UA62179A - Device for detecting gamma radiation by passive detectors - Google Patents

Device for detecting gamma radiation by passive detectors Download PDF

Info

Publication number
UA62179A
UA62179A UA2003010238A UA2003010238A UA62179A UA 62179 A UA62179 A UA 62179A UA 2003010238 A UA2003010238 A UA 2003010238A UA 2003010238 A UA2003010238 A UA 2003010238A UA 62179 A UA62179 A UA 62179A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
gamma radiation
gamma
detectors
radiation
absorbers
Prior art date
Application number
UA2003010238A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Scient Ct Of Radiation Medicin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Scient Ct Of Radiation Medicin filed Critical Scient Ct Of Radiation Medicin
Priority to UA2003010238A priority Critical patent/UA62179A/uk
Publication of UA62179A publication Critical patent/UA62179A/uk

Links

Landscapes

  • Measurement Of Radiation (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до вимірювальної техніки, а саме до конструкцій блока детектування і може бути 2 застосований в установках з визначення енергетичного спектра поля гамма-випромінювання на ядерних енергетичних установках, а також при радіаційних аваріях та забрудненні місцевості радіоактивними речовинами.
Відомий спосіб визначення спектра рентгенівського випромінювання, при якому використовують набір п детекторів рентгенівського випромінювання однакової ефективності та послаблюючу плівку. Детектори 70 вимірюють випромінювання, що пройшло крізь послаблюючу плівку, товщина якої різна для кожного з детекторів.
Інтенсивність випромінювання, яке пройшло крізь плівку, змінюється у відповідності до товщини кожного відрізка плівки-послаблювача і вимірюється відповідним детектором. Аналізують отримані дані вимірювань і визначають спектр рентгенівського випромінювання (п.Мо5-15996, Япония, ИСМ Мо5-95, МКИ 501Т1/36).
Недоліком цього пристрою є те, що він детектує та вимірює спектр випромінювання тільки у рентгенівському 72 діапазоні енергії фотонів і не визначає енергетичного спектра гамма-випромінювання, що не дозволяє використовувати його в умовах опромінення від джерел ядерного випромінювання.
Відомий блок детектування нейтронів Боннера, який містить 12 сфер з поліетилену розміром 7.62см - 45.72см, в центрі кожної сфери розташовані детектори нейтронів ("Не-наповнені сферичні пропорційні лічильники), сигнали яких вимірюють, аналізують за допомогою ЕОМ і визначають енергетичний спектр нейтронного поля (АІемга А.М., КіІевіп Н., Кпацшї К., УУійвіоскК 390. // Мецігоп зресіготейгу ог ргоїгесіоп ригрозе // Зігапіепзспцші2: Рпузік ипа Меріеснпік, Едв. МУ. Коеїгег, К. Маизнай, Мепад ТОМ КНеїпіапа, Коїп. -- 1994, --0Мо1. 11.-- Р. 578-584).
Недоліком відомого пристрою є те, що він дозволяє детектувати та визначати енергетичний спектр тільки нейтронних полів або нейтронної складової комбінованих нейтронних та гамма-полів і не може бути використаний для визначення енергетичних характеристик гамма-поля, що не дозволяє визначити енергетичний « спектр гамма-випромінювання.
Найбільш близьким за технічною суттю до пристрою, що заявляється, є прилад, який складається з детекторів гамма-випромінювання та відповідної кількості поглиначів, які відрізняються між собою товщиною та ФУ матеріалом виготовлення, кожний з яких розташований між джерелом випромінювання та відповідними 3о детекторами. ї-
Пристрій має конструкцію у вигляді пластини з отворами, у яких розміщують детектори та поглиначі. -
Гамма-випромінювання, що детектується, проходить крізь поглиначі і змінюється у залежності від їх товщини та матеріалу, з якого вони виготовлені, і попадає на відповідні детектори. Аналізують отримані дані та с визначають енергетичний спектр гамма-випромінювання за допомогою ЕОМ. с
Недоліком даного приладу є те, що він визначає енергетичний спектр гамма-випромінювання тільки у напрямку розташування поглиначів і не дозволяє визначити спектр гамма-випромінювання, яке надходить з різних боків (Разработка метода восстановления спектрально-углового распределения поля фотонов по функциям отклика дозиметрических детекторов. Отчет по теме Мо92-3-296, МФТИ, Москва, 1992 г.). « дю Технічною задачею пристрою, що заявляється, є створення блоку для детектування гамма-випромінювання у - точці вимірювання, яка характеризується високою потужністю дози гамма-випромінювання та складною с геометрією опромінення, з можливістю використання в установках з визначення енергетичного спектра :з» гамма-випромінювання.
Технічна задача вирішується за рахунок того, що блок детектування гамма-випромінювання містить принаймні 5 пасивних детекторів гамма-випромінювання, таку ж кількість поглиначів, які розташовані між
Фу що детекторами гамма-випромінювання та джерелам гамма-випромінювання, і які виготовлені з металів з різними коефіцієнтами поглинання гамма-випромінювання, причому блок детектування містить пасивні детектори іме) гамма-випромінювання, розташовані всередині поглиначів з можливістю їх вилучання, при цьому поглиначі - виконані з металів, які відрізняються передусім різними характеристиками послаблення до гамма-випромінювання, у вигляді сфер, що відрізняються одна від одної за розмірами, розташовані у точці - і 50 вимірювання на відстані одна від одної, щоб забезпечити відсутність екранування у гамма-полі. с Таке конструктивне рішення блока детектування дозволило вперше визначити діючий енергетичний спектр гамма-випромінювання у точці проведення вимірювань, яка характеризується високою потужністю дози гамма-випромінення та складною геометрією опромінювання, коли гамма-випромінювання надходить з різних боків з різною потужністю дози. Перевагою даного блока детектування є простота пристрою, унікальна здатність визначати діючий спектр гамма-випромінювання за умов невизначеної геометрії опромінення та високої в» потужності дози гамма-випромінювання, а також можливість зменшення дозового навантаження на обслуговуючий персонал шляхом зменшення у полі іонізуючого випромінювання.
Таке конструктивне рішення дозволяє детектувати гамма-випромінювання, потім зчитувати сигнали детекторів у вимірювальних установках, аналізувати їх за допомогою ЕОМ та визначати енергетичний спектр бо гамма-випромінювання, що дуже важливо при роботі на ядерних енергетичних установках, а також при радіаційних аваріях та забрудненні місцевості радіоактивними речовинами.
На фіг. схематично зображено варіант блока детектування гамма-випромінювання, який складається з 10 детекторів та 10 поглиначів у вигляді сфер.
Блок детектування гамма-випромінювання складається з 10 сфер, при цьому з міді виготовлені: сфера 1 65 діаметром 1Омм, у середині якої розташований пасивний гамма-чутливий детектор 2, наприклад з ГЕ, сфера З діаметром 2Омм, у середині якої розташований пасивний гамма-чутливий детектор 4, сфера 5 діаметром ЗОмм, у середині якої розташований пасивний гамма-чутливий детектор 6, сфера 7 діаметром 40Омм, у середині якої розташований пасивний гамма-чутливий детектор 8; з алюмінію: сфера 9 діаметром 1Омм, у середині якої розташований пасивний гамма-чутливий детектор 10, сфера 11 діаметром 20мм, у середині якої розташований пасивний гамма-чутливий детектор 12, сфера 13 діаметром ЗОмм з розташованим в ній детектором 14, сфера 15 діаметром 40Омм з детектором 16, сфера 17 з детектором 18, та одна сфера 19 з комбінації з алюмінію та свинцю діаметром 1Омм, у середині якої розташований пасивний гамма-чутливий детектор 20, наприклад з ГБ.
Пристрій працює таким чином. Блок детектування гамма-випромінювання розташовують у локалізації, що 70 досліджується, наприклад, на забрудненої місцевості або об'єкті що вивчається. Блок детектування гамма-випромінювання складається зі сфер, які розміщують так, щоб вони не екранували одна одну у гамма-полі. Гамма-випромінювання проходить крізь стінки сфер, послаблюється ними і взаємодіє з гамма-чутливими термолюмінесцентними детекторами, які накопичують дозу гамма-випромінювання. Потім гамма-чутливі термолюмінесцентні детектори виймають, встановлюють у вимірювальну установку, де проводять /5 Вимірювання дози гамма-випромінення, далі виконують аналіз результатів сумісних вимірювань за допомогою
ЕОМ і за отриманими даними визначають енергетичний спектр гамма-випромінення.
Блок детектування гамма-випромінення може бути виготовлений як у лабораторних умовах, так і у промислових, і може бути використаний в установках з визначення енергетичного спектра на ядерних енергетичних установках, а також при радіаційних аваріях та забрудненні місцевості радіоактивними го речовинами.

Claims (4)

Формула винаходу
1. Блок детектування гамма-випромінювання, який містить принаймні 5 детекторів гамма-випромінювання, таку ж кількість поглиначів, що розташовані між детекторами гамма-випромінювання та джерелом « гамма-випромінювання та виготовлені з металів з різними коефіцієнтами поглинання гамма-випромінювання, який відрізняється тим, що пасивні детектори гамма-випромінювання розташовані всередині поглиначів з можливістю їх вилучання, причому поглиначі виконані з металів, які відрізняються передусім різними о зо характеристиками послаблення до гамма-випромінювання, у вигляді сфер, що відрізняються одна від одної за розмірами, розташовані у точці вимірювання на відстані одна від одної, щоб забезпечити відсутність о екранування у гамма-полі. «-
2. Блок за п. 1, який відрізняється тим, що поглиначі виготовлені з таких металів як мідь і/або алюміній, і/або свинець, і/або з комбінацій алюмінію та свинцю, і/або міді та свинцю. с
З. Блок за п. 2, який відрізняється тим, що містить 10 сфер, які виготовлені з металів діаметрами 10-50 мм, со причому з міді виготовлено 4 сфери діаметрами відповідно 10, 20, 30, 40 мм, з алюмінію - 5 сфер діаметрами 10, 20, 30, 40, 50 мм і одна з алюмінію та свинцю діаметром 10 мм.
4. Блок за будь-яким з пп. 1-3, який відрізняється тим, що розташований у місці вимірювання на штативі. «
-
. и? (о) іме) - -і іЧе) 60 б5
UA2003010238A 2003-01-09 2003-01-09 Device for detecting gamma radiation by passive detectors UA62179A (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003010238A UA62179A (en) 2003-01-09 2003-01-09 Device for detecting gamma radiation by passive detectors

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003010238A UA62179A (en) 2003-01-09 2003-01-09 Device for detecting gamma radiation by passive detectors

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA62179A true UA62179A (en) 2003-12-15

Family

ID=34391533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2003010238A UA62179A (en) 2003-01-09 2003-01-09 Device for detecting gamma radiation by passive detectors

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA62179A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7877340B2 (en) System and method for resolving gamma-ray spectra
CN104820230B (zh) 一种低本底α、β活度分析仪
Immè et al. Nuclear track detector characterization for alpha-particle spectroscopy
WO2009114992A1 (zh) 放射性物质检测和x光辐射成像的集成系统和集成方法
Sivels et al. A review of the developments of radioxenon detectors for nuclear explosion monitoring
RU2008152191A (ru) Устройство и способ регистрации гамма-излучения
JP5999064B2 (ja) 放射線入射方向検出器
JP6196709B1 (ja) 放射線測定装置、方法及びプログラム
CN115877433B (zh) 紧凑型带电粒子鉴别半导体量能器及其应用
Jackson et al. Testing of a scintillator and fibre optic based radiation sensor
US20230280484A1 (en) System for correlating alpha and gamma spectrometry measurements for in situ radiological characterisation of a sample
UA62179A (en) Device for detecting gamma radiation by passive detectors
KR102395140B1 (ko) 방사선 측정 장치 및 그의 측정 방법
KR101657577B1 (ko) 방사능 오염 유무 확인을 위한 총 감마방사능 측정장치 및 방법
JP2012103179A (ja) 放射線検出装置及びその方法
US9778384B1 (en) Method of operational status verification for a neutron detecting device
Morelli et al. Radionuclide measurements, via different methodologies, as tool for geophysical studies on Mt. Etna
RU2578048C1 (ru) Устройство для радиационного измерения плотности
Traoré et al. Characterization of a PN3 personal neutron dosimeter based on (n, α) reaction
US9291723B2 (en) Instrument for assaying radiation
Hu et al. New discrimination algorithm for artificial γ radiation sources based on average energy deposition in plastic scintillators
Sannié et al. Scintilla European project, the successful research results
GB2374976A (en) Neutron detector units
JPS6345583A (ja) 表面汚染検査装置
KR20230120384A (ko) 감마선 영상처리 시스템 및 방법