PL179958B1 - Ciastko i sposób wytwarzania ciastka PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Ciastko i sposób wytwarzania ciastka PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL179958B1
PL179958B1 PL95309524A PL30952495A PL179958B1 PL 179958 B1 PL179958 B1 PL 179958B1 PL 95309524 A PL95309524 A PL 95309524A PL 30952495 A PL30952495 A PL 30952495A PL 179958 B1 PL179958 B1 PL 179958B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
moisture content
cereal
flakes
weight
binder
Prior art date
Application number
PL95309524A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309524A1 (en
Inventor
Michela Petronio
M Luisa Solzi
Original Assignee
Barilla Flli G & R
Barilla Ge Rflli Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Barilla Flli G & R, Barilla Ge Rflli Spa filed Critical Barilla Flli G & R
Publication of PL309524A1 publication Critical patent/PL309524A1/xx
Publication of PL179958B1 publication Critical patent/PL179958B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L7/00Cereal-derived products; Malt products; Preparation or treatment thereof
    • A23L7/10Cereal-derived products
    • A23L7/117Flakes or other shapes of ready-to-eat type; Semi-finished or partly-finished products therefor
    • A23L7/126Snacks or the like obtained by binding, shaping or compacting together cereal grains or cereal pieces, e.g. cereal bars

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Grain Derivatives (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Cereal-Derived Products (AREA)

Abstract

1. Ciastko z platów z ziarna zbozowego zawierajace od 36% do 91 % platków z ziarna zbozowego oraz od 7% do 28% wagowych lepiszcza cukrowego w stosunku do calkowitej wagi ciastka, wolne od dodatków tluszczowych, znamienne tym, ze zawiera ponadto nie wiecej niz 40% wagowych, w stosunku do wagi ciastka, kawalków owoców lub jarzyn o zawartosci wilgo- ci od 2% do 30% i/lub nie wiecej niz 23,5% wagowych wytloczonych, ekspandowanych lub dmuchanych ziaren zbozowych o zawartosci wilgoci w zakresie od 2% do 7 % . 7. Sposób wytwarzania ciastka, zwlaszcza z platków z ziarna zbozowego, w którym miesza sie platki z ziarna zbozowego z lepiszczem cukrowym, znamienny tym, ze nawilza sie mieszanine zmielonych ziaren zbozowych i/lub kaszy albo calych ziaren, a nastepnie spie- ka sie te mieszanine i uzyskuje sie produkt o zawartosci wilgoci od 14% do 25%, po czym do- prowadza sie produkt do postaci platków o takiej samej zawartosci wilgoci od 14% do 25% i bezposrednio po ich utworzeniu miesza sie platki z lepiszczem cukrowym oraz kawalkami owoców lub jarzyn o zawartosci wilgoci od 2% do 30% i/lub wytlaczanym, ekspandowanym lub dmuchanym ziarnem zbozowym o zawartosci wilgoci od 2% do 7% i ewentualnie z woda dla otrzymania ciasta o zawartosci wilgoci od 15% do 30%, po czym ksztaltuje sie ciasto do postaci ciastek przez sciskanie i suszy sie ciastka do zawartosci wilgoci od 2 % do 5%. PL PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy ciastka oraz sposobu wytwarzania ciastka, zwłaszcza z płatków z ziarna zbożowego. Termin ciastko ma tu oznaczać słodki, stały, zwarty produkt żywnościowy, zawierający ziarno zbożowe i cukry, ale pozbawiony mąki.
Znane sąprodnkty z płatkowego ziarna zbożowego szeroko stosowane zarówno jako śniadaniowe produkty żywnościowe oraz jako przekąski.
Istnieją w zasadzie dwie szerokie kategorie produktów cukierniczych, mianowicie małe bloki sprasowanego ziarna zbożowego i paluszki z ziarna zbożowego.
179 958
Sprasowane bloki z ziarna zbożowego składają się z płatków z ziarna zbożowego, na ogół pszenicy, które sąbardzo cienkie i sąspiekane i sprasowywane jako takie, zwykle bez dodatku lepiszczy. Jedynie niekiedy zawierają także małe ilości ekspandowanego, tłoczonego ziarna zbożowego (kukurydzy, ryżu, otrębów) lub małe kawałki suszonych owoców. Niekiedy mogą być pokryte czekoladą lub podobnymi produktami.
Przykłady takich produktów w blokach ujawniono, na przykład, w opisie patentowym UK nr 1301250.
Struktura takich blokówjest bardzo lekka i krucha, a ich smak nie jest szczególnie wyraźny, chyba, że zawierają dodatek małych ilości cukru lub miodu (3-5%), słodu (3-5%) i soli. Bloki te zanurza się w cieczy, na ogół w mleku, i je łyżeczką w podobny sposób jak zwykle przypiekane płatki z ziarna zbożowego, takie jak płatki kukurydziane.
Z powodu braku dodatków tłuszczowych i użycia wyłącznie składników naturalnych, takie bloki stanowią bardzo dobrą żywność z dietetycznego i żywieniowego punktu widzenia.
Produkty nie nadają się jednak do jedzenia jako takie, ponieważ zbytnio się rozpadają i mają zbyt mało wyraźny smak. Ze względu na ich ubogą konsystencj ę nie udaje się ich moczenie, szczególnie w gorących płynach, bez rozpadania się.
Drugąkategoriąproduktów z płatków z ziaren zbożowych sąpaluszki z ziarna zbożowego, które można jeść jako takie, np. jako przekąskę.
Paluszki z ziarna zbożowego można z kolei podzielić na dwie podkategorie, to jest paluszki zawierające lepiszcze cukrowe i paluszki zawierające lepiszcze tłuszczowe.
Paluszki zawierające lepiszcze cukrowe mają konsystencję, która zmienia się od twardej do miękkiej i gumowatość zależną od rodzaju cukru.
Na przykład, miękkie paluszki znane pod angielskąnazwą„chewy granola bars” sporządza się stosując nisko wrzące wodne roztwory cukrów, takich jak glukoza, sacharoza, cukier inwertowany, fruktoza, miód, melasa itp. zawierające od 8 do 15% wody. Płatki z ziarna zbożowego i suszone owoce, które sta^n^rwią około 50% całkowitej wagi paluszka, miesza się z powyższym roztworem, w celu utworzenia ciasta i ogrzewa do 105-120°C, często wraz z pewną ilością tłuszczów (1-10%) i emulgatorów.
Paluszki zawierające lepiszcze cukrowe i mające twardą konsystencję sporządza się stosując wysoko wrzące roztwory cukrów o niskiej zawartości wilgoci (8%) jako lepiszcze dla formowania płatków i suszonych owoców w ciasto i ogrzewa do około 135°C, co daje końcowy produkt o raczej twardej konsystencji gdy jest zimny.
W opisie patentowym EP 586138 ujawniono gotowy do spożycia produkt typu „granola” z ziarna zbożowego zawierający do 10% tłuszczu oraz od 60% do 85% składników zbożowych, głównie płatków zbożowych i od 10% do 30% dodatków cukrowych. Tego rodzaju produkt typu „granola” ma charakterystyczną grudkowatą budowę, smak ziarna zbożowego oraz kruchą strukturę, może być też formowany w postaci paluszków zbożowych.
Paluszki z ziarna zbożowego zawierające lepiszcze tłuszczowe sporządza się przez formowanie płatków z ziarna zbożowego w ciasto wraz z tłuszczami, na ogół tłuszczami roślinnymi, i dodanie innych smakowo-zapachowych charakterystycznych składników, takich jak czekolada, cukry, migdały, pasta z orzechów laskowych i tym podobne. W zależności od proporcji zastosowanych składników, konsystencja tych paluszków może się zmieniać od bardzo miękkiej do twardej. Paluszki te na ogół zawieraj ąróżne dodatki, takie jak emulgatory, hydrolizowane białka, modyfikowaną skrobię, pektyny, żelatyny itp.
Powyżej opisane paluszki z ziarna zbożowego, bez względu na to, do jakiej kategorii należą, majązawartość lepiszcza cukrowego lub tłuszczowego wyższą niż 40%. W rzeczywistości lepiszcze jest często głównym składnikiem takiego paluszka.
Z tego powodu paluszki z ziarna zbożowego obecne na rynku, chociaż mają niekiedy wyjątkowo dobre właściwości smakowo-zapachowe i nadają się do konsumpcji jako przekąski, nie są satysfakcjonującymi produktami żywnościowymi z żywieniowego punktu widzenia. W rzeczywistości znaczne ilości stosowanych lepiszczy oznaczają, że końcowy produkt składa się
179 958 w ilości pomiędzy 30% i 80% z cukrów prostych i w 6% do 30% z tłuszczu, które to zawartości uznawane są za nadmierne przez większość dietetyków.
Szerokie stosowanie technologicznych substancji pomocniczych i dodatków przy sporządzaniu tych paluszków z ziarna zbożowego także nie znajduje uznania u żywieniowców i dietetyków.
Tak więc istniej e ogromne zapotrzebowanie na produkt cukierniczy z płatków z ziarna zbożowego, który pogodziłby dietetyczne i żywieniowe wymagania z wymaganiami związanymi wyłącznie z zaspokojeniem smaku.
Celem niniej szego wynalazkujest zapewnienie ciastka z płatków z ziarna zbożowego, które pozwala uniknąć wyjaśnionych powyżej niedoskonałości produktów tego rodzaju znanych dotychczas.
Ciastko z płatków z ziarna zbożowego zawierające od 36% do 91% płatków z ziarna zbożowego oraz od 7% do 28% wagowych lepiszcza cukrowego w stosunku do całkowitej wagi ciastka, wolne od dodatków tłuszczowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera ponadto nie więcej niż 40% wagowych, w stosunku do wagi ciastka, kawałków owoców lub jarzyn o zawartości wilgoci od 2% do 30% i/lub nie więcej niż 23,5% wagowych wytłoczonych, ekspandowanych lub dmuchanych ziaren zbożowych o zawartości wilgoci w zakresie od 2% do 7%.
Korzystnie, ciastko zawiera lepiszcze wybrane spośród roztworów jadalnych sacharydów: mono-, di-, tri-, oligo- i polisacharydów, takich jak glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza, syropy, miód, melasa, dżemy, ekstrakt słodowy oraz ich mieszaniny.
Korzystnie, ciastko zawiera płatki z ziarna zbożowego wybrane z grupy zawierającej pszenicę, kukurydzę, jęczmień, owies, ryż, proso i pszenicę płaskurkę.
Korzystnie, ciastko zawiera lepiszcze w postaci miodu.
Korzystnie, ciastko zawiera owoce i jarzyny wybrane spośródjabłek, gruszek, śliwek, moreli, winogron, brzoskwiń, wiśni, bananów, orzechów kokosowych, marchwi, orzechów laskowych, migdałów, orzechów włoskich, orzechów ziemnych, ziaren sezamowych i siemienia lnianego.
Korzystnie, ciastko zawiera wytłoczone, ekspandowane i dmuchane ziarna zbożowe stanowiące co najmniej jeden rodzaj ziarna zbożowego wybrany spośród pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, owsa i ryżu.
Sposób wytwarzania ciastka, zwłaszcza z płatków z ziarna zbożowego, w którym miesza się płatki z ziarna zbożowego z lepiszczem cukrowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że nawilża się mieszaninę zmielonych ziaren zbożowych i/lub kaszy albo całych ziaren, a następnie spieka się tę mieszaninę i uzyskuje się produkt o zawartości wilgoci od 14% do 25%, po czym doprowadza się produkt do postaci płatków o takiej samej zawartości wilgoci od 14% do 25% i bezpośrednio po ich utworzeniu miesza się płatki z lepiszczem cukrowym oraz kawałkami owoców lub jarzyn o zawartości wilgoci od 2% do 30% i/lub wytłaczanym, ekspandowanym lub dmuchanym ziarnem zbożowym o zawartości wilgoci od 2% do 7% i ewentualnie z wodą dla otrzymania ciastka o zawartości wilgoci od 15% do 30%, po czym kształtuje się ciasto do postaci ciastek przez ściskanie i suszy się ciastka do zawartości wilgoci od 2% do 5%.
Korzystnie, stosuje się lepiszcze cukrowe wybrane spośród roztworów jadalnych sacharydów mono-, di-, tri-, oligo- i polisacharydów, takich jak glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza, syropy, miód, melasa, dżemy, ekstrakt słodowy, korzystnie zmieszanych ze sobą w ilości od 8% do 28% wagowych w stosunku do całkowitej wagi ciasta.
Korzystnie, stosuje się lepiszcze w postaci miodu.
Korzystnie, ciasto uzyskane w etapie mieszania pozostawia się do leżakowania przez okres od 5 do 45 minut, a następnie kształtuje się je do postaci ciastek.
W porównaniu ze znanymi ściskanymi blokami z ziarna zbożowego, ciastka według wynalazku mają lepsze właściwości smakowo-zapachowe i nadają się do jedzenia jako przekąski. Mająponadto lepsze właściwości strukturalne i można je maczać w gorących i zimnych płynach bez zmieniania ich w papkę.
W porównaniu z paluszkami z ziarna zbożowego, ciastka według wynalazku nadają się do jedzenia jako posiłek, zanurzone lub maczane w gorących lub zimnych płynach i jednocześnie mają lepsze właściwości smakowo-zapachowe i żywieniowe.
179 958
Przedmiot wynalazku opisano bardziej szczegółowo poniżej w przykładzie wykonania. W celu lepszego wyjaśnienia wynalazku przedstawiono również na rysunku schemat blokowy aparatu do przeprowadzenia sposobu według niniejszego wynalazku.
Termin wytłaczane, ekspandowane lub dmuchane ziarno zbóż oznacza produkty żywnościowe otrzymane przez spiekanie i wytłaczanie ciast z mąki zbożowej, takich jak powszechnie używane, miedzy innymi, jako śniadaniowe produkty żywnościowe do konsumpcji po zalaniu gorącymi lub zimnymi płynami (zwykle mlekiem).
Lepiszcza cukrowe odpowiednie do ciastka według niniejszego wynalazku korzystnie składająsię z roztworów jadalnych sacharydów (mono-, di-, tri-, oligo- i polisacharydów), takich jak glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza, syropy, miód, melasa, dżemy, ekstrakt słodowy ewentualnie zmieszane razem.
Lepiszczem, które szczególnie nadaje się do celów niniejszego wynalazku, jest miód.
Chociaż do celów niniejszego wynalazku można stosować każde jadalne ziarno zbożowe, korzystnymi przykładami takich ziaren zbożowych, z których mogą składać się płatkowe składniki ciastka według niniejszego wynalazku sąpszenica, kukurydza, jęczmień owies, ryż, proso i pszenica płaskurka.
Wymiary płatków z ziarna zbóż mają korzystnie następujący rozkład procentowy:
odrzucone przez sito 4.5 mm 4,0 mm 2.5 mm 1,4 mm 0,56 mm 0,3-5,1% 5,2-10,0% 50,9-69,8% 17,4-26,2% 6,1-8,5%
przechodzące przez sito 0,56 mm 3-5,4%
Spośród rodzajów owoców i jarzyn, które można stosować jako składniki ciastka według niniejszego wynalazku można wymienić, na przykład, jabłka, gruszki, śliwki, morele, winogrona, brzoskwinie, wiśnie, banany, orzechy kokosowe, marchew, orzechy laskowe, migdały, orzechy włoskie, orzechy ziemne, ziarno sezamowe i siemię lniane.
Korzystny rozkład procentowy rozmiarów kawałków owoców jest następujący:
odrzucone przez sito 3,350 mm 0,3-5,4%
3,100 mm 4,3-10,2%
2,800 mm 10,7-28,7%
2,500 mm 35,7- 47,2%
2,000 mm 16,8-23,9% przechodzące przez sito 2,000 nm 9,6-12,3%
Wytłaczane, ekspandowane lub dmuchane ziarna zbóż, z których składają się ciastka według niniejszego wynalazku to na przykład kukurydza, ryż, jęczmień, owies, pszenica i otręby.
Typowy przepis na te wytłaczane, ekspandowane lub dmuchane ziarna zbożowe jest następujący
mąka pszenna 0-220%
kasza lub mąka kukurydziana 0-100%
kasza lub mąka jęczmienna 0-15%
mąka ryżowa 0-100%
cukier 6-10%
sól 0,5-1%
słód 34%
Wymiary tych wytłaczanych, ekspandowanych lub dmuchanych ziaren zbożowych mają
następujący rozkład procentowy: odrzucone przez sito 4,000 mm 0%
przechodzące przez sito 3,000 maksymalnie 10,5% 2,000 mm makkymalnie 15%
Ciastka według niniejszego wynalazku nie zawierają dodatku tłuszczów, nie zawierają również dodatków do żywności, co czynije bardzo wartościowymi z żywieniowego punktu widzenia.
179 958
Mała zawartość lepiszcza cukrowego także dodaje wartości ciastkom według niniejszego wynalazku, z dietetycznego punktu widzenia.
Nadzwyczaj dobrym cechom dietetyczno-żywieniowym ciastka według niniejszego wynalazku towarzyszą również nadzwyczaj dobre właściwości smakowo-zapachowe, a ponadto dobre właściwości konsystencji strukturalnej, chrupkość i kruchość, co umożliwia jedzenie ciastka jako takiego, jako przekąski, maczanego lub zanurzonego w płynach, takich jak mleko, herbata, kawa itp., czy to zimnych czy gorących.
Ponadto, ciastka według niniejszego wynalazku można łatwo pokrywać czekoladą, lukrami i innymi polewami powszechnie stosowanymi w przemyśle cukierniczym.
Niniejszy wynalazek dotyczy także sposobu wytwarzania ciastka z płatków z ziarna zbożowego.
Zmielone ziarna zboża lub kaszy albo całe ziarnajednego lub więcej rodzajów przenosi się ze zbiornika do składowania 1 do konwencjonalnego pieca - wytłaczarki 2 po zmieszaniu z wodą w mieszalniku 2a. Wytłoczony produkt o zawartości wilgoci 14-25% dostarcza się do aparatu do płatkowania 3, także konwencjonalnego typu, gdzie przekształca się go w płatki o grubości 0,2-0,6 mm i zawartości wilgoci 14-25%. Wymiary płatków zmniejsza się, tak, aby otrzymać podany wyżej korzystny rozkład wymiarów przez przesiewanie i odrzucanie płatków, które nie przechodzą przez sito o oczkach 4,5 mm.
Płatki o zawartości wilgoci 14-25%o dostarcza się do konwencjonalnego mieszalnika 4, zasilanego również lepiszczem cukrowym. Inne dowolne składniki, jak kawałki owoców lub jarzyn oraz wytłoczone, ekspandowane lub dmuchane ziarno zbożowe również można dostarczać do tego mieszalnika.
Na końcu mieszania, które trwa przez okres 5-45 minut, otrzymane ciasto przesyła się do zbiornika gromadzącego 5 i pozostawia tam do leżakowania przez 5-45 minut. Ten etap leżakowania, chociaż bez zasadniczego znaczenia w otrzymywaniu końcowego ciastka, umożliwia płatkom możliwie najpełniejsze zwilżenie lepiszczem cukrowym, ułatwiając następny etap kształtowania i poprawiając strukturalne cechy produktu finalnego.
Należy także zaznaczyć, że optymalne zwilżenie płatków lepiszczem cukrowym można uzyskać przy krótszych okresach leżakowania niż te podane poniżej, jeżeli odpowiednio wydłuży się etap mieszania płatków z lepiszczem.
Po okresie leżakowania ciasto dostarcza się do aparatu do kształtowania 6, gdzie odmierza się je i wyciska w odpowiednich formach formując ciastko, które następnie suszy się w suszami tunelowej 7, w temperaturze 100-200°C przez czas odpowiedni do otrzymania ciastek o zawartości wilgoci 2-5%.
Na ogół każdy rodzaj suszami będących obecnie w użyciu w przemyśle spożywczym można skutecznie zastosować zamiast suszami tunelowej 7 w sposobie według niniejszego wynalazku.
Dalsze cechy i zalety niniejszego wynalazku są objaśnione na podstawie podanych poniżej przykładów, jako przykładu nie ograniczającego zakresu ochrony. W przykładach tych wszystkie ilości wyrażono w częściach lub procentach wagowych,chyba, że zaznaczono inaczej.
Przykład I. 70 części pszennej mąki i 30 części kukurydzianej mąki zwilżono, spiekano i wytłaczano w piecu-wytłaczarce opisanego wyżej typu. Mieszaninę, po poddaniu w tym aparacie działaniu mechanicznemu i ogrzaniu (120°C), wytłaczano w formie nitek o zawartości wilgoci 15%.
Wytłoczone nitki przenoszono do urządzenia do płatkowania, w którym przeprowadzono je w płatki o grubości 0,3 ± 0,02 mm o zawartości wilgoci 15%.
Zmniejszono wymiary płatków i regulowano przez przesiewanie przez sito o 4,5 mm oczkach, a płatki, które nie przeszły przez sito, odrzucono.
Płatki, wciąż o zawartości wilgoci 15%, mieszano przez 5 minut z miodem i wodąw takich ilościach, aby utworzyć mieszaninę 8 części miodu i 92 części płatków, o zawartości wilgoci 16,5%, i następnie pozostawiono je do leżakowania przez 15 minut przed przesłaniem do etapu kształtowania. Na tym ostatnim etapie otrzymywano małe bloki, które na końcu suszono w temperaturze 120°C przez 20 minut, otrzymując końcowe ciastka o zawartości, w procentach wagowych, 7,7% miodu i 88,8% płatków kukurydzianych i pszenicznych.
179 958
Przykład II. 36,6 części płatków kukurydzianych, owsianych i pszenicznych (w stosunku procentowym 20:20:60) sporządzanych jak wyjaśniono w przykładzie powyżej i o zawartości wilgoci 23% mieszano przez 5 minut z 27,7 częściami syropu sporządzonego z 35 części miodu, 35 części fruktozy i 30 części syropu glukozowego o wysokiej zawartości maltozy (DE 42-43), 8,7 częściami suszonych śliwek (zawartość wilgoci 8%), 5 częściami orzechów laskowych (zawartość wilgoci 3%) i 22 częściami dmuchanego ryżu (zawartość wilgoci 2%) i takąilościąwody, aby dała ciasto o zawartości wilgoci 28%.
Otrzymane ciasto pozostawiono do leżakowania przez 15 minut przed przesłaniem go do etapu kształtowania. W etapie kształtowania otrzymano małe bloki, które na koniec suszono w temperaturze 150°C przez 15 minut, w celu otrzymania końcowych ciastek mających zawartość wilgoci 3% i zawartość, w procentach wagowych, 33% płatków kukurydzianych, owsianych i pszenicznych, 23,8% syropu, 9,3% suszonych śliwek, 5,6 orzechów laskowych i 25,3% dmuchanego ryżu.
Przykład III. 50 części płatków pszenicznych i jęczmiennych (stosunek procentowy 80:20) sporządzonych jak opisano w przykładzie I, o zawartości wilgoci 20%, mieszano przez 5 minut z 20 częściami syropu sporządzonego jak w przykładzie II, 5 częściami suszonych moreli (zawartość wilgoci 20%), 5 częściami rozdrobnionych orzechów ziemnych (o zawartości wilgoci 3%), 5 częściami rozdrobnionych migdałów (o zawartości wilgoci 3%), 5 częściami suszonych gruszek (o zawartości wilgoci 20%) i 3 częściami okruchów ryżowych (o zawartości wilgoci 2%) oraz taką ilością wody, aby otrzymać ciasto o zawartości wilgoci 25%.
Otrzymane ciasto pozostawiono do leżakowania na 15 minut i następnie przesłano do etapu kształtowania, gdzie otrzymano małe bloki, które na koniec suszono w temperaturze 180°C przez 10 minut, otrzymując końcowe ciastka. Miały one zawartość wilgoci 4% i zawierały, w procentach wagowych, 37,6% płatków pszenicznych, 9,4% płatków owsianych, 17,3% syropu, 6,5% suszonych moreli, 5,6% suszonych jabłek, 5,7% rozdrobnionych orzechów ziemnych, 5,7% rozdrobnionych migdałów, 4,7% suszonych śliwek i 3,5% okruchów ryżowych.

Claims (10)

1. Ciastko z płatów z ziarna zbożowego zawierające od 36% do 91 % płatków z ziarna zbożowego oraz od 7% do 28% wagowych lepiszcza cukrowego w stosunku do całkowitej wagi ciastka, wolne od dodatków tłuszczowych, znamienne tym, że zawiera ponadto nie więcej niż 40% wagowych, w stosunku do wagi ciastka, kawałków owoców lub jarzyn o zawartości wilgoci od 2% do 30% i/lub nie więcej niż 23,5% wagowych wytłoczonych, ekspandowanych lub dmuchanych ziaren zbożowych o zawartości wilgoci w zakresie od 2% do 7%.
2. Ciastko według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera lepiszcze wybrane spośród roztworów jadalnych sacharydów: mono-, di-, tri-, oligo- i polisacharydów, takich jak glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza, syropy, miód, melasa, dżemy, ekstrakt słodowy oraz ich mieszaniny.
3. Ciastko według zastrz 1, znamienne tym, że zawiera płatki z ziarna zbożowego wybrane z grupy zawierającej pszenicę, kukurydzę, jęczmień, owies, ryż, proso i pszenicę płaskurkę.
4. Ciastko według zastrz 2, znamienne tym, że zawiera lepiszcze w postaci miodu.
5. Ciastko według zastrz 1, znamienne tym, że zawiera owoce i jarzyny wybrane spośród jabłek, gruszek, śliwek, moreli, winogron, brzoskwiń, wiśni, bananów, orzechów kokosowych, marchwi, orzechów laskowych, migdałów', orzechów włoskich, orzechów ziemnych, ziaren sezamowych i siemienia lnianego.
6. Ciastko według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera wytłoczone, ekspandowane i dmuchane ziarna zbożowe, stanowiące co najmniej jeden rodzaj ziarna zbożowego wybrany spośród pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, owsa i ryżu.
7. Sposób wytwarzania ciastka, zwłaszcza z płatków z ziarna zbożowego, w którym miesza się płatki z ziarna zbożowego z lepiszczem cukrowym, znamienny tym, że nawilża się mieszaninę zmielonych ziaren zbożowych i/lub kaszy albo całych ziaren, a następnie spieka się tę mieszaninę i uzyskuje się produkt o zawartości wilgoci od 14% do 25%, po czym doprowadza się produkt do postaci płatków o takiej samej zawartości wilgoci od 14% do 25% i bezpośrednio po ich utworzeniu miesza się płatki z lepiszczem cukrowym oraz kawałkami owoców lub jarzyn o zawartości wilgoci od 2% do 30% i/lub wytłaczanym, ekspandowanym lub dmuchanym ziarnem zbożowym o zawartości wilgoci od 2% do 7% i ewentualnie z wodą dla otrzymania ciasta o zawartości wilgoci od 15% do 30%, po czym kształtuje się ciasto do postaci ciastek przez ściskanie i suszy się ciastka do zawartości wilgoci od 2% do 5%.
8. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że stosuje się lepiszcze cukrowe wybrane spośród roztworów jadalnych sacharydów mono-, di-, tri-, oligo- i polisacharydów, takich jak glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza, syropy, miód, melasa, dżemy, ekstrakt słodowy, korzystnie zmieszanych ze sobąw ilości od 8% do 28% wagowych w stosunku do całkowitej wagi ciasta.
9. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się lepiszcze w postaci miodu.
10. Sposóbwedług zdtrz. 8, znamienny tym, żeciasto uzyskane wetapie mieszania pozostawia się do leżakowania przez okres od 5 do 45 minut, a następnie kształtuje sięje do postaci ciastek.
PL95309524A 1994-11-03 1995-07-05 Ciastko i sposób wytwarzania ciastka PL PL PL PL PL PL PL179958B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI942232A IT1271053B (it) 1994-11-03 1994-11-03 Biscotto a base di fiocchi di cereali e metodo per la sua produzione.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309524A1 PL309524A1 (en) 1996-05-13
PL179958B1 true PL179958B1 (pl) 2000-11-30

Family

ID=11369800

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95309524A PL179958B1 (pl) 1994-11-03 1995-07-05 Ciastko i sposób wytwarzania ciastka PL PL PL PL PL PL

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP0710448B1 (pl)
JP (1) JPH08173014A (pl)
CN (1) CN1088567C (pl)
AT (1) ATE200185T1 (pl)
AU (1) AU2327195A (pl)
BR (1) BR9504203A (pl)
CA (1) CA2152832A1 (pl)
DE (1) DE69520542T2 (pl)
DK (1) DK0710448T3 (pl)
ES (1) ES2158036T3 (pl)
GR (1) GR3036080T3 (pl)
IT (1) IT1271053B (pl)
PE (1) PE40796A1 (pl)
PL (1) PL179958B1 (pl)
PT (1) PT710448E (pl)
SI (1) SI0710448T1 (pl)
TR (1) TR199501360A2 (pl)
ZA (1) ZA955506B (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3046799B2 (ja) * 1998-06-25 2000-05-29 久美 佐藤 焼菓子、パン、および焼菓子の製法、並びにパン生地用組成物
GB0022719D0 (en) * 2000-09-15 2000-11-01 Mars Uk Ltd Food product
EP1356735B1 (fr) * 2002-04-23 2005-01-19 Societe Des Produits Nestle S.A. Biscuit extrudable à température négative, procédé de préparation et utilisation dans des produits de confiserie glacée composites
JP4783550B2 (ja) * 2003-12-25 2011-09-28 日本製粉株式会社 大腸ガン抑制剤及びそれを含む食品
JP2006027716A (ja) * 2004-07-21 2006-02-02 Sayuri Satou 食品原材料等表示媒体
WO2007021959A1 (en) * 2005-08-17 2007-02-22 Cargill, Incorporated Deer attractant
US7829128B2 (en) * 2006-06-30 2010-11-09 Kraft Foods Global Brands Llc Production of whole grain-containing composite food products
CN101579083B (zh) * 2009-06-11 2013-04-17 陈义 一种采用冷冻方法制成自然松脆的饼干及其制备工艺
CA2697758A1 (en) * 2010-03-24 2011-09-24 Normerica Inc. Food composition comprising germinated seeds or grains
US8926308B2 (en) 2010-04-21 2015-01-06 Intercontinental Great Brands Llc Dough extruders and methods
DE102010035105A1 (de) * 2010-08-23 2012-02-23 Bahlsen Gmbh & Co. Kg Imbissprodukt und Verfahren zu dessen Herstellung
WO2012052555A1 (en) * 2010-10-22 2012-04-26 Fondazione Centro San Raffaele Del Monte Tabor Formulation comprising arginine, use and preparation thereof
JP5114604B1 (ja) * 2012-06-26 2013-01-09 株式会社ちぼり 煎餅様焼き菓子の製造方法
RU2547461C1 (ru) * 2013-12-06 2015-04-10 Общество с ограниченной ответственностью "Питание" Способ производства бисквитного полуфабриката
CN104886216A (zh) * 2015-06-30 2015-09-09 贵州黄平靓鸥桑综合开发有限公司 一种低糖饼干
CN107660577A (zh) * 2016-07-28 2018-02-06 中央军委后勤保障部军需装备研究所 一种应急压缩食品及其制备方法
RU2704994C1 (ru) * 2019-02-21 2019-11-01 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Оренбургский государственный университет" Способ получения зерновых хлебцев
CN109770032A (zh) * 2019-02-28 2019-05-21 西藏自治区农牧科学院农业研究所 一种藜麦米花糖及其制作方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3733206A (en) 1970-07-13 1973-05-15 Nat Biscuit Co Continuous process for the manufacture of cereal food products
US5275830A (en) * 1992-06-19 1994-01-04 The Quaker Oats Company Reduced-fat, ready-to-eat food item
US5413805A (en) * 1992-08-31 1995-05-09 Kraft Foods, Inc. Low or no fat granola cereal mix and process
US5360619B1 (en) * 1993-10-01 2000-02-22 Peterson Alexander Inc Cereal food ingredients from waxy barley

Also Published As

Publication number Publication date
JPH08173014A (ja) 1996-07-09
ES2158036T3 (es) 2001-09-01
BR9504203A (pt) 1997-04-01
ZA955506B (en) 1996-02-13
DE69520542T2 (de) 2001-08-23
PT710448E (pt) 2001-07-31
GR3036080T3 (en) 2001-09-28
CA2152832A1 (en) 1996-05-04
CN1122202A (zh) 1996-05-15
SI0710448T1 (en) 2001-06-30
IT1271053B (it) 1997-05-26
EP0710448A1 (en) 1996-05-08
ITMI942232A0 (it) 1994-11-03
DK0710448T3 (da) 2001-06-18
DE69520542D1 (de) 2001-05-10
CN1088567C (zh) 2002-08-07
AU2327195A (en) 1996-05-09
TR199501360A2 (tr) 1996-06-21
ITMI942232A1 (it) 1996-05-03
PL309524A1 (en) 1996-05-13
ATE200185T1 (de) 2001-04-15
EP0710448B1 (en) 2001-04-04
PE40796A1 (es) 1996-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2019987C (en) Process of preparing cereal-coated dried fruit
US6291008B1 (en) R-T-E cereal and method of preparation
EP1143811B1 (en) Food particulate
US4497840A (en) Cereal foods made from oats and method of making
CN101142932B (zh) 包含整个谷粒的复合食品的制备方法
US5413805A (en) Low or no fat granola cereal mix and process
CN105050425B (zh) 松脆格兰诺拉麦片块及其制得的产品
US6746707B2 (en) Laminated multi-layered cereal products and methods of preparation
PL179958B1 (pl) Ciastko i sposób wytwarzania ciastka PL PL PL PL PL PL
US6056990A (en) Milled cereal by-product which is an additive for flour and dough
EP2222189B1 (en) Food compositions with dough binders and methods related thereto
KR101687824B1 (ko) 흰찰쌀보리를 이용한 에너지바의 제조방법
CN113994995A (zh) 一种杂粮面包预拌粉、杂粮面包及其制作方法
US5888564A (en) Method of flavoring and texturizing food particles and the flavored and texturized food particle
US20040142079A1 (en) Process for the production of Masa flour and dough
US20160331007A1 (en) Caffeinated Coffee-Flavored Cereal
KR100560176B1 (ko) 시리얼 바의 제조 방법 및 이에 의해 제조된 시리얼 바
KR101903851B1 (ko) 한과도넛의 제조방법
KR101723074B1 (ko) 파보일드라이스 고형물의 제조방법
Maga Cereal-based snack foods
US2990285A (en) Composition containing sesame seeds and process for the utilization thereof
MXPA00008030A (en) R-t-e cereal and method of preparation
LV11092B (en) Method for producing of marzipan sweets