Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są kompleksowe związki krzemu organicznego, sposób otrzymywania kompleksowych związków krzemu organicznego oraz zastosowanie kompleksowych związków krzemu organicznego.
Znane są z literatury specjalistycznej i patentowej cytrynianowe kompleksy krzemu organicznego. W celu zapobiegania oligomeryzacji w roztworach wodnych organicznych związków krzemu są one stabilizowane kwasem cytrynowym lub jego solami, a następnie stosowane jako najbardziej przyswajalne suplementy diety oraz w celach terapeutycznych i kosmetycznych.
Przykładowo w opisie patentowym US 3 914 416 opisano otrzymywanie kompleksów metylosilanetriolu z kwasem salicylowym lub mannurowym, które są stabilne w wodnych roztworach od pH 1 do 8. Powyższe stabilizowane kompleksy krzemu mają zastosowanie w różnorakich kosmetykach i jako preparaty terapeutyczne.
W kolejnym opisie patentowym US 4 994 445 przedstawiono wodne kompozycje do leczenia układu krążenia i posiadające dobre działania terapeutyczne. Wodna kompozycja składa się z organicznego krzemu stabilizowanego kwasem cytrynowym, kwasem salicylowym oraz innymi kwasami organicznymi. Ponadto kompozycja lecznicza zawiera co najmniej jeden metal wybrany z grupy składającej się z tytanu, cyrkonu, wanadu, chromu, rodu, złota, irydu, platynowców i innych.
W opisie patentowym US 5 391 546 przedstawiono wodne kompozycje terapeutyczne składające się z organicznych związków krzemu stabilizowanych kwasem cytrynowym lub salicylowym oraz tiosiarczanem sodu lub magnezu.
W opisie patentowym FR 2 684 002 do leczenia chorób wirusowych przedstawiono kompozycje wodne zawierające krzem organiczny, stabilizowany przez jeden lub więcej kwasów organicznych lub ich soli do pH w zakresie 3,5-8. W przykładach wykonania do stabilizacji krzemu organicznego zastosowano kwas cytrynowy. Do powyższej kompozycji leczącej choroby wirusowe zastosowano organiczne i nieorganiczne związki siarki z wyłączeniem tiosiarczanów.
W opisach patentowych GB 955 969 i GB 1 206 790 przedstawiono metody otrzymywania organicznych kompleksów krzemu. Do otrzymywania organicznych kompleksów krzemu użyty jest kwas salicylowy i jego pochodne, kwas cytrynowy lub ich sole. PH powyższych kompleksów ustala się poprzez obróbkę żywicami jonowymiennymi.
Z polskiego patentu PL 214750 znane są kompleksowe związki krzemu organicznego z cytrynianem boru, które do odpowiedniego odczynu pH, korzystnie 5,5-8,0, koryguje się nieszkodliwymi dla człowieka i zwierząt kwasami lub alkaliami. Tymi alkaliami są jednowartościowe metale.
Twórcy od wielu lat prowadzili wszechstronne poszukiwania nad wynalezieniem nowych, bioprzyswajalnych kompleksów z organicznym krzemem, które byłyby stabilne w szerokim zakresie pH, nietoksyczne dla żywych organizmów, jednocześnie posiadały właściwości biobójcze, konserwujące i regenerujące ludzką skórę.
Tym poszukiwanym związkiem, który tworzy stabilne kompleksowe związki z organicznym krzemem jest cytrynian boru o wzorze cząsteczkowym C18H15BO21 i ciężarze cząsteczkowym 578,1, który jest znanym związkiem chemicznym, produkowanym przez wiele firm, do różnorakich zastosowań w przemyśle. Cytrynian boru 5% - proszek, który zawiera 5% boru w przeliczeniu na bor, jest nietoksyczny dla człowieka, dopiero dawki powyżej 500 mg/ człowieka/dobę mogą spowodować problemy układu pokarmowego takie jak: nudności, biegunka, osłabienie apetytu i inne.
W stanie techniki znany jest również dimetyloaminoetanol, który jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminoalkoholi. Dimetyloaminoetanol w organizmach ludzkich jest prekursorem syntezy acetylocholiny i służy jako lek stymulujący ośrodkowy układ nerwowy, podnosi zdolność koncentracji i sprawność psychofizyczną, zmniejsza zapotrzebowanie na sen, uspakaja i poprawia nastrój. Ponadto dimetyloaminoetanol ma właściwości przeciwzapalne i ujędrniające skórę. Sole organiczne i nieorganiczne dimetyloaminoetanolu stosowane są do produkcji suplementów diety i wykorzystywane w kosmetykach.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w dniu 9 marca 2016 r. jako nowy składnik żywności z całej gamy związków krzemu organicznego dopuścił tylko monometylosilanetriol w stężeniach 100-150 mg Si/l.
Dlatego poniższe przykłady ograniczają się wyłącznie do monometylosilanetriolu w niskich stężeniach krzemu organicznego na litr.
PL 239 956 B1
Nieoczekiwanie okazało się, że nowy związek w postaci kompleksowych związków krzemu organicznego z cytrynianem boru oraz dimetyloaminoetanolem bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu różnych chorób oraz w kosmetyce zwłaszcza do regeneracji naskórka. Problem regeneracji naskórka jest szczególnie istotny przy zabiegach kosmetycznych z użyciem technologii laserowej, które to zabiegi stają się coraz bardziej popularne i stosowane są w wielu gabinetach kosmetycznych jako zabieg powierzchniowy, korygujący zmarszczki, cellulit, rozstępy oraz blizny.
Kompleksowe związki krzemu organicznego z cytrynianem boru i dimetyloaminoetanolem według wynalazku przedstawione ogólnym wzorem
[CH3Si(OMe)3]m [Cl8Hl5BO2l]n [DMAE]p gdzie Me oznacza alkaliczny, jednowartościowy metal lub wodór, DMAE oznacza dimetyloaminoetanol, m ma wartość 1-3, n ma wartość 1-20, p ma wartość od 10-100.
Sposób wytwarzania kompleksowych związków krzemu organicznego charakteryzuje się tym, że do wodnego roztworu cytrynianu boru przy ciągłym, intensywnym mieszaniu dozuje się w sposób ciągły lub porcjami alkaliczny monometylosilanetriol w stosunku molowym 3-1 do 1-20, w temperaturze od 0 do 90°C, a następnie tak otrzymany wodny roztwór organicznych związków krzemu i boru zobojętnia się dimetyloaminoetanolem do odpowiedniego odczynu pH, korzystnie 5,0-9,0.
Kompleksowe związki krzemu organicznego do zastosowania jako samodzielny lek albo składnik produktów farmaceutycznych, do zastosowania w suplementach diety oraz do zastosowania w postaci samodzielnego kosmetyku albo w postaci składnika w produktach kosmetycznych.
Otrzymane według wynalazku nowe cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowe kompleksy organicznego krzemu są nietoksyczne, a dodatkowo zawierają niezbędny dla organizmów żywych organiczny bor i dimetyloaminoetanol. Znajdą one zastosowanie jako cenne suplementy krzemu i boru dla ludzi, zwierząt i ptaków.
Otrzymywane według wynalazku nowe cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowe kompleksy organicznego krzemu znajdą zastosowanie w leczeniu różnorakich chorób skórnych, ran, odleżyn i w zwalczaniu różnorakich infekcji pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego i wirusowego.
Otrzymywane według wynalazku nowe cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowe kompleksy organicznego krzemu znajdą zastosowanie w kosmetyce jako toniki, kremy, maści, szampony, odżywki do włosów i paznokci oraz inne środki pielęgnujące skórę, paznokcie i włosy.
Do tak otrzymanych związków korzystne jest dodanie mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju ludzi, zwierząt i ptaków, takich jak magnez, wapń, potas, siarka, żelazo, chrom, cynk, miedź, mangan, kobalt, molibden, selen, srebro, tytan, wanad, złoto, platynowce lekkie i ciężkie i inne.
Korzystnym jest również, dodanie związków kompleksujących wapń, magnez i inne metale znajdujące się w wodzie. Jako związki kompleksujące powyższe metale stosuje się sole i/lub kwasy aminokarboksylowe, aminobursztynowe, aminohydroksybursztynowe, aminofosforowe, fosfonokarboksylowe, polikarboksylowe, alkilohydroksykarboksylowe, hydroksykarboksylowe i inne.
Korzystnym jest aby do nowych cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu według wynalazku dodawać związki wielkocząsteczkowe naturalne i/lub sztuczne takie jak polikrzemiany, polifosforany, klej stolarski, żelatyna, pepton, różnorakie hydrolizaty białka zwierzęcego czy roślinnego, skrobia, celuloza i jej pochodne, alkohol poliwinylowy, poliwinylopirolidon, kopolimery i homopolimery kwasu akrylowego i/lub metaakrylowego lub innych związków nienasyconych, poliasparginiany, poliglutaminiany i inne.
Korzystnym jest, aby do nowych cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu według wynalazku dodawać anionowe, niejonowe, kationowe i/lub amfoteryczne związki powierzchniowo czynne. W celu obniżenia napięcia powierzchniowego roztworów wodnych, dyspergowania słabo rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu, składników maści, kremów, szamponów i innych nierozpuszczalnych lub słabo rozpuszczalnych składników w wodzie oraz co najważniejsze lepszej penetracji w głąb skóry ludzkich tkanek.
Korzystnym jest, aby do nowych cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu według wynalazku dodawać rozpuszczalniki organiczne mieszające się z wodą w ilości do 40% wagowych, korzystnie niższe alkohole alifatyczne takie jak alkohol etylowy, alkohol propylowy, alkohol izopropylowy, dimetylosulfotlenek, glikole alifatyczne, poliglikole etylenowe i/lub propylenowe produkty etoksylacji gliceryny i cukrów i inne nietoksyczne dla człowieka i zwierząt rozpuszczalniki.
PL 239 956 B1
Korzystnym jest, aby do nowych cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu według wynalazku dodawać znane związki biobójcze, korzystnie sulfonamidy, antybiotyki, ditiokarbaminiany, izotiazolony, fenol i jego pochodne, tiopirydyny i jej pochodne, kwas benzoesowy i jego pochodne.
Korzystnym jest, aby do nowych cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu według wynalazku dodawać nieorganiczne związki siarki takie jak tiosiarczany, siarczyny, pirosiarczyny.
Korzystnym jest, aby do nowych cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu według wynalazku dodawać związki utleniające takie jak: H2O2 nadtlenki wapnia i magnezu, nadsiarczany, chlorany, nadchlorany, chloryny, bromiany, nadbromiany, jodany, jod i inne.
Korzystnym jest, aby do nowych cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu według wynalazku dodawać substancje smakowo-zapachowe w ilości do 1% wagowych.
Korzystnym jest, aby do nowych cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu według wynalazku dodawać barwniki organiczne w ilości do 0,1% wagowych.
Przedmiot wynalazku zostanie dokładnie objaśniony w poniższych przykładach nie ograniczając jego zakresu.
P r z y k ł a d 1
Do reaktorka szklanego wyposażonego w szybkoobrotowe mieszadło wprowadzono w temperaturze pokojowej 800 g wody destylowanej, a następnie wsypano 5,0 g cytrynianu boru. Po rozpuszczeniu składników dozowano porcjami monometylosilanetriol potasowy w postaci 25% roztworu w ilości 3,0 g. Po wymieszaniu składników skorygowano pH dimetyloaminoetanolem na 8,5. Ilość zużytego dimetyloaminoetanolu wyniosła 10,5 g. Całość uzupełniono wodą destylowaną do pojemności 1 dm3. Zawartość organicznego boru w otrzymanym roztworze wynosi 0,25 g, co odpowiada 23,15 milimola (mM), a zawartość organicznego krzemu 0,10 g, co odpowiada 3,6 mM. 14 g dimetyloamino etanolu jest to 118 mM. Stosunek molowy krzemu do boru do dimetyloaminoetanolu wynosi 1: 6,4 : 32,8.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano. Po każdorazowym odmrożeniu próbka była klarowna bez żadnych zmętnień czy wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 2
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 850 g wody technologicznej o temperaturze 85°C i twardości 18°N, następnie wsypano 2 g soli disodowej kwasu etylenodiaminotetraoctowego (Na2EDTA) i 3,5 g cytrynianu boru. Po wymieszaniu składników, przy intensywnym mieszaniu wkroplono powoli 2,5 g 30% monometylosilanetriol potasowy. Po wymieszaniu składników doprowadzono odczyn pH do 6,5 za pomocą 10% dimetyloaminoetanolu, którego użyto 45 g. Całość uzupełniono wodą technologiczną do pojemności 1 dm3. Zawartość krzemu w otrzymanej próbce wynosi 100,8 mg, co odpowiada 3,6 mM, a zawartość boru 175 mg, co odpowiada 16,2 mM a dimetyloaminoetanolu 4,5 g co odpowiada 50,6 mM. Z powyższego wynika, że stosunek molowy krzemu do boru i dimetyloaminoetanolu wynosi jak 1 : 4,5 : 14.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano. Po każdorazowym odmrożeniu próbka była bezbarwna, klarowna bez żadnych zmętnień czy wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 3
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 790 g wody destylowanej o temperaturze 35°C zadozowano 5,5 cytrynianu boru. Następnie przy intensywnym mieszaniu dozowano kroplami monometylosilaneriol potasowy w postaci 25% roztworu w ilości 3,4 g. Po wymieszaniu składników doprowadzono odczyn reagentów do pH 6,8 za pomocą 10% dimetyloaminoetanolu, którego zużyto 65 g. Całość uzupełniono wodą destylowaną do pojemności 1 dm3. Zawartość organicznego boru w otrzymanym roztworze wynosi 275 mg co odpowiada 25,46 mM, a zawartość organicznego krzemu 120 mg, co odpowiada 4,1 mM, 6,5 g dimetyloaminoetanolu jest to 73 Mm.
Z powyższego wynika, że stosunek molowy organicznego krzemu do boru do dimetyloaminoetanolu wynosi 1: 6,2: 17,8.
Powyższe cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowe kompleksy organicznego krzemu wielokrotnie zamrażano i odmrażano. Po każdorazowym odmrożeniu próbka była klarowna, bez żadnych zmętnień, czy wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności kompleksów organicznego krzemu.
PL 239 956 B1
P r z y k ł a d 4
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 700 g wody demineralizowanej o temperaturze 65°C, następnie wsypano 1,2 g soli disodowej kwasu etylenodiamino octowego (Na2EDTA) i 5,0 g cytrynianu boru. Przy intensywnym mieszaniu dozowano monometylosilanetriol sodu w postaci 20% roztworu, w ilości 4,2 g. Po wymieszaniu składników skorygowano pH do 8,5 za pomocą 15% dimetyloaminoetanolu, którego zużyto 112 g. Całość uzupełniono wodą demineralizowaną do pojemności 1 dm 3.
Zawartość organicznego boru w otrzymanym roztworze wynosi 250 mg co odpowiada 23,15 Mm, a zawartość organicznego krzemu w otrzymanym roztworze 110 mg, co odpowiada 3,9 Mm, 16,8 g dimetyloaminoetanolu stanowi 188,7 Mm. Z powyższego wynika, że stosunek molowy organicznego krzemu do organicznego boru do dimetyloamino etanolu wynosi jak: 1: 5,9: 48,4.
Powyższe cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowe kompleksy organicznego krzemu wielokrotnie zamrażano i odmrażano i za każdym razem roztwór był klarowny, bez żadnych wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 5
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 750 g demineralizowanej wody o temperaturze 5°C, następnie wsypano 1,2 g cytrynianu boru. Po rozpuszczeniu składników przy intensywnym mieszaniu dozowano porcjami monometylosilanetriol potasowy w postaci 25% roztworu w ilości 2,4 g. Po wymieszaniu składników skorygowano pH na 5,5 dimetyloaminoetanolem którego użyto 4 g. Następnie przy ciągłym mieszaniu dodano 2,0 g 10% roztworu kompleksu tiosiarczanu srebra o wzorze [Ag(S2O3)2]-3. Całość uzupełniono wodą destylowaną do pojemności 1 dm3.
Stężenia poszczególnych pierwiastków w wyżej zsyntezowanej próbce przedstawiają się następująco: organicznego boru - 0,06 g, co odpowiada 5,5 mM, zawartość krzemu 0,08 g, co odpowiada 2,85 mM, a dimetyloaminoetanolu 4 g co odpowiada 44,9 mM. Stosunek molowy krzemu do boru do dimetyloamino etanolu wynosi 1 : 1,9 : 15,7. Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano i za każdym razem roztwór był klarowny bez żadnych wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 6
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 700 g wody destylowanej o temperaturze 75°C, następnie wsypano 2,2 g cytrynianu boru i 0,2 g węglanu magnezu (odczynnik-czysty do analiz).
Po rozpuszczeniu składników wkraplano powoli przy intensywnym mieszaniu 31 g 45% monometylosilanotriol sodowy. Po wymieszaniu składników skorygowano pH na 7,6 dimetyloaminoetanolem, którego zużyto 88g 10%. Całość uzupełniono wodą destylowaną do pojemności 1 dm3. Zawartość organicznego boru w otrzymanym roztworze wynosi 0,11 g, co odpowiada 10,2 mM, zawartość organicznego krzemu 0,24 g, co odpowiada 8,7 mM i dimetyloaminoetanolu 8,8 g, co odpowiada 98,8 mM. Stosunek molowy krzemu do boru do dimetyloamino etanolu jest jak 1: 1,2 : 11,6.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano i każdorazowo roztwór był klarowny bez żadnych wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 7
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 900 g wody demineralizowanej o temperaturze 45°C i wsypano 4,4 g cytrynianu boru. Po rozpuszczeniu składników, przy intensywnym mieszaniu dozowano monometylosilanotriol sodu w postaci 22% roztworu w ilości 3,8 g. Po wymieszaniu składników skorygowano pH do 8,8 za pomocą 20% dimetyloaminoetanolu, którego zużyto 98 g. Całość uzupełniono wodą do pojemności 1 dm3. Zawartość boru w otrzymanym preparacie wynosi 220 mg, co odpowiada 20,4 mM, a zawartość krzemu 110 mg, co odpowiada 3,9 mM, dimetyloaminoetanolu 100% zużyto 19,6 g co odpowiada 220,2 mM. Z powyższego wynika, że stosunek molowy krzemu do boru i dimetyloaminoetanolu wynosi jak 1: 5,2 : 55,5.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrożono i odmrożono i po każdorazowym odmrożeniu była ona klarowna, bez żadnych zmętnień czy wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 8
Zastosowanie w kosmetyce do redukcji zmarszczek na skórze.
Cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowy kompleks organicznego krzemu jak w przykładzie 1 zmieszano z argininą. Otrzymano roztwór w postaci mgiełki aplikowano metodą infuzji tlenowej na obszar skóry poddany badaniu.
Badaniu zostały poddane 22 osoby w wieku 30-60 lat. W celach porównawczych osoby próby badawczej zostały podzielone na dwie grupy jedenastoosobowe.
PL 239 956 Β1
Pierwsza podgrupa (11 osób) została poddana działaniu roztworu cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu z argininą w postaci mgiełki, który wprowadzano metodą infuzji tlenowej na obszarze skóry poddanej badaniu z częstotliwością 1 raz w tygodniu. Analiza skóry uwidoczniła u 9 osób cerę ze zmarszczkami elastotycznymi i posłonecznymi (ok. 40 roku życia.), u 1 osoby cerę ze zmarszczkami ekspresyjnymi, mimicznymi (ok. 30 r. ż), u 1 osoby cerę ze zmarszczkami atroficznymi (ok. 50 roku życia).
Druga podgrupa (11 osób) została poddana działaniu roztworu cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu z argininą w postaci mgiełki, wprowadzanego metodą infuzji tlenowej na obszarze skóry poddanej badaniu przez pierwsze trzy tygodnie z częstotliwością raz w tygodniu. Następnie w czwartym tygodniu został zastosowany laser, po którym został użyty żel z cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksami organicznego krzemu, który następnie został przekazany do pielęgnacji domowej. Analiza uwidoczniła u 7 probantów cerę ze zmarszczkami elastotycznymi i posłonecznymi (ok. 40 roku życia), 2 osób cerę ze zmarszczkami ekspresyjnymi i mimicznymi (ok. 30 roku życia), u 2 osób cerę ze zmarszczkami atroficznymi (ok. 50 roku życia).
Do wszystkich zabiegów parametry zabiegowe były dobierane dla każdego z pacjentów indywidualnie, zgodnie z poniższą tabelą:
ifiiiniiif.i>.i>ii>.ifiiiii>iif.».i>.iin>ri |
mrorróY skóry mi |
κυοτυρ skorym |
OMZAff ia&fgowt |
energia |
g&tośź |
przejścia |
energia |
gęilaić |
przejścia |
po&zki/aoto |
80tnl-160ml |
2-3 |
263 |
60ml-120mJ* |
1-2 |
1-2 |
oMks oko/ nos;
many |
120 ml-160 ml |
2-3 |
2-3 |
80 ml-120 ml* |
1-2 |
1-2 |
górna/ óoina powieka. okolKousr |
60mi-160mJ
80 ml-160 ml |
1-3
1-3 |
|
60 ml-120 ml»
60 ml-120 ml* |
1-2 |
1-2 |
Seria zabiegów z wykorzystaniem cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu z argininą, wprowadzanego infuzją tlenową, wykonywana u probantów raz w tygodniu przez okres trzech tygodni, wpływała znacząco na nawilżenie naskórka. Odpowiednie nawilżenie sprawia, iż skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna po zakończeniu terapii przeciwzmarszczkowej. Zabieg w dużo mniejszym stopniu działa na likwidację czy spłycenie zmarszczek, jego skuteczność ocenia się na poziomie 36,4%. Seria zabiegów z wykorzystaniem cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu z argininą wprowadzanego infuzją tlenową w połączeniu z zabiegiem laserem frakcyjnym wpływał znacząco na wzrost nawilżenia i elastyczności skóry. Dodatkowo połączenie zabiegu infuzji tlenowej z laserem frakcyjnym okazało się wysoce efektywne w usuwaniu zmarszczek. Skuteczność zabiegu w usuwaniu zmarszczek kształtowała się na poziomie ok. 73% a jego efekty porównywalne były do co najmniej dwóch zabiegów laserem frakcyjnym.
Przykład 9
Zastosowanie w redukcji lipodystrofii (cellulitu).
Cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowe kompleksy organicznego krzemu jak w przykładzie 1 zmieszano z kofeiną. Otrzymaną mieszaninę w postaci żelu wprowadzano ultradźwiękami (liposukcja kawitacyjna).
Badaniu zostały poddane 22 osoby w wieku 30-60 lat. Osoby próby badawczej zostały podzielone na dwie grupy jedenastoosobowe. I podgrupa została poddana działaniu trzem zabiegom z wykorzystaniem cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu zmieszanych z kofeiną w postaci żelu wprowadzanego ultradźwiękami (liposukcja kawitacyjna), z częstotliwością 1 raz w tygodniu. Analiza uwidoczniła u 4 osób cellulit II stopnia, u 4 osób cellulit I stopnia, u 3 osób cellulit III stopnia na podstawie skali Nurnbergera-Mullera. II podgrupa została poddana działaniu cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu zmieszanych z kofeiną w postaci żelu wprowadzanego za pomocą ultradźwięków (liposukcji kawitacyjnej), za
PL 239 956 B1 biegi wykonywane były przez pierwsze trzy tygodnie z częstotliwością raz w tygodniu. W czwartym tygodniu został zastosowany laser Nd;Yag 1064 nm „Genesis”. Po zabiegach został użyty żel zawierający cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowe kompleksy organicznego krzemu w postaci żelu, który następnie został przekazany do pielęgnacji domowej. Analiza uwidoczniła u 6 osób cellulit II stopnia, u 5 osób cellulit III stopnia na podstawie skali Nurnbergera-Mullera.
Do porównania efektów terapii brano pod uwagę: stopień nasilenia defektu (na podstawie skali Numbergera-Mullera), pomiar obwodu w miejscu badanego fragmentu ciała, badanie usg wysokich częstotliwości. Efektem skuteczności kuracji antycellulitowej jest wyrównanie granicy między tkanką podskórną a skórą właściwą oraz zmniejszenie grubości tkanki podskórnej. Spadek wartości tych dwóch parametrów dowodzi skuteczności terapii antycellulitowej i poprawy kondycji skóry.
Seria zabiegowa z wykorzystaniem ultradźwiękowej metody wprowadzania substancji aktywnej cytrynianowo-boranowo-dimetyloaminoetanolowych kompleksów organicznego krzemu w postaci żelu z kofeiną w ocenie wzrokowej i palpacyjnej wpływała na nawilżenie naskórka oraz wzrost elastyczności skóry u badanej grupy. Skuteczność tej metody w eliminowaniu stopnia nasilenia defektu (na podstawie badania usg) wykazana została na poziomie 54,5% u badanej grupy. Czyli u ponad połowy badanych osób (w danej podgrupie) zabieg był efektywny. Seria zabiegowa z wykorzystaniem substancji aktywnej z laserem (głowicą lasera Genesis Nd:Yag 1064 nm) w ocenie wzrokowej i palpacyjnej wpływała znacząco na nawilżenie i elastyczność naskórka. Skuteczność tej metody w eliminowaniu stopnia redukcji defektu (na podstawie badania usg) wykazana została na poziomie 72,7% u badanej podgrupy.