SK2696A3 - Absorbent body, in particular for diapers, sanitary towels, panties protections and the like, and process of producing the same - Google Patents

Absorbent body, in particular for diapers, sanitary towels, panties protections and the like, and process of producing the same Download PDF

Info

Publication number
SK2696A3
SK2696A3 SK26-96A SK2696A SK2696A3 SK 2696 A3 SK2696 A3 SK 2696A3 SK 2696 A SK2696 A SK 2696A SK 2696 A3 SK2696 A3 SK 2696A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
suction
layer
base layer
hydrophilic
fibrous material
Prior art date
Application number
SK26-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK280220B6 (sk
Inventor
Krzysztof D Malowaniec
Original Assignee
Hartmann Paul Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hartmann Paul Ag filed Critical Hartmann Paul Ag
Publication of SK2696A3 publication Critical patent/SK2696A3/sk
Publication of SK280220B6 publication Critical patent/SK280220B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F13/00Bandages or dressings; Absorbent pads
    • A61F13/15Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators
    • A61F13/53Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators characterised by the absorbing medium
    • A61F13/534Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators characterised by the absorbing medium having an inhomogeneous composition through the thickness of the pad
    • A61F13/535Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators characterised by the absorbing medium having an inhomogeneous composition through the thickness of the pad inhomogeneous in the plane of the pad, e.g. core absorbent layers being of different sizes

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

Sacie teleso, predovšetkým pre plienky, vložky, vložky do slipov a pod., a spôsob jeho výroby
Oblasť techniky
Vynález sa týka sacieho telesa, predovšetkým pre plienky, vložky, vložky do slipov a pod., so základnou vrstvou z hydrof ilných vlákien, ktorá je vybavená prelomeniami a so sacou vrstvou z hydrofilných vlákien, ktorá je umiestnená aspoň na jednej strane základnej vrstvy, pričom sacia vrstva je prostredníctvom výčnelkov, vytvorených z jej vláknového materiálu, v zábere s prelomeniami základnej vrstvy a špecifická schopnosť prijímať: vodu celkovej štruktúry základnej vrstvy je väčšia než u sacej vrstvy a sacia vrstva prijme rýchlejšie jednotku množstva tekutiny než základná vrstva. Vynález sa dfalej týka spôsobu jeho výroby.
Doterajší stav techniky
Sacie telesá tohoto typu sú používané u hygienického tovaru, predovšetkým u tovaru pre jednorazové použitie ako sú detské plienky, hygienické vložky, vložky do slipov atď. Pritom je dôležité, aby prijímaná telesná tekutina bola sacím telesom rýchle prijatá, rozvedená a uskladnená. A to tak, aby sacie teleso bolo schopné pri privedení dfalšej telesnej tekutiny túto znovu prijať.
Predovšetkým u sacích telies pre plienky je rýchle prijatie telesnej kvapaliny, jej rozvedenie a uskladnenie velmi žiadúce, pretože tu je potrebné prijať naraz veľké množstvo telesnej tekutiny.
Je známe sacie teleso (AU-B-512 002), určenépredovšetkým pre plienky, ktoré je vyrobené z vlákniny (Fluff), ktoré sa skladá z dvoch sacích vrstiev. Jedna vrstva má guľaté, vrstvou prechádzajúce otvory, ktorými druhá vrstva prechádza. Ak sú tieto dve na sebe ležiace vrstvy vhodným spôsobom navzájom stlačené, vzniknú na miestach otvorov oblasti s malou hustotou pre uskladnenie prijímanej tekutiny. Na miestach lávok usporiadaných medzi otvormi vzniknú oblasti s veľkou hustotou, ktoré sacím účinkom na princípe knôtu slúžia na rozvedenie telesnej tekutiny v sacom telese.
Toto známe sacie teleso má tú nevýhodu, že ním prijímaná telesná tekutina je nasaná a uskladnená len relatívne pomaly.
Z EP-A 0 160 572 je známe sacie teleso, ktoré má dvojvrstvovú štruktúru, ktorej jedna vrstva má prelomenie a slúži na to, aby absorbovala a podržala prichádzajúcu kvapalinu, zatiaľ čo druhá vrstva rozvádza prichádzajúcu kvapalinu vnútri sacieho telesa.
Cieľom vynálezu je vytvoriť vylepšené sacie teleso opísaného typu a stanoviť spôsob jeho výroby.
Podstata vynálezu
Uvedený cieľ sa dosahuje sacím telesom, predovšetkým pre plienky, vložky, vložky do slipov a pod., so základnou vrstvou z hydrofilných vlákien, ktorá je vybavená prelomeniami a so sacou vrstvou z hydrofilných vlákien, ktorá je umiestnená aspoň na jednej strane základnej vrstvy, pričom sacia vrstva je prostredníctvom výčnelkov, vytvorených z jej vláknového materiálu, v zábere s prelomeniami základnej vrstvy a špecifická schopnosť prijímať vodu celkovej štruktúry základnej vrstvy je väčšia než u sacej vrstvy a sacia vrstva prijme rýchlejšie jednotku množstva tekutiny než základná vrstva, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že hustota základnej vrstvy je väčšia než hustota sacej vrstvy. Sacia vrstva má v oblasti prelomení a v oblasti do nich vyčnievajúcich výčnelkov menšiu hustotu než ostatné oblasti sacej vrstvy. Schopnosť prijímať vodu, merané ako hodnota zadržovania kvapaliny, hydrofilných vlákien základnej vrstvy je väčšia, než u vlákien sacej vrstvy.
Ďalej sa vytýčený cieľ dosahuje spôsobom výroby sacieho telesa, predovšetkým pre detské plienky, dámske vložky, vložky do slipov a pod., pri ktorom sa pás z hydrofilných vlákien pre spracuje, predspracovaný pás sa vybaví prelomeniami, na pre .spracovaný pás sa ako sacia vrstva nanesie ďalšia vrstva z h drofilných látok, pás so sacou vrstvou sa rozdelí na jednôt ivé sacie telesá, pričom pre nanesenie sacej vrstvy sa na jednu stranu pásu položí vláknový materiál a na druhej strane pás., sa vytvorí podtlak pre vsatie častí vláknového materiálu sao’j vrstvy do prelomení pásu, podľa vynálezu, ktorého podsta a spočíva v tom, že vláknový materiál sacej vrstvy sa v oblasti prelomení a v nich sa nachádzajúcich výčnelkov zhu: tí menej oproti vláknovému materiálu v ostatných oblastiach sacej vrstvy.
vďaka odlišnému vytvoreniu sacej a základnej vrstvy sa dosiahne rozdelenie funkcií sacieho telesa. Sacia vrstva so svojou zníženou hustotou vlákien a nižšou hodnotou zadržovania kvapaliny, prijíma v dôsledku svojej relatívne kyprej štruktúry s pórmi veľmi rýchle privádzanú kvapalinu. Vedie ju ďalej až k základnej vrstve, ktorá v dôsledku svojej vysokej hustoty a vysokej schopnosti zadržovať kvapalinu slúži ako zásobník tekutiny. Naviac sa vďaka vyčnievaniu štruktúry sacej vrstvy do základnej vrstvy dosiahne podstatne väčšia kontaktná plocha pre odovzdávanie tekutiny.
Zväčšená kontaktná plocha medzi sacou a základnou vrstvou umožňuje rýchlejší prestup kvapaliny zo sacej do základnej vrstvy a zaručuje spoľahlivé spojenie oboch týchto vrstiev.
Pritom je výhodné, že pre výrobu sacieho telesa pódia vynálezu môžu byť použité predspracované materiály, čim je pri zjednodušení výroby dosiahnutá stála kvalita sacích telies.
Pomocou nižšej hustoty sacej vrstvy v oblasti prelomení sa darí tekutinu prijatú sacím telesom nasmerovať do oblasti prelomení základnej vrstvy.
Najúčelnejšie tvary prelomení základnej vrstvy sú uvedené v nárokoch 2 a 3.
Účelný podiel otvorených plôch prelomení na celkovej ploche základnej vrstvy je udaný v nároku 4. Obzvlášť výhodné je, ked otvorené plochy tvoria cca 10 % celkovej plochy, to znamená, že ležia v oblasti medzi 8 alebo 9 % až 12 alebo 14 %. Možno tak dosiahnuť požadované zväčšenie účinnej kontaktnej plochy pre privádzané telesné tekutiny, bez toho, aby bola zreteľne ovplyvnená uskladňovacia kapacita základnej vrstvy.
Rozdielne hodnoty zadržovania kvapaliny vláknových materiálov možno pre obidve vrstvy jednoducho nastaviť pri ďalšom tvorení podlá nároku 5 alebo 6.
Zlepšenie uskladňovacej kapacity, prípadne odolnosti vrstiev oproti vlhkosti sa dosiahne pomocou ďalších vybavení podlá nároku 7 až 9.
Prijímacia kapacita sacieho telesa sa dá podlá nároku 10 ďalej zväčšovať, pričom podlá nároku 11 je podiel napúčavých látok v základnej vrstve trvalé väčší, než v sacej vrstve, aby neboli ovplyvnené podmienky pre rozvádzanie kvapaliny v sacej vrstve.
Obzvlášť výhodným spôsobom možno sacie teleso podlá vynálezu zhotovovať spôsobom opísaným v nárokoch 12 až 19.
Obzvlášť výhodné pritom je, že vláknový materiál pre saciu vrstvu je pri položení na základnú vrstvu nasaný dovnútra prelomení. Tým sa vytvorí celistvá sacia vrstva s vyčnievajúcimi výčnelkami, ktoré zasahujú do prelomení. Tým sa dosiahne dobré zafixovanie sacej vrstvy na základnej vrstve, vďaka zníženej hustote vláknového materiálu sacej vrstvy v oblasti prelomení a predovšetkým v prelomení samotnom sa dosiahne požadované zlepšenie rozvedenia a odovzdania tekutiny zo sacej do základnej vrstvy.
Prehlad obrázkov na výkrese
Vynález je bližšie objasnený pomocou príkladov uskutočnení, schematicky znázornených na výkresoch, na ktorých jednotlivé obrázky predstavujú:
Obrázok la, lb pohľad zhora rôznymi typmi
Obrázok 2 rez sacím telesom lb.
Obrázok 3 zjednodušený <
výrobu sacích na základnú vrstvu vybavenú prelomení.
podľa roviny II -II z obrázku ibrázok výrobného zariadenia na telies.
Na všetkých obrázkoch sú zodpovedajúce diely označené rovnakými vzťahovými značkami.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obrázok 2 ukazuje dvojdielne sacie teleso 10, ktoré má základnú vrstvu 11 z hydrofilných vlákien a na nej ležiacu saciu podušku 9. Základná vrstva 11 obsahuje výhodne superabsorbujúce napúčavé látky, ktoré sú premiešané s vláknovým ma teriálom. Okrem toho môže byt podlá potreby do materiálu základnej vrstvy 11 primiešané spojivo.
Ako je vyobrazené na obrázkoch la a lb, má základná vrstva 11 väčšie množstvo prelomení, ktoré môžu byť vytvorené ako rovné, zvlnené alebo zakrivené štrbiny 12 alebo ako otvory 13 s rozdielnymi geometrickými tvarmi. Štrbiny 12 a otvory 13 môžu byť na základnej vrstve usporiadané do rôzne pravidelného alebo nepravidelného rastru. Tiež velkosť štrbín 12 a otvorov 13 sa môže v rámci jedného rastra variabilné meniť.
Otvorené plochy prelomení zaberajú dohromady medzi 0 % (u štrbín 12) a 50 % celkovej plochy základnej vrstvy 11. S výhodou zaujímajú otvormi 13 otvorené plochy 5 až 25 % z celkovej plochy, pričom je obzvlášť výhodné, keď otvorené plochy otvorov 13 tvoria okolo 10 % z celkovej plochy, teda podiel medzi 8a 14 %, aby sa zvýšila horná plocha základnej vrstvy 11, bez toho, aby sa zároveň zmenšila kapacita prijímania tekutiny tak, že by sa základná vrstva 11 už nehodila ako uskladňovacia vrstva pre sacie teleso 10.
Sacia poduška 9 sacieho telesa 10, nanesená na základnej vrstve 11, obsahuje saciu vrstvu 14., ktorá je vybavená jednotlivými výčnelkami 15, vytvorenými z jej vláknového materiálu vo forme uzlíčkov. Tieto výčnelky sú v zábere so štrbinami 12 alebo otvormi 13 v základnej vrstve 11.
Základná vrstva 11 je na strane odvrátenej od sacej vrstvy 14 vybavená fóliou 16 pre ochranu bielizne, zatiaľ čo na zodpovedajúcej vonkajšej strane sacej vrstvy 14 je umiestnená porézna krycia vrstva 17, ktorá môže byť tvorená napríklad netkanou textíliou.
Pri výrobe opísaného sacieho telesa 10 je najprv pripravená základná vrstva 11. ako pás 111 z hydrofilných vlákien. Pás 11' môže byť potom napr. navinutý na zásobníkovú cievku alebo bezprostredne po vyrobení privedený k ďalšiemu spracovaniu .
Pás 111, tvoriaci základnú vrstvu 11, je rozvíjaný, ako je napr. zobrazené na obr. 3, zo zásobníkovej cievky 20 a potom je privedený pomocou sitového pásu 21 pásového dopravníka do vysekávacieho alebo perforovacieho stroja 26 . Tam sú vysekávaním alebo prerezaním vytvárané prelomenia buď ako púhe výrezy alebo štrbiny 12 alebo ako guľaté, pravouhlé, trojuholníkové alebo oválne otvory 13.
Predspracovaný a prelomeniami vybavený pás 111 je potom vedený cez vysávacie zariadenie 23. ktoré je spojené s neznázorneným zdrojom podtlaku. V oblasti vysávacieho zariadenia sú na perforovaný pás 111 ukladané predspracované sacie podušky 9.
Na vytvorenie predspracovaných sacích podušiek 9 sú hydrofilné vlákna privedené šachtou 28 prostredníctvom prúdu 29 vzduchu do vhodného sitového bubna 30, ktorého vnútrajšok je známym spôsobom spojený so zdrojom podtlaku. K hydrofilným vláknam môže byť podľa potreby primiešané spojivo a/alebo superabsorbujúce napúčavé látky.
Pre saciu podušku 9 sú použité vlákna, ktoré majú v porovnaní s vláknami pre základnú vrstvu menšiu schopnosť prijímať vodu, merané ako hodnota zadržovania kvapaliny u vlákien. Jedno samostatné vlákno sacej vrstvy môže teda v porovnaní s jedným vláknom základnej vrstvy prijať a udržať menej tekutiny.
Sacia poduška 9, poprípade jej sacia vrstva 14., je prisatá na pás 111 prostredníctvom podtlaku, vytváraného vysávacím zariadením 23.. Tým sa docieli to, že časti vláknového materiálu sacej podušky 9 preniknú do prelomení 12, 13 pásu 111 tak, že sa v prelomeniach 12, 13 vytvoria výčnelky 15, ktoré vyčnievajú zo sacej vrstvy 14.
Tým sa dosiahne pevné zafixovanie sacej podušky 9 na základnej vrstve 11.
Vďaka nasaniu výčnelkov 15 sacej vrstvy 14 do štrbín 12 alebo do otvorov 12, teda do prelomení základnej vrstvy 11 je načechraný hydrofiIný vláknový materiál sacej podušky 9 v prelomeniach 12, 13 a v ich okolí oproti zvyškovým častiam sacej vrstvy 14 tak, že výčnelky 15 a v ich okolí tiež sacia vrstva 14 majú zníženú hustotu. Tým vznikajú rozdiely hustoty, ktoré ulahčujú transport prijatej tekutiny zo sacej vrstvy 14 do základnej vrstvy 11.
Okrem toho spôsobí opísané pripevnenie sacej podušky 9 na základnú vrstvu 11 tiež zväčšenie kontaktnej plochy medzi sacou poduškou 9 a základnou vrstvou 11 a tým tiež zväčšenie prijímacej plochy základnej vrstvy 11 pre tekutinu. Tým je urýchlené a uľahčené nasanie tekutiny do základnej vrstvy 11.
Sacia poduška 9 teda slúži v podstate na prijímanie tekutiny a na jej rozvádzanie. Oproti tomu základná vrstva 11 slúži v prvom rade na ukladanie tekutiny. Je teda výhodné, keď základná vrstva 11 obsahuje zreteľne vyšší podiel tekutinu superabsorbujúcich napúčavých látok než sacia poduška 9. Tak je podporená uskladňovacia funkcia základnej vrstvy 11, zatiaľ čo relatívne malý podiel napúčavých látok v sacej poduške 9 nemá žiadny negatívny vplyv na rozvádzaciu funkciu sacej vrstvy.
Po nanesení sacej podušky 9 na pás 111 je pás sacieho telesa delený naprieč pomocou rezacieho alebo deliaceho zariadenia 31, ktoré je znázornené iba schematicky, ďalej potom je vybavený fóliou 16 pre ochranu bielizne a krycou vrstvou 17. Potom je odtransportovaný na ďalšie spracovanie.
Pokiaľ je v plienkach použité sacie teleso podľa vynálezu, je moč najprv veľmi rýchlo prijatý sacou vrstvou 14. a rozvedený po celom sacom telese 10, pričom oblasti sacieho telesa 10 so zníženou hustotou, ktoré sú umiestnené v oblastiach prelomení 12, 13, lepšie odvedú privádzaný moč do základnej vrstvy 11. Vďaka tomuto prídavnému drenážnemu účinku a prelomeniami zväčšenej vrchnej ploche základnej vrstvy .11 je moč rýchlejšie prijatý základnou vrstvou 11, ktorá slúži ako uskladňovacia vrstva. Vlastné sacie teleso 10, tvorené sacou vrstvou 14 sacej podušky 9, je tak rýchlejšie pripravené na prijatie ďalšieho moču.
Telesná tekutina teda v plienke postupuje nerušene do základnej vrstvy, aby tam bola uskladnená a zadržovaná, a to vďaka relatívne kyprej, otvorenými pórmi vybavenej štruktúre sacej podušky a vďaka nízkej hodnote zadržovania tekutiny, ktorú vykazujú vlákna použité pre saciu podušku.

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Sacie teleso, predovšetkým pre plienky, vložky, vložky do slipov a pod., so základnou vrstvou (11) z hydrofilných vlákien, ktorá je vybavená prelomeniami (12, 13) a so sacou vrstvou (14) z hydrofilných vlákien, ktorá je umiestnená aspoň na jednej strane základnej vrstvy (11), pričom sacia vrstva (14) je prostredníctvom výčnelkov (15), vytvorených z jej vláknového materiálu, v zábere s prelomeniami (12, 13) základnej vrstvy (11) a špecifická schopnosť prijímať vodu celkovej štruktúry základnej vrstvy (11) je väčšia než u sacej vrstvy (14) a sacia vrstva (14) prijme rýchlejšie jednotku množstva tekutiny než základná vrstva (11), vyznačujúce sa tým, že hustota základnej vrstvy (11) je väčšia než hustota sacej vrstvy (14) , že sacia vrstva (14) má v oblasti prelomení (12, 13) a v oblasti do nich vyčnievajúcich výčnelkov (15) menšiu hustotu než ostatné oblasti sacej vrstvy (14), a že schopnosť prijímať vodu, merané ako hodnota zadržovania kvapaliny, hydrofilných vlákien základnej vrstvy (11) je väčšia, než u vlákien sacej vrstvy (14).
  2. 2. Sacie teleso podlá nároku 1, vyznačujúce sa tým, že prelomenia základnej vrstvy (11) pre prijatie výčnelkov (15) vyčnievajúcich zo sacej vrstvy (14), sú tvorené štrbinami (12) .
  3. 3. Sacie teleso podlá nároku 1, vyznačujúce sa tým, že prelomenia základnej vrstvy (11) pre prijatie výčnelkov (15) vyčnievajúcich zo sacej vrstvy (14), sú tvorené vyseknutými otvormi (13), ktoré majú kruhový, trojuholníkový, pravouhlý alebo iný geometrický tvar.
  4. 4. Sacie teleso podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že otvorené plochy prelomení (12, 13) zaujímajú medzi 0 % a 50 %, výhodne medzi 5 % a 25 %, predovšetkým 10 % celkovej plochy základnej vrstvy (11) -
  5. 5. Sacie teleso podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že vláknový materiál pre saciu vrstvu (14) je upravený pre zníženie schopnosti prijímať vodu, merané ako hodnota zadržovania kvapaliny hydrofilných vlákien.
  6. 6. Sacie teleso podľa nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že vláknový materiál pre saciu vrstvu (14) je tvorený syntetickými vláknami z polyesteru, polypropylénu a pod.
  7. 7. Sacie teleso podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že základná vrstva (11), vytvorená z hydrofilných vlákien, obsahuje superabsorbujúce napúčavé látky.
  8. 8. Sacie teleso podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že základná vrstva (11), vytvorená z hydrofilných vlákien, obsahuje spojivo.
  9. 9. Sacie teleso podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že sacia vrstva (14) obsahuje spojivo .
  10. 10. Sacie teleso podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že sacia vrstva (14), vytvorená z hydrofilných vlákien, a výčnelky (15), ktoré z nej vyčnievajú, obsahujú superabsorbujúce napúčavé látky.
  11. 11. Sacie teleso podlá nárokov 7 až 10, vyznačujúce sa tým, že podiel napúčavých látok v základnej vrstve (11) vztiahnutý na celkovú hmotnosť materiálu základnej vrstvy je väčší než podiel napúčavých látok v sacej vrstve (14) vztiahnutý na celkovú hmotnosť materiálu sacej vrstvy.
  12. 12. Spôsob výroby sacieho telesa, predovšetkým pre plienky, vložky, vložky do slipov a pod., predovšetkým podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov, pri ktorom sa pás (lľ) z hydrofilných vlákien predspracuje, predspracovaný pás (11') sa vybaví prelomeniami (12, 12', 13), na predspracovaný pás (11') sa ako sacia vrstva (14) nanesie ďalšia vrstva z hydrofilných látok, pás (lľ) so sacou vrstvou (14) sa rozdelí na jednotlivé sacie telesá, pričom pre nanesenie sacej vrstvy (14) sa na jednu stranu pásu (lľ) položí vláknový materiál a na druhej strane pásu (lľ) sa vytvorí podtlak pre vsatie častí vláknového materiálu sacej vrstvy (14) do prelomení (12, 13) pásu, vyznačujúci sa tým, že vláknový materiál sacej vrstvy (14) sa v oblasti prelomení (12, 13) a v nich sa nachádzajúcich výčnelkov (15) zhustí menej oproti vláknovému materiálu v ostatných oblastiach sacej vrstvy (14).
  13. 13. Spôsob podlá nároku 12, vyznačujúci sa tým, že prelomenia pásu (lľ), ktoré prijímajú vláknový materiál sacej vrstvy, sa vystrihnú, pričom vzniknú štrbiny (12).
  14. 14. Spôsob podlá nároku 12, vyznačujúci sa tým, že prelomenia pásu (lľ), ktoré prijímajú vláknový materiál sacej vrstvy (14), sa vyseknú do kruhového, pravouhlého, trojuhol níkového alebo iného geometrického tvaru, pričom vzniknú otvory (13).
  15. 15. Spôsob podľa nárokov 12 až 14, vyznačujúci sa tým, že pri predspracovaní pásu (11') sa do hydrofilného vláknového materiálu primiešajú superabsorbujúce napúčavé látky.
  16. 16. Spôsob podľa nárokov 12 až 15, vyznačujúci sa tým, že pri predspracovaní pásu (lľ) sa do hydrofilného vláknového materiálu primieša spojivo.
  17. 17. Spôsob podľa nárokov 12 až 16, vyznačujúci sa tým, že do hydrofilného vláknového materiálu pre saciu vrstvu (14) sa primiešajú superabsorbujúce napúčavé látky.
  18. 18. Spôsob podľa nárokov 12 až 17, vyznačujúci sa tým, že do hydrofilného vláknového materiálu pre saciu vrstvu (14) sa primieša spojivo.
  19. 19. Spôsob podľa nárokov 17 alebo 18, vyznačujúci sa tým, že primiešanie napúčavých látok a/alebo spojiva do vláknového materiálu pre saciu vrstvu (14) sa uskutoční pred uložením vláknového materiálu na pás (11'), ktorý tvorí základnú vrstvu (11).
SK26-96A 1993-07-23 1994-07-12 Nasávacie teleso, predovšetkým do plienok, vložiek SK280220B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4324802A DE4324802A1 (de) 1993-07-23 1993-07-23 Saugkörper, insbesondere für Windeln, Damenbinden, Slipeinlagen und dergleichen, und Verfahren zu dessen Herstellung
PCT/EP1994/002281 WO1995003020A2 (de) 1993-07-23 1994-07-12 Saugkörper, insbesondere für windeln, damenbinden, slipeinlagen und dergl. und verfahren zu dessen herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK2696A3 true SK2696A3 (en) 1996-10-02
SK280220B6 SK280220B6 (sk) 1999-10-08

Family

ID=6493571

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK26-96A SK280220B6 (sk) 1993-07-23 1994-07-12 Nasávacie teleso, predovšetkým do plienok, vložiek

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0710096B1 (sk)
AT (1) ATE156694T1 (sk)
CZ (1) CZ284041B6 (sk)
DE (2) DE4324802A1 (sk)
DK (1) DK0710096T3 (sk)
ES (1) ES2106554T3 (sk)
FI (1) FI960306A0 (sk)
HU (1) HU219966B (sk)
NO (1) NO954606D0 (sk)
PL (1) PL312657A1 (sk)
SK (1) SK280220B6 (sk)
WO (1) WO1995003020A2 (sk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE508400C2 (sv) * 1993-12-29 1998-10-05 Sca Hygiene Prod Ab Absorptionskropp i ett absorberande alster
US6319342B1 (en) 1998-12-31 2001-11-20 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of forming meltblown webs containing particles
US6417120B1 (en) 1998-12-31 2002-07-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Particle-containing meltblown webs
US6494974B2 (en) 1999-10-15 2002-12-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of forming meltblown webs containing particles
JP3878085B2 (ja) * 2002-08-09 2007-02-07 ユニ・チャーム株式会社 使い捨ての体液吸収性着用物品
US8093448B2 (en) 2008-08-05 2012-01-10 Johnson & Johnson Ind. E. Com LTDA Absorbent article including absorbent core having a plurality of first regions and a second region surrounding each of the first regions
US8871123B2 (en) 2008-08-05 2014-10-28 Johnson & Johnson Ind. E Com. Ltda. Method of making an absorbent core having a plurality of first regions and a second region surrounding each of the first regions
US20100036348A1 (en) * 2008-08-05 2010-02-11 Antonio Carlos Ribeiro De Carvalho Absorbent article including absorbent core having a plurality of first regions and a second region surrounding each of the first regions

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4027672A (en) * 1975-12-29 1977-06-07 Colgate-Palmolive Company Absorbent article with improved pad and method
US4259958A (en) * 1979-06-06 1981-04-07 Riegel Textile Corporation Multi-layer absorbent pad for disposable absorbent articles and process for producing same
US4333463A (en) * 1980-11-17 1982-06-08 Johnson & Johnson Baby Products Company Absorbent structure containing superabsorbent
DE3137839A1 (de) * 1981-09-23 1983-03-31 IPOS Gesellschaft für integrierte Prothesen-Entwicklung und orthopädietechnischen Service mbH & Co KG, 2120 Lüneburg Ausbildung eines flaechengebildes zur fluessigkeitsaufnahme und -speicherung
DE3205931C2 (de) * 1982-02-19 1985-08-29 Vereinigte Papierwerke Schickedanz & Co, 8500 Nürnberg Saugkissen für hygienische Zellstofferzeugnisse
GB2124907B (en) * 1982-08-07 1986-05-14 Smith & Nephew Ass Absorbent device for bodily liquids
US4676784A (en) * 1984-05-01 1987-06-30 Personal Products Company Stable disposable absorbent structure
DE3716271A1 (de) * 1987-05-15 1988-11-24 Ver Papierwerke Ag Rueckstellelastischer hygienischer zellstoffartikel
CA2123879A1 (en) * 1991-12-18 1993-06-24 Raymond P. Johnston Liquid management member for absorbent articles

Also Published As

Publication number Publication date
NO954606L (no) 1995-11-15
WO1995003020A3 (de) 1995-03-16
WO1995003020A2 (de) 1995-02-02
PL312657A1 (en) 1996-04-29
FI960306A (fi) 1996-01-23
ES2106554T3 (es) 1997-11-01
ATE156694T1 (de) 1997-08-15
CZ19996A3 (en) 1996-04-17
EP0710096A1 (de) 1996-05-08
EP0710096B1 (de) 1997-08-13
HU9503647D0 (en) 1996-03-28
NO954606D0 (no) 1995-11-15
SK280220B6 (sk) 1999-10-08
DE4324802A1 (de) 1995-01-26
DK0710096T3 (da) 1998-03-09
HU219966B (hu) 2001-10-28
FI960306A0 (fi) 1996-01-23
DE59403747D1 (de) 1997-09-18
HUT78031A (hu) 1999-05-28
CZ284041B6 (cs) 1998-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6573422B1 (en) Absorbent article with high absorbency zone
KR100188053B1 (ko) 수압으로 니들링된 부직 펄프 섬유 웹
CA2069682C (en) Clean dry facing needled composite
EP0235309B1 (en) Facing for absorptive articles and process for making it
AU740026B2 (en) Absorbent article
EP0959842B1 (en) An apertured covering sheet for an absorbent article and a method of producing the covering sheet
JP3319603B2 (ja) 高吸引及び高容量を示す吸収性製品用液体分配部材
HU217332B (hu) Abszorbens cikk összeolvasztott rétegekkel, folyadékáteresztő réteg abszorbens cikkekhez és eljárás abszorbens cikk két folyadékáteresztő rétegének felületi egyesítésére
MXPA01003682A (es) Tela de fibra unida perforada.
PL179001B1 (pl) Wyrób absorpcyjny higieny osobistej PL PL PL PL PL
JPH0260645A (ja) 迅速獲得性吸収性芯を有する吸収性物品
US6998512B2 (en) Fibrous material layer, method for its manufacture, and absorbent article comprising the material layer in question
SK57297A3 (en) Facing sheet for an absorbent article and method for producing same
EP0779066B1 (en) Liquid absorbent sphagnum moss article
JPS61125343A (ja) 吸収性物品の表面材およびその製法
SK2696A3 (en) Absorbent body, in particular for diapers, sanitary towels, panties protections and the like, and process of producing the same
CZ281567B6 (cs) Spojená kompozitní struktura absorbující kapalinu a způsob její výroby
CA2334343A1 (en) Unitary absorbent structure containing superabsorbent polymer
JPS62170565A (ja) 吸収性物品の表面材およびその製法
JPH09156014A (ja) 吸収性シート及びその製造方法並びに吸収性物品
US6738735B1 (en) Method of determining the efficiency of an absorbent article having two absorbent layers that each contain a superabsorbent
JPH03982Y2 (sk)
CA2121859C (en) Topsheet of body fluid absorptive articles and method for making same
MXPA97010506A (en) Absorbent pillows perforated for use in absorbent articles
CS233935B1 (cs) Savý výrobek pro jedno použiti