PL242461B1 - Kolejowy wagon transportowy - Google Patents

Kolejowy wagon transportowy Download PDF

Info

Publication number
PL242461B1
PL242461B1 PL438546A PL43854621A PL242461B1 PL 242461 B1 PL242461 B1 PL 242461B1 PL 438546 A PL438546 A PL 438546A PL 43854621 A PL43854621 A PL 43854621A PL 242461 B1 PL242461 B1 PL 242461B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pins
railway transport
transport car
bases
car according
Prior art date
Application number
PL438546A
Other languages
English (en)
Other versions
PL438546A1 (pl
Inventor
Mirosław Nader
Stanisław Nader
Original Assignee
Nader Miroslaw
Nader Stanislaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nader Miroslaw, Nader Stanislaw filed Critical Nader Miroslaw
Priority to PL438546A priority Critical patent/PL242461B1/pl
Publication of PL438546A1 publication Critical patent/PL438546A1/pl
Priority to EP22834759.7A priority patent/EP4373728A2/en
Priority to PCT/PL2022/000043 priority patent/WO2023003483A2/en
Publication of PL242461B1 publication Critical patent/PL242461B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/20Wagons or vans adapted for carrying special loads for forwarding containers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/18Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles
    • B61D3/182Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers
    • B61D3/184Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers the heavy vehicles being of the trailer or semi-trailer type
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D45/00Means or devices for securing or supporting the cargo, including protection against shocks
    • B61D45/007Fixing containers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D47/00Loading or unloading devices combined with vehicles, e.g. loading platforms, doors convertible into loading and unloading ramps
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T30/00Transportation of goods or passengers via railways, e.g. energy recovery or reducing air resistance

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest kolejowy wagon transportowy zawierający podwozie jezdne wyposażone w zespoły jezdne i środki sprzęgające z innymi wagonami i/lub szynowymi pojazdami napędowymi oraz co najmniej jedną przemieszczalną, z wykorzystaniem zamontowanego na podwoziu układu napędowego w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej podwozia, ruchomą platformę (3), przy czym układ napędowy zawiera co najmniej jeden silnik współpracujący z co najmniej jedną przekładnią cięgnową połączoną z ruchomą platformą charakteryzujący się tym, że ruchoma platforma zawiera co najmniej cztery ruchome mocowania w postaci trzpieni (41) wysuwanych nad powierzchnię platformy i umieszczonych na podstawach (42) zawierających mechanizm napędowy (43), przy czym trzpienie (41) umieszczone są wzdłuż dłuższych boków ruchomej platformy (3).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kolejowy wagon transportowy przeznaczony zwłaszcza do transportu pojazdów mechanicznych, w tym w szczególności samochodów ciężarowych i osobowych, jak i kontenerów.
W stanie techniki znane są różnego rodzaju systemy załadunku/rozładunku stosowane w transporcie kolejowym. Kolejowe wagony transportowe stosowane w tychże systemach są przeznaczone do konkretnego rodzaju załadunku, przy czym są to m.in. wagony dostosowane do przewozu pojazdów mechanicznych lub też wagony przeznaczone do przewozu kontenerów.
Przykładem wagonu, który przeznaczony jest do transportu kontenerów, może być ujawniony w opisie wzoru użytkowego PL66912Y1 dwuosiowy wagon do przewozu kontenerów, który charakteryzuje się tym, że zawiera zestawy kołowe usprężynowane w krótkich, końcowych ramach wyposażonych w trzpienie do mocowania kontenerów, przy czym końcowe ramy są połączone ze sobą poprzez teleskopową belkę grzbietową o zmiennej długości, której aktualna długość odpowiada długości aktualnie przewożonego kontenera, przy czym jej długość ustala mechanizm blokujący. Belka grzbietowa składa się z co najmniej dwóch rur o przekroju prostokątnym, zawierających pokrywające się otwory o przekroju prostokątnym, które przyjmują klin mechanizmu blokującego, usytuowany poprzecznie i wchodzący w pokrywające się otwory rur belki grzbietowej. Klin jest przegubowo zamocowany do dźwigni, która z kolei jest obrotowo zamocowana do rury zewnętrznej belki grzbietowej, przy czym położenie dźwigni jest utrzymywane sprężyną.
Znana jest również z opisu patentowego PL201607B1 ostoja wagonu towarowego z trzpieniami do mocowania kontenerów, której ostojnice stanowią belki zawierające poziome pasy górne i poziome pasy dolne, połączone pionowymi średnikami, przy czym pionowo usytuowane trzpienie związane z pasami górnymi znajdują się obok nich na wysięgnikach. Ostoja ta charakteryzuje się tym, że średniki ostojnic są położone niesymetrycznie względem pionowej osi symetrii jej przekroju poprzecznego, tak że są przesunięte w kierunku trzpieni, przy czym pionowa oś każdego trzpienia przebiega przez środek ścinania przekroju poprzecznego ostojnicy.
W przypadku wagonów przeznaczonych do transportu kontenerów jednym ze sposobów unieruchomienia ładunku są elementy wystające ponad powierzchnię ładowania, na przykład w postaci trzpieni, na które nakładane są kontenery. Jednakże ten sposób uniemożliwia przewożenie na takim wagonie pojazdów mechanicznych, gdyż elementy te uszkadzałyby np. opony pojazdów.
Celem wynalazku jest dostarczenie uniwersalnego kolejowego wagonu transportowego, który umożliwiałby bezpieczny transport zarówno pojazdów mechanicznych zwłaszcza TIR-ów, naczep, pojazdów specjalnych, jak i kontenerów.
Istotą wynalazku jest kolejowy wagon transportowy, zawierający podwozie jezdne wyposażone w zespoły jezdne i środki sprzęgające z innymi wagonami i/lub szynowymi pojazdami napędowymi, oraz co najmniej jedną przemieszczalną, w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej podwozia, ruchomą platformę sprzężoną z zamocowanym na podwoziu układem napędowym, przy czym układ napędowy zawiera co najmniej jeden silnik połączony z co najmniej jedną przekładnią cięgnową połączoną z ruchomą platformą, charakteryzujący się tym, że ruchoma platforma zawiera co najmniej cztery ruchome mocowania w postaci trzpieni, wysuwanych nad powierzchnię platformy, umieszczonych na podstawach zawierających mechanizm napędowy, przy czym trzpienie umieszczone są wzdłuż dłuższych boków ruchomej platformy.
Korzystnie, mechanizm napędowy podstaw trzpieni jest manualny lub hydrauliczny, lub pneumatyczny, lub hydrauliczno-pneumatyczny, lub elektryczny.
Korzystnie, mechanizm napędowy podstaw trzpieni wyposażony jest w system sterowania.
Korzystnie, system sterowania jest manualny lub elektryczny, lub zdalny.
Korzystnie, mechanizm napędowy podstaw trzpieni zawiera dźwignie do wysuwania trzpieni.
Korzystnie, mechanizm napędowy podstaw trzpieni zawiera elektroniczny moduł sterowania.
Korzystnie, podstawy trzpieni połączone są z jednym mechanizmem napędowym.
Korzystnie, każda z podstaw trzpieni ma niezależny mechanizm napędowy.
Korzystnie, ruchoma platforma zawiera osiem ruchomych mocowań.
Korzystnie, ruchoma platforma wyposażona jest w co najmniej dwie belki z rolkami usytuowane w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej podwozia, przy czym rolki znajdują się od strony podwozia i połączone są z cięgnem napędowym połączonym z układem napędowym ruchomej platformy.
Korzystnie, ruchoma platforma wyposażona jest w co najmniej dwa rzędy rolek usytuowane w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej podwozia.
Korzystnie, układ napędowy ruchomej platformy jest połączony z mechanizmem napędowym podstaw trzpieni.
Korzystnie, układ napędowy ruchomej platformy jest niezależny od mechanizmu napędowego podstaw trzpieni.
Kolejowy wagon transportowy według wynalazku może być stosowany zarówno do transportu pojazdów mechanicznych, jak i kontenerów. Zastosowanie wysuwanych mocowań, niezbędnych do prawidłowego zabezpieczenia kontenerów w trakcie transportu, umożliwia także transport pojazdów mechanicznych bez ryzyka uszkodzenia zarówno elementów przewożonego pojazdu np. w postaci kół, a także bez uszkodzenia wystających poza płaszczyznę platformy mocowań. Dzięki temu kolejowe wagony transportowe mogą być wykorzystywane do przewozu innych towarów niż zestawy drogowe. Transport pociągiem może mieć charakter mieszany, stąd mogą być przewożone zarówno pojazdy drogowe np. TIR-y oraz kontenery, jeśli będzie taka potrzeba, aby efektywnie wykorzystać wagony.
W przypadku transportu pojazdów mechanicznych na wagonach kolejowych mocowania wsuwane są poniżej płaszczyzny ruchomej platformy za pomocą mechanizmu napędowego podstaw, na których umieszczone są trzpienie. Rozmieszczenie ruchomych mocowań na ruchomej platformie odpowiada rozmiarom kontenerów i ich elementów mocujących, zwłaszcza kontenerów morskich np.: ISO20 lub ISO40. W przypadku gdy ruchoma platforma zawiera osiem ruchomych mocowań, możliwy jest bezpieczny transport jednego kontenera typu ISO40 lub też dwóch ISO20.
Wynalazek przedstawiono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kolejowy wagon transportowy według wynalazku w widoku schematycznym z boku z wsuniętym ruchomym mocowaniem, fig. 2 przedstawia schematyczny widok przekroju ruchomego mocowania kolejowego wagonu transportowego w pozycji wysuniętej ponad powierzchnię wagonu, zaś fig. 3 przedstawia schematyczny widok przekroju ruchomego mocowania kolejowego wagonu transportowego w pozycji wsuniętej pod powierzchnię wagonu.
Głównymi elementami przedstawionego na fig. 1 kolejowego wagonu transportowego 1 są podwozie jezdne 2 i znajdująca się na nim ruchoma platforma 3. Ruchoma platforma 3 sprzężona jest z układem napędowym zawierającym silnik oraz przekładnie cięgnową, co umożliwia wysunięcie ruchomej platformy 3 na rampę wyładowczą. Ruchoma platforma 3 może również zawierać belki z rolkami (niewidoczne na rysunku), które w pierwszym etapie wysuwają się na rampę wyładowczą, a następnie po nich wysunięta zostaje ruchoma platforma 3. Zarówno ruchoma platforma 3, jak i belki z rolkami sprzężone są z układem napędowym poprzez silnik połączony z układem cięgnowym. Ruchoma platforma 3 zawiera ruchome mocowania 4 w postaci trzpieni 41 umieszczonych na podstawach 42 połączonych z jednym mechanizmem napędowym 43. Poprzez mechanizm napędowy 43, którym w przykładzie wykonania jest silnik hydrauliczny, trzpienie 41 są wysuwane ponad powierzchnię ruchomej platformy 3, co umożliwia zabezpieczenie przeznaczonego do transportu kontenera. Umiejscowienie ruchomych mocowań 4 w ruchomej platformie 3 odpowiada narożom zaczepowym kontenerów.
W kolejnym przykładzie wykonania wynalazku może być zastosowanych osiem ruchomych mocowań 4 na ruchomej platformie, co umożliwia transport dwóch mniejszych kontenerów (np. ISO20) lub jednego dużego kontenera (np. ISO40). Na fig. 2 uwidoczniony jest trzpień zamocowany na podstawie w pozycji wysuniętej ponad powierzchnię ruchomej platformy 3, natomiast na fig. 3 uwidoczniono trzpień w pozycji wsuniętej pod powierzchnię ruchomej platformy. Jak zilustrowano na fig. 2 i fig. 3, zarówno mechanizm napędowy, jak i trzpień zamocowany na stałe na podstawie umieszczone są w ruchomej platformie 3, jednakże możliwe jest usytuowanie mechanizmu napędowego pod platformą 3 lub z jej boku.
Dla znawcy w dziedzinie wynalazku oczywista jest możliwość zastosowania mechanizmu napędowego w postaci silnika hydraulicznego lub elektrycznego zamiast silnika pneumatycznego, lub też innego rodzaju silnika, który może być połączony ze wszystkimi ruchomymi mocowaniami 4, jak też każde z ruchomych mocowań może mieć odrębny mechanizm napędowy, przy czym mechanizm napędowy 4 może być również ręczny i może być wyposażony w dźwignię konieczną do wysunięcia trzpienia 41 umieszczonego na stałe na podstawie.
W przypadku zastosowania silnika elektrycznego w mechanizmie napędowym, jest on zasilany poprzez odpowiednie złącze elektryczne z układu elektrycznego jednostki napędowej zespołu transportowego lub bezpośrednio z sieci trakcyjnej.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kolejowy wagon transportowy (1), zawierający podwozie jezdne (2) wyposażone w zespoły jezdne (21) i środki sprzęgające z innymi wagonami i/lub szynowymi pojazdami napędowymi, oraz co najmniej jedną przemieszczalną, w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej podwozia, ruchomą platformę (3) sprzężoną z zamocowanym na podwoziu układem napędowym, przy czym układ napędowy zawiera co najmniej jeden silnik połączony z co najmniej jedną przekładnią cięgnową połączoną z ruchomą platformą (3), znamienny tym, że ruchoma platforma (3) zawiera co najmniej cztery ruchome mocowania (4) w postaci trzpieni (41), wysuwanych nad powierzchnię platformy, umieszczonych na podstawach (42) zawierających mechanizm napędowy (43), przy czym trzpienie (41) umieszczone są wzdłuż dłuższych boków ruchomej platformy (3).
  2. 2. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm napędowy (43) podstaw (42) trzpieni (41) jest manualny lub hydrauliczny, lub pneumatyczny, lub hydrauliczno-pneumatyczny, lub elektryczny.
  3. 3. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm napędowy (43) podstaw (42) trzpieni (41) jest wyposażony w system sterowania.
  4. 4. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 3, znamienny tym, że system sterowania jest manualny lub elektryczny, lub zdalny.
  5. 5. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm napę- dowy (43) podstaw (42) trzpieni (41) zawiera dźwignie do wysuwania trzpieni (41).
  6. 6. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm napę- dowy (43) podstaw (42) trzpieni (41) zawiera elektroniczny moduł sterowania.
  7. 7. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że podstawy (42) trzpieni (41) połączone są z jednym mechanizmem napędowym (43).
  8. 8. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że każda z podstaw (42) trzpieni (41) ma niezależny mechanizm napędowy (43).
  9. 9. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ruchoma platforma (3) zawiera osiem ruchomych mocowań (4).
  10. 10. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ruchoma platforma (3) wyposażona jest w co najmniej dwie belki z rolkami usytuowane w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej podwozia, przy czym rolki znajdują się od strony podwozia (2) i połączone są z cięgnem napędowym połączonym z układem napędowym ruchomej platformy (3).
  11. 11. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ruchoma platforma (3) wyposażona jest w co najmniej dwa rzędy rolek usytuowane w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej podwozia.
  12. 12. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że układ napędowy ruchomej platformy (3) jest połączony z mechanizmem napędowym (43) podstaw (42) trzpieni (41).
  13. 13. Kolejowy wagon transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że układ napędowy ruchomej platformy (3) jest niezależny od mechanizmu napędowego (43) podstaw (42) trzpieni (41).
PL438546A 2021-07-21 2021-07-21 Kolejowy wagon transportowy PL242461B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL438546A PL242461B1 (pl) 2021-07-21 2021-07-21 Kolejowy wagon transportowy
EP22834759.7A EP4373728A2 (en) 2021-07-21 2022-07-21 Railway transport wagon
PCT/PL2022/000043 WO2023003483A2 (en) 2021-07-21 2022-07-21 Railway transport wagon

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL438546A PL242461B1 (pl) 2021-07-21 2021-07-21 Kolejowy wagon transportowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL438546A1 PL438546A1 (pl) 2022-01-31
PL242461B1 true PL242461B1 (pl) 2023-02-27

Family

ID=80111613

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL438546A PL242461B1 (pl) 2021-07-21 2021-07-21 Kolejowy wagon transportowy

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP4373728A2 (pl)
PL (1) PL242461B1 (pl)
WO (1) WO2023003483A2 (pl)

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1196573B (de) * 1960-04-22 1965-07-08 Engelbert Ewers Dipl Ing Gueterbefoerderungs- und Umschlagsystem des kombinierten Verkehrs
DE3023514C2 (de) * 1980-06-24 1983-01-27 Waggonfabrik Talbot, 5100 Aachen Vorrichtung zur Verriegelung von Containern oder Wechselaufbauten auf Tragfahrzeugen o.dgl.
DE4222956A1 (de) * 1992-07-13 1994-01-20 Feustle Gerhard Dipl Ing Fh Güterwaggon in Tiefladebauweise
SE9402504D0 (sv) * 1994-07-18 1994-07-18 Sten Loevgren Förfarande och anordning för hantering av laster
JPH10119772A (ja) * 1996-10-23 1998-05-12 Masaaki Miura 貨車用自動車積み降ろし装置と 積み降ろし方法
DE19718528C1 (de) * 1997-05-02 1998-12-03 Fahrzeugtechnik Dessau Gmbh Einrichtung zum Befestigen von Behältern auf Tragfahrzeugen, insbesondere zum Verriegeln von Containern auf Eisenbahnwagen
KR200338604Y1 (ko) * 2003-10-23 2004-01-16 석 경 이 철도차량용 컨테이너의 자동록킹장치
DE202006012441U1 (de) * 2006-08-11 2006-11-30 WELITA Wärme- Elektro- und lichttechnische Anlagen GmbH Ladepalette auf Gleisfahrzeuge für den Transport von Kraftfahrzeugen
KR101085545B1 (ko) * 2009-08-07 2011-11-24 (주) 정설시스템 컨테이너의 로딩/언로딩이 가능한 화차
ITCO20130012A1 (it) * 2013-03-25 2014-09-26 Oltre S R L Sistema per il carico/scarico di casse o basi per trasporto merci e veicolo gommato

Also Published As

Publication number Publication date
WO2023003483A4 (en) 2023-06-29
PL438546A1 (pl) 2022-01-31
WO2023003483A2 (en) 2023-01-26
WO2023003483A3 (en) 2023-04-20
EP4373728A2 (en) 2024-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4685399A (en) Intermodal transport
US10583847B2 (en) Raisable carrying device
RU2374107C2 (ru) Способ перегрузки грузов и соответствующая транспортная система
US6460468B1 (en) Intermodal transport system
LT6646B (lt) Vagonas-platforma automobilinių puspriekabių ir didelės talpos konteinerių pervežimui
US2787971A (en) Method for the transportation of freight
PL202073B1 (pl) System transportu bimodalnego oraz sposób przeładunku towarów w systemie transportu bimodalnego
EP1519868B1 (de) Verfahren zum be- und entladen von schienenwaggons sowie vorrichtung, waggongestell und waggonaufsatz zum durchführen des verfahrens
CN211592556U (zh) 驮背运输车
CN111032473A (zh) 用于运输可拆卸货运模块的通用系统
CN110884513B (zh) 驮背运输车
US3363803A (en) Corner member for van size cargo container
PL180255B1 (pl) Platforma kolejowa PL PL PL
US3028023A (en) System of handling freight
US3070041A (en) Highway-railway transportation system and apparatus
PL196056B1 (pl) Pojazd transportowy do przewozu przedmiotów o dużych rozmiarach, zwłaszcza niskopodłogowy i zespół złożony z takich pojazdów
PL242461B1 (pl) Kolejowy wagon transportowy
US3802354A (en) Cargo handling and transportation system
CN212148844U (zh) 锁闭装置、凹底架及具有其的驮背运输车
RU2724918C1 (ru) Вагон-платформа для контрейлерных и комбинированных контрейлерно-контейнерных перевозок
CN108909841B (zh) 一种车架及公铁两用车
US3677192A (en) Cargo handling and transportation system
US2843276A (en) System for loading and unloading of truck-trailers and railroad cars
CN111361587B (zh) 锁闭装置、凹底架及具有其的驮背运输车
US20080229568A1 (en) Method for assembling a semi-trailer