HU224911B1 - Process for producing reduced bleed cation exchanger - Google Patents

Process for producing reduced bleed cation exchanger Download PDF

Info

Publication number
HU224911B1
HU224911B1 HU9701716A HUP9701716A HU224911B1 HU 224911 B1 HU224911 B1 HU 224911B1 HU 9701716 A HU9701716 A HU 9701716A HU P9701716 A HUP9701716 A HU P9701716A HU 224911 B1 HU224911 B1 HU 224911B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cation exchange
exchange resin
highly acidic
acidic cation
preparation
Prior art date
Application number
HU9701716A
Other languages
English (en)
Inventor
Olaf Dr Halle
Reinhold Maria Dr Klipper
Holger Dr Luetjens
Klaus Dr Rall
Rudolf Dr Wagner
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of HU9701716D0 publication Critical patent/HU9701716D0/hu
Publication of HUP9701716A2 publication Critical patent/HUP9701716A2/hu
Publication of HUP9701716A3 publication Critical patent/HUP9701716A3/hu
Publication of HU224911B1 publication Critical patent/HU224911B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J39/00Cation exchange; Use of material as cation exchangers; Treatment of material for improving the cation exchange properties
    • B01J39/08Use of material as cation exchangers; Treatment of material for improving the cation exchange properties
    • B01J39/16Organic material
    • B01J39/18Macromolecular compounds
    • B01J39/20Macromolecular compounds obtained by reactions only involving unsaturated carbon-to-carbon bonds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F8/00Chemical modification by after-treatment
    • C08F8/34Introducing sulfur atoms or sulfur-containing groups
    • C08F8/36Sulfonation; Sulfation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2800/00Copolymer characterised by the proportions of the comonomers expressed
    • C08F2800/20Copolymer characterised by the proportions of the comonomers expressed as weight or mass percentages

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás erősen savas kationcserélő gyanták előállítására, amely gyanták kevésbé adnak le szennyeződéseket a körülvevő közegbe.
A kationcserélő gyantákat ma már széleskörűen alkalmazzák a legkülönbözőbb területeken. Felhasználási területeikhez tartozik például az ivóvíz készítése, a szupertiszta víz előállítása (amelyet a komputeriparban mikrocsip előállítására használnak), a glükóz és fruktóz kromatográfiás szétválasztása, valamint különböző kémiai reakciók katalizátoraként (például biszfenol-A előállítása fenolból és acetonból). A legtöbb ilyen alkalmazás esetén kívánatos, hogy a kationcserélő gyanta feladatát teljesítse, ugyanakkor előállításából vagy használat közbeni polimerbomlásból származó szennyeződéseket lehetőleg ne vagy csak csekély mennyiségben adjon le a környezetbe.
Eddig ezt a problémát különböző módon próbálták megoldani: az EP-A-366258 szerint az ioncserélőt antioxidánssal kezelik, az US-PS 3 342 755 és EP-A-502619 szerint a gyantát kémiailag módosítják. Ezek az intézkedések a polimer bomlását gátolják ugyan, az ioncserélő gyanta előállítása során keletkező szennyeződésekre (úgymint el nem reagált kiindulási anyagokra vagy kis móltömegű, térhálósítatlan polimerekre) azonban nincsenek befolyással. Ezeket a szennyeződéseket ismételt vizes mosással próbálják eltávolítani, ami ráfordításos és csak részben sikeres.
A találmány feladata tehát eljárás kidolgozása volt olyan kationos ioncserélők előállítására, amelyek kimosható szennyeződéseket eleve igen csökkentett mértékben tartalmaznak. Meglepő módon azt találtuk, hogy a fenti célkitűzés elérhető, ha a kiindulási polimerizátumot magas hőmérsékleten és az oxigén kizárása mellett szulfonáljuk.
A találmány tárgya tehát eljárás erősen savas, 200-1200 pm átlagos szemcseméretű kationcserélő gyanta előállítására térhálósított sztirolpolimerizátum emelt hőmérsékleten történő szulfonálása útján. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy a szulfonálást duzzasztószer jelenlétében, klór-szulfonsavval, kénsavval vagy kénsav-monohidráttal 120 °C és 200 °C közötti hőmérsékleten, a levegő kizárása mellett végezzük.
Az „ioncserélő gyanta, illetve „kationcserélő gyanta” kifejezések olyan szulfonált gyantákra is vonatkoznak, amelyeket nem ioncsere céljára, hanem katalizátor gyanánt alkalmaznak.
Bázispolimerként egy kettős kötést tartalmazó monomerek térhálósított polimerizátuma szolgál. A monomer többnyire sztirol, vinil-toluol, etil-sztirol, a-metil-sztirol vagy a felsoroltaknak a gyűrűben halogénatommal szubsztituált származékai, például klórbenzol; emellett a vinil-benzil-klorid, akrilsav, azok sói és észterei, főleg metil-észterei, továbbá vinil-naftalin, vinil-xilol, akril- és metakrilsav nitrilje és amidja közül egy vagy több vegyületet is tartalmazhat.
A polimerizátum térhálósított, előnyösen térhálósító, a molekulában egynél több, előnyösen 2 vagy 3 kopolimerizálható C=C kettős kötést tartalmazó komonomerekkel végzett kopolimerizálás útján. Az ilyen térhálósító monomerek példáiként az alábbiakat soroljuk fel: polifunkcionális aromás vinilvegyületek, így di- és trivinil-benzol, divinil-etil-benzol, divinil-toluol, divinil-xilol, divinil-naftalin, polifunkcionális aromás allilvegyületek, így di- és triallil-benzol, polifunkcionális vinil- és allil-heterociklusok, például trivinil- és triallil-cianurát és -izocianurát, N,N'-C1-C6-alkilén-diakrilamidok és -dimetakrilamidok, így Ν,Ν’-metilén-diakrilamid és -dimetakrilamid, Ν,Ν’-etilén-diakrilamid és -dimetakrilamid, a molekulában 2-4 OH-csoportot tartalmazó telített C2-C20-poliolok polivinil- és poliallil-éterei, például etilénglikol-divinil- és -diallil-éter és dietilénglikol-divinilés -diallil-éter, a molekulában 2-4 OH-csoportot tartalmazó, telített C2-C20-poliolok telítetlen C3-Ci2-alkoholokkal alkotott észterei, így allil-metakrilát, etilénglikol-di(met)akrilát, glicerin-tri(met)akrilát, pentaeritrit-tetra(met)akrilát, divinil-etilén-karbamid, divinil-propilén-karbamid, divinil-adipát, 2 vagy 3 izolált C=C kettős kötést tartalmazó alifás és cikloalifás olefinek, például hexadién-1,5, 2,5-dimetil-hexadién-1,5, oktadién-1,7, 1,2,4-trivinil-ciklohexán. Térhálósító monomerként a divinil-benzol (izomerelegy), valamint divinil-benzol és 2 vagy 3 C=C kettős kötést tartalmazó alifás C6-C12-szénhidrogének elegyei váltak be különösen jól. A térhálósító monomereket általában 1-80 tömeg%, előnyösen 2-25 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk, a polimerizálható monomerek össztömegére vonatkoztatva.
A térhálósító monomereket nem feltétlenül tiszta vegyületekként kell alkalmazni, hanem kevésbé tiszta, ipari termékként a kereskedelmi forgalomban kapható formáik (például etil-sztirolt tartalmazó divinil-benzol) is megfelelőek a találmány céljaira.
A monomer és térhálósító kopolimerizációját általában gyökképzőkkel iniciáljuk. Előnyös gyökképző katalizátorok példáiként az alábbiakat soroljuk fel: diacil-peroxidok, így diacetil-peroxid, dibenzoil-peroxid, di-p-klórbenzoil-peroxid, lauroil-peroxid, peroxi-észterek, így terc-butil-peroxi-acetát, terc-butil-peroktoát, terc-butil-peroxi-pivalát, terc-butil-peroxi-2-etil-hexanoát, terc-butíl-peroxi-benzoát, diciklohexil-peroxi-dikarbonát, alkil-peroxidok, például bisz(terc-butil-peroxi-bután), dikumil-peroxid, terc-butil-kumil-peroxid, keton-peroxidok, így ciklohexanon-hidroperoxid, metil-etil-keton-hidroperoxid, acetil-aceton-peroxid vagy - különösen előnyösen - azo-izobutirodinitril.
A gyökképzők katalitikus mennyiségben, azaz a monomer és térhálósító össztömegére vonatkoztatva előnyösen 0,01-2,5 tömeg%, különösen előnyösen 0,12-1,5 tömeg% mennyiségben kerülnek alkalmazásra.
A térhálósított bázispolimerizátom előállítása a szuszpenziópolimerizálás ismert módszerei szerint (Ullman’s Encyclopedia of Industrial Chemistry, 5th ed., Vol. A21,363-373, VCH Verlagsgesellschaft mbH, Weinheim 1992) történhet. A vízben oldhatatlan monomer/térhálósító elegyet vizes fázishoz adagoljuk, amely a diszperz fázist alkotó monomer/térhálósító cseppek és a belőlük keletkező gyöngypolimerizátum stabilizálására előnyösen legalább egy védőkolloidot tartalmaz.
HU 224 911 Β1
Védőkolloidként természetes és szintetikus, vízben oldódó polimerek jöhetnek számításba, előnyösen például zselatin, keményítő, poli(vinil-alkohol), poli(vinil-pirrolidon), poliakrilsav, polimetakrilsav, valamint (met)akrilsav és (met)akrilsavészterek kopolimerizátumai. Igen jól alkalmazhatók cellulózszármazékok is, különösen előnyösek a cellulóz-éterek és cellulóz-észterek, így metil-hidroxi-etil-cellulóz, metil-hidroxi-propil-cellulóz, hidroxi-etil-cellulóz vagy karboxi-metil-cellulóz. A védőkolloidot általában 0,02-1 tömeg%, előnyösen 0,05-0,3 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk, a vizes fázis tömegére vonatkoztatva.
A vizes fázis és a szerves fázis tömegaránya előnyösen 0,5 és 20, különösen előnyösen 0,75 és 5 közötti.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös kiviteli módja szerint a polimerizálást pufferrendszer jelenlétében végezzük. Előnyösek az olyan pufferrendszerek, amelyekkel a vizes fázis kiinduló pH-értékét 14 és 6 közötti, előnyösen 12 és 8 közötti értékre állíthatjuk be. Az ilyen körülmények között a karbonsavcsoportokat tartalmazó védőkolloid részben vagy egészében sóként van jelen, ami a védőkolloid hatását kedvezően befolyásolja. A puffer koncentrációja a vizes fázisban előnyösen 0,5-500, különösen előnyösen 2,5-100 mmol/l vizes fázis.
A szerves fázist keveréssel oszlathatjuk el a vizes fázisban; ez esetben a keletkező cseppek mérete lényegesen függ a keverés sebességétől. Amennyiben egységes szemcseméretű (úgynevezett monodiszperz) gyöngypolimerizátum előállítása a cél, alkalmasabb módszert kell választanunk: a monomert fúvóka segítségével sugár alakjában juttathatjuk a vizes fázisba, és a sugárrezgéssel indukált cseppekké bomlása és/vagy a keletkező monomercseppek mikrokapszulázása révén egységes szemcseméretű gyöngypolimer alakul ki koaleszcencia nélkül (EP-PS 46 535 és 51 210).
Ha makroporózus gyöngypolimerizátumot kívánunk előállítani, a monomer/térhálósító elegyhez pórusképzőt adagolhatunk [lásd például Seidl és munkatársai, Adv. Polym. Sci. Vol. 5 (1967), 113-213. old.]. Pórusképzők például alifás szénhidrogének, alkoholok, észterek, éterek, ketonok, trialkil-aminok, nitrovegyületek, előnyösen izododekán, izodekán, metil-izobutil-keton vagy metil-izobutil-karbinol. A pórusképzőt 1-150 tömeg%, előnyösen 40-100 tömeg%, különösen előnyösen 50-80 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk, a monomer és térhálósító össztömegére vonatkoztatva.
A polimerizálás hőmérséklete az alkalmazott gyökképző bomlási hőmérsékletétől függ. Általában 50 °C és 150 °C közötti, előnyösen 55 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten végezzük a polimerizálást. A polimerizálás ideje 30 perc és néhány óra közötti. Előnyösnek bizonyult egy úgynevezett hőmérsékletprogram alkalmazása, amelynek keretében a polimerizálást alacsonyabb hőmérsékleten, például 60 °C-on kezdjük, majd előrehaladó konverzióval a hőmérsékletet emeljük.
A kapott gyöngypolimerizátum önmagában vagy egy, az úgynevezett seed/feed eljárással előállítható középső lépcsőn keresztül növelt szemcsemérettel kerül funkcionalizálásra. A seed/feed eljárás abban áll, hogy az eredetileg kapott polimerizátumot (a „vetőmagot”) kopolimerizálható monomerekkel duzzasztjuk („etetjük”), majd a polimerizátumba behatolt monomert polimerizáljuk. Alkalmas seed/feed eljárást például az
EP-PS 98 130 és 101 943 ismertet.
Szulfonálószerként az alábbiak alkalmazhatók: klór-szulfonsav, kénsav, kén-trioxid és oleum; az oleum szabad kén-trioxidot tartalmazhat, előnyösen a kénsavra vonatkoztatva 1-100 tömeg% mennyiségben. Igen előnyös szulfonálószer a 90-98 tömeg%-os kénsav.
A kénsav, illetve oleum koncentrációjának változtatásával beállíthatjuk a polimerizátum szubsztitúciós fokát (az egy aromás gyűrűre jutó SO3H-csoportok számát). A találmány szerint előállított kationcserélő gyanták átlagos szubsztitúciós foka előnyösen 0,6 és 2 közötti, különösen előnyösen 0,8-1,8 közötti.
Szulfonálás előtt a gyöngypolimerizátumot duzzasztószerrel duzzaszthatjuk, hogy a gyöngypolimeren belül egyenletes legyen a szulfonálás. Előnyös duzzasztószerek például klórozott alifás és aromás szénhidrogének, így diklór-metán és klór-benzol.
A szulfonálás megkönnyítésére más módszer az, ha olyan bázispolimert alkalmazunk, amely 0,5-20 tömeg% akrilnitrilt és/vagy metakrilnitrilt tartalmaz, a monomer és térhálósító össztömegére vonatkoztatva (1 227 431 és 1 233 143 számú NSZK-beli közzétételi irat).
A találmány értelmében a szulfonálást előnyösen közömbös gázlégkör, például nitrogénlégkör alatt valósítjuk meg.
A szulfonálás hőmérséklete 50 °C és 200 “C közötti, előnyösen 125 °C és 150 °C közötti, különösen előnyösen 130 °C és 145 °C közötti.
Tekintettel arra, hogy az adott esetben alkalmazott duzzasztószer a szulfonálást követően vizes mosással nem teljesen távolítható el, másrészt viszont a duzzasztószert tartalmazó ioncserélő gyanta számos célra (például élelmiszerek feldolgozására) nem használható, a duzzasztószert szulfonálás után desztillálással vagy gázárammal kiűzzük. A találmány értelmében az adott esetben alkalmazott duzzasztószert előnyösen közömbös gáz, például nitrogéngáz áramával távolítjuk el.
A kationcserélő gyanta szulfonálószer-mentesítése érdekében különböző mosásokat alkalmazunk. A gyantát például csökkenő koncentrációjú kénsavval, majd végül vízzel moshatjuk. Az utána hidrogén formában jelen lévő kationcserélő gyantát kívánt esetben vizes sóoldatokkal végzett kezelés útján a megfelelő sóformává alakíthatjuk. Vizes konyhasó/nátrium-hidroxid oldatos kezelés után például nátrium formájú a gyanta.
A jelen találmány tehát
1. olyan eljárásra vonatkozik, amelynél a szulfonálást
120-200 °C-on, előnyösen 125-150 °C-on végezzük,
2. olyan eljárásra vonatkozik, amelynek során a szulfonálást oxigén kizárása mellett végezzük, és
3. olyan eljárásra vonatkozik, amely az 1. és 2. ismérvet egyesíti magában.
A találmány szerint előállított kationcserélő gyanták megnövelt összkapacitással (mól SO3H/I ioncserélő gyanta) rendelkeznek.
HU 224 911 Β1
A találmány szerinti eljárással előállított kationcserélő gyanták átlagos részecskemérete 200 pm és
1200 pm közötti. Az átlagos részecskeméret az az átmérő, amely felett, illetve alatt a gyöngyök 50-50 tömeg%-a van.
A találmány szerinti eljárással előállított kationcserélő gyanták gyakorlatilag mentesek kimosható szennyeződésektől; a gyanták viszonylag rövid mosással olyan tisztasági fokra hozhatók, amelyet tapasztalataink szerint a technika állása szerinti kationcserélő gyanták hosszú mosás után sem érnek el.
A találmány tárgyához tehát olyan kationcserélő gyanta is tartozik, amelynek vezetőképességi profilja 50 pS/cm alatt, előnyösen 40 pS/cm alatt, különösen előnyösen 30 pS/cm alatt van. A „vezetőképességi profil” fogalom ebben az összefüggésben olyan mosóvíz vezetőképességét jelenti, amely az alábbi eljárás szerint készült: legalább 1 hónapon keresztül antioxidánsmentesen tárolt kationcserélő gyanta 100 ml-jét vízben szuszpendáljuk és 30 cm hosszú, 2 cm átmérőjű üvegoszlopba iszapoljuk. Az oszlopon keresztül ionmentes forró vizet vezetünk 0,2 ágytérfogat/óra sebességgel. A befolyó víz hőmérsékletét úgy szabályozzuk, hogy az eluátum 70 °C-os hőmérséklettel hagyja el az oszlopot. Három ágytérfogatnyi mosóvizet kiöntünk, az erre következő eluátumot 20 “C-ra hűtjük, és elektromos vezetőképességét 20 °C-on meghatározzuk.
A találmány további tárgyát a találmány szerinti kationcserélő gyanták katalizátorkénti alkalmazása képezi a legkülönböző kémiai reakciókban. Példák az ilyen reakciókra alkilezések, például fenolok alkénekkel végzett alkilezése, így fenol és nonén nonil-fenolt eredményező reakciója, továbbá észterezések, például karbonsavak és alkoholok észterezése, mint az akrilsav metanollal végzett észterezése, amely akrilsav-metil-észtert eredményez; észterek átészterezése más alkohollal, például metil-metakrilát és butanol reakciója butil-metakriláttá, éterezések, például alkének és alkohol vagy víz reakciója, így metanol és izobutén reakciója, amelynek terméke az MTBE, vagy metanol és 2-metil-but-2-én reakciója, amelynek terméke a TAME, végül kondenzációs reakciók, például ketonok és fenolok kondenzálása, így aceton és fenol reakciója, amelynek terméke a biszfenol-A.
A találmány szerinti kationcserélő gyanták adszorbensként is alkalmazhatók, például a cukor fehérítése vagy ionmentes víz előállítása során.
A kationcserélő gyanták egy további fontos alkalmazási területe az igen tiszta anyagok előállítása, például az élelmiszeripar keretében, vagy az ivóvíz előállítása.
Az alábbi példákban a százalékos adatok tömegszázalékokat jelentenek.
Példák
Gélállapotú gyöngypolimerizátum előállítása (funkcionalizálás nélkül)
Polimerizálóreaktorba 1830 ml sómentesített vizet,
3,7 g cellulózbázisú védőkolloidot, valamint 17 g dinátrium-hidrogén-foszfátot adagolunk, és a vizes oldatot szobahőmérsékleten 8 órán át keverjük. Utána 1000 g monomerelegyet adagolunk [936,5 g sztirol, 63,5 g ipari divinil-benzol (63%-os) és 7,4 g dibenzoil-peroxid (75%-os)j. Az elegyet 70 °C-on 6 órán át, majd 90 °C-on további 3 órán át keverjük. A kapott gyöngypolimerizátumot vízzel mossuk, majd szárítószekrényben 80 °C-on szárítjuk.
Hozam: 98,1 tömeg%.
1. példa
A gyöngypolimerizátum 120 °C-on levegő jelenlétében végzett szulfonálása
A légkörrel összeköttetésben álló reakcióedénybe
367,5 g 78%-os kénsavat töltünk szobahőmérsékleten, és beadagolunk 150 g gyöngypolimerizátumot, majd keverés közben 37,5 ml 1,2-diklór-etánt. Az elegyet szobahőmérsékleten még 3 órán át keverjük, majd 783 g kénsav-monohidrát adagolása után 120 °C-ra melegítjük. Már felmelegítés közben a diklór-etán egy része kezd desztillálni. Az elegyet 120 °C-on még 4 órán át keverjük; az utolsó fél órában a diklór-etánmaradék eltávolítására levegőt fújunk a szuszpenzión keresztül.
A szuszpenziót oszlopra visszük fel, és csökkenő koncentrációjú kénsavval, majd vízzel mossuk és hidratáljuk.
A H formájú kationcserélő hozama: 1050 ml Összkapacitás: 1,28 mol/l
2. példa
A gyöngypolimerizátum 120 °C-on és a levegő kizárása mellett végzett szulfonálása
Az összes műveletet nitrogénlégkör alatt (azaz a levegő kizárása mellett) végezzük. Nitrogéngázzal kiöblített reakcióedényben 367,5 g 78%-os kénsavat szobahőmérsékleten 150 g gyöngypolimerizátummal reagáltatunk. Keverés közben 37,5 ml 1,2-diklór-etánt adagolunk, és a reakcióelegyet szobahőmérsékleten további órán át keverjük. 783 g kénsav-monohidrát adagolása után az elegyet 120 °C-ra melegítjük, miközben már diklór-etán kezd ledesztillálni. Az elegyet további órán át 120 °C-on keverjük, amikor is az utolsó fél órában nitrogéngázt buborékoltatunk az elegyen keresztül 120 °C-on, a diklór-etán-maradék eltávolítása céljából.
A szuszpenziót oszlopra visszük fel, és csökkenő koncentrációjú kénsavval, majd vízzel mossuk és hidratáljuk.
A H formájú kationcserélő hozama: 990 ml
Összkapacitás: 1,37 mol/l
3. példa
A gyöngypolimerizátum 130 °C-on levegő jelenlétében végzett szulfonálása
A légkörrel összeköttetésben álló reakcióedénybe
367,5 g 78%-os kénsavat töltünk szobahőmérsékleten, és beadagolunk 150 g gyöngypolimerizátumot, majd keverés közben 37,5 ml 1,2-diklór-etánt. Az elegyet szobahőmérsékleten még 3 órán át keverjük, majd 783 g kénsav-monohidrát adagolása után 130 °C-ra melegítjük. Már felmelegítés közben a diklór-etán egy
HU 224 911 Β1 része kezd ledesztillálni. Az elegyet 130 °C-on még 4 órán át keverjük: az utolsó fél órában a diklór-etánmaradék eltávolítására levegőt fújunk a szuszpenzión keresztül.
A szuszpenziót oszlopra visszük fel, és csökkenő koncentrációjú kénsavval, majd vízzel mossuk és hidratáljuk.
A H formájú kationcserélő hozama: 1050 ml Összkapacitás: 1,30 mol/l
4. példa
A gyöngypolimerizátum 130 °C-on és a levegő kizárása mellett végzett szulfonálása
Az összes műveletet nitrogénlégkör alatt (azaz a levegő kizárása mellett) végezzük. Nitrogéngázzal kiöblített reakcióedényben 367,5 g 78%-os kénsavat szobahőmérsékleten 150 g gyöngypolimerizátummal reagáltatunk. Keverés közben 37,5 ml 1,2-diklór-etánt adagolunk, és a reakcióelegyet szobahőmérsékleten további 3 órán át keverjük. 783 g kénsav-monohidrát adagolása után az elegyet 130 °C-ra melegítjük, miközben már diklór-etán kezd ledesztillálni. Az elegyet további 4 órán át 130 °C-on keverjük, amikor is az utolsó fél órában nitrogéngázt buborékoltatunk az elegyen keresztül 130 °C-on, a diklór-etán-maradék eltávolítása céljából.
A szuszpenziót oszlopra visszük fel, és csökkenő koncentrációjú kénsavval, majd vízzel mossuk és hidratáljuk.
A H formájú kationcserélő hozama: 1050 ml Összkapacitás: 1,36 mol/l
5. példa
A gyöngypolimerizátum 140 °C-on levegő jelenlétében végzett szulfonálása
A légkörrel összeköttetésben álló reakcióedénybe
367,5 g 78%-os kénsavat töltünk szobahőmérsékleten, és beadagolunk 150 g gyöngypolimerizátumot, majd keverés közben 37,5 ml 1,2-diklór-etánt. Az elegyet szobahőmérsékleten még 3 órán át keverjük, majd 783 g kénsav-monohidrát adagolása után 140 °C-ra melegítjük. Már felmelegítés közben a diklór-etán egy része kezd ledesztillálni. Az elegyet 140 °C-on még 4 órán át keverjük; az utolsó fél órában a diklór-etánmaradék eltávolítására levegőt fújunk a szuszpenzión keresztül.
A szuszpenziót oszlopra visszük fel, és csökkenő koncentrációjú kénsavval, majd vízzel mossuk és hidratáljuk.
A H formájú kationcserélő hozama: 1050 ml Összkapacitás: 1,31 mol/l
6. példa
A gyöngypolimerizátum 140 °C-on és a levegő kizárása mellett végzett szulfonálása
Az összes műveletet nitrogénlégkör alatt (azaz a levegő kizárása mellett) végezzük. Nitrogéngázzal kiöblített reakcióedényben 367,5 g 78%-os kénsavat szobahőmérsékleten 150 g gyöngypolimerizátummal reagáltatunk. Keverés közben 37,5 ml 1,2-diklór-etánt adagolunk, és a reakcióelegyet szobahőmérsékleten további órán át keverjük. 783 g kénsav-monohidrát adagolása után az elegyet 140 °C-ra melegítjük, miközben már diklór-etán kezd ledesztillálni. Az elegyet további órán át 140 °C-on keverjük, amikor is az utolsó fél órában nitrogéngázt buborékoltatunk az elegyen keresztül 140 °C-on, a diklór-etán-maradék eltávolítása céljából.
A szuszpenziót oszlopra visszük fel, és csökkenő koncentrációjú kénsavval, majd vízzel mossuk és hidratáljuk.
A H formájú kationcserélő hozama: 1030 ml Összkapacitás: 1,34 mol/l
Paraméter 1. példa 2. példa 3. példa 4. példa 5. példa 6. példa
Szulfonálás levegő jelenlétében (A), illetve nitrogén alatt (B) A B A B A B
Szulfonálás hőmérséklete (°C) 120 120 130 130 140 140
H formájú gyanta hozama (ml) 1050 990 1050 1050 1050 1030
Összkapacitás (mol/l) 1,28 1,37 1,30 1,36 1,31 1,34
mmol SO3H/g gyöngypolimer 8,96 9,04 9,1 9,2 9,17 9,2
Kapacitáshozam (mmol) 1344 1356,3 1356 1380,4 1375,5 1380,5
Összkapacitás: a SO3H-csoportok mennyisége (mol)/l H formájú kationcserélő gyanta Kapacitáshozam: összkapacitás és térfogathozam szorzata
Az 1. ábra levegő jelenlétében, illetve távollétében készített ioncserélő gyanták vezetőképességi profilját mutatja. A vezetőképességi profil meghatározására a kationcserélőn keresztül vizet szűrünk, és az eluátum vezetőképességét mérjük. Az 1. ábra azt mutatja, hogy a nitrogén alatt előállított kationcserélő kevesebb olyan anyagot bocsát a vízbe, amelyek a vezetőképességhez hozzájárulnak, a rajta szűrt víz tehát tisztább. A 2. ábra azt szemlélteti, hogy a magasabb hőmérsékleten szulfonált kationcserélő gyantából kevésbé mosódnak ki anyagok, mint az alacsonyabb hőmérsékle60 ten szulfonált termékekből.

Claims (18)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás erősen savas, 200-1200 pm átlagos szemcseméretű kationcserélő gyanta előállítására térhálósított sztirolpolimerizátum szulfonálásával, azzal jellemezve, hogy a szulfonálást duzzasztószer jelenlétében, klór-szulfonsavval, kénsavval vagy kénsav-monohidráttal 120 °C és 200 °C közötti hőmérsékleten, a levegő kizárása mellett végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy duzzasztószerként klórozott alifás és aromás szénhidrogéneket alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás erősen savas kationcserélő gyanta előállítására, azzal jellemezve, hogy a levegő kizárása az oxigén távollétét jelenti.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás erősen savas kationcserélő gyanta előállítására, azzal jellemezve, hogy a levegő kizárását közömbös gázzal biztosítjuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szulfonálást 125 °C és 150 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
  6. 6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szulfonálást 130 °C és 145 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szulfonálás után a duzzasztószert közömbös gázzal kihajtjuk.
  8. 8. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy közömbös gázként nitrogéngázt alkalmazunk.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a monomer és térhálósító össztömegére vonatkoztatva bepolimerizálva 0,5-20 tömeg% akrilnitrilt és/vagy metakrilnitrilt tartalmazó sztirolpolimerizátumot szulfonálunk.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szemcseméret-növelés céljából a seed/feed eljárásnak alávetett bázispolimerből keletkezett sztirolpolimerizátumot szulfonáljuk.
  11. 11. Erősen savas, 200-1200 pm átlagos szemcseméretű, az 1-10. igénypontok bármelyike szerint előállított kationcserélő gyanta, amelynek vezetőképességi profilja 50 pS/cm-nél kisebb.
  12. 12. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerint előállított termékek alkalmazása kationcserélő gyantaként, katalizátorként vagy adszorbensként.
  13. 13. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás erősen savas kationcserélő gyanta előállítására, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott sztirolpolimerizátum molekulánként egynél több kopolimerizálható C=C kettős kötést tartalmazó térhálósító monomerrel végzett kopolimerizálás útján térhálósított.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy térhálósító monomerként divinil-benzolt alkalmazunk.
  15. 15. A 11. igénypont szerinti erősen savas kationcserélő gyanta alkalmazása adszorbensként a cukorfehérítésben vagy ionmentes víz előállításában.
  16. 16. A 11. igénypont szerinti erősen savas kationcserélő gyanta alkalmazása igen tiszta termékek, így élelmiszer-ipari termékek vagy ivóvíz előállítására.
  17. 17. A 11. igénypont szerinti erősen savas kationcserélő gyanta alkalmazása katalizátorként Biszfenol-A fenolból és acetonból kiinduló előállítása során.
  18. 18. Eljárás Biszfenol-A előállítására fenolból és acetonból, azzal jellemezve, hogy katalizátorként az 1. igénypont szerint előállított, erősen savas, 200-1200 pm átlagos szemcseméretű kationcserélő gyantát alkalmazzuk.
HU9701716A 1996-10-24 1997-10-22 Process for producing reduced bleed cation exchanger HU224911B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19644227A DE19644227A1 (de) 1996-10-24 1996-10-24 Verfahren zur Herstellung ausblutarmer Kationenaustauscher

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9701716D0 HU9701716D0 (en) 1997-12-29
HUP9701716A2 HUP9701716A2 (hu) 1999-06-28
HUP9701716A3 HUP9701716A3 (en) 2000-08-28
HU224911B1 true HU224911B1 (en) 2006-04-28

Family

ID=7809879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9701716A HU224911B1 (en) 1996-10-24 1997-10-22 Process for producing reduced bleed cation exchanger

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6646017B1 (hu)
EP (1) EP0838263B1 (hu)
JP (1) JP4146536B2 (hu)
DE (2) DE19644227A1 (hu)
ES (1) ES2188845T3 (hu)
HU (1) HU224911B1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19837752A1 (de) * 1998-08-20 2000-02-24 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von lagerstabilen Saatpolymerisaten
DE19852667A1 (de) * 1998-11-16 2000-05-18 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von monodispersen gelförmigen Kationenaustauschern
DE10326666A1 (de) * 2003-02-24 2004-09-02 Bayer Ag Stoffgemische
DE102006018845A1 (de) 2006-04-22 2007-10-25 Lanxess Deutschland Gmbh Stabilisierung von Dikohlensäurediestern mit Protonen-Säuren
DE102007041361A1 (de) * 2007-08-30 2009-03-05 Lanxess Deutschland Gmbh Adsorption von Radionukliden
DE102007060790A1 (de) * 2007-12-18 2009-06-25 Lanxess Deutschland Gmbh Verfahren zur Herstellung von Kationenaustauschern
JP5332846B2 (ja) * 2009-04-10 2013-11-06 三菱化学株式会社 ビスフェノール化合物製造用強酸性イオン交換樹脂触媒及び、それを用いたビスフェノール化合物の製造方法
CN102049243B (zh) * 2011-01-12 2012-11-07 南京大学 一种磁性超高交联吸附树脂及其制备方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2500149A (en) * 1947-02-21 1950-03-14 Dow Chemical Co Sulfonation of copolymers of monovinyl-and polyvinyl-aromatic compounds
US2597438A (en) * 1951-05-12 1952-05-20 Rohm & Haas Cation-exchange polymers of the sulfonic type
US2953532A (en) * 1955-07-08 1960-09-20 Muhlberg Wolfgang Cation exchangers of the polystyrene type
GB973971A (hu) * 1960-02-18
NL125475C (hu) * 1961-03-01
BE622383A (hu) * 1961-09-20
US4380590A (en) * 1978-09-19 1983-04-19 Rohm And Haas Company Emulsion copolymer cation exchange resins
DE3439008A1 (de) * 1984-10-25 1986-04-30 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Polymerisate zur reinigung von acarbose
ZA896594B (en) * 1988-09-06 1990-05-30 Rohm & Haas Ion exchange resins
US5081160A (en) * 1991-04-02 1992-01-14 The Dow Chemical Company Method of preparing uniform size ion exchange resin particles by partial functionalization
DE19644217A1 (de) * 1995-12-21 1997-06-26 Iab Ionenaustauscher Gmbh Verfahren zur Herstellung von stark sauren Kationenaustauschern

Also Published As

Publication number Publication date
EP0838263A1 (de) 1998-04-29
EP0838263B1 (de) 2003-01-08
DE19644227A1 (de) 1998-04-30
JPH10130326A (ja) 1998-05-19
US6646017B1 (en) 2003-11-11
HU9701716D0 (en) 1997-12-29
HUP9701716A3 (en) 2000-08-28
JP4146536B2 (ja) 2008-09-10
HUP9701716A2 (hu) 1999-06-28
ES2188845T3 (es) 2003-07-01
DE59709085D1 (de) 2003-02-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100874869B1 (ko) 고생산성 비스페놀-a 촉매
US5475154A (en) Method for producing high-purity bisphenols
US5233096A (en) Acidic catalyst for condensation reactions
US8592340B2 (en) Metal alloy catalyst composition
TWI243813B (en) Metal-doped sulfonated ion exchange resin catalysts
JP3312920B2 (ja) 縮合反応用触媒およびその製造方法
KR100877310B1 (ko) 음이온 교환수지의 제조방법
HU224911B1 (en) Process for producing reduced bleed cation exchanger
JP2003026829A (ja) 単分散ゲル型カチオン交換樹脂の製造方法
KR910005666B1 (ko) 매우 낮은 염소함량을 갖는 음이온 교환수지의 제조방법
JP5363532B2 (ja) 多反応二官能性ポリマー系触媒
KR20010098889A (ko) 단순 분산 양이온 교환 겔의 제조 방법
US5637627A (en) Method for producing a spherical ion exchange resin
US20020022671A1 (en) Sulfonation process
JPH1028879A (ja) 水洗性の改良されたイオン交換樹脂ならびにその製造方法
JPH0418436A (ja) 多孔性樹脂の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: LANXESS DEUTSCHLAND GMBH, DE

Free format text: FORMER OWNER(S): BAYER AG., DE

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees