SK8550Y1 - Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom - Google Patents

Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom Download PDF

Info

Publication number
SK8550Y1
SK8550Y1 SK50121-2018U SK501212018U SK8550Y1 SK 8550 Y1 SK8550 Y1 SK 8550Y1 SK 501212018 U SK501212018 U SK 501212018U SK 8550 Y1 SK8550 Y1 SK 8550Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
impactor
projectile
internal
monolithic
tip
Prior art date
Application number
SK50121-2018U
Other languages
English (en)
Other versions
SK501212018U1 (sk
Inventor
Stanislav Szabo
Darina Matisková
Daniela Marasová
Milan Balara
Original Assignee
Univ Kosiciach Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Kosiciach Tech filed Critical Univ Kosiciach Tech
Priority to SK50121-2018U priority Critical patent/SK8550Y1/sk
Publication of SK501212018U1 publication Critical patent/SK501212018U1/sk
Publication of SK8550Y1 publication Critical patent/SK8550Y1/sk

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom je tvorený telesom (2), do ktorého prednej časti je nasunutá špička (1) a do dutej zadnej časti telesa (2) je zasunutý impaktor (3), v ktorom je umiestnená výplň imapaktora (4). Impaktor (3) je pevne spojený s dnom (5), ktoré je pevne zasunuté do telesa (2). Technické riešenie je možné použiť ako súčasť munície pre ručné, letecké a delostrelecké vojenské strelné zbrane a tiež na lovecké a záchranárske účely, napr. na uvoľňovanie lavín a ďalšie iné aplikácie.

Description

Oblasť techniky
Technické tiešeme sa týka projektilu s vnútorným itrpaktorom z oblasti konštrukcie projektilov určených na deštrukciu veľmi pevných a tuhých objektov a cieľov.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa na. plnenie špeciálnych úloh ozbrojených a poriadkových síl používajú do tučných aj iných zbraní náboje s prebíjacími projektilmi. Sú určené na boj proti nekrytým teroristom alebo na deštrukciu ich ochrán a úkrytov, ako sú napr. prilby, ochranné vesty, bezpečnostné pancierové sklo, opancierované karosérie automobilov a pod. Vo vojenstve sú to betónové bunkre, obrnené transportéry, tanky a pod, Prebíjacie schopnosti projektilov sú dosahované použitím špeciálnych konštrukcií jadier umiestnených v telese projektilu, Sú vyrábané z ťažkých a tvrdých materiálov (kalená oceľ, zliatiny wolfrámu, zlúčeniny wolfrámu a pod).
Na uvedené účely sa väčšinou používajú prebíjacie projektily tvorené plášťom vyrobeným z hlboko ťažnej ocele, v ktorom je osadená košieľka z oloveného medzikružia, do ktorej je zalisované tvrdé jadro. Projektil je uzavretý dnom vytvoreným lemovaním spodnej časti plášťa a je príslušne upravený. Napríklad vybavený obvodovými drážkami v spodnej časti plášťa na spojenie s nábojnicou. Príklady rôznych riešení takýchto projektilov a nábojov sú uvedené v spisoch RU 2226258, RU 2090833, US 3782287» alebo US 1380773. Známe je riešenie podľa spisu CZ 290054, kde v prednej časti plášťa projektilu je osadené jadro z karbidu wolfrámu, na ktoré zospodu súosovo dosadá mäkké jadro. Vzájomné dosadnutie oboch častí jadra je nesené buď kužeľom, alebo stredovým osadením, pričom medzi prednou oblasťou tvrdého jadra, a špičkou projektilu má v telese vytvorený uzavretý vzduchový priestor a zadná oblasť tvrdého jadra je vytvorená v tvare kužeľa.
Riešenia prebíjacích projektilov v podkalibrovom vyhotovení sú opísané napríklad v spisoch US 4709638, WO 02088621, US 4735147, ÚS 5788178, US 5656792, US5481981, US 5652407, CZ 17306, CZ 294464, CZ 2002-1869 Al, CZ. i999-560 Al. Vyznačujú sa tým, že majú konštrukčne náročné riešenia. Na ich realizáciu jc nutné používať špeciálne výrobné zariadenia a dodržovať predpísané technologické postupy.
Navrhované technické riešenie predstavuje nožný spôsob riešenia prebíjacieho projektilu vo forme usporiadania jednoduchých konštrukčných prvkov do takého celku, ktorý prináša zvýšenie jeho účinku bez neprimeraných materiálových a technologických nárokov.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky čiastočne a niekedy úplne odstraňuje navrhované technické riešenie. Navrhované techn ické riešenie prebíjacieho projektilu s vnútorným impaktorom (ďalej projektil) je tvorené telesom, do ktorého prednej časti je nasunutá špička a do dutej zadnej časti telesa je zasunutý irapaktor (prtidepové teleso). V ňom je umiestnená výplň impaktora. Impaktor (ktorého spodná časť má tvar dutého nituíje pevne spojený s dnom v dôsledku roznitovania jeho spodnej častí. Táto zostava je pevne zasunutá do telesa, prieomjebo spodná časť je následne zúžená jeho zavalcovaním Takto zostavený projektil pri dopade na cieľový objekt tvorí v počiatočnom okamihu kompaktné teleso prenikajúce do materiálu cieľa s postupne sa zmenšujúcou rýchlosťou. Pokles rýchlosti projektilu (decelerácia) je závislý hlavne od vlastností projektilu (hustota, tvar) a vlastnosti (hustota, tuhosť) materiálu cieľa. Decelerácia projektilu je nízka pri prieniku projektilu cez mäkké materiály, s nízkou hustotou. Projektil cez ne preniká až do úplného zastavenia (alebo preletu zadnou stenou cieľa), bez zmeny konfigurácie zostavy projektilu. Pri vysokej decelerácii (náraz do tvrdého materiálu - oceľ, betón a pod.) je v počiatočnom okamihu dopadu projektilu na cieľ energetický účinok projektilu zodpovedajúci počiatočnej konfigurácii jeho zostavy. Následkom toho na irapaktor a výplň impaktora začne pôsobiť dopredná sila, ktorá spôsobí ich odtrhnutie od dna. Obidve tieto s účasti s a pohybujú vnútri telesa vpred, až čelo impaktora narazí na spodnú plochu špičky. Táto sa začne prudko pohybovať vpred a opustí teleso, ktoré v medzičase prudko stráca rýchlosť pohybu vpred. Špička spotrebuje kinetickú energiu prevzatú od impaktora a výplne impaktora na ďalší prienik do materiálu cieľa. Tento prienik spolu s dosiahnutým prienikom telesa je väčší ako prienik konvenčného projektilu rovnakej hmotnosti a tvaru v monolitickom tvare. Vzhľadom na to, že odtrhnutie impaktora od dna nastáva ien pri nárazu projektilu na tvrdú prekážku (pri náraze na prekážku mäkkú k tomu nedochádza), spôsobilo v prvom prípade silnú deštrukciu cieľa a v druhom prípade dochádza len ku hladkému zástrelu, resp. priestrelu. Projektil s vnútorným impaktorom má v tomto prípade vlastnosti selektívnej munície, ktorej účelom je ničiť obrnené hmotné objekty a poškodzovať mäkké (živé) ciele podľa možnosti čo najmenej.
Projektil s vnútorným impaktorom môže mať impaktor z toho istého materiálu ako výplň impaktora. Vtákom prípade tieto dve častí tvoria jednu monolitickú súčasť (monolitický irapaktor). Podobne môže pro2
S K 8550 Υί jektil s vnútorným impaktororn mať špičku v jednom monolitickom celku s telesom (monolitické teleso). Vprípade súčasného uplatnenia predchádzajúcich dvoch možných modifikácií súčastí bude takýto projektil s vnútorným impaktororn tvorený monolitickým telesom, do ktorého dutej zadnej časti je zasunutý monolitický impaktor, pevne spojený s dnom, ktoré je pevne spojené s telesom. Takýmto spôsobom je možno realizovať celkový počet štyroch modifikácií projektilu, každá je určená príslušnou kombináciou použitých súčastí, Voľba príslušnej kombinácie je daná účelom použitia projekt ílu a jeho požadovanou cenou.
Prehľad obrázkov ua výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou priloženého výkresu, obr. znázorňuje celkové usporiadanie funkčných časti zariadenia.
Príklady os ksríočoenia
Na obr. je znázornený príklad uskutočnenia technického riešenia projektilu s vnútorným impaktororn, ktorý je tvorený telesom 2, do ktorého prednej časti je nasunutá špička 1 a do dutej zadnej časti telesa 2 je zasunutý impaktor 3 (príklepovc teleso). V ňom je umiestnená výplň impaktora 4. Impaktor 3, ktorého spodná časť má tvar dutého nitu, je pevne spojený s dnom 5 v dôsledku jeho rôzni! ovtinía. Táto zostava je pevne zasunutá do telesa 2, pričom jeho spodná časť je následne zúžená jeho zavalcovaním Takto zostavený projektil s vnútorným impaktororn (ďalej projektil) pri dopade na cieľový objekt tvorí v počiatočnom okamihu kompaktné teleso prenikajúce do materiálu cieľa s postupne sa zmenšujúcou rýchlosťou. Pokles rýchlosti projektilu (decelerácia) je závislý hlavne od vlastností projektilu (hustota, tvar) a vlastnosti (hustota, tuhosť) materiálu cieľa. Decelerácia projektilu je nízka pri prieniku projektilu cez mäkké materiály, s nízkou hustotou. Projektil cez ne preniká až. do úplného zastavenia, bez zmeny konfigurácie zostavy projektilu. Pri vysokej decelerácii (náraz do tvrdého materiálu - oceľ, betón a pod.) je v počiatočnom okamihu dopadu projektilu na cieľ energetický účinok projektilu zodpovedajúci počiatočnej konfigurácii jeho zostavy. Následkom toho na impaktor 3 a výplň 4 impaktora začne pôsobiť dopredu á sila, ktorá spôsobí ich odtrhnutie od dna 5. Obidve tieto súčasti sa pohybujú vnútri telesa 2 vpred, až čelo impaktora 3 narazí na spodnú plochu špičky 1. Táto sa začne prudko pohybovať vpred a opusti teleso 2, ktoré v medzičase prudko stráca rýchlosť pohybu vpred. Špička 1 spotrebuje kinetickú energiu prevzatú od impaktora 3 a výplne impaktora 4 na ďalší prienik do materiálu cieľa. Tento prienik spolu s dosiahnutým prienikom telesa 2 bude väčší ako prienik konvenčného projektilu rovnakej hmotnosti a tvaru v monolitickom tvare. Vzhľadom na to, že odtrhnutie impaktora 3 od dna 5 nastáva len pri náraze projektilu na tvrdú prekážku (pri náraze na mäkkú prekážku k tomu nedochádza), spôsobí to v prvom prípade silnú deštrukciu cieľa a v druhom prípade dochádza len ku hladkému zástrelu, resp. priestrelu. Projektil má v tomto prípade vlastnosti selektívnej munície, ktore j účelom je ničiť obrnené hmotné objekty a poškodzovať mäkké (živé) ciele podľa možnosti čo najmenej. Obr. znázorňuje celkové usporiadanie funkčných častí zariadenia, ktoré bezprostredne súvisia s jeho funkciou. Ostatné detaily (napr. tesniace knižky alebo fixačné obvodové drážky pre nábojnicu a pod.) nie sú na obrázku znázornené.
Projektil s vnútornými impaktororn môže mať impaktor 3 z toho istého materiálu ako výplň imapkíora 4.
V takom prípade tieto dve časti tvoria jednu monolitickú súčasť (monolitický'’ impaktor). Podobne môže projektil s vnútorným impaktororn mať špičku i v jednom monolitickom celku s telesom 2 (monolitické teleso).
V prípade súčasného uplatnenia predchádzajúcich dvoch možných modifikácií týchto súčastí bude takýto projektil s vnútorným impaktororn tvorený monolitickým telesom 2, do ktorého dutej zadnej časti je zasunutý monolitický impaktor 3, pevne spojený s dnom 5, ktoré je pevne spojené s telesom 2. Takto je možno realizovať celkový počet štyroch modifikácií projektilu, každá je určená príslušnou kombináciou použitých súčasti. Voľba príslušnej kombinácie je daná účelom použitia projektilu a jeho požadovanou cenou.
Priemysehiá využiteľnosť
Zariadenie podľa navrhovaného riešenia je možno použiť ako súčasť munície pre mčné, letecké a delostrelecké vojenské strelné zbrane a taktiež pre poriadkové sily na lovecké, záchranárske účely (napr. na uvoľňovanie lavín) a ďalšie iné aplikácie.
S K 8550 Υ1
Zoznam vzťahových značiek
-Nasunutá špička —Teleso
3 - Impaktor
- Výplň impaktora
- Dno
S K 8550 Υί

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    ä. Prebíjací projektil s vnútorným rnipaktoroín, v y z n a č «j é c i sa i ý au, že je tvorený telesom (2), do ktorého prednej časti je nasunutá špička (1) a do dutej zadnej časti telesa (2) je zasunutý impaktor
    5 (3), v ktorom je umiestnená výplň imaktora (4), pričom impakíor (3) je pevne spojený s dnom (5), ktoré je pevne zasunuté do telesa (2).
  2. 2. Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že impaktor (3) tvorí s výplňou impaktora (4) monolitický celok.
  3. 3. Prebíjací projekt:!! s vnútorným rnmktorom podľa nároku 1, vy z a a č íí j ú c i sa í ý m, že 10 špička (1) tvorí jeden monolitický eeíok s telesom (2).
  4. 4. Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom podľa nárokov i, 2 a 3, vyznačujúci sa t ý m, že je tvorený telesom (2), do ktorého dutej zadnej časti je zasunutý impaktor (3), pevne spojený s dnom (5), ktoré je pevne spojené s telesom (2).
SK50121-2018U 2018-11-28 2018-11-28 Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom SK8550Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50121-2018U SK8550Y1 (sk) 2018-11-28 2018-11-28 Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50121-2018U SK8550Y1 (sk) 2018-11-28 2018-11-28 Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK501212018U1 SK501212018U1 (sk) 2019-04-02
SK8550Y1 true SK8550Y1 (sk) 2019-09-03

Family

ID=65893537

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50121-2018U SK8550Y1 (sk) 2018-11-28 2018-11-28 Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK8550Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK501212018U1 (sk) 2019-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5565649A (en) Projectile, in particular a non-lethal bullet
US10955227B2 (en) Fire-retarding artillery shell
US5221809A (en) Non-lethal weapons system
EP2205929A2 (en) System for protection against missiles
US7743708B1 (en) Non lethal spread projectile
US6736070B2 (en) Passive action security systems
SE519365C2 (sv) Arrangemang vid uppskjutbar ammunitionsenhet med modulärt uppbyggda stridsdelar
EP3234496B1 (en) Warhead for generating a blast on an extended region of a target surface
CZ287507B6 (en) Ammunition for a weapon of small, medium or great caliber
KR101566160B1 (ko) 탄자트랩을 이용한 총류탄
NO132560B (sk)
SK8550Y1 (sk) Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom
US8297190B1 (en) Door breaching device with radially expandable explosive
SK500142020A3 (sk) Prebíjací projektil s vnútorným impaktorom
SK172015U1 (sk) Projektil s inerčným impaktorom
RU2131107C1 (ru) Средство постановки радиопомех
KR101174339B1 (ko) 고속 발사용 이중 구조 이탈피
RU2534595C1 (ru) Патрон
DE102013010357A1 (de) Geschoss mit Effekt- bzw. Signalwirkung
US11808553B2 (en) Advanced projectile with removable tips
RU2738687C2 (ru) Бронебойный оперенный подкалиберный снаряд
RU2746003C1 (ru) Способ стрельбы маркирующими патронами из самозарядного оружия и стрелковый комплекс, реализующий его
RU2406968C1 (ru) Реактивный снаряд с отделяемой ракетной частью
RU2688654C2 (ru) Граната к ручному гранатомету
RU2382324C1 (ru) Бронебойный снаряд