PL185204B1 - Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego - Google Patents

Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego

Info

Publication number
PL185204B1
PL185204B1 PL97322958A PL32295897A PL185204B1 PL 185204 B1 PL185204 B1 PL 185204B1 PL 97322958 A PL97322958 A PL 97322958A PL 32295897 A PL32295897 A PL 32295897A PL 185204 B1 PL185204 B1 PL 185204B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mill
material flow
value
maximum
minimum
Prior art date
Application number
PL97322958A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322958A1 (en
Inventor
Eugeniusz Pistun
Grigorij Nikolin
Włodzimierz Zagraj
Roman A. Skobało
Original Assignee
Skobalo Roman Adam
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Skobalo Roman Adam filed Critical Skobalo Roman Adam
Priority to PL97322958A priority Critical patent/PL185204B1/pl
Publication of PL322958A1 publication Critical patent/PL322958A1/xx
Publication of PL185204B1 publication Critical patent/PL185204B1/pl

Links

Landscapes

  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Abstract

Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego polegający na pomiarze wibracyjnych bądź akustycznych charakterystyk młyna oraz zmianie dopływu materiału do młyna, znamienny tym, że dopływ rozdrobnionego materiału realizuje się okresowo przy maksymalnym i minimalnym dopływie materiału, przy czym maksymalny i minimalny przepływ materiału do młyna ustala się odpowiednio powyżej i poniżej istniejącej rzeczywistej wydajności rozdrabniania młyna, a czas trwania maksymalnego dopływu materiału do młyna utrzymuje się w zadanym zakresie od 0,5 do 10 minut, w zależności od zmiany mierzonych charakterystykmłyna i stanu układu pyłowego, zwiększa się bądź zmniejsza w porównaniu z poprzednią wartością, zgodnie ze znakiem i wielkością przyrostu mierzonego sygnału przy maksymalnym przepływie materiału do młyna w stosunku do minimalnego przepływu materiału do młyna, zaś czas trwania minimalnego przepływu materiału do młyna ustala się w zależności od wartości czasu, w którym wartość mierzonego sygnału zwiększa się o zadaną wartość jego przyrostu od początku włączenia minimalnego przepływu materiału do młyna, przy czym zadana wartość tego przyrostujestwprost proporcjonalna do wartości tego sygnału.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób automatycznej regulacji technologicznych procesów rozdrabniania w młynach kulowo-bębnowych. Wynalazek ma zastosowanie w gałęziach przemysłu, w których wykorzystywane są technologiczne procesy rozdrabniania takich jak: produkcja cementu, w energetyce, w przemyśle chemicznym i w innych dziedzinach przemysłu, tak, gdzie możliwajest automatyzacja procesu rozdrabniania różnorodnych twardych materiałów.
Przy automatyzacji młynów kulowo-bębnowych, rozdrabniających twarde materiały, jako wyjściowy sygnał w systemach automatycznej regulacji wykorzystuje się sygnał akustyczny lub sygnał wibracyjny.
185 204
Znany z polskiego opisu patentowego Nr 79626 sposób polega na pomiarze przyspieszenia drgań na korpusie obudowy wlotu do młyna. Zamocowany piezoelektryczny czujnik przyspieszenia lub prędkości drgań generuje sygnał, który w swoim statystycznym charakterze zawiera informacje o napełnieniu młyna materiałem. Wzmocniony sygnał miesza się z sygnałem z generatora białego szumu i podawany jest na detektor przejść przez zero. Detektor ten realizuje funkcję przejść przez zero w jednostce czasu dla gaussowskiego rozkładu prawdopodobieństwa sygnału. Tak zdefiniowana realizacja jest informacją o gęstości widmowej mocy badanego sygnału.
Celem wynalazku jest wzrost wydajności młyna i wydajności pracy systemu pyłowego jako całości, a także zmniejszenie zużycia energii na rozdrabnianie materiału oraz zapobieganie zasypaniu młyna, czy też wybuchowi w układzie pyłowym.
Sposób według wynalazku wykorzystujący pomiar wibracyjnych bądź akustycznych charakterystyk młyna oraz zmianę dopływu materiału do młyna, polega na tym, że podawanie rozdrobnionego materiału realizuje się okresowo, przy maksymalnym i minimalnym podawaniu materiału do młyna, przy czym maksymalne i minimalne podawanie materiału do młyna ustala się odpowiednio powyżej i poniżej istniejącej rzeczywistej wydajności rozdrabniania młyna, zgodnie z istniejącą rozdrabniającą wydajnością młyna, a czas trwania maksymalnego podawania materiału do młyna utrzymuje się w zadanym zakresie od 0,5 do 10 minut, w zależności od zmiany mierzonych charakterystyk młyna i stanu układu pyłowego - zwiększa się bądź zmniejsza się w porównaniu z poprzednią wartością, zgodnie ze znakiem i wielkością przyrostu mierzonego sygnału przy maksymalnym przepływie materiału do młyna, w stosunku do minimalnego przepływu materiału do młyna, zaś czas trwania minimalnego przepływu materiału do młyna ustala się w zależności od czasu, w ciągu którego wartość mierzonego sygnału zwiększa się o zadaną wartość jego przyrostu od początku włączenia minimalnego przepływu materiału do młyna, przy czym zadana wartość tego przyrostu jest wprost proporcjonalna do wartości mierzonego sygnału.
Sposób według wynalazku przy rozdrabnianiu materiałów łatwopalnych polega na tym, że dodatkowo mierzy się temperaturę mieszanki powietrznej na wyjściu z młyna oraz ciśnienie bądź spadek ciśnienia w młynie, a czas trwania maksymalnego dopływu materiału do młyna dodatkowo koryguje się w zależności od wielkości mierzonych sygnałów - zwiększa się przy przekroczeniu przez temperaturę mieszanki powietrznej na wyjściu z młyna maksymalnej wartości nastawy i ciśnieniu lub spadku ciśnienia w młynie poniżej minimalnej wartości nastawy - zwiększa się, gdy wartość temperatury mieszaniny powietrznej za młynem obniża się poniżej minimalnej wartości jej nastawy, a ciśnienie bądź spadek ciśnienia w młynie przekracza maksymalną wartość nastawy.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest podwyższenie wydajności młyna, niezawodności pracy układu pyłowego przy jednoczesnej gwarancji niedopuszczenia do awaryjnych sytuacji, a ponadto zmniejszenia zużycia energii przy rozdrabnianiu.
Przykładem realizacji wynalazku jest sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego, w którym piezoelektryczny czujnik drgań mocuje się na korpusie przedniej panewki młyna i mierzy się przyspieszenia wibracji panewki młyna. Ten sygnał bezpośrednio jest skorelowany z wypełnieniem młyna materiałem rozdrobnionym, a zależność między tymi wielkościami uwzględniona jest w bloku przetwornika i w regulatorze. Blok przetwornika służy jednocześnie do otrzymania zunifikowanego sygnału. Do pomiaru temperatury mieszaniny powietrznej na wyjściu z młyna przy mieleniu węgla stosuje się dowolny czujnik temperatury z odpowiednio znormalizowanym przetwornikiem. Do pomiaru spadku ciśnienia na bębnie młyna wykorzystuje się dowolny czujnik ciśnienia z odpowiednio znormalizowanym przetwornikiem o zunifikowanym sygnale wyjściowym. Wymienione wyżej wartości sygnałów dochodzą do analogowych wejść, gdzie dobierane są aktualne wartości wszystkich trzech mierzonych parametrów. Dopływ rozdrobnionego materiału do młyna realizuje się okresowo przy maksymalnym i minimalnym dopływie materiału, a maksymalny i minimalny przepływ materiału ustala się odpowiednio powyżej i poniżej istniejącej rzeczywistej wydajności rozdrabniania młyna. Czas trwania maksy4
185 204 malnego dopływu materiału do młyna utrzymuje się w zadanym zakresie od 0,5 do 10 minut, w zależności od zmiany mierzonych charakterystyk młyna i stanu układu pyłowego, zwiększając bądź zmniejszając w porównaniu z poprzednią wartością, zgodnie ze znakiem i wielkościąprzyrostu mierzonego sygnału przy maksymalnym przepływie materiału do młyna w stosunku do minimalnego przepływu materiału do młyna. Czas trwania minimalnego przepływu materiału do młyna ustala się w zależności od wartości czasu, w którym wartość mierzonego sygnału zwiększa się o zadaną wartość jego przyrostu od początku włączenia minimalnego przepływu materiału do młyna. Zadana wartość tego przyrostu jest wprost proporcjonalna do wartości tego sygnału.
W sposobie według wynalazku dla materiałów łatwopalnych dodatkowo mierzy się temperaturę mieszaniny powietrznej na wyjściu z młyna oraz ciśnienie, bądź spadek ciśnienia w młynie, zaś czas trwania maksymalnego przepływu materiału do młyna dodatkowo koryguje się w zależności od wielkości mierzonych sygnałów - zwiększa się przy przekroczeniu przez temperaturę mieszaniny powietrznej na wyjściu z młyna maksymalnej wartości jej nastawy, a zmniejsza się wtedy, gdy wartość temperatury mieszaniny powietrznej za młynem obniża się poniżej minimalnej wartości jej nastawy, zaś ciśnienie, bądź spadek ciśnienia w młynie przekracza maksymalną nastawę tego parametru.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz
Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego polegający na pomiarze wibracyjnych bądź akustycznych charakterystyk młyna oraz zmianie dopływu materiału do młyna, znamienny tym, że dopływ rozdrobnionego materiału realizuje się okresowo przy maksymalnym i minimalnym dopływie materiału, przy czym maksymalny i minimalny przepływ materiału do młyna ustala się odpowiednio powyżej i poniżej istniejącej rzeczywistej wydajności rozdrabniania młyna, a czas trwania maksymalnego dopływu materiału do młyna utrzymuje się w zadanym zakresie od 0,5 do 10 minut, w zależności od zmiany mierzonych charakterystyk młyna i stanu układu pyłowego, zwiększa się bądź zmniejsza w porównaniu z poprzednią wartością, zgodnie ze znakiem i wielkością przyrostu mierzonego sygnału przy maksymalnym przepływie materiału do młyna w stosunku do minimalnego przepływu materiału do młyna, zaś czas trwania minimalnego przepływu materiału do młyna ustala się w zależności od wartości czasu, w którym wartość mierzonego sygnału zwiększa się o zadaną wartość jego przyrostu od początku włączenia minimalnego przepływu materiału do młyna, przy czym zadana wartość tego przyrostu jest wprost proporcjonalna do wartości tego sygnału.
  2. 2. Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego polegający na pomiarze wibracyjnych bądź akustycznych charakterystyk młyna oraz zmianie dopływu materiału do młyna, znamienny tym, że dopływ rozdrobnionego materiału realizuje się okresowo przy maksymalnym i minimalnym dopływie materiału, przy czym maksymalny i minimalny przepływ materiału do młyna ustala się odpowiednio powyżej i poniżej istniejącej rzeczywistej wydajności rozdrabniania młyna, a czas trwania maksymalnego dopływu materiału do młyna utrzymuje się w zadanym zakresie od 0,5 do 10 minut, w zależności od zmiany mierzonych charakterystyk młyna i stanu układu pyłowego, zwiększa się bądź zmniejsza w porównaniu z poprzednią wartościią zgodnie ze znakiem i wielkością przyrostu mierzonego sygnału przy maksymalnym przepływie materiału do młyna w stosunku do minimalnego przepływu materiału do młyna, zaś czas trwania minimalnego przepływu materiału do młyna ustala się w zależności od czasu, w którym wartość mierzonego sygnału zwiększa się o zadaną wartość jego przyrostu od początku włączenia minimalnego przepływu materiału do młyna, przy czym zadana wartość tego przyrostu jest wprost proporcjonalna do wartości tego sygnału, a także mierzy się temperaturę mieszaniny powietrznej na wyjściu z młyna oraz ciśnienie, bądź spadek ciśnienia w młynie, zaś czas trwania maksymalnego przepływu materiału do młyna dodatkowo koryguje się w zależności od wielkości mierzonych sygnałów - zwiększa się przy przekroczeniu przez temperaturę mieszaniny powietrznej na wyjściu z młyna maksymalnej wartości jej nastawy, a zmniejsza się wtedy, gdy wartość temperatury mieszaniny powietrznej za młynem obniża się poniżej minimalnej wartości jej nastawy, zaś ciśnienie, bądź spadek ciśnienia w młynie przekracza maksymalną nastawę tego parametru.
PL97322958A 1997-10-31 1997-10-31 Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego PL185204B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97322958A PL185204B1 (pl) 1997-10-31 1997-10-31 Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97322958A PL185204B1 (pl) 1997-10-31 1997-10-31 Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322958A1 PL322958A1 (en) 1999-05-10
PL185204B1 true PL185204B1 (pl) 2003-04-30

Family

ID=20070917

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97322958A PL185204B1 (pl) 1997-10-31 1997-10-31 Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL185204B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL322958A1 (en) 1999-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100430143C (zh) 半自磨球磨磨矿系统及其控制方法
CA1184549A (en) Method of controlling a mill grinding
JP2007070143A (ja) 砕砂製造装置及び砕砂製造方法
US4402462A (en) Process for controlling a grinding installation
PL185204B1 (pl) Sposób automatycznej regulacji młyna kulowo-bębnowego
SE427428B (sv) Forfarande och anordning for malning av malmminerla i de fall der malm skall frammatas till malning fran ett forrad vid en huvudsakligen konstant matningshastighet
TW374840B (en) A method for regulating the flue gas temperature in a cement production plant
US3417927A (en) Ore grinding control
US3352499A (en) Grinding circuit control
JPH10296117A (ja) 製砂方法並びに製砂装置
CN103439992B (zh) 一种磨矿过程中磨矿仓下料受阻控制的方法和装置
JPS5820245A (ja) サンドミル処理方法
JPS60129146A (ja) 粉砕制御方法
JPS5816941B2 (ja) 粉砕システム
SU1344412A1 (ru) Способ автоматического регулировани подачи воды в цикл измельчени
JPH03236407A (ja) 粉末冶金用還元鉄粉の粉砕制御方法および装置
SU1378919A1 (ru) Система автоматического управлени процессом помола в шаровой мельнице
RU1787542C (ru) Способ управлени классификатором и устройство дл его осуществлени
AU700295B2 (en) Attrition mill III
Hecht et al. A low cost automatic mill load level control strategy
SU552999A1 (ru) Устройство дл автоматического регулировани процесса помола
SU946672A1 (ru) Способ регулировани режима работы дробилки
JP3164804B1 (ja) 粉体製造装置及び方法
JP2711682B2 (ja) 粉砕機の自動制御方法
SU1121037A1 (ru) Способ регулировани замкнутым процессом дроблени

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051031