕРХ), становить звичайно менше ніж 100О0ррт, в основному менше ніж 200ррт. Якщо необхідно, сіль амонію може бути відділена від розчинника загальноприйнятими методами розділення, наприклад фільтруванням або центрифугуванням.
Видалений розчинник може бути повернутий у реакційний процес. 70 У способі відповідно до винаходу в основному присутня низька концентрація аміаку й ароматичної карбонової кислоти в рідкій фазі і відповідно швидкість зародження центрів кристалізації є низкою. Це є причиною того, що ароматична карбонова кислота і аміак вступають у реакцію в присутності кристалів солі амонію, що попередньо утворилися, які слугують затравними кристалами. Тому, спосіб відповідно до винаходу на відміну від способів попереднього рівня техніки, не грунтується на самочинній кристалізації, яка зазвичай приводить до /5 дуже широкого розподілу кристалів за розмірами.
Температуру в реакційній посудині переважно підтримують постійною. Оптимальна температура реакції являє собою функцію розчинності амонійної солі у розчиннику, який застосовують. Високі температури збільшують розчинність солі амонію і тому сприяють росту кристалів, а також ведуть до формування більш міцного агломерату та, протягом охолодження, до осадження дрібнокристалічного матеріалу. При низьких 2о температурах, розчинність солі амонію занадто низька так, що створюється високе перенасичення, і відповідно утворюються тільки дуже дрібні кристали. Перевага надається вибору такої температури, при якій розчинність ароматичної карбонової кислоти в розчині становить більше ніж 10г/100мл, особливо більше ніж З35г/10Омл, а розчинність солі амонію є переважно меншою, ніж 2г/100мл, особливо меншою, ніж 1г/100мл. Температура в діапазоні від 70 до 1102С, переважно від 80 до 952С, наприклад, виявляється придатною, коли як розчинник сч
Застосовують 1,2-дихлоретан.
Середній період перебування в реакційній посудині становить переважно від 10 до ЗО0О0хв. Нижня межа о середнього періоду перебування обумовлюється масообміном між газом і рідиною, у той час як більш тривалий період перебування робить спосіб неекономічним і призводить до відносно широкого розподілу кристалів за розміром. ою
Спосіб відповідно до винаходу забезпечує фактично кількісне перетворення ароматичної карбонової кислоти, яку застосовують. Кристали амонійної солі знаходяться у вигляді суспензії в розчиннику, який фактично не іа містить розчиненої ароматичної карбонової кислоти. Суспензія може застосовуватися в подальших реакціях без Ге) фільтрування або випарювання. Спосіб дозволяє одержувати кристали певних розмірів, які мають вузький розподіл за розміром. і.
Винахід проілюстрований супутньою фігурою 1 і наступними прикладами. Кристали, які одержали у ї- прикладах, були досліджені з застосуванням оптичного мікроскопа; розподіл часток за розмірами визначили методом вимірювання лазерної екстинкції за допомогою лічильника часток (діапазон вимірів 2-400 уМ; датчик 400ЦМх400ЦМ). У кожному випадку зазначені максимальне значення й діапазон розподілу « (діапазон-(Хоо-Хо/Хво)). Для визначення бензойної кислоти, яка непрореагувала, суспензії дозволяли 470 охолонути, відфільтровували бензоат амонію і фільтрат аналізували за допомогою високоефективної рідинної - с хроматографії. а На фігурі 1 показаний пристрій, який є придатним для втілення способу відповідно до винаходу. Реактор 1, "» обладнаний елементом перемішування 2, заправляють через трубопровід З розчином ароматичної карбонової кислоти в апротонному розчиннику. Трубопровід 4 використовується для барботування газоподібного аміаку нижче поверхні рідини. З основи реактора 1, за допомогою трубопровода 5 і насоса 6 відкачують суспензію солі -і амонію, що утворилася. З газового об'єму реактора 1, видаляють газ за допомогою трубопровода 8 і насоса 9, о змішують зі свіжим аміаком через дозуючий клапан 10 і повертають у реактор 1 по трубопроводу 4. Дозуючий клапан 10 знаходиться під контролем регулятора тиску 7. (ее) Приклад 1 с 50 В 2л реактор з подвійним кожухом, оснащений дисковою мішалкою і дефлекторами, одночасно подавали нижче поверхні рідини зі швидкістю 53,3г хв." розчин 720г бензойної кислоти в 3280г 1,2-дихлоретану (ДХЕ) і сл газоподібний аміак. Температуру реакції встановили на рівні 909С, загальний тиск на рівні 1,ббар і парціальний тиск аміаку на рівні 0,38бар. З газового об'єму, зі швидкістю БОл год"! газ циркулювали шляхом прокачування й вводили нижче поверхні рідини. Період перебування в реакторі був встановлений на 45 хвилин. 22 Суспензію бензоату амонію, яка утворювалася, безперервно виводили через донний затвор. Після 8 періодів
ГФ) перебування, проаналізували зразок: крупнокристалічний, неагломерований бензоат амонію з середнім розміром з часток приблизно ЗОбум (розподіл часток за розмірами неможливо було визначити, тому що частки закупорили датчик лічильника часток); розчинена бензойна кислота: «1О0ррт.
Приклад 2 бо У реактор, описаний у прикладі 1, одночасно вводили нижче поверхні рідини зі швидкістю 53,3г хв." розчин 720г бензойної кислоти в 3280г ДХЕ і газоподібний аміак. Температуру реакції підтримували на рівні від 80 до 812С, загальний тиск на рівні 1,3бар і парціальний тиск аміаку на рівні 0,37бар. Аміак, який непрореагував, циркулювали як циркулюючий газ за допомогою насоса зі швидкістю бОл год. 7. Період перебування в реакторі 65 був встановлений на 45 хвилин. Суспензію бензоату амонію, яка утворювалася, безперервно виводили через донний затвор. Після 8 періодів перебування, проаналізували зразок: крупнокристалічний, неагломерований бензоат амонію; розчинена бензойна кислота: «5ррт; розподіл часток за розмірами: максимум 90ЦМ, діапазон 0,93.
Приклад 3:
У реактор, описаний у прикладі 1, одночасно вводили нижче поверхні рідини зі швидкістю 53,3г хв." розчин 720г бензойної кислоти в 3280г ДХЕ і газоподібний аміак. Температуру реакції встановили на рівні 812С, загальний тиск на рівні 2,1бар і парціальний тиск аміаку на рівні 1,19бар. Аміак, який непрореагував, циркулювали як циркулюючий газ за допомогою насоса зі швидкістю бОл год. 7. Період перебування в реакторі був встановлений на 45 хвилин. Суспензію бензоату амонію, яка утворювалася, безперервно виводили через 70 донний затвор. Після 8 періодів перебування, проаналізували зразок: дрібнокристалічний, агломерований бензоат амонію; розчинена бензойна кислота: 5ррт; розподіл часток за розмірами: максимум 6ОЦМ, діапазон 0,92.
Порівняльний Приклад 1:
У реактор, описаний у прикладі 1, одночасно вводили нижче поверхні рідини зі швидкістю 53,3г хв." розчин т 720г бензойної кислоти в 3280г ДХЕ і зі швидкістю 83,0г хв. газоподібний аміак. Температуру реакції встановили на рівні 802С, загальний тиск на рівні 1,0бар і парціальний тиск аміаку на рівні О0,07бар. Аміак, який непрореагував, циркулювали як циркулюючий газ за допомогою насоса зі швидкістю 5Ол год. 7. Період перебування в реакторі був встановлений на 45 хвилин. Суспензію бензоату амонію, яка утворювалася, безперервно виводили Через донний затвор. Після 8 періодів перебування, проаналізували зразок: дрібнокристалічний, сильноагломерований бензоат амонію; розчинена бензойна кислота: 1800ррт; розподіл часток за розмірами: максимум 290уМ, діапазон 2,2.
Порівняльний Приклад 2:
В гл реактор, що розширюється у напрямку основи, оснащений зворотним холодильником, мішалкою й с дефлекторами, одночасно вводили нижче поверхні рідини зі швидкістю 53,Зг хв." розчин 720г бензойної кислоти в 3280г 1,2-дихлоретану і зі швидкістю 1,4г хв. газоподібний аміак. Реакцію проводили при о атмосферному тиску. Температура в реакторі становила від 80 до 822С. Аміак, який непрореагував, міг звітрюватися через зворотний холодильник. Суспензію бензоату амонію, яка утворювалася, безперервно виводили через донний затвор. Період перебування в реакторі був встановлений на 45 хвилин. Після 6 періодів ІФ) перебування, взяли зразок і проаналізували: суміш дрібнокристалічного, сильноагломерованого бензоату амонію Фу з більшими кристалами; розчинена бензойна кислота: 7200ррт; розподіл часток за розмірами: максимум 67иМ, діапазон 1,24. г)
Порівняльний Приклад 3: со
Реактор, описаний у порівняльному прикладі 2, спочатку заповнили бООг 1,2-дихлоретану і нагріли до утворення флегми (близько 84 2). Потім розчин 558,2г бензойної кислоти в 2400г 1,2-дихлоретану і 85,бг її газоподібного МНз одночасно вводили протягом 45 хвилин. Температура реакції становила від 81 до 8296.
Реакцію виконували при атмосферному тиску. МНз, який непрореагував, звітрився через зворотний холодильник. Після того як закінчили додавання, з реактора взяли зразок і проаналізували: суміш « дрібнокристалічного, сильноагломерованого бензоату амонію (величина часток «154М) і більших кристалів 70 приблизно 5Оррт у розмірі; розчинена бензойна кислота: 5Оррт; розподіл часток за розмірами: максимум 20ЦМ, 8 с діапазон 1,53 (бімодальний розподіл).

Claims (9)

  1. ;» Формула винаходу і 1. Спосіб одержання амонійної солі ароматичної карбонової кислоти реакцією ароматичної карбонової со кислоти з аміаком в апротонному розчиннику, що включає проведення реакції в закритій посудині шляхом безперервного введення розчину ароматичної карбонової кислоти в апротонному розчиннику та пропускання бо газоподібного аміаку так, що у газовому просторі посудини підтримують парціальний тиск аміаку в діапазоні від (Те) 20 О1доЗ барів, і виведення суспензії амонійної солі в апротонному розчиннику з посудини.
  2. 2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що аміак вводять у посудину нижче поверхні рідини реакційної сл суміші.
  3. З. Спосіб за п. 2, який відрізняється тим, що газ безперервно вилучають з газового простору посудини, змішують зі свіжим аміаком і повертають назад у посудину. 29
  4. 4. Спосіб за будь-яким з попередніх пунктів, який відрізняється тим, що апротонний розчинник вибирають з ГФ) аліфатичних вуглеводнів, ароматичних вуглеводнів, галогенованих аліфатичних вуглеводнів, галогенованих ароматичних вуглеводнів, ефірів, кетонів, диметилформаміду, диметилсульфоксиду, сульфолану, аліфатичних о або ароматичних нітрилів та їх сумішей.
  5. 5. Спосіб за п. 4, який відрізняється тим, що апротонним розчинником є 1,2-дихлоретан або бо 1,2-дихлорпропан.
  6. 6. Спосіб за будь-яким з попередніх пунктів, який відрізняється тим, що в посудині підтримують температуру від 70 до 110 96.
  7. 7. Спосіб за будь-яким з попередніх пунктів, який відрізняється тим, що в посудині підтримують загальний тиск від 1 до 7 барів. бо
  8. 8. Спосіб за будь-яким з попередніх пунктів, який відрізняється тим, що середній період перебування в посудині становить від 10 до ЗО0 хв.
  9. 9. Спосіб за будь-яким з попередніх пунктів, який відрізняється тим, що ароматичною карбоновою кислотою є бензойна кислота. с щі 6) ІС) Фо с со і - -
    с . и? -І (95) (ее) о 50 сл Ф) іме) 60 б5
UA20040705217A 2001-12-04 2002-03-12 A method for the production of ammonium salt of aromatic carboxylic acid UA73895C2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10159420A DE10159420A1 (de) 2001-12-04 2001-12-04 Herstellung von Ammoniumsalzen aromatischer Carbonsäuren
PCT/EP2002/013678 WO2003048099A1 (de) 2001-12-04 2002-12-03 Herstellung von ammoniumsalzen aromatischer carbonsäuren

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA73895C2 true UA73895C2 (en) 2005-09-15

Family

ID=7707916

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20040705217A UA73895C2 (en) 2001-12-04 2002-03-12 A method for the production of ammonium salt of aromatic carboxylic acid

Country Status (23)

Country Link
US (1) US7074953B2 (uk)
EP (1) EP1453784B1 (uk)
JP (1) JP3997202B2 (uk)
KR (1) KR100910676B1 (uk)
CN (1) CN100509744C (uk)
AR (1) AR037588A1 (uk)
AT (1) ATE372977T1 (uk)
AU (1) AU2002356773B2 (uk)
BR (1) BR0214509A (uk)
CA (1) CA2468042A1 (uk)
DE (2) DE10159420A1 (uk)
ES (1) ES2291541T3 (uk)
HU (1) HUP0402292A3 (uk)
IL (2) IL161898A0 (uk)
IN (1) IN2004CH01211A (uk)
MX (1) MX243722B (uk)
NZ (1) NZ533023A (uk)
PL (1) PL205210B1 (uk)
RU (1) RU2272805C1 (uk)
TW (1) TWI267503B (uk)
UA (1) UA73895C2 (uk)
WO (1) WO2003048099A1 (uk)
ZA (1) ZA200405284B (uk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11267707B2 (en) * 2019-04-16 2022-03-08 Honeywell International Inc Purification of bis(fluorosulfonyl) imide

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3123632A (en) * 1964-03-03 Process for the production of the
US2220692A (en) * 1937-02-12 1940-11-05 Abbott Lab Process of making ammonium mandelate
DE1115729B (de) * 1959-06-27 1961-10-26 Witten Gmbh Chem Werke Verfahren zur Herstellung der Ammoniumsalze von gesaettigten aliphatischen und aromatischen Mono- und Polycarbonsaeuren
FR2032762A5 (uk) 1969-02-06 1970-11-27 Sagami Chem Res
US3786086A (en) * 1972-11-07 1974-01-15 Grace W R & Co Process for preparing ammonium salts of alkanoic acids
JP2535987B2 (ja) * 1987-12-11 1996-09-18 東ソー株式会社 含フッ素カルボン酸アンモニウム塩の製造方法
JPH072723A (ja) * 1993-06-18 1995-01-06 Idemitsu Petrochem Co Ltd ペルフルオロカルボン酸アンモニウム塩の製造方法
US6410783B1 (en) * 2000-10-19 2002-06-25 Basf Corporation Method of producing carboxylic acid salts

Also Published As

Publication number Publication date
CN1599710A (zh) 2005-03-23
PL369757A1 (en) 2005-05-02
NZ533023A (en) 2005-09-30
KR20050044654A (ko) 2005-05-12
RU2004120780A (ru) 2006-01-10
JP2005511679A (ja) 2005-04-28
IN2004CH01211A (uk) 2006-02-10
KR100910676B1 (ko) 2009-08-04
MX243722B (es) 2007-02-12
US20050004393A1 (en) 2005-01-06
HUP0402292A2 (hu) 2005-09-28
CA2468042A1 (en) 2003-06-12
TWI267503B (en) 2006-12-01
BR0214509A (pt) 2004-11-03
CN100509744C (zh) 2009-07-08
TW200302216A (en) 2003-08-01
EP1453784B1 (de) 2007-09-12
RU2272805C1 (ru) 2006-03-27
DE10159420A1 (de) 2003-06-12
DE50210903D1 (de) 2007-10-25
EP1453784A1 (de) 2004-09-08
US7074953B2 (en) 2006-07-11
IL161898A (en) 2009-12-24
JP3997202B2 (ja) 2007-10-24
MXPA04004852A (es) 2004-07-30
ZA200405284B (en) 2005-07-04
AU2002356773B2 (en) 2008-09-04
AU2002356773A1 (en) 2003-06-17
WO2003048099A1 (de) 2003-06-12
HUP0402292A3 (en) 2005-12-28
ES2291541T3 (es) 2008-03-01
PL205210B1 (pl) 2010-03-31
AR037588A1 (es) 2004-11-17
ATE372977T1 (de) 2007-09-15
IL161898A0 (en) 2005-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10065914B1 (en) Thermolysis of polypropiolactone to produce acrylic acid
EP3319948B1 (en) Acesulfame potassium compositions and processes for producing same
EP3623363A1 (en) Acesulfame potassium compositions and processes for producing same
EP3753930A1 (en) Acesulfame potassium compositions and processes for producing same
Black et al. Ostwald's rule and enantiotropy: polymorph appearance in the crystallisation of p-aminobenzoic acid
JPS58177928A (ja) ビス(ヒドロキシフエニル)メタン類の製法
CN103562165A (zh) 在卤代烷化合物生产过程中减缓副产物形成的方法
EP0220004B1 (en) Process for synthesizing 4,4'-dihydroxydiphenyl sulfone
JP7055145B2 (ja) 2-アクリルアミド-2-メチルプロパンスルホン酸を製造する新規の方法
UA73895C2 (en) A method for the production of ammonium salt of aromatic carboxylic acid
Kherici et al. Study of potassium hydrogen tartrate unseeded batch crystallization for tracking optimum cooling mode
US5965731A (en) Production of tris(2,4,6-tribromophenoxy)-s-1,3,5-triazine
JPH11246452A (ja) ベンジルアルコ―ルの製造法
KR100527648B1 (ko) N-(1(s)-에톡시카르보닐-3-페닐프로필)-l-알라닌n-카르복시무수물의 결정화 방법
CN101175745B (zh) 4,4’-双环己基二酮单缩酮类的制造方法
IL23031A (en) Process for the production of ammonium craternary sulfonates
JP2011042602A (ja) 2−(3−ニトロベンジリデン)アセト酢酸イソプロピルの製造方法
SU1608187A1 (ru) Способ получени 5-метилпиразолина
SU316240A1 (ru) Способ получения чистого ацетонциангидрина
RU2007397C1 (ru) Способ получения 4,5,6-трихлорбензоксазолона-2
JPH03193748A (ja) グリシンの製造方法
FI76549B (fi) Foerfarande foer framstaellning av ett enantiomerpar av cyanbensyl-isopropylfenylacetatderivat.