HU221974B1 - Eljárás trombingátló hatású fluortartalmú peptidszármazékok és ezeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására - Google Patents

Eljárás trombingátló hatású fluortartalmú peptidszármazékok és ezeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU221974B1
HU221974B1 HU9201875A HU9201875A HU221974B1 HU 221974 B1 HU221974 B1 HU 221974B1 HU 9201875 A HU9201875 A HU 9201875A HU 9201875 A HU9201875 A HU 9201875A HU 221974 B1 HU221974 B1 HU 221974B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
acid
compounds
mmol
amino
Prior art date
Application number
HU9201875A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT65777A (en
HU9201875D0 (en
Inventor
Robert J. Broersma
Axel Ganzhorn
Bernhard Neises
Celine Tarnus
Original Assignee
Merrell Dow Pharmaceuticals Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Merrell Dow Pharmaceuticals Inc. filed Critical Merrell Dow Pharmaceuticals Inc.
Priority to HU9201875A priority Critical patent/HU221974B1/hu
Publication of HU9201875D0 publication Critical patent/HU9201875D0/hu
Publication of HUT65777A publication Critical patent/HUT65777A/hu
Publication of HU221974B1 publication Critical patent/HU221974B1/hu

Links

Landscapes

  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás (IA) általános képletű antitrombotikushatású vegyületek – ahol n értéke 0 vagy 1; R1 jelentése hidrogénatomvagy 1–4 szénatomos alkilcsoport, R2 jelentése hidrogénatom vagy 1– 4szénatomos alkilcsoport, R3 jelentése –CF2(CH2)tCH3, vagy–CF2(CH2)tCOOR4 csoport, ahol t értéke 2, 3 vagy 4, és R4 jelentésehidrogénatom vagy 1–6 szénatomos alkilcsoport; A jelentése fenil- vagyciklohexilcsoport, valamint hidrátjaik és gyógyászatilag alkalmazhatósavaddíciós sóik előállítására, melynek során valamely (14a) általánosképletű vegyületről a védőcsoportokat lehasítják, és kívánt esetben akapott vegyületet gyógyászatilag alkalmazható savaddíciós sóvá és/vagyhidráttá alakítják. ŕ

Description

A találmány új (LA) általános képletű diíluorozott alkiltripeptid-származékok és ezeket a vegyületeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására vonatkozik.
A találmány szerinti új vegyületek, trombin- és tüdőpeptidáz-gátló hatásúak és antikoagulánsként a tromboflebitisz, koronáriás trombózis kezelésében alkalmazhatók, valamint használhatók az asztma kezelésére is.
Az irodalomban leírtak hasonló, de nem azonos kémiai szerkezetű vegyületeket, például az EP 410 411 szabadalmi leírás olyan peptidázszubsztrát-analógökat ismertet, melyeknél a terminális karboxilcsoport pentafluor-etil-csoporttal van helyettesítve. A Biochemistry vol. 24 (1985) közlemény trifluor-keton hidrolitikus enzimgátlókat és a FEBS Letters vol. 220 (1987) perfluoralkil-keton-csoportot tartalmazó specifikus reningátló peptideket ír le.
A találmány tárgya tehát eljárás új (LA) általános képletű vegyületek, sztereoizomeijeik és azok keverékei, hidrátjaik, valamint gyógyászatilag alkalmazható savaddíciós sóik előállítására.
Az (LA) általános képletben n jelentése egész szám, melynek értéke 0 vagy 1;
Rj jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport;
R2 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport;
R3 jelentése -CF2(CH2)^CH3 vagy -CF^CH^COORj csoport, ahol t jelentése egész szám, melynek értéke
2,3 vagy 4, továbbá R4 jelentése hidrogénatom vagy
1-6 szénatomos alkilcsoport;
A jelentése fenil- vagy ciklohexilcsoport.
A természetes aminosavak - a glicin kivételével tartalmaznak egy királis szénatomot. Ha másként nem jelöljük a vegyületek az optikailag aktív L-konfigurációjú aminosavak, kivételt képez a Phe (fenil-alanin), amely D-konfígurációjú, ahogyai) azt a képletrajzokon jelöltük
Az (IA) általános képletű tripeptidek bármilyen nem toxikus, gyógyászatilag alkalmazható szerves vagy szervetlen savval sókat képezhetnek. Megfelelő sók képzésére alkalmas szervetlen savak: hidrogén-klorid, hidrogén-brotnid, kénsav, foszforsav; a savas fémsók, így a nátrium-monohidrogén-ortofoszfát és kálium-hidrogén-szulfát. Megfelelő sók képzésére alkalmas szerves savak például a mono-, di- és trikarbonsavak, így az ecetsav, trifluor-ecetsav, glikolsav, tejsav, piruvinsav, malonsav, borkősav, glutársav, fumársav, almasav, borostyánkősav, citromsav, aszkorbinsav, maleinsav, hidroxi-maleinsav, benzoesav, hidroxi-benzoesav, fenil-ecetsav, fahéjsav, szalicilsav, 2-fenoxi-benzoesav; a szulfonsavak, így a metánszulfonsav és 2-hidroxi-etánszulfonsav.
A találmány szerinti eljárással előállított peptidek sóit például úgy állíthatjuk elő, hogy a megfelelő prekurzomál végzett savas védőcsoport-lehasítás után a végterméket sóként izoláljuk, és ezt a sót ismert módon szabad bázissá, kívánt esetben a bázist gyógyszerészetileg elfogadható más sóvá alakítjuk.
Az általános képletekben a szubsztituensek alkilcsoport jelentése egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport lehet, ilyen például a metil-, etil-, propil-, izopropil-, budi-, izobutil-, terc-butil-, pentil-, izopentil-, szek-pentil-, hexil- és izohexílcsoport. Rj és R2 alkilcsoport jelentése esetén előnyös, ha egyik vagy mindkét alkilcsoport metilcsoport.
A találmány szerinti eljárás során valamely (14a) általános képletű vegyületről - ahol A’ jelentése... (CH2)„A csoport; n=0 vagy 1, R’j jelentése Rj vagy Nvédőcsoport - eltávolítjuk a védőcsoportokat, és kívánt esetben a kapott vegyületeket gyógyászatilag alkalmazható savaddíciós sóvá és/vagy szabad bázissá alakítjuk.
Az (IA) általános képletű vegyületek esetében a Pj α-aminosavmaradék (arginin) DL-konfigurációjú lehet; a P2 α-aminosavmaradék (prolin) L-konfigurációjú; a P3 csoport (azaz, a...(CH2)„A csoport) a-szénatomján lévő α-aminosavmaradék vagy szubsztituens D-konfígurációjú, az előnyös maradék Phe és az előnyös szubsztituens ciklohexil-metil-csoport.
A találmány szerinti eljárást és az eljárás intermedieijeinek egy előnyös előállítási módját az A reakcióvázlat szerint végezhetjük.
Az (IA) általános képletű fluorozott alkil-tripeptidek szintézisének lényege 2-fenil-5(4H)-oxazolon és például trifluor-ecetsav, pentafluor-propionsav vagy difluor-pentánsav (a kívánt R3 csoporttól függően) acilhalogenidjeinek vagy anhidridjeinek módosított Dakin-West-reakciója, amikor kulcsintermedierként polifluor-alkil-keton-aminosav-származékokat kapunk. A továbbiakban ezeket az aminosavszármazékokat alakítjuk át a kívánt (I) általános képletű peptidekké. A reakciókat az A reakcióvázlaton mutatjuk be.
Az A reakcióvázlaton 0 jelentése fenilcsoport,
A’jelentése...(CH2)*A, n értéke nulla vagy 1,
R jelentése 0C(O)NH(CH2)3-csoport,
R’i jelentése Rj jelentésével azonos vagy N-védőcsoport,
R2 és R3 jelentése a fentiekben megadott,
DCC jelentése diciklohexil-karbodiimid,
NMM jelentése N-metil-morfolin,
HOBt jelentése hidroxi-benzotriazol(hidrát),
TFA jelentése trifluor-ecetsav,
TFAA jelentése trifluor-ecetsavanhidrid, és A, Rj, t jelentése az előzőekben megadott.
Az előnyös aminvédőcsoportok a Boc (butoxi-karbonil) vagy CBz (benzil-oxi-karbonil); és, bár az arginincsoport előnyös védőcsoportja a rajz szerint Boc, CBz csoport is alkalmazható.
Az A reakcióvázlat szerinti eljárást végrehajtva, a (3) általános képletű N-biszbenzoilezett aminosavat ismert módon (AC2O, 30 perc, 90 °C-os olajfürdő-hőmérséklet) ciklizáljuk, a (4) általános képletű 5(4H)oxazolon jó kitermeléssel történő keletkezése közben. Az oldószer elpárologtatósával igen tiszta vegyületet kapunk, amelyet tisztítás nélkül használhatunk fel a következő reakciólépésben. A (4) általános képletű oxa2
HU 221 974 Β1 zolont módosított Dakin-West-eljárással alakítjuk az (6) általános képletű vegyületté. A reakciót a megfelelő polifluorsav-acil-halogeniddel [+-trietil-amin(NEt3)] vagy anhidriddel, 40 °C-on (olajfurdő-hőmérséklet), nitrogénatmoszférában hajtjuk végre, a reakcióidő 24 óra. (2H- és 19F-NMR figyelés). Amikor minden (4) általános képletű kiindulási anyag elfogy, a fő termék az (6) általános képletű, 4-es szénatomon acilezett oxazolonszármazék. A maradék anhidridet és a képződött polifluorozott savakat vákuumban eltávolítjuk (1,33 Pa; 25-70 °C olajfurdő-hőmérséklet, aceton/szárazjég kondenzfolyadék).
A (3) általános képletű vegyületeket közvetlenül is átalakíthatjuk (6) általános képletű vegyületekké, R3 -anhidridekkel vagy R3-acil-halogenidekkel való kezeléssel, ez esetben az intermediereket nem izoláljuk. Az olajos maradékot ezután frissen készített vízmentes oxálsav telített tetrahidrofurános oldatával keveijük. (A kereskedelmi oxálsavat 16 órán keresztül, 100 °C-on szárítjuk egy szárítókemencében. Két egymást követő szublimálás (1,33 Pa, 90 °C) után vízmentes oxálsavat (olvadáspont 104 °C) kapunk, amelyet nitrogénatmoszférában egy lombikba helyezünk és egy választófallal lezárunk. A szilárd anyaghoz vízmentes tetrahidrofuránt adunk, amíg a szilárd anyag legnagyobb része feloldódik (körülbelül 4 ml/g), és a kapott oldatot szobahőmérsékleten körülbelül 16 órán át keverjük, amíg a gázképződés teljesen leáll. Feldolgozás (például etil-acetát/víz, vizes nátrium-hidrogén-karbonát, sós víz; szárítás magnézium-szulfát felett) után kielégítő termeléssel megkapjuk a kívánt (7) általános képletű fluorozott származékot keton és hidratált formái képében.
A (7) általános képletű α-benzamidszármazékok átalakításakor a polifluor-alkil-keton funkciós csoportot védeni kell. Ezt úgy érhetjük el, hogy a (7) ketont redukáljuk (nátrium-bór-hidrid, etil-alkohol) a (8) általános képletű alkohollá. A két benzamido funkciós csoportot savas hidrolízissel hasítjuk, a (9) általános képletű diamino-polifluor-alkil alkoholszármazékok keletkezése közben. A (9) általános képletű diamino-alkoholszármazék laterális aminocsoportjának szelektív védelmét a (10) általános képletű trifluor-acetamid keletkezése közben trifluor-ecetsavanhidrides reakcióval érjük el, amelyet trifluor-ecetsavban hajtunk végre. A ω-aminocsoportnak a teljesen védett (11) általános képletű argininanalóggá való átalakítását bisz-Boc-S-metil-izotiokarbamidos reakcióval, trietil-aminban hajtjuk végre. Ezután litium-hidroxiddal, tetrahidrofurán/víz elegyben eltávolítjuk a védőcsoportot a laterális aminocsoportról a (12a) általános képletű vegyületek keletkezése közben, amelyekből az irodalomból jól ismert eljárások [Nicolaides, E., DeWald, H. Westland, R., Lipnik, M., és Poster, J., J. Med. Chem. 11, 74 (1968)] szerint végezve a reakciót (13a) általános képletű teljesen védett arginin-tripeptid alkoholanalógok keletkeznek. Ezeknek az analógoknak az alkohol funkciós csoportját oxidálva állítjuk elő a megfelelő ketonokat.
Egyéb ismert oxidációs eljárások mellett a (13a) általános képletű vegyületeknek a (14a) általános képletű megfelelő ketonszármazékokká való átalakítására legelőnyösebb a Swem-oxidáció (Synthesis, (1981), 165).
A Swem oxidációs eljárást általában úgy hajtjuk végre, hogy körülbelül 2-10 mólekvivalens dimetil-szulfoxidot (DMSO) körülbelül 1-5 mólekvivalens trifluorecetsavanhidriddel [(CF3CO)2O] vagy oxalil-kloriddal [(COC1)2] reagáltatunk, ezt a reagálószert valamilyen ismert oldószerben, így metilén-kloridban (CH2O2) oldjuk, inért atmoszférában, például nitrogéngázban vagy más hasonlóan funkcionáló gázban, vízmentes körülmények között, körülbelül -70 °C és -30 °C közötti hőmérsékleten. Ekkor egy in situ szulfóniumaddukt keletkezik, amelyhez körülbelül 1 mólekvivalens megfelelő alkoholt, így a (13a) vegyületet adjuk. Az alkoholt előzőleg előnyösen valamilyen inért oldószerben, például diklór-metánban, vagy minimális mennyiségű dimetilszulfoxidban feloldjuk. A reakcióelegyet hagyjuk felmelegedni körülbelül -20 °C-ra (körülbelül 10-20 perc alatt), majd a reakciót teljessé tesszük körülbelül
3-8 mólekvivalens valamilyen tercier amin, így trietilamin, N-metil-morfolin stb. hozzáadásával.
Másik megfelelő módszer az alkoholoknak a kívánt ketonokká való átalakítására egy olyan oxidációs reakció, amilyet peijodinánnal (l,l,l-triacetoxi-2,1-benzox-jodol, lásd Diss Martin, J. Org. Chem., 48, 4144 (1983)) hajtjuk végre. Ebben az oxidációs reakcióban körülbelül 1 mólekvivalens alkoholt 1-5 mólekviva- | lens (előnyösen 1,5 mólekvivalens) valamilyen inért ol- í dószerben, így metilén-kloridban szuszpendált peijodi- i nánnal reagáltatunk inért atmoszférában, előnyösen nit- , rogéngázban, vízmentes körülmények között, 0 °C és 50 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen szobahőmérsékleten. A reakcióidő körülbelül 1-48 óra. A keton izolálása után az aminvédőcsoportokat kívánt esetben eltávolíthatjuk.
Egy módosított Jones oxidációs eljárást is végre- j hajthatunk oly módon, hogy az alkoholokat piridi- { nium-dikromáttal reagáltatjuk, valamilyen vízmegkö- ’ tő molekulaszűrő por (például őrölt 3 Angströmös molekulaszűrő) jelenlétében. A reakciót jégecetes ecetsavban, körülbelül 0 °C-50 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen szobahőmérsékleten hajtjuk végre, majd izoláljuk a terméket és eltávolítjuk az aminvédőcsoportokat.
Úgy is eljárhatunk, hogy valamilyen inért oldószerben (például diklór-metánban in situ 1-5 mólekvivalens krómsavanhidrid-piridin-komplexet [azaz, in situ készített Sarett-reagenst, lásd Fieser and Fieset, „Reagents fór Organic Synthesis” Vol. 1, pp 145 és Sarett et al., J. A. C.-S. 25, 422 (1953)] állítunk elő inért atmoszférában, vízmentes körülmények között, 0 °C és 50 °C közötti hőmérsékleten, s ehhez a komplexhez 1 mólekvivalens alkoholt adunk. A reakcióidő körülbelül 1-15 óra, majd a terméket izoláljuk és eltávolítjuk az aminvédőcsoportokat.
Abban a speciális esetben, amikor R3 jelentése -CF2(CH2)tCOOR4 csoport, a szükséges intermedierek előállítását a B reakcióvázlat szerint végezhetjük; = ahol Boc, R4 és t jelentése az előzőekben megadott.
A (17) általános képletű reagálószereket úgy állítjuk elő, hogy bróm-difluor-etil-acetátot [R, H. Abeles and
HU 221 974 Bl
Ch. P, Govardham, Archives of Biochemistry and Biophysics, 280,137 (1990)] a megfelelő aldehiddel reagáltatjuk Reformatsky körülmények között, a megfelelő difluor-diészter alkoholszármazékok keletkezése közben. Ezeket az alkoholokat azután mezilezzük, a mezilezett 5 terméket diaza-biciklo-undekánnal (DBU) reagáltatva eliminációs reakcióba visszük, és az így kapott olefinszármazékot hidrogénezéssel redukáljuk. A fenti mezilációs, eliminációs és hidrogénezni reakciókat ismert módon hajthatjuk végre, például az alábbi irodalmi 10 hivatkozás szerint: Hing L. Sham et al., Biochem. and Biophys. Rés. Comm., 175, 914 (1991). Az így előállított (19) általános képletű intermediert, amely a (12a) általános képletű vegyület része, az A reakcióvázlatban ismertetettek szerint reagáltatjuk. 15
Azon speciális esetben, amikor olyan vegyületet kívánunk előállítani, ahol R3 jelentése -CF2(CH2)2CH3 csoport, az (5) általános képletű vegyület előállításához használt savanhidrid vagy acil-halogenid szubsztituense a CF2CH2CH=CH2 csoport és amikor a (14a) ál- 20 talános képletű vegyületeket átalakítjuk, az olefin (azaz a -CF2CH2CH=CH2) csoport kettős kötését szintén redukálhatjuk. Abban a speciális esetben, amikor R3 jelentése CF2(CH2)tCH3 csoport és t értéke 3 vagy 4, a megfelelő olefineket (CH2CH2CH=CHCH3 vagy 25 CF2CH2CH=CHCH2CH3) redukáljuk. Ezen utóbbi típusú olefinek előállításánál a kiindulási acil-halogenideket vagy anhidrideket R. W. Láng és társai (Tetrahedron Letters, 29, 3291 (1988) módszerével állíthatjuk elő. 30
A (14a) általános képletű oxidált intermedierek (LA) általános képletű vegyületekké való átalakításának módja lényegében az Rb R2 és R3 csoportok jelentésétől függ. Azon esetekben, amikor a végtermékben R]=H és R2=alkilcsoport jelentésű kell legyen, olyan 35 intermediereket kell alkalmaznunk, ahol R’j jelentése valamilyen védőcsoport és R2 jelentése 1 -4 szénatomos alkilcsoport. Ilyen esetekben az Rf védőcsoportot és az arginincsoport két védőcsoportját ismert módon, például sósavgáz (éteres vagy TFA (triklór-ecet- 40 sav) diklór-metános kezeléssel távolíthatjuk el. Azon esetekben, ahol Rt és R2 jelentése egyaránt hidrogénatom, R’] jelentése valamilyen védőcsoport és R2 jelentése hidrogénatom, mindhárom védőcsoportot (amely előnyösen Boc) a fentiek szerint távolítjuk el 45 olyan esetben, ahol Rj és R2 jelentése hidrogénatomtól eltérő, R’, jelentése valamilyen védőcsoport (előnyösen CBz) és R’2=H; az ilyen intermediereket (14a) valamilyen megfelelő aldehiddel (például formaldehiddel, glutáraldehiddel vagy borostyánkősav- 50 anhidriddel) reagáltatjuk hidrogéngáz és csontszenes palládiumkatalizátor jelenlétében, izopropanolban, a kívánt Ν,Ν-dialkilezett pirrolidin vagy piperidinszármazékok keletkezése közben. A megmaradó két Boc védőcsoportot az arginincsoporton sósavas/észteres 55 vagy TFA/diklór-metános kezeléssel, ismert módon lehasíthatjuk.
Az alább következő példák a találmány szerinti vegyületek előállítását szemléltetik anélkül, hogy igényünket ezekre a példákra korlátoznánk. 60
1. példa (referencia)
N-Metil-D-fenil-alanil-N-{l-[3-/(amino-imino-metil)-amino/-propilJ-3,3,4,4,4-pentafluor-2-oxo-butil}-L-prolinamid-dihidroklorid-hidrát
A) lépés: N,N’-[l-(Pentafluor-propionil)-l,4-butándiil]-bisz(benzamid)-hidrát
34,8 ml (50 g, 161 mmol) pentafluor-propionsavanhidridet adunk nitrogénatmoszférában 14,05 g,
4,3 mmol omitin-5(4H)-oxazolon (1. példa, 2. lépés; A reakcióvázlat, (2) képlet) jól összekevert porához. A kapott keveréket 40 °C-on 16 órán át keveijük. Ez idő alatt egy aliquot mennyiséget (kb. 50 mg) kiveszünk ’H- és ”F-NMR (CDCI3) spektrum, mérésekhez. Az ’H-jel eltűnése 4,5 ppm-nél az oxazolon eltűnését jelzi, míg a ’9F-jelek [42,7, 46,7 (2S, 2xCF2) és 80,0; 80,5 (2S, 2xCF3)] a 3’-N-4-biszpentafluor-propionil-oxazolon képződését jelzik. A további 19F-jelek a feleslegben lévő pentafluor-propionsavanhidrid (PFPAA) és pentafluor-propionsav (PFPA) jelenlétére utalnak. Ezt követően az oldószereket 55-60 °C-on (67-133 Pa, szárazjég-aceton kondenzáló) körülbelül 6 óra alatt elpárologtatjuk, így sűrű narancssárga olajat kapunk. Egy másik aliquot mennyiségből mért 19F-NMR-spektrum az összes PFPAA és PFPA eltűnését jelzi. Ezt követően 40 ml telített tetrahidrofurános oxálsavoldatot (15,0 g, 150 mmol) adunk az elegyhez és a kapott narancssárga olajat 55 °C-on 6 órán át keverjük, amíg a gázképződés teljesen be nem fejeződik. Az oldószert elpárologtatjuk (2,66 KPa, 30 °C) és az olajos maradékot etil-acetátban feloldjuk. Ezt az oldatot 15 percig szobahőmérsékleten telített kálium-hidrogénkarbonát-oldattal keveijük, a pentafluor-propionamid dehidrolizálása céljából. Ezután a fázisokat elválasztjuk és a szerves fázist vízzel, 1N sósavval, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnéziumszulfát felett szárítjuk és bepároljuk (2,66 KPa, 30 °C; majd 13,3 Pa, 30 °C). A kapott 21,7 g narancssárga olajat szilikagéles gyors folyadékkromatográfiával (500 g; eluens etil-acetát-petroléter 1:3 arányú elegye) tisztítjuk, így két, körülbelül 11 g-os adagot kapunk. Az A2 N-pentafluor-propionamid-tartalmú 11-20 frakciókat bepárolva 7,0 g (27%) anyagot kapunk. Az A-l ketontartalmú 28-105 frakciókat bepárolva 10,1 g (52%) anyagot kapunk fehér szilárd anyag formájában. Összes termelés: 79%, oxazolonra számítva.
A-l ’H-NMR (CDCI3) 8=8,0-7,85 (m, 5H, aril, NH),
7,8-7,4 (m, 6H, aril), 5,5-5,3 (m, 1H, CHCO), 3,9 (széles, t, 2H, NCH2), 2,3-1,8 (m, 4H, 2CH2). ’9F-NMR (CDCI3) 8=40,33 (d, J=7,5 Hz, CF2CO),
46,67 (S, CF2CONH), 80,0 (S, 2CF3).
A-2 ’H-NMR (CDCI3) 235=8,1-7,8 (m, 4H, aril)
7,7-7,4 (m, 7H, aril, NH), 6,6 (m, 1H, NH), 5,3 (m,
1H, CHCO), 3,7 (széles t, 2H, NCH2), 2,4-1,8 (m,
4H, 2CH2).
”F-NMR (CDC13/C6F6) 8=40,3 (d, J=7,5 Hz, CF2),
80,0 (S, CFj).
MS (CCI/NH3): 443 (MH+).
Az A-2 anyag egy kis mintáját (100 g) etil-acetát/petroléter elegyből hagyjuk kikristályosodni, így 80 mg analitikailag tiszta cím szerinti vegyületet kapunk.
HU 221 974 Bl
Elemanalízis-eredmények a C21H19O3N2F5 (442,39) összegképletre:
számított: C 57,02; H4,33; N6,33;
talált: C 57,14; H4,23; N6,36%.
B) lépés: N,N’-[l-(2,2,3,3,3-Pentafluor-l-hidroxi- 5 propil)-l,4-bután-di]-biszbenzamid
Az A-l és A-2 ketonok redukcióját két különálló reakcióban hajtjuk végre:
1. A-l redukciója
0,43 g (11 mmol) nátrium-bór-hidridet adunk egy 10 részletben 10,1 g (17,1 mmol) A-l pentafluor-etilketon 130 ml etanolban készített, 0 °C-ra lehűtött kevert oldatához. Az elegyet hagyjuk szobahőmérsékletre felmelegedni és még egy óra hosszat keverjük. Ezt követően 6 N sósavat adunk hozzá, amíg a gázképző- 15 dés megáll. Az oldatot ezután nátrium-karbonáttal semlegesítjük és az etanolt elpárologtatjuk. A kapott elegyet újra feloldjuk etil-acetát/víz elegyben és a fázisokat elkülönítjük. A vizes fázist kétszer extraháljuk etilacetáttal és az egyesített szerves fázisokat vízzel és teli- 20 tett nátrium-klorid-oldattal mossuk. Vízmentes magnézium-szulfát felett való szárítás és az oldószerek elpárologtatása után fehér szilárd anyagot kapunk, amelyet szilikagéles gyors folyadékkromatográfiával (300 g töltet, eluens: etil-acetát/petroléter 1/1 majd 4/1 arányú 25 elegye) tisztítunk. A terméktartalmú frakciókat bepároljuk, ilyen módon 5,88 g (77%) kívánt alkoholt kapunk, fehér szilárd anyag formájában.
Rf=0,45,0,50 (etil-acetát/petroléter 1/1) a diasztereomerek foltjai; két rosszul elkülönülő folt. 30
2. A-2 redukciója
A fentiekben, az A-l redukciójánál leírtak szerint eljárva: 6,91 g (15,6 mmol) A-2 ketont, 300 mg (7,9 mmol) nátrium-bór-hidridet reagáltatunk 90 ml etanolban. Ilyen módon 6,05 g (89%) N,N’-[-(2,2,3,3,3- 35 pentafluor-l-hidroxi-propil)-l,4-butándiil]-bisz(benzamid)-ot kapunk fehér szilárd anyag formájában, amely anyag minden tekintetben összehasonlítható a fent kapott anyaggal.
Ή-NMR (CDC13.CD3OL) 8=7,8-7,5 (m, 4H, aril), 40
7,45-7,1 (m, 6H, aril), 4,5 és 4,2 (2m, 1H, CHOH,
3:1 arány), 3,5 (m, 4H, 2CH2). i’F-NMR (CDClj, CD3OD, C6F6) 8=ABX-rendszer, középpont 36,3-nál; A: 40,3 (Jfa.fb=280 Hz, Jfa. hx=3 Hz); B: 32,3 (Jpb-fa=280 Hz, Jfb-hx=30 Hz, 45 CF2), 79,0 (s, CF3)=1 diasztereoizomer
ABS-rendszer középpont 35,3-nál; A. 36,3 B. 33,3 (a kapcsolási konstansok megegyeznek a fentiekkel)=2 diaszeteroizomer 3/1 arány.
Elemanalízis-eredmények a C21H21O3N2F5 (444,40) 50 összegképletre:
számított: C: 56,76; H: 4,76; N: 6,30 talált: C: 56,94; H: 4,83; N: 6,29%.
C) lépés: 4,7-Diamino-l,l,l,2,2-pentafluor-3heptanol-dihidriklorid 55
Az előző, E) lépésben leírtak szerint előállított alkohol 11,78 g-ját (26,6 mmol) 240 ml koncentrált vizes sósavban feloldjuk és keverés közben forraljuk visszafolyató hűtő alatt, a hidrolízis előrehaladását pedig TLCvel (BuOH/víz/ecetsav=4/l/l) követjük. A 16 óra reak- 60 cióidő lejárta után az oldószert elpárologtatjuk és az olajos maradékot újra feldolgozzuk a fent leírt körülmények között. Amikor a TLC szerint a bisz(amino-alkohol)-képződés teljessé válik, az oldatot szobahőmérsékletre hűtjük és az oldószereket elpárologtatjuk. Az olajos maradékot vízben feloldjuk és az oldatot háromszor 100 ml dietil-éterrel mossuk. A vizes fázist szárazra pároljuk; ilyen módon 8,14 g (99%) kívánt diamino-alkoholt kapunk, barnás hab formájában.
iH-NMR: (D2O) 8=4,6 (m, 1H, CffOHCF2), 3,1 (m,
2H, NCH2), 3,6 (m, 1H, CHN), 2,0 (m, 4H, 2CH2)
D) lépés: 4-Trifluor-acetil-amino-7-amino-1,1,1,1,1 -pentafluor-3-heptanol-hidroklorid
3,55 ml (25 mmol) trifluor-ecetsavanhidridet adunk cseppenként a C) lépés szerint előállított diamino-alkohol 3,09 g-jának (10 mmol) 50 ml trifluor-écetsavban készített oldatához, keverés közben. Az elegyet 2 órán át keveijük szobahőmérsékleten, majd további 2,5 ml TFAA-t adunk hozzá és a keverést még 10 órán át folytatjuk. Az oldatot bepároljuk, így barna olajat kapunk. Dietil-éter/petroléter eleggyel való triturálás után barnás szilárd anyagot kapunk, amelyet szűrünk és petroléterrel mosunk. Szárítás után halvány színű szilárd anyagot kapunk, amely 3,48 g (95%) cím szerinti vegyület, ezt tisztítás nélkül használjuk fel a következő reakciólépésben.
Ή-NMR (D2O) 8=4,6 (m, 2H, 2CH), 3,1 (m, 2H,
NCH2), 2,0-1,7 (m, 4H, 2CH2).
>9F-NMR (D2O, ref. CF3CO2H) 8=ABX-rendszer, középpont -49,00-nál) A. -44,00 (Jfa-fb=280 Hz);
B: —54,00 (Jj7g_FA=280 Hz) Jfb-hx=30 Hz)=1 izomer; ABX középpont -49,33-nál, A: 45,00, B: 40,67 (kapcsolási konstansok mint fent)=2 izomer; 4:1 arány.
E) lépés: N-{l-[7-bisz/(l,l-Dimetil-etoxi)-karbonil/-amino]-metilén-amino}-N-(4-trifluor-acetilamino)-3-hidroxi-l,l,l,2,2-pentafluor-heptán
7,3 g (25 mmol) bisz-Boc-S-metil-izotiokarbamidot adunk nitrogénatmoszférában a D) lépés szerint előállított hidrogén-klorid-só 5,1 g-jának (0 mmol) és
3,5 ml (25 mmol) trietil-aminnak 100 ml vízmentes tetrahidrofuránban készített oldatához, erőteljes keverés közben. Az elegyet 40 °C-on, 60 órán át keverjük. Az oldószereket elpárologtatjuk és az olajos maradékot etil-acetáttal mossuk. Ezt az oldatot vízzel, telített citromsav-, nátrium-hidrogén-karbonát- és nátrium-klorid-oldatokkal mossuk. Vízmentes magnézium-szulfát felett való szárítás és az oldószerek elpárologtatósa után 10 g olajat kapunk, amelyet gyors folyadékkromatográfiával (50 g szilikagél, eluens etil-acetát/petroléter 1/8, majd 3/1 arányú elegye) tisztítjuk. A terméktartalmú frakciókat bepárolva 2,92 g (51%) védett ωguonidino-y-amino-alkoholt kapunk, színtelen hab formájában.
Ή-NMR (CDC13, 360 MHz) 8=11,20 (s, 1H, NH),
10,31 (d, J=10 Hz, 1H, NHCOCF3), 9,73 (széles s,
1H, NHCH2), 4,45 (t, J=9,5 Hz, 1H, CHN), 4,25 (d, j=22 Hz, C/fOH), 3,75 (m, 1H, OH), 3,64 és 3,23 (2m, 2H, NCH2), 2,1 és 1,9 (2m, 4H, 2CH2), 1,45 és 1,40 (2s, 18H, 2 terc-Boc).
HU 221 974 Β1 19F-NMR (CDC13, ref. C6F6) δ=ABX rendszer, középpont 35,50-nél; A: 39,33 (JFA.FB=277 Hz), B: 32,30 Hz; 1ρβ-ηχ=22 Hz)=1 izomer;
ABS-rendszer középpont 34,00-nál; A: 40,05 (JFA. fb=277 Hz), B: 27,5 (JFB.FA=277 Hz, JFB. hx=22 Hz)=2 izomer, 4:1 arány; 78,87 és 79,40 (2s, 4:1 arány, CF3); 86,12 és 86,53 (2s, 1:4 arány, CF3CO).
Elemanalízis-eredmények a C20H30FgN4O6.0,5 H2O (574,47) összegképletre:
számított: C: 41,17; H: 5,36; N: 9,60 talált: C: 41,06; H: 5,15; N: 9,57%.
F) lépés: N-{l-[7-/bisz(l,l-Dimetil-etoxi)-karbonil/-amino]-metilén}-amino-4-amino-3-hidroxi1,1,1,2,2-pentafluor-heptán ml (1 N) frissen készített vizes lítium-hidroxid-oldatot adunk az E) lépés szerinti trifluor-acetamid 3,0 g-jának (5,2 mmol) 50 ml, 9/1 arányú tetrahidrofurán/víz elegyben készült oldatához. Az oldatot szobahőmérsékleten 20 órán át keverjük, amíg a kiindulási anyag el nem tűnik (TLC, etil-acetát/petroléter 1/5 arányú elegye). A tetrahidroíuránt elpárologtatjuk és a vizes oldatot négyszer 50 ml dietil-éterrel extraháljuk. Az egyesített extraktumokat vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, majd magnézium-szulfát felett szárítjuk. Az oldószer elpárologtatósa után 218 g (88%) cím szerinti amino-alkoholt kapunk, fehér szilárd anyag formájában.
Ή-NMR (CDClj) δ=11,5 (m, 1H, NH), 8,4 (m, 1H,
NH), 4,1 és 3,9 (2m, 1H, CHOH), 3,5 és 3,2 (2m,
3H, CHN, NCH2), 2,5 (m, 2H, NH2), 1,9-1,4 (m,
4H, 2CH2), 1,50 (s, 18H, 2 terc-Boc).
19F-NMR (CDC13) δ=ΑΒΧ rendszer, középpont 37,3nál; S: 43,67, (JFA-Fb~280 Hz; 1ρβ_Ηχ=22 Hz,
CF2,1 izomer), 79,0-nál (s, CF3) és ABX-rendszer, középpont 39,0-nál (kapcsolási konstansok mint fent), (CF2 2 izomer), 79,5 (S, CF3); 4:1 arány.
Elemanalízis-eredmények a ά18Η3ιΡ5Ν4Ο5 (478,46) összegképletre:
számított: C: 45,19; H: 6,53; N: 11,71 talált: C: 45,13; H: 6,44; N: 11,56%.
G) lépés: N-[(l,l-Dimetil-etoxi)-karbonil]-N-metil-D-fenil-alanil-N-{l-[3-[/bisz/((l,l-dimetiletoxi)-karbonil)-amino/-metilén/-amino]-propil]3,3,4,4,4-pentafluor-2-hidroxi-butil-l-prolinamid 0,96 g (4,7 mmol) diciklohexil-karbodiimidet adunk 1,78 g (4,7 mmol) Boc-N-(metil)-D-Phe-ProOH és 0,711 g (4,7 mmol) N-hidroxi-benzotriazol 50 ml diklór-metánban készített 0 °C-ra hűtött oldatához, keverés közben. Az elegyet 30 percig keveijük 0 °C-on, miközben 2,22 g (4,64 mmol) F) lépés szerint készített amino-alkoholt és 0,52 ml (4,7 mmol) NMMet adunk hozzá. A kapott elegyet 0 °C-on tovább keverjük még fél óra hosszat, majd hagyjuk felmelegedni szobahőmérsékletre. A keverést 16 órán át folytatjuk szobahőmérsékleten. A kicsapódott DCU kiszűrése, a szűrlet telített citromsavas, kálium-hidrogén-karbonátos és nátrium-kloridos mosása, majd vízmentes magnéziumszulfát felett való szárítás és az oldószer elpárologtatósa után viszkózus olajat kapunk. Szilikagéles gyors folyadékkromatográfia (150 g töltet, eluens etil-acetát/petroléter 1/1 arányú elegye) és a terméktartalmú frakciók bepárlása után 3,09 g (70%) kívánt tripeptid-alkoholt kapunk, színtelen olaj formájában.
Ή-NMR: (CD3OD, 360 MHz) δ=7,2 (m, 5H, aril),
5.1- 4,9 (2m, 1H, CH-Phe), 4,4-3,9 (m, 3H, CH-Pro, CHOH, CHN), 3,7-3,3 és 3,2-2,9 (2m, 6H, 2NCH2, Phe-CHJ, 2.85-2,7 (5s, 3H, NCH3),
2,3-1,6 (m, 8H, 4CH2), 1,5-1,1 (6S, 27H, 3 tercBoc).
i’F-NMR (CD3OD, C6F6 ext. reg., 360 MHz) ő=körülbelül 3 ABX-rendszer, középpont 43,7-nél (CF2 1 és 2 izomer, cisz-transz izomerek) és 81,80, 81,55, 81,30 (3S, különböző izomerek CF3-ja). MS (FAG): 837 (MH+).
H) lépés: N-[(l,l-Dimetil-etoxi)-karbonil]-N-metil-D-fenil-alanil-N-{l-{3-[[bisz/7(l,l-dimetiletoxi)-karbonil/-amino/-metilén]-amino]-propil}3,3, 4,4,4-pentafluor-2-oxo-butil-l-prolinamid Mágneses keverővei, hőmérővel és nitrogénházbevezetővel ellátott 100 ml-es háromnyakú lombikba 0,52 ml (5,7 mmol) oxalil-klorid 5 ml vízmentes diklórmetánban készült oldatát tesszük. Miután az oldatot -60 °C-ra lehűtjük, 1,2 ml (14,3 mmol) dimetil-szulfoxid 10 ml vízmentes diklór-metánban készült oldatát adjuk hozzá olyan sebességgel, hogy a belső hőmérséklet -55 °C maradjon. Az elegyet -55 °C-on 15 percig keverjük, ezalatt az F) lépés szerint előállított alkohol 3,0 g (3,58 mmol) 20 ml vízmentes diklór-metánban készült oldatát adjuk hozzá cseppenként. A beadagolás befejeztével a hűtőfürdőt eltávolítjuk és a keverést addig folytatjuk, amíg a belső hőmérséklet eléri a -20 °C-ot. Ezen a hőmérsékleten a keverést körülbelül 5 percig folytatjuk és az oldatot újra lehűtjük -55 °C-ra. Ezen a hőmérsékleten 2,5 ml (17,9 mmol) trietil-amint adunk az elegyhez olyan sebességgel, hogy a belső hőmérséklet -55 °C maradjon. Végül 10 ml telített citromsavoldatot adunk az elegyhez és hagyjuk felmelegedni szobahőmérsékletre, majd 200 ml diklór-metánt adunk hozzá. A fázisokat elválasztjuk és a szerves fázist vízzel, telített nátrium-hidrogén-karbonát-, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. Vízmentes magnézium-szulfát felett való szárítás és az oldószerek elpárologtatósa után körülbelül 3 g színtelen olajat kapunk, amelyet szilikagéles (100 g) gyors folyadékkromatográfiával (eluens: etil-acetát/petroléter 1/2, majd 1/1, majd 2/1 arányú elegye) tisztítunk. A terméktartalmú frakciókat elpárologtatjuk, így 1,0 g (33%) fent leírt tiszta pentafluor-ketont kapunk, színtelen hab formájában. Körülbelül 1,6 g keton és G lépés szerinti kiindulási alkohol keverékét nyeljük ki, amelyet visszacirkuláltathatunk másik oxidációs folyamatba. Ή-NMR (CDC13,360 MHz) δ=11,5 (m, 1H, NH), 8,5 (m, 1H, NH), 7,8 (m, 1H, NH), 7,2 (m, 5H, aril),
5.1- 4,3 (m, 3H, α-CH-Phe, a-CH-Pro, aCHCO), 3,7-3,1 és 3,1-2,6 (2m, 9H, 2NCH2, CH2C6H5, NCH3), 2,2-1,6 - (m, 8H, 4CH2),
1,5-1,2 (m, 27H, 9 CH3).
i’F-NMR (CDC13, 360 MHz), δ=40,33 és 40,19 (2S, CF2CO), ABX-rendszerek, középpont 39,0-nél (CF2), 80,0 (S, CF3), 82,7 és 82,9 (2S, CF3), 4:1 arány.
HU 221 974 Bl
I) lépés: N-Metil-D-fenil-alanil-N-{l-[3-/(aminoimino-metil)-amino/-propil]-3,3,4,4,4-pentafluor2-oxo-butil-l-prolinamid-hidrát
0,9 g (1,07 mmol) H) lépés szerinti előállított tripeptidszármazékot 50 ml vízmentes dietil-éterben felöl- 5 dunk. Ezt követően 200 ml telített sósavgáz/dietil-éter oldatot adunk hozzá és a kapott oldatot szobahőmérsékleten 48 óra hosszat keverjük, nedvesség kizárásával. Körülbelül 100 ml petrolétert adunk hozzá és a csapadékot nitrogénatmoszférában kiszűijük. A szűrletmaradé- 10 kot megszárítva (13,3 Pa, 40 °C) 0,6 g fehér amorf port kapunk, amelyet 20 ml vízben feloldunk és az oldatot MilliporR szűrőn átszűijük. A szűrletet ezután liofilizáljuk, így 0,5 g (82%) cím szerinti vegyületet kapunk, fehér por formájában. 15
Ή-NMR (D2O) δ=7,55 (m, 3H; aril), 7,30 (m, 2, aril),
4,55 (m, 1H, CH-Phe), 4,38 [m, 1H, CH-Pro, 4,27 (m, 1H, C//N-C(OH)2], 3,50 (m, 1H, HCHA-Pro),
3,37 (m, 1H, C6H5CHA), 3,25 (m, 2H, NCH2-guanidin), 3,15 I (m, 1H, CftOift 2,75 (s, széles, 3H, 20 CH3N), 2,73-2,63 (m, 1H, NCHB-Pro), 2,2-1,4 (m, 8H, 4CH2), körülbelül 9% szennyeződés látható 6,2,3,7 és 1,2 ppm-nél.
19F-NMR (D2O, CF3CO2H ext. reg.) δ=-3,65 és -3,71 (2S, 45:55 arány, 3F, CF3), 1 AB-rendszer, közép- 25 pont -47,80-nál; A: -47,44 (JFA_FB=281 Hz); B: -48,16 (Jfb_fa=281 Hz). AB-rendszer, középpont -48,09-nél; A: -47,64 (JFA-fb=281 Hz), -48,53 (Jfb_fA=281 Hz)=a két diasztereoizomer (F2-je, arány 45:55, a G) lépés szerinti alkoholszennye- 30 ződések -6,9 és -54,0 ppm-nél (körülbelül 5%) láthatók, ismeretlen szerkezet (9%) látható -3,3 és -45,5 ppm-nél.
2. példa 35
N-Metil-D-feml-alanil-N-{l-[3-/(amino-imino-metil)-amino/-propil]-3,3-difluor-2-oxo-hexil}-l-prolinamid-dihidroldorid-hidrát
A) lépés: N-{l-{4-[bisz/(l,l-Dimetil-etoxi)-karbonil/-amino]-metilén}-amino}-l-nitro-bután 40
13,8 g (47,6 mmol) bisz-Boc-S-metil-izokarbamidot adunk egy lépésben, keverés közben 2,1 g (13, 6 mmol) 4-amino-l-nitro-bután [előállítás W. Keller- Schierlein, P-Mertens, V. Prelog in A. Walser módszere szerint, Helv. Chim. Acta, 48, Fasc. 4 (1965) 710] és 6,6 ml (47, 45 6 mmol) trietil-amin 40 ml vízmentes dimetil-formamidban készült oldatához. Az elegyet argonatmoszférában 14 óra hosszat keverjük, majd 200 ml dietil-étert adunk hozzá. Az oldatot vízzel és koncentrált citromsav-, nátrium-hidrogén-kaibonát- és nátrium-klorid-ol- 50 datokkal mossuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk és bepároljuk (2,66 KPa, °C), ilyen módon 15 g sárga olajat kapunk. Szilikagéles gyors folyadékkromatográfia (0,500 g, eluens: etil-acetát/petroléter 1/5 arányú elegye) és a terméktartal- 55 mú frakciók bepárlása (2,66 kPa, 30 °C, majd 1,33 Pa, °C) után 3,48 g (71%) védett guanidinoszáimazékot kapunk, fehér szilárd anyag formájában.
Rf=0,5 (etil-acetát/petroléter 1/4)
Olvadáspont: 94-96 °C. 60
B) lépés: N-l-{9-[bisz/(l,l-Dimetil-etoxi)-karbonil/-amino]-metilén}-amino-4,4-difluor-5-hidroxi6-nitro-l-nonén
0,48 g (1,33 mmol) az előzőekben [A) lépés] készített nitroszármazék és 0,28 g (1,7 mmol) 2,2-difluorpentén-l-al, etil-hemiketál, valamint katalitikus mennyiségű (körülbelül 40 mg) kálium-karbonát elegyét 14 óra hosszat keveijük 40 °C-on. Ezt követően 50 ml etil-acetátot adunk hozzá és az oldatot vízzel, valamint koncentrált citromsav-, nátrium-hidrogén-karbonát- és nátrium-klorid-oldatokkal mossuk. A szerves fázist magnézium-szulfát felett szárítjuk, és bepároljuk (2,66 KPa, 30 °C) ilyen módon 15 g sárga olajat kapunk. Szilikagéles gyors folyadékkromatográfia (0,500 g, eluens: etil-acetát/petroléter 1/5) és a terméktartalmú frakciók bepárlása után (2,66 KPa, 30 °C, majd 1,33 Pa, 20 °C) 0,332 g (52%) kívánt nitro-alkoholt kapunk, enyhén sárga szilárd anyag formájában. Rf=0,4 (etil-acetát/petroléter 1/3)
C) lépés: N-l-{9-[bisz/(l,l-Dimetil-etoxi)-karbonil/-amino]-metilén}-amino-4,4-difluor-5-hidroxi6-amino-nonán
Az előzőekben, a B) lépésben előállított 0,33 g (0,67 mmol) nitro-alkohol 40 ml i-propanolban készített kevert oldatához 0,1 g frissen készített Raney-nikkel katalizátort adunk. Az elegyet atmoszferikus nyomáson 16 óra hosszat hidrogénezzük addig, amíg a hidrogénfelvétel befejeződik. Az elegy kiszűrése és az oldószer elpárologtatósa után (2,66 KPa, 30 °C és
1,33 Pa, 20 °C) a kívánt difluor-amino-alkoholt kapjuk, színtelen olaj formájában.
Termelés: 302mg(93%).
D) lépés: N-[(l,l-Dimetil-etoxi)-karboml]-N-metil-D-fenil-alanil-N-{l-{3-[[bisz//(l,l-dimetiletoxi)-karbonil/-amino/-metilén]-amino]-propil}3.3- difluor-2-hidroxi-etiI-L-proiin-amid
Az 1. példa G) lépésben ismertetett eljárást követve, 0,23 g (0,01 mmol) Boc-N-(metilén)-D-Phe-ProOH, 0,093 g (0,61 mmol) butil-alkohol 0,012 g (0,61 mmol) DCC, 0,08 g (0,75 mmol) N-metil-morfolin és 0,23 g (0,61 mmol) az előző C lépésben készített difluor-amino-alkohol keverékét 10 ml diklór-metánban reagáltatva, a nyersterméket szilikagéles oszlopkromatográfiával tisztítva (20g töltet, eluens etil-acetát/petroléter 1/3—1/1 arányú elegye), 0,24 g (49%) védett tripeptidanalógot kapunk, színtelen olaj formájában. Rf=0,4-0,6 (etil-acetát/petroléter: 1/1).
E) lépés: N-[(l,l-Dimetil-etoxi)-karbonil]-N-metil-D-fenil-alanil-N-{l-{3-[[bisz-//(l,l-dimetiletoxi)-karbonil/-amino/-metilén]-amino]-propil}3.3- difluor-2-oxo-hexán}-l-prolinamid
A D) lépés szerint előállított termék 0,24 g-ját (0,29 mmol) a megfelelő ketonná oxidáljuk az 5. példa, H) lépése szerinti eljárást követve, a következő reagensek alkalmazásával; 0,051 ml (0,59 mmol) oxalil-klorid, 0,084 ml (1,1 mmol) DMSO, és 0,2 ml (2 mmol) trietil-amin, 6 ml vízmentes diklór-metánban. A kapott 0,19 g nyersterméket gyors folyadékkromatográfiával tisztítjuk (10 g szilikagél, eluens: etil-acetát/petroléter 2/3 elegye) és a terméktartalmú frakciókat bepároljuk.
HU 221 974 Bl
Ilyen módon 0,16 g (67%) kívánt ketont kapunk, színtelen olaj formájában.
Rf=0,2-0,3 (két folt). (Etil-acetát/petroléter: 2/3).
F) lépés: N-Metil-D-fenil-alanil-N-{l-[3-/(aminoimino-metil)-amino/-propil]-3,3-difluor-2-oxo-hexil}-l-prolinamidin-dihidroklorid-hidrát
0,15 g (0,186 mmol) az előző, E) lépés szerint előállított ketonhoz 50 ml telített sósavgáz/dietil-éter oldatot adunk és az elegyet 48 órán át keveijük. Az oldószert elpárologtatjuk és a szilárd maradékot vízben feloldjuk. Az oldatot MilliporeR szűrőn átszűrjük és a szűrletet liofílizáljuk: ilyen módon 0,11 g (100%) cím szerinti vegyületet kapunk, sárga szilárd anyag formájában. Rf=0,4 és 0,45 (két diasztereomer) (Butil-alkohol/ecetsav/víz: 3/1/1).
Az alábbi táblázat néhány további, a találmány szerinti eljárással előállítható (I) általános képletű vegyület azonosítására alkalmas fizikai állandót tartalmaz.
MDL *1 r2 A n Rj Elemanalizis só- és hidrátforma Rf érték (TLC, szilikagél, BuOH/AcOH, H2O 3/1/1)
C% H% N%
73817 H H C6H5 1 CF^CH^CH, 3HC1 monohidrát: 46,35 6,64 13,51 46,57 6,36 13,23 0,55
74707 H ch3 c6h5 0 CF2(CH2)2CH3 2HC1 monohidrát: 49,26 6,89 14,36 49,21 7,05 14,09
75137 H ch3 ciklohexil 1 CF2(CH2)2CH3 2HC1 monohidrát: 49,58 7,99 13,88 49,46 8,08 13,73 0,57
74764 H GH3 C6H5 1 CF2(CH2)4CO2C2Hs 2HC1 monohidrát: 0,40
74069 ref. H CH3 ciklohexil 1 cf2cf3 2HC1 monohidrát: 43,74 6,54 13,31 43.11 6,53 13.11 0,50
A találmány szerinti (IA) általános képletű vegyüle- 40 tek erőteljes trombingátló tulajdonságokat mutatnak, hatásos antikoaguláns tulajdonságuk következtében a vénás és artériás trombotikus betegségek kezelésében alkalmazhatók.
Standard in vitro módszert alkalmazva a trombinin- 45 hibitor-aktivitás meghatározására humán plazmában, aktivált tromboplasztinidőket (APPT) és trombinidőket (TT) használva, bizonyított a találmány szerinti vegyületek hatásos antikoaguláns tulajdonsága.
Π>2><μΜ)
Vegyület Ζ77» 77*
ű-CH3Phe-Pro-Arg-CF3 218 108 (referencia)
///)-Phe-Pro-ARg-CF3 148 43 (referencia)
//D-Phe-Pro-Arg-CF2CF3 2 1 (referencia)
a A véralvadási idő megkettőzéséhez szükséges mennyiség; ba PTT Aktivált parciális tromboplasztinidő;
TT Trombinidő.
Az in vivő antitrombotikus hatásokat szintén meghatároztuk patkányokban. Például, á vas-klorid (FeCLj) indukált trombózismodell szerint vizsgálva, ahol ZXPhePro-Arg-CF2CF3 vegyületet adtunk be intravénásán 10 mg/testtömeg-kg injekcióban, majd folyamatosan 1 mg/kg/perc sebességű infúzióban, a vegyület 2 patkány esetében megelőzte az elzáródást (trombinképződést) és a 4 patkány közül a másik 2 esetében meghosszabbította az elzáródás kialakulásához szükséges időt. Mindezek alapján a standard in vitro és in vivő vizsgálatok eredmé50 nyei alapján úgy találtuk, hogy a találmány szerinti vegyületek körülbelül 2-50 mg/testtömeg-kg/nap dózisban alkalmazhatók a tromboflebitisz és koszorúér-trombózis, valamint más vénás artériás trombotikus betegségek gyógyításában. Természetesen az aktuálisan alkalmazott 55 dózis és alkalmazási gyakoriság olyan jellemzőktől függ, mint a beteg kora, betegségének komolysága, általános egészségi állapota stb., amely körülmények mérlegelése a szakember feladata.
A fenti hatások mellett a találmány szerinti ve60 gyületek hatásos humán tüdőtriptáz-inhibitor hatást
HU 221 974 Β1 is mutatnak, és így asztma gyógyításában használhatók.
A triptázinhibitor hatást a következő irodalomban ismertetett módszerek alkalmazásával határoztuk meg: Journal of Biological Chemistry, Vol. 261, jún. 5, pp, 5 7372-7379,1986.
Az 1. példa szerinti vegyület tripszingátló aktivitását a vizsgálat során nyert Kj=1,3 nM érték mutatja.
A találmány szerinti vegyületek az asztma kezelésében körülbelül 1-100 mg/testtömeg-kg/nap dózisban 10 alkalmazhatók Az alkalmazott konkrét dózistartomány és beadási gyakoriság az előzőekben felsorolt faktoroktól függ és meghatározása a szakember feladata.
Bár elképzelhető, hogy a találmány szerinti vegyületek közül bizonyos tripeptidek orálisan beadva is hatáso- 15 sak, mégis, az előnyös beadási mód ez esetben a nem orális beadás. Szubkután, intravénás, intramuszkuláris vagy intraperitoneális beadás, késleltetett hatású injekciók, implantátumok, valamint egyéb nem orális beadási módok egyaránt jól alkalmazhatók. Asztma kezelése ese- 20 tén előnyös a mért dózisú aeroszolok vagy nyálkahártya kezeléséhez aeroszolos spray-k vagy száraz poros aeroszol formájú gyógyszerkészítmények alkalmazása.
Parenterális beadás esetén a találmány szerinti vegyületeket valamilyen fiziológiásán alkalmazható 25 hígítóanyagban feloldva oldat vagy szuszpenzió formájában adhatjuk be. Hordozóanyag lehet a víz és olajok, felületaktív szerek és más szokásos adalék anyagok jelenlétében, vagy anélkül.
Alkalmazható olajok például állati, növényi vagy 30 szintetikus eredetű olajok lehetnek, így például földimogyoró-olaj, szójaolaj és ásványi olajok. Általában víz, só, vizes dextrózoldat és rokon cukoroldatok, etanol és glikolok, így propilénglikol vagy polietilénglikol az előnyös folyékony hordozóanyagok, különösen in- 35 jektálható oldatok esetében.
A találmány szerinti vegyületek beadhatók, késleltetett hatású injekciók vagy implantátumok formájában is; ezeket úgy állítjuk elő, hogy a hatóanyagokat késleltetetten adják be. A hatóanyag pelletek vagy kis henge- 40 rek formájában préselhető és szubkután vagy intramuszkulárisan beépíthetők a szervezetbe. Az implantátumok inért anyagokat, így biológiai lebomlásra képes polimereket vagy szintetikus szilikonokat, így például
Silastic-ot, szilikonkaucsukot (Dow-Coming Corporation) tartalmazhatnak.
A találmány szerinti vegyületek helyileg is alkalmazhatók. Ez lehet egyszerűen egy oldat, amely alkalmas a bőrön keresztül való felszívódásra, a hordozóanyag ez esetben etanol vagy DMSO, adott esetben egyéb adalék anyagokkal együtt. A helyi alkalmazás eszköze lehet egy pólya, porózus membrán, vagy szilárd mátrix.
Néhány megfelelően alkalmazható transzdermális eszközt ír le a 3,742,951; 3,996,934 és 4,031,894 számú USA-beli szabadalmi leírás. Ezek az eszközök általában olyanok, hogy van egy hátsó fiúi tagjuk, a másik oldalon pedig egy, az aktív anyag átbocsátására képes tapadóréteg. A hatóanyag valamilyen tartályban a két réteg között van elhelyezve. A hatóanyag lehet mikrokapszulákban is, amelyek a hatóanyagot átengedni képes rétegben varrnak eloszlatva. Minden esetben a hatóanyag folyamatosan távozik el a tartályból vagy a mikrokapszulákból, bele az áteresztőrétegbe, amely a páciens bőiével vagy nyálkahártyájával van kapcsolatban. A hatóanyag felszívódik a bőrön keresztül, így szabályozott és előre meghatározott áramban jut a páciens szervezetébe.
Másik transzdermális beadásra alkalmas berende- .
zés esetén a vegyületeket egy mátrix tartalmazza, T amelyből a hatóanyag a kívánt fokozatos, állandó és szabályozott sebességgel távozik el. Ilyen rendszert is- f mértét például a 3,921,636 számú USA-beli szabadal- j mi leírás. Ilyen berendezéseknek legalább kétféle típu- | sú leadása lehetséges. Nem porózus mátrix esetén diffú- | ziós leadás van, mikropórusos áramlás típusú leadás 1 van akkor, ha a hatóanyag egy folyékony fázison ke- 1 resztül a mátrix pórusaiba hatol. t
A találmány szerinti (IA) általános képletű vegyületek legelőnyösebb képviselőit tartalmazza az alábbi táblázat.
(IA) általános képletű vegyületek
R1 r2 Pj P2 P, Rj
H CH, D-Phe L-Pro Arg CF2(CH2)2CH,
H H D-Phe L-Pro Arg CF2(CH2)2CH,
H CH, D-Phe L-Pro Arg CF^CH^COjEt
CH3 CH, D-CHM L-Pro Arg CF2(CH2)2CO2Et
CH, CH, D-CH L-Pro Arg CF2(CH2)2CO2Et
H CH3 D-CHM L-Pro Arg CF2(CH2)2CH3
H CH, D-CHM L-Pro Arg CF^CH^COjEt
H ch3 D-CH L-Pro Arg CF2(CH2)2CH3
- a táblázatban CH ciklohexil- £
CHM ciklohexil-metilcsoportot jelent, mindkettő az (IA) általános képletű tripeptid módosított P3-a-aminosavjának α-szénatomján kapcsolódik;
Et jelentése etilcsoport.

Claims (7)

1. Eljárás (LA) általános képletű vegyületek - ahol n értéke 0 vagy 1;
Ri jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos al- 5 kilcsoport,
R2 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport,
R3 jelentése -CF2(CH2)tCH3, vagy -CF2(CH2XCOOR4 csoport, ahol t értéke 2,3 vagy 4, és R» jelentése hid- 10 rogénatom vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport;
A jelentése fenil- vagy ciklohexilcsoport - hidrátjaik és gyógyászatilag alkalmazható savaddíciós sóik előállítására, azzal jellemezve, hogy 15 valamely (14a) általános képletű vegyületről - ahol az R’j jelentése az Rj-gyel azonos vagy N-védőcsoport,
A’ jelentése |||(CH2)nA csoport, a többi szubsztituens jelentése a tárgyi körben megadott - a védőcsoportokat lehasítjuk, 20 kívánt esetben a kapott vegyületet gyógyászatilag alkalmazható savaddíciós sóvá és/vagy hidráttá alakítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (IA) általános képletű vegyületek előállítására, ahol A jelentése fenilcsoport, n=l, Rj jelentése hidrogénatom és R2 jelen- 25 tése 1-4 szénatomos alkilcsoport, R3 jelentése a tárgyi körben megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelően szubsztituált kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás olyan (IA) általános képletű vegyületek előállítására, ahol R2 jelentése 30 metilcsoport, a többi szubsztituens jelentése a 2. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelően szubsztituált kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (IA) általános képletű vegyületek előállítására, ahol A jelentése ciklohexilcsoport, R1 jelentése hidrogénatom és R2 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, a többi szubsztituens jelentése az 1. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelően szubsztituált kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás olyan (IA) általános képletű vegyületek előállítására, ahol R2 jelentése metilcsoport és n=l, a többi szubsztituens jelentése a
4. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelően szubsztituált kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
6. A 3. igénypont szerinti eljárás olyan (IA) általános képletű vegyületek előállítására, ahol Rt jelentése -CF2(CH2)2CH3 csoport, a többi szubsztituens jelentése a 3. igénypontokban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelően szubsztituált kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
7. Eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (IA) általános képletű vegyületet ahol a szubsztituenensek jelentése az 1. igénypontban megadott -, hidrátját vagy gyógyászatilag alkalmazható sóját a gyógyszeriparban szokásos hordozó- és/vagy egyéb segédanyagokkal összekeverve gyógyszerkészítménnyé alakítjuk.
HU9201875A 1992-06-04 1992-06-04 Eljárás trombingátló hatású fluortartalmú peptidszármazékok és ezeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására HU221974B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9201875A HU221974B1 (hu) 1992-06-04 1992-06-04 Eljárás trombingátló hatású fluortartalmú peptidszármazékok és ezeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9201875A HU221974B1 (hu) 1992-06-04 1992-06-04 Eljárás trombingátló hatású fluortartalmú peptidszármazékok és ezeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9201875D0 HU9201875D0 (en) 1992-08-28
HUT65777A HUT65777A (en) 1994-07-28
HU221974B1 true HU221974B1 (hu) 2003-03-28

Family

ID=10981999

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9201875A HU221974B1 (hu) 1992-06-04 1992-06-04 Eljárás trombingátló hatású fluortartalmú peptidszármazékok és ezeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU221974B1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
YU42401A (sh) 1998-12-14 2003-12-31 Ortho-Mcneil Pharmaceuticals Inc. Supstituisani heterociklični acil-tripeptidi korisni kao modulatori receptora trombina

Also Published As

Publication number Publication date
HUT65777A (en) 1994-07-28
HU9201875D0 (en) 1992-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0504064B1 (en) Novel thrombin inhibitors
US5498728A (en) Derivatives of L-tryptophanal and their use as medicinals
RU2301225C2 (ru) Селективные дипептидные ингибиторы калликреина, фармацевтическая композиция на их основе, их применение и способ лечения
US4691007A (en) Proline derivatives
FR2575753A1 (fr) Nouveaux derives peptidiques a structure polycyclique azotee, leur procede de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
EP0337714A3 (en) Hiv protease inhibitors useful for the treatment of aids
JPH09500356A (ja) 新規なペプチド誘導体
HU224731B1 (en) Pyrimidinyl derivatives as interleukin inhibitors and pharmaceutical compositions containing them
FI95800C (fi) Menetelmä terapeuttisesti käyttökelpoisten amino- ja nitrosubstituoitujen trisyklisten yhdisteiden valmistamiseksi
NZ260675A (en) Phosphinyloxymethyl ketones containing 1-3 amino acids as enzyme inhibitors; medicaments
JPS6112911B2 (hu)
US5686628A (en) Proline derivatives
US4904680A (en) Amino acid derivatives having anti-tumor activity and compositions containing them
KR100979069B1 (ko) 인자 Ⅶa 억제제
US5563156A (en) Thrombin inhibitors
HU210647B (en) Process for producing antiviral difluoro-statone derivatives and pharmaceutical compositions containing them
AU677654B2 (en) New phosphonic acid compounds, process for preparing them and pharmaceutical compositions containing them
JP2872748B2 (ja) フルオロアミド誘導体
CA2070983A1 (en) Cyclic renin inhibitors
HU221974B1 (hu) Eljárás trombingátló hatású fluortartalmú peptidszármazékok és ezeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására
HUT62313A (en) Process for producing n-(alpha-substituted pyridinyl)-carbonyldipeptide derivatives
Loeffler et al. Antineoplastic agents. 1. N-Protected vinyl, 1, 2-dihaloethyl, and cyanomethyl esters of phenylalanine
KR100244418B1 (ko) 트롬빈 억제제
JPH03500880A (ja) レニン阻害剤、その製造方法、その使用のための方法およびそれを含有する組成物
AU653232B2 (en) Novel thrombin inhibitors

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030107

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee