Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Sposób wytwarzania produktu mlecznego o obniżonej zawartości laktozy lub bezlaktozowego

Classifications

A23C9/142 Milk preparations; Milk powder or milk powder preparations in which the chemical composition of the milk is modified by non-chemical treatment by dialysis, reverse osmosis or ultrafiltration
View 2 more classifications

Landscapes

Show more

PL208750B1

Poland

Other languages
English
Inventor
Olli Tossavainen
Janne Sahlstein

Worldwide applications
2002 FI 2003 JP PL BR WO AT ES PT DE CN AU DK RU MX US KR EP 2004 ZA IL HR NO 2010 JP

Application PL372535A events
First worldwide family litigation filed

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania produktu mlecznego o obniżonej zawartości laktozy lub bezlaktozowego, a szczególnie zastosowanie różnych technik membranowych do wytwarzania produktu mlecznego.
Techniki membranowe obejmują znane procesy oddzielania stosowanego na poziomie zarówno molekularnym, jak i jonowym. Takie procesy są mało energochłonne i umożliwiają zagęszczanie i rozdzielanie składników mleka. Energię oszczędza się na przykład, dlatego, że stosowane techniki membranowe nie wymagają przemiany fazowej w odwadnianiu, jak tego wymagają kondensacja i odparowanie.
Ogólnie mówiąc, stosuje się cztery typy procesów filtracji membranowej, a każdy z nich służy innemu zastosowaniu. Według zdolności oddzielania, te cztery podstawowe typy, zaczynając od wykorzystującego filtry o porach o najmniejszej średnicy do tego o największej średnicy porów, to odwrócona osmoza (RO), nanofiltracja (NF), ultrafiltracja (UF) i mikrofiltracja (MF). Spośród tych procesów, odwróconą osmozę ogólnie stosuje się do zagęszczania, ultrafiltrację i mikrofiltrację do rozdzielania i nanofiltrację zarówno do zagę szczania, jak i do rozdzielania.
Mikrofiltracja, ultrafiltracja i nanofiltracja są procesami rozdzielania membranowego, w których ciecz filtruje się przez półprzepuszczalną membranę. Półprzepuszczalna membrana jest membraną, która umożliwia przejście tylko części składników roztworu. Sposób może także obejmować wstępne filtrowanie w celu odfiltrowania większości składników lub składników osadu.
Osmoza jest spontanicznym ruchem przechodzenia cieczy przez półprzepuszczalną membranę z roztworu rozcień czonego do roztworu o stężeniu wię kszym. Zasada odwróconej osmozy polega na tym, że przepływ jest odwrócony przez zwiększenie ciśnienia po stronie roztworu stężonego do poziomu przewyższającego ciśnienie osmotyczne. Odwrócona osmoza umożliwia oddzielanie rozpuszczonych soli. W praktyce, ciecz (permeat) otrzymana w czasie odwróconej osmozy jest na tyle czysta, że może być wypuszczana do kanalizacji. Najczęstszym zastosowaniem odwróconej osmozy jest wytwarzanie wody pitnej z wody morskiej.
Zastosowanie technik membranowych umożliwia oddzielanie składników mleka przez poddawanie mleka przepływowi przez membranę przy podwyższonym ciśnieniu. Składniki, które są mniejsze niż rozmiar porów membrany będą przechodziły przez membranę (permeat), a składniki większe pozostają przed membraną (retentat). Innymi słowami, zawsze powstają dwa strumienie, które opuszczają układ oddzielający.
W ostatnich dekadach, przemysł mleczarski pomyślnie stosuje techniki membranowe, na przykład do przetwarzania serwatki i wody odpadowej. Jednakże, obserwuje się w przemyśle mleczarskim, że techniki membranowe są wyjątkowo wygodne przy przetwarzaniu mleka krowiego, które wiadomo, że zawiera duże ilości cennych składników odżywczych i funkcjonalnych. Ostatnie badania były faktycznie skierowane na filtrację membranową mleka i zastosowanie takiego filtrowanego mleka do wytwarzania produktów mlecznych, takich jak sery, lody i jogurt.
W badaniach z ostatnich kilku lat, specjalną uwagę zwraca się na rosnące zainteresowanie mlecznymi produktami bezlaktozowymi. Ogólnie wiadomo, że niektóre osoby nie tolerują laktozy, to znaczy nie tolerują produktów mlecznych zawierających normalne ilości laktozy. Dodatkowo, czasami konieczne jest spożywanie produktów mlecznych o obniżonej zawartości laktozy z innych powodów. Na przykład, kiedy osoba przyjmuje antybiotyki, zdolność jelit do rozkładu laktozy do monosacharydów może być osłabiona.
Opracowano różne sposoby usuwania laktozy z mleka. Ogólnie, problemem we wszystkich znanych sposobach są właściwości organoleptyczne. Dobrze znany w tej dziedzinie sposób obejmuje tradycyjny proces enzymatyczny usuwania laktozy, sposób, który składa się z etapu dodawania do mleka laktazy, co powoduje konwersję ponad 80% laktozy do monosacharydów, to znaczy glukozy i galaktozy. Problemem jest nieakceptowalny słodki smak mleka, który wywoł any jest obecnoś cią monosacharydów.
W publikacji WO 00/45643 ujawniono sposób, który dąży do pozostawienia organoleptycznych cech mleka. Zgodnie z tą publikacją, osiąga się to przez zmniejszenie ilości laktozy tak, aby proporcja laktozy do białka wynosiła około 1:1, a następnie poddanie mleka działaniu laktazy w celu konwersji pozostałej ilości laktozy do monosacharydów. Według tego opisu, ilość laktozy można zmniejszyć albo z zastosowaniem ultrafiltracji albo diafiltracji. Zasadniczą cechą tego procesu jest zmniejszenie proporcji laktozy do białka. Można to także osiągnąć przez zwiększenie ilości białka albo przez zagęszczenie
PL 208 750 B1 surowca mlecznego, albo przez dodanie białka do mleka na którymkolwiek z etapów procesu. Problem w takim procesie polega na tym, że prowadzenie ultrafiltracji lub diafiltracji, nie tylko eliminuje z mleka laktozę, ale także część soli, które posiadają istotne znaczenie dla smaku mleka. Inną przeszkodą w zastosowaniu ultrafiltracji jest trudność w utylizacji produktów ubocznych, permeatu, który zawiera wodę, laktozę, sole i niskocząsteczkowe związki azotowe.
Przedmiotem fińskiego zgłoszenia patentowego o numerze 104 783 BI jest sposób wytwarzania sproszkowanych soli serwatki z serwatki lub permeatu, który powstaje w czasie ultrafiltracji mleka. Sposób obejmuje nanofiltrację, zagęszczanie i suszenie serwatki lub permeatu. Otrzymane tym sposobem sproszkowane sole serwatki można stosować, jako substytut dla tradycyjnej soli stołowej (NaCl).
W publikacji europejskiego zgłoszenia patentowego o numerze 226 035 B1 ujawniono sposób specyficznego chromatograficznego oddzielania laktozy z mleka. W procesie tym mleko rozdziela się w taki sposób, ż e oddziela się frakcję laktozy, a sole pozostają we frakcji biał kowej lub frakcji bia ł kowo/tłuszczowej. Korzyść tego procesu polega na tym, że zamiast permeatu, otrzymuje się czysty roztwór laktozy, a wszystkie istotne dla smaku substancje, włączając sole, pozostają w mleku. Jednakże, oddzielanie chromatograficzne jest sposobem czasochłonnym i skomplikowanym. Innym problemem przy oddzielaniu chromatograficznym jest wysoki koszt zakupu urządzeń, ponieważ tradycyjne mleczarnie nie posiadają zwykle takich urządzeń.
Przedmiotem wynalazku jest sposób rozwiązania powyżej wymienionych problemów.
Wynalazek opiera się na niespodziewanym spostrzeżeniu, że sole, które są usuwane sposobem tradycyjnej ultrafiltracji mogą być zawracane do produktu mlecznego z zastosowaniem sposobu według wynalazku, w którym produkt mleczny poddaje się ultrafiltracji, nanofiltracji i zagęszczaniu sposobem odwróconej osmozy, a następnie do retentatu UF dodaje się sole. W ten sposób otrzymany mleczny produkt o obniżonej zawartości laktozy może być następnie poddany hydrolizie, w czasie, której resztki laktozy konwertuje się do monosacharydów przez dodatek enzymu laktazy, otrzymując praktycznie bezlaktozowy produkt mleczny.
Korzyścią sposobu według wynalazku jest pozostawienie właściwości organoleptycznych produktu mlecznego. Dodatkowo, w procesie według wynalazku, powstające strumienie, retentat NF i permeat RO, mogą być ł atwo dalej przetwarzane. Retentat NF zawiera gł ównie laktozę i wodę , a permeat RO zawiera właściwie tylko wodę. Otrzymany permeat RO jest czysty na tyle, że może być stosowany na przykład, jako woda płucząca do mycia urządzeń. Inną korzyścią, jest taka korzyść, że sposób według wynalazku umożliwia wytwarzanie produktu mlecznego zawierającego tylko składniki naturalnie występujące w mleku. Jednakże, nie jest to konieczne według wynalazku, chociaż sposobem według wynalazku mogą być dodawane do produktu mlecznego inne substancje, jeśli jest to konieczne.
Krótki opis rysunków
Korzystne postacie realizacji wynalazku przedstawiono szczegółowo na rysunku fig. 1, który stanowi schemat blokowy sposobu według postaci realizacji wynalazku.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania produktu mlecznego o obniżonej zawartości laktozy lub bezlaktozowego, polegający na tym, że obejmuje etapy:
a) ultrafiltracji mleka,
b) nanofiltracji permeatu UF otrzymanego w czasie ultrafiltracji,
c) zagęszczania permeatu NF otrzymanego w etapie b) przez odwrotną osmozę,
d) zastosowania retentatu RO otrzymanego w etapie c) jako soli dodawanej do retentatu UF, z wytworzeniem produktu mlecznego o obniż onej zawartoś ci laktozy, oraz jeż eli pożądane,
e) hydrolizowania produktu mlecznego o obniżonej zawartości laktozy za pomocą laktazy, do wytworzenia bezlaktozowego produktu mlecznego.
Korzystnie oprócz retentatu RO dodaje się inną sól do retentatu UF.
Korzystniej, jako inną sól stosuje się sól serwatki. Korzystnie hydroliza trwa od 1 godziny do 36 godzin.
Korzystnie hydroliza zachodzi w temperaturze od 5 do 70°C.
Korzystnie doprowadzanie w mleku do pożądanej zawartości tłuszczu i pasteryzację mleka przeprowadza się przed ultrafiltracją.
Korzystnie sposób obejmuje także regulowanie zawartości suchej substancji w produkcie mlecznym przez dodatek wody.
Korzystnie
a) ultrafiltrację mleka prowadzi się przy współczynniku zagęszczenia od 1 do 4,
PL 208 750 B1
b) nanofiltrację permeatu UF otrzymanego w czasie ultrafiltracji prowadzi się przy współczynniku zagęszczenia od 1 do 6,
c) zagęszczanie permeatu NF otrzymanego w etapie b) w czasie odwróconej osmozy prowadzi się przy współczynniku zagęszczenia od 2 do 20.
W postaci realizacji wynalazku, dodatkowo lub zamiast soli zawartej w retentacie RO otrzymanym z tego samego procesu, może być dodawana inna sól do retentatu UF. Dodawana sól korzystnie jest solą serwatki, która jest na przykład retentatem RO przygotowanym z permeatu nanofiltracji serwatki lub wydzielonymi chromatograficznie solami w proszku.
Dodawane sole serwatki mogą być w postaci sproszkowanej albo w postaci roztworu. Retentat UF i retentat RO wytwarzany z permeatu z ultrafiltracji mleka mogą pochodzić z różnych partii produkcyjnych.
Na fig. 1 przedstawiono schemat blokowy postaci realizacji wynalazku. Na schemacie opisano korzystne postacie różnych etapów sposobu. W niniejszym opisie, procenty odnoszą się do wielkości wagowych, chyba, że podano inaczej.
Ultrafiltrację korzystnie przeprowadza się przy współczynniku zagęszczenia k = 1 do 4, bardziej korzystnie k = 1,5 do 2. Współczynnik zagęszczenia (k) odnosi się do proporcji wagowej pomiędzy ciekłym surowcem do filtrowania a retentatem, a opisuje go następujący wzór:
surowiec (kg) k = -----------------retentat (kg)
Permeat UF powstający w czasie ultrafiltracji mleka typowo zawiera około 4,3% laktozy i około 0,4% popiołu, zawartość suchej substancji wynosi od 5,0 do 5,5%. Retentat UF (k = 1,5 do 2) powstający w czasie ultrafiltracji zawiera około 5 do 7% białka, około 4,6 do 4,9% laktozy i około 1,0 do 1,2% popiołu; zawartość suchej substancji wynosi od 11 do 14%. Korzystnymi membranami są na przykład membrana GR81PP i GR61PP, wytwarzane przez Danish Separation Systems, Dania.
W sposobie według wynalazku, nanofiltrację przeprowadza się korzystnie przy współczynniku zagęszczenia k = 1 do 6, bardziej korzystnie k = 3 do 5. Permeat (NF permeat) powstający w czasie nanofiltracji zawiera głównie jednowartościowe sole i mocznik, zawartość suchej substancji wynosi od 0,1 do 0,3%. NF retentat powstający w czasie nanofiltracji zawiera laktozę (około 90% suchej substancji) a zawartość w nim suchej substancji wynosi od 20 do 24%. Odpowiednimi membranami są na przykład Desal 5 (Osmonics Inc., USA) i NF45 (Filmtec, USA).
W sposobie według wynalazku, odwróconą osmozę korzystnie przeprowadza się przy współczynniku zagęszczenia k = 2 do 20, bardziej korzystnie k = 5 do 12. Permeat (permeat RO) powstający w czasie odwróconej osmozy zawiera głównie tylko wodę. Retentat RO powstający w czasie odwróconej osmozy typowo zawiera 0,5 do 2% popiołu, zawartość w nim suchej substancji wynosi od 1 do 3%. Odpowiednimi membranami są na przykład Nanomax-95, dostępny w Millipore.
W postaci realizacji wynalazku, mleko standaryzuje się do pożądanej zawartoś ci tł uszczu przed ultrafiltracją. W produkcji mleka, zawartość tłuszczu może wahać się od 0 do 7%, a korzystnie wynosi od 0 do 4,5%. Jeśli zawartość tłuszczu w mleku przekracza 7%, to ogólnie otrzymuje się także śmietankę. Sposób według wynalazku może być także stosowany do wytwarzania bezlaktozowych lodów.
Mleko może być także wstępnie ogrzane, to znaczy spasteryzowane, przed ultrafiltracją. Pasteryzacja oznacza ogrzewanie ciekłej żywności (szczególnie mleka) w temperaturze w zakresie od 60°C do 90°C w celu zniszczenia patogenów.
Sposób według wynalazku także korzystnie obejmuje etap hydrolizy enzymatycznej, w czasie którego przy zastosowaniu laktazy, to znaczy β-D-galaktozydazy, resztkową laktozę przekształca się do monosacharydów. Różne enzymy dostępne w handlu są odpowiednie do zastosowania w sposobie według wynalazku. Obejmują one na przykład laktazy wytwarzane przez Kluyveromyces fragilis (na przykład HA-laktaza, Chr. Hansen A/S, Dania) lub laktazy wytwarzane przez Kluyveromyces lactis (na przykład Validase, Valley Research Inc., USA). Hydroliza korzystnie trwa od 1 do 36 godzin i przeprowadza się ją w temperaturze od 5 do 70°C, korzystnie w temperaturze od 6 do 15°C. Jednakże, należy zaznaczyć, że wytwórcy enzymów dostępnych w handlu podają w instrukcjach optymalne warunki hydrolizy dla oferowanych przez siebie enzymów.
Zawartość suchej substancji w produkcie mlecznym otrzymanym sposobem według wynalazku reguluje się przez dodatek wody. Z jednej strony, sposób według wynalazku może być stosowany do
PL 208 750 B1 wytwarzania bezlaktozowego mleka w proszku, to znaczy otrzymuje się mleko w postaci sproszkowanej. Wytwarzanie proszku szczególnie korzystne jest przy wytwarzaniu odtłuszczonego bezlaktozowego mleka w proszku, ale może być także wytwarzane mleko w proszku pełnotłuste.
Przed zapakowaniem produktu mlecznego, mleko należy poddać ogrzewaniu, na przykład pasteryzacji (72°C, 15 sekund), obróbce ESL (130°C, od 1 do 2 sekund) lub obróbce UHT (138°C, od 2 do 4 sekund).
Sposobem według niniejszego wynalazku szczególnie korzystnie poddaje się obróbce mleko krowie. Jednakże, określenie „mleko” odnosi się do jakiejkolwiek normalnej wydzieliny otrzymanej z gruczołu mlecznego ssaków, takiej jak mleko krów, mleko kóz, mleko koni lub owiec. Określenie „mleko standaryzowane” oznacza mleko, w którym zawartość tłuszczu znormalizowano do pożądanego poziomu. Produkt mleczny otrzymany sposobem według wynalazku może być na przykład mlekiem, jogurtem, mlekiem zsiadłym, serem twarogowym lub kwaśnym napojem mlecznym, takim jak mleko kwaśne lub maślanka.
Sposób umożliwia także regulowanie zawartości suchej substancji, jeśli jest to pożądane, w produkcie ciekł ym, galaretowatym lub stał ym. Produkt otrzymany sposobem według wynalazku może być albo bezpośrednio przeznaczony do spożycia albo dodany, jako dodatek do innego produktu żywnościowego, albo stanowić część produktu żywnościowego. Produkty spożywcze mogą być produktami, na przykład przemysłu mleczarskiego, przemysłu mięsnego, przemysłu żywności przetworzonej, przemysłu napojów, przemysłu piekarskiego lub cukierniczego.
P r z y k ł a d 1 litrów pasteryzowanego (72°C, 15 sekund) mleka o zawartości tłuszczu 1,5% poddaje się ultrafiltracji w temperaturze 50°C w skali laboratoryjnej na urządzeniu do ultrafiltracji Labstak przy proporcji zagęszczenia 1,5 i z zastosowaniem membrany GR61PP przy punkcie odcięcia (z ang. cut off) 20 000 Da. Odzyskuje się zarówno otrzymywany retentat (20 l) jak i permeat (10 l).
Permeat UF (10 1) poddaje się następnie nanofiltracji w temperaturze pokojowej przy współczynniku zagęszczenia o wartości 4 stosując membrany do nanofiltracji Millipore Nanomax-50, przez które przechodzą jony jednowartościowe (zatrzymanie NaCl < 65%) (7,5 1). Główny składnik permeatu UF stanowiła laktoza, która była zatrzymywana w czasie nanofiltracji w retentacie. W czasie nanofiltracji, usuwa się sole z permeatu UF, to znaczy z porcji laktozy (2,5 l) dlatego retentat otrzymany w czasie nanofiltracji korzystnie można stosować jako frakcję laktozy o małej zawartości składników mineralnych.
Permeat otrzymany w czasie nanofiltracji (7,5 1) zagęszcza się w temperaturze pokojowej z zastosowaniem membran do odwróconej osmozy Nanomax-95 (Millipore) przy współczynniku zagęszczenia 10, dzięki czemu sole otrzymane w permeacie nanofiltracyjnym zagęszczają się w retentacie otrzymanym przy odwróconej osmozie (zatrzymanie NaCl > 94%). Otrzymany w ten sposób retentat RO korzystnie stosuje się do wytwarzania mleka bezlaktozowego z przywróconą zawartością soli.
69,2 g retentatu UF i 10,5 g retentatu RO oraz 20,3 g wody miesza się i dodaje 0,35 g HA laktazy (Chr. Hansen A/S, Dania). Mieszaninę poddaje się hydrolizie w temperaturze 10°C przez 24 godziny, w którym to czasie zawartość laktozy spada do poniżej 0,01%. W tabeli 1 przedstawiono skład retentatu UF i retentatu RO. Skład otrzymanego produktu jest bardzo podobny do zwykłego półodtłuszczonego mleka i produkt smakuje jak mleko pół-odtłuszczone, ale jest całkowicie bezlaktozowy (laktoza < 0,01%).
T a b e l a 1. Wytwarzanie mleka bezlaktozowego ze standaryzowanego mleka i retentatu RO wytworzonego z permeatu UF mleka
składnik retentat UF, k = 1,5 retentat RO Mleko bezlaktozowe mleko półodtłuszczone
1 2 3 4 5
białko całkowite, % 4,79 0,34 3,35 3,3
białko właściwe, % 4, 63 0 3,21 3,14
NPN (x 6,38), % 0,16 0,34 0,15 0,16
laktoza, % 4 37 0,15 < 0,01 4,64
glukoza + galaktoza, % 3,0
PL 208 750 B1 cd. tabeli 1
1 2 3 4 5
Kwas mlekowy, % 0,2 n. o. 0,2 0,2
tłuszcz, % 2,22 0 1,5 1,5
popiół, % 0 91 1, 52 0,79 0,79
Sucha substancja,% 12, 49 1,90 8,84 10,39
n.o. = nie oznaczano
W ten sam sposób wytwarza się bezlaktozowe mleko odtł uszczone lub na przykł ad zawierają ce 3,5% tłuszczu. W tym przypadku, odpowiedni surowiec powinien być odtłuszczony lub zawierać 3,5% tłuszczu.
P r z y k ł a d 2 litrów pasteryzowanego (72°C, 15 sekund) mleka o zawartości tłuszczu 1,5% poddaje się ultrafiltracji w temperaturze 50°C przy proporcji zagęszczenia 1,5 z zastosowaniem membrany GR61PP przy punkcie odcięcia 20 000 Da. Odzyskuje się zarówno otrzymywany retentat (20 1) jak i permeat (10 1).
Zamiast retentatu RO otrzymywanego z permeatu UF mleka, w serowniach, stosuje się koncentrat (retentat RO) powstający z permeatu otrzymanego z nanofiltracji serwatki, skład koncentratu jest podobny do składu retentatu RO wytworzonego z permeatu UF mleka (tabela 1 i 2).
69,2 g retentatu UF i 10,5 g koncentratu soli oraz 20,3 g wody miesza się i dodaje 0,35 g HA laktazy (Chr. Hansen A/S, Dania). Mieszaninę poddaje się hydrolizie w temperaturze 10°C przez 24 godziny, w którym to czasie zawartość laktozy spada do poniżej 0,01%. W tabeli 2 przedstawiono skład retentatu UF i retentatu RO. Skład otrzymanego produktu jest bardzo podobny do zwykłego pół-odtłuszczonego mleka i produkt smakuje jak mleko pół-odtłuszczone, ale jest całkowicie bezlaktozowy (laktoza < 0,01%).
T a b e l a 2. Wytwarzanie mleka bezlaktozowego ze standaryzowanego mleka i retentatu RO wytworzonego w czasie nanofiltracji serwatki
składnik retentat UF, k = 1,5 retentat RO Mleko bezlaktozowe mleko półodtłuszczone
Białko całkowite, % 4,79 0,36 3,35 3,3
białko właściwe, % 4,63 0 3,21 3,14
NPN (x 6,38), % 0,16 0,36 0, 15 0,16
laktoza, % 4,37 0,13 < 0,01 4,64
glukoza + galaktoza,% 3,0
Kwas mlekowy, % 0,2 n. o. 0,2 0,2
tłuszcz, % 2,22 0 1,5 1,5
popiół, % 0,91 1,52 0,79 0,79
Sucha substancja,% 12,49 1,86 8,84 10,39
n.o. = nie oznaczano
Retentat RO otrzymany w czasie nanofiltracji serwatki może być stosowany do wytwarzania mleka bezlaktozowego, tak jak retentat RO otrzymany z permeatu UF mleka.
P r z y k ł a d 3
Mleko wytworzone sposobem według przykładu 1 lub 2 może być także suszone do postaci sproszkowanej. Mleko pasteryzuje się w temperaturze 75°C ± 3°C/3 minuty i odparowuje do zawartości suchej substancji 40 - 45%. Następnie koncentrat podaje się na suszarkę rozpyłową. Suszenie w suszarce laminarnej (Filtermat) przeprowadza się przy podobnych parametrach, jak dla normalnego proszku mlecznego o zhydrolizowanej laktozie.
PL 208 750 B1
Ciśnienie wlotowe od 110000 do 150000 kPa Temperatura powietrza wlotowego od 185 do 190°C Temperatura powierza w warstwie laminarnej od 160 do 170°C Dosuszanie w temperaturze od 120 to 130°C Schłodzenie w temperaturze od 20 do 25°C Temperatura powietrza wylotowego od 60 do 65°C Wilgotność docelowa od 1,75% do maksymalnie 2,3%.
Wytwarzanie proszku jest szczególnie korzystne do wytwarzania odtłuszczonego bezlaktozowego mleka w proszku, ale sposobem tym można wytwarzać także proszki pełnotłuste.
P r z y k ł a d 4
Produkty mleczne bezlaktozowe według przykładów od 1 do 3 stosuje się do produkcji innych tradycyjnych, ale bezlaktozowych produktów. Mleko bezlaktozowe stosuje się do wytwarzania lodów bezlaktozowych przez regulowanie zawartości tłuszczu w produkcie do odpowiedniej wartości przed etapem hydrolizy laktozy. Mleko bezlaktozowe podobnie stosuje się także do wytwarzania mleka kwaśnego przez dodanie do mleka czynnika zakwaszającego i pozostawienie mleka do ukwaszenia, jak to ma miejsce w normalnym procesie wytwarzania mleka kwaśnego. Lody bezlaktozowe wytwarza się w ten sam sposób, jak z normalnego mleka. Podobnie, wytwarza się prawie wszystkie znane bezlaktozowe produkty mleczne z zastosowaniem tradycyjnych technologii. Wymaga się tylko drugorzędnych zmian parametrów produkcyjnych różnych produktów, kiedy stosuje się, jako surowiec mleko bezlaktozowe.

Claims (8)
Hide Dependent

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania produktu mlecznego o obniżonej zawartości laktozy lub bezlaktozowego, znamienny tym, że obejmuje etapy:
    a) ultrafiltracji mleka,
    b) nanofiltracji permeatu UF otrzymanego w czasie ultrafiltracj i,
    c) zagęszczania permeatu NF otrzymanego w etapie b) przez odwrotną osmozę,
    d) zastosowania retentatu RO otrzymanego w etapie c) jako soli dodawanej do retentatu UF, z wytworzeniem produktu mlecznego o obniż onej zawartoś ci laktozy, oraz jeż eli pożądane,
    e) hydrolizowania produktu mlecznego o obniżonej zawartości laktozy za pomocą laktazy, do wytworzenia bezlaktozowego produktu mlecznego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że oprócz retentatu RO dodaje się inną sól do retentatu UF.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że jak inną sól stosuje się sól serwatki.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że hydroliza trwa od 1 godziny do 36 godzin.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że hydroliza zachodzi w temperaturze od 5 do
    70°C.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że doprowadzanie w mleku do pożądanej zawartości tłuszczu i pasteryzację mleka przeprowadza się przed ultrafiltracją.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że obejmuje także regulowanie zawartości suchej substancji w produkcie mlecznym przez dodatek wody.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że:
    a) ultrafiltrację mleka prowadzi się przy współczynniku zagęszczenia od 1 do 4,
    b) nanofiltrację permeatu UF otrzymanego w czasie ultrafiltracji prowadzi się przy współczynniku zagęszczenia od 1 do 6,
    c) zagęszczanie permeatu NF otrzymanego w etapie b) w czasie odwróconej osmozy prowadzi się przy współczynniku zagęszczenia od 2 do 20.