SK7791Y1 - Robot na čistenie a údržbu a spôsob samočistenia - Google Patents

Robot na čistenie a údržbu a spôsob samočistenia Download PDF

Info

Publication number
SK7791Y1
SK7791Y1 SK5056-2012U SK50562012U SK7791Y1 SK 7791 Y1 SK7791 Y1 SK 7791Y1 SK 50562012 U SK50562012 U SK 50562012U SK 7791 Y1 SK7791 Y1 SK 7791Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
dust
dust box
cleaning robot
opening
cleaning
Prior art date
Application number
SK5056-2012U
Other languages
English (en)
Other versions
SK50562012U1 (sk
Inventor
Hyun Soo Jung
Dong Won Kim
Jun Hwa Lee
Jun Pyo Hong
Sang Sik Yoon
Original Assignee
Samsung Electronics Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Samsung Electronics Co Ltd filed Critical Samsung Electronics Co Ltd
Priority to SK5056-2012U priority Critical patent/SK7791Y1/sk
Publication of SK50562012U1 publication Critical patent/SK50562012U1/sk
Publication of SK7791Y1 publication Critical patent/SK7791Y1/sk

Links

Landscapes

  • Electric Vacuum Cleaner (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)

Abstract

Robot (20) na čistenie pozostáva z telesa (21), boxu (43) na prach v tomto telese, v ktorom sa ukladá prach, jednotky (44) na snímanie množstva prachu uloženého v boxe na prach, kde jednotka (44) na snímanie množstva prachu obsahuje snímač umiestnený mimo boxu (43) na prach. V systéme na čistenie sa prach uložený v boxe (43) rozptýli vo vzduchu privedenom do boxu (43) cez prvý otvor v robote (20) na čistenie, a potom sa cez prvý otvor vyvedie do druhého otvoru v stanici na údržbu.

Description

Predmetné riešenie sa týka zariadenia na vykonávanie čistenia pomocou samostatného robota a spôsobu jeho samočistenia.
Doterajší stav techniky
Samostatný robot je zariadenie na vykonávanie požadovanej úlohy, ktorý sa pritom pohybuje po určitej ploche bez toho, že by ho bolo potrebné ovládať. Takýto robot môže v podstate pracovať samostatne. Samostatná práca sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Robot na čistenie je zariadenie na odstraňovanie prachu z dlážky, ktorý sa pohybuje po danej ploche, ktorú treba vyčistiť, a nie je potrebné ho pritom ovládať. Takýto robot môže vykonávať vysávanie a umývanie dlážky v domácnosti. Pod prachom sa rozumie nečistota, smeti, prach a podobné nečistoty na dlážke.
Podstata technického riešenia
Predmetom tohto technického riešenia je teda systém na čistenie, ktorý zabezpečí, aby sa čistenie vykonávané robotom nezhoršovalo.
Ďalšie aspekty tohto riešenia budú čiastočne uvedené v nasledujúcom opise a čiastočne budú z tohto opisu zrejmé alebo vyplynú z praxe pri používaní tohto systému.
V súlade s jedným aspektom tohto riešenia robot na čistenie pozostáva z telesa s otvorom, z boxu na prach v tomto telese, do ktorého sa zhromažďuje prach, a z dielu s kefou upevneného na otvore telesa, ktorou sa zmetá prach z dlážky do boxu na prach; v tomto boxe sa prach rozptýli vo vzduchu privádzanom doň otvorom v telese, a následne sa odvádza otvorom v telese.
Vzduch sa do telesa privádza cez bočnú časť otvoru v telese a odvádza sa cez strednú časť otvoru v telese.
Robot na čistenie obsahuje aj diel s kefou, ktorý je na telese upevnený tak, aby sa mohol otáčať. Diel s kefou sa dá ovládať tak, aby odvádzanie prachu bolo efektívnejšie.
Diel s kefou obsahuje valček, pomocou ktorého sa počas odvádzania prachu aspoň raz mení smer otáčania.
Počas odvádzania prachu sa diel s kefou otáča najprv pomaly, a potom sa otáčanie zrýchli.
Robot na čistenie ďalej obsahuje stanicu na údržbu, ktorá zabezpečuje prechod prúdu vzduchu smerom k telesu a odsávanie vzduchu z telesa. Otvor v telese komunikuje s otvorom v stanici na údržbu.
Podľa ďalšieho aspektu tohto riešenia zabezpečuje stanica na údržbu prívod vzduchu do boxu na prach cez otvor v robote, kde je upevnený diel s kefou, a nasáva prach z boxu rozptýlený vo vzduchu, ktorý sa vháňa do boxu na prach.
Vzduch odsávaný z boxu na prach sa do boxu znova privádza otvorom v robote na čistenie. Stanica na údržbu ďalej obsahuje otvor na komunikáciu s otvorom v robote na čistenie. Prach uložený v boxe sa odvádza do otvoru v robote na čistenie a privádza sa do otvoru v stanici na údržbu.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje čerpadlo, nasávacie vedenie na násavacej strane čerpadla, a výstupné vedenie na výstupnej strane čerpadla. Násavacie potrubie má na otvore stanice na údržbu násavací otvor. Výstupné vedenie má výstupný otvor. Násavací otvor a výstupný otvor tvoria otvor stanice na údržbu.
Násavací otvor násavacieho vedenia je vytvorený vo veľkej časti otvoru v stanici na údržbu v pozdĺžnom smere tohto otvoru, a výstupný otvor výstupného vedenia je vytvorený na konci otvoru (pri pohľade v pozdĺžnom smere tohto otvoru).
Násavací otvor násavacieho vedenia má väčší prierez ako výstupný otvor výstupného vedenia.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje box na prach umiestnený medzi násavacím potrubím a čerpadlom. Vzduch vystupujúci z čerpadla cirkuluje k čerpadlu, keď predtým postupne prešiel výstupným vedením, otvorom robota na čistenie, boxom na prach robota na čistenie, násavacím vedením a boxom na prach stanice na údržbu.
Výstupné vedenie obsahuje prvé výstupné vedenie s prvým výstupným otvorom na prívod vzduchu do väčšieho boxu na prach v boxe na prach v robote na čistenie, a druhý výstupný otvor umožňujúci prívod vzduchu do menšieho boxu na prach v robote na čistenie.
Prvý a druhý výstupný otvor prvého vstupného vedenia sú na opačných stranách druhého otvoru v smere šírky na jednej a druhej strane druhého otvoru.
Výstupné vedenie obsahuje druhé výstupné vedenie s tretím výstupným otvorom na prívod vzduchu do väčšieho boxu na prach v boxe na prach robota na čistenie a štvrtý výstupný otvor umožňujúci prívod vzduchu do menšieho boxu na prach v robote na čistenie.
SK 7791 Yl
Tretí a štvrtý výstupný otvor prvého vstupného vedenia sú na opačných stranách druhého otvoru v smere šírky na jednej a druhej strane druhého otvoru.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje dvojitú násavaciu a výstupnú rúru na usmernenie vzduchu, ktorý sa má privádzať na snímač robota na čistenie a od tohto snímača sa má znova odsávať.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje čerpadlo, násavacie vedenie na násavacej strane čerpadla, a výstupné vedenie na výstupnej strane čerpadla. Násavacie vedenie komunikuje s násavacou rúrou dvojitej násavacej a výstupnej rúry a výstupné vedenie komunikuje s výstupnou rúrou dvojitej násavacej a výstupnej rúry.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje čerpadlo, násavacie vedenie na násavacej strane čerpadla a vstupnovýstupnú zostavu na rozdelenie násavacieho vedenia na dve časti, pričom každá z nich bude mať jeden násavací otvor.
Vstupno-výstupná zostava obsahuje diel, ktorý tvorí prvý a druhý násavací otvor.
Druhý násavací otvor pokrýva aspoň časť násavacieho otvoru.
Umiestnenie prvého násavacieho otvoru je v podstate zhodné s otvorom v robote na čistenie. Aspoň časť druhého násavacieho otvoru musí byť mimo otvoru v robote na čistenie.
Na druhom násavacom otvore je kryt s viacerými otvormi.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje čerpadlo, prvé a druhé výstupné vedenie na výstupnej strane čerpadla, vstupno-výstupnú zostavu na rozdelenie prvého a druhého výstupného vedenia na dve časti, z ktorých každá bude maťjeden z týchto štyroch výstupných otvorov.
Vstupno-výstupná zostava obsahuje diel tvoriaci prvý výstupný otvor, diel tvoriaci druhý výstupný otvor, diel tvoriaci tretí výstupný otvor a diel tvoriaci štvrtý výstupný otvor.
Druhý násavací otvor pokrýva aspoň časť prvého, druhého, tretieho a štvrtého výstupného otvoru.
Vstupno-výstupná zostava ďalej obsahuje niekoľko dielov na čistenie kefy na diele s kefou robota na čistenie.
Každý diel na čistenie kefy má obsahovať vedenie, ktoré je šikmé vzhľadom na smer otáčania dielu s kefou, a aspoňjeden hák vyčnievajúci z bočného povrchu vedenia.
Vstupno-výstupná zostava je odnímateľná z otvoru stanice na údržbu.
Vstupno-výstupná zostava ďalej obsahuje prvú dištančnú vložku v spodnej časti vstupno-výstupnej zostavy a druhé dištančné vložky na opačných stranách ako prvá dištančná vložka.
Otvor stanice na údržbu je väčší ako otvor robota na čistenie.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje čerpadlo a násavacie vedenie na násavacej strane čerpadla. Násavacie vedenie má násavací otvor, ktorý je väčší ako otvor robota na čistenie.
V súlade s ďalším aspektom tohto riešenia obsahuje zariadenie na čistenie robot na čistenie, v ktorom je prvý otvor, prvý box na prach, ktorý komunikuje s týmto prvým otvorom, stanicu na údržbu, v ktorej je druhý otvor, a druhý box na prach, ktorý komunikuje s druhým otvorom, kde prach uložený v prvom boxe robota na čistenie vystupuje k druhému otvoru stanice na údržbu cez prvý otvor robota na čistenie, keď sa predtým rozptýlil vo vzduchu, privedenom do prvého boxu na prach robota na čistenie.
Vzduch privedený do prvého boxu na prach robota na čistenie prechádza prvým otvorom robota na čistenie.
Zariadenie na čistenie ďalej obsahuje diel na odstraňovanie prachu, ktorý nasáva vzduch z prvého boxu na prach cez prvý otvor v robote na čistenie a znova ho privádza do prvého otvoru v robote na čistenie.
Diel na odstraňovanie prachu nasáva vzduch tak, že vzduch privádzaný do prvého otvoru v robote na čistenie vychádza z tohto prvého otvoru v robote na čistenie, keď predtým prešiel cez prvý box na prach v robote na čistenie.
Diel na odstraňovanie prachu privádza vzduch v bočnej časti robota na čistenie pri pohľade v pozdĺžnom smere prvého otvoru a nasáva vzduch vo veľkej časti prvého otvoru pri pohľade v pozdĺžnom smere prvého otvoru.
Diel na odstraňovanie prachu obsahuje čerpadlo a prvé výstupné vedenie na výstupnej strane čerpadla. Prvé výstupné vedenie má prvý, výstupný otvor, aby bolo možné vháňať vzduch do väčšieho boxu na prach, ktorý je v prvom boxe na prach, a druhý výstupný otvor, aby bolo možné vháňať vzduch do menšieho boxu na prach, ktorý je v prvom boxe na prach.
Diel na odstraňovanie prachu ďalej obsahuje druhé výstupné vedenie na výstupnej strane čerpadla. Druhé výstupné vedenie má tretí výstupný otvor, aby bolo možné vháňať vzduch do väčšieho boxu na prach, a štvrtý výstupný otvor, aby bolo možné vháňať vzduch do menšieho boxu na prach v prvom boxe na prach.
Diel na odstraňovanie prachu obsahuje čerpadlo a násavacie vedenie na násavacej strane čerpadla. Násavacie vedenie má násavací otvor, ktorý je väčší ako otvor v robote na čistenie.
Diel na odstraňovanie prachu obsahuje čerpadlo, násavacie vedenie na násavacej strane čerpadla, prvé a druhé výstupné vedenie na výstupnej strane čerpadla a vstupno-výstupnú zostavu na rozdelenie násavacieho vedenia na dve časti, z ktorých prvá bude mať prvý násavací otvor a druhá druhý násavací otvor, prvého výstupného vedenia na dve časti, z ktorých prvá bude mať prvý výstupný otvor a druhá druhý výstupný otvor, a
SK 7791 Υ1 druhého výstupného vedenia na dve časti, z ktorých prvá bude mať tretí výstupný otvor a druhá štvrtý výstupný otvor.
Vstupno-výstupná zostava obsahuje diel na vytvorenie prvého a druhého násavacieho otvoru, prvý diel na vytvorenie prvého výstupného otvoru, druhý diel na vytvorenie druhého výstupného otvoru, tretí diel na vytvorenie tretieho výstupného otvoru a štvrtý diel na vytvorenie štvrtého výstupného otvoru.
Druhý násavací otvor obkolesuje prvý násavací otvor, výstupný otvor, druhý výstupný otvor, tretí výstupný otvor a štvrtý výstupný otvor.
Diel na odstraňovanie prachu obsahuje čerpadlo, násavacie vedenie na násavacej strane čerpadla a výstupné vedenie na výstupnej strane čerpadla. Násavacie vedenie má násavací otvor vo veľkej časti prvého otvoru v robote na čistenie, v pozdĺžnom smere na prvom otvore, a výstupné vedenie má výstupný otvor na bočnej strane prvého otvoru pri pohľade v pozdĺžnom smere prvého otvoru.
Násavací otvor násavacieho vedenia má väčšiu plochu prierezu ako výstupný otvor výstupného vedenia.
Pomer plochy prierezu násavacieho otvoru násavacieho vedenia a výstupného otvoru výstupného vedenia je 7,5: 1.
Násavací otvor násavacieho vedenia a výstupný otvor výstupného vedenia tvoria druhý otvor na systéme na údržbu.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje kryt na uzavretie druhého otvoru v stanici na údržbu.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje mostík siahajúci pozdĺž strednej časti druhého otvoru v stanici na údržbu.
Robot na čistenie ďalej obsahuje diel s kefou umiestnený v prvom otvore v robote na čistenie. Ovládanie dielu s kefou umožňuje efektívnejšie odvádzanie prachu nahromadeného v prvom boxe na prach k druhému otvoru v stanici na údržbu.
Diel s kefou obsahuje valček, ktorý aspoň raz počas odvádzania prachu mení smer otáčania.
Valček sa najprv otáča pomaly (keď sa odvádza ľahký prach), potom sa jeho otáčanie zrýchli.
Stanica na údržbu ďalej obsahuje diel na čistenie kefy.
Diel na čistenie kefy je umiestnený v blízkosti druhého otvoru stanice na údržbu.
Diel na čistenie kefy obsahuje vedenie, ktoré je šikmé vzhľadom na smer otáčania dielu s kefou, a aspoň jeden hák vyčnievajúci z bočného povrchu vedenia.
Robot na čistenie ďalej obsahuje jednotku na snímanie množstva prachu, pomocou ktorej sa sleduje množstvo prachu v prvom boxe na prach. Tento snímač množstva prachu obsahuje snímač vysielajúci svetlo a snímač prijímajúci svetlo, ktoré sú umiestnené mimo prvého boxu na prach, a reflexný diel umiestnený v prvom boxe na prach, ktorý odráža signál zo snímača vysielajúceho svetlo na snímač prijímajúci svetlo.
Robot na čistenie ďalej obsahuje jednotku na snímanie množstva prachu, pomocou ktorej sa sleduje množstvo prachu v prvom boxe na prach. Keď množstvo prachu zistené snímačom zodpovedá vopred stanovenej hodnote, alebo ak je vyššie, robot na čistenie sa presunie k stanici na údržbu.
V súlade s ďalším aspektom tohto riešenia má systém na čistenie funkciu, v rámci ktorej sa robot na čistenie pristaví k stanici na údržbu, zistí sa, či je pristavenie ukončené, ak áno, prach z robota na čistenie sa vyprázdni do stanice na údržbu, pričom sa počas odvádzania prachu spustí diel s kefou.
Smer otáčania dielu s kefou sa aspoň raz zmení.
Kefa sa spočiatku otáča pomaly (kým sa vyprázdňuje ľahký prach), potom sa jej otáčanie zrýchli.
Systém na čistenie ďalej obsahuje funkciu, pomocou ktorej sa určí, či je box na prach robota na čistenie plný alebo nie.
V súlade s ďalším aspektom tohto riešenia obsahuje robot na čistenie teleso, box na prach v tomto telese, v ktorom sa zhromažďuje prach, a jednotku na snímanie množstva prachu, pomocou ktorej sa meria množstvo prachu v boxe; táto snímacia jednotka obsahuje snímač vysielajúci svetlo umiestnený mimo boxu na prach, pomocou ktorého sa prenáša signál z boxu na prach, a snímač prijímajúci svetlo umiestnený mimo boxu na prach, ktorý zachytáva signál zvnútra boxu.
Jednotka na snímanie množstva prachu ďalej obsahuje reflexný prvok umiestnený mimo boxu na prach, ktorý odráža signál zo snímača vyžarujúceho svetlo na snímač prijímajúci svetlo.
Box na prach má aspoň jeden vstupný otvor, cez ktorý do boxu vstupuje prach. Snímač vyžarujúci svetlo a snímač prijímajúci svetlo je umiestnený na tej časti telesa, ktorá zodpovedá vstupnému otvoru boxu na prach, aby cez tento vstupný otvor mohli vysielať a prijímať signál.
Robot na istenie ďalej obsahuje displej umiestnený na telese, na ktorom sa zobrazujú rôzne informácie. Na tomto displeji sa môžu zobrazovať informácie z jednotky na snímanie množstva prachu.
K boxu na prach nemusí byť pripojená žiadna pripojovacia koncovka.
V súlade s ďalším aspektom tohto riešenia robot na čistenie obsahuje teleso, box na prach umiestnený na tomto telese, v ktorom sa zhromažďuje prach, a jednotku na snímanie množstva prachu, pomocou ktorej sa meria množstvo prachu v boxe na prach. Táto jednotka na snímanie prachu obsahuje snímač vyžarujúci svetlo umiestnený mimo boxu na prach. Po prechode boxom na prach signál snímača vyžarujúceho svetlo dosiahne snímač prijímajúci svetlo.
SK 7791 Yl
Box na prach je vyrobený z priesvitného materiálu, aby ním mohol signál prechádzať.
Snímač vyžarujúci svetlo a snímač prijímajúci svetlo sú umiestnené oproti sebe.
Box na prach obsahuje časť, cez ktorú prechádza prenášaný signál, umiestnenú tak, aby signál mohol vstúpiť do boxu, a časť, cez ktorú prechádza prijatý signál, umiestnenú tak, aby snímač prijímajúci svetlo mohol signál prijať.
Časť, cez ktorú prechádza prenášaný signál, a časť, cez ktorú prechádza prijatý signál, sú vyrobené z priesvitného materiálu.
K boxu na prach nemusí byť pripojená žiadna pripojovacia koncovka.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Uvedené, resp. aj ďalšie aspekty tohto riešenia budú zrejmé a lepšie oceniteľné z nasledujúceho popisu a z priložených obrázkov, ktoré znázorňujú nasledovné:
Obrázok 1. Systém na čistenie - prototyp zhotovený podľa tohto vynálezu riešenia.
Obrázok 2. Prierez znázorňujúci konfiguráciu robota na čistenie podľa prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 3. Perspektívny pohľad na spodnú časť robota na čistenie podľa prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 4a. Pôdorys znázorňujúci jednotku na snímanie množstva prachu podľa prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 4b. Pôdorys jednotky na snímanie množstva prachu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 4c. Pôdorys jednotky na snímanie množstva prachu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 5a. Perspektívny pohľad zhora znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 5b. Perspektívny pohľad zhora znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 5c. Perspektívny pohľad zhora znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 5d. Perspektívny pohľad zhora znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 5e. Prierez znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 6. Pôdorys vedenia v stanici na údržbu podľa prototypu uvedeného na obrázku 5a.
Obrázok 7. Pôdorys stanice na údržbu podľa prototypu uvedeného na obrázku 5a.
Obrázok 8. Prierez znázorňujúci pristavenie robota na čistenie a stanicu na údržbu.
Obrázok 9a. Konfigurácia dielu na čistenie kefy podľa prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia. Obrázok 9b. Konfigurácia dielu na čistenie kefy podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia. Obrázok 9c. Konfigurácia dielu na čistenie kefy podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia. Obrázok 10. Schéma systému na čistenie podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia. Obrázok 11. Perspektívny pohľad na dvojitú násavaciu a výstupnú rúru.
Obrázok 12. Schéma prúdenia vzduchu v systéme na čistenie podľa prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia uvedeného na obrázku 10.
Obrázok 13. Schéma systému na čistenie podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia. Obrázok 14. Schéma systému na čistenie podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia. Obrázok 15. Perspektívny pohľad zhora na konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 16. Rozložené zobrazenie konfigurácie stanice na údržbu podľa zobrazeného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 17. Pôdorys vedenia v stanici na údržbu podľa zobrazeného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Obrázok 18. Prierez znázorňujúci prúdenie vzduchu vypúšťaného cez druhý otvor počas pristavenia k stanici na údržbu.
Obrázok 19. Prierez znázorňujúci prúdenie vzduchu nasávaného cez druhý otvor počas pristavenia k stanici na údržbu.
Obrázok 20. Perspektívny pohľad zhora na otvor podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
SK 7791 Υ1
Obrázok 21. Perspektívny pohľad zdola na otvor podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Príklady uskutočnenia
Nasleduje opis robota na čistenie, stanice na údržbu a systému na čistenie podľa prototypov zhotovených podľa tohto riešenia podľa sprievodných obrázkov.
Obrázok 1 znázorňuje systém na čistenie - prototyp zhotovený podľa tohto riešenia.
Ako je vidno na obrázku 1, systém na čistenie 10 obsahuje robot na čistenie 20 a stanicu na údržbu 60. Robot na čistenie 20 je zariadenie na samostatné vykonávanie rôznych čistiacich úkonov. Stanica na údržbu 60 ie zariadenie na opravy a údržbu. Stanica na údržbu 60 môže slúžiť na nabíjanie batérie robota na čistenie 20 a na vyprázdňovanie boxu na prach robota na čistenie 20.
Na obrázku 2 je prierez znázorňujúci konfiguráciu robota na čistenie podľa prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Obrázok 3 znázorňuje perspektívny pohľad na spodnú časť robota na čistenie podľa prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Ako je vidno na obrázkoch 1-3, robot na čistenie 20 pozostáva z telesa 21, hnacej jednotky 30, dielu na čistenie 40, rôznych snímačov 50 a z dielu na kontrolu (nie je znázornený).
Teleso 21 môže mať rôzny tvar, môže byť napríklad okrúhle. Ak je teleso 21 okrúhle, bráni tento tvar nárazu do okolitých prekážok a uľahčuje zmenu smeru, a to aj v prípade, že sa otáča, pretože má stály polomer otáčania. Umožňuje taktiež, že teleso 21 sa počas pohybu vyhne prekážke vo svojom okolí. To znamená, že pohyb telesa 21 nemôže prekážka zastaviť.
Na telese 21 je možné umiestniť rôzne prvky na vykonávanie čistenia, t. j. hnaciu jednotku 30, diel na čistenie 40, rôzne snímače 50, diel na kontrolu (nie je znázornený) a displej 23.
Hnacia jednotka 30 umožňuje pohyb telesa 21 po ploche, ktorá sa má čistiť. Hnacia jednotka 30 pozostáva z pravého a ľavého hnacieho kolesa 31a a 31b, a z kotúča 32. Pravé a ľavé hnacie koleso je umiestnené v strednej časti naspodku telesa 21. Kotúč 32 je umiestnený v prednej časti naspodku telesa 21 a zabezpečuje stabilitu robota na čistenie 20.
Pravé a ľavé hnacie koleso 31a a 31b sú ovládané tak, aby sa robot na čistenie mohol pohybovať dopredu alebo dozadu a aby sa smer jeho pohybu mohol meniť. Rovnakým ovládaním pravého a ľavého hnacieho kolesa 31a a 31b sa robot na čistenie 20 môže napríklad pohybovať dopredu a dozadu, a rôznym ovládaním hnacieho kolesa 31a a 31b je možné smer pohybu robota na čistenie 20 zmeniť.
Pravé a ľavé hnacie koleso 31a a 31b a kotúč 32 tvorí samostatnú zostavu, ktorá sa dá z telesa 21 vybrať.
Diel na čistenie 40 čistí plochu pod telesom 21 a v jeho okolí. Diel na čistenie obsahuje kefu 41, bočnú kefu 42 a prvý box na prach 43.
Kefa 41 je upevnená pri prvom otvore 21a v spodnej časti telesa 21. Kefa 41 môže byť umiestnená v inej polohe ako v strede telesa 21. Kefa 41 môže teda byť umiestnená v blízkosti hnacích kolies 31a a 31b, kým pri pohybe telesa 21 smerom dožaduje od hnacích kolies 31a a 31b vzdialená.
Kefa 41 zametá prach z dlážky pod telesom 21 do prvého boxu na prach 43. Kefa 41 obsahuje valček 41a, rotačné uložený pri prvom otvore 21a a kefu 41b upevnenú na vonkajšom povrchu valčeka 41a. Keď sa valček 41a otáča, kefa 41b vyrobená z pružného materiálu zametá prach z dlážky. Prach nahromadený na dlážke sa tak cez prvý otvor 21a dostáva do prvého boxu na prach 43.
Kefa 41 sa otáča konštantou rýchlosťou, aby mala pri čistení rovnomerný výkon. Keď kefa 41 čistí dlážku s drsným povrchom, rýchlosť otáčania sa v porovnaní s čistením dlážky s hladkým povrchom môže znížiť; vtedy sa zvýši príkon elektrického prúdu, aby rýchlosť kefy 41 zostala konštantná.
Bočná kefa 42 je otočné uložená na jednej strane telesa 21, a to na okraji jeho dolnej časti. Bočná kefa 42 je uložená v určitej vzdialenosti od strednej časti telesa 21 v smere dopredu F, a je posunutá k jednej strane telesa 21.
Bočná kefa 42 posúva prach nahromadený okolo telesa 21 ku kefe 41. Bočná kefa 42 teda rozširuje plochu čistenia robota 20 na plochu pod telesom 21 a v jeho okolí. Prach, ktorý sa posunie ku kefe 41, sa cez prvý otvor 21a dostáva do prvého boxu na prach 43 (pozri vyššie).
Prvý box na prach 43 je uložený v zadnej časti telesa 21. Prvý box na prach 43 má vstupný otvor 43', ktorý komunikuje s prvým otvorom 21a, a ktorým sa prach dostáva do prvého boxu na prach 43.
Prvý box na prach 43 je priehradkou 43c rozdelený na väčší box na prach 43a a menší box na prach 43b. Kefa 41 zametá relatívne hrubší prach do väčšieho boxu na prach 43a cez prvý vstupný otvor 43a'. Ventilátor 22 nasáva jemný prach (napríklad vlasy) druhým vstupným otvorom 43b' do menšieho boxu na prach 43b. V blízkosti druhého vstupného otvoru 43b' je umiestnený diel na čistenie kefy 41c, ktorý odstraňuje z kefy 41 namotané vlasy a pomocou ventilátora 22 ich posúva druhým vstupným otvorom 43b' do menšieho boxu na nečistotu 43b.
Kefa 41, bočná kefa 42 a prvý box na prach 43 tvoria samostatnú zostavu, ktorá sa dá z telesa 21 vybrať.
SK 7791 Υ1
Na obrázku 4a je pôdorys znázorňujúci jednotku na snímanie množstva prachu podľa prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 4b je pôdorys jednotky na snímanie množstva prachu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 4c je pôdorys jednotky na snímanie množstva prachu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Ako je vidno na obrázku 4a, jednotka na snímanie množstva prachu je namontovaná v prvom boxe na prach 43; jej úlohou je zisťovať množstvo prachu v prvom boxe na prach 43.
Jednotka na snímanie množstva prachu obsahuje snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b. Signál zo snímača vysielajúceho svetlo 44a v prvom boxe na prach 43 priamo prijíma snímač prijímajúci svetlo 44b.
Obidva snímače 44a a 44b obsahujú fotodiódu alebo fototranzistor. Podľa množstva energie zosnímanej touto fotodiódou alebo fototranzistorom sa dá zistiť, či je box na prach 43 plný. V priebehu plnenia prvého boxu na prach 43 sa množstvo energie zosnímané fotodiódou alebo fototranzistorom znižuje; kontrolné zariadenie porovnáva množstvo zosnímanej energie s vopred stanovenou referenčnou hodnotou; ak je zosnímaná energia nižšia ako táto referenčná hodnota, je prvý box na prach 43 plný. Snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b, ktoré obsahujú fotodiódu alebo fototranzistor však ľahko podliehajú rušeniu; na presnejšie snímanie množstva prachu sa preto odporúča použiť na vedenie signálu prenášaného zo snímača vysielajúceho svetlo 44a na snímač prijímajúci svetlo 44b štrbinu alebo svetlovod.
Snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b môže tiež obsahovať modul na príjem signálu z diaľkového ovládača. V takomto prípade je možné určiť, Či je prvý box na prach 43 plný podľa toho, či snímač 44b prijal signál. To znamená, že ak je box na prach plný, snímač prijímajúci svetlo nemusel prijať signál vyslaný zo snímača vysielajúceho svetlo; v tomto prípade ovládacie zariadenie určí, že množstvo prachu v prvom boxe na prach 43 zodpovedá vopred stanovenému množstvu, alebo že je vyššie. Ak snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b prijímajú signál z dialkového ovládania, nie je potrebná štrbina alebo svetlovod, pretože snímače filtrujú nízkofrekvenčné vlny a majú vysokú intenzitu a citlivosť.
Signálom vysielaným zo snímača vysielajúceho svetlo 44a na snímač prijímajúci svetlo 44b môže byť viditeľné svetlo, infračervené svetlo, zvukové vlny, ultrazvukové vlny a pod.
Ako je vidno na obrázku 4B, jednotka na snímanie množstva prachu 44 môže obsahovať snímač vysielajúci svetlo 44a, snímač prijímajúci svetlo 44b a reflexný diel 44c.
V takomto prípade nie je snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b namontovaný v prvom boxe na prach 43. Tieto snímače môžu teda byť namontované na telese 21 tak, aby smerovali k prvému boxu na prach 43, a to v blízkosti vstupného otvoru 43' prvého boxu na prach 43. V takomto prípade potom snímač vysielajúci svetlo 44a prenáša signál do prvého boxu na prach 43 cez vstupný otvor 43'. Snímač prijímajúci svetlo 44b prijíma signál z prvého boxu na prach 43 cez vstupný otvor 43' prvého boxu na prach 43.
Reflexný diel 44c je umiestnený v prvom boxe na prach 43. Reflexný diel 44c odráža signál vyslaný zo snímača vysielajúceho svetlo 44a na snímač prijímajúci svetlo 44b.
Keď sa prvý box na prach 43 naplní prachom, reflexný diel sa prachom zatieni a snímač 44b nemôže prijať signál zo snímača 44a, alebo množstvo energie prijaté snímačom 44b sa značne zníži. V takejto situácii ovládacie zariadenie určí, že prvý box na prach 43 obsahuje vopred stanovené množstvo prachu, prípadne viac.
Ak je snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b v konfigurácii s modulmi diaľkového ovládania, nie je potrebné používať štrbinu alebo svetlovod, pretože snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b filtrujú nízkofrekvenčné vlny a pritom poskytujú vysokú intenzitu a citlivosť (pozri vyššie). To znamená, že ak je snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b v konfigurácii s modulmi dialkového ovládania, určuje, či je prvý box na prach naplnený, a to aj v prípade, ak v prvom boxe na prach nie je reflexný diel 44c. b
Nakolko snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b nemusí byť umiestnený v prvom boxe na prach 43 (pozri vyššie), nie je potrebné namontovať do prvého boxu na prach 43 elektrickú pripojovaciu koncovku. Používateľ teda môže prvý box na prach vyčistiť vodou.
Zariadenie na snímanie množstva prachu môže tiež obsahovať snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b, ktoré sú umiestnené podľa obrázka 4c.
V tomto prípade nie je potrebné umiestniť do prvého boxu na prach snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b, a treba ich umiestniť na iné miesto, a to na teleso 21 tak, aby stáli proti sebe. To znamená, že snímač vysielajúci svetlo 44a bude umiestnený na telese 21 tak, aby smeroval k jednej strane prvého boxu na prach 43, a snímač prijímajúci svetlo 44b bude umiestnený ne telese 21 tak, aby smeroval k druhej strane prvého boxu na prach 43. V tomto prípade je prvý box na prach umiestnený medzi snímačom vysielajúcim svetlo 44a a snímačom prijímajúcim svetlo 44b, aby snímač prijímajúci svetlo 44b mohol cez prvý box na prach prijať signál vyslaný snímačom vysielajúcim svetlo 44a. Prvý box na prach je zhotovený z priesvitného materiálu, aby cezeň mohol signál prechádzať. Aby sa umožnil prechod signálu cez prvý box na prach, môže tento box obsahovať priesvitnú časť na prechod signálu 43a” a to v mieste zodpovedajúcom
SK 7791 Υ1 snímaču vysielajúcemu svetlo 44a. a ďalšiu priesvitnú časť na príjem signálu 43b” v mieste zodpovedajúcom snímaču prijímajúcemu svetlo 44b.
Signál zo snímača vysielajúceho svetlo 44a môže prijímať priamo snímač prijímajúci svetlo 44b. Keď sa prvý box na prach naplní prachom, snímač prijímajúci svetlo nedostáva žiaden signál, alebo sa množstvo energie zosnímané snímačom prijímajúcim svetlo 44b podstatne zníži. V takomto prípade kontrolné zariadenie určí, že prvý box na prach je naplnený prachom.
Pretože v prvom boxe na prach 43 nie je namontovaný systém na elektrické pripojenie, je možné vyčistiť prvý box na prach 43 vodou.
Keď snímač množstva prachu zaznamená vopred stanovené, prípadne vyššie množstvo, robot na čistenie 20 zobrazí príslušnú informáciu na displeji 23. Používateľ môže priamo vyčistiť prvý box na prach 43. Robot na čistenie sa tiež môže automaticky pristaviť k stanici na údržbu 60, kde sa prach z prvého boxu na prach 43 automaticky vyprázdni.
Rôzne snímače 50, umiestnené na telese 21, sa používajú na sledovanie prekážok. Sú to: snímač dotyku, snímač blízkosti a pod.; napríklad na zistenie prekážky pred robotom (napríklad steny) sa používa nárazník 51. umiestnený v prednej časti telesa 21, ktorý sleduje pohyb telesa 21 dopredu (F). Prekážka pred robotom sa môže zisťovať aj pomocou infračerveného alebo ultrazvukového snímača.
Infračervený alebo ultrazvukový snímač umiestnený v dolnej časti telesa 21 sa používa na sledovanie stavu dlážky (napríklad prítomnosti schodov). V spodnej časti telesa 21 je možné upevniť niekoľko infračervených snímačov 52, a to v oblúkovej časti na obvode telesa 21.
Na teleso 21 je možné upevniť aj ďalšie snímače, ktorých úlohou bude prenos rôznych stavov robota na čistenie 20 na kontrolné zariadenie.
Kontrolné zariadenie prijíma signály z rôznych snímačov 50 a na základe prijatých signálov sleduje hnaciu jednotku 30 a diel na čistenie 40; výsledkom je účinnejšie ovládanie a kontrola robota na čistenie 20.
Na obrázku 5a je perspektívny pohľad zhora znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 5b je perspektívny pohľad zhora znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 5c je perspektívny pohľad zhora znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 5d je perspektívny pohľad zhora znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 5e je prierez znázorňujúci konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 6 je pôdorys vedenia v stanici na údržbu podľa prototypu uvedeného na obrázku 5a. Na obrázku 7 je pôdorys stanice na údržbu podľa prototypu uvedeného na obrázku 5a.
Ako je vidno na obrázkoch 1 až 7, robot na čistenie 20 sa v rôznych situáciách pristavuje k stanici na údržbu 60 - napríklad keď treba nabiť batériu (nie je na obrázku) robota na čistenie 20, keď sa robot na čistenie vo vopred stanovenom čase dal vyčistiť, keď bolo takéto čistenie ukončené, alebo ak je prvý box na prach 43 robota na čistenie 20 plný prachu.
Stanica na údržbu 60 pozostáva z krytu 61, vodiacej jednotky na pristavenie 70, nabíjačky 80, zariadenia na vysypanie prachu 90 a kontrolného zariadenia (nie je na obrázku).
Na kryte 61 je plošina 62. Táto plošina slúži na podoprenie robota pristaveného k stanici na údržbu 60. Plošina 62 je šikmá, aby robot na čistenie 20 mohol na ňu ľahko vystúpiť a z nej zostúpiť. Plošina 62 obsahuje vodiaci valček 63a. ktorý slúži ako vedenie valčeka 32 na robote na čistenie 20. Plošina 62 ďalej obsahuje vedenie hnacích kolies 63b a 63 c. ktoré slúži na vedenie hnacích kolies 31a a 31b robota na čistenie 20. Vodiaci valček 63a a vedenie hnacích kolies 63b a 63c je vzhľadom na okolitú plošinu 62 zahĺbené.
V plošine 62 je druhý otvor 62a. Druhý otvor 62a v plošine 62 je umiestnený tak, aby mohol komunikovať s prvým otvorom 21a v robote na čistenie 20. Prach vychádzajúci prvým otvorom 21a v robote na čistenie 20 môže teda vstupovať do druhého otvoru 62a v plošine 62. Prach, ktorý vstupuje do druhého otvoru 62a v plošine 62 sa zhromažďuje v druhom boxe na prach 94 v stanici na údržbu 60.
Druhý box na prach 94 v stanici na údržbu 60 sa líši od prvého boxu na prach v robote na čistenie 20. V prvom boxe na prach 43 v robote na čistenie 20 sa zhromažďuje prach, ktorý robot na čistenie 20 pozametal počas pohybu robota na čistenie 20. V druhom boxe na prach 94 v stanici na údržbu 60 sa zhromažďuje prach z prvého boxu na prach 43. Druhý box na prach 94 v stanici na údržbu 60 je preto väčší ako prvý box na prach 43 v robote na čistenie 20.
Jednotka na snímanie množstva prachu 44 môže byť tiež namontovaná v druhom boxe na prach 94, kde sleduje množstvo prachu v druhom boxe na prach 94.
V takomto prípade obsahuje jednotka na snímanie množstva prachu 44 snímač vysielajúci svetlo 44a a snímač prijímajúci svetlo 44b. Keď snímač prijímajúci svetlo 44b nemôže prijať signál vyslaný zo snímača vysielajúceho svetlo 44a. kontrolné zariadenie určí, že množstvo prachu v druhom boxe na prach 94 zodpovedá vopred nastavenej hodnote, prípadne že je vyššie.
Druhý otvor 62a v plošine 62 má otvorenú konštrukciu (pozri obrázok 5a). To znamená, že druhý otvor 62a v plošine 62 je vždy otvorený a nemá osobitný kryt.
SK 7791 Υ1
Plošina 62 je šikmá pod vopred stanoveným uhlom θ, prípadne viac (obrázok 7). Keď sa robot na čistenie 20 pohybuje po plošine 62 šikmej pod vopred stanoveným uhlom θ, prípadne viac, môže byť predná časť robota na čistenie 20 v dôsledku jeho váhy o niečo zodvihnutá. Preto sa môže stať, že kotúč 32 robota na čistenie 20 prejde popri druhom otvore 62a v plošine 62 a nezapadne do druhého otvoru 62a.
Na druhom otvore 62a v plošine 62 je upevnený kryt 64 posuvne pohyblivý pozdĺž druhého otvoru 62 (pozri obrázok 5b). Keď je robot na čistenie pristavený k stanici na údržbu, kryt 62 sa otvorí a prach z robota na čistenie 20 sa vyprázdni druhým otvorom 62a v plošine 62. Po odstavení robota na čistenie 20 od stanice na údržbu sa krytom 64 druhý otvor 62a v plošine 62 zatvorí.
Kryt 64 tiež slúži ako mostík, po ktorom sa bude pohybovať kotúč 32 robota na čistenie 20. Kryt 64 sa otvára alebo zatvára v súlade s pristavovaním robota 20 k stanici na údržbu. To znamená, že kryt 64 sa otvorí, keď po ňom prejde kotúč 32 počas pristavovania robota na čistenie 20 k stanici na údržbu (prípadne krátko predtým). Kryt 64 sa zatvorí, keď po ňom prejde kotúč 32 počas odstavovania robota na čistenie 20 od stanice na údržbu (prípadne krátko potom). Kryt 64 je taktiež možné otvoriť alebo zatvoriť pomocou osobitného nástroja.
Ako je vidno na obrázku 5c, na druhom otvore 62a plošiny 62 je upevnený kryt 65, posuvne pohyblivý pozdĺž druhého otvoru 62a. Vo variante zobrazenom na obrázku 5c je kryt 65 upevnený len v strednej časti druhého otvoru 62a v plošine 62; ale vo variante zobrazenom na obrázku 5b je konštrukcia upravená tak, že kotúč 32 robota na čistenie 20 prechádza cez druhý otvor 62 v plošine 62. Otváranie a zatváranie krytu 65 prebieha rovnako.
Ako je vidno na obrázku 5d, na druhom otvore 62 v plošine 62 je namontovaný mostík 66. Tento mostík sa montuje iba v strednej časti druhého otvoru 62a v plošine 62, aby kotúč 32 robota na čistenie 20 mohol prechádzať cez mostík 66.
Ako je vidno na obrázku 5e, mostík 66 je namontovaný na druhom otvore 62a v plošine 62 tak, že sa pohybuje nahor a nadol. Keď teda robot na čistenie 20 vojde na plošinu 62, posunie sa mostík 67a nahor a umožní, aby naň vyšiel kotúč 32 robota na čistenie 20. Po ukončení pristavovania robota na čistenie 20 k stanici na údržbu sa mostík 67b posunie nadol a druhý otvor 62a v plošine 62 má zabezpečenú väčšiu plochu na otvorenie.
V hornej časti krytu 61 je vodiaci diel na pristavovanie k stanici na údržbu 70. Tento vodiaci diel 70 obsahuje niekoľko snímačov 71, pomocou ktorých sa definuje oblasť vodiaceho dielu a oblasť pristavovania, a robot na čistenie 20 sa presne navedie na pristavenie k stanici na údržbu 60.
Na plošine 80 je nabíjačka 80. Nabíjačka 80 obsahuje niekoľko pripojovacích koncoviek 81a a 81b, ktoré zodpovedajú niekoľkým pripojovacím koncovkám 23a a 23b na robote na čistenie 20. Po dokončení pristavovania robota na čistenie 20 k stanici na údržbu 60 začne prúdiť elektrický prúd cez pripojovacie koncovky 81a a 81b stanice na údržbu 60 do pripojovacích koncoviek 23a a 23b robota na čistenie 20.
Po zistení, či sú pripojovacie koncovky 23a a 23b pripojené na nabíjačku 80, nabíjačka 80 privádza elektrický prúd. To znamená, že keď sa nabíjačka 80 pripojí inde ako k pripojovacím koncovkám 23a a 23b, prívod prúdu sa preruší, aby nedošlo k nehode.
Na kryte 61 je diel na odstraňovanie prachu 90, ktorou sa prach z prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20 odvádza do druhého boxu na prach stanice na údržbu 60 a prvý box na prach 43 sa vyprázdni. Diel na odstraňovanie prachu teda slúži na udržiavanie požadovaného výkonu robota 20 pri čistení.
Popri druhom boxe na prach 94 obsahuje diel na odstraňovanie prachu čerpadlo 91, násavacie vedenie 92 a výstupné vedenie 93. Diel na odstraňovanie prachu 90 spôsobuje, že prúd vzduchu z výstupného vedenia 93 sa nasáva späť do násavacieho vedenia 92. Pomocou takejto cirkulácie vzduchu diel na odstraňovanie prachu 90 odstráni prach z prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20.
Čerpadlo 91 je prístroj na nasávanie a vypúšťanie vzduchu. Čerpadlo obsahuje ventilátor a motor.
Násavacie vedenie 92 je upevnené na násavacej strane čerpadla 91. Násavacie vedenie 92 obsahuje násavací otvor 92a, ktorý tvorí časť druhého otvoru 62a. Násavací otvor 92a môže byť aj mimo druhého otvoru 62a. V tomto prípade je násavacie vedenie 92a umiestnené v blízkosti druhého otvoru 62a.
Násavací otvor 92a je pozdĺžnym pokračovaním druhého otvoru 62a a zaberá časť druhého otvoru 62a, okrem tej časti, ktorú zaberá výstupný otvor 93a a 93b vo výstupnom vedení 93.
Výstupné vedenie 93 je namontované na výstupnej strane čerpadla 91. Výstupné vedenie 93 je rozdelené na dve časti, ktoré tvoria výstupné otvory 93a a 93b. Výstupné otvory 93a a 93b tvoria časť druhého otvoru 62a. Výstupné otvory 93a a 93b môžu byť aj mimo druhého otvoru 62a. V tomto prípade sú výstupné otvory 93a a 93b umiestnené v blízkosti druhého otvoru 62a.
Výstupné otvory 93a a 93b sú na pozdĺžnej strane druhého otvoru 62a, oproti bočným častiam druhého otvoru 62a.
Násavací otvor 92a násavacieho vedenia 92 má väčší prierez ako súčet prierezov výstupných otvorov 93a a 93b výstupného vedenia 93. Súčet prierezov výstupných otvorov 93a a 93b výstupného vedenia 93 sa bude preto jednoducho nazývať „prierez výstupných otvorov 93a a 93b“. Pomer prierezu násavacieho otvoru 92a násavacieho vedenia 92 a výstupných otvorov 93a a 93b výstupného vedenia je 7,5 : 1. Pomer prierezu nása9
SK 7791 Υ1 vacieho otvoru 92a a výstupných otvorov 93a a 93b výstupného vedenia je samozrejme nižší, napríklad 7:1, 6,5 : 1 alebo 6 : 1. Aj keď sa pomer prierezu o niečo zníži (pozri vyššie), je v súlade s technickým účelom tohto riešenia.
Rýchlosť prúdenia vzduchu na výstupných otvoroch 93a a 93b výstupného vedenia 93 môže byť teda v dôsledku rozdielu v priereze násavacieho otvoru 92a a výstupných otvorov 93a a 93b vyššia ako rýchlosť prúdenia vzduchu na násavacom otvore 92a násavacieho vedenia 92, pod podmienkou, že prietok čerpadla 91 pri nasávaní a pri vypúšťaní je v podstate rovnaký. Na základe tohto rozdielu v prietoku je možné dosiahnuť, aby sa vzduch vychádzajúci z výstupných otvorov 93a a 93b nenasával do násavacieho otvoru 92a. Vzduch vychádzajúci z výstupných otvorov 93a a 93b sa teda vháňa do prvého boxu na prach 34 a nenasáva sa priamo do násavacieho otvoru 92a v dôsledku násavacej sily na násavacom otvore 92a. pretože rýchlosť prietoku vypúšťaného vzduchu je veľmi vysoká. Vzduch vháňaný do prvého boxu na prach 43 vychádza teda z prvého boxu na prach 43, keď predtým prešiel prvým boxom na prach 34, a potom vstupuje do násavacieho otvoru 92a.
Na obrázku 8 je prierez znázorňujúci pristavenie robota na čistenie a stanicu na údržbu.
Ako je vidno na obrázkoch 1 až 8, keď sa robot na čistenie 20 pristaví k stanici na údržbu 60, komunikuje prvý otvor 21a robota na čistenie 20 s druhým otvorom 62a stanice na údržbu 60.
Po pristavení sa násavací otvor 92a násavacieho vedenia 92 umiestni k prvému otvoru 21a robota na čistenie 20 tak, že pozdĺžne vyčnieva do prvého otvoru 21a. Výstupné otvory 93a a 93b výstupného vedenia 93 budú pri prvom otvore 21a robota na čistenie 20, na pozdĺžnych okrajoch prvého otvoru 21a robota na čistenie 20, teda na opačnej strane prvého otvoru 21a.
V súlade s týmto usporiadaním tvorí vzduch, ktorý cirkuluje (vracia sa) pôsobením dielu na odstraňovanie prachu 90 počas pristavovania, uzavretú slučku. Znamená to, že vzduch vychádzajúci z čerpadla 91 rýchlo vystupuje cez výstupné otvory 93a a 93b výstupného vedenia 93, a potom vstupuje do prvého boxu na prach robota na čistenie 20, keď predtým prešiel cez opačnú stranu prvého otvoru 21a. Vzduch privedený do prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20 vystupuje cez stred prvého otvoru 21a a násavacím otvorom 92a násavacieho vedenia 92 vstupuje do druhého boxu na prach 94 stanice na údržbu 60. Potom sa vzduch znova nasaje do čerpadla 91.
Na obrázku 9a je konfigurácia dielu na čistenie kefy podľa prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 9b je konfigurácia dielu na čistenie kefy podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 9c je konfigurácia dielu na čistenie kefy podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Ako je vidno na obrázku 9a, stanica na údržbu 60 obsahuje diel na čistenie kefy 95a. ktorým sa čistí kefa 41 robota na čistenie 20. Diel na čistenie kefy 95a stanice na údržbu 60 sa líši od dielu na čistenie kefy 41c robota na čistenie 20.
Diel na čistenie kefy 95a stanice na údržbu 60 je uložený pri druhom otvore 62a. Diel na čistenie kefy 95a stanice na údržbu 60 vyčnieva z dolnej časti krytu 61 smerom k druhému otvoru 62a. Diel na čistenie kefy 95a obsahuje niekoľko nástrojov na čistenie kefy, usporiadaných pozdĺžne vzhľadom na druhý otvor 62a.
Počas pristavenia k stanici na údržbu je diel na čistenie kefy 95a stanice na údržbu 60 v kontakte s kefou 41 robota na čistenie 20. Diel na čistenie kefy 95a stanice na údržbu 60 odstraňuje nečistoty (napríklad namotané vlasy) z kefy 41 robota na čistenie 20. Nečistoty, ktoré diel na čistenie kefy 95a stanice na údržbu 60 odstránil z kefy 41, prúdia pomocou násavacej sily čerpadla 91 do druhého boxu na prach 94, pretože diel na čistenie kefy 95a stanice na údržbu 60 je umiestnený pri násavacom vedení 92.
Podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu je diel na čistenie kefy 95b stanice na údržbu 60 posuvne uložený v druhom otvore 62a. v ktorom sa pohybuje pozdĺžne (pozri obrázok 9b). Diel na čistenie kefy 95b stanice na údržbu 60 počas svojho pohybu odstraňuje nečistoty z kefy 41 robota na čistenie 20.
Podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu je diel na čistenie kefy 95c stanice na údržbu 60 namontovaný tak, že sa pohybuje nahor a nadol (pozri obrázok 9c). Po pristavení robota sa diel na čistenie kefy posunie nahor, takže sa dostane do kontaktu s kefou 41 robota na čistenie 20. Keď sa robot na čistenie od stanice na údržbu odstaví, diel na čistenie kefy 95c sa posunie nadol. Pohyb dielu na čistenie kefy 95c prebieha v nadväznosti s pristavovaním robota na čistenie 20 k stanici na údržbu 60.
Kefa 41 robota na čistenie 20 zametá prach efektívnejšie, keď pracuje v súčinnosti s dielom na odstraňovanie prachu 90. Keď v diele na odstraňovanie prachu 90 cirkuluje vzduch, kefa 41 robota na čistenie 20 sa otáča v smere hodinových ručičiek (obrázok 8), a napomáha prúdeniu vzduchu do prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20. Kefa 41 tiež napomáha vstupu vzduchu vychádzajúceho z prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20 do násavacieho otvoru 92a násavacieho vedenia 92.
Kefa 41 robota na čistenie sa môže otáčať rôznou rýchlosťou a tak umožňuje zvýšenú účinnosť odstraňovania prachu. Napríklad keď v diele na odstraňovanie prachu 90 cirkuluje vzduch, otáča sa kefa 41 robota na čistenie 20 najprv pomaly a potom rýchlo. Najprv tu znamená určitý čas, ktorý sa môže nastaviť tak, aby postačil na odstránenie jemných nečistôt, napríklad vlasov. Nakoľko sa kefa 41 robota na čistenie 20 otáča najprv pomaly, jemné nečistoty, ako napríklad vlasy, sa pôsobením násavacej sily jednotky na odstraňovanie
SK 7791 Υ1 prachu 90 ľahko dostanú do násavacieho otvoru 92a násavacieho vedenia 92. Nakoľko sa kefa 41 robota na čistenie 20 potom otáča rýchlo, pôsobením rotačnej sily kefy 41 sa do násavacieho otvoru 92 násavacieho vedenia 92 ľahko dostanú relatívne ťažké nečistoty.
Keď sa mení smer otáčania kefy 41 robota na čistenie 20, kefa sa aspoň raz vyčistí od nahromadených nečistôt. Prach z prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20 sa na kefe 41 robota na čistenie 20 nahromadí pri výstupe prvým otvorom 21a robota na čistenie 20, keď prechádza popri kefe 41 robota na čistenie 20. Vtedy je možné zmenou smeru otáčania kefy 41 robota na čistenie 20 odstrániť nečistoty z kefy 41 robota na čistenie 20. Takto odstránené nečistoty prejdú k násavaciemu otvoru 92a násavacieho vedenia 92, a potom do druhého boxu na prach 94 stanice na údržbu 60. Smer otáčania kefy 41 robota na čistenie 20 sa potom môže opäť zmeniť, a kefa sa bude pohybovať pôvodným smerom. Kefa 41 robota na čistenie 20 môže meniť smer otáčania niekolko ráz.
Nasleduje popis prevádzky systému na čistenie podľa prototypu vyrobeného podľa tohto vynálezu.
Ako je vidno na obrázkoch 1 až 9c, robot na čistenie 20 prijíma signál od vodiacej jednotky 70 k stanici na údržbu 60 a v súlade s týmto signálom sa presne pristaví k stanici na údržbu 60. Pristavovanie začne, keď teleso 21 svojou prednou časťou vstúpi na plošinu 62. Pristavovanie sa dokončí, keď prvý otvor 231a robota na čistenie 20 komunikuje s druhým otvorom 32a stanice na údržbu 60.
Po dokončení pristavenia odstráni jednotka na odstraňovanie prachu 90 prach z robota na čistenie 20 do stanice na údržbu 60. Čerpadlo 91 velkou rýchlosťou vženie vzduch cez výstupné otvory 93a a 93b do výstupného vedenia 93. Po prechode prvým otvorom 21 robota na čistenie 20 prúdi vzduch vychádzajúci z výstupných otvorov 93a a 93b do prvého boxu na prach 43. Vzduch prichádzajúci do prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20 cirkuluje v celom priestore prvého boxu na prach 43, nezostáva tam žiadne mŕtve miesto. Vzduch vychádzajúci z výstupných otvorov 93a a 93b úplne rozvíri prach smerom od bočnej časti prvého boxu na prach 43, pretože výstupné otvory 93a a 93b sú na opačných bočných stranách prvého otvoru 20a robota na čistenie 20 pri pohľade z pozdĺžneho smeru prvého otvoru 20a. Prach uložený v prvom boxe na prach 43 sa rozptýli vo vzduchu vstupujúcom do prvého boxu na prach 43, a vychádza prvým otvorom 21a spolu so vzduchom privedeným do prvého boxu na prach 43. Násavací otvor 92a násavacieho vedenia 92 pôsobí násavacou silou na prvý otvor 21a robota na čistenie 20 a nasaje prach vystupujúci z prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20. Prach privedený do násavacieho otvoru 92a násavacieho vedenia 92 sa uloží do druhého boxu na prach 94 v stanici na údržbu 60. Do čerpadla 91 sa cez filter 94a znova nasaje vzduch.
Vzduch vypustený z čerpadla 91 postupne prejde výstupným vedením 93, prvým otvorom 21a robota na čistenie 20, prvým boxom na prach 43 robota na čistenie 20, prvým otvorom 21a robota na čistenie 20, násavacím vedením 92 a druhým boxom na prach v stanici na údržbu a znova sa nasaje do čerpadla 91. Pri tejto (spätnej) cirkulácii sa v maximálnej miere predchádza unikaniu vzduchu smerom von. Dosahuje sa to pomocou zníženia výkonu filtra 94a. Nasávanie/vypúšťanie vzduchu sa môže dosiahnuť aj použitím jediného čerpadla 91.
Prach vychádzajúci z prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20 prechádza do velkej strednej časti otvoru 21a robota na čistenie 20, a do velkej strednej časti druhého otvoru 62a stanice na čistenie 60, pretože vzduch vychádzajúci z výstupných otvorov 93a a 93b výstupného vedenia 93 vychádza cez opačnú stranu prvého otvoru 21a robota na čistenie 20 a druhého otvoru 62a stanice na údržbu 60 pri pohľade v pozdĺžnom smere prvého a druhého otvoru 21a 62a, a vzduch vstupujúci násavacím otvorom 92a násavacieho vedenia 92 sa nasáva velkou časťou prvého otvoru 21a robota na čistenie 20 a druhého otvoru 62a stanice na údržbu 60 pri pohľade v pozdĺžnom smere prvého a druhého otvoru 21a a 62a. Konštrukcia násavacieho otvoru 92a a výstupného otvoru 93a a 93b zabezpečuje, aby prach vystupujúci z prvého boxu na prach 43 robota na čistenie 20 neprechádzal cez náprotivnú stranu, a aby teda neprúdil smerom von. Umiestnenie násavacieho otvoru 92a a výstupných otvorov 93a a 93b vzhľadom na prvý otvor 21a robota na čistenie 20 a druhého otvoru 62a v stanici na údržbu 60 má tesniaci účinok medzi robotom na čistenie 20 a stanicou na údržbu 60.
Otáčanie kefy 41 sa kontroluje, aby bolo najprv pomalé a potom rýchlejšie, keď v jednotke na odstraňovanie prachu 90 cirkuluje vzduch, aby sa tak uľahčilo jej fungovanie. Kefa 41 najprv pri pomalom otáčaní napomáha jednotke na odstraňovanie prachu rýchlo nasať jemné nečistoty (napríklad vlasy). Potom kefa 41 pri rýchlom otáčaní napomáha jednotke na odstraňovanie prachu pri nasávaní relatívne ťažkých nečistôt.
Diel na čistenie kefy 95 stanice na údržbu 60 odstraňuje nečistoty (napríklad namotané vlasy) z kefy 41 robota na čistenie 20. Nečistoty namotané na kefu 41 robota na čistenie 20 počas otáčania kefy 41 sa dostávajú do kontaktu s dielom na čistenie kefy 95 v stanici na údržbu 60, takže nečistoty sa pomocou dielu na čistenie kefy 95 stanice na údržbu 60 z kefy 41 odstránia. Odstránené nečistoty sa pomocou násavacej sily jednotky na odstraňovanie prachu 90 zhromažďujú v druhom boxe na prach 94.
Na obrázku 10 je schéma systému na čistenie podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 11 je perspektívny pohľad na dvojitú násavaciu a výstupnú rúru. Na obrázku 12 je schéma prúdenia vzduchu v systéme na čistenie podľa prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu znázorneného na obrázku 10.
SK 7791 Υ1
Ako je vidno na obrázkoch 10 až 12, systém na čistenie 100 vypúšťa prach nahromadený v prvom boxe na prach 143 v robote na čistenie 120 do druhého boxu na prach 194 v stanici na údržbu 160. Nasledujúci popis sa týka iba odlišností od predchádzajúcich prototypov.
Stanica na údržbu 160 obsahuje dvojitú násavaciu a výstupnú rúru 200, v ktorej spôsobí násavací a výstupný prúd vzduchu. Násavací prúd vzduchu je prúd vzduchu, ktorý vychádza z prvého boxu na prach 143 robota na čistenie 120, a výstupný prúd vzduchu je rúd vzduchu, ktorý sa privádza do prvého boxu na prach 143 robota na čistenie 120. Keď sa robot pristavuje k stanici na údržbu, prvý box na prach 143 robota na čistenie 120 sa pomocou spojovacieho dielu 145 spojí s dvojitou násavacou a výstupnou rúrou 200 stanice na údržbu 160.
Dvojitá násavacia a výstupná rúra 200 má sústredný tvar. Obsahuje napríklad výstupnú rúru 293 umiestnenú v strednej časti dvojitej násavacej a výstupnej rúry 200 a násavaciu rúru 292, ktorá obkolesuje vonkajší obvod výstupnej rúry 293.
V inom variante môže byť dvojitá násavacia a výstupná rúra rovnobežná. Dvojitá násavacia a výstupná rúra sa môže skladať napríklad z násavacej a výstupnej rúry uloženej rovnobežne v pozdĺžnom smere alebo vedľa seba.
Stanica na údržbu 160 obsahuje jednotku na odstraňovanie prachu 190. Jednotka na odstraňovanie prachu 190 obsahuje čerpadlo 191, násavacie vedenie 192 umiestnené na vstupnej strane čerpadla 191 a pripojené na násavaciu rúru 292 dvojitej násavacej a výstupnej rúry 200, výstupné vedenie 193 umiestnené na výstupnej strane čerpadla 191 a spojené s výstupnou rúrou 293 dvojitej násavacej a výstupnej rúry 200, a druhý box na prach 194.
Keď sa robot na čistenie 20 pristaví k stanici na údržbu 160, vzduch z čerpadla 191 sa po vstupe do výstupnej rúry 293 dvojitej vstupno-výstupnej rúry 200 vháňa cez výstupné vedenie 193 do prvého boxu na prach 143 robota na čistenie 120. Po nasatí do násavacej rúry 292 dvojitej násavacej a výstupnej rúry 200 prechádza vzduch privedený do prvého boxu na prach 143 spolu s prachom v prvom boxe na prach 143 cez násavacie vedenie 292. Prach, ktorý prechádza cez násavacie vedenie 192, sa ukladá do druhého boxu na prach 194, a potom sa znova nasáva do čerpadla 191.
Vzduch vypustený z čerpadla 191 sa znova nasáva do čerpadla 191, keď predtým postupne prešiel výstupným vedením 193, výstupnou rúrou 293 dvojitej vstupnej a výstupnej rúry 200, prvým boxom na prach 143 robota na čistenie 120, násavacou rúrou 292 dvojitej násavacej a výstupnej rúry 200, násavacím vedením 192 a druhým boxom na prach 194 stanice na údržbu 160.
Na obrázku 13 je schéma systému na čistenie podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu.
Ako je vidno na obrázku 13, systém na čistenie 300 vypúšťa prach z prvého boxu na prach 343 v robote na čistenie 320 do boxu na prach 394 v stanici na údržbu 360. Nasledujúci popis sa bude týkať iba odlišností od predchádzajúcich prototypov.
Prvý box na prach 343 robota na čistenie 320 obsahuje vstupný otvor, ktorý komunikuje s prvým otvorom 321a v robote na čistenie 320 a komunikačný člen 345, ktorý priamo komunikuje so stanicou na údržbu 360.
Stanica na údržbu 360 obsahuje jednotku na odstraňovanie prachu 390. Jednotka na odstraňovanie prachu 391 obsahuje čerpadlo 391, násavacie vedenie 392 umiestnené na násavacej strane čerpadla 391 a výstupné vedenie 393 umiestnené na výstupnej strane čerpadla 391.
Keď je robot na čistenie 320 pristavený pri stanici na údržbu 360, prvý otvor 321a robota na čistenie 320 je pripojený k násavaciemu vedeniu 392 stanice na údržbu 360 a komunikačný člen 345 prvého boxu na prach 343 v robote na čistenie 320 je pripojený na výstupné vedenie 393 stanice na údržbu 360.
Vzduch vypúšťaný z čerpadla 391 vstupuje do prvého boxu na prach 343 robota na čistenie 393. Po prechode vstupným otvorom 343' prvého boxu na prach 343 a prvým otvorom 321a robota na čistenie 320 prechádza vzduch vstupujúci do prvého boxu na prach 343 robota na čistenie 320 spolu s prachom z prvého boxu na prach 343 do násavacieho vedenia 392. Prach zo násavacieho vedenia 392 sa uloží v druhom boxe na prach stanice na údržbu 360, kým vzduch sa znova nasaje do čerpadla 391.
Po postupnom prechode výstupným vedením 393, komunikačným členom 345 prvého boxu na prach 343 robota na čistenie 320, vstupným otvorom 343' prvého boxu na prach 343, násavacím vedením 392 a druhým boxom na prach 394 stanice na údržbu 360 sa teda vzduch vypustený z čerpadla 991 znova vháňa do čerpadla 391.
Na obrázku 14 je schéma systému na čistenie podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu.
Ako je vidno na obrázku 14, systém na čistenie 400 vypúšťa prach nahromadený v prvom boxe na prach 443 v robote na čistenie 420 do druhého boxu na prach 494 v stanici na údržbu 460. Nasledujúci popis sa týka iba odlišností od predchádzajúcich prototypov.
Keď je robot na čistenie 420 pristavený pri stanici na údržbu 460, prvý otvor 421a robota na čistenie 420 je pripojený k násavaciemu vedeniu 493 stanice na údržbu 460 a komunikačný člen 445 prvého boxu na prach 443 v robote na čistenie 420 je pripojený na násavacie vedenie 492 stanice na údržbu 460.
Vzduch vypustený z čerpadla 491 vstupuje do prvého boxu na prach 443 robota na čistenie 493 cez výstupné vedenie 493, prvý otvor 421 robota na čistenie 420 a vstupný otvor 443' prvého boxu na prach 443. Po
SK 7791 Υ1 prechode komunikačným členom 443 prechádza vzduch privádzaný do prvého boxu na prach 443 robota na čistenie 420 spolu s prachom z prvého boxu na prach 443 do násavacieho vedenia 492. Prach privádzaný do násavacieho vedenia 492 sa ukladá do druhého boxu na prach 494 v stanici na údržbu 460, a vzduch sa znova nasáva do čerpadla 491.
Po postupnom prechode výstupným vedením 493, vstupným otvorom 443' prvého boxu na prach 443' prvého boxu na prach 443, prvým boxom na prach 443 robota na čistenie 420, komunikačným členom 445 prvého boxu na prach 492 a druhým boxom na prach stanice na údržbu 460 vzduch vypustený z čerpadla 491 znova vstupuje do čerpadla 491.
Na obrázku 15 je perspektívny pohľad zhora na konfiguráciu stanice na údržbu podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 16 je rozložené zobrazenie konfigurácie stanice na údržbu podľa zobrazeného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 17 je pôdorys vedenia v stanici na údržbu podľa zobrazeného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 18 je prierez znázorňujúci prúdenie vzduchu vypúšťaného cez druhý otvor počas pristavenia k stanici na údržbu. Na obrázku 19 je prierez znázorňujúci prúdenie vzduchu nasávaného cez druhý otvor počas pristavenia k stanici na údržbu. Na obrázku 20 je perspektívny pohľad zhora na otvor podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto vynálezu. Na obrázku 21 je perspektívny pohľad zdola na otvor podľa iného prototypu zhotoveného podľa tohto riešenia.
Na obrázkoch 15 - 21 je systém na čistenie. Systém na čistenie 510 má rovnakú základnú štruktúru ako skôr uvedený systém na čistenie 10. Nasledujúci popis sa teda bude týkať najmä tých častí systému na čistenie 510, ktoré sa líšia od systému na čistenie K), a podľa možnosti nebude obsahovať údaje o rovnakých častiach ako v systéme na čistenie 10.
Stanica na údržbu 560 obsahuje kryt 561, vodiacu jednotku na pristavenie 510. nabíjačku 580, jednotku na odstraňovanie prachu 590 a kontrolné zariadenie (nie je znázornené).
Na kryte 561 ie plošina 562. V plošine 562 je druhý otvor 562a. Druhý otvor 562a v plošine 562 je umiestnený tak, aby mohol komunikovať s prvým otvorom 521 robota na čistenie 520. Prach, ktorý vychádza cez prvý otvor 521a robota na čistenie 520, prechádza do druhého otvoru 562a v plošine 562, a potom sa ukladá do druhého boxu na prach 594 v stanici na údržbu 560. V tomto prípade môže byť otvor 562a v plošine 562 väčší ako prvý otvor 521a v robote na čistenie 520.
Jednotka na odstraňovanie prachu 590 ie umiestnená na kryte 561. Jednotka na odstraňovanie prachu 590 odvádza prach z prvého boxu na prach 543 robota na čistenie 520 do druhého boxu na prach 594 stanice na údržbu 560 a teda vyprázdňuje prvý box na prach 543. Jednotka na odstraňovanie prachu tak zabezpečuje požadovaný výkon robota na čistenie 520 pri čistení.
Jednotka na odstraňovanie prachu 590 obsahuje čerpadlo 591, násavacie vedenie 592, prvé výstupné vedenie 593a, druhé výstupné vedenie 593b, vstupno-výstupnú zostavu 600 a dvojitú násavaciu a výstupnú hadicu 200, popri druhom boxe na prach 594. Jednotka na odstraňovanie prachu 590 spôsobuje, že vzduch z prvého a druhého výstupného vedenia 593a a 593b sa nasáva späť do násavacieho vedenia 592. Pomocou takejto cirkulácie vzduchu jednotka na odstraňovanie prachu 590 odstráni prach z prvého boxu na prach 543 robota na čistenie 520.
Násavacie vedenie 592 ie na násavacej strane čerpadla 591. Prvé a druhé výstupné vedenie 593a a 593b ie na výstupnej strane čerpadla 591. Vstupná zostava 600 môže byť samostatne umiestnená pri druhom otvore 562a. Vstupno-výstupná zostava 600 komunikuje so násavacím vedením 592, prvým výstupným vedením 593a a druhým výstupným vedením 593b.
Vstupno-výstupná zostava 600 obsahuje diel tvoriaci násavací otvor 610, diel tvoriaci prvý výstupný otvor 621, diel tvoriaci druhý výstupný otvor 622, diel tvoriaci tretí výstupný otvor 623, diel tvoriaci štvrtý výstupný otvor 624 a diel na čistenie kefy 630.
Diel tvoriaci násavací otvor 610 delí násavacie vedenie 592 na dve časti, ktoré tvoria prvý a druhý násavací otvor 592a a 592b. Prvé dištančné vložky 610a a 610b sú na nižšom povrchu člena tvoriaceho násavací otvor 610. Prvé dištančné vložky 610a a 610b slúžia na oddelenie člena tvoriaceho násavací otvor 610 od dolnej časti krytu 561.
Vzduch alebo prach privádzaný do prvého násavacieho otvoru 592a prúdi k násavaciemu vedeniu 592 po hornom povrchu člena tvoriaceho násavací otvor 610. Vzduch alebo prach privádzaný do druhého násavacieho otvoru 592b prúdi k násavaciemu vedeniu 592 po dolnom povrchu člena tvoriaceho násavací otvor 610. Prach sa potom ukladá v druhom boxe na prach 594 stanice na údržbu 560.
Diel tvoriaci prvý výstupný otvor 621 a diel tvoriaci druhý výstupný otvor 622 delí prvé výstupné vedenie 593 na dve časti, ktoré tvoria prvý a druhý výstupný otvor 593a' a 593b'. Tretí člen tvoriaci výstupný otvor 624 delí druhé výstupné vedenie 593b na dve časti, ktoré tvoria tretí a štvrtý výstupný otvor 593b' a 593b.
Vzduch vypúšťaný cez prvý výstupný otvor 593a' a tretí výstupný otvor 593b' sa vedie do veľkého boxu na prach 543a robota na čistenie 520, a vzduch vypúšťaný cez druhý výstupný otvor 593a a cez štvrtý výstupný otvor 593b sa vedie do malého boxu na prach robota na čistenie 520. Prvý výstupný otvor 593a' a tretí výstupný otvor 593b' smerujú priamo k veľkému boxu na prach 543a. Vzduch vypúšťaný z prvého vý13
SK 7791 Υ1 stupného otvoru 593a' a tretieho výstupného otvoru 593b' sa vedie do veľkého boxu na prach 543, pričom vysokou rýchlosťou prúdenia prechádza cez kefu 541.
Druhý výstupný otvor 593a a štvrtý výstupný otvor 593b' však nesmerujú priamo k malému boxu na prach 543b. Vzduch vypúšťaný cez druhý výstupný otvor 593a a štvrtý výstupný otvor 593b sa preto vedie pomocou bubna kefy 540a do malého boxu na prach 543b. Keď sa bubon kefy 541 otáča proti smeru hodinových ručičiek (obrázok 18), vzduch vypúšťaný cez druhý výstupný otvor 593a' a štvrtý výstupný otvor 593b sa plynulejšie privedie do malého boxu na prach 543b.
Prvý výstupný otvor 593a' a tretí výstupný otvor 593b' je na opačných pozdĺžnych (alebo bočných) stranách druhého otvoru 562a, a to na opačnej strane druhého otvoru 562a. Druhý výstupný otvor 593a a štvrtý výstupný otvor 593b je na opačných pozdĺžnych (alebo bočných) stranách druhého otvoru 562a, a to na opačnej strane druhého otvoru 562a. Prvý výstupný otvor 593a' a druhý výstupný otvor 593a sú na opačných stranách druhého otvoru 562a v smere šírky (dopredu alebo dozadu) jednej strany druhého otvoru 562. Tretí výstupný otvor 593b' a štvrtý výstupný otvor 593b sú na opačných stranách druhého otvoru 562a v smere šírky (dopredu alebo dozadu) druhej strany druhého otvoru 562a. Prvý výstupný otvor 593a' až štvrtý výstupný otvor 593b sú teda na príslušnom rohu druhého otvoru 562a.
Druhé dištančné vložky 622a a 624a sú na bočnej stene dielu tvoriaceho druhý výstupný otvor 622a dielu tvoriaceho štvrtý výstupný otvor 624. Funkciou druhých dištančných vložiek 622a a 624a je zabrániť posunu vstupno-výstupnej zostavy 600 na jednu stranu druhého otvoru 562a.
Druhý násavací otvor 592b teda obkolesuje prvý vstupný otvor 592a, prvý výstupný otvor 593a', druhý výstupný otvor 593a, tretí výstupný otvor 593b' a štvrtý výstupný otvor 593b. Plocha, ktorú zaberá prvý násavací otvor 592a a prvý až štvrtý výstupný otvor 593a', 593a, 593b' a 593b, zodpovedá ploche prvého otvoru 521 robota na čistenie 520. Druhý násavací otvor 592b nasáva prach rozptýlený mimo prvého otvoru 521a robota na čistenie 520, pretože je umiestnený mimo prvého otvoru 521 robota na čistenie 520.
Na druhom vstupnom otvore 592a ie kryt 640a, v ktorom je niekolko otvorov 640. Prach rozptýlený mimo prvého otvoru 521a robota na čistenie 520 sa nasáva násavacím otvorom 592b cez tieto otvory 640a. Kryt 640 bežne slúži ako ochrana, aby sa do druhého násavacieho otvoru 592a nedostali veľké nečistoty a aby sa násavací priechod neupchal.
Na diele tvoriacom vstupný otvor 610 je diel na čistenie kefy 620, ktorý vyčnieva z dielu tvoriaceho násavací otvor 610 a tak prichádza do styku s jednotlivými kefami 541b zostavy s kefou 541. Na diel tvoriaci násavací otvor 610 sa môže v pozdĺžnom smere namontovať niekolko dielov na čistenie kefy 630 (pozri obrázok). Na obrázku sú diely na čistenie kefy usporiadané v dvoch radoch v pozdĺžnom smere na diele tvoriacom násavací otvor 610. V ďalšom prototype je niekolko dielov na čistenie kefy 630 usporiadaných v jednom rade, v dvoch radoch alebo vo viacerých radoch.
Diel na čistenie kefy 630 obsahuje vodiacu časť 631 a hák 632.
Vodiaca časť 631 smeruje šikmo vzhľadom na smer otáčania zostavy s kefou 541. Hák 632 vyčnieva z bočého povrchu konca vodiacej časti 631. Keď sa zostava s kefou 541 otáča, naklonia sa kefy 541b, ktoré sú z pružného materiálu, v smere naklonenia vodiacej časti 631 a prídu do styku s vodiacou časťou 631. Nečistoty (napríklad vlasy namotané na kefy 541b) sa zachytia na hák 632 a tento ich vytiahne z kief 541b.
V inom prototype je na diele tvoriacom násavací otvor niekolko vodiacich častí v pozdĺžnom smere a niekolko hákov 632, ktoré vyčnievajú z povrchu jednotlivých vodiacich častí 631. Vodiace časti 631, usporiadané pozdĺžne na diele tvoriacom násavací otvor 610, sú usporiadané laterálne symetricky.
Na plošine 562 ie niekolko dvojitých násavacích a výstupných rúr. Tieto dvojité násavacie a výstupné rúry 200 sú umiestnené tak, aby zodpovedali polohe niekolkých infračervených snímačov 552, ktoré sú v spodnej časti robota na čistenie 520. Konkrétny tvar jednotlivých dvojitých násavacích a výstupných rúr 200 je zrejmý z popisu k obrázku 11.
Každá dvojitá násavacia a výstupná rúra vytvára násavací a vypúšťací prúd vzduchu. Násavací prúd vzduchu je prúd vzduchu, ktorý sa vháňa do krytu 561 cez násavaciu rúru 292, ktorá komunikuje so násavacím vedením 592; vypúšťací prúd vzduchu je prúd vzduchu vypúšťaný von z krytu 561 cez výstupnú rúru 293, ktorá komunikuje s prvým výstupným vedením 593a alebo s druhým výstupným vedením 593b.
Infračervené snímače 552 robota na čistenie 520 sa čistia vzduchom prúdiacim cez príslušné dvojité násavacie a výstupné rúry 200. Vzduch sa vháňa k jednotlivým infračerveným snímačom 552 robota na čistenie 520 cez výstupnú rúru 293 príslušnej dvojitej násavacej a výstupnej rúry 200 a odstraňuje prach z infračerveného snímača 552; tento prach sa potom nasáva násavacou rúrou 292 príslušnej dvojitej násavacej a výstupnej rúry 200. Prach privedený do násavacej rúry 292 sa zhromažďuje v druhom boxe na prach 594 stanice na údržbu 560.
Prach sa teda z jednotlivých infračervených snímačov odstráni a požadovaná schopnosť snímania je zachovaná. Pretože prach odstránený z infračerveného snímača 552 sa nasáva späť a nerozptyľuje sa, zostáva okolie stanice 560 čisté.
Ako vyplýva z uvedeného popisu, systém na čistenie podľa jednotlivých prototypov umožňuje, aby sa výkon robota na čistenie nezhoršoval. Systém na čistenie môže tiež znamenať úsporu energie a nákladov na
SK 7791 Υ1 materiál, pretože vzduch cirkuluje medzi robotom na čistenie a stanicou na údržbu. Systém na čistenie tiež ľahko umožňuje automatické vyprázdňovanie prachu cez otvor v robote na čistenie. Systém na čistenie znižuje rozptyl prachu pri automatickom vyprázdňovaní a tak udržiava čistotu v okolí stanice na údržbu. Systém na čistenie zabezpečuje čistenie infračervených snímačov cirkulujúcim vypúšťaným vzduchom a tým predchádza rozptylu prachu v okolí systému na čistenie. Systém na čistenie tiež počas automatického vyprázdňovania prachu účinným spôsobom odstraňuje nečistoty namotané na kefu. Uviedlo sa len niekoľko prototypov tohto technického riešenia a ich popis; odborníci v tomto odvetví by ocenili, keby sa pri obmenách týchto prototypov dodržiavali zásady a duch tohto riešenia, ktorý je definovaný v nárokoch a v ich ekvivalentoch.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (15)

1. Robot (20) na čistenie, vyznačujúci sa tým, že pozostáva z týchto častí: teleso (21), box (43) na prach v tomto telese, v ktorom sa ukladá prach, jednotka (44) na snímanie množstva prachu uloženého v boxe na prach, kde jednotka (44) na snímanie množstva prachu obsahuje snímač, umiestnený mimo boxu na prach.
2. Robot na čistenie podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že jednotka (44) na snímanie množstva prachu obsahuje snímač (44a) na vysielanie svetla a snímač (44b) na prijímanie svetla, umiestnený v prvom boxe (43) na prach, snímač (44a) na vysielanie svetla a snímač (44b) na prijímanie svetla sú umiestnené mimo boxu (43) na prach, časť vnútra boxu (43) na prach je vyhotovená na prechod signálu zo snímača (44a) na vysielanie svetla do snímača (44b) na príjem svetla.
3. Robot na čistenie podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že snímač (44a) na vysielanie svetla a snímač (44b) na príjem svetla sú namontované tak, aby boli oproti sebe.
4. Robot na čistenie podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že jednotka (44) na snímanie množstva prachu obsahuje reflexný diel (44c) umiestnený v boxe (43) na prach, ktorý odráža signál prenášaný zo snímača (44a) na vysielanie svetla na snímač (44b) na prijímanie svetla.
5. Robot na čistenie podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že box (43) na prach obsahuje aspoň jeden vstupný otvor (43'), cez ktorý do boxu (43) na prach vstupuje prach, pričom snímač (44a) na vysielanie svetla a snímač na (44b) na prijímanie svetla sú umiestnené na takej časti telesa (21), ktorá zodpovedá vstupu do boxu (42) na prach, na prenos signálu a príjem signálu cez vstupný otvor (43') do boxu (43) na prach.
6. Robot na čistenie podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že ďalej obsahuje: displej (23) na telese (21), na zobrazenie rôznych informácií o snímaní množstva prachu od jednotky (44) na snímanie množstva prachu.
7. Robot na čistenie podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že box (43) na prach je pripojený k jednotke (44) na snímanie množstva prachu.
8. Robot na čistenie podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že box (43) na prach je zhotovený z priesvitného materiálu prepúšťajúceho svetlo na snímač (44b) na prijímanie svetla.
9. Robot na čistenie podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že snímač (44a) na vysielanie svetla a snímač (44b) na prijímanie svetla sú umiestnené tak, aby boli oproti sebe.
10. Robot na čistenie podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že box (43) na prach má časť na prechod vysielaného signálu umiestnenú tak, aby zodpovedala snímaču (44a) vysielajúcemu svetlo, pričom časť na prechod prijímaného signálu snímačom (44b) je umiestnená tak, aby signál mohol vystupovať z boxu (43) na prach.
11. Robot na čistenie podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že časť na prechod vysielaného signálu a časť na prechod prijímaného signálu je vyrobená z priesvitného materiálu.
12. Robot na čistenie, vyznačujúci sa tým, že obsahuje tieto časti: teleso (30) s hnacou jednotkou a s jednotkou na čistenie (10), box (43) na prach, v ktorom sa ukladá prach a ktorý sa dá z telesa (30) vybrať, jednotku (44) na snímanie množstva prachu uloženého v boxe (43) na prach, ktorá obsahuje snímač (44a) na vysielanie svetla, upevnenú na telese (30), a snímač (44b) na prijímanie svetla upevnený na telese (30), ktorý sníma svetelný signál vysielaný snímačom (44a) na vysielanie svetla, kde snímač (44a) na vysielanie svetla a snímač (44b) na prijímanie svetla sú pripevnené na teleso (30) aj vtedy, keď sa box (43) na prach vyberie z telesa.
13. Robot na čistenie podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že box (43) na prach má vstupný otvor na zhromažďovanie prachu, pričom snímač (44a) je umiestnený na vysielanie svetla tak, aby svetelný signál prešiel vodorovne cez dráhu na zhromažďovanie prachu.
14. Robot na čistenie podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že box (43) na prach obsahuje vstupný otvor (43') na vstup prachu a svetelného signálu snímača (44a).
SK 7791 Υ1
15. Robot na čistenie podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že box (43) na prach obsahuje priestor na zhromažďovanie a ukladanie prachu, a snímač (44a) na vysielanie svetla vysiela svetelný signál cez priestor na zhromažďovanie prachu v boxe (43) na prach.
29 výkresov
SK5056-2012U 2011-07-14 2011-07-14 Robot na čistenie a údržbu a spôsob samočistenia SK7791Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5056-2012U SK7791Y1 (sk) 2011-07-14 2011-07-14 Robot na čistenie a údržbu a spôsob samočistenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5056-2012U SK7791Y1 (sk) 2011-07-14 2011-07-14 Robot na čistenie a údržbu a spôsob samočistenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50562012U1 SK50562012U1 (sk) 2015-04-01
SK7791Y1 true SK7791Y1 (sk) 2017-05-03

Family

ID=52778183

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5056-2012U SK7791Y1 (sk) 2011-07-14 2011-07-14 Robot na čistenie a údržbu a spôsob samočistenia

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK7791Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK50562012U1 (sk) 2015-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2407075B1 (en) Robot cleaner and maintenance station
JP6932361B2 (ja) デブリモニタリング
US9402524B2 (en) Debris detecting unit and robot cleaning device having the same
KR20130127903A (ko) 메인터넌스 시스템 및 이를 구비한 청소시스템
SK7791Y1 (sk) Robot na čistenie a údržbu a spôsob samočistenia