SK280456B6 - Prevodové zariadenie - Google Patents

Prevodové zariadenie Download PDF

Info

Publication number
SK280456B6
SK280456B6 SK87-96A SK8796A SK280456B6 SK 280456 B6 SK280456 B6 SK 280456B6 SK 8796 A SK8796 A SK 8796A SK 280456 B6 SK280456 B6 SK 280456B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
transmission device
housing
cut
movable
common toothed
Prior art date
Application number
SK87-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK8796A3 (en
Inventor
Roumen Antonov
Original Assignee
Antonov Automotive Technologies B. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antonov Automotive Technologies B. V. filed Critical Antonov Automotive Technologies B. V.
Publication of SK8796A3 publication Critical patent/SK8796A3/sk
Publication of SK280456B6 publication Critical patent/SK280456B6/sk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D31/00Fluid couplings or clutches with pumping sets of the volumetric type, i.e. in the case of liquid passing a predetermined volume per revolution
    • F16D31/04Fluid couplings or clutches with pumping sets of the volumetric type, i.e. in the case of liquid passing a predetermined volume per revolution using gear-pumps

Landscapes

  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Retarders (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Reciprocating Pumps (AREA)
  • Arrangement And Driving Of Transmission Devices (AREA)
  • Led Devices (AREA)
  • Piezo-Electric Or Mechanical Vibrators, Or Delay Or Filter Circuits (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Coils Or Transformers For Communication (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Internal Circuitry In Semiconductor Integrated Circuit Devices (AREA)
  • Details And Applications Of Rotary Liquid Pumps (AREA)
  • Compressors, Vaccum Pumps And Other Relevant Systems (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Quick-Acting Or Multi-Walled Pipe Joints (AREA)
  • Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)
  • Hydraulic Clutches, Magnetic Clutches, Fluid Clutches, And Fluid Joints (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Automatic Tool Replacement In Machine Tools (AREA)
  • Flanged Joints, Insulating Joints, And Other Joints (AREA)
  • Motor Power Transmission Devices (AREA)
  • Control Of Fluid Gearings (AREA)
  • Structure Of Transmissions (AREA)
  • Details Of Reciprocating Pumps (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka prevodového zariadenia obsahujúceho stupňovité spojovacie zariadenie a diferenciálny mechanizmus, ktorý má vstupný prvok, výstupný prvok, reakčný prvok pripojený k opore voľnobežným kolesom a spojku na preraďovanie prevodových pomerov usporiadanú funkčne medzi dvoma zo spomenutých prvkov.
Doterajší stav techniky
Dokumenty FR-A-1 191526 a US-A-3 130607 napríklad opisujú spojovacie zariadenie na prevodové zariadenie, pričom spojovacie zariadenie sa skladá zo spoločného ozubeného prvku, ktorý zaberá s niekoľkými planétovými kolesami podopretými pri rotácii klietok. Tieto planétové kolesá takto poskytujú toľko jednotlivých hydraulických čerpadiel, koľko ich je. V skutočnosti na získanie tlaku v oblastiach, kde je každým jednotlivým čerpadlom dodávané médium v prípade, že dodávka média je zablokovaná, aby nedosiahla neprípustnú úroveň, je v prípade početných aplikácií potrebné použiť niekoľko samostatných čerpadiel.
V známych spojovacích zariadeniach prepájajú cesty, ktorými je dodávané médium, prívodnú oblasť rôznych jednotlivých čerpadiel s ventilom, ktorý ovláda otváranie alebo uzatváranie prívodu samostatných čerpadiel. Keď je prívod uzavretý, nemôže sa spoločný ozubený prvok vzhľadom na klietku už ďalej otáčať a dôjde medzi nimi preto ku spojeniu.
Existujú dve príčiny, prečo má v skutočnosti spoločný ozubený prvok relatívne veľký priemer. Na jednej strane musí tento spoločný ozubený prvok zaberať s niekoľkými planétovými kolesami, čo znamená, že sám potom musí mať väčší obvod; na druhej strane, čím väčší je priemer spoločného ozubeného prvku, tým väčší je krútiaci moment sily spôsobenej každým jednotlivým čerpadlom v prípade, že je dodávka média zastavená.
Následne, čím väčší má byť krútiaci moment spojovacieho zariadenia, tým vyšší musí byť počet planétových kolies, a tým väčší musí byť taktiež priemer spoločného ozubeného prvku. Pokiaľ je umožnená dodávka hydraulickej kvapaliny zo samostatných čerpadiel, je jej prietok vytváraný čerpadlami priamoúmemý počtu planétových kolies a priemeru spoločného ozubeného prvku. Záver z toho vyplývajúci je, že získanie daného krútiaceho momentu spojky má nevyhnutne za následok istý prietok hydraulickej kvapaliny v prípade, že zariadenie je v stave, keď spojka práve nezaberá a nie je zapnutá.
Bolo zistené, že vo väčšine prípadov tieto prietokové pomery dosahujú extrémne vysoké úrovne zodpovedajúce veľmi vysokým rýchlostiam cirkulácie oleja v kanálikoch, ktoré tvoria spojenie medzi oblasťou, kam je médium dodávané, riadiacim ventilom, olejovou nádržkou a z nej potom do oblastí odkiaľ je médium privádzané. V úplnej väčšine prípadov sú tieto rýchlosti úplne neprípustné, ak je konštnikcia kanálikov a ventilu akákoľvek. To má potom za následok hlučnú prevádzku, prehrievanie a straty tlaku a v neposlednom rade, ani nie je možné dosiahnuť úplne rozpojený stav spojky.
Úlohou vynálezu je preto vytvoriť prevodové zariadenie, ktoré môže byť použité v mnohých praktických situáciách, obzvlášť však na postupné spojovanie všetkých hnacích kolies vozidla s tepelným motorom pri štartovaní, ktoré je technicky jednoduché a toto riešenie ponúka dobré spojovacie možnosti bez toho, aby bol tlak v hydraulickej kvapaline počas spojeného stavu nadmerný.
Podstata vynálezu
Túto úlohu spĺňa prevodové zariadenie obsahujúce stupňovité spojovacie zariadenie a diferenciálny mechanizmus, ktorý má vstupný prvok, výstupný prvok, reakčný prvok pripojený k opore voľnobežným kolesom a spojku na preraďovanie prevodových pomerov usporiadanú funkčne medzi dvoma zo spomenutých prvkov podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že spojovacie zariadenie je usporiadané funkčne medzi oporou a skriňou prevodového zariadenia a obsahuje spoločný ozubený prvok, ktorý je v zábere aspoň s jedným planétovým kolesom otočné uloženým v skrini tvoriaci s každým planétovým kolesom a skriňou samostatné hydraulické čerpadlo, ktoré má vstupnú oblasť hydraulickej kvapaliny a výstupnú oblasť hydraulickej kvapaliny po obidvoch stranách oblasti záberu medzi spoločným ozubeným prvkom a každým planétovým kolesom a spojovacie zariadenie ďalej obsahuje rozvádzacie prostriedky na voliteľné umožnenie alebo zabránenie prietoku hydraulickej kvapaliny z výstupnej oblasti každého čerpadla, pričom rozvádzacie prostriedky obsahujú pohyblivý prvok s vyrezanou časťou nachádzajúci sa pri jednom z čiel každého planéta vého kolesa, pričom v rozpoj o vacej polohe pohyblivého prvku vyrezaná časť priamo vzájomne prepája vstupnú oblasť hydraulickej kvapaliny a výstupnú oblasť hydraulickej kvapaliny a v spojovacej polohe pohyblivého prvku je aspoň jedna oblasť zo vstupnej a výstupnej oblasti blokovaná plnou časťou pohyblivého prvku.
V zariadeniach podľa vynálezu nie sú už vstupné a výstupné dráhy centralizované. Sú extrémne krátkymi a vyrezanými časťami, ktoré tvoria tieto dráhy, môžu umožňovať prietok kvapaliny tak veľkým prierezom, ako je považované za vhodné, čím je možné nastaviť rýchlosť cirkulácie kvapaliny (oleja) na požadovanú úroveň. Tak rýchlosť, ako aj vzdialenosť, ktorú musí olej prejsť, sú znižované súčasne a každé z týchto dvoch zmenšení zahŕňa zodpovedajúcu redukciu straty tlaku. Redukcia tlaku je tak znížená na prijateľnú úroveň. Z dôvodu riaditeľnosti zablokovania alebo uvoľňovania dodávky z jednotlivých čerpadiel je pohyblivý prvok posúvaný tak, aby vyrezaná časť alebo časti buď oddeľovali, alebo prepájali každú vstupnú oblasť s oblasťou výstupu. Ak je každá vstupná oblasť oddelená, neexistuje prakticky žiadny vysoký tlak okrem vstupnej oblasti každého jednotlivého čerpadla, čo znižuje problémy s vysokotlakovými tesneniami na absolútne minimum.
Dokumenty FR-A-601961 a FR-A-119770 síce opisujú spojovacie zariadenie na prevodové zariadenia, pričom pri týchto spojovacích zariadeniach ovláda prietok zubového čerpadla vyrezaný otočný prvok. Ale podľa týchto dokumentov je vyrezaný otočný prvok oddelený od čela planétového kolesa alebo kolies stenou, ktorá obsahuje aspoň jeden otvor, namiesto toho, aby bol tento prvok k čelám priľahlý. Navyše spojenie, v ktorom je vyrezaný otočný prvok schopný zaistiť medzi vstupnou a výstupnou oblasťou čerpadla, je len nepriame, pretože toto spojenie prechádza taktiež uvedeným otvorom, nádržkou, vstupným otvorom atď.
Podľa výhodného vyhotovenia tohto vynálezu je pohyblivý prvok otočné premiestniteľný okolo osi spoloč ného ozubeného prvku slúžiaceho na pohyb medzi spojovacou a rozpojovacou polohou.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu obsahuje prevodové zariadenie niekoľko planétových kolies, pričom pohyblivý prvok má vyrezané časti, z ktorých každá je v zákryte so vstupnou oblasťou a výstupnou oblasťou rovnakého príslušného samostatného hydraulického čerpadla, ak je pohyblivý prvok v rozpojovacej polohe.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu sú osi spoločného ozubeného prvku a planétového kolesa rovnobežné, pričom pohyblivý prvok má tvar kotúča.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu tvorí pohyblivý prvok prstenec okolo osi spoločného ozubeného prvku.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu je každé planétové koleso axiálne umiestnené medzi pohyblivým prvkom a protiľahlým čelom skrine.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu pohyblivý prvok utesnene dosadá na spoločný ozubený prvok, pričom axiálny koniec niektorých medzier medzi zubmi spoločného ozubeného prvku vzdialených od vyrezaných častí je uzavretý pohyblivým prvkom.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu je skriňa v mieste každého planétového kolesa vybavená aspoň jednou časťou tvaru U obklopujúcou planétové koleso a pohyblivý prvok.
Podľa ešte ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu je v pohyblivom prvku vyrezaná aspoň jedna vyrezaná časť, pričom jedno čelo pohyblivého prvku je odvrátené od spoločného ozubeného prvku a je v utesnenom kontakte so susednou stenou skrine aspoň okolo každej vyrezanej časti.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Ďalšie podrobnosti a výhody vynálezu budú bližšie objasnené podľa nasledujúcich obrázkov, ktoré sa týkajú príkladov vyhotovenia vynálezu, ktoré nie sú v žiadnom prípade nijako obmedzujúce, pričom obr. 1 znázorňuje v perspektívnom pohľade a čiastočne v reze prevodové zariadenie podľa vynálezu;
obr. 2 detail z obr. 1, kde diferenciálny mechanizmus pracuje vo funkcii reduktora;
obr. 3 v náryse rez spojovacím zariadením podľa vynálezu pozdĺž Čiary III - III z obr. 4 s rezmi hore v rozpojenom stave a dole v spojenom stave, pričom časť vpravo hore je rezom pozdĺž čiary Hla - 111a z obr. 4 a obr. 4 rez pozdĺž čiary IV - IV z obr. 3.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Prevodové zariadenie s dvoma prevodovými pomermi znázornené na obr. 1 a určené obzvlášť do motorových vozidiel sa skladá z diferenciálneho mechanizmu 1 upevneného medzi hnacím hriadeľom 2a a hnaným hriadeľom 2b prevodu. Hnací hriadeľ 2a je spojený s hnaným hriadeľom (nie je vidieť) motora vozidla (nie je vidieť) bez vloženej spojky. Hnaný hriadeľ 2b môže byť pripojený na vstup diferenciálu, čím je umožnený náhon všetkých poháňaných kolies vozidla. Medzi vstup diferenciálu a hnaný hriadeľ 2b môže byť kvôli zvýšeniu celkového množstva dostupných prevodových pomerov vložený rubne ovládaný reverzačný prepínač rýchlosti vpred/rýchlosti vzad (spiatočky) alebo jeden či viacej ďalších mechanizmov s dvoma alebo viacerými prevodovými pomermi.
Hnací hriadeľ 2a a hnaný hriadeľ 2b sú vzhľadom na prevodovú skriňu (nie je ju na obr. 1 vidieť) nepohyblivé v osovom smere.
Diferenciálny mechanizmus 1 sa skladá z tanierového ozubeného kolesa 8 s vnútornými zubmi a centrálneho kolesa 9 planétového súkolesia s vonkajšími zubmi. Obidve tieto kolesá 8, 9 zaberajú s planétovými kolesami 11, ktoré sú zavesené v pravidelných uhlových intervaloch okolo osi 12 prevodového zariadenia na unäšači 13 planétových kolies, ktorý jc napevno spojený s hnaným hriadeľom 2b. Táto zostava má tvar planétovej prevodovky, pričom všetky geometrické osi ozubených kolies sú navzájom rovnobežné.
Planétové kolesá 11 sa môžu voľne otáčať okolo excentrický umiestnených čapov 14 unášača 13 planétových kolies. Centrálne koleso 9 planétového súkolesia sa môže voľne otáčať okolo osi 12 prevodového zariadenia a to vzhľadom na hnaný hriadeľ 2b, ktorý obklopuje. Ale voľnobežka 16 zabraňuje centrálnemu kolesu 9 planétového súkolesia, aby sa otáčalo späť, tzn. opačným smerom, ako je normálny smer otáčania hnacieho hriadeľa 2a, a to vzhľadom na náboj 111 kolesa.
Tanierové koleso 8 je k hnaciemu hriadeľu 2a pripojené pomocou pera 17 tak, aby sa nemohlo pretáčať, ale zároveň voľne tak, aby sa mohlo posúvať v osovom smere vzhľadom na hnací hriadeľ 2a mechanizmu.
Spojka 18 je umiestnená okolo tanierového kolesa 8. Skladá sa zo sústavy kruhových kotúčov 19, ktoré sa striedajú s kotúčmi 22. Kotúče 19 sú spojené s tanierovým kolesom 8 s možnosťou preklzu pozdĺž osi. Z tohto dôvodu majú kotúče 19 vnútorné ozubenie, ktoré zapadá do drážok 21 vyfrézovaných integrálne do tanierového kolesa 8. Kotúče 22 sú spojené s unášačom 13 planétových kolies opäť tak, aby mohli voľne preklzovať v smere pozdĺž osi. Z tohto dôvodu je klietka 20 vybavená na svojom vnútornom obvode drážkami 23, do ktorých na jednom konci zapadá vonkajšie ozubenie kotúčov 22 tak, aby sa tieto mohli voľne posúvať v osovom smere a na druhom konci do nich zapadá vonkajšie ozubenie 24 unášača 13 planétových kolies.
Sústava kotúčov 19 a 22 môže byť stlačená k sebe v osovom smere medzi zadržovacou platňou 26 integrálne spojenou s unášačom 13 planétových kolies a pohyblivou platňou 27, ktorá tvorí súčasť klietky 20.
Klietka 20 nesie odstredivé závažia 29 upevnené kruhovo okolo spojky 18.
Odstredivé závažia 29 sú tak pripojené k hnanému hriadeľu 2b prevodového zariadenia.
Každé závažie 29 má pevné telo 31 umiestnené radiálne okolo vonkajšej strany kotúčov 19 a 22 a pracovný koniec 32, ktorý je opretý o vonkajšie čelo zadržovacej platne 26 pomocou tanierovej pružiny 34. Koniec 32 je pripojený k telu 31 zahnutým ramenom 33 kĺbovo spojeným s klietkou 20 okolo geometrickej osi 28 umiestnenej tangenciálne vzhľadom na os 12 zariadenia. Dokument WO-A-91/13275 opisuje niektoré vhodné usporiadania kĺbového spojenia takýchto závaží. Ťažisko G závažia 29 je umiestnené vnútri alebo blízko tela 31 závažia 29 v mieste, ktoré je vzhľadom na os 28 v určitej vzdialenosti namierené rovnobežne s osou zariadenia 12.
Otáčanie unášača 13 planétových kolies núti telá 31 závažia 29 natáčať sa von okolo ich tangenciálnych osí 28, a to pôsobením vlastnej odstredivej sily, čo má za následok premiestnenie týchto závaží 29 z dolnej polohy definovanej zarážkou 36 oproti klietke 20 (obr. 1 a obr. 2 hore) do hornej polohy (v určitej vzdialenosti od klietky) znázornenej dole na obr. 1.
Prechod z jednej tejto spomenutej polohy do druhej je sprevádzaný tak relatívnym osovým premiestnením medzi koncom 32 a osou 28 kĺbu závažia 29, ako aj medzi klietkou 20 a koncom 32. Axiálna zarážka B2 vložená medzi klietku 20 a tanierové koleso 8 prenáša na toto koleso 8 osový pohyb klietky 20 v smere prechodu zodpovedajúcemu odstredivému premiestneniu závažia 29.
Ďalej posun klietky 20 vzhľadom na koniec 32 spôsobí relatívny pohyb do zovretia medzi koncom 32 a pohyblivou platňou 27 spojky 18. Tento relatívny posun môže zodpovedať stlačeniu tanierovej pružiny 34 alebo posunu pohyblivej platne 27 k zadržovacej platni 26 v smere stíáčania spojky 18.
Ak je prevodový systém v pokoji, ako je vidieť na obr. 1, pôsobí tanierová pružina 34 na klietku 20 silou vyvolanou hmotou závažia 29 v dolnej polohe, ktorá stláča spojku 18 tak, že hnací hriadeľ 2a je spojený otočné s hnaným hriadeľom 2b a mechanizmus pritom zabezpečuje priamy náhon schopný prenosu krútiaceho momentu až do určitej maximálnej veľkosti, ktorá je definovaná tlakovou silou tanierovej pružiny 34.
Ozubenie tanierového kolesa 8 všetkých planétových kolies 11a centrálneho kolesa 9 planétového súkolesia je skrutkové. Tak na každom páre zubov, ktorý je práve zaťažený, sú vytvorené na jeho koncoch opačné tlaky zodpovedajúce prenášanej obvodovej sile, a takisto zodpovedajúce aj krútiacemu momentu na hnacom hriadeli 2a a krútiacemu momentu na hnanom hriadeli 2b. Na planétové kolesá 11, ktoré zaberajú nielen s tanierovým kolesom 8, ale taktiež aj s centrálnym kolesom 9 planétového súkolesia, pôsobia dve opačné osové reakcie, ktoré sa navzájom vyrušia a na centrálne koleso 9 planétového súkolesia, pokiaľ berieme do úvahy jeho záber s planétovými kolesami 11 pôsobí koncový' tlak Pap, ktorý je svojou veľkosťou rovnajúci sa v opačnom smere pôsobiacemu tlaku Pac tanierového kolesa 8. Tlak Pap centrálneho kolesa 9 planétového súkolesia je prenášaný na skriňu pomocou zarážky B3 a unášača 13 planétových kolies. Smer sklonu skrutkovice zubov je zvolený tak, aby koncový tlak Pac (obr. 2) vychádzajúci z tanierového kolesa 8 v prípade, že prenáša kladný krútiaci moment, bol v smere, ktorý ho vedie cez drážku B2 do vzdialenejšej pohyblivej platne 27 od zadržovacej platne 26 spojky, a tým tak uvoľňuje spojku 18, udržuje závažia 29 v ich spodnej polohe a stláča pružiny 34, čo je vidieť na obr. 2.
Predpokladajme, že takáto situácia bola dosiahnutá (obr. 2). Teraz môžeme opísať základnú funkciu diferenciálneho mechanizmu 1. Počas času, keď krútiaci moment prenášaný na modul hnacím hriadeľom 2a bude taký, že koncový tlak Pac na tanierovom kolese 8 bude postačovať na stlačenie tanierových pružín 34 a na udržanie závaží 29 v dolnej polohe znázornenej na obr. 2, bude vzdialenosť medzi zadržovacou platňou 26 a pohyblivou platňou 27 spojky taká, že sa kotúče 19 a 22 posunú navzájom k sebe bez toho, aby bol medzi nimi prenášaný krútiaci moment. V tomto prípade sa unášač 13 planétových kolies môže otáčať odlišnou rýchlosťou ako tou, ktorou sa otáča hnací hriadeľ 2a a má tendenciu byť znehybnený zaťažením, ktoré je pripojené na hnaný hriadeľ 2b mechanizmu. Následkom toho sa planétové kolesá 11 budú správať ako reverzačný prepínač pohybu, tzn. budú sa snažiť otáčať centrálnym kolesom 9 planétového súkolesia v opačnom smere ako v tom, v ktorom sa pohybuje tanierové koleso 8. Tomu je však zabránené voľnobežkou 16. Predpokladajme, že náboj 111 kolesa je v tejto chvíli nehybný. Centrálne koleso 9 planétového súkolesia je potom znehybnené voľnobežkou 16 a unášač 13 planétových kolies sa otáča rýchlosťou veľkosti, ktorá je medzi nulovou rýchlosťou centrálneho kolesa 9 planétového súkolesia a rýchlosťou tanierového kolesa S a hnacieho hriadeľa 2a. Mechanizmus tak pracuje ako reduktor. Pokiaľ rýchlosť otáčania narastá a krútiaci moment sa nemení, nastáva okamih, keď odstredivá sila závaží 29 vytvára medzi zadržovacou platňou 26 tlakovú osovú silu väčšiu ako koncový tlak Pac a pohyblivá platňa 27 je zatlačená oproti platni 26, a tak je dosiahnutý priamy náhon, ako jc vidieť na obr. 1.
Keď je spojka 18b stlačená, zuby nepracujú, tzn. už neprenášajú žiadnu silu, a preto negenerujú žiadny koncový tlak. Tak môže byť koncový tlak z dôvodu odstredivej sily úplne využitý na stlačenie platní 26 a 27 k sebe.
Potom môže dôjsť k tomu, že sa rýchlosť rotácie hnaného hriadeľa 2b znižuje alebo narastá prenášaný krútiaci moment, a to až do bodu, kde závažia 29 už nezaručujú dostatočnú tlakovú silu v spojke 18, ktorá by takýto krútiaci moment mohla prenášať. V tomto prípade začne spojka 18 preklzovať. Rýchlosť centrálneho kolesa 9 planétového súkolesia tak začne postupne klesať až dosiahne nulovú veľkosť. Voľnobežka 16 znehybní centrálne koleso 9 planétového súkolesia a znovu vznikne sila Pac zubov, ktorá spojku 18 uvoľní, takže mechanizmus potom pracuje ako reduktor, tak ako to môžeme vidieť vzhľadom na situáciu na obr. 2.
Tanierová pružina 34 má dvojakú úlohu. Na jednej strane stláča spojku k sebe v prípade, že prevodový systém je v pokoji, a tak zaručuje mechanické spojenie medzi hnacím a hnaným hriadeľom mechanizmu. Vozidlo v pokoji je tak udržiavané na mieste motorom, pokiaľ je v pokoji aj samotný motor. Na druhej strane tanierová pružina 34 umožňuje mechanizmu pracovať pod priamym náhonom na relatívne malých rýchlostiach v prípade, keď odstredivá sila zodpovedajúca druhej mocnine rýchlosti bude taká slabá, že najmenší prenášaný krútiaci moment spôsobí v praxi nepredvídateľným spôsobom udržanie funkcie ako reduktora alebo tendenciu k návratu do tejto funkcie.
Opora 11 v tvare hlavy kolesa je integrálne spojená s obežným kolesom 37 brzdy spúšťača 38.
Ako taktiež ukazujú obr. 3 a obr. 4, brzda 38 sa skladá z ozubeného objemového hydraulického spojovacieho zariadenia (spojovacie zariadenie s objemovým prietokom kvapaliny), ktorého obežné koleso je centrálnym kolesom 37 planétového súkolesia. Toto koleso je otočné upevnené na osi 12 a zaberá s ôsmymi planétovými kolesami 39, ktorých osi otáčania sú rovnobežné s osou 12 a sú umiestnené okolo nej. Centrálne koleso 37 planétového súkolesia tvorí s každým planétovým kolesom 39 samostatné hydraulické zubové čerpadlo. Prstencovitá skriňa 50 sa skladá z príruby 127 integrálne spojenej s puzdrom 4 a z klietky 49 upevnenej a utesnenej k prírube 127. Klietka 49 sa skladá z vnútornej obvodovej steny 123, ktorá vymedzuje dutiny 48 na planétové kolesá. Stena 123 je utesnená blízkosťou koncov zubov 124 na centrálnom kolese 37 planétového súkolesia a koncov zubov 126 na planétových kolesách 39, okrem oblasti záberu 130. Klietka 49 sa taktiež skladá z ramena 128, ktoré je utesnené blízkosťou jedného z čiel centrálneho kolesa 37 planétového súkolesia okolo vonkajšieho obvodu tohto centrálneho kolesa 37 a ďalej blízkosťou zodpovedajúceho čela planétových kolies 39.
Klietka 49 utesňuje jeden z osových koncov každého priestoru medzi ozubením centrálneho kolesa 37 planétového súkolesia a ozubením planétových kolies 39. Taktiež utesňuje obvodové otvory uvedených priestorov, kde práve ozubenie nezaberá. Čapy 116 upevnené do klietky 49 otočné podopierajú planétové kolesá 39.
Medzi prírubou 127 na jednej strane a centrálnym kolesom 37 planétového súkolesia a planétovými kolesami 39 na druhej strane je umiestnený pohyblivý prvok 40 vo forme rozvádzacieho kotúča Pohyblivý prvok 40 má tvar radiálnej prstencovitej platne, ktorá je v priamom kontakte s centrálnym kolesom 37 planétového súkolesia a s planétovými kolesami 39.
Na každé planétové koleso 39 má pohyblivý prvok 40 vo forme rozvádzacieho kotúča vyrezanú časť 121, ktorá spája niektoré z priestorov medzi ozubením centrálneho kolesa planétového súkolesia 37. Okolo vyrezaných častí 121 má pohyblivý prvok 40 ploché čelo 132, ktoré prilieha k centrálnemu kolesu 37 planétového súkolesia a k planétovým kolesám 39 a zabezpečuje tesný kontakt s priľahlými čelami centrálneho kolesa 37 planétového súkolesia a planétových kolies 39 tak, že umožňuje tesnenie priestoru medzi zubmi centrálneho kolesa 37 a planétových kolies 39. Tak sú priestory medzi ozubením utesnené na všetkých stranách okrem prípadov, keď sú prepojené vyrezanými časťami 121 alebo keď sú spojené jeden s druhým v oblasti 130 záberu zubov. Planétové kolesá 39 sú umiestnené osovo medzi ramenom 128 klietky 49 a čelom 132 pohyblivého prvku 40. Tento pohyblivý prvok 40 vo forme rozvádzacieho kotúča je uložený s možnosťou otáčania okolo osi 12 tak vzhľadom na skriňu 4 a klietku 49, ktorá je ku skrini 4 upevnená, ako aj vzhľadom na centrálne koleso 37 planétového súkolesia
Pohyblivý prvok 40 tak môže byť vzhľadom na os 12 v pozícii (uhlová pozícia), keď je brzda uvoľnená, ako je vidieť na obr. 3. V tejto pozícii každá vyrezaná časť 121 umožňuje spojenie vstupnej oblasti 129 jednotlivých čerpadiel (oblasť, z ktorej sa privádza kvapalina) s výstupnou 131 (oblasť, do ktorej sa kvapalina prečerpáva). V prípade zubových čerpadiel v známych prípadoch tak vstupná oblasť 129 zodpovedá oblasti, kde sa zuby centrálneho kolesa 37 planétového súkolesia a planétových kolies 39 navzájom rozpájajú a výstupná oblasť 131 zodpovedá oblasti, kde sa zuby centrálneho kolesa 37 planétového súkolesia začínajú s ozubením planétových kolies 39 opäť zbiehať. Je však potrebné zobrať do úvahy smery otáčania tak, ako je to vidieť podľa šípok na obr.
3. Vstupné oblasti 129 a výstupné oblasti 131 sú preto umiestnené po obidvoch stranách oblasti 130 záberu. V uvoľnenej polohe je tak výstupná oblasť 131 každého čerpadla spojená so vstupnou oblasťou 129 pomocou zodpovedajúcich vyrezaných častí 121, a to prakticky bez straty tlaku, pretože olej jednoducho musí prejsť z oblasti vstupu do oblasti vyrezanej časti 121, potom z tejto vyrezanej časti 121 do oblasti výstupu. K tomu dochádza bez toho, aby olej musel prejsť inokadiaľ, ako práve opísanou cestou vyrezanými časťami 121. Tak sa centrálne koleso 37 môže bez odporu otáčať vzhľadom na skriňu 50 integrálne spojenú so skriňou 4 prevodového zariadenia.
Otočením pohyblivého prvku 40 vo forme rozvádzacieho kotúča na jeho maximálnu uhlovú vôľu CA, ktorá začína v polohe, keď je brzda uvoľnená, môžu vyrezané časti 121 dosiahnuť spínaciu uhlovú polohu z obr. 3 dole, v ktorej už nezabezpečujú spojenie priestorov medzi ozubením centrálneho kolesa 37 planétového súkolesia a ozubením planétových kolies 39, ktoré sa práve nachádzajú vo výstupnej oblasti 131.
V spínacej polohe je dodávka od každého hydraulického čerpadla blokovaná, a to takto blokuje centrálne koleso 37 planétového súkolesia. Občas môže nastať výnimka, a to v prípade zvyškovej rotácie, ktorá bola umožnená netesnosťou.
Medzi dvoma krajnými polohami, ktoré boli práve opísané, sa môže pohyblivý prvok 40 vo forme rozvádzacieho kotúča nachádzať v ľubovoľnej polohe, a to podľa toho, či má byť viac alebo menej, ale nie úplne, brzdený náboj 111 integrálne spojený s centrálnym planétovým kolesom 37 planétového súkolesia.
V uvedenom riešení vynálezu je pohyblivý prvok 40 relatívne tenký a vyrezané časti 121 sú vo forme otvorov. Na strane bližšej k prírube 127 má pohyblivý prvok 40 ploché čelo 133, ktoré je v tesnom kontakte so zodpovedajúcim plochým čelom 134 príruby 127 a utesňujú tak vyrezané časti 121 na vzdialenejšej strane od ozubenia.
Obr. 1 je nákresom pohyblivého prvku 40 vo forme rozvádzacieho kotúča s ovládacou pákou 136 pripojenou na jeho obvod. V skutočnosti môže byť páka 136 spojená s ručným alebo automaticky ovládaným systémom, ktorý uvádza vozidlo do pohybu postupne.
Vo všeobecnosti funguje prevodové zariadenie nasledovne: Ak je vozidlo a motor v pokoji, diferenciálny mechanizmus 1 je v pokoji tiež, ako je to naznačené na obr. 1, tzn. že priamy náhon zabezpečuje tanierová pružina 34, takže spojka 18 vzájomne prepája hnací hriadeľ 2a a hnaný hriadeľ 2b nezávisle od stavu hydraulickej brzdy 38 (brzdy s objemovým prietokom kvapaliny).
Pred naštartovaním motora musí vozidlo ostať v pokoji. Pohyblivý prvok 40 je premiestnený do uvoľňovacej (rozpojovacej) polohy (obr. 3) a otočným utesneným spojením 138 je aktivovaný prstencovitý zdvihák 137 (obr. 2), ktorý pracuje medzi unášačom 13 planétových kolies a klietkou 20. Tento zdvihák 137 uvoľní spojku proti smeru pôsobenia tanierových pružín 34. Kvôli zjednodušeniu nákresu nebol zdvihák 137 nakreslený na obr. 1. Bol skonštruovaný iba z dôvodu prítomnosti tanierových pružín 34, ktoré samy o sebe taktiež nie sú úplne podstatným vylepšením. Ak je zdvihák 137 aktivovaný a pohyblivý prvok 40 je v rozpojovacej (uvoľňovacej) pozícii, hnací hriadeľ 2a poháňa tanierové koleso 8, čo spôsobuje reverzné otáčanie centrálneho kolesa 9, pretože unášač 13 je znehybnený tým, ako je vozidlo samo o sebe na mieste v pokoji. Spätné (reverzné) otáčanie centrálneho kolesa 9 planétového súkolesia je prenášané voľnobežkou 16 na centrálne koleso 37 planétového súkolesia brzdy 38, ktorého rotácia je umožnená nastavením pohyblivého prvku 40 do uvoľňovacej (rozpojovacej) polohy. Toto je v podstate neutrál (vyradenie rýchlosti), t zn. rozpojenie hnacieho hriadeľa 2a a hnaného hriadeľa 2b, keď vozidlo stojí v pokoji (hnaný hriadeľ 2b sa nepohybuje), zatiaľ čo hnací hriadeľ 2a sa otáča. Táto funkcia vyvolaná brzdou 38 je príčinou, prečo môže byť vylúčená spojka alebo menič krútiaceho momentu bežne umiestnený medzi motorom vozidla a hnacím hriadeľom 2a prevodového zariadenia. Kvôli uvedeniu hnaného hriadeľa 2b do pohybu postupne, je pohyblivý prvok 40 presúvaný postupne do spínacej polohy rovnako, ako je postupne brzdené centrálne koleso 37 tým, že olej prechádza vyrezanými časťami 121 postupne stráca svoj tlak. To môže byť dosiahnuté ručne alebo pomocou automatického ovládacieho systému.
Postupne sa tak zabrzďuje a nakoniec úplne zastaví náboj 111 kolesa a s nim aj centrálne koleso 9 planétové
SK 280456 Β6 ho súkolesia a postupne sa tak uvádza do otáčavého pohybu unášač 13 planétových kolies 39 a hnaný hriadeľ 2b. V tej chvíli môže byť uvoľnený tlak v zdviháku 137, a potom prevodové zariadenie pracuje buď ako reduktor alebo ako priamy náhon opísaným spôsobom.
Keď je brzda 38 v uvoľnenom stave, relatívne veľký prietok oleja od každého jednotlivého čerpadla musí prekonať veľmi krátku vzdialenosť vyrezanou časťou 121, ku ktorej prislúcha, ak sa neberie do úvahy vzdialenosť, ktorú prejde cez ozubenie kolies.
Vynález nie je v žiadnom prípade obmedzený na uvedené a znázornené vyhotovenie. Spojka 18 môže byť riadená celkom iným spôsobom ako tým, ktorý· bol opísaný, napríklad ručne alebo aj pomocou zdviháka ovládaného hydraulickým alebo elektronickým riadiacim obvodom.
Brzda 38 môže byť vyrobená odlišne, napríklad s dvoma rozvádzacími kotúčmi s každým po obidvoch stranách centrálneho kolesa planétového súkolesia a planétových kolies, čo by spôsobilo ďalšie zmiernenie prietoku kvapaliny v uvoľnenom stave.
Na strane pohyblivého prvku 40 vo forme rozvádzacieho kotúča môže byť skriňa, tzn. napríklad príruba 127 urobená menšia, čo eliminuje oblasti, ktoré sú vzdialené od možnej polohy vyrezaných častí 121.
Môže tu byť iba jedno planétové koleso, napríklad s protizávažím v opačnej polohe.
Z dôvodu oddelenia výstupnej oblasti môže byť taktiež každý prierez premiestnený vzhľadom na svoju zodpovedajúcu vstupnú oblasť. V tomto prípade sa oddelený priestor skladá z výstupnej oblasti a zo zodpovedajúcej vyrezanej časti, ale výsledok je rovnaký. Výnimkou je možnosť úniku hydraulickej kvapaliny z dôvodu príliš vysokého tlaku.
Vyrezané časti 121 by mohli byť navzájom spojené.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prevodové zariadenie obsahujúce stupňovité spojovacie zariadenie (38) a diferenciálny mechanizmus (1), ktorý má vstupný prvok (8), výstupný prvok (11), reakčný prvok (9) pripojený k opore (lll) voľnobežným kolesom (16) a spojku na preraďovanie prevodových pomerov usporiadanú funkčne medzi dvoma zo spomenutých prvkov (8, 9, 13), vyznačujúce sa t ý m , že spojovacie zariadenie (38) je uložené funkčne medzi oporou (lll) a skriňou (4) prevodového zariadenia a obsahuje spoločný ozubený prvok (37), ktorý je v zábere s aspoň jedným planétovým kolesom (39) otočné uloženým v skrini (50), tvoriacim s každým planétovým kolesom (39) a skriňou (50) samostatné hydraulické čerpadlo, ktoré má vstupnú oblasť (129) hydraulickej kvapaliny a výstupnú oblasť (131) hydraulickej kvapaliny po obidvoch stranách oblasti (130) záberu medzi spoločným ozubeným prvkom (37) a každým planétovým kolesom (39) a spojovacie zariadenie (38) ďalej obsahuje rozvádzacie prostriedky na voliteľné umožnenie alebo zabránenie prietoku hydraulickej kvapaliny z výstupnej oblasti (131) každého čerpadla, pričom rozvádzacie prostriedky obsahujú pohyblivý prvok (40) s vyrezanou časťou, umiestnený pri jednom z Čiel každého planétového kolesa (39) , pričom v rozpojovacej polohe pohyblivého prvku (40) vyrezaná časť priamo vzájomne spája vstupnú oblasť (129) hydraulickej kvapaliny a výstupnú oblasť (131) hydraulickej kvapaliny a v spojovacej polohe pohyblivého prvku (40) je aspoň jedna oblasť (129, 131) zo vstupnej oblasti (129) a výstupnej oblasti (131) blokovaná plnou časťou pohyblivého prvku (40).
  2. 2. Prevodové zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že pohyblivý prvok (40) je otočné premiestniteľný okolo osi (12) spoločného ozubeného prvku (37) s cieľom pohybu medzi spojovacou a rozpojovacou polohou.
  3. 3. Prevodové zariadenie podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že obsahuje niekoľko planétových kolies (39), pričom pohyblivý prvok (40) má vyrezané časti (121), z ktorých každá je v zákryte so vstupnou oblasťou (129) a výstupnou oblasťou (131) rovnakého príslušného samostatného hydraulického čerpadla, keď je pohyblivý prvok (40) v rozpojovacej polohe.
  4. 4. Prevodové zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 3, v y z n a č u j ú c e sa t ý m , že osi spoločného ozubeného prvku (37) a planétového kolesa (39) sú rovnobežné, pričom pohyblivý prvok (40) má tvar kotúča.
  5. 5. Prevodové zariadenie podľa niektorého z nárokov laž 4, vyznačujúce sa tým, že pohyblivý prvok (40) tvorí prstenec okolo osi (12) spoločného ozubeného prvku (37).
  6. 6. Prevodové zariadenie podľa niektorého z nárokov laž 5, vyznačujúce sa tým, že každé planétové koleso (39) je axiálne umiestnené medzi pohyblivým prvkom (40) a protiľahlým čelom (128) skrine (50). '
  7. 7. Prevodové zariadenie podľa nároku 5, vyznačujúce sa tým, že pohyblivý prvok (40) utesnene dosadá na spoločný ozubený prvok (37), pričom axiálny koniec niektorých medzier medzi zubmi spoločného ozubeného prvku (37) vzdialených od vyrezaných častí (121) je uzatvorený pohyblivým prvkom (40).
  8. 8. Prevodové zariadenie podľa niektorého z nárokov laž 7, vyznačujúce sa tým, že skriňa (50) je na mieste každého planétového kolesa (39) vybavená aspoň jednou časťou tvaru U obklopujúcou planétové koleso (39) a pohyblivý prvok (40).
  9. 9. Prevodové zariadenie podľa niektorého z nárokov laž 8, vyznačujúce sa tým, že v pohyblivom prvku (40) je vyrezaná aspoň jedna vyrezaná časť (121), pričom jedno čelo pohyblivého prvku (40) je odvrátené od spoločného ozubeného prvku (37) a je v utesnenom kontakte so susednou stenou (134) skrine (50) aspoň okolo každej vyrezanej časti (121).
SK87-96A 1993-07-23 1994-07-20 Prevodové zariadenie SK280456B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9309125A FR2708065B1 (fr) 1993-07-23 1993-07-23 Dispositif d'accouplement volumétrique et dispositif de transmission ainsi équipé.
PCT/FR1994/000906 WO1995003498A2 (fr) 1993-07-23 1994-07-20 Dispositif d'accouplement volumetrique

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK8796A3 SK8796A3 (en) 1996-06-05
SK280456B6 true SK280456B6 (sk) 2000-02-14

Family

ID=9449587

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK87-96A SK280456B6 (sk) 1993-07-23 1994-07-20 Prevodové zariadenie

Country Status (24)

Country Link
US (1) US5704459A (sk)
EP (1) EP0708894B1 (sk)
JP (1) JPH09501222A (sk)
CN (1) CN1068102C (sk)
AT (1) ATE156897T1 (sk)
AU (1) AU697085B2 (sk)
BR (1) BR9407199A (sk)
CA (1) CA2167606A1 (sk)
CZ (1) CZ288860B6 (sk)
DE (1) DE69404998T2 (sk)
DK (1) DK0708894T3 (sk)
ES (1) ES2107849T3 (sk)
FR (1) FR2708065B1 (sk)
GE (1) GEP20002117B (sk)
GR (1) GR3025267T3 (sk)
HU (1) HU218770B (sk)
LV (1) LV11495B (sk)
PL (1) PL175737B1 (sk)
RO (1) RO113180B1 (sk)
RU (1) RU2126500C1 (sk)
SK (1) SK280456B6 (sk)
TW (1) TW255949B (sk)
WO (1) WO1995003498A2 (sk)
ZA (1) ZA945386B (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2708065B1 (fr) * 1993-07-23 1995-09-22 Antonov Automotive Europ Dispositif d'accouplement volumétrique et dispositif de transmission ainsi équipé.
FR2723775A1 (fr) * 1994-08-18 1996-02-23 Antonov Automotive Europ Dispositif de transmission, en particulier pour vehicule, et procede de pilotage s'y rapportant.
US5971880A (en) * 1998-08-07 1999-10-26 Keiser; Fred Infinitely variable ratio transmission
US20030089569A1 (en) * 2000-11-17 2003-05-15 Roumen Antonov Trasmission devices, for ground vehicles and more particularly for molor-cars
US6491600B1 (en) * 2001-09-11 2002-12-10 Deere & Company Two stage planetary final device
US6663527B2 (en) 2001-12-27 2003-12-16 Visteon Global Technologies, Inc. Planetary gear system for controlling torque transfer in a vehicle driveline
US6830529B2 (en) * 2002-06-14 2004-12-14 Visteon Global Technologies, Inc. Torque transfer assembly with planetary differential
US20050059520A1 (en) * 2003-09-17 2005-03-17 Josef Wodeslavsky Multi-purpose torque converter that can change the torque regardless of the RPM
DE102007038156A1 (de) * 2007-08-13 2009-02-19 Magna Powertrain Ag & Co Kg Kupplungsanordnung
GB2455097B (en) * 2007-11-27 2010-01-06 Antonov Automotive Europ Dual pulley transmission unit
GB2455708B (en) * 2007-12-13 2010-02-17 Antonov Automotive Europ A transmission unit for relaying drive from a crankshaft of an internal combustion engine ancillaries with lubricating oil retained in casing
DE102008004755B4 (de) * 2008-01-16 2009-12-17 Klaus Schnell Trainings- und/oder Rehabilitationsgerät
KR101274074B1 (ko) * 2011-04-27 2013-06-12 성균관대학교산학협력단 과속방지용 유압식 속도제한 바퀴
JP6152512B2 (ja) * 2011-12-16 2017-06-28 劉文欽LIU,Wen−Ching 環盤往復式動力変換装置
CN102537234A (zh) * 2012-01-11 2012-07-04 上海瑞尔实业有限公司 一种用于电动汽车动力总成自动变速器系统
CN108407039B (zh) * 2018-02-28 2020-05-08 重庆双驰门窗有限公司 门扇封边装置
CN109488463B (zh) * 2018-11-21 2021-03-26 中国航发西安动力控制科技有限公司 一种用于流体管路的离心配重机构
CN111059173A (zh) * 2019-12-26 2020-04-24 裴云飞 离合器液力变矩调节装置

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR403315A (fr) * 1909-05-24 1909-10-30 Georges Flersheim Embrayage progressif à circulation forcée d'huile
US1599345A (en) * 1923-11-26 1926-09-07 William M Pike Transmission mechanism
FR601961A (fr) * 1924-11-07 1926-03-10 Changement de vitesse automatique
US1903714A (en) * 1932-03-07 1933-04-11 Pastor J Frias System for the transmission of rotary motion
FR845747A (fr) * 1938-05-03 1939-08-31 Dispositif transformateur de couples pour transmissions de mouvements
US2730218A (en) * 1954-09-28 1956-01-10 Axel C Wickman Hydraulic clutch
FR1119770A (fr) * 1955-01-10 1956-06-25 Embrayage hydraulique
FR1191526A (fr) * 1958-02-14 1959-10-20 Boîte de vitesses automatique
US3130607A (en) * 1962-09-04 1964-04-28 Kraemer Karl Transmission assembly
DE1625115B1 (de) * 1967-04-29 1970-10-15 Motoren Turbinen Union Planetengetriebe mit hydrostatischer Kupplung
CA910083A (en) * 1970-06-23 1972-09-19 Rheault Emile Variable fluid transmission
US3623584A (en) * 1970-08-13 1971-11-30 Cash Baron Corp Torque converter transmissions
JPS6152429A (ja) * 1984-07-30 1986-03-15 Taiichi Hashimoto 無段変速装置
DE3822611C1 (sk) * 1988-07-04 1989-07-06 Siegfried A. Dipl.-Ing. Eisenmann
FR2662483A2 (fr) * 1990-02-28 1991-11-29 Antonov Roumen Dispositif de transmission a rapport variable en particulier pour l'automobile.
FR2701746B1 (fr) * 1993-02-18 1995-05-19 Roumen Antonov Transmission avec dispositif de démarrage progressif, en particulier pour véhicule.
US5456642A (en) * 1993-06-11 1995-10-10 New Venture Gear, Inc. Geared traction unit
FR2708065B1 (fr) * 1993-07-23 1995-09-22 Antonov Automotive Europ Dispositif d'accouplement volumétrique et dispositif de transmission ainsi équipé.

Also Published As

Publication number Publication date
AU697085B2 (en) 1998-09-24
FR2708065A1 (fr) 1995-01-27
WO1995003498A3 (fr) 1995-03-16
CA2167606A1 (fr) 1995-02-02
CN1129970A (zh) 1996-08-28
DK0708894T3 (da) 1998-03-23
SK8796A3 (en) 1996-06-05
HU218770B (hu) 2000-12-28
CZ11596A3 (en) 1996-05-15
GEP20002117B (en) 2000-05-10
EP0708894B1 (fr) 1997-08-13
BR9407199A (pt) 1996-09-17
FR2708065B1 (fr) 1995-09-22
WO1995003498A2 (fr) 1995-02-02
HU9600135D0 (en) 1996-03-28
CZ288860B6 (cs) 2001-09-12
TW255949B (sk) 1995-09-01
DE69404998T2 (de) 1998-02-19
HUT75329A (en) 1997-05-28
ES2107849T3 (es) 1997-12-01
PL175737B1 (pl) 1999-02-26
RO113180B1 (ro) 1998-04-30
ATE156897T1 (de) 1997-08-15
JPH09501222A (ja) 1997-02-04
RU2126500C1 (ru) 1999-02-20
LV11495B (en) 1996-12-20
DE69404998D1 (de) 1997-09-18
LV11495A (lv) 1996-08-20
CN1068102C (zh) 2001-07-04
US5704459A (en) 1998-01-06
ZA945386B (en) 1995-03-10
EP0708894A1 (fr) 1996-05-01
GR3025267T3 (en) 1998-02-27
PL312690A1 (en) 1996-05-13
AU7346294A (en) 1995-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK280456B6 (sk) Prevodové zariadenie
EP1544508B1 (en) Multi-speed transmission
US2736407A (en) Transmission
CA1083505A (en) Dump valve for wet clutch
WO2000008359A1 (en) Infinitely variable ratio transmission
US3507372A (en) Hydraulic clutch and brake system
JPS6238578B2 (sk)
IL26798A (en) Powershift transmission
US6092635A (en) Multiple-function controllable overrunning coupling
RU2127380C1 (ru) Способ управления изменением передаточного отношения и зубчатая трансмиссия, реализующая этот способ
EP0037169B1 (en) Transmissions having centrifugally actuated valves
GB2419926A (en) Park brake mechanism preventing rotation of a transfer case input shaft
KR100329939B1 (ko) 점진시동장치를구비한차량용변속기
JP2665467B2 (ja) リターダ制御装置
US3677381A (en) Hydraulic clutch with dump valve
US6830526B2 (en) Two-speed planetary transmission with singular actuator
US6745880B1 (en) Two-way clutch assembly having selective actuation
US4819509A (en) Hydrodynamic-mechanical transmission
US4671062A (en) Torque converter having valve means for detecting speed ratio of torque converter
US3238813A (en) Transmission
US5050716A (en) Torque converter drive unit
EP1219862B1 (en) Continuous torque regulator
JP3362728B2 (ja) 変速機の変速用摩擦係合装置
CA2383035C (en) Multi-directional coupling in a torque converter with a planetary gearset
JPH0247617B2 (sk)