PL202263B1 - Środek modyfikujący do mocznika - Google Patents

Środek modyfikujący do mocznika

Info

Publication number
PL202263B1
PL202263B1 PL371874A PL37187404A PL202263B1 PL 202263 B1 PL202263 B1 PL 202263B1 PL 371874 A PL371874 A PL 371874A PL 37187404 A PL37187404 A PL 37187404A PL 202263 B1 PL202263 B1 PL 202263B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
urea
weight
acrylic acid
formaldehyde resin
agent
Prior art date
Application number
PL371874A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371874A1 (pl
Inventor
Marek Marciński
Janusz Hariasz
Antoni Żółtański
Stanisław Pabiasz
Krzysztof Waszczyk
Henryk Gabryel
Witold Król
Marian Krut
Original Assignee
Icso Chemical Production Spo &
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Icso Chemical Production Spo & filed Critical Icso Chemical Production Spo &
Priority to PL371874A priority Critical patent/PL202263B1/pl
Publication of PL371874A1 publication Critical patent/PL371874A1/pl
Publication of PL202263B1 publication Critical patent/PL202263B1/pl

Links

Landscapes

  • Phenolic Resins Or Amino Resins (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Środek modyfikujący do mocznika, zawierający żywicę mocznikowo-formaldehydową, znamienny tym, że składa się z 0,1 - 2,5% wagowych liniowego diolu, zawierającego do 5 atomów węgla w cząsteczce, korzystnie glikolu dietylenowego lub trietylenowego, 0,01 - 2,5% wagowych zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego i/lub kopolimeru kwasu akrylowego z estrami alkilowymi o średniej masie cząsteczkowej wynoszącej 1100 - 4500 oraz żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartoś ci wody nie większej niż 20% wagowych, o lepkoś ci mierzonej w temperaturze 20°C nie mniejszej niż 300 mPa.s, użytej w ilości potrzebnej do uzupełnienia składu środka do 100% wagowych.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest środek modyfikujący do mocznika, który zmieniając istotne własności mechaniczne tego produktu w postaci granulatu, umożliwia bezproblemowe składowanie, transport i aplikację, nie zmieniając przy tym jego własności chemicznych w klasycznych zastosowaniach.
Mocznik, jako jeden z wielkotonażowych produktów przemysłu chemicznego, otrzymywany w syntezie realizowanej w warunkach wysokich ciś nień i temperatur, bez wzglę du na różnice wystę pujące w stosowanych na świecie technologiach, często jako produkt finalny jest poddawany procesowi granulowania. Dwa główne kierunki zastosowania mocznika to rolnictwo oraz syntezy chemiczne, a zwłaszcza otrzymywanie żywic mocznikowo-formaldehydowych. Mocznik wytwarzany w postaci granulowanej, ujawnia w czasie przechowywania wady w postaci swoich właściwości fizyko-chemicznych. Szczególnie uciążliwe dla producentów i użytkowników jest zbrylanie się mocznika, wywołane jego higroskopijnością oraz niska wytrzymałość mechaniczna granul. W przypadku składowania na wysokich hałdach nacisk złoża prowadzi do destrukcji granul. Następuje rozpad i wtórne rozdrobnienie granulek, przez co znacznie zwiększa się udział niepożądanych frakcji pyłowych w przechowywanej masie. To obniż a jakość i przyspiesza zbrylanie się przechowywanego produktu. Zjawiska te utrudniają także transport mechaniczny, załadunek i rozładunek. Zwłaszcza w przypadku ładunków masowych luzem, stwarza to dodatkowe zagrożenia typowe dla pyłów i zawiesin w powietrzu.
Zdecydowana większość producentów mocznika rozwiązuje problem pylenia i pośrednio zbrylania poprzez stosowanie środków powlekających. Prowadzone w różny sposób nanoszenie żywic mocznikowo-formaldehydowych i innych kompozycji poprawia w pewnej mierze powierzchniową odporność granul na ścieranie ale wiąże się zazwyczaj z emisją wolnego formaldehydu, a co za tym idzie, pogorszeniem warunków bezpieczeństwa i higieny na stanowisku pracy. Naniesione środki nie zwiększają wytrzymałości mechanicznej granul, tak że w trakcie magazynowania i transportu w dalszym ciągu obserwuje się zjawisko wtórnego rozdrobnienia i tworzenia agregatów granulek o różnej wielkości.
Z informacji przedstawianych przez producentów mocznika wynika, ż e dodają oni róż ne substancje do całej objętości stopu mocznika kierowanego do wieży granulacyjnej. Skład używanych środków i metodyka postępowania podczas procesu granulowania nie jest znana. Podstawowym celem takiego działania jest poprawa właściwości krystalograficznych i wytrzymałościowych wytworzonego granulatu poprzez działanie środka złożonego z żywicy i odpowiednich dodatków funkcjonalnych.
Najtrudniejszym problemem jest taki dobór składników kompozycji modyfikującej aby własności fizyczne otrzymanego środka umożliwiały sprawne i efektywne wprowadzanie środka do całej objętości stopu mocznikowego kierowanego do granulacji, a także aby zapewniły równomierność jego rozprowadzenia w masie mocznika.
Podstawowy wpływ na skuteczność procesu wprowadzania modyfikatora do stopu mocznikowego ma stężenie użytej żywicy, które wynika bezpośrednio z uwarunkowań procesu granulacji. Limituje ono możliwość doboru składników, a głównie zakres stosunków składników reaktywnych i wody. Zbyt wysoka zawartość wody w modyfikatorze powoduje występowanie zjawisk kawitacyjnych podczas granulacji i może prowadzić do uszkodzenia pomp i zakłóceń w pracy całego układu granulacyjnego. Obniżenie zawartości wody prowadzi do wykładniczego wzrostu lepkości żywicy, co utrudnia dozowanie modyfikatora i w konsekwencji ogranicza skuteczność jego działania. Obserwuje się wówczas słabe, a głównie niejednorodne rozprowadzenie środka w objętości stopu mocznikowego. Wysoka zawartość wody ma również niekorzystny wpływ na właściwości samego modyfikatora - zdecydowanie powiększa się wówczas tendencja do żelowania i niekontrolowanej autokondensacji w trakcie produkcji środka, jego przechowywania, transportu i zastosowania.
Celem wynalazku było opracowanie takiej kompozycji środka modyfikującego, która poprawi znacząco własności wytrzymałościowe granulowanego mocznika, co wyeliminuje lub ograniczy niepożądane zjawiska aglomeracji podczas magazynowania, w transporcie i aplikacji granulatu mocznikowego. Jednocześnie własności otrzymanego środka sprawią, że będzie on łatwy w użyciu podczas procesu granulacji.
Środek według wynalazku, składa się z 0,1 - 2,5% wagowych liniowego diolu, zawierającego do 5 atomów węgla w cząsteczce, korzystnie glikolu dietylenowego lub trietylenowego, 0,01 - 2,5% wagowych zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego i/lub jego kopolimeru z estrami alkilowymi
PL 202 263 B1 o ś redniej masie czą steczkowej wynoszą cej 1100 - 4500 oraz ż ywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartoś ci wody nie większej niż 20% wagowych, charakteryzują cej się lepkoś cią mierzoną w temperaturze 20°C nie mniejszą niż 300 mPa.s, uż ytej w ilości potrzebnej do uzupełnienia składu środka do 100% wagowych.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że zastosowanie środka według wynalazku, który obok żywicy mocznikowo-formaldehydowej o charakterystycznych własnościach fizyko-chemicznych, zawiera również liniowy diol oraz zneutralizowany homopolimer i/lub kopolimer kwasu akrylowego z jego estrami alkilowymi o określonym średnim ciężarze cząsteczkowym, pozwala na ponad dwukrotny wzrost wytrzymałości mechanicznej granul mocznika. W konsekwencji, w trakcie nawet długiego okresu przechowywania czy podczas transportu i aplikacji, nie występuje zjawisko wtórnego rozdrabniania granul i pylenia.
Stwierdzono, że zawarty w składzie środka według wynalazku liniowy diol jest zdolny do wiązania reaktywnych grup hydroksymetylowych, pochodzących z tworzącej sztywniejszą strukturę żywicy. Powstające w wyniku reakcji mostki eterowe nie zwiększają znacząco masy cząsteczkowej lecz dodatkowo usztywniają i wzmacniają strukturę przestrzenną granulki. Konsekwencją jest zdecydowana poprawa wytrzymałości mechanicznej granul mocznika. Nie ulega natomiast pogorszeniu jego rozpuszczalność - roztwory mocznika nie wykazują zmętnień i wytrąceń, co jest szczególnie ważne dla jego zastosowań do syntez żywic i klejów używanych zwłaszcza w przemyśle płyt meblarskich.
Wprowadzony dodatek zneutralizowanego homopolimeru lub kopolimeru kwasu akrylowego z jego estrami alkilowymi o wybranej ś redniej masie cz ąsteczkowej, jest czynnikiem izolują cym lokalne centra krystalizacji mocznika. Obecność aktywnych centrów krystalizacji odgrywa znaczącą rolę w procesach zastosowania mocznika, np. przy produkcji ż ywic mocznikowych. W tym procesie stanowią one zarodki procesów kondensacji i inicjują niepożądane zjawiska żelowania i łańcuchowego, niekontrolowanego wzrostu ciężaru cząsteczkowego. Dodatek zneutralizowanego homopolimeru lub kopolimeru kwasu akrylowego, poza wymienionym działaniem opóźniającym i regulującym, dodatkowo zabezpiecza powierzchnię granuli przed łączeniem się z pyłem i tworzeniem niepożądanych aglomeratów.
Środek według wynalazku jest przedstawiony ale nieograniczony w przykładach wykonania, a wyniki jego użycia w procesie granulacji mocznika pokazane są w Tabeli 1.
P r z y k ł a d 1 (porównawczy)
Do stopu mocznika podawanego do wieży granulacyjnej wprowadzono 0,2% wagowych żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości 20% wagowych wody i lepkości 300 mPa.s. Określono wytrzymałość mechaniczną wytworzonych granul oraz ich skłonność do zbrylania się. Wyniki przestawiono w Tabeli 1.
P r z y k ł a d 1a (porównawczy)
Do stopu mocznika podawanego do wieży granulacyjnej wprowadzono 0,3% wagowych żywicy mocznikowo-formaldehydowej opisanej w przykładzie 1. Określono wytrzymałość mechaniczną wytworzonych granul oraz ich skłonność do zbrylania się. Wyniki przestawiono w Tabeli 1.
P r z y k ł a d 1b (porównawczy)
Do stopu mocznika podawanego do wieży granulacyjnej wprowadzono 0,5% wagowych żywicy mocznikowo-formaldehydowej opisanej w przykładzie 1. Określono wytrzymałość mechaniczną wytworzonych granul oraz ich skłonność do zbrylania się. Wyniki przestawiono w Tabeli 1.
P r z y k ł a d 2
1140 kg żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości 20% wagowych wody i lepkości 300 mPa.s oraz 30 kg glikolu dietylenowego i 30 kg zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego o ś redniej masie cząsteczkowej 1100 zmieszano w temperaturze 20°C. Mieszanie prowadzono do uzyskania jednorodnej masy środka. Tak uzyskany środek wprowadzono do stopu mocznikowego kierowanego do procesu granulacji w ilości 0,3% wagowego. Wytworzony granulat mocznika poddano badaniom na wytrzymałość mechaniczną i skłonność do zbrylania.
P r z y k ł a d 3
1128,8 kg żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości 20% wagowych wody i lepkości 300 mPa.s oraz 1,2 kg glikolu dietylenowego i 30 kg zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego o średniej masie cząsteczkowej 1100 zmieszano w temperaturze 20°C. Mieszanie prowadzono do uzyskania jednorodnej masy. Tak uzyskany środek wprowadzono do stopu mocznikowego kierowanego do procesu granulacji w ilości 0,3% wagowego. Wytworzony granulat mocznika poddano badaniom na wytrzymałość mechaniczną i skłonność do zbrylania.
PL 202 263 B1
P r z y k ł a d 4
1198,2 kg żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości 20% wagowych wody i lepkości 300 mPa.s oraz 1,2 kg glikolu dietylenowego i 0,6 kg zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego o średniej masie cząsteczkowej 1100 zmieszano w temperaturze 20°C. Mieszanie prowadzono do uzyskania jednorodnej masy środka. Tak uzyskany środek wprowadzono do stopu mocznikowego kierowanego do procesu granulacji w ilości 0,3% wagowego. Wytworzony granulat mocznika poddano badaniom na wytrzymałość mechaniczną i skłonność do zbrylania.
P r z y k ł a d 5
1170 kg żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości 20% wagowych wody i lepkości 300 mPa.s oraz 3 kg glikolu dietylenowego i 0,15 kg zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego o średniej masie cząsteczkowej 1100 zmieszano w temperaturze 20°C. Mieszanie prowadzono do uzyskania jednorodnej masy środka. Tak uzyskany środek wprowadzono do stopu mocznikowego kierowanego do procesu granulacji w ilości 0,3% wagowego. Wytworzony granulat mocznika poddano badaniom na wytrzymałość mechaniczną i skłonność do zbrylania.
P r z y k ł a d 6
1170 kg żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości 20% wagowych wody i lepkości 300 mPa.s oraz 6 kg glikolu trietylenowego i 15 kg zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego o ś redniej masie czą steczkowej 1100 zmieszano w temperaturze 20°C. Mieszanie prowadzono do uzyskania jednorodnej masy środka. Tak uzyskany środek wprowadzono do stopu mocznikowego kierowanego do procesu granulacji w ilości 0,3% wagowego. Wytworzony granulat mocznika poddano badaniom na wytrzymałość mechaniczną i skłonność do zbrylania.
P r z y k ł a d 7
1170 kg żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości 20% wagowych wody i lepkości 300 mPa.s oraz 6 kg glikolu etylenowego i 0,15 kg zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego o średniej masie cząsteczkowej 1100 zmieszano w temperaturze 20°C. Mieszanie prowadzono do uzyskania jednorodnej masy środka. Tak uzyskany środek wprowadzono do stopu mocznikowego kierowanego do procesu granulacji w ilości 0,3% wagowego. Wytworzony granulat mocznika poddano badaniom na wytrzymałość mechaniczną i skłonność do zbrylania.
P r z y k ł a d 8
1170 kg żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości 20% wagowych wody i lepkości 300 mPa.s oraz 3 kg glikolu dietylenowego i 0,15 kg zneutralizowanego kopolimeru kwasu akrylowego z estrem metylowym o średniej masie cząsteczkowej 4500 zmieszano w temperaturze 20°C. Mieszanie prowadzono do uzyskania jednorodności masy środka. Tak uzyskany środek wprowadzono do stopu mocznikowego kierowanego do procesu granulacji w ilości 0,3% wagowego. Wytworzony granulat mocznika poddano badaniom na wytrzymałość mechaniczną i skłonność do zbrylania.
T a b e l a 1
Środek przedstawiony w przykładzie Badany parametr
Zdolność do zbrylania Wytrzymałość mechaniczna (kG/cm2)
Typowy środek powlekający Nie zbryla się 0,75-0,9
1 Nie zbryla się 0,8-0,9
1a Nie zbryla się 1,0-1,1
1b Nie zbryla się 1,0-1,3
2 Nie zbryla się 1,6-1,8
3 Nie zbryla się 1,0-1,2
4 Nie zbryla się 1,0-1,1
5 Nie zbryla się 1,6-1,8
6 Nie zbryla się 1,1-1,3
7 Nie zbryla się 1,0-1,2
8 Nie zbryla się 1,6-1,8
PL 202 263 B1

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Środek modyfikujący do mocznika, zawierający żywicę mocznikowo-formaldehydową, znamienny tym, że składa się z 0,1 - 2,5% wagowych liniowego diolu, zawierającego do 5 atomów węgla w cząsteczce, korzystnie glikolu dietylenowego lub trietylenowego, 0,01 - 2,5% wagowych zneutralizowanego homopolimeru kwasu akrylowego i/lub kopolimeru kwasu akrylowego z estrami alkilowymi o ś redniej masie cząsteczkowej wynoszącej 1100 - 4500 oraz żywicy mocznikowo-formaldehydowej o zawartości wody nie większej niż 20% wagowych, o lepkości mierzonej w temperaturze 20°C nie mniejszej niż 300 mPa.s, użytej w ilości potrzebnej do uzupełnienia składu środka do 100% wagowych.
PL371874A 2004-12-22 2004-12-22 Środek modyfikujący do mocznika PL202263B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL371874A PL202263B1 (pl) 2004-12-22 2004-12-22 Środek modyfikujący do mocznika

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL371874A PL202263B1 (pl) 2004-12-22 2004-12-22 Środek modyfikujący do mocznika

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371874A1 PL371874A1 (pl) 2006-06-26
PL202263B1 true PL202263B1 (pl) 2009-06-30

Family

ID=38739652

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371874A PL202263B1 (pl) 2004-12-22 2004-12-22 Środek modyfikujący do mocznika

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL202263B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL371874A1 (pl) 2006-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6217630B1 (en) Conditioned fertilizer product, method for conditioning fertilizer, and method for using conditioned fertilizer product
CA2879254C (en) Safe blends of ammonium nitrate (an) with urea, or of an an-comprising product with a urea-comprising product
US5032164A (en) Modified lignosulfonate conditioning agent for urea particles
US7816561B2 (en) Method of improving the crushing strength and reducing the dust formation and the caking tendency of urea, and urea composition
CA2593283C (en) Urea composition having reduced compressibility, cake formation and dust formation, and process for the preparation thereof
US10752559B2 (en) Urea-containing fertilizers and process for production thereof
CA2225155C (en) Particulate urea with mineral filler incorporated for hardness
WO2006091076A1 (en) Process for manufacturing free-flowing granulate particles of a plant auxiliary agent
PL202263B1 (pl) Środek modyfikujący do mocznika
NL193406C (nl) Kunstmest met een hoge hardheid en opslagstabiliteit, alsmede de bereiding hiervan.
US4917919A (en) Process for preventing caking of ammonium bifluoride and/or fluoride particles
US4626270A (en) Nitrification-inhibiting agent and process for the production thereof
PL206119B1 (pl) Sposób polepszenia wytrzymałości na zgniatanie, udarności i ściśliwości granulek mocznika przez dodanie kompozycji do mocznika oraz zastosowanie takiej kompozycji jako dodatku do mocznika
FR2482871A1 (fr) Procede pour la production de granules d'uree et engrais comprenant ces granules
EP1399398A1 (en) Additives preventing caking and humectation of nitrogenous fertilizers
EP0163780A1 (en) Coating agent for ammonium nitrate and other materials
US5959010A (en) Particleized resin having improved properties and method of producing same
NL1028198C2 (nl) Ureumsamenstelling met verminderde samendrukbaarheid, koekvorming en stofvorming, en werkwijze ter bereiding daarvan.
US5476527A (en) White atoxic urea fertilizer composition
SU985011A1 (ru) Способ получени мочевины с улучшенными свойствами сыпучести, перегрузки и хранени
CA3177845A1 (en) A solvent composition for a urease inhibitor, application and use thereof
PL244723B1 (pl) Sposób otrzymywania warstwowego nawozu saletrzanego
CA2430097A1 (en) Aminosulfonate product-treated nitrogen-containing salt particles
JPS5929554B2 (ja) 樹木用固型肥料
PL80888B1 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20121222