PL178897B1 - Wyrób tytoniowy o zmiennej gęstości tytoniu oraz sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu - Google Patents

Wyrób tytoniowy o zmiennej gęstości tytoniu oraz sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu

Info

Publication number
PL178897B1
PL178897B1 PL94303833A PL30383394A PL178897B1 PL 178897 B1 PL178897 B1 PL 178897B1 PL 94303833 A PL94303833 A PL 94303833A PL 30383394 A PL30383394 A PL 30383394A PL 178897 B1 PL178897 B1 PL 178897B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tobacco
density
end sections
vane
pressing surface
Prior art date
Application number
PL94303833A
Other languages
English (en)
Other versions
PL303833A1 (en
Inventor
Jacques Babey
Brian Salmon
Borst Eric De
Bernard Tallier
Original Assignee
Tabac Fab Reunies Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tabac Fab Reunies Sa filed Critical Tabac Fab Reunies Sa
Publication of PL303833A1 publication Critical patent/PL303833A1/xx
Publication of PL178897B1 publication Critical patent/PL178897B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/14Machines of the continuous-rod type
    • A24C5/18Forming the rod
    • A24C5/1814Forming the rod containing parts of different densities, e.g. dense ends

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest wyrób tytoniowy o zmiennej gęstości tytoniu, zwłaszcza papieros, oraz sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobu tytoniowego, zwłaszcza papierosa, w których gęstość tytoniu jest zmienna wzdłuż długości tego wyrobu.
Znane sąwyroby tytoniowe o zmiennej gęstości tytoniu, zwłaszcza papierosy, zawierające, na obu końcach swej długości, odcinki sprasowane o zwiększonej gęstości.
Znane są także sposoby wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu w których odcinki długości wyrobu w formie wałka na przemian sprasowuje się w urządzeniu do wytwarzania wyrobów tytoniowych, w celu uformowania obszarów krańcowych wyrobów tytoniowych o większej gęstości. W znanych sposobach wałek sprasowuje się, gdy jest on przytrzymywany i przenoszony przez pas porowaty, a następnie wałek obcina się.
Znane są również urządzenia do wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu. Znane urządzenia zawierają krzywkę obracającą się dokoła osi, prostopadłej do wałka wyrobu tytoniowego. Krzywka ta umieszczona jest poniżej tego wałka i ma co najmniej jedną pierwszą łopatkę, zaopatrzoną w powierzchnię dociskową do naprzemiennego sprasowywania odcinków wałka i uformowanie krańcowych obszarów wyrobów tytoniowych o zwiększonej gęstości.
Z europejskiego opisu patentowego EP-0 244 272 znany jest wyrób tytoniowy, zwłaszcza papieros mający kształt wałka, w którym materiał tytoniowy ułożony jest w czterech segmentach o różnej gęstości. Dwa końcowe segmenty mają dużą gęstość, a dwa wewnętrzne segmenty mają różną gęstość, jeden małą a drugi dużą Granica pomiędzy poszczególnymi odcinkami jest ostra i zdecydowanie zaznaczona. Tego typu wyrób tytoniowy wykonuje się z dwóch oddzielnych mieszanin materiału wypełniającego, zależnie od gęstości danego segmentu z zastosowaniem urządzenia mającego dwa zespoły dostarczające.
Zasadniczo można wykonać papieros, złożony w całości lub części ze spęcznionych źdźbeł tytoniu i/lub ze spęcznionych żeberek tytoniowych, przy czym składniki te mają postać małych źdźbeł, trudniejszych do obróbki od zwykle długich włókien surowego tytoniu. Tego rodzaju papieros, otrzymany zwykłą metodą wytwarzania, wykazuje małą wartość gęstości upakowania, a zatem niewłaściwe trzymanie się tytoniu w papierosie. Jeśli dla zwiększenia tej gęstości upakowania do korzystnej wartości dokonuje się większego ściśnięcia tytoniu, czyli zwiększa się jego upchanie, uzyskuje się papieros, wykazujący zmodyfikowane cechy charakterystyczne, takie jak wytrzymałość na rozciąganie lub wydajność. Wymienione powyżej problemy pozostająte same, gdy papieros zawiera pewną ilość krótkich niespęcznionych źdźbeł tytoniu, jeśli te ostatnie zostały wybrane jako część składowa szczególnej mieszanki tytoniowej lub pochodziły z degradacji źdźbeł tytoniowych podczas wcześniejszych operacji przygotowawczych. Zawartość produktu finalnego kontroluje się za pomocą przyrządu do pomiaru ściśliwości.
Ze zgłoszenia EP-A-0. 354. 874 znane jest urządzenie do obcinania wałków tytoniowych podczas produkcji, przy czym przed tym urządzeniem znajduje się urządzenie, pozwalające na ściśnięcie prasujące części długości wałka, aby zwiększyć w nim gęstość tytoniu. Odcinki o większej gęstości odpowiadają wówczas końcom papierosów, co pozwala uniknąć tracenia źdźbeł tytoniu poprzez końce wyrobów.
178 897
Pierwszym celem wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia, umożliwiających uzyskanie lepszego upakowania wyrobu tytoniowego, zwłaszcza papierosa, złożonego w całości lub części z innych surowców tytoniowych, niż długie włókna tytoniowe, czyli ze spęcznionych źdźbeł i/lub żeberek tytoniowych albo z krótkich źdźbeł, który to wyrób wykazuje korzystną zawartość, mierzoną za pomocą przyrządu do pomiaru ściśliwości, oraz który byłby przyjemny do palenia, nie wymagając nadmiernego wysiłku wdechowego.
Drugim celem wynalazku jest opracowanie wyrobu tytoniowego, w szczególności papierosa, o wyższej jakości, złożonego w całości lub części ze spęcznionych źdźbeł i/lub żeberek tytoniowych albo krótkich źdźbeł, który to wyrób wykazuje lepsze upakowanie i korzystną zawartość, mierzoną za pomocą przyrządu do pomiaru ściśliwości, oraz który byłby przyjemny do palenia, nie wymagając nadmiernego wysiłku wdechowego.
Wyrób tytoniowy o zmiennej gęstości tytoniu, zwłaszcza papieros, zawierający usytuowane na obu końcach swej długości końcowe odcinki sprasowane, o zwiększonej względem części odcinka wyrobu tytoniowego zawartego pomiędzy tymi końcowymi odcinkami sprasowanymi gęstości, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że jest ukształtowany z jednego rodzaju materiału tytoniowego i zawiera ponadto co najmniej jeden sprasowany wewnętrzny odcinek o zwiększonej względem sąsiednich odcinków oddzielających gęstości, położony pomiędzy obydwoma sprasowanymi końcowymi odcinkami i oddzielony od nich co najmniej jednym odcinkiem oddzielającym o małej względem wewnętrznego odcinka gęstości.
Korzystnie, gęstość wewnętrznego odcinka jest równa gęstości końcowych odcinków.
Korzystnie, gęstość co najmniej jednego wewnętrznego odcinka jest różna od gęstości końcowych odcinków.
Korzystnie, materiał tytoniowy jest utworzony z mieszaniny spęcznionych źdźbeł tytoniowych, spęcznionych żeberek tytoniowych i krótkich źdźbeł tytoniowych, przy czym udział każdego ze składników tej mieszaniny wynosi od 0% do 100%.
Korzystnie, ściśliwość odcinków końcowych, wewnętrznych oraz odcinków oddzielających jest równoważna ściśliwości jednorodnego papierosa, zawierającego przeważającą część niespęcznionych surowych źdźbeł tytoniowych.
Sposób wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu, w którym, w urządzeniu do wytwarzania wyrobów tytoniowych sprasowuje się odcinki wyrobu w formie wałka tytoniowego i na krańcach wyrobu tytoniowego formuje się końcowe odcinki o większej względem części odcinka wyrobu tytoniowego zawartego pomiędzy tymi końcowymi odcinkami gęstości, przy czym wałek podczas prasowania przytrzymuje się i przenosi pasem porowatym, a następnie wałek tnie się, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że wałek tytoniowy formuje się zjednego rodzaju materiału tytoniowego, a pomiędzy końcowymi odcinkami sprasowuje się również co najmniej jeden wewnętrzny odcinek długości wałka odpowiadający końcowym odcinkom, zwiększając jego gęstość i oddziela się go od końcowych odcinków co najmniej jednym odcinkiem oddzielającym o małej względem wewnętrznego odcinka gęstości.
Korzystnie, wewnętrzny odcinek sprasowuje się tąsamąmaszynąi krzywką którymi sprasowuje się końcowe odcinki.
Urządzenie do wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu, zawierające krzywkę, umocowaną obrotowo dokoła osi, prostopadłej do wałka, umieszczoną poniżej wałka i mającą co najmniej jednąpodstawową łopatkę, zaopatrzonąw powierzchnię dociskową według wynalazku, charakteryzuje się tym, że krzywka zawiera co najmniej jedną łopatkę dodatkową mającą powierzchnię dociskową dodatkową.
Korzystnie, długość powierzchni dociskowej dodatkowej, łopatki dodatkowej, jest mniejsza od długości powierzchni dociskowej podstawowej łopatki podstawowej.
Korzystnie, odległość powierzchni dociskowej dodatkowej, łopatki dodatkowej od piasty i odległość powierzchni dociskowej podstawowej łopatki podstawowej od piasty są równe.
Korzystnie, odległość powierzchni dociskowej dodatkowej, łopatki dodatkowej od piasty i odległość powierzchni dociskowej podstawowej łopatki podstawowej od piasty są różne.
178 897
Korzystnie, szerokość powierzchni dociskowej dodatkowej, co najmniej j ednej łopatki dodatkowej jest równa szerokości powierzchni dociskowej podstawowej łopatki podstawowej.
Korzystnie, szerokość powierzchni dociskowej dodatkowej co najmniej jednej łopatki dodatkowej jest różna od szerokości oparcia powierzchni dociskowej podstawowej łopatki podstawowej.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia części maszyny do wytwarzania papierosów, w widoku ogólnym, fig. 2 - jedną z postaci wykonania krzywki prasującej, fig. 3 A - odcinek wałka tytoniu, fig. 3B - wykres, uwidaczniający zmiany gęstości tytoniu w wałku według fig. 3, fig. 4 - krzywkę prasującą, zawierającą jednocześnie kilka odmian środków prasujących, a fig. 5A, 5B i 5C przedstawiają wykresy, uwidaczniające różne typy zmian gęstości tytoniu w wałku.
Na figurze 1 przedstawiona jest w schematycznym widoku perspektywicznym tylna część konwencjonalnej maszyny 1 do wytwarzania papierosów znanego typu. Zawiera ona w szczególności zbiornik 10, mieszający tytoń 2 lub inne surowce, jakie opisano uprzednio, a także pas porowaty 11 napędzany ruchem wzdłużnym za pomocą dwóch kół pasowych 12 i 13. Na górnej części dolnego cięgna pasa porowatego 11 wytwarzane jest podciśnienie, w celu zasysania źdźbeł tytoniu 2 poza zbiornik 10 oraz formowania wałka tytoniowego 20 poniżej przemieszczającego się wraz z nim pasa 11. Maszyna 1 zawiera ponadto urządzenie 14 do regulacji wałka tytoniowego 20, złożone z dwóch tarcz obcinających 15 oraz krzywkowe urządzenie prasujące 16, obracające się synchronicznie z posuwem wałka tytoniowego 20 i ściskające okresowo wałek tytoniowy 20, przy czym może być ono uzupełnione ewentualnie przez urządzenie 17 do kontroli wałka tytoniowego 20. Po obcięciu wałek tytoniowy 20 w dalszym ciągu jest przemieszczany, a następnie zostaje oddzielony od pasa porowatego 11, po czym owija się go osłonką papierową i tnie na poszczególne papierosy w znany sposób.
W urządzeniu według wynalazku krzywka 3 na fig. 2 zastępuje urządzenie 16 na fig. 1, aby umożliwić uzyskanie wałka tytoniowego 20 o zmiennej gęstości. Jak to jest uwidocznione na fig. 2, krzywka 3 składa się z piasty cylindrycznej 30, obracającej się dokoła osi w sposób oznaczony strzałką i na której jest umocowana pewna liczba łopatek, podstawowa 31 i dodatkowe 32, odchodzących promieniowo od piasty cylindrycznej 30 i zawierających powierzchnie dociskowe, podstawową 31A i dodatkowe’3 2 A, rozmieszczone tak, aby wywierać nacisk na wałek tytoniowy 20, przemieszczający się wzdłuż osi, prostopadłej do osi obrotu krzywki 3. W przedstawionej tu postaci wykonania krzywka 3 jest tak rozwiązana, aby wykonać jeden obrót na długość wałka tytoniowego 20 równoważną długości dwóch papierosów, czyli obwód zewnętrzny krzywki jest równy dwóm długościom części tytoniowej jednego papierosa. Występują zatem dwie pierwsze łopatki podstawowe 31, umieszczone przeciwległe względem siebie z każdej strony piasty 30, przy czym każda z nich zawiera powierzchnię dociskowąpodstawową31 A. Te powierzchnie dociskowe podstawowe 31A są przeznaczone, ze względu na ich stosunkowo dużą długość oparcia, do sprasowania tytoniu na końcach każdego papierosa, czyli końcowego odcinka 21 wałka tytoniowego 20 na fig. 3A, który w ten sposób ma zwiększoną gęstość, względem odcinków oddzielających 23 o małej gęstości. Krzywka 3 jest uzupełniona szeregiem dalszych łopatek dodatkowych 32, w danym przypadku czterech, czyli dwóch na każdą długość papierosa, przy czym każda z tych dodatkowych łopatek 32, ma powierzchnię dociskową32A, której długość oparcia jest w przedstawionym tu przypadku wyraźnie mniejsza niż długość oparcia powierzchni dociskowych podstawowych 31A. Powierzchnie dociskowe dodatkowe 32A, w tej postaci wykonania krzywki 3 są rozmieszczone na tej samej walcowej powierzchni obwodowej jak powierzchnie dociskowe dodatkowe 31A, co sprawia, że naciskają one w ten sposób na wałek tytoniowy 20, wytwarzając wewnętrzne odcinki 22 o zwiększonej gęstości jednakowej.
Przekrój podłużny wałka tytoniowego 20, otrzymanego za pomocą krzywki 3, jaka jest opisana powyżej, jest przedstawiony na fig. 3A. Wałek tytoniowy 20 ma końcowe odcinki 21 o zwiększonej gęstości względem odcinków oddzielających 23 o małej gęstości i mające długość, równoważną długości powierzchni dociskowej podstawowej 31 A, a także wewnętrzne odcinki 22 o zwiększonej gęstości względem odcinków oddzielających 23 o małej gęstości i odpowia
178 897 dające przejściu powierzchni dociskowych dodatkowych 32A, przy czym każdy z tych odcinków, końcowy 21 i wewnętrzny 22, jest przedzielony odcinkiem oddzielającym 23 o małej gęstości względem gęstości odcinków końcowego 21 i wewnętrznego 22, odpowiadającym przejściu wałka tytoniowego 20 pomiędzy powierzchniami dociskowymi podstawową31 A i dodatkową 32 A, albo dwiema dodatkowymi 32A. Podczas procesu wytwarzania, wałek tytoniowy 20 zostaje umieszczony w osłonie papierosowej, a następnie jest cięty w miejscach cięcia 24, aby uzyskać część tytoniową papierosa.
Na figurze 3A jest uwidocznione, że wszystkie odcinki oddzielające 23 o małej gęstości tytoniu mają tę samą długość. Jest to uwarunkowane rozmieszczeniem łopatek, podstawowej 31 i dodatkowych 32, wokół piasty cylindrycznej 30, byłoby jednak również możliwe rozmieszczenie ich według różnych kątów rozwarcia, tak, aby wydłużać lub skracać niektóre z odcinków, końcowe 21, wewnętrzne 22 o zwiększonej gęstości i oddzielający 23 o małej gęstości.
Figura 3B przedstawia krzywą, uwidaczniającą zmiany gęstości D tytoniu wzdłuż wałka tytoniowego 20 według fig. 3 A. Widoczne jest, że obszary odcinka oddzielającego 23 mająmałą gęstość (wartość Do), a obszary końcowego 21 - większą gęstość (wartość Dt).
Krzywka 3 według fig. 4 jest podobna do poprzedniej, jedynie każda z łopatek dodatkowych 32, jest ukształtowana tytułem przykładu w odmienny sposób, a zatem inaczej oddziaływuje na wałek tytoniowy 20. Np. powierzchnia dociskowa dodatkowa 32A łopatki dodatkowej 32 znajduje się na walcowej powierzchni obwodowej, o średnicy nieco mniejszej od średnicy walcowej powierzchni obwodowej powierzchni dociskowej podstawowej 31A. Gdyby krzywka 3 miała wszystkie łopatki dodatkowe 32 jednakowe, wówczas gęstość obszarów wewnętrznego odcinka 22 wałka tytoniowego 20, byłaby większa od Do, lecz mniejsza od Db czyli miałaby wartość D2, jak to uwidoczniono na fig. 5A.
Należy zauważyć, że możliwe jest także zastosowanie powierzchni dociskowej dodatkowej 32 A, położonej na powierzchni obwodowej leżącej wyżej niż poziom powierzchni obwodowej powierzchni dociskowych podstawowych 31A, co zwiększałoby gęstość wewnętrznych odcinków 22, tak, iż byłaby ona większa od gęstości końcowych odcinków 21.
Inny możliwy wariant ukazuje łopatka dodatkowa 32, której powierzchnia dociskowa dodatkowa 32A znajduje się na tej samej powierzchni obwodowej co powierzchnie dociskowe podstawowe 31 A, lecz której szerokość oparcia jest mniejsza od szerokości oparcia powierzchni podstawowej 31 A. Za pomocą krzywki 3, wyposażonej w łopatki dodatkowe 32 tego typu, uzyskuje się wałek tytoniowy 20, w którym jedynie środkowy obszar ma taką gęstość, jaka jest uwidoczniona na fig. 3B. Łopatka dodatkowa 32 według fig. 4 różni się od łopatki dodatkowej 32 według fig. 2 długością oparcia powierzchni dociskowej 32A, która w tym przypadku jest większa. W ten sposób uzyskuje się taki rozkład gęstości wzdłuż wałka tytoniowego 20 jaki jest przedstawiony na fig. 5B, uwidaczniającej, że obszary wewnętrznego odcinka 22 są wyraźnie dłuższe.
Wreszcie łopatka dodatkowa 32 według fig. 4 wykazuje kombinację poprzednich zmian, czyli ma powierzchnię dociskową dodatkową 32A położoną na powierzchni obwodowej leżącej niżej niż powierzchnia obwodowa powierzchni dociskowej podstawowej 31 A, większą długość oparcia i mniejszą szerokość oparcia. Odcinek środkowy wałka tytoniowego 20 ma wówczas taki rozkład gęstości, jaki jest przedstawiony na fig. 5C. Jest oczywiste, że w praktyce nie spotka się krzywki 3 takiej, jaka jest przedstawiona na fig. 4, zawierającej taką różnorodność łopatek dociskowych, podstawowej 31 i dodatkowych 32. Jest ona omówiona tu wyłącznie tytułem przykładu przedstawiającego różne możliwości zwiększania gęstości. Krzywkę 3 można zwymiarować tak, aby wykonywała ona jeden obrót na jedną długość papierosa albo ponad dwa obroty na długość papierosa. Wówczas średnicę walcowej obwiedni powierzchni dociskowych, podstawowej 31A i dodatkowej 32A, liczbę łopatek podstawowych 31 i dodatkowych 32, i powierzchni dociskowych podstawowych 31A i dodatkowych 32A oraz prędkość obrotowąkrzywki 3 dobiera się tak, aby prędkość obwodowa powierzchni dociskowych, podstawowej 31A i dodatkowej 32A, łopatek podstawowych 31 i dodatkowych 32 odpowiadała prędkości podłużnego przemieszczania wałka tytoniowego 20. Można także uzyskać wewnętrzne odcinki 22 o zwię178 897 kszonej gęstości, w liczbie różnej od dwóch. Wtedy dobiera się odpowiednio liczbę łopatek dodatkowych 32, a zatem powierzchni dociskowych dodatkowych 32A. Jeśli ma się więcej niż jeden wewnętrzny odcinek 22 o zwiększonej gęstości na długości jednego papierosa, to możliwe jest również, że ich gęstość będzie różna. Jeżeli np. ma się trzy wewnętrzne odcinki 22 na jedną długość papierosa, nie licząc końcowych odcinków 21, leżących na końcach papierosa, to można mieć dwa wewnętrzne odcinki 22 boczne o dużej gęstości i małej długości, uzyskane za pomocą jednych powierzchni dociskowych dodatkowych 32A, podobnych do powierzchni dociskowej dodatkowej 32A według fig. 2, otaczające środkowy wewnętrzny odcinek 22 o nieco mniejszej niż dwa wewnętrzne odcinki 22 boczne gęstości i większej długości, lecz nie ciągnący się na całą szerokość wałka tytoniowego 20, uzyskany za pomocą powierzchni dociskowej dodatkowej 32A, podobnej do powierzchni dociskowej dodatkowej 32A według fig. 3.
Tak zatem wyrób tytoniowy lub papieros, złożony w całości lub części z innych surowców przemysłu tytoniowego niż długie źdźbła tytoniowe, czyli z krótkich źdźbeł, spęcznionych źdźbeł lub żeberek, zawiera - jeżeli jest wytwarzany w sposób opisany powyżej - jeden lub kilka obszarów pośrednich o większej gęstości, sprawiających, że jego upakowanie i jego zmierzona zawartość są lepsze niż te same parametry w papierosie, nie zawierającym obszarów pośrednich o większej gęstości. Wyrób taki ma równoważny wygląd i jest równie przyjemny do palenia, jak zwyczajny wyrób.
178 897
178 897
178 897
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wyrób tytoniowy o zmiennej gęstości tytoniu, zwłaszcza papieros, zawierający usytuowane na obu końcach swej długości końcowe odcinki sprasowane, o zwiększonej względem części odcinka wyrobu tytoniowego zawartego pomiędzy tymi końcowymi odcinkami sprasowanymi gęstości, znamienny tym. że jest ukształtowany z jednego rodzaju materiału tytoniowego (2) i zawiera ponadto co najmniej jeden sprasowany wewnętrzny odcinek (22) o zwiększonej względem sąsiednich odcinków oddzielających (23) gęstości, położony pomiędzy obydwoma sprasowanymi końcowymi odcinkami (21) i oddzielony od nich co najmniej jednym odcinkiem oddzielającym (23) o małej względem wewnętrznego odcinka (22) gęstości.
  2. 2. Wyrób tytoniowy według zastrz. 1, znamienny tym, że gęstość wewnętrznego odcinka (22), jest równa gęstości końcowych odcinków (21).
  3. 3. Wyrób tytoniowy według zastrz. 1, znamienny tym, że gęstość co najmniej jednego wewnętrznego odcinka (22) jest różna od gęstości końcowych odcinków (21).
  4. 4. Wyrób tytoniowy według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że materiał tytoniowy (2) jest utworzony z mieszaniny spęcznionych źdźbeł tytoniowych, spęcznionych żeberek tytoniowych i krótkich źdźbeł tytoniowych, przy czym udział każdego ze składników tej mieszaniny wynosi od 0% do 100%.
  5. 5. Wyrób tytoniowy według zastrz. 4, znamienny tym, że ściśliwość odcinków końcowych (21), wewnętrznych (22) oraz odcinków oddzielających (23) jest równoważna ściśliwości jednorodnego papierosa, zawierającego przeważającą część niespęcznionych surowych źdźbeł tytoniowych.
  6. 6. Sposób wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu, w którym, w urządzeniu do wytwarzania wyrobów tytoniowych sprasowuje się odcinki wyrobu w formie wałka tytoniowego i na krańcach wyrobu tytoniowego formuje się końcowe odcinki o większej względem części odcinka wyrobu tytoniowego zawartego pomiędzy tymi końcowymi odcinkami gęstości, przy czym wałek podczas prasowania przytrzymuje się i przenosi się pasem porowatym, a następnie wałek tnie się, znamienny tym, że wałek tytoniowy (20) formuje się z jednego rodzaju materiału tytoniowego (2), a pomiędzy końcowymi odcinkami (21) sprasowuje się również co najmniej jeden wewnętrzny odcinek (22) długości wałka (20) odpowiadający końcowym odcinkom (21), zwiększając jego gęstość i oddziela się go od końcowych odcinków (21) co najmniej jednym odcinkiem oddzielającym (23), o małej względem wewnętrznego odcinka (22) gęstości.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że wewnętrzny odcinek (22) sprasowuje się tą samą maszyną (16) i krzywką (3), którymi sprasowuje się końcowe odcinki (21).
  8. 8. Urządzenie do wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu, zawierające krzywkę, umocowaną obrotowo dokoła osi, prostopadłej do wałka, umieszczoną poniżej wałka i mającą co najmniej jedną podstawową łopatkę, zaopatrzoną w powierzchnię dociskową, znamienne tym, że krzywka (3) zawiera co najmniej jedną łopatkę dodatkową (32), mającąpowierzchnię dociskową dodatkową (32A).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że długość powierzchni dociskowej dodatkowej (32A), łopatki dodatkowej (32), jest mniejsza od długości powierzchni dociskowej podstawowej (31A) łopatki podstawowej (31).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że odległość powierzchni dociskowej dodatkowej (32A), łopatki dodatkowej (32) od piasty (30) i odległość powierzchni dociskowej podstawowej (31A) łopatki podstawowej (31) od piasty (30) są równe.
    178 897
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że odległość powierzchni dociskowej dodatkowej (32A), łopatki dodatkowej (32) od piasty (30) i odległość powierzchni dociskowej podstawowej (31 A) łopatki podstawowej (31) od piasty (30) są różne.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że szerokość powierzchni dociskowej dodatkowej (32A), co najmniej jednej łopatki dodatkowej (32) jest równa szerokości powierzchni dociskowej podstawowej (31A) łopatki podstawowej (31).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że szerokość powierzchni dociskowej dodatkowej (32A) co najmniej jednej łopatki dodatkowej (32) jest różna od szerokości oparcia powierzchni dociskowej podstawowej (31A) łopatki podstawowej (31).
    * * *
PL94303833A 1993-06-16 1994-06-14 Wyrób tytoniowy o zmiennej gęstości tytoniu oraz sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu PL178897B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SG1996004274A SG46399A1 (en) 1993-06-16 1993-06-16 Process and device for manufacturing products of the tobacco industry having variable tobacco density
EP93810432A EP0629354B1 (fr) 1993-06-16 1993-06-16 Procédé et dispositif de fabrication de produits de l'industrie du tabac à densité de tabac variable

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL303833A1 PL303833A1 (en) 1995-01-09
PL178897B1 true PL178897B1 (pl) 2000-06-30

Family

ID=26134825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303833A PL178897B1 (pl) 1993-06-16 1994-06-14 Wyrób tytoniowy o zmiennej gęstości tytoniu oraz sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu

Country Status (14)

Country Link
US (2) US5501233A (pl)
EP (1) EP0629354B1 (pl)
JP (1) JP3484229B2 (pl)
AT (1) ATE158476T1 (pl)
AU (1) AU673417B2 (pl)
CA (1) CA2125111C (pl)
CZ (1) CZ283949B6 (pl)
DE (1) DE69314165T2 (pl)
DK (1) DK0629354T3 (pl)
ES (1) ES2109463T3 (pl)
HU (1) HU214185B (pl)
PL (1) PL178897B1 (pl)
SG (1) SG46399A1 (pl)
SK (1) SK281668B6 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29620975U1 (de) 1996-12-03 1997-02-13 Fabriques de Tabac Réunies S.A., Neuenburg/Neuchâtel Vorrichtung zum Vor-Egalisieren eines Tabakstromes
US6330903B1 (en) * 1997-02-05 2001-12-18 Steve Weinreich Mechanism for constant balance with method for manufacture of variable pitch screw
US6360751B1 (en) 1999-12-01 2002-03-26 R. J. Reynolds Tobacco Company Asymmetrical trimmer disk apparatus
KR100587850B1 (ko) * 2001-11-05 2006-06-12 니뽄 다바코 산교 가부시키가이샤 저연소성 궐련
GB0624771D0 (en) * 2006-12-12 2007-01-17 British American Tobacco Co A smoking article and a method and apparatus for the manufacture of smoking articles

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA528836A (en) * 1956-08-07 W. Molins Desmond Manufacture of cigarettes
GB689590A (en) * 1950-07-11 1953-04-01 Desmond Walter Molins Improvements in or relating to the manufacture of cigarettes
US3192931A (en) * 1957-12-16 1965-07-06 Decoufle Usines Tobacco-manipulating machines
GB948736A (en) * 1960-01-15 1964-02-05 Kurt Koerber Methods and apparatus for producing a tobacco stream or rod
DE3508498A1 (de) * 1985-03-09 1986-09-11 Hauni-Werke Körber & Co KG, 2050 Hamburg Verfahren und vorrichtung zum herstellen eines faserstranges der tabakverarbeitenden industrie
DE3569871D1 (en) * 1985-03-22 1989-06-08 Tabac Fab Reunies Sa Control-device for the compressibility of tobacco-manufactory articles
US4700726A (en) * 1986-05-02 1987-10-20 R. J. Reynolds Tobacco Company Cigarette rods having segmented sections
EP0354874B1 (fr) * 1988-08-10 1994-11-30 Fabriques De Tabac Reunies S.A. Dispositif d'écrêtage et de compression du tabac
EP0465414B1 (fr) * 1990-06-26 1995-05-24 Fabriques De Tabac Reunies S.A. Dispositif de contrôle d'un flux de tabac avant écrêtage

Also Published As

Publication number Publication date
CA2125111A1 (fr) 1994-12-17
HU214185B (hu) 1998-01-28
EP0629354B1 (fr) 1997-09-24
DK0629354T3 (da) 1998-04-27
US5586565A (en) 1996-12-24
CZ283949B6 (cs) 1998-07-15
CZ116894A3 (en) 1995-01-18
PL303833A1 (en) 1995-01-09
AU673417B2 (en) 1996-11-07
AU6064994A (en) 1994-12-22
SK281668B6 (sk) 2001-06-11
EP0629354A1 (fr) 1994-12-21
DE69314165D1 (de) 1997-10-30
SG46399A1 (en) 1998-02-20
ES2109463T3 (es) 1998-01-16
DE69314165T2 (de) 1998-03-19
JP3484229B2 (ja) 2004-01-06
SK43794A3 (en) 1995-01-12
JPH078250A (ja) 1995-01-13
HUT70286A (en) 1995-09-28
US5501233A (en) 1996-03-26
CA2125111C (fr) 2004-04-13
HU9401320D0 (en) 1994-08-29
ATE158476T1 (de) 1997-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4889143A (en) Cigarette rods and filters containing strands provided from sheet-like materials
DE3602846C2 (pl)
JP6788614B2 (ja) たばこカットフィラーを作製する方法
US3957062A (en) Cigarette making machines
DE7919909U1 (de) Vorrichtung zur herstellung von zigarettenfiltern
KR102630971B1 (ko) 시트 같은 담배 재료의 제조를 위한 장치 및 방법
US3546325A (en) Method of manufacturing filter ropes
CA1246415A (en) Composite cigarettes
PL178897B1 (pl) Wyrób tytoniowy o zmiennej gęstości tytoniu oraz sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów tytoniowych o zmiennej gęstości tytoniu
US5201699A (en) Method of making a ribbon garland
US3589373A (en) Cigarette making machine
US3230958A (en) Smoking article
US3299895A (en) Cigarette or cigar making machine and method
US4655736A (en) Method of manufacturing a tobacco smoke filter
US4092987A (en) Cigar-like product
DE3038027A1 (de) Rauchartikel
WO2012175457A1 (en) Smoking article
US1949654A (en) Cigarette making machine
KR102024446B1 (ko) 복수의 담배 재료를 포함하는 담배봉
US20050098185A1 (en) Method of and apparatus for simultaneously making plural rods of smokable material
US3477442A (en) High speed cigar bunch machine
JP3026422B2 (ja) 製麺方法
CA1077368A (en) Tobacco smoke filter and method
GB2132076A (en) Knife for use in tobacco shredding machines
PL236587B1 (pl) Urządzenie podające do podawania ciągłego materiału nitkowego do ciągłego pasma materiału włóknistego na maszynie do wytwarzania sztabek prętopodobnych przemysłu tytoniowego i maszyna do wytwarzania sztabek prętopodobnych

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050614