PL191870B1 - Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych - Google Patents

Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych

Info

Publication number
PL191870B1
PL191870B1 PL337436A PL33743699A PL191870B1 PL 191870 B1 PL191870 B1 PL 191870B1 PL 337436 A PL337436 A PL 337436A PL 33743699 A PL33743699 A PL 33743699A PL 191870 B1 PL191870 B1 PL 191870B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
bar
drum
pipe
pipe section
Prior art date
Application number
PL337436A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337436A1 (en
Inventor
Robert Sikora
Tomasz Klepka
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL337436A priority Critical patent/PL191870B1/pl
Publication of PL337436A1 publication Critical patent/PL337436A1/xx
Publication of PL191870B1 publication Critical patent/PL191870B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Abstract

Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych w układzie ślizgowym, znamienny tym, że na nieruchomy bęben pomiarowy o osi poziomej nawija się element konstrukcyjny w postaci odcinka rury z tworzywa polimerowego z kątem opasania, w przedziale P/2 + 5P rad, i mocuje się go na stałe do bębna, następnie do nawiniętego na bęben odcinka rury wprowadza się drugi element konstrukcyjny w postaci odcinka pręta z tworzywa polimerowego, o przekroju poprzecznym mniejszym od przekroju poprzecznego rury, przy czym długość odcinka pręta jest większa od długości odcinka rury, a do jednego końca wystającego odcinka pręta przymocowuje się obciążniki, zaś do drugiego końca, odcinka pręta przyłącza się zespół napędowopomiarowy, który powoduje ruch posuwisty nieliniowy okrężny odcinka pręta względem nieruchomego odcinka rury, z jednoczesnym pomiarem, za pomocą siłomierza, wartości zmian siły tarcia.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych, zwłaszcza rur i prętów we wzajemnym układzie ślizgowym.
Znane dotychczas z podręcznika M. Hebda i A. Wachal pt. „Trybologia”, WNT, Warszawa 1980, sposoby badania tribologicznego w układzie ślizgowym elementów konstrukcyjnych odznaczają się tym, że realizowany w układzie ślizgowym ruch elementu konstrukcyjnego w postaci próbki badawczej jest posuwisto-zwrotny ze stykiem zewnętrznym z drugim elementem konstrukcyjnym w postaci przeciwpróbki badawczej. Stykające się elementy konstrukcyjne w postaci próbki i przeciwpróbki są specjalnie wykonywane do badań tribologicznych, często zgodnie z odnośnymi normami, są sztywne imało odkształcalne, mają postać różnych brył i są stosunkowo małych rozmiarów. W podręczniku tym opisano badania polegające na tym, że małe fragmenty elementu konstrukcyjnego w postaci półpanewki są dociskane do elementu konstrukcyjnego w postaci wałka o średnicy 6,35 mm, który wykonuje ruch obrotowy z szybkością 200 obr/min. Siła dociskania dwóch półpanewek wzrasta w odstępach czasu 30 s, co 500 N do wartości maksymalnej 30000 N. Wynikiem badania jest siła tarcia i maksymalny moment tarcia, przy zniszczeniu wałka w obszarze karbu. Opisane są również badania polegające na pomiarze siły tarcia i momentu tarcia przy przemieszczaniu się ruchem postępowozwrotnym elementów konstrukcyjnych w postaci dwóch walców stykających się wzdłuż tworzącej o dodatnim i ujemnym promieniu krzywizny, przy całkowitej powierzchni tarcia wynoszącej 4 cm2. Prędkość tarcia zawiera się w zakresie od 0,03 do 0,57 m/s, a obciążenie pomiarowe realizowane za pomocą sprężynowego układu obciążającego powoduje nacisk jednostkowy na próbki od 0 do 15 MPa. W innych znanych podręcznikach: Z. Rymuza pt. „Trybologia polimerów ślizgowych”, WNT, Warszawa 1986, T. A. Stolarski pt. „Tribology in Machine Design”, Heinemann, Oxford 1990 oraz Z. Lawrowski pt. „Tribologia - Tarcie, zużywanie i smarowanie”, PWN, Warszawa 1993, są podane tylko wiadomości ogólne.
Istotą sposobu badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych w układzie ślizgowym według wynalazku jest to, że na nieruchomy bęben pomiarowy o osi poziomej nawija się element konstrukcyjny w postaci odcinka rury z tworzywa polimerowego, z kątem opasania, w przedziale P/2 + 5P rad, i mocuje się go na stałe do bębna. Następnie do nawiniętego na bęben odcinka rury wprowadza się drugi element konstrukcyjny w postaci odcinka pręta z tworzywa polimerowego, oprzekroju poprzecznym mniejszym od przekroju poprzecznego rury, przy czym długość odcinka pręta jest większa od długości odcinka rury. Dojednego końca wystającego odcinka pręta przymocowuje się obciążniki, zaś do drugiego końca wystającego odcinka pręta przyłącza się zespół napędowo-pomiarowy, który powoduje ruch posuwisty nieliniowy okrężnyodcinka pręta względem nieruchomego odcinka ruryz jednoczesnym pomiarem, za pomocą siłomierza, wartości zmian siły tarcia.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych w układzie ślizgowym pozwala na modelowanie licznych ważnych praktycznie i dotychczas nie identyfikowanych węzłów tribologicznych, a poprzez to rozszerza możliwości badań tribologicznych układów ślizgowych i zapewnia niezawodne działanie. Badania tribologiczne sposobem według wynalazku umożliwiają określanie zależności siły oporu tarcia, elementu konstrukcyjnego w postaci odcinka pręta wewnątrz elementu konstrukcyjnego w postaci odcinka rury, od istotnych w danych okolicznościach, czynników fizycznych charakteryzujących układ ślizgowy, takich jak, średnica bębna pomiarowego, przekrój poprzeczny rury, kąt opasania, przekrój poprzeczny pręta, długość końca wystającego odcinka pręta, obciążenie końca wystającego odcinka pręta oraz prędkości ruchu odcinka pręta względem odcinka rury. Sposób według wynalazku dotyczy badań tribologicznych na elementach bezpośrednio pobranych z gotowych wytworów handlowych, w postaci ciągłych odcinków: rur, prętów, kabli i profili w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Przykład 1
Na nieruchomy, kołowy bęben pomiarowy o osi poziomej nawija się rurę z tworzywa polimerowego o średnicy 40 mm w postaci odcinka o długości 15, 5 m, z kątem opasania 4P rad i mocuje się na stałe do bębna. Do nawiniętej i unieruchomionej rurywprowadza się pręt z tworzywa polimerowego o średnicy 10 mmodługości nie mniejszej niż 16,1 m, który wystaje z obu końców rury. Do jednego, końca wystającego odcinka pręta o długości 1m, mocuje się obciążniki o masie 5 kg, a do drugiego końca wystającego odcinka pręta przykłada się zespół napędowo-pomiarowy, który powoduje ruch posuwisty kołowy odcinka pręta względem odcinka rury z prędkością 1m/min, z jednoczesnym pomiarem za pomocą siłomierza wartości siły tarcia w zakresie zmian od 15 do 20 N.
PL 191 870 B1
Przykład 2
Na nieruchomy, kołowy bęben pomiarowy o osi poziomej nawija się rurę z tworzywa polimerowego o średnicy 110 mm w postaci odcinka o długości 5,2 m, z kątem opasania 5P/2 radi mocuje się na stałe do bębna. Do nawiniętej i unieruchomionej rury wprowadza się pręt z tworzywa polimerowego o średnicy 12 mm o długości nie mniejszej niż 6,3 m, który wystaje z obu końców rury. Do jednego końca wystającego odcinka pręta, o długości 1m, mocuje się obciążniki o masie 10kg, a do drugiego końca wystającego odcinka pręta przykłada się zespół napędowo-pomiarowy, który powoduje ruch posuwisty kołowy odcinka pręta względem odcinka rury z prędkością 5 m/min, z jednoczesnym pomiarem za pomocą siłomierza wartości siły tarcia w zakresie zmian od 18 do 25 N.
Przykład 3
Na nieruchomy, kołowy ośmiokątny bęben pomiarowy o osi poziomej nawija się rurę z tworzywa polimerowego o średnicy 32 mm w postaci odcinka o długości 11,8 m, z kątem opasania 3P rad i mocuje się na stałe do bębna. Do nawiniętej i unieruchomionej rury wprowadza się pręt z tworzywa polimerowego o średnicy 10 mm o długości nie mniejszej niż 12,9 m, który wystaje zobu końców rury. Do jednego końca wystającego odcinka pręta, o długości 1m, mocuje się obciążniki o masie 5 kg, a do drugiego końca wystającego odcinka pręta przykłada się zespół napędowo-pomiarowy, który powoduje ruch posuwisty okrężny odcinka pręta względem odcinka rury z prędkością 0,1 m/min, z jednoczesnym pomiarem za pomocą siłomierza wartości siły tarcia w zakresie zmian od 10 do 12 N.
Przykład 4
Na nieruchomy, kołowy bęben pomiarowy o osi poziomej nawija się rurę z tworzywa polimerowego o średnicy 50 mm w postaci odcinka o długości 6 m, z kątem opasania 3II/2 rad i mocuje się na stałe do bębna. Do nawiniętej i unieruchomionej rury wprowadza się pręt z tworzywa polimerowego ośmioboczny o wysokości 10 mm i długości nie mniejszej niż 7,1 m, który wystaje z obu końców rury. Do jednego końca wystającego odcinka pręta, o długości 1 m, mocuje się obciążniki o masie 20 kg, ado drugiego końca wystającego odcinka pręta przykłada się zespół napędowo-pomiarowy, który powoduje ruch posuwisty okrężny odcinka pręta względem odcinka rury z prędkością 7 m/min, z jednoczesnym pomiarem za pomocą siłomierza wartości siły tarcia w zakresie zmian od 12 do 26 N.

Claims (1)

  1. Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych w układzie ślizgowym, znamienny tym, że na nieruchomy bęben pomiarowy o osi poziomej nawija się element konstrukcyjny w postaci odcinka rury z tworzywa polimerowego z kątem opasania, w przedziale P/2 + 5P rad,i mocuje się go na stałe do bębna, następnie do nawiniętego na bęben odcinka rury wprowadza się drugi element konstrukcyjny w postaci odcinka pręta z tworzywa polimerowego, o przekroju poprzecznym mniejszym od przekroju poprzecznego rury, przy czym długość odcinka pręta jest większa od długości odcinka rury, a do jednego końca wystającego odcinka pręta przymocowuje się obciążniki, zaś do drugiego końca, odcinka pręta przyłącza się zespół napędowo-pomiarowy, który powoduje ruch posuwisty nieliniowy okrężny odcinka pręta względem nieruchomego odcinka rury, z jednoczesnym pomiarem, za pomocą siłomierza, wartości zmian siły tarcia.
PL337436A 1999-12-22 1999-12-22 Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych PL191870B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL337436A PL191870B1 (pl) 1999-12-22 1999-12-22 Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL337436A PL191870B1 (pl) 1999-12-22 1999-12-22 Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337436A1 PL337436A1 (en) 2001-07-02
PL191870B1 true PL191870B1 (pl) 2006-07-31

Family

ID=20075724

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL337436A PL191870B1 (pl) 1999-12-22 1999-12-22 Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL191870B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL337436A1 (en) 2001-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Rezasoltani et al. On the correlation between mechanical degradation of lubricating grease and entropy
Cruzado et al. Fretting wear of thin steel wires. Part 1: Influence of contact pressure
Ünlü et al. Determination of friction coefficient in journal bearings
Chen et al. Study on transition between fretting and reciprocating sliding wear
Farshad et al. Effect of aqueous environment on the long-term behavior of glass fiber-reinforced plastic pipes
Farshad et al. Strain corrosion of glass fibre-reinforced plastics pipes
Yao et al. Equivalence of moisture and temperature in accelerated test method and its application in prediction of long-term properties of glass-fiber reinforced epoxy pipe specimen
RU2451281C1 (ru) Способ определения механических характеристик стержней из полимерных композиционных материалов и устройство для его реализации (варианты)
Lodewijks Determination of rolling resistance of belt conveyors using rubber data: fact or fiction?
PL191870B1 (pl) Sposób badania tribologicznego konstrukcyjnych elementów polimerowych
EP2146196A2 (en) Method and device for control of elements in particular polymers while sliding influences
RU2381481C1 (ru) Машина для испытания материалов на трение и износ
Feret et al. Evaluation of flexible pipes' life expectancy under dynamic conditions
CN107709960B (zh) 反作用力测量装置、劣化诊断方法和劣化诊断装置
Paiva et al. Fatigue monitoring of a dented piping specimen using infrared thermography
US8297104B2 (en) Device for measuring the influence of friction force on the wear characteristics of a material surface
US7526946B2 (en) Constant-force rheometer
RU2140066C1 (ru) Машина для испытаний образцов на фрикционно-механическую усталость
Yao et al. A new approach to measure the friction coefficient of micro journal bearings
RU2706106C1 (ru) Способ определения ресурса стальных изделий
GB2162329A (en) Tension measuring device
RU2738909C1 (ru) Устройство для ресурсных испытаний стальных канатов при воздействии осевой динамической нагрузки
RU2654154C2 (ru) Способ определения остаточного ресурса трубопровода
RU2174225C2 (ru) Образец для испытания труб на прочность
Orzłowska Experimental study of mechanical properties of steel cables