PL233783B1 - Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu i jej zastosowanie - Google Patents

Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu i jej zastosowanie Download PDF

Info

Publication number
PL233783B1
PL233783B1 PL419319A PL41931916A PL233783B1 PL 233783 B1 PL233783 B1 PL 233783B1 PL 419319 A PL419319 A PL 419319A PL 41931916 A PL41931916 A PL 41931916A PL 233783 B1 PL233783 B1 PL 233783B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carbothiohydrazide
pharmaceutical composition
hydroxyquinolin
derivative
methylene
Prior art date
Application number
PL419319A
Other languages
English (en)
Other versions
PL419319A1 (pl
Inventor
Anna Mrozek-Wilczkiewicz
Katarzyna Malarz
Robert Musiol
Maciej Serda
Original Assignee
Univ Slaski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Slaski filed Critical Univ Slaski
Priority to PL419319A priority Critical patent/PL233783B1/pl
Publication of PL419319A1 publication Critical patent/PL419319A1/pl
Publication of PL233783B1 publication Critical patent/PL233783B1/pl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest nowa kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu, charakteryzująca się tym, że posiada N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu w połączeniu z oksaliplatyną lub irynotekanem lub deferasiroksem jako czynnik aktywny, wykazujący efekt synergiczny. Przedmiotem zgłoszenia jest także zastosowanie nowej kompozycji farmaceutycznej pochodnej karbotiohydrazydu do wytwarzania wieloskładnikowych mieszanin przeznaczonych do leczenia nowotworów, zwłaszcza nowotworów jelita grubego.

Description

Przedmiotem wynalazku jest kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu oraz jej zastosowanie w leczeniu nowotworów jelita grubego.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (dane na rok 2008; WHO factsheet N297) ponad 13% wszystkich zgonów na świecie wywołanych jest przez nowotwory, co plasuje takie schorzenia na drugim miejscu po chorobach układu krążenia pod względem chorób potencjalnie śmiertelnych. Pomimo dużych nakładów finansowych oraz wielu badań, w wyniku których opracowano liczne środki farmaceutyczne oraz metody terapeutyczne, wciąż wiele postaci nowotworów pozostaje nieuleczalnych. Opracowanie nowych, skutecznych leków oraz sposobów leczenia tego typu schorzeń jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszej nauki. Zdecydowana większość znanych dotychczas metod leczenia nowotworów to metody inwazyjne. Wynikiem zastosowania takich terapii są często niekorzystne skutki uboczne. Na przykład najpowszechniej stosowane obecnie chirurgiczne metody terapii obarczone są poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Podobnymi zagrożeniami obarczone są także znane obecnie metody chemoterapii oraz radioterapii. Metody te są obecnie dynamicznie rozwijane, przy czym duże nadzieje wiąże się zarówno z opracowywaniem nowych chemoterapeutyków jak i z nowymi technologiami terapii przeciwnowotworowych. Wśród chemoterapii znaczące miejsce mają leki działające w oparciu o deregulacje metabolizmu komórek nowotworowych.
Większość mechanizmów biochemicznych w komórce regulowana jest przez niewielkie cząsteczki jak jony czy proste aminokwasy. Szczególne znaczenie mają jony żelaza odpowiedzialne za szereg procesów związanych ze wzrostem i podziałem komórek. Uważa się, że metabolizm żelaza jest istotnym czynnikiem różnicującym prawidłowo rozwijające się komórki od komórek nowotworowych, tak więc wiele nowych przeciwnowotworowych środków terapeutycznych wykorzystuje ten mechanizm w celu uzyskania selektywnego działania leku.
Przykładem mogą być tzw. chelatory żelaza. W praktyce terapeutycznej znane i stosowane są leki tego typu jak deferoksamina (DFA) lub deferipron (DFP), jednak ich efektywność i co za tym idzie zastosowania w terapii przeciwnowotworowej są stosunkowo niewielkie. Opisano także chelatory żelaza o wysokiej aktywności przeciwnowotworowej. Przykładem są tiosemikarbazony, wśród nich szczególne znaczenie zyskuje tiosemikarbazon 2-karbaldehydu-3-aminopirydyny (zwany również Triapina, 3-AP). Związek ten został opisany między innymi w zgłoszeniu patentowym US20120135002 jako aktywny składnik preparatów przeciwnowotworowych, do wytwarzania kompozycji farmaceutycznych wraz z innymi aktywnymi i nieaktywnymi składnikami. Otrzymywanie tiosemikarbazonu 2-karbaldehydu-3-aminopirydyny opisuje zgłoszenie WO/1998/051670. Mechanizm działania tego chelatora żelaza polega na hamowaniu reduktazy rybonukleotydowej oraz regulacji metabolizmu żelaza. Obecnie tiosemikarbazon 2-karbaldehydu-3-aminopirydyny znajduje się w II fazie badań klinicznych obejmującej szerokie spektrum nowotworów. Dalsze badania doprowadziły do opracowania nowych tiosemikarbazonów o aktywności wielokrotnie przewyższającej triapinę. Na przykład w pracy M. Serda et al, Bioorg. Med. Chem. Lett., 2012, 22, 5527 opisano chelatory żelaza o aktywności przeciwnowotworowej wykazujące jednocześnie wpływ na metabolizm żelaza w komórkach nowotworowych. Związki tiosemikarbazonowe ujawniono także w patentach WO2010000008, CN102210698, WO2012079128. W polskim zgłoszeniu patentowym P.396353 przedstawiono tiosemikarbazony oparte na chinolinie posiadające wysoką aktywność przeciwnowotworową. Związki te z uwagi na ich mechanizm działania były wykorzystywane jako adiuwanty w fotodynamicznej terapii przeciwnowotworowej jak przedstawiono w polskim zgłoszeniu patentowym P-406970.
Nieoczekiwanie okazało się, że związek N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazyd (przedstawiony na wzorze 1) wykazuje działanie synergistyczne z niektórymi lekami przeciwnowotworowymi o odmiennych mechanizmach działania. Związek ten może być łatwo otrzymany zgodnie ze sposobem otrzymywania tiosemikarbazonów ujawnionym w polskim zgłoszeniu patentowym nr P.402030 oraz w patencie PL218496, a także został opisany w publikacji: Serda i in. PlosOne 2014, 9, el 10291. Związek ten wykazuje szerokie spectrum aktywności przeciwnowotworowej jednak jego działanie w połączeniu z innymi lekami nie było dotychczas zbadane. Synergia pomiędzy dwoma lub większą liczbą leków podanych jednocześnie oznacza aktywność wyższą niż suma aktywności poszczególnych składników. Przeciwnie do synergii wyróżnia się antagonizm - gdzie poszczególne leki zmniejszają wzajemnie swoją aktywność. Znany jest również efekt addytywny gdzie aktywność leków podanych jednocześnie jest równa sumie poszczególnych składników. Zjawiska synergii związków farPL 233 783 B1 maceutycznych nie da się w sposób łatwy i oczywisty przewidzieć ani modelować na drodze teoretycznej. Leki działające synergicznie mogą mieć takie same lub różne mechanizmy działania, różna może być ich dawka. Poznanie możliwości wykorzystania działania synergicznego wymaga zaprojektowania i przeprowadzenia odpowiednich badań, co stało się celem twórców niniejszego wynalazku.
Istotę wynalazku stanowi kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu charakteryzująca się tym, że zawiera N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazyd o wzorze 1, w połączeniu z czynnikiem aktywnym wybranym z grupy: oksaliplatyna albo irynotekan deferasiroks.
Korzystnie, stosunek N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu do oksaliplatyny albo irynotekanu albo deferasiroksu wynosi od 1:10 do 1:1.
Korzystnie, kompozycja jest w postaci wodnego roztworu buforowanego, korzystnie fosforanowego.
Istotę wynalazku stanowi także kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu zawierająca N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazyd o wzorze 1, w połączeniu z czynnikiem aktywnym wybranym z grupy oksaliplatyna albo irynotekan albo deferasiroks, do zastosowania w leczeniu nowotworów jelita grubego.
Rozwiązanie według wynalazku zostanie bliżej objaśnione na poniższych przykładach jego realizacji.
P r z y k ł a d 1. Kompozycję farmaceutyczną w postaci roztworu przygotowano rozpuszczając 0,01 mg N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz 0,25mg oksaliplatyny w 2 ml DMSO i rozcieńczając w wodnym roztworze buforu fosforanowego do 100 ml.
P r z y k ł a d 2. Kompozycję farmaceutyczną w postaci roztworu przygotowano rozpuszczając 0,01 mg N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz 0,5 mg irynotekanu w 2 ml DMSO i rozcieńczając w wodnym roztworze buforu fosforanowego do 100 ml.
P r z y k ł a d 3. Kompozycję farmaceutyczną w postaci roztworu przygotowano rozpuszczając 0,01 mg N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz 0,75 mg deferasiroksu w 2 ml DMSO i rozcieńczając w wodnym roztworze buforu fosforanowego do 100 ml.
P r z y k ł a d 4. Kompozycję farmaceutyczną w postaci roztworu przygotowano rozpuszczając 0,02 mg N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz 0,5 mg irynotekanu w 2 ml DMSO i rozcieńczając w wodnym roztworze buforu fosforanowego do 100 ml.
P r z y k ł a d 5. Kompozycję farmaceutyczną w postaci roztworu przygotowano rozpuszczając 0,1 mg N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz 0,5 mg irynotekanu w 2 ml DMSO i rozcieńczając w wodnym roztworze buforu fosforanowego do 100 ml.
P r z y k ł a d 6. Kompozycję farmaceutyczną w postaci roztworu przygotowano rozpuszczając 0,5 mg N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz 0,5 mg irynotekanu w 2 ml DMSO i rozcieńczając w wodnym roztworze buforu fosforanowego do 100 ml.
Oprócz kompozycji wskazanych w powyższych przykładach przygotowano jeszcze dwie inne kompozycje z zastosowaniem 5-flouracilu oraz doksorubicyny, które opisano poniżej. Leki te jednak wykazują działanie w najlepszym przypadku addytywne, a może nawet antagonistyczne w połączeniu z pochodną chinolino-karbiotiohydrazydu. Dlatego, z uwagi na ich słabsze właściwości nie uwzględniono ich w istocie wynalazku. Kompozycje te to:
- kompozycja farmaceutyczna w postaci roztworu, którą przygotowano rozpuszczając 0,01 mg N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz 0,15 mg 5-flouracilu w 2 ml DMSO i rozcieńczając w wodnym roztworze buforu fosforanowego do 100 ml, oraz
- kompozycja farmaceutyczna w postaci roztworu, którą przygotowano rozpuszczając 0,01 mg N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz 0,05 mg doksorubicyny w 2 ml DMSO i rozcieńczając w wodnym roztworze buforu fosforanowego do 100 ml.
Aktywność farmakologiczna kompozycji przygotowanych według przykładów badano w warunkach in vitro wobec komórek ludzkiego nowotworu jelita grubego.
Komórki nowotworu jelita grubego (HCT 116+/+) wysiano w ilości 5 tysięcy na dołek (wraz z 100 μL/dołek medium DMEM), 24 h przed badaniem. Kompozycję farmaceutyczną z przykładu 1 podano w takiej ilości aby osiągnąć odpowiednie stężenia dla N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu oraz komercyjnie dostępnych leków, przykłady podano w tabeli poniżej.
PL 233 783 Β1
Tabela 1. Końcowe stężenia leków
Lek Stężenie
N'-((8-hydtOksychinolin-2-ylo)mctylcno)morfolino- 4-karbotiohydrazyd (TSC) 3,75 nM 7,5 ηΜ 15 ηΜ 30 ηΜ
Oxaliplatyna (ΟΧΡ) 0,75 μΜ 1,5 μΜ 3 μΜ 6 μΜ
Irynotekan (IR) 2 μΜ 4 μΜ 8 μΜ 16 μΜ
5-flouracil (5-FL) 0,5 μΜ 1 μΜ 2 μΜ 4 μΜ
Doksorubicyna (DOX) 0,15 μΜ 0,3 μΜ 0,6 μΜ 1,2 μΜ
Deferasiroks (DEF) 10 μΜ 20 μΜ 40 μΜ 80 μΜ
Roztwory zostały przygotowane w pożywce hodowlanej DMEM, końcowa objętość w dołkach wynosiła 200 μί. Następnie roztwory zostały podane komórkom i inkubowane 72 godziny. Po tym czasie przeżywalność komórek została określona za pomocą standardowego testu MTS. W metodzie tej 20 μί odczynnika TheCellTiter 96®AQueous One Solution - MTS (Promega) dodano do każdego dołka z 100 μί pożywki DMEM (bez FBS i czerwieni fenolowej), a następnie dokonano odczytu absorbancji przy 490 nm po 1 godzinnej inkubacji. Interakcje farmakologiczne obliczono za pomocą metody Chou-Talay (Compusyn).
Tabela 2. Przykładowe zestawienie efektów terapii kombinowanej dla różnych dawek oksaliplatyny i N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu (według przykładu 1).
Dawka oksaliplatyny [μΜ]
Dawka N'-((8-hydroksychinolin-2- ylo)mctylcno)morfolino-4-karbotiohydrazydu [iiM] 0 0,75 1,5 3 6
0 0* 0,074 0,334 0,706 0,816
3.75 0,029 0,232
7.5 0,334
15 0,514 0,852
30 0,646 0,961
W analogiczny sposób zostały przeprowadzone próby dla pozostałych kombinacji. Wyniki dla 95% skuteczności przedstawiono w tabeli poniżej.
PL 233 783 Β1
Tabela 3. Dawki leków oraz współczynniki kombinacji dla efektywności 95% (Fa=0,95) według przykładów 1-5.
Lek/ kompozycja Dawka [μΜ] Współczynnik kombinacji
ΟΧΡ IR 5-FL DOX DEF TSC
ΟΧΡ 10,8689 - - - - -
IR - 302,878 - - - - -
5-FL - - 16,909 - - - -
DOX - - - 2,3416 - - -
DEF - - - - 66,1667 - -
TSC - - - - - 0,0833 -
TSC-OXP 5,1732 - - - - 0.0258 0,7865
TSC-1R - 14.8958 - - - 0,0279 0,3844
TSC-5FL - - 6.7572 - - 0,0507 1,0079
TSC-DOX - - - 1,3301 - 0,0333 0,9672
TSC-DEF - - - - 47,099 0,0094 0,8249
* Frakcję komórek przeżywających obliczono przy pomocy równania:
gdzie D oznacza dawkę kompozycji farmaceutycznej z przykładów 1-5, Dm oznacza dawkę kompozycji farmaceutycznej z przykładów 1-5 powodującą zniszczenie 50% komórek, m oznacza kształt krzywej opisującej zależność dawki - odpowiedzi farmakologicznej, fu oznacza ilość nieuszkodzonych komórek.
Uzyskane wyniki wskazują na synergiczne działanie kompozycji farmaceutycznych z wykorzystaniem oksaliplatyny, irynotekanu oraz deferasiroksu. Dla tych bowiem połączeń współczynniki kombinacji są niższe od jedności. Natomiast kombinacje z 5-fluorouracylem oraz doksorubicyną wykonane według tych samych założeń nie wykazują zwiększenia skuteczności. Leki te w połączeniu z tiosemikarbazonem działają addytywnie (współczynniki kombinacji w przybliżeniu 1). Współczynnik kombinacji obliczony przy pomocy programu CompuSyn dla 95% skuteczności przeciwnowotworowej jest standardową metodą wyznaczania interakcji między dwoma lub więcej lekami jak opisano w pracy Musiol, R.; Mrozek-Wilczkiewicz, A.; Polański, J. Synergy Against Fungal Pathogens: Working Together Is Better Than Working Alone. Curr. Med. Chem., 2014, 21,870-893. Wartość współczynnika poniżej 1 wskazuje na efekt synergii tzn. kompozycja farmaceutyczna wykazuje działanie bardziej skuteczne niż poszczególne jej składniki. Wartość równa 1 oznacza addytywność tzn. działanie tak samo skuteczne jak leków poddawanych osobno podczas gdy wartości wyższe oznaczają antagonizm czyli niższą efektywność leków w połączeniu.

Claims (4)

1. Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu znamienna tym, że zawiera N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazyd o wzorze 1, w połączeniu z czynnikiem aktywnym wybranym z grupy: oksaliplatyna albo irynotekan albo deferasiroks.
2. Kompozycja według zastrz. 1 znamienna tym, że stosunek N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazydu do oksaliplatyny albo irynotekanu albo deferasiroksu wynosi od 1:10 do 1:1.
3. Kompozycja według zastrz. 1 znamienna tym, że jest w postaci wodnego roztworu buforowanego, korzystnie fosforanowego.
4. Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu zawierająca N'-((8-hydroksychinolin-2-ylo)metyleno)morfolino-4-karbotiohydrazyd o wzorze 1, w połączeniu z czynnikiem aktywnym wybranym z grupy: oksaliplatynya albo irynotekan albo deferasiroks do zastosowania w leczeniu nowotworów jelita grubego.
Rysunek
PL419319A 2016-10-31 2016-10-31 Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu i jej zastosowanie PL233783B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419319A PL233783B1 (pl) 2016-10-31 2016-10-31 Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu i jej zastosowanie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419319A PL233783B1 (pl) 2016-10-31 2016-10-31 Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu i jej zastosowanie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL419319A1 PL419319A1 (pl) 2018-05-07
PL233783B1 true PL233783B1 (pl) 2019-11-29

Family

ID=62062427

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL419319A PL233783B1 (pl) 2016-10-31 2016-10-31 Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu i jej zastosowanie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233783B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL419319A1 (pl) 2018-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Konings et al. The addition of pravastatin to chemotherapy in advanced gastric carcinoma: a randomised phase II trial
EP2786756B1 (en) Combination therapy with a topoisomerase inhibitor
US20120128667A1 (en) Pentamidine combinations for treating cancer
EP3934631B1 (en) Carotenoids in the treatment of senescence-related diseases
JP5785157B2 (ja) Plk1阻害剤および抗腫瘍剤を含む治療組合せ
US20140162996A1 (en) Novel modulators of development of adipocyte and cancer cells
EP3034076A1 (en) Combined application of isothiocyanate compound and anti-cancer medicine
EP2676664B1 (en) Potentiator of antitumor activity of chemotherapeutic agent
KR20140024069A (ko) 암 치료용 펜타미딘 배합물
EP2968379A1 (en) Etoposide and prodrugs thereof for use in targeting cancer stem cells
Razi et al. Antitumor activity of paclitaxel is significantly enhanced by a novel proapoptotic agent in non–small cell lung cancer
JP2019508433A (ja) Liv1−adc及び化学療法剤を用いた併用療法
US20190343908A1 (en) Therapeutic Combination for the Treatment of Cancer
EP3151864B1 (en) Combination therapy comprising a liposomal prodrug of mitomycin c and radiotherapy
RU2492865C2 (ru) Комбинированное применение производных холестанола
Harvey et al. Phase II study of the amsacrine analogue CI-921 (NSC 343499) in non-small cell lung cancer
PL233783B1 (pl) Kompozycja farmaceutyczna pochodnej karbotiohydrazydu i jej zastosowanie
Özkal et al. Selenium enhances TRPA1 channel-mediated activity of temozolomide in SH-SY5Y neuroblastoma cells
Ochoa et al. S-Adenosyl-L-methionine increases serum BUN and creatinine in cisplatin-treated mice
AU2020255063B2 (en) Combined use of A-nor-5α androstane compound drug and anticancer drug
KR100762931B1 (ko) 피라졸로[1,5-α]피리미딘계 화합물을 유효성분으로함유하는 항암 보조제
Oka et al. Phase I study of irinotecan and cisplatin with concurrent split-course radiotherapy in unresectable and locally advanced non-small cell lung cancer
CN105267967B (zh) 异硫氰酸酯类化合物与作用或影响dna抗癌药物的联合应用
Barone et al. Weekly gemcitabine and 24-hour infusional 5-fluorouracil in advanced pancreatic cancer: a phase I–II study
US20210128683A1 (en) Pharmaceutical compositions and use thereof for relieving resistance due to cancer chemotherapy and enhancing effect of cancer chemotherapy