PL201399B1 - Stacja transformatorowa - Google Patents

Stacja transformatorowa

Info

Publication number
PL201399B1
PL201399B1 PL359053A PL35905303A PL201399B1 PL 201399 B1 PL201399 B1 PL 201399B1 PL 359053 A PL359053 A PL 359053A PL 35905303 A PL35905303 A PL 35905303A PL 201399 B1 PL201399 B1 PL 201399B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
chamber
station according
plate
transformer
Prior art date
Application number
PL359053A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359053A1 (pl
Inventor
Illo-Frank Primus
Heinz Sprenger
Original Assignee
Betonbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE20204781U external-priority patent/DE20204781U1/de
Priority claimed from DE20217746U external-priority patent/DE20217746U1/de
Application filed by Betonbau Gmbh filed Critical Betonbau Gmbh
Publication of PL359053A1 publication Critical patent/PL359053A1/pl
Publication of PL201399B1 publication Critical patent/PL201399B1/pl

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Patch Boards (AREA)

Abstract

Stacja transformatorowa zawierająca komorę z przynajmniej jednym transformatorem, komorę zawierającą urządzenia średniego napięcia, komorę zawierającą urządzenia niskiego napięcia i stanowiącą korpus w postaci prostopadłościennej, monolitycznej budowli złożonej z podłogi, ściany tylnej, ścian bocznych i ściany przedniej, przy czym przynajmniej w jednej ścianie korpusu, jak również w ścianie zewnętrznej komory transformatorowej znajdują się drzwi wentylacyjne, przy czym górna krawędź ograniczającej tę komorę ściany poprzecznej znajduje się poniżej progu drzwi wentylacyjnych tej komory, która charakteryzuje się tym, że ściana poprzeczna (40, 40a, 40b, 40c) jest zaopatrzona, poniżej swej górnej krawędzi (39), w otwór (60, 60a), stanowiący okno dyszowe zamknięte siatką metalową (62) względnie innym płaskim elementem przepuszczającym, a ponadto komora transformatorowa (54) stacji jest ograniczona korzystnie ścianami bocznymi (16) i ścianą tylną (18) oraz dwoma połączonymi z nimi ścianami, a mianowicie ścianą poprzeczną (40, 40a, 40b, 40c), przebiegającą między ścianą tylną (18) i ścianą przednią (20) korpusu (12), oraz prostopadłą do niej ścianą działową (44).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest stacja transformatorowa.
Z opisu polskiego zgłoszenia patentowego nr P 326 286 znana jest stacja transformatorowa wyposażona w komorę przynajmniej dla jednego transformatora oraz w rozdzielnię średniego napięcia i w rozdzielnię niskiego napięcia. Obudowa stacji stanowi monolityczną konstrukcję w postaci prostopadłościanu wykonanego z betonu i złożonego ze ścian oraz z łączącej je płyty dachowej. Transformator jest umieszczony w komorze transformatorowej usytuowanej pod komorą napięciową w rozdzielni średniego i rozdzielni niskiego napięcia. Między komorą transformatorową i komorą napięciową umieszczony jest element wsporczy. Ściany stacji są zaopatrzone w otwory wentylacyjne, przy czym głębokość jej zagłębienia pod powierzchnią gruntu jest ograniczona niezbędną wysokością tych otworów.
Z opisu polskiego zgłoszenia patentowego nr P 308 878 znana jest małogabarytowa stacja transformatorowa w postaci prostopadłościennej budowy osadzonej na szczelnym fundamencie o postaci graniastosłupa, stanowiącym zabezpieczenie ekologiczne przed ewentualnym wyciekiem oleju z transformatora. Stacja jest wyposaż ona w rozdzielnię ś redniego napięcia, usytuowaną prostopadle do podłużnej osi transformatora, oraz rozdzielnię niskiego napięcia, usytuowaną równolegle do tej osi.
Z opisu polskiego zgłoszenia patentowego nr P 359 053 znana jest stacja transformatorowa w postaci prostopadł oś ciennej, monolitycznej budowli z betonu, ograniczona ścianami połączonymi z podłogą i wyposaż ona przynajmniej w jeden transformator oraz w rozdzielnię średniego napięcia i w rozdzielnię niskiego napięcia, przy czym przynajmniej w jednej ścianie budynku znajdują się drzwi wentylacyjne, zaś krawędź ściany wewnętrznej znajduje się poniżej progu tych drzwi. Ściana wewnętrzna stacji ma poniżej swej górnej krawędzi otwory stanowiące okna dyszowe, zaopatrzone w zamykającą je siatkę metalową wzglę dnie w podobny płaski element, zaś komora transformatorowa jest ograniczona ścianami zewnętrznymi i dwoma połączonymi z nimi ścianami wewnętrznymi. Między ścianą tylną a ścianą czołową budynku stacji znajduje się ściana poprzeczna, przebiegająca prostopadle do ściany działowej.
Z opisu polskiego zgł oszenia patentowego nr P 361 709 znana jest stacja transformatorowa w postaci prostopadłościennej, monolitycznej budowli z betonu, wewnątrz której znajduje się komora przynajmniej na jeden transformator. W stropie budowli znajdują się kominowe, wylotowe otwory wentylacyjne, zaś nad stropem jest umieszczona osłona parasolowa. Pod częścią naziemną budowli znajduje się wlotowy kanał wentylacyjny.
Z opisu niemieckiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr DE-GM 29 909 585 znana jest stacja transformatorowa zaopatrzona w elementy przewietrzające i umożliwiająca przeprowadzenie kontroli z pozycji na zewnątrz komory transformatorowej. Budowla stacji jest zaopatrzona w ś cianę wewnętrzną, równoległą, do ściany zewnętrznej, w dolnej części której znajduje się rozdzielnia średniego napięcia i rozdzielnia niskiego napięcia. Stacja jest ponadto korzystnie zaopatrzona w drugą ścianę wewnętrzną, równoległa do bocznej ściany zewnętrznej.
Z opisu niemieckiego wzoru uż ytkowego nr DE-GM 8 804 820 znana jest stacja transformatorowa stanowiąca prostopadłą, monolityczną budowlę, wyposażoną w przedniej ścianie w dwuskrzydłowe drzwi z poziomą szczeliną wentylacyjną, zaś z opisu niemieckiego wzoru użytkowego nr DEGM 9 206 780 znane są drzwi wentylacyjne, zwłaszcza do stacji transformatorowych, z płytkami żaluzjowymi, z których utworzona jest płyta drzwi, przy czym sąsiednie płytki żaluzjowe są odchylone względem płaszczyzny drzwi w ten sposób, że tworzą labiryntowy kanał przepływowy.
Istotną niedogodnością wszystkich znanych stacji transformatorowych, stanowiących prostopadłościenne, monolityczne budynki z betonu, jest niedostateczne chłodzenie komory transformatorowej i niedostateczna wentylacja wn ę trza stacji.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji stacji transformatorowej, która zapewni znacznie lepsze chłodzenie komory transformatorowej i dogodniejszy rozkład temperatur wewnątrz niej, a równocześnie lepszą wentylację wnętrza stacji.
Cel ten został zrealizowany w stacji transformatorowej według wynalazku, która charakteryzuje się tym, że ściana poprzeczna jest zaopatrzona, poniżej swej górnej krawędzi, w otwór, stanowiący okno dyszowe zamknięte siatką metalową względnie innym płaskim elementem przepuszczającym, a ponadto komora transformatorowa stacji jest ograniczona korzystnie ścianami bocznymi i ścianą tylną oraz dwoma połączonymi z nimi ścianami, a mianowicie ścianą poprzeczną, przebiegającą między ścianą tylną i ścianą przednią korpusu, oraz prostopadłą do niej ścianą działową.
PL 201 399 B1
Korpus jest korzystnie wyposażony w ścianę działową, łączącą ścianę boczną z ścianą poprzeczną i oddzielającą komorę urządzeń średniego napięcia od komory liczników.
Na ścianie działowej jest korzystnie zamocowana rama stalowa z pokrywającą ją płytą, oddzielającą od siebie górną i dolną część komory urządzeń średniego napięcia.
Ściana poprzeczna korpusu składa się korzystnie, w rzucie poziomym, z dwóch przesuniętych względem siebie odcinków, łączących się ze ścianą działową komory urządzeń średniego napięcia.
Otwór w ścianie poprzecznej znajduje się korzystnie między ścianą tylną korpusu a ścianą działową zamykającą komorę transformatorową.
Górna krawędź ściany działowej komory transformatorowej znajduje się korzystnie wyżej względem płyty podłogowej korpusu od górnej krawędzi równoległej do niej ściany działowej.
Górna krawędź ściany działowej znajduje się korzystnie na tej samej wysokości względem płyty podłogowej co górna krawędź ściany poprzecznej.
Stacja według wynalazku jest korzystnie zaopatrzona w płytę opartą na górnej krawędzi ściany poprzecznej i stykającą się ze ścianą boczną, ograniczającą komorę urządzeń średniego napięcia.
Płyta jest płytą blaszaną względnie płytą betonową.
Płyta korzystnie pokrywa od góry zarówno komorę urządzeń średniego napięcia, jak i komorę liczników.
Płyta jest korzystnie zaopatrzona na swym obrzeżu w obwodowy występ.
Obwodowy występ stacji transformatorowej na obrzeżu jest korzystnie zaopatrzony przynajmniej w jedną pionową ściankę.
Ściana zewnętrzna komory transformatorowej, zwłaszcza zaś boczna ściana jej korpusu, jest korzystnie zaopatrzona w drzwi wentylacyjne.
Ściana tylna korpusu, ograniczająca wraz ze ścianą działową komorę liczników, jest korzystnie zaopatrzona w otwór.
W otworze tylnej ściany korpusu jest korzystnie osadzona ościeżnica.
Odległość q ściany przedniej korpusu od ściany działowej, oddzielającej komorę urządzeń średniego napięcia od komory liczników, jest większa od odległości q1 ściany działowej, ograniczającej komorę urządzeń niskiego napięcia.
Urządzenia średniego napięcia są korzystnie zamocowane na płycie stropowej, opartej o górną krawędź ściany poprzecznej.
Płyta stropowa, oparta o górną krawędź ściany poprzecznej, jest korzystnie zaopatrzona w stalową ramę, zaopatrzoną w pas przepuszczalny dla powietrza.
Pas stanowi korzystnie wielowarstwowy pas siatki metalowej, który wystaje poza ścianę działową, ograniczającą dolną część komory urządzeń średniego napięcia.
Pas z wielowarstwowej siatki metalowej jest korzystnie równoległy do tylnej ściany korpusu.
Stalowa rama jest korzystnie zaopatrzona w środkowy, podłużny kształtownik i jest przykryta płytą drewnianą, korzystnie perforowaną.
Stalowa rama jest pokryta płytą, korzystnie betonową.
Jedno ze skrzydeł dwuskrzydłowych drzwi jest korzystnie zbudowane z poziomych listew, między którymi utworzone są szczeliny wentylacyjne, zaś drugie skrzydło jest płytowe.
Skrzydło dwuskrzydłowych drzwi, zbudowane z listew, między którymi utworzone są szczeliny wentylacyjne, znajduje się korzystnie przed komorą transformatorową.
Badania eksploatacyjne stacji transformatorowej według wynalazku wykazały, że dzięki utworzeniu dodatkowej komory przed siatką chłodzącą, jak również uzyskanej dzięki konstrukcji stacji zmianie kierunku przepływu gorących gazów za pomocą pionowych lub poziomych okien dyszowych, uzyskuje się znaczne poprawienie stosunków temperaturowych w komorze transformatorowej i w całym wnętrzu stacji.
Stacja transformatorowa według wynalazku jest uwidoczniona w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia stację transformatorową wyposażoną w prostopadłościenny, monolityczny korpus betonowy z osadzonym na nim dachem, w widoku z przodu, fig. 2 - stację według fig. 1 w widoku z boku, fig. 3 - korpus stacji w osiowym przekroju pionowym, fig. 4 - korpus stacji w przekroju poziomym, fig. 5 - odmianę konstrukcyjną korpusu stacji w przekroju pionowym, fig. 6 - korpus stacji według fig. 5 w przekroju poziomym, fig. 7 - korpus stacji w przekroju wzdłuż linii VII-VII na fig. 6, fig. 8 - stację transformatorową w przekroju wzdłuż linii VIII-VIII na fig. 6, fig. 9 - częściowy przekrój pionowy stacji według fig. 6, uwidaczniający dodatkowe urządzenia, fig. 10 - częściowy przekrój poziomy stacji wzdłuż linii X-X na fig. 8, fig. 11- częściowy przekrój dolnej części
PL 201 399 B1 korpusu w miejscu oznaczonym XI na fig. 8, fig. 12 - częściowy przekrój poziomy w miejscu oznaczonym XII na fig. 4 i 6, fig. 13 - pionowy przekrój dolnej części korpusu wzdłuż linii XIII-XIII na fig. 6, fig. 14 - pionowy przekrój dolnej części korpusu wzdł uż linii XIV-XIV na fig. 4, fig. 15 - pionowy przekrój dolnej części korpusu wzdłuż linii XV-XV na fig. 6, fig. 16 - fragment przekroju według fig. 13, wyposażony w ślepą podłogę z osadzoną na niej rozdzielnią średniego napięcia, fig. 17 - górną część przekroju przedstawionego na fig. 16 w powiększeniu, fig. 18 - przekrój poziomy wzdłuż linii XVIII-XVIII na fig. 16, fig. 19 - przekrój poziomy wzdłuż linii XIX-XIX na fig. 18, fig. 20 - odmienną konstrukcję korpusu stacji w przekroju poziomym, fig. 21 - jeszcze inną odmianę konstrukcji korpusu stacji w przekroju poziomym, fig. 22 - korpus stacji w przekroju pionowym wzdłuż linii XXII-XXII na fig. 20 i 21, fig. 23 - odmienną konstrukcję korpusu stacji w przekroju poziomym, fig. 24 - jeszcze odmienną konstrukcję korpusu stacji w przekroju poziomym, a fig. 25 - korpus stacji w przekroju pionowym wzdłuż linii XXV-XXV na fig. 23 i 24.
Na fig. 1 do 8 przedstawiona jest stacja transformatorowa 10, stanowiąca prostopadłościenną budowlę o długości 300 cm, szerokości b wynoszącej 150 cm i wysokości h wynoszącej 230 cm. Stacja transformatorowa 10 jest wyposażona w jednolity korpus 12, stanowiący monolit i składający się z poziomej płyty podłogowej 14 o grubości c wynoszącej 12 cm oraz z wystających z niej prostopadle ścian bocznych 16, ściany tylnej 18 i ściany przedniej 20, przy czym grubość c1 wszystkich ścian wynosi 10 cm. Na górnych krawędziach 22 ścian bocznych 12 oraz ściany tylnej 18 jest osadzona płyta dachowa 24 o grubości e maksymalnej na jej przednim obrzeżu i wynoszącej e = 14 cm i zmniejszającej się w kierunku do tylnej ściany 18. Górna płaszczyzna 26 płyty dachowej 24 stanowi więc dach jednospadowy o niewielkim spadku.
Przednia ściana 20 stanowi jedynie dolny pas 19, połączony z płytą podłogową 14 i zaopatrzony w poziomą szczelinę 21, między tą płytą a dolnym obrzeżem tego pasa 19 (fig. 7 i 11). Górne obrzeże ściany przedniej 20 jest ukształtowane w postaci progu drzwiowego 28, nad którym są osadzone dwuskrzydłowe drzwi 30 o wysokości 125 cm od krawędzi progu drzwiowego 28.
Stacja transformatorowa 10 jest zagłębiona w podłożu B na głębokość n1, przy czym jej pozioma szczelina 21, znajdująca się w podłożu, nie stanowi kanału kablowego.
Dwuskrzydłowe drzwi 30 stacji transformatorowej (fig. 1) składają się z dwóch skrzydeł, a mianowicie ze skrzydła 32z, mającego postać płyty, oraz ze skrzydła 32, zbudowanego z poziomych listew 34, oddzielonych od siebie przelotowymi szczelinami. Obydwa skrzydła 32 i 32z są osadzone na zawiasach w ościeżnicy 36, umieszczonych w wewnętrznych rowkach 17 ścian bocznych 16, i mającej postać kształtownika zaopatrzonego w żebro 38, mające w przekroju poprzecznym kształt litery „L”, w którym jest osadzona uszczelka dwuskrzydłowych drzwi 30.
W odległości f od lewej ściany bocznej 16, wynoszącej około 140 cm, wystaje równoległa do tej ściany poprzeczna ściana 40 (fig. 3 i 4) o wysokości g wynoszącej 70 cm, przy czym górna krawędź 39 tej poprzecznej ściany 40 znajduje się poniżej płaszczyzny przechodzącej przez próg drzwiowy 28. Z płyty podłogowej 14 wystają również ściany działowe 42 i 44, równoległe do ściany przedniej 20, przy czym odległość q ściany działowej 44 od ściany przedniej 20 wynosi około 40 cm, zaś odległość ściany działowej 42 od tej ściany przedniej 20 - odpowiednio 25 cm, natomiast wysokość gi ściany działowej 42 jest równa wysokości g ściany poprzecznej 40, co oznacza, że jej górna krawędź 43 pokrywa się z górną krawędzią 39 ściany poprzecznej 40, zaś górna krawędź 45 ściany działowej 44 jest położona około 5 cm wyżej, na wysokości g2 = g1 + 5 (fig. 13).
Ściana tylna 18, ściana przednia 20, obydwie ściany boczne 16 oraz ściana poprzeczna 40 i ściany działowe 42 i 44 tworzą cztery komory 46, 50, 54 i 56. Komory te mają następujące przeznaczenie: komora 46 jest przeznaczona dla urządzeń 48 średniego napięcia, komora 50 - dla urządzeń 52 niskiego napięcia, komora 54 jest przeznaczona na transformator, zaś komora 56 na liczniki, przy czym ścianka działowa 44 oddziela od siebie komorę 54 na transformator od komory 50 na urządzenia 52 niskiego napięcia, zaś ścianka działowa 42 oddziela od siebie komorę liczników 56 średniego i niskiego napięcia, zawierającą również ewentualnie dodatkowe urządzenia niskiego napięcia od komory 46 urządzeń 48 średniego napięcia.
Komora liczników 56 jest zaopatrzona w znajdujący się w ograniczającej ją tylnej ścianie 18 kwadratowy otwór 58 o wymiarach 100 x 100 cm. W otworze tym jest osadzona płaska ościeżnica 59 z listwą ościeżnicową 36a, z którą są zawiasowo połączone drzwi z lekkiego metalu zamykające otwór 58 (fig. 3, 4 i dodatkowy szkic przekroju poprzecznego przedstawiony na fig. 3).
Również ściana poprzeczna 40 jest zaopatrzona w otwór 60 (fig. 3) o wymiarach 20 x 70 cm, znajdujący się w odległości n od górnej powierzchni płyty podłogowej 14. Otwór 60 jest od strony
PL 201 399 B1 komory liczników 56 zakryty siatką metalową 62 (fig. 3, 5, 8 i 16). Komora transformatorowa 54 jest wypełniona olejem, przy czym maksymalny poziom jej napełnienia jest oznaczony na fig. 3 literą Q.
W przypadku rozwiązania konstrukcyjnego stacji transformatorowej przedstawionej na fig. 3, maksymalna pojemność komory wynosi 410 litrów oleju, zaś w przypadku rozwiązania konstrukcyjnego przedstawionego na fig. 5 i 6 - 500 litrów oleju.
Również ściana boczna 16 jest zaopatrzona w otwór o wysokości h2 wynoszącej około 140 cm szerokości t wynoszącej około 80 cm, przy czym dolna krawędź tego otworu 64 (fig. 3) znajduje się powyżej górnej krawędzi 39 ściany poprzecznej 40 oraz powyżej górnych krawędzi 43 i 45 ścian działowych 42 i 44. Wokół obrzeży otworu 64 znajduje się obwodowy rowek 66, w którym osadzona jest listwa ościeżnicowa 65 ościeżnicy 70. W ościeżnicy 70 są zawiasowo osadzone drzwi wentylacyjne 68, przy czym zewnętrzna płaszczyzna tych drzwi 68 przebiega wewnątrz ściany bocznej 16.
Korpus 12a stacji transformatorowej przedstawionej na fig. 5 i 6 różni się od opisanego wyżej korpusu 12 stacji według fig. 1 do 4 tym, że w widoku z boku ściana poprzeczna 40 składa się z dwóch przesuniętych względem siebie odcinków: 40b i 40c, przy czym odcinek 40b ściany poprzecznej, stykający się ze ścianą działową 42, jest przesunięty o wielkość k wynoszącą około 20 cm względem drugiego odcinka 40c w kierunku do lewej ściany bocznej 16, od której znajduje się w odległości f1 wynoszącej 115 cm. Oznacza to, że przekroje poprzeczne obydwu komór, a mianowicie komory 46 z urządzeniami 48 średniego napięcia i komory 50 z urządzeniami 52 niskiego napięcia mają taką samą powierzchnię jak w przypadku rozwiązania konstrukcyjnego rozdzielni według fig. 1 do 4, natomiast długość komory 54 transformatora jest większa od długości f1 sąsiadującej z nią komory 56a liczników, przy czym odcinek 40b ściany poprzecznej tworzy ze ścianą działową 42 narożnik 41. W odcinku 40a ściany poprzecznej znajduje się otwór 60a, rozciągający się od płyty podłogowej 14 i zakryty siatką metalową 62. Otwór 60a łączy komorę 54 transformatora z komorą 56a liczników o odpowiednio zmniejszonej powierzchni przekroju poprzecznego.
Fig. 16 do 19 przedstawiają konstrukcję komory 46 z urządzeniami 48 średniego napięcia, wyposażoną w dodatkowy strop w postaci płyty blaszanej 76, zaopatrzonej na obrzeżu 74 w występy 72 z pionowymi ściankami 73, służącymi do ustalania położenia urządzeń 48 średniego napięcia.
W rozwiązaniu konstrukcyjnym stacji transformatorowej 10a przedstawionej na fig. 20 do 22 komora 46 z urządzeniami 48 średniego napięcia jest rozbudowana w kierunku pionowym, aby zwiększyć powierzchnię przekroju poprzecznego komory 54 transformatora. W tym celu odcinek 40b ściany poprzecznej jest wysunięty poza ścianę działową 42 i ma łączną długość q2, przy czym na górnej krawędzi 39 odcinka 40b ściany poprzecznej i górnej krawędzi 43 ściany działowej 42 jest zamocowana stalowa rama 80 o długości f2 i szerokości b2, przy czym szerokość b2 jest około 30% większa od długości odcinka 40b ściany poprzecznej, co oznacza, że rama 80 wystaje poza ścianę działową 42. Na ramie 80 jest ułożony pas 86, złożony z wielu, na przykład sześciu, warstw metalowej siatki stanowiącej siatkę chłodzącą albo absorpcyjną. Długość a-i pasa 86 z metalowej siatki wielowarstwowej jest nieznacznie mniejsza od długości f2 ramy stalowej 80, a jego szerokość s jest pięciokrotnie mniejsza od długości a1. Pas 86 z wielowarstwowej siatki metalowej umożliwia przepływ powietrza z dolnej części komory 46 do jej górnej części, w której znajdują się urządzenia 48 średniego napięcia, w kierunku x, powodując odpowiednie obniżenie ciśnienia i temperatury w tej komorze.
Stalowa rama 80 jest dodatkowo podparta na wsporniku 84, równoległym do ściany bocznej 16 i stanowiącym równocześnie podporę poziomej płyty drewnianej 88 lub podobnej. Rama 80 jest ponadto zaopatrzona w środkowy podłużny kształtownik 82 zwiększający jej sztywność.
Rozwiązanie konstrukcyjne stacji transformatorowej 10b przedstawionej na fig. 23 do 25 różni się od rozwiązania według fig. 20 do 22 tym, że jej korpus jest pozbawiony ściany działowej 42. Stalowa rama 80 jest zamocowana na górnej krawędzi 39 ściany poprzecznej 40 i obejmuje przestrzeń między tą ścianą 40 a ograniczającą komorę 46 z urządzeniami 48 średniego napięcia - ścianę boczną 16, przy czym długość tej ściany poprzecznej 40 odpowiada odległości między ścianą tylną 18 i ścianą przednią 20 korpusu stacji. Pas 86 z wielowarstwowej siatki metalowej jest przymocowany do ramy 80 wzdłuż tylnej ściany 18 i jest w środku podparty środkowym podłużnym kształtownikiem 82 tej ramy 80, przy czym szerokość s tego pasa 86 wynosi w przybliżeniu 1/3 szerokości b korpusu stacji. Wspornik 84 ramy 80 stanowi równocześnie wspornik drewnianej płyty 88 lub innego rodzaju płyty, korzystnie perforowanej (fig. 24). Fig. 25 przedstawia kierunek x przepływu powietrza w komorze 46 z urządzeniami 48 średniego napięcia. W wyniku tego przepływu następuje obniżenie ciśnienia i temperatury wewnątrz komory. Perforowana płyta drewniana 88 ułatwia przepływ między dolną częścią 78 komory 46 a jej górną częścią, w której są ustawione urządzenia 48 średniego napięcia.

Claims (26)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Stacja transformatorowa zawierają ca komorę z przynajmniej jednym transformatorem, komorę zawierającą urządzenia średniego napięcia, komorę zawierającą urządzenia niskiego napięcia i stanowią c ą korpus w postaci prostopad ł o ś ciennej, monolitycznej budowli z ł o ż onej z podł ogi, ś ciany tylnej, ścian bocznych i ściany przedniej, przy czym przynajmniej w jednej ścianie korpusu, jak również w ś cianie zewnę trznej komory transformatorowej znajdują się drzwi wentylacyjne, przy czym górna krawędź ograniczającej tę komorę ściany poprzecznej znajduje się poniżej progu drzwi wentylacyjnych tej komory, znamienna tym, że ściana poprzeczna (40, 40a, 40b, 40c) jest zaopatrzona, poniżej swej górnej krawędzi (39), w otwór (60, 60a), stanowiący okno dyszowe zamknięte siatką metalową (62) względnie innym płaskim elementem przepuszczającym, a ponadto komora transformatorowa (54) stacji jest ograniczona korzystnie ścianami bocznymi (16) i ścianą tylną (18) oraz dwoma połączonymi z nimi ścianami, a mianowicie ścianą poprzeczną (40, 40a, 40b, 40c), przebiegającą między ścianą tylną (18) i ścianą przednią (20) korpusu (12), oraz prostopadłą do niej ścianą działową (44).
  2. 2. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że jej korpus (12) jest wyposażony w ścianę działową (42), łączącą ścianę boczną (16) z ścianą poprzeczną (40, 40a) i oddzielającą komorę (46) urządzeń (48) średniego napięcia od komory (56) liczników.
  3. 3. Stacja według zastrz. 2, znamienna tym, że na ścianie działowej (42) jest zamocowana rama stalowa (80) z pokrywającą ją płytą, oddzielającą od siebie górną i dolną część komory (46) urządzeń (48) średniego napięcia.
  4. 4. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana poprzeczna (40a) jej korpusu (12) składa się, w rzucie poziomym, z dwóch przesuniętych względem siebie odcinków (40b i 40c), łączących się ze ścianą działową (42) komory (46) urządzeń (48) średniego napięcia.
  5. 5. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że otwór (60, 60a) w ścianie poprzecznej (40, 40a) znajduje się między ścianą tylną (18) korpusu (12) a ścianą działową (42) zamykającą komorę transformatorową (54).
  6. 6. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że górna krawędź (45) ściany działowej (44) komory transformatorowej (54) znajduje się wyżej względem płyty podłogowej (14) korpusu (12) od górnej krawędzi (43) równoległej do niej ściany działowej (42).
  7. 7. Stacja według zastrz. 6, znamienna tym, że górna krawędź (45) ściany działowej (42) znajduje się na tej samej wysokości względem płyty podłogowej (14) co górna krawędź (39) ściany poprzecznej (40, 40a).
  8. 8. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że jest zaopatrzona w płytę (76) opartą na górnej krawędzi (39) ściany poprzecznej (40, 40a) i stykającą się ze ścianą boczną (16), ograniczającą komorę (46) urządzeń (48) średniego napięcia.
  9. 9. Stacja według zastrz. 8, znamienna tym, że płyta (76) jest płytą blaszaną.
  10. 10. Stacja według zastrz. 8, znamienna tym, że płyta (76) jest płytą betonową.
  11. 11. Stacja według zastrz. 8, znamienna tym, że płyta (76) pokrywa od góry zarówno komorę (46) urządzeń (48) średniego napięcia, jak i komorę liczników (56).
  12. 12. Stacja według zastrz. 8, znamienna tym, że płyta (76) jest zaopatrzona na swym obrzeżu (74) w obwodowy występ (72).
  13. 13. Stacja według zastrz. 12, znamienna tym, że jej obwodowy występ (72) na obrzeżu (74) jest zaopatrzony przynajmniej w jedną pionową ściankę (73).
  14. 14. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana zewnętrzna komory transformatorowej (54), zwłaszcza zaś boczna ściana (16) jej korpusu (12), jest zaopatrzona w drzwi wentylacyjne (68).
  15. 15. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana tylna (18) korpusu (12), ograniczająca wraz ze ścianą działową (42) komorę liczników (56), jest zaopatrzona w otwór (58).
  16. 16. Stacja według zastrz. 15, znamienna tym, że w otworze (58) tylnej ściany (18) korpusu (12) jest osadzona ościeżnica (59).
  17. 17. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość (q) ściany przedniej (20) jej korpusu (12) od ściany działowej (42), oddzielającej komorę (46) urządzeń (48) średniego napięcia od komory liczników (56), jest większa od odległości (q) ściany działowej (44), ograniczającej komorę (50) urządzeń (52) niskiego napięcia.
  18. 18. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenia (48) średniego napięcia są zamocowane na płycie stropowej, opartej o górną krawędź (39) ściany poprzecznej (40, 40a).
    PL 201 399 B1
  19. 19. Stacja według zastrz. 18, znamienna tym, że płyta stropowa, oparta o górną krawędź (39) ściany poprzecznej (40, 40a), jest zaopatrzona w stalową ramę (80), zaopatrzoną w pas (86) przepuszczalny dla powietrza.
  20. 20. Stacja według zastrz. 19, znamienna tym, że pas (86) stanowi wielowarstwowy pas siatki metalowej.
  21. 21. Stacja według zastrz. 20, znamienna tym, że pas (86) z wielowarstwowej siatki metalowej wystaje poza ścianę działową (42), ograniczającą dolną część (78) komory (46) urządzeń (48) średniego napięcia.
  22. 22. Stacja według zastrz. 20 albo 21, znamienna tym, że pas (86) z wielowarstwowej siatki metalowej jest równoległy do tylnej ściany (18) korpusu (12).
  23. 23. Stacja według zastrz. 20, znamienna tym, że stalowa rama (80) jest zaopatrzona w środkowy, podłużny kształtownik (82) i jest przykryta płytą drewnianą (88), korzystnie perforowaną.
  24. 24. Stacja według zastrz. 20 albo 23, znamienna tym, że jej stalowa rama (80) jest pokryta płytą (76), korzystnie betonową.
  25. 25. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że jedno ze skrzydeł (32) jej dwuskrzydłowych drzwi (30) jest zbudowane z poziomych listew (34), między którymi utworzone są szczeliny wentylacyjne, zaś drugie skrzydło (32z) jest płytowe.
  26. 26. Stacja według zastrz. 25, znamienna tym, że skrzydło (32) dwuskrzydłowych drzwi (30), zbudowane z listew (34), między którymi utworzone są szczeliny wentylacyjne, znajduje się przed komorą transformatorową (54).
PL359053A 2002-03-11 2003-03-07 Stacja transformatorowa PL201399B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20203878 2002-03-11
DE20204781U DE20204781U1 (de) 2002-03-11 2002-03-26 Transformatorenstation
DE20217746U DE20217746U1 (de) 2002-03-11 2002-11-16 Transformatorenstation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359053A1 PL359053A1 (pl) 2003-09-22
PL201399B1 true PL201399B1 (pl) 2009-04-30

Family

ID=27219645

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359053A PL201399B1 (pl) 2002-03-11 2003-03-07 Stacja transformatorowa

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ13756U1 (pl)
HU (1) HU2605U (pl)
PL (1) PL201399B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ13756U1 (cs) 2003-10-21
HU0300058V0 (en) 2003-05-28
PL359053A1 (pl) 2003-09-22
HU2605U (en) 2003-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2454523C2 (ru) Двухслойное окно с функцией вентиляции
CN110945204B (zh) 具有屋顶窗与通风组件间的改进的过渡装置的屋顶窗系统
JP4594817B2 (ja) カーテンウォールの窓部換気構造
JP3746216B2 (ja) 換気機構付きカーテンウォールユニットおよび建物の換気構造
EA010557B1 (ru) Рама, в частности, для оконных, дверных или фасадных элементов
JP4694297B2 (ja) 窓部における換気構造
JP6977122B2 (ja) 建物の開口の遮蔽構造
PL201399B1 (pl) Stacja transformatorowa
JP2012117208A (ja) 住宅の壁体構造部における換気構造
JP2014196858A (ja) 建物の自然換気システム
PL228158B1 (pl) Zestaw okna, w szczególnosci okna dachowego, z nawiewnikiem swiezego powietrza
JP3933598B2 (ja) 換気装置付き窓
KR20140022151A (ko) 슬라이딩 창호용 필링피스
PL232397B1 (pl) System okienny z nawiewnikiem
TWI754952B (zh) 橫拉窗及橫拉窗之下框
KR20130004688A (ko) 창호
CN219958700U (zh) 一种干式变压器防护外罩
JP6138524B2 (ja) 住宅の壁体構造部における換気構造及びそれに用いる通気装置
KR102655569B1 (ko) 기밀성과 방풍기능 향상 및 이물질 유입 방지를 위한 창틀하부프레임 구조
JP5172637B2 (ja) 壁体内換気装置及びそれに用いる壁パネル
JP4949697B2 (ja) 建物
JP6802737B2 (ja) 換気装置
KR100675486B1 (ko) 방음형 환기가 가능한 다기능 문
JP6938143B2 (ja) 建物の外壁構造
PL234706B1 (pl) Stacja transformatorowa