PL166139B1 - Sposób 1 układ do oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego - Google Patents

Sposób 1 układ do oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego

Info

Publication number
PL166139B1
PL166139B1 PL91290100A PL29010091A PL166139B1 PL 166139 B1 PL166139 B1 PL 166139B1 PL 91290100 A PL91290100 A PL 91290100A PL 29010091 A PL29010091 A PL 29010091A PL 166139 B1 PL166139 B1 PL 166139B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sludge
aeration chamber
pumping unit
oxygen concentration
return
Prior art date
Application number
PL91290100A
Other languages
English (en)
Other versions
PL290100A1 (en
Inventor
Piotr Gajewski
Original Assignee
Piotr Gajewski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Piotr Gajewski filed Critical Piotr Gajewski
Priority to PL91290100A priority Critical patent/PL166139B1/pl
Publication of PL290100A1 publication Critical patent/PL290100A1/xx
Publication of PL166139B1 publication Critical patent/PL166139B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Activated Sludge Processes (AREA)

Abstract

1. Sposób oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego polegający na tym, i& śc^^k^i kieruje się do kkmory nnppwieerrzaia, ggdiewrrz z osaddm ccynnnm poddaje się napowietrzaniu, następnie kieruje się do osadnika wtórnego i poddaje sedymentacji, natomiast część osiadłego podczas sedymentacji osadu czynnego przemieszcza się przy pomocy ciągu z zespołem pompującym z powrotem do komory napowietrzaniajako osad czynny powrotny, a pozostałą częśćjako osad nadmierny usuwa się z obiegu, przy czym kontroluje się nieprzerwanie stężenie tlenu w komorze napowietrzania, znamienny tym, że osad powrotny przemieszcza się przy pomocy ciągu z zespołem pompującym osadu powrotnego w sposób ciągły, natomiast osad nadmierny usuwa się z obiegu okresowo przy pomocy osobnego ciągu z zespołem pompującym, osadu nadmiernego, którym steruje się za pomocą sygnału z czujnika tlenowego określającego aktualny poziom stężenia tlenu w ściekach w komorze napowietrzania (1), przy czym zespół pompujący osadu nadmiernego włącza się przy minimalnym stężeniu tlenu, a wyłączy się przy maksymalnym stężeniu tlenu. 2. Układ do oczyszczania ścieków, przy pomocy osadu czynnego mający komorę napowietrzania połączoną przewodem z osadnikiem wtórnym, który wyposażony jest również w ciągi odprowadzenia osadu z osadnika wtórnego, z których jeden jest ciągiem osadu powrotnego, a drugi ciągiem osadu nadmiernego, znamienny tym, że ma dwa oddzielnie wyprowadzone z osadnika wtórnego ciągi, z których obydwa wyposażone są w osobne zespoły pompujące (7 i 10),

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego oraz układ do oczyszczania ścieków przy pomocy tego osadu. Wynalazek umożliwia automatyczną regulację stężenia osadu czynnego w komorze napowietrzania oczyszczalni ścieków.
Znana jest oczyszczalnia ścieków, która ma komorę osadu czynnego, połączoną dwoma przewodami z osadnikiem wtórnym, przy czym jeden przewód prowadzi ścieki, drugi osad. Na przewodzie osadowym znajduje się pompa. Za pompą przewód osadowy rozdziela się na przewód osadu nadmiernego z zaworem i przewód osadu powrotnego z zaworem. W procesie biologicznego oczyszczania, ścieki z komór osadu czynnego, zwanych też komorami napowietrzania, płyną na osadnik wtórny, gdzie są oddzielane od osadów poprzez sedymentację. Część osadu czynnego jest kierowana z powrotem na komory napowietrzania jako osad powrotny, a pozostała część osadu jest usuwana z obiegu jako osad nadmierny.
W znanym sposobie według polskiego zgłoszenia patentowego P. 288 677, publikowany w BUP 14/91 rozdział osadów na powrotny i nadmierny jest dokonywany przy pomocy zaworów i pomp umieszczonych na przewodzie osadu powrotnego i przewodzie osadu nadmiernego, według stosowanych wytycznych technologicznych.
Sposób ten polega na tym, że kontroluje się nieprzerwanie stężenie tlenu w komorze napowietrzania i przy pomocy sygnału określającego poziom tlenu steruje się zaworem umieszczonym na przewodzie osadu powrotnego oraz zaworem umieszczonym na przewodzie osadu nadmiernego.
166 139
Znany układ według wyżej wymienionego zgłoszenia ma w komorze napowietrzania umieszczony czujnik tlenowy, który połączony jest z przetwornikiem znajdującym się na zewnątrz tej komory, przy czym przetwornik steruje zaworem przepływowym umieszczonym na przewodzie osadu powrotnego i zaworem przepływowym na przewodzie osadu nadmiernego. W ten sposób urządzenie steruje stężeniem osadu czynnego w komorze napowietrzania.
Właściwe stężenie osadu czynnego w komorze napowietrzania jest bardzo istotne, gdyż im jest ono wyższe, tym efekt oczyszczania ścieków jest wyższy. Zwiększa się także stopień tlenowej stabilizacji osadu, jednocześnie rośnie zapotrzebowanie tlenu i zmniejsza się ilość osadu nadmiernego.
Sposób według wynalazku polega na tym, że osad powrotny przemieszcza się z osadnika wtórnego do komory napowietrzania przy pomocy zespołu pompującego w sposób ciągły, natomiast osad nadmierny usuwa się z układu okresowo przy pomocy osobnego zespołu pompującego, którym steruje się przy pomocy sygnału z czujnika określającego poziom stężenia tlenu w ściekach w komorze napowietrzania. Zespół pompujący osadu nadmiernego włącza się przy minimalnym poziomie stężenia tlenu, a wyłącza się przy maksymalnym stężeniu tlenu.
Układ według wynalazku ma dwa oddzielnie wyprowadzone z osadnika wtórnego ciągi, z których obydwa wyposażone są w osobne zespoły pompujące.
Ciąg osadu powrotnego ma zespół pompujący przystosowany do pracy ciągłej, natomiast ciąg osadu nadmiernego ma zespół pompujący przystosowany do pracy cyklicznej sterowanej przetwornikiem, który otrzymuje sygnał z czujnika tlenowego. W jednym z rozwiązań czujnik ten umieszczony jest w komorze napowietrzania. W innym rozwiązaniu czujnik tlenowy umieszczony jest w przewodzie odpływowym z komory napowietrzania do osadnika wtórnego. W jeszcze innym rozwiązaniu czujnik tlenowy umieszczony jest w osadniku wtórnym.
Wynalazek pozwala na trzymanie w komorze napowietrzania możliwie wysokiego stężenia osadu, ażeby wykorzystać moc urządzeń napowietrzających, a stężenie tlenu w oczyszczanych ściekach było jak najniższe, lecz dopuszczalne przez technologię oczyszczania. Utrzymanie możliwie niskiego stężenia tlenu w komorze napowietrzania zwiększa efektywność pracy urządzeń napowietrzających. Wynalazek umożliwia utrzymanie stałego stężenia tlenu w komorze napowietrzania, przy zmiennym w ciągu doby obciążeniu oczyszczalni ładunkiem co zapewnia efektywną pracę oczyszczalni w ciągu całej doby.
Wynalazek przedstawiono bliżej w przykładzie wykonania na rysunku, który pokazuje układ do regulacji stężenia osadu czynnego w komorze napowietrzania oczyszczalni ścieków.
Komora napowietrzania 1, do której doprowadzony jest przewód ścieków nieoczyszczonych 2, połączona jest przewodem 3 z osadnikiem wtórnym 4.
Osadnik wtórny 4 zaopatrzony jest w przewód odpływowy ścieków oczyszczonych 5.
Wewnątrz osadnika wtórnego 4 zanurzony jest przewód odpływowy osadu czynnego powrotnego 6, który jest przewodem ssącym zespołu pompującego 7 osadu powrotnego.
Natomiast przewód tłoczny 8 zespołu pompującego 7 osadu powrotnego doprowadzony jest do komory napowietrzania 1.
Wewnątrz osadnika wtórnego 4 zanurzony jest również drugi przewód, który jest przewodem ssącym 9 zespołu pompującego 10 osadu nadmiernego. Natomiast przewód tłoczny 13 zespołu pompującego 10 odprowadza osad do oddzielnej przeróbki. Zespół pompujący 7 osadu powrotnego działa nieprzerwanie. Zespół pompujący 10 osadu nadmiernego włącza się do pracy, gdy spadnie stężenie tlenu w komorze napowietrzania 1 do poziomu minimalnego.
Wówczas sygnał z czujnika tlenowego 11, przetworzony przez przetwornik 12 uruchamia zespół pompujący osadu nadmiernego 10.
Tym samym rozpoczyna się proces usuwania z obiegu osadu czynnego zwanego osadem nadmiernym, który przechodzi do oddzielnej przeróbki.
Jednocześnie zmniejszy się ilość suchej masy osadu pochodnego podawanej przez zespół pompujący 7 do komory napowietrzania 1.
W miarę jak stężenie tlenu w ściekach w komorze napowietrzania 1 zaczyna stopniowo rosnąć, to po uzyskaniu wartości maksymalnej sygnał z czujnika tlenowego 11 przetworzony przez przetwornik 12, wyłącza zespół pompujący 10 osadu nadmiernego.
166 139
Układ umożliwia stałe i pełne wykorzystanie możliwości urządzeń napowietrzających dla potrzeb pełniejszego oczyszczania ścieków i tlenowej stabilizacji osadu szczególnie w następujących okolicznościach:
- gdy oczyszczalnia jest okresowo niedociążona, ponieważ wybudowana została na potrzeby perspektywiczne i posiadająca przewymiarowane urządzenia napowietrzające,
- w okresie nocnym przy zmniejszonym dopływie ścieków.
Zwiększony stopień stabilizacji osadu zmniejsza jego ilość, podatność na zagniwanie, ułatwia tłoczenie oraz umożliwia zmniejszenie wielkości urządzeń przeznaczonych do jego dalszej przeróbki.
- ŚCIEKI
----- OSADY
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego polegający na tym, że ścieki kieruje się do komory napowietrzania, gdzie wraz z osadem czynnym poddaje się napowietrzaniu, następnie kieruje się do osadnika wtórnego i poddaje sedymentacji, natomiast część osiadłego podczas sedymentacji osadu czynnego przemieszcza się przy pomocy ciągu z zespołem pompującym z powrotem do komory napowietrzania jako osad czynny powrotny, a pozostałą część jako osad nadmierny usuwa się z obiegu, przy czym kontroluje się nieprzerwanie stężenie tlenu w komorze napowietrzania, znamienny tym, że osad powrotny przemieszcza się przy pomocy ciągu z zespołem pompującym osadu powrotnego w sposób ciągły, natomiast osad nadmierny usuwa się z obiegu okresowo przy pomocy osobnego ciągu z zespołem pompującym, osadu nadmiernego, którym steruje się za pomocą sygnału z czujnika tlenowego określającego aktualny poziom stężenia tlenu w ściekach w komorze napowietrzania (1), przy czym zespół pompujący osadu nadmiernego włącza się przy minimalnym stężeniu tlenu, a wyłączy się przy maksymalnym stężeniu tlenu.
  2. 2. Układ do oczyszczania ścieków, przy pomocy osadu czynnego mający komorę napowietrzania połączoną przewodem z osadnikiem wtórnym, który wyposażony jest również w ciągi odprowadzenia osadu z osadnika wtórnego, z których jeden jest ciągiem osadu powrotnego, a drugi ciągiem osadu nadmiernego, znamienny tym, że ma dwa oddzielnie wyprowadzone z osadnika wtórnego ciągi, z których obydwa wyposażone są w osobne zespoły pompujące (7 i 10), przy czym ciąg osadu powrotnego ma zespół pompujący (7) przystosowany do pracy ciągłej, natomiast ciąg osadu nadmiernego ma zespół pompujący (10) przystosowany do pracy cyklicznej wywoływanej przetwornikiem (12) otrzymującym sygnał z czujnika tlenowego (11), korzystnie umieszczonego w komorze napowietrzania (1).
  3. 3. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że czujnik tlenowy (11) umieszczony jest w przewodzie odpływowym (3) z komory napowietrzania (1) do osadnika wtórnego (4).
  4. 4. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że czujnik tlenowy (11) umieszczony jest w osadniku wtórnym (4).
    * * *
PL91290100A 1991-04-29 1991-04-29 Sposób 1 układ do oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego PL166139B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL91290100A PL166139B1 (pl) 1991-04-29 1991-04-29 Sposób 1 układ do oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL91290100A PL166139B1 (pl) 1991-04-29 1991-04-29 Sposób 1 układ do oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL290100A1 PL290100A1 (en) 1992-06-15
PL166139B1 true PL166139B1 (pl) 1995-04-28

Family

ID=20054500

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91290100A PL166139B1 (pl) 1991-04-29 1991-04-29 Sposób 1 układ do oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL166139B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL290100A1 (en) 1992-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0794927B1 (en) Method and apparatus for sewage water treatment
JP2017225918A (ja) 水処理システム
JP2002126779A (ja) 汚水処理方法及びこれに用いる装置
MY140053A (en) Submerged type membrane separation system for advanced sewage and waste water treatment
PL166139B1 (pl) Sposób 1 układ do oczyszczania ścieków przy pomocy osadu czynnego
US6132614A (en) Modular wastewater treatment system
CN215756939U (zh) 一种用于垃圾渗滤液的处理装置
EP0111379A1 (en) A method of, and apparatus for, purifying waste water
HRP20020432A2 (en) Method and device for biologically purifying waste water
JPH10296251A (ja) 汚水浄化槽の汚泥調整方法
GB2329634A (en) Activated sludge treatment plant
CN210140522U (zh) 一种液压油废水一体化处理系统
PL443902A1 (pl) Sposób oczyszczania ścieków komunalnych i urządzenie do oczyszczania ścieków komunalnych
CN103508625B (zh) 一种去除煤化工污水中氟化物和钙离子的处理设备
FI121506B (fi) Menetelmä biologiseen puhdistamiseen
JP3759288B2 (ja) 汚水浄化槽
JP2007216145A (ja) 廃水処理装置および廃水処理方法
RU37090U1 (ru) Установка для биологической очистки бытовой и промышленной сточной воды
KR20020092872A (ko) 공기접촉생물막과 침지생물막을 이용한 오폐수처리장치
JPS6328679B2 (pl)
HUP0000234A2 (hu) Eljárás szennyvíz tisztítására kis derítőberendezésekben
RU2060969C1 (ru) Компактная установка для глубокой биохимической очистки сточных вод
Collins et al. Experience in Operating the Deep Shaft Activated Sludge Process.
JP3654742B2 (ja) 汚泥の脱水処理方法
RU2016849C1 (ru) Отстойник