UA145357U - Спосіб обробки нафтових свердловин - Google Patents

Спосіб обробки нафтових свердловин Download PDF

Info

Publication number
UA145357U
UA145357U UAU202002255U UAU202002255U UA145357U UA 145357 U UA145357 U UA 145357U UA U202002255 U UAU202002255 U UA U202002255U UA U202002255 U UAU202002255 U UA U202002255U UA 145357 U UA145357 U UA 145357U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
solvent
well
xylin
oil
formation
Prior art date
Application number
UAU202002255U
Other languages
English (en)
Inventor
Сергій Мирославович Рудий
Мирослав Іванович Рудий
Роман Миколайович Федорчак
Олег Іванович Василів
Василь Васильович Барабаш
Володимир Олександрович Нікітін
Артем Юрійович Верба
Юрій Валентинович Верба
Original Assignee
Сергій Мирославович Рудий
Мирослав Іванович Рудий
Роман Миколайович Федорчак
Олег Іванович Василів
Василь Васильович Барабаш
Володимир Олександрович Нікітін
Артем Юрійович Верба
Юрій Валентинович Верба
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Сергій Мирославович Рудий, Мирослав Іванович Рудий, Роман Миколайович Федорчак, Олег Іванович Василів, Василь Васильович Барабаш, Володимир Олександрович Нікітін, Артем Юрійович Верба, Юрій Валентинович Верба filed Critical Сергій Мирославович Рудий
Priority to UAU202002255U priority Critical patent/UA145357U/uk
Publication of UA145357U publication Critical patent/UA145357U/uk

Links

Landscapes

  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Abstract

Спосіб обробки нафтових свердловин включає нагнітання в зону забруднень вуглеводневого розчинника. Як вуглеводневий розчинник використовують розчинник ксилін або самостійно, або у суміші з іншим розчинником.

Description

Корисна модель належить до нафтогазовидобувної промисловості, зокрема стосується обробки нафтової свердловини розчинами поверхнево-активних речовин.
Відомий спосіб обробки нафтової свердловини, що включає нагнітання у зону відкладення асфальтосмолопарафінистих відкладень (привибійна зона пласта або поверхня підземного обладнання) вуглеводневих розчинників, таких як газовий конденсат, гас, дизельне паливо, бензин, газолін, адсорбент тощо (Рудий М.6І., Рудий С.М., Наслєдніков С.В. Кислотне діяння на нафтогазовий пласт. Том 2. Кислотні системи. - Івано-Франківськ ПП "Галицька друкарня
Плюс", 2011. 562 а). Використання відомих вуглеводневих розчинників дозволяє покращити витиснення залишкової нафти та відмивання асфальтосмолопарафінистих відкладів, зменшити гідравлічний опір течії пластових флюїдів у поровому просторі породи та стовбурі свердловини, що дозволяє збільшити дебіт свердловини. Застосування відомих вуглеводневих розчинників (як показує промисловий досвід) забезпечує ефективне розчинення АСПВ тільки деяких родовищ. В той же час для більшості інших АСПВ їх розчинність в вуглеводневих розчинниках є недостатньою.
Найбільш близьким аналогом є обробка продуктивного пласта нафтової свердловини з використанням розчинника сольвента, що містить легкі вуглеводні та ароматичні сполуки такі як бензол, толуол, ксилол (а.с. СРСР Мо 981343, С100 7/00, 1982р.). Використання розчинника сольвенту дозволяє покращити нафтовитисну здатність розчинника в пластах, що характеризуються відкладами асфальтосмолопарафінистих речовин, та видаляти вуглеводневі відкладання. Відповідно застосування відомого розчинника забезпечує ефективну обробку привибійної зони пласта та збільшення дебіту свердловини за нафтою, проте він не має максимальної розчинності щодо АСПВ.
В основу корисної моделі поставлено задачу створити спосіб обробки нафтових свердловин, в якому завдяки використанню нового реагенту та зміні технологічних параметрів досягається значне розчинення асфальтосмолопарафінистих речовин на поверхні порових каналів та підземного обладнання в процесі експлуатації видобувної свердловини.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб обробки нафтових свердловин, що включає нагнітання в зону забруднень вуглеводневого розчинника, згідно з корисною моделлю, як вуглеводневий розчинник використовують розчинник ксилін або самостійно, або у суміші з
Зо іншим розчинником.
Для покращення ефективності обробки після розчинника ксиліну у пласт нагнітається кислотний розчин та знову розчинник ксилін.
Суттєвими відмінностями запропонованої корисної моделі від найближчого аналога є: 1) як вуглеводневий розчинник використовується розчинник ксилін або самостійно, або у суміші з іншим розчинником; 2) після розчинника ксиліну у пласт нагнітається кислотний розчин та знову розчинник ксилін. "Ксилін' за ТУ У 20.1-33066812-001:2017 являє собою дистильовану рідку суміш ізо- пропілового, пропілового, етилового, ізо-бутилового, ізо-амілового спиртів та ксилолу.
Розчинник "ксилін" або самостійно, або в суміші з іншими розчинниками дозволяє збільшувати розчинність АСПВ (таблиця).
Таблиця
Розчинна здатність АСПВ вуглеводневими сумішами
Як свідчать результати експериментальних досліджень при самостійному використанні розчинник ксилін суттєво переважає прості вуглеводневі розчинники, такі як конденсат, та незначно такі розчинники як сольвент. Також необхідно відмітити, що при додатковому введенні ксиліну до простих розчинників, таких як конденсат спостерігається синергетичний ефект - розчинність АСПВ перевищує показники їх самостійного застосування конденсату. Таким чином, самостійне використання розчинника ксиліну або його використання у сумішах з іншими розчинниками забезпечує розчинення вуглеводневих відкладень як на поверхні підземного обладнання, так і у привибійній зоні пласта.
Технологія використання запропонованого розчинника полягає в його нагнітанні в зону відкладення важких компонентів нафти та наступному його витримуванні протягом оптимального періоду часу. Для здешевлення процесу очищення підземного обладнання від
АСПВ до простих вуглеводневих розчинників додають розчинник ксилін при концентрації від 5 до 5095. Час витримування розчинника ксиліну або його суміші з іншими розчинниками становить від 2 до 24 годин.
Завдяки розчиненню важких компонентів нафти з поверхні породи при використанні розчинника ксиліну створюються умови для ефективної кислотної дії на продуктивний пласт. В цьому разі в пласт послідовно нагнітають розчинник ксилін, кислотний розчин заданого складу (залежно від складу породи) та знову розчинник ксилін. Завдяки розчиненню АСПВ поверхня породи звільняється від вуглеводнів та забезпечується повний контакт породи з кислотним розчином. Використання другої порції розчинника забезпечує зниження проникнення води у вже оброблену зону продуктивного пласта. Все це в комплексі забезпечує ефективне зростання проникності нафтонасиченого пласта та дебіту свердловини по нафті.
Приклади використання запропонованого розчинника.
Приклад 1. Вибираємо типову свердловину Бориславського нафтового родовища. Після дворічної експлуатації свердловини її дебіт по нафті зменшився з 1,5 до 0,4 т/доб. Для відновлення роботи свердловини здійснюємо дію на привибійну зону пласта. Для цього використовуємо 7 м" розчинника ксиліну. При відкритому затрубному простору нагнітаємо в трубний простір свердловини 7 м" розчинника ксиліну, який протискають в пласт звичайною нафтою. Після нагнітання розчинника залишаємо його в пласті 12 годин на витримування. Після цього запускаємо свердловину в роботу. В результаті проведеної роботи дебіт свердловини зріс до 1,8 т/добу.
Приклад 2. Вибираємо типову свердловину Струтинського нафтового родовища. Після шестимісячної експлуатації свердловини її дебіт по нафті зменшився з 2,9 до 1,9 т/доб через відкладення АСПВ в затрубному просторі. Для відновлення роботи свердловини здійснюємо дію на підземне обладнання. Для цього використовуємо 18 м3 суміші конденсату та розчинника ксиліну при концентрації 10 95. При відкритому трубному простору нагнітаємо в затрубний простір свердловини 18 м" суміші конденсату та розчинника ксиліну. Після нагнітання
Зо розчинника залишаємо його в затрубному просторі на 6 годин на витримування. Після цього запускаємо свердловину в роботу. В результаті проведеної роботи дебіт свердловини зріс до 2,1 т/добу.
Приклад 3. Вибираємо типову свердловину Спаського нафтового родовища. Після двохрічної експлуатації свердловини її дебіт по нафті зменшився з 3,2 до 0,9 т/доб. Для відновлення роботи свердловини здійснюємо дію на привибійну зону пласта. Для цього використовуємо 15 м3 розчинника ксиліну та 11 м3 глинокислотного розчину, містить 10 95 НСІ, 1 95 НЕ та необхідні додатки. При відкритому затрубному простору нагнітаємо в трубний простір свердловини б м3 розчинника ксиліну. Затрубний простір перекривають. При тиску, що не перевищує тиск опресування експлуатаційної колони, нагнітають у пласт 11 м3 глинокислотного розчину, 9 м розчинника ксиліну та необхідний об'єм нафти. Після нагнітання розчинника залишаємо його в пласті на 2 години на витримування. Після цього запускаємо свердловину в роботу. В результаті проведеної роботи дебіт свердловини зріс до 7,5 т/добу.

Claims (2)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб обробки нафтових свердловин, що включає нагнітання в зону забруднень вуглеводневого розчинника, який відрізняється тим, що як вуглеводневий розчинник використовують розчинник ксилін або самостійно, або у суміші з іншим розчинником.
2. Спосіб обробки нафтових свердловин за п. 1, який відрізняється тим, що після розчинника ксиліну у пласт нагнітають кислотний розчин та знову розчинник ксилін.
UAU202002255U 2020-04-06 2020-04-06 Спосіб обробки нафтових свердловин UA145357U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202002255U UA145357U (uk) 2020-04-06 2020-04-06 Спосіб обробки нафтових свердловин

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202002255U UA145357U (uk) 2020-04-06 2020-04-06 Спосіб обробки нафтових свердловин

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA145357U true UA145357U (uk) 2020-12-10

Family

ID=74104332

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202002255U UA145357U (uk) 2020-04-06 2020-04-06 Спосіб обробки нафтових свердловин

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA145357U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4848460A (en) Contained recovery of oily waste
US3568772A (en) Well stimulation with micellar dispersions
CN102597416A (zh) 烃开采作业流体及其使用方法
EA023408B1 (ru) Композиция и способы для удаления асфальтенов
US3707194A (en) Use of diverting agents for injection well stimulation
NO322161B1 (no) Fremgangsmåte for å forbedre permeabiliteten i en petroleumsinneholdende undergrunnsformasjon
CN102575147A (zh) 烃开采作业流体及其使用方法
UA145357U (uk) Спосіб обробки нафтових свердловин
US3288216A (en) Increasing well injectivity
RU2140531C1 (ru) Способ обработки призабойной зоны нефтяного пласта
US3465823A (en) Recovery of oil by means of enriched gas injection
Reis Coping with the waste stream from drilling for oil
US3548944A (en) Method for sealing earth formations
UA140540U (uk) Розчин для обробки нафтової свердловини
RU2501941C2 (ru) Способ разработки залежи высоковязкой нефти
RU2156353C1 (ru) Способ обработки призабойной зоны нефтедобывающей скважины
RU2182223C1 (ru) Способ обработки призабойной зоны низкопродуктивных коллекторов пласта
EP1633953A1 (en) Substances to stimulate the extraction of crude oil and a method of processing them
Pelger Ch. F-8 Microbial Enhanced Oil Recovery Treatments and Wellbore Stimulation Using Microorganisms to Control Paraffin, Emulsion, Corrosion, and Scale Formation
RU2762640C1 (ru) Способ удаления и предотвращения отложения солей в скважине, эксплуатирующейся штанговым глубинным насосом
RU2574745C2 (ru) Способ очистки нефтезагрязненного грунта
RU2046932C1 (ru) Способ глушения скважин
RU2382188C1 (ru) Способ восстановления природных свойств коллектора, ухудшенных при вскрытии продуктивного пласта бурением
RU2103477C1 (ru) Способ обработки призабойной зоны пласта
RU2112872C1 (ru) Способ повышения продуктивности скважин