A leírás terjedelme 4 oldal
HU 224 320 Β1
A találmány tárgya hüvelyfertőtlenítő kúp.
Hüvelyfertőtlenítésre különböző hatóanyag-tartalmú készítményeket használnak. A 2 706 701, a 2 826 532 és a 2 900 305 lajstromszámú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás 1-vinil-2-pirrolidon-polimer-jód-komplex hatóanyag-tartalmú készítményt ismertet a fenti célra.
A 165 096 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás olyan készítményt ismertet, amely egy klórtartalmú fertőtlenítőszert és/vagy fungisztatikus szert és egy ösztrogénhormon elegyét tartalmazza hatóanyagként, és a készítményt hüvelygolyó vagy hüvelykúp formában alkalmazzák.
Az ismert készítmények hátránya az, hogy sok esetben allergizáló hatásúak, irritációt okoznak.
Leginkább az állatgyógyászatban alkalmaznak testtömeg-gyarapodást fokozó szerként, valamint egyes bakteriális fertőzések leküzdésére szolgáló szerként olyan készítményt, amely lizozim enzimet tartalmaz.
Célul tűztünk ki egy olyan fertőtlenítőkúp kidolgozását, amely az eddig ismert készítményeknél kevésbé irritálja a hüvely nyálkahártyáját, és kiváló antimikrobás hatású.
Ezt a célt olyan készítménnyel értük el, amely lizozim-hidrokloridot és kúpmasszát, továbbá adott esetben egy növényi olajat, előnyösen petrezselyemolajat és/vagy zsályaolajat és/vagy kamillaolajat és/vagy citromfűolajat és/vagy mentaolajat vagy ezen növények vizes alkoholos kivonatát, továbbá adott esetben szerves vagy szervetlen savakat és/vagy vitaminokat tartalmaz.
Kísérleteink során azt észleltük, hogy a hüvelykúp, amely lizozim-hidrokloridot és kúpmasszát, továbbá adott esetben a fenti növényi olajok vagy növényi kivonatok egyikét vagy keverékét tartalmazza, nem várt módon megnövelt antimikrobás hatást fejt ki.
Készítményünkben az adott esetben alkalmazott szerves vagy szervetlen savként előnyösen bórsavat és/vagy tejsavat és/vagy citromsavat és/vagy sósavat és/vagy borkősavat használunk megfelelő hígításban a hüvely pH-jának optimalizálására.
Azt találtuk, hogy különösen előnyös hatást érünk el, hogyha a készítményben C-vitamint vagy ennek sóját alkalmazzuk, de használhatunk a készítményben komponensként D-, E- vagy A-vitamint, illetve ezek elegyét is. A vitaminok a készítményben hámosító, sejtregeneráló hatást fejtenek ki.
A készítményre az jellemző, hogy 0,01-25 tömegrész lizozimot vagy lizozim-hidrokloridot és 85-98 tömegrész ismert kúpmasszát, továbbá adott esetben 0,0001-15 tömegrész növényi olajat, előnyösen petrezselyem- és/vagy zsálya- és/vagy kamillaés/vagy citromfű- és/vagy mentaolajat vagy ezen növények vizes alkoholos kivonatát, továbbá adott esetben 0,005-20 tömegrész szerves és/vagy szervetlen savat, így bórsavat és/vagy tejsavat és/vagy citromsavat és/vagy sósavat és/vagy borkősavat vizes oldat alakjában, valamint adott esetben 0,0001-20 tömegrész C-vitamint és/vagy D-vitamint és/vagy E-vitamint és/vagy A-vitamint vagy ezek sóját tartalmazza.
A találmány szerinti hüvelyfertőtlenítő kúpot úgy állítjuk elő, hogy a kúpalapmasszát legfeljebb 40 °C-ra felmelegítjük.
Az olvadt kúpmasszába belekeverjük a komponenseket megfelelő arányban.
Az elegyet homogenizáljuk, majd közvetlen a burkolófóliába öntjük a masszát, amelyet megdermesztünk, majd a kész kúpokat csomagoljuk.
Célszerűen 3,0 grammos kúpot állítunk elő.
A találmány szerinti hüvelyfertőtlenítő kúp előnyei az alábbiak:
- hüvelygyulladások kezelésére kitűnően alkalmas,
- megnövelt antimikrobás hatással rendelkezik,
- a hüvelynyálkahártyát nem irritálja,
- nagyfokú érzékenység esetén is biztonsággal alkalmazható.
A találmány szerinti hüvelyfertőtlenítő kúp összetételét és előállítási eljárását az alábbi kiviteli példákkal mutatjuk be.
1. példa
Keverővei ellátott edénybe kimérünk 7,5 tömegrész lizozim-hidrokloridot.
Poliglikol-észter-alapú kúpmasszából (Witepsol H 15) kimérünk 87,498 tömegrésznyi mennyiséget.
A kúpmasszát megolvasztjuk, majd belekeverjük a lizozim-hidrokloridot.
Keveréssel az elegyet homogenizáljuk, majd burkolófóliával ellátott öntőformába öntjük.
Megdermedés után a fóliával ellátott kúpokat kiemeljük és csomagoljuk.
2. példa
Keverővei ellátott edénybe kimérünk 7,5 tömegrész lizozim-hidrokloridot, 0,002 tömegrész petrezselyemolajat, 5 tömegrész bórsav vizes oldatot, és az elegyet homogenizáljuk.
Poliglikol-észter-alapú kúpmasszából (Witepsol H 15) kimérünk 87,498 tömegrésznyi mennyiséget.
A kúpmasszát megolvasztjuk, majd belekeverjük a komponensek homogenizált elegyét.
Keveréssel az elegyet homogenizáljuk, majd burkolófóliával ellátott öntőformába öntjük.
Megdermedés után a fóliával ellátott kúpokat kiemeljük és csomagoljuk.
3. példa
Mindenben a 2. példa szerint járunk el, azonban a komponenselegy összetétele a következő:
lizozim-hidroklorid 1,5 tömegrész, petrezselyemolaj 0,1 tömegrész, kamillaolaj 0,001 tömegrész, citromfű vizes alkoholos kivonat 1,5 tömegrész, bórsav 3 tömegrész, tejsav 1 tömegrész, citromsav 0,5 tömegrész.
A kúpmassza az 1. példa szerinti mennyisége
92,399 tömegrész.
HU 224 320 Β1
4. példa
Mindenben a 2. példa szerint járunk el, de a komponenselegyhez 0,6 tömegrész aszkorbinsavat keverünk.
5. példa
Keverővei ellátott edénybe bemérünk 0,1 tömegrész lizozim-hidrokloridot, 1,5 tömegrész petrezselyemolajat, 5,5 tömegrész zsálya-, kamilla-, citromfű-, mentadrogelegy vizes alkoholos kivonatát.
Az elegyhez hozzámérünk 6 tömegrész bórsavat, 0,1 tömegrész tejsavat, 0,6 tömegrész citromsavat, valamint 0,5 tömegrész C-vitamint, 0,005 tömegrész E-vitamin-acetátot.
Az elegyet homogenizáljuk, majd a 2. példában megadottak szerint összekeverjük 85,695 tömegrész kúpalapmasszával.
A továbbiakban mindenben az 1. példa szerint járunk el.
6. példa
Hatástani példa női beteget tartalmazó csoporton végeztük el a vizsgálatot úgy, hogy az 1. példa szerinti kúpot 3 napon át adagoltuk napi 2 kúp adagban.
Az adagolás előfeltétele az volt, hogy az előzetes hüvelyváladék trichomonas-monilia-go-negatív legyen, és az előzetesen vizsgált kenet eredményében III—IV. tf. fedve vagy zsúfolva baktériumokkal leírás szerepeljen.
A találmány szerinti készítmény adagolása esetén a vizsgált csoportnál 13 esetben a kezelést követően a hüvelyváladék negatív volt, tehát teljes gyógyulást értünk el.
A kontrollkészítmény megegyezett az 1. példa szerintivel, azonban a lizozim-hidroklorid helyett kúpmasszát tartalmazott a készítmény.
A kontrollcsoportnál is 3 napon át napi 2 kúpot alkalmaztunk.
A kontrollcsoport vizsgálati eredménye a következő volt:
esetben a kezelést követően a hüvelyváladék változatlan volt, vagyis III-IV. tf., coccusokkal fedve, 4 esetben a hüvelyváladék negatívvá vált.
A kísérletből kitűnik, hogy a találmány szerinti készítmény igen erős antimikrobás hatással rendelkezik.