PL234600B1 - Komplet odzieży roboczej - Google Patents

Komplet odzieży roboczej Download PDF

Info

Publication number
PL234600B1
PL234600B1 PL418438A PL41843816A PL234600B1 PL 234600 B1 PL234600 B1 PL 234600B1 PL 418438 A PL418438 A PL 418438A PL 41843816 A PL41843816 A PL 41843816A PL 234600 B1 PL234600 B1 PL 234600B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sewn
workwear
die
blouse
trousers
Prior art date
Application number
PL418438A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418438A1 (pl
Inventor
Krzysztof Korzep
Wiesław Korzep
Original Assignee
Korzep Krzysztof Hetman Produkcja Spolka Cywilna
Korzep Wieslaw Hetman Produkcja Spolka Cywilna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Korzep Krzysztof Hetman Produkcja Spolka Cywilna, Korzep Wieslaw Hetman Produkcja Spolka Cywilna filed Critical Korzep Krzysztof Hetman Produkcja Spolka Cywilna
Priority to PL418438A priority Critical patent/PL234600B1/pl
Publication of PL418438A1 publication Critical patent/PL418438A1/pl
Publication of PL234600B1 publication Critical patent/PL234600B1/pl

Links

Landscapes

  • Outer Garments And Coats (AREA)
  • Details Of Garments (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest komplet odzieży roboczej. Wynalazek stosuje się w konstrukcji spodni roboczych i bluzy roboczej, szczególnie takich, które zakrywają całość postury ich użytkownika z wyłączeniem stóp, dłoni i głowy.
Wiadomym jest, że odzież robocza winna spełniać wysokie wymogi wytrzymałościowe co do powierzchni ubrania, ale również w newralgicznych miejscach, jakim są szwy takiego ubrania. Dotychczas próbowano to zapewnić poprzez zwiększanie grubości materiału, z którego wykonywana była taka odzież, czy też poprzez naszywanie w pewnych miejscach kolejnych warstw, wzmocnień, także z innego odpornego na uszkodzenia materiału, np. z twardej, grubej gumy. Odzież taka jest szczególnie podatna na uszkodzenia w miejscach zgięć kończyn, czyli w okolicach kolan, łokci i ramion.
Ze zgłoszenia polskiego wzoru użytkowego o numerze 105989 znane są spodnie robocze, posiadające ochronne wzmocnienia kolan oraz kieszenie z przodu i z tyłu otwarte od góry i wszyte w boczne szwy spodni. Ochronne wzmocnienia kolan mają postać czworokątnych łat, przymocowanych do nogawek w taki sposób, że tworzą kolanowe kieszenie z bocznymi otworami, natomiast przednie i tylne kieszenie posiadają ukośne otwory, przy czym przednie kieszenie posiadają ukośne otwory skierowane ku górze w kierunku bocznych szwów nogawek, a wąskie tylne kieszenie posiadają ukośne otwory skierowane w dół w kierunku bocznych szwów nogawek. Wskazane rozwiązanie co prawda łączy w sobie dwie funkcje wzmocnień, czyli powiększenie grubości tkaniny z przydatnością tej nadmiarowej wstawki, która tworzy praktyczne kieszenie. Niestety zwiększenie grubości poprzez nadmiarowe wykonanie materiałowych naszyć powoduje także dyskomfort w użytkowaniu odzieży, gdyż trudno jest się w takich spodniach schylić, kucnąć i przez dłuższy czas wykonywać pracę. Spodnie w takich miejscach wybrzuszają się, co skutkuje coraz to dłużej trwającym niechcianym odkształceniem w chwili, gdy użytkownik odzieży powróci do pionowej postawy.
Ze zgłoszenia polskiego wzoru użytkowego o numerze 107054 znane są spodnie przeznaczone dla dzieci do ślizgania się na lodzie i śniegu. Dolne krawędzie nogawek i górna krawędź części biodrowej mają elastyczną ściągawkę, natomiast na tylnej części biodrowej zamocowana jest kształtowa nakładka, której powierzchnia zewnętrzna ma symetrycznie do siebie usytuowane wzdłużnie występy o poprzecznym trójkątnym przekroju i o ukosowanej krawędzi wierzchołkowej na obu jej krańcach, zaś na przedniej części nogawek na wysokości kolana zamocowana jest nakładka ochronna. W przedstawionym znanym rozwiązaniu także wstawiono wzmocnienia, dodatkowo w miejscu wcześniej niewzmacnianym, co dla ujawnionego wykorzystania spodni ocenić można za konsekwencję ich przeznaczenia. Dodatkowo użyto ściągaczy, przy czym zapewniają one zwiększoną szczelność odzieży, co nie oznacza jednak powiększenia ich komfortu.
Rozwiązanie ujawnione w zgłoszeniu polskim o numerze 113011 ujawnia ulepszone spodnie ochronne stosowane przy pracach wymagających pozycji klęczącej lub siedzącej. Mają one na wysokości kolan zewnętrzne kieszenie przeznaczone na wkładki, a po obu bokach nogawek mają po dwie pary zatrzasek na osłonę tych kieszeni, aby włożona do wewnątrz wkładka amortyzująca nie ulegała wysunięciu lub przemieszczeniu. W odmianie wykonania spodnie ochronne mają te kieszenie umieszczone wewnętrznie. Spodnie w odmianie dla prac w pozycji siedzącej mają dodatkowe wewnętrzne kieszenie na wkładki na wysokości pośladków. Wkładki do kieszeni wykonane są z jednego materiału w kształcie prostokąta o zaokrąglonych wierzchołkach i posiadają na wysokości kolana po dwa klinowe wcięcia z każdego boku dla ułatwiania zaginania tych wkładek. Niestety nawet amortyzująca wkładka ma niedogodność związaną z utrwalaniem się odkształcenia konstrukcji spodni, a przez to utratą komfortu w ich użytkowaniu. Odkształcenia takie mogą powodować otarcia, a skrajnie nawet rany w przypadku używania sztywnych materiałów.
Stąd z wzoru użytkowego polskiego o numerze 60274 znane są spodnie ochronne utworzone z przednich i tylnych części nogawek, połączonych wzdłuż wewnętrznych i bocznych szwów, zakończone u góry paskiem, zawierające korzystne ochraniacze bioder i kolan, wykonane z nośnego materiału włókienniczego odpornego na ścieranie, w których przednia część nogawek na wysokości kolana ma odkształcenie z trwale odgiętą i ustaloną do tyłu dolną ich częścią, tworzącą z zewnętrzną linią bocznego konturu części górnej kąt a wynoszący od 20° do 50°. Trwałe odkształcenie co prawda jest przydatne, jednak dopiero po przybraniu postawy roboczej, natomiast w chwili gdy użytkownik jest wyprostowany, powoduje ono znaczny dyskomfort.
Wskazane konstrukcje mogą także co do kluczowych cech być wykorzystywane w odzieży przeznaczonej dla tułowia, choć wymienione niedogodności i w takich konstrukcjach nie zostają zniwelowane.
PL 234 600 B1
Celem rozwiązania według wynalazku jest uzyskanie trwałej i odpornej na uszkodzenia konstrukcji odzieży ochronnej, najlepiej roboczej, w której pomimo takiego zapewnienia nie będzie następowało pogłębiające się odkształcanie, utrwalane z czasem, ani także nie nastąpi przetarcie w miejscach szczególnie narażonych, a użytkowanie będzie komfortowe, nie powodując otarć, zakłócenia ruchów użytkownika i naturalnej w danym momencie postawy anatomicznej, czy to wyprostowanej, czy zgiętej, czy też wyprężonej podczas wykonywania ruchów o większym zasięgu.
Komplet odzieży roboczej, w postaci spodni ochronnych i bluzy ochronnej według wynalazku, w których w miejscach narażonych na naprężenia odpowiadającym okolicom stawów użytkownika, szczególnie w części biodrowej, w części kolanowej, w części barkowej, i ewentualnie w części łokciowej, mocowane są kształtowe elementy wykonane z tkaniny, charakteryzuje się tym, że kształtowe elementy są wszyte pomiędzy wykrojniki poszczególnych osłon kończyn. W szczególności wszyte są pomiędzy korpus bluzy i jej wykrojnik rękawa w górnej jego części i ewentualnie w dolnej jego części krawędzi łączenia, a także w szczególności w spodniach pomiędzy oba wykrojniki nogawek w skrajnym najniższym punkcie ich łączenia z ewentualnym przedłużeniem wszywki ku górze. Elementy wszyte są również w połowie długości wykrojnika nogawek na wysokości kolan od przedniej i ewentualnie tylnej strony. Wszywka wykonana jest z materiału zawierającego lycrę w swym składzie co najmniej w 5%. Jednocześnie kształtowe elementy stanowią co najmniej 10% długości wykrojnika, z którym są połączone, bądź w który są wszyte, korzystnie co najmniej 25%. Elementy są wszyte na szew korzystnie podwójny, natomiast kierunek ułożenia włókien podatnych na rozciąganie w elementach wszytych zawierających lycrę jest taki, że jest zgodny z kierunkiem ułożenia wykrojnika odpowiednio w spodniach i w bluzie, za wyjątkiem połączenia wykrojników nogawek, w którym to miejscu jest prostopadły.
Kształtowe elementy są korzystnie także wszyte w połowie długości wykrojnika rękawa na wysokości łokci od przedniej i ewentualnie tylnej strony. Spodnie mogą mieć przedłużenie ku tułowiu zakończone korzystnie szelkami wykonanymi z materiału. Szelki posiadają korzystnie obwodową wszywkę z materiału zawierającego lycrę co najmniej w 10%, co ewentualnie pozwala na pominięcie zastosowania gumek wszywanych do szelek, gdyż gumki muszą mieć swobodę w naddawanym zazwyczaj materiale, a materiał taki mógłby odciskać się bruzdami na ciele użytkownika. Zasadnym jest, że w obrębie szelek zawartość lycry w takim kształtowym elemencie winna być większa, np. co najmniej 30%. Na element zawierający lycrę naszyty jest korzystnie element wzmacniający, najlepiej taki, który wykonany jest z kurdury.
Kształtowe elementy są korzystnie wszyte przy użyciu zaszewki, co najmniej pojedynczej na każdy element kształtowy, a najlepiej co najmniej podwójnej. Pozwala to wzmocnić element w miejscach jego zaginania się podczas używania konstrukcji spodni według wynalazku. Komplet odzieży roboczej korzystnie posiada przynajmniej jedną kieszeń, a najlepiej jedną na każdy niezależny wykrojnik znajdujący się w bluzie i jednocześnie lub zamiennie w spodniach, np. na przedniej i tylnej części wykrojnika prawej nogawki i niezależnie na przedniej i tylnej części wykrojnika lewej nogawki. Mogą także być umieszczone na wykrojniku prawego i niezależnie na wykrojniku lewego rękawa oraz po obu stronach przodu bluzy w jej górnej i dolnej części niezależnie.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest to, że elementy odzieży roboczej nie są sztucznie pogrubiane, nie deformują się zauważalnie, nie powodują odcisków w miejscach na to narażonych u użytkownika, ale co najważniejsze nie odkształcają się trwale, co nie zmienia się w trakcie ich użytkowania. Zarówno bluza, jak i spodnie, których konstrukcja została wykonana wg wynalazku doskonale dopasowują się do użytkownika, zapewniając ogromną swobodę jego ruchów. Odzież nie powoduje przegrzania, ani punktowego oziębienia ciała człowieka. Z konstrukcji wynikają same korzyści.
Rozwiązanie według wynalazku zostało przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia komplet odzieży roboczej, jako bluzę i spodnie, od przodu.
Przykładowy komplet odzieży roboczej 1 jest wykonany w postaci spodni ochronnych 2 i bluzy ochronnej 3, w których w miejscach narażonych na naprężenia odpowiadającym okolicom stawów użytkownika, szczególnie w części biodrowej 4, w części kolanowej 5, w części barkowej 6, i ewentualnie w części łokciowej 7, mocowane są kształtowe elementy 8 wykonane z tkaniny. Kształtowe elementy 8 są wszyte pomiędzy wykrojniki 9 poszczególnych osłon kończyn. W szczególności wszyte są pomiędzy korpus 10 bluzy 3 i jej wykrojnik rękawa 11 w górnej i dolnej jego części krawędzi łączenia 12, a także w szczególności w spodniach 2 pomiędzy oba wykrojniki nogawek 13 w skrajnym najniższym punkcie 14 ich łączenia z przedłużeniem wszywki kształtowego elementu 8 ku górze. Elementy 8 wszyte są również w połowie długości wykrojnika nogawek 13 na wysokości kolan od przedniej i tylnej strony. Wszywka kształtowego elementu 8 wykonana jest z materiału zawierającego lycrę w swym składzie przynajmniej w 25%. Jednocześnie kształtowe elementy 8 stanowią 10% długości wykrojnika 11, 13,
PL 234 600 B1 z którym są połączone, a na kolanach 25%, gdyż są tam wszyte wewnętrznie. Kształtowe elementy 8 są wszyte na szew 20 podwójny, natomiast kierunek ułożenia włókien podatnych na rozciąganie w elementach 8 wszytych zawierających lycrę jest taki, że jest zgodny z kierunkiem ułożenia wykrojnika 13, 11 odpowiednio w spodniach 2 i w bluzie 3, za wyjątkiem punktu 14 połączenia wykrojników nogawek 13, w którym to miejscu jest prostopadły.
Kształtowe elementy 8 są także wszyte w połowie długości wykrojnika rękawa 11 na wysokości łokci od przedniej i tylnej strony. Spodnie 2 mają przedłużenie 21 ku tułowiu zakończone szelkami 15 wykonanymi z materiału. Szelki 15 posiadają obwodową wszywkę 16 z materiału zawierającego lycrę w 30%, co pozwala na pominięcie zastosowania gumek wszywanych do szelek 15. Na kształtowy element 8 zawierający lycrę w obszarze kolan i łokci naszyty jest element wzmacniający 17, który wykonany jest z kurdury. Kształtowe elementy 8 są wszyte przy użyciu zaszewki 18 w okolicy kolan, podwójnej na każdy element kształtowy 8. Komplet odzieży roboczej 1 posiada jedną kieszeń 19 na każdy niezależny wykrojnik znajdujący się z bluzie 3 i jednocześnie w spodniach 2, na przedniej i tylnej części wykrojnika 13' prawej nogawki i niezależnie na przedniej i tylnej części wykrojnika 13” lewej nogawki.
Są także umieszczone na wykrojniku 11' prawego i niezależnie na wykrojniku 11 ” lewego rękawa oraz po obu stronach przodu bluzy 3 w jej górnej i dolnej części niezależnie.

Claims (8)

Zastrzeżenia patentowe
1. Komplet odzieży roboczej, w postaci spodni ochronnych i bluzy ochronnej, w których w miejscach narażonych na naprężenia odpowiadającym okolicom stawów użytkownika, szczególnie w części biodrowej, w części kolanowej, w części barkowej, i ewentualnie w części łokciowej, mocowane są kształtowe elementy wykonane z tkaniny, znamienny tym, że kształtowe elementy (8) są wszyte pomiędzy wykrojniki (9) poszczególnych osłon kończyn, w szczególności pomiędzy korpus (10) bluzy (3) i jej wykrojnik rękawa (11) w górnej jego części i ewentualnie w dolnej jego części krawędzi łączenia (12), a także w szczególności w spodniach (2) pomiędzy oba wykrojniki nogawek (13) w skrajnym najniższym punkcie (14) ich łączenia z ewentualnym przedłużeniem wszywki kształtowego elementu (8) ku górze, przy czym elementy (8) wszyte są również w połowie długości wykrojnika nogawek (13) na wysokości kolan od przedniej i ewentualnie tylnej strony, gdzie wszywka kształtowego elementu (8) wykonana jest z materiału zawierającego lycrę w swym składzie co najmniej w 5%, i jednocześnie kształtowe elementy (8) stanowią co najmniej 10% długości wykrojnika (11, 13), z którym są połączone, bądź w który są wszyte, na szew (20) korzystnie podwójny, natomiast kierunek ułożenia włókien podatnych na rozciąganie w elementach (8) wszytych zawierających lycrę jest taki, że jest zgodny z kierunkiem ułożenia wykrojnika (13, 11) odpowiednio w spodniach (2) i w bluzie (3), za wyjątkiem punktu (14) połączenia wykrojników nogawek (13), w którym to miejscu jest prostopadły.
2. Komplet odzieży roboczej według zastrz. 1, znamienny tym, że kształtowe elementy (8) są wszyte w połowie długości wykrojnika rękawa (11) na wysokości łokci od przedniej i ewentualnie tylnej strony.
3. Komplet odzieży roboczej według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienny tym, że spodnie (2) mają przedłużenie (21) ku tułowiu zakończone korzystnie szelkami (15) wykonanymi z materiału.
4. Komplet odzieży roboczej według zastrz. 3, znamienny tym, że szelki (15) posiadają obwodową wszywkę (16) z materiału zawierającego lycrę co najmniej w 30%.
5. Komplet odzieży roboczej według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 4, znamienny tym, że na kształtowy element (8) zawierający lycrę naszyty jest element wzmacniający (17), korzystnie z kurdury.
6. Komplet odzieży roboczej według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 5, znamienny tym, że kształtowe elementy (8) są wszyte przy użyciu zaszewki (18), co najmniej pojedynczej na każdy element kształtowy (8), korzystnie podwójnej.
7. Komplet odzieży roboczej według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 6, znamienny tym, że posiada przynajmniej jedną kieszeń (19), korzystnie jedną na każdy niezależny wykrojnik (9) znajdujący się z bluzie (3) i/lub w spodniach (2).
8. Komplet odzieży roboczej według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 7, znamienny tym, że kształtowe elementy (8) stanowią co najmniej 25% długości wykrojnika (9), z którym są połączone, bądź w który są wszyte.
PL418438A 2016-08-23 2016-08-23 Komplet odzieży roboczej PL234600B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418438A PL234600B1 (pl) 2016-08-23 2016-08-23 Komplet odzieży roboczej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418438A PL234600B1 (pl) 2016-08-23 2016-08-23 Komplet odzieży roboczej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418438A1 PL418438A1 (pl) 2018-02-26
PL234600B1 true PL234600B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=61227731

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418438A PL234600B1 (pl) 2016-08-23 2016-08-23 Komplet odzieży roboczej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234600B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418438A1 (pl) 2018-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2811078T3 (es) Artículo de ropa
JP6297975B2 (ja) 衣服
US7937771B2 (en) Garment for motorcyclists with improved comfort
US4470156A (en) Trousers for athletic wear and other uses
EP2807936B1 (en) Clothing
EP2156758B1 (en) Apparel
US6363538B1 (en) Stretch pocket
KR20130092588A (ko) 바지, 작업 바지 및 작업복
US20040199980A1 (en) Ventilated saftey outerwear
JP4607233B1 (ja) 下肢矯正被服
CA2709386A1 (en) Ventilated trousers
US10092048B2 (en) Garment
CN112869251A (zh) 具有运动支撑压缩区和身体塑形压缩区的服装
US20150026990A1 (en) Patterning system for selected body types and articles of manufacture produced therefrom
US20090139015A1 (en) Pants
ES2260481T3 (es) Prenda con inserciones deformables protegidas.
US4293959A (en) Stretch knit body suit with padded areas
KR101155420B1 (ko) 하지용 의류
US20140068830A1 (en) Low friction garment
KR100719800B1 (ko) 개선된 쾌적함을 가진 모터사이클리스트용 의복
PL234600B1 (pl) Komplet odzieży roboczej
CN213029757U (zh) 和服的武术和服部件
KR101250465B1 (ko) 올인원
KR101898275B1 (ko) 유니폼
KR102678407B1 (ko) 레깅스 올인원