HU220850B1 - Metal frame for spectacles - Google Patents

Metal frame for spectacles Download PDF

Info

Publication number
HU220850B1
HU220850B1 HU9800632A HUP9800632A HU220850B1 HU 220850 B1 HU220850 B1 HU 220850B1 HU 9800632 A HU9800632 A HU 9800632A HU P9800632 A HUP9800632 A HU P9800632A HU 220850 B1 HU220850 B1 HU 220850B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
spectacle frame
memory alloy
components
shape memory
frame according
Prior art date
Application number
HU9800632A
Other languages
English (en)
Inventor
Andre Eberhardt
Alain Hautcoeur
Original Assignee
Fergaflex Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fergaflex Inc filed Critical Fergaflex Inc
Publication of HUP9800632A2 publication Critical patent/HUP9800632A2/hu
Publication of HUP9800632A3 publication Critical patent/HUP9800632A3/hu
Publication of HU220850B1 publication Critical patent/HU220850B1/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02CSPECTACLES; SUNGLASSES OR GOGGLES INSOFAR AS THEY HAVE THE SAME FEATURES AS SPECTACLES; CONTACT LENSES
    • G02C5/00Constructions of non-optical parts
    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02CSPECTACLES; SUNGLASSES OR GOGGLES INSOFAR AS THEY HAVE THE SAME FEATURES AS SPECTACLES; CONTACT LENSES
    • G02C5/00Constructions of non-optical parts
    • G02C5/008Spectacles frames characterized by their material, material structure and material properties

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Ophthalmology & Optometry (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Eyeglasses (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

A találmány tárgya szemüvegkeret, amely néhány fém alkotóelemet tartalmaz. Ilyen alkotóelemek a szárak, a látásjavító lencséket, napszemüveglencséket vagy védőszemüveg-lencséket tartó huzalok közötti vagy közvetlenül a lencsék közötti nyereg és/vagy összekötő pálca.
Alakemlékező ötvözetek alkalmazása fém szemüvegkeretek bizonyos alkotóelemeinek előállítására már ismeretes.
Minden fémötvözetet, amely egy alacsonyabb hőmérsékleten végbement maradó alakváltozás után egyszerű melegítés hatására képes visszanyerni eredeti alakját, alakemlékező ötvözetnek nevezünk.
Ez a tulajdonság az anyag atomos felépítésével kapcsolatos fizikai jelenség, a reverzibilis martenzites átalakulás makroszkopikus kifejezése.
A martenzites átalakulás fenomenológiai szempontból az 1. ábrán látható görbével írható le. Itt az abszcisszán a hőmérsékletet, az ordinátán az átalakult frakciót vettük fel.
Hűtéskor (közvetlen martenzites átalakulás) a martenzit az Ms hőmérsékleten („martenzit indulása”) kezd képződni, és a próbadarab az Mf hőmérsékleten („martenzit kész”) teljesen martenzites.
Újramelegítéskor (inverz átalakulás) ausztenit (vagy β-fázis) kezd képződni az As hőmérsékleten („ausztenit indulása”) és a próbadarab az Af hőmérsékleten („ausztenit kész”) teljesen ausztenites.
A reverzibilis martenzites átalakulás az oka az alakemlékező ötvözetek következő sajátos tulajdonságainak:
- egyirányú emlékező hatás,
- kétirányú emlékező hatás,
- szuperrugalmas hatás,
- gumihatás.
A martenzites átalakulás nemcsak T < Ms esetében, hanem mechanikai feszültség kifejtésekor T > Ms esetében is bekövetkezik. Ha ezt a feszültséget egy T > Af hőmérsékleten deformált ötvözetnél megszüntetjük, akkor bekövetkezik a martenzit inverz átalakulása ausztenitté, és ez átalakulási hiszterézissel jár. Ezt a jelenséget szuperrugalmas hatásnak nevezik. Ezt a 2. ábrán ábrázoltuk, ahol az abszcisszán az alakváltozást, az ordinátán a mechanikai feszültséget vettük fel.
Az cmax alakváltozás a maximális ε alakváltozás, amit egy alakemlékező ötvözet irreverzíbilis képlékeny alakváltozás nélkül kibír, miután az alakemlékező ötvözet minden mechanikai feszültségtől mentesült.
Az NF A 51 -080 számú szabvány meghatározza az alakemlékező ötvözetekre vonatkozó terminológiát és a rajtuk végzett méréseket. A jelen szabadalmi bejelentésben ennek a szabványnak a kifejezéseit használjuk.
Általánosak az olyan szemüvegkeretek, amelyeknek a szárait, nyergeit vagy pálcáit teljesen vagy részben szuperrugalmas alakemlékező ötvözetekből készítik. Az ezeknek az alkotóelemeknek a készítésére használt alakemlékező ötvözet titán- és nikkelalapú ötvözet. Ez jelentős nehézségeket okoz a szemüvegkeretek előállítása terén és mechanikai szilárdsága tekintetében:
- A Ti-Ni ötvözetek alacsony kifáradási határa, ami néhány feszültségciklus után törékeny szakadásban nyilvánul meg.
- A Ti-Ni ötvözet alacsony kifáradási határának ellensúlyozására alakítási keményítés alkalmazható, de ebben az esetben az cmax szuperrugalmas alakváltozás
3-4%-ra van korlátozva. A Ti-Ni ötvözet ridegsége ezen a határon túl gyorsan növekszik, és az ötvözetek törésre hajlamosak lesznek.
- A Ti-Ni ötvözetek nagy százalékarányban tartalmaznak nikkelt, és nikkellel kell őket bevonni a szemüveggyártásban rendszerint alkalmazott ezüst forrasszal történő szereléshez. A nikkelelem a szemüvegkeretet használó személynél allergiát okozhat.
- A Ti-Ni ötvözetből készült szuperrugalmas alkotóelemek összeszerelése a szemüveggyártásban általánosan alkalmazott, hagyományos fémekből (monel, nikkel-ezüst, bronzok, réz-berillium, nem rozsdásodó acélok, titánötvözetek) készült alkotóelemekkel nehézségeket okoz.
Jelenleg háromféle eljárást alkalmaznak a szuperrugalmas alkotóelemeknek a hagyományos (szuperrugalmas tulajdonságokkal nem rendelkező) alkotóelemekkel való összeszerelésére.
Az első eljárás szerint a szuperrugalmas alkotóelem végét vagy végeit szilárd sajtolóillesztéssel besajtolják egy aljzatba, amely ezüsttel forrasztható fémből készült. Mikor a szuperrugalmas alkotóelem be van sajtolva az aljzatba, akkor az aljzatot a hagyományos alkotóelemekhez forrasztják.
Megjegyzendő, hogy galvanizált nikkelbevonat alkalmazható a kapcsolódás és a forrasztás javítására.
A második eljárás szerint a szuperrugalmas alkotóelemet galvanizált nikkelréteggel vonják be, majd ezüstforrasszal a hagyományos alkotóelemhez forrasztják.
A harmadik eljárás szerint a szuperrugalmas alkotóelemeket lézersugár vagy elektronsugár energiájával a hagyományos alkotóelemekhez hegesztik. Ezeket a drága eljárásokat azonban a szemüveggyártásban ritkán alkalmazzák.
Más alakemlékező ötvözeteket is vizsgáltak szemüvegkeretek szuperrugalmas alkotóelemeinek előállításához. Ezekben a vizsgálatokban és a szabadalmakban, amelyek ezeken a vizsgálatokon alapulhatnak, Cu-ZnX ötvözeteket (ahol X=A1, Sn, ...) és Cu-Al-Ni ötvözeteket említenek. Ilyen ötvözeteket elsősorban az FR-A-2 504 284 számú francia szabadalmi bejelentés és az US-A-4 893 917 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentés ismertet. Ezek azonban sokkristályos ötvözetek. A Ti-Ni-alapú ötvözetekkel összehasonlítva azonban ezek az ötvözetek nem bírnak ki 3-4%-nál nagyobb cmax alakváltozást. Ezen a határon túl törékenyek és eltörnek durva szemcseszerkezetük miatt.
Jelenleg igény van a szemüveggyártásban használt alakemlékező ötvözetek, így Ti-Ni ötvözetek és más alakemlékező ötvözetek mechanikai szilárdságának növelésére és alkalmazásának javítására.
Az alkalmazott eljárás az anyag keményítése a folyáshatár lehető legnagyobb növelése céljából.
Erre a célra kívánatos a nagyon finom szemcseszerkezet. Ezt úgy érik el, hogy vagy az öntödében előállított durva szerkezeteket átkristályosítják, jelentős alakí2
HU 220 850 BI tási keményítés után, vagy hőkezelések során szerkezeti keményítést végeznek, ami a kemény fázisok cementálását idézi elő, vagy hidegalakítást végeznek.
Ezeknek az eljárásoknak az a fő hátránya, hogy a szuperrugalmassággal járó alakváltozások nagymértékben korlátozva vannak. A szemcsehatárok, a cementfémek és az alakítási keményítés gátolják a martenzites átalakulást és erősen fokozzák a szuperrugalmas ötvözet ridegségét.
Találmányunk célja olyan fém szemüvegkeret, amelynek egyes alkotóelemei, így a szárak, a nyergek vagy pálcák olyan ötvözetből készülnek, amely mechanikai feszültségek hatására képes deformálódni, és a feszültség megszűnésekor teljesen visszanyeri alakját.
Emellett az ilyen alkotóelemeknek szakadás nélkül nagyszámú hajlítási ciklust kell kibírniuk. Az ilyen alkotóelemeknek emellett könnyen összeszerelhetőknek kell lenniük a szemüvegkeret részét képező más alkotóelemekkel.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a szemüvegkeret olyan szárakat és/vagy nyerget, és/vagy egy vagy több pálcát tartalmaz, amelyek egykristályos alakemlékező ötvözetből, vagyis olyan ötvözetből készülnek, amelyet egyetlen krisztallit vagy több krisztallit képez, amelyeket gyengén dezorientált határok választanak el, és amely ötvözet Cu- vagy Fealapú ötvözetek közül van kiválasztva.
Az egykristályos alakemlékező ötvözet használata annyiban előnyös, hogy lehetővé teszi a mikroszkopikus szempontból lehetséges leghomogénebb szerkezet alkalmazását, ami megakadályozza minden helyi feszültségkoncentráció fellépését. Az alakemlékező ötvözeteket a
Cu-Zn-Al,
Cu-Al-Ni,
Cu-Al-Be,
Cu-Al-Mn rézalapú ötvözetek közül, vagy a
Fe-Mn-Si,
Fe-Mn-Cr,
Fe-Mn-Cr-Si vasalapú ötvözetek közül választjuk ki.
Ezeknek az ötvözeteknek az első előnye az, hogy jóval kevésbé drágák, mint az általában használt Ti-Ni ötvözetek. Ezenkívül kifejezetten jobb alakváltozási jellemzőik vannak, mivel a maximális alakváltozás -40 °C és +80 °C között legalább 11%, vagyis egy Ti-Ni ötvözetének 2-3-szorosa anélkül, hogy ridegség fokozódását észleltük volna. Ez bizonyos előnyt jelent a szemüvegkeretet használó személy számára baleset, például ütközés esetén.
Megjegyzendő, hogyha ugyanezek a Cu-Zn-Al, CuAl-Ni, Cu-Al-Be vagy Cu-Al-Mn és Fe-Mn-Si, Fe-MnCr vagy Fe-Mn-Cr-Si ötvözetek egykristályos szerkezet helyett sokkristályos szerkezetűek, akkor alakváltozásuk nem haladhatja meg a 3-4%-ot, és kifáradási határuk nagyon korlátozott.
Ilyen körülmények között a szemüvegkeret deformálódás után visszanyeri eredeti geometriáját anélkül, hogy ütés után maradó alakváltozást szenvedne.
A találmány szerinti alkotóelemnek a fáradási tulajdonságai is előnyösek. Míg egy Ti-Ni ötvözetből készült alkotóelemnél fennáll annak veszélye, hogy bizonyos számú feszültségciklus után eltörik, addig a találmány szerinti egykristályos alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemek törés nélkül kibírnak többezer ciklust. Ennek következtében felesleges az ilyen alkotóelem alakítási keményítőse a jobb fáradási határ létrehozásához. Éppen ellenkezőleg, az egykristályos ötvözet alakítási keményítése azzal a veszéllyel jár, hogy szuperrugalmas jellemzői megváltoznak. A találmány szerint előállított alkotóelemek előnyös módon megőrzik alakváltozási tulajdonságaikat egy tág, legalább 120 °C-os tartományban. Az egykristályos szuperrugalmas alkotóelemek maradó alakváltozás nélkül megőrzik rugalmas visszaállásukat a -40 °C és + 80 °C közötti tartományban, szemben a Ti-Ni ötvözetekkel, amelyeknek az alkalmazási hőmérséklete -20 °C és +40 °C között van.
Megjegyzendő, hogy a Cu-Ζη-ΑΙ-, Cu-Al-Ni-, CuAl-Be- vagy Cu-Al-Mn-alapú, és a Fe-Mn-Si-, Fe-MnCr- vagy Fe-Mn-Cr-Si-alapú ötvözetek közvetlenül hegeszthetők vagy forraszthatok a szemüveggyártásban általánosan használt más ötvözetekhez a találmány szerinti alkotóelemek készítéséhez használt alakemlékező ötvözetek közül.
Megjegyzendő, hogy az ezüstforraszok a szemcsehatárok hiánya révén közvetlenül használhatók az egykristályos alakemlékező ötvözeteken. A szemcsehatárok jelenléte forrasztás közben abban nyilvánul meg, hogy ezekben a szemcsehatárokban fémközi vegyületek képződnek, és ezek a vegyületek hátrányosan hatnak a határok mechanikai szilárdságára.
Emellett ezek az egykristályos alakemlékező ötvözetek nem igényelnek alakítási keményítést vagy szerkezeti keményítést; a hegesztés vagy forrasztás nem okoz változásokat a szuperrugalmas alakemlékező ötvözet állapotában. Ez lehetővé teszi a meglévő berendezés használatát, amelynek az alkalmazási költsége és értékcsökkenése alacsonyabb.
így a találmány szerinti alkotóelemeket közvetlenül hozzá lehet hegeszteni a szemüvegkeretnek a szemüveggyártásban általános használt fémötvözetekből készített alkotóelemeihez. így a szárak közvetlenül a szemüvegkeret lencsetartó huzaljaihoz hegeszthetők, vagy mindkét szár ellátható egy torziós pálcával, amely a szemüvegkeret egy lencsetartó huzaljához hegeszthető.
A szemüvegkeret szárai hajlításának megkönnyítése végett csökkenteni lehet a csuklóként ható anyag vastagságát anélkül, hogy a szemüveggyártás területén általánosan ismert csukló alkotóelemeket használnánk. Az egyik előny, amely azzal jár, hogy a szárakat ilyen típusú csuklós csatlakoztatással kapcsoljuk a szemüvegkeret testéhez, az, hogy lehetővé teszi a szárak automatikus nyitását a szemüvegtokból való kivételkor. így a szemüveget egy kézzel is fel lehet tenni.
Létrehozhatók más csökkentett vastagságú szakaszok is, hogy a szemüvegkeretet össze lehessen hajtani. Ebben az esetben csökkentett vastagságú szakaszok lehetnek a két lencsetartó huzalt összekötő nyeregben, az ezek között esetleg alkalmazott pálcában, valamint mindkét szár közepén.
HU 220 850 Bl
A találmány egy másik jellemzője értelmében hagyományos termomechanikus kezelés végezhető helyileg mindkét szár végén, hogy viselkedésük szuperrugalmas viselkedésről képlékeny viselkedésre változzon. Ez lehetővé teszi hozzáigazításukat a fül körvonalához. Ez a kezelés könnyen elvégezhető a nyergek és/vagy a szemüvegkeret szárai bármely részén is.
Egy másik kiviteli alakban az egykristályos alakemlékező ötvözetből készült nyerget közvetlenül csatlakoztatjuk a lencsékhez, és az egykristályos alakemlékező ötvözetből készült szárakat vagy közvetlenül a lencsékhez, vagy a csuklókhoz csatlakoztatjuk, amelyek közvetlenül csatlakoznak a lencsékhez.
A találmány szerinti alkotóelemek másik előnyös jellemzője, hogy a Cu-Al-Ni ötvözetek kivételével nem tartalmaznak nikkelt, és így nem áll fenn annak veszélye, hogy a szemüveget használó személy allergiát kap, mert ezt az összetevőt tartalmazó ötvözettel érintkezik.
A találmány szerinti alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemeket egykristályos alakemlékező ötvözetből készített huzalból állítjuk elő, amelynek a keresztmetszete 4 mm-nél kisebb átmérőjű körre alakítható. Ez a jellemző lehetővé teszi a könnyű alakítást az alkotóelemek előállításakor, anélkül, hogy alakítási keményedés folytán jelentős alakváltoztatásra lenne szükség, amely károsan hat az egykristályos szerkezetre és a kapott tulajdonságokra.
A találmány egy másik jellemzője szerint az alkotóelemeket olyan egykristályos alakemlékező ötvözetből készítjük, amelynek az Af átalakulási hőmérséklete, amelynél martenzit kezd képződni, -100 °C és -20 °C között van.
Találmányunkat annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül a
3. ábra egy találmány szerinti alkotóelem alakváltozása a ráadott feszültség függvényében, a
4. ábra egy szemüveg perspektivikus képe, az
5. ábra egy szemüveg perspektivikus képe, amelyen különösen egy szárnak egy lencsetartó huzalhoz való csuklós csatlakoztatása látható, a
6. ábra egy másik szemüveg perspektivikus képe.
A 3. ábrán diagramban egy találmány szerinti egykristályos alakemlékező ötvözetből készült alkotóelem alakváltozását ábrázoltuk a ráadott feszültség függvényében. Ahogyan ez a diagram bal oldalán látható, a titán-nikkel ötvözetből készült alkotóelem alakváltozása nem haladja meg a 4%-ot. A találmány szerinti alakemlékező ötvözetből készült alkotóelem rugalmas alakváltozása viszont eléri a 11%-ot, és ezt az alakváltozási értéket kisebb feszültséggel kapjuk, mint amely a titánnikkel ötvözetből készült alkotóelem maximális alakváltozásához szükséges.
A 4. ábrán látható egy szemüveg, amely a lencsék befogadására szolgáló két 2 lencsetartó huzalt tartalmaz. Ezeket egy 3 nyereg és egy 4 pálca köti össze. Mindkét 2 lencsetartó huzalhoz egy-egy 6 szár van csuklósán rögzítve egy 5 csukló révén. A 3 nyereg, a 4 pálca és a 6 szárak a fentiek szerinti egykristályos alakemlékező ötvözetből készülhetnek.
Az 5. ábrán egy másik kiviteli alak látható, amelyben mindkét 6 szár hegesztéssel, egy 7 torziós pálca útján van a megfelelő 2 lencsetartó huzalhoz rögzítve. Következőleg tulajdonképpen nincs csukló, mivel az ötvözet tulajdonságai lehetővé teszik a szárak elfordulását a zárt helyzet felé. Egy másik változat szerint 7 torziós pálca alkalmazása nélkül csökkentett anyagvastagságú szakasz van kiképezve, ami megkönnyíti a 6 szár hajlítását a 2 lencsetartó huzalhoz hegesztett vége közelében.
A 6. ábrán a szemüveg további kiviteli alakja látható, amelynek a kerete hajlítható. Ebben az esetben a 3 nyereg tartalmaz egy csökkentett vastagságú 8 szakaszt, a 4 pálca egy középső, csökkentett vastagságú 9 szakaszt és mindkét 6 szár egy-egy középső, csökkentett vastagságú 10 szakaszt.
így először a két 6 szárat lehet egymásra hajtani a csökkentett vastagságú 10 szakasz körüli elfordítással, majd a keretet lehet önmagára hajtani a csökkentett vastagságú 8, 9 szakasz körüli elfordítással.
A fentiekből nyilvánvaló, hogy a találmány az alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemeket tartalmazó szemüveggel jelentősen tökéletesíti az ismert technikát. Ezeknek az alkotóelemeknek kiváló a deformálhatósága; nem áll fenn a szokásos veszély, hogy bizonyos számú alakváltozás után eltörnek; közvetlenül hozzáhegeszthetők vagy hozzáforraszthatók a szemüveg hagyományos ötvözetből készült más alkotóelemeihez, és csukló használata nélkül hajtogathatok, ami csökkenti az ilyen szemüvegkeret alkotóelemeinek számát.
Nyilvánvaló, hogy a találmány nem korlátozódik a szemüvegkeret itt leírt példaképpeni kiviteli alakjaira, hanem ellenkezőleg, kiterjed minden változatra. így az alakemlékező ötvözetből készült nyereg közvetlenül csatlakoztatható a lencsékhez és az egykristályos alakemlékező ötvözetből készült szárakhoz, csatlakoztatható vagy közvetlenül a lencsékhez vagy a csuklókhoz, amelyek közvetlenül csatlakoznak a lencsékhez.

Claims (12)

1. Fém szemüvegkeret, amely olyan szárakat (6) és/vagy nyerget (3), és/vagy egy vagy több pálcát (4) tartalmaz, amelyek egykristályos alakemlékező ötvözetből készülnek, azzal jellemezve, hogy az ötvözet egykristályos, azaz egyetlen krisztallit vagy több krisztallit képezi, amelyeket gyengén dezorientált határok választanak el, és amely Cu- vagy Fe-alapú ötvözetek közül van kiválasztva.
2. Az 1. igénypont szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy az alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemek (3, 4, 6) a Cu-Zn-Al, Cu-Al-Ni, Cu-Al-Be, Cu-Al-Mn rézalapú ötvözetek egyikéből készülnek.
3. Az 1. igénypont szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy az alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemek (3, 4, 6) a Fe-Mn-Si, Fe-Mn-Cr vagy Fe-MnCr-Si vasalapú ötvözetek egyikéből készülnek.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy az Af átalakulási hő4
HU 220 850 Bl mérséklet, amelynél a szóban forgó alakemlékező ötvözetben martenzit kezd képződni, -100 °C és -20 °C között van.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy az alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemek szuperrugalmas alakváltozása -40 °C és +80 °C között legalább 11%.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemek (3,4, 6) egykristályos alakemlékező ötvözetből készített huzalból készülnek, amelynek a keresztmetszete 4 mm-nél kisebb átmérőjű körre alakítható.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy az egykristályos alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemek (3,4, 6) közvetlenül hozzáhegeszthetők a szemüvegkeret részét képező és a szemüveggyártásban általában használt fémötvözetekből készült más alkotóelemekhez.
8. A 7. igénypont szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy a szárak (6) közvetlenül a szemüvegkeret lencsetartó huzaljaihoz (2) vannak hegesztve.
9. A 7. igénypont szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy mindkét szár (6) egy torziós pálcával (7) van ellátva, amelyet a szemüvegkeret egy lencsetartó huzaljához hegesztenek.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy az egykristályos alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemek (3,4,6) csökkentett vastagságú szakaszokat (8, 9, 10) tartalmaznak a szár és a lencsetartó huzal összekötő szakaszának közelében és/vagy a szárak hosszúságának közepén és/vagy a nyereg és a szemüvegkeret két lencsetartó huzalja közötti összekötő pálca közepén.
11. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy az egykristályos alakemlékező ötvözetből készült nyereg (3) közvetlenül a lencsékhez csatlakozik, és az egykristályos alakemlékező ötvözetből készült szárak vagy közvetlenül a lencsékhez, vagy a csuklókhoz (5) csatlakoznak, amelyek közvetlenül a lencsékhez csatlakoznak.
12. Az 1 -11. igénypontok bármelyike szerinti szemüvegkeret, azzal jellemezve, hogy az egykristályos alakemlékező ötvözetből készült alkotóelemek (3, 4, 6) tartalmaznak egy vagy több szakaszt, amelyeken szokványos, viselkedésüket szuperrugalmas viselkedésről képlékeny viselkedésre változtató termomechanikus kezelést végeztek.
HU9800632A 1995-02-02 1996-01-25 Metal frame for spectacles HU220850B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9501409A FR2730322B1 (fr) 1995-02-02 1995-02-02 Monture de lunettes metallique
PCT/FR1996/000129 WO1996024086A1 (fr) 1995-02-02 1996-01-25 Monture de lunettes metallique

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9800632A2 HUP9800632A2 (hu) 1998-07-28
HUP9800632A3 HUP9800632A3 (en) 1998-10-28
HU220850B1 true HU220850B1 (en) 2002-06-29

Family

ID=9475924

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9800632A HU220850B1 (en) 1995-02-02 1996-01-25 Metal frame for spectacles

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5640217A (hu)
EP (1) EP0807276B1 (hu)
JP (1) JP2000504431A (hu)
KR (1) KR100413832B1 (hu)
CN (1) CN1054438C (hu)
AT (1) ATE207624T1 (hu)
AU (1) AU717364B2 (hu)
BR (1) BR9607729A (hu)
CA (1) CA2168086C (hu)
CZ (1) CZ290216B6 (hu)
DE (1) DE69616281T2 (hu)
ES (1) ES2163611T3 (hu)
FI (1) FI112704B (hu)
FR (1) FR2730322B1 (hu)
HU (1) HU220850B1 (hu)
MX (1) MX9705880A (hu)
NO (1) NO316606B1 (hu)
NZ (1) NZ300967A (hu)
PL (1) PL179522B1 (hu)
PT (1) PT807276E (hu)
RU (1) RU2156488C2 (hu)
TR (1) TR199700733T1 (hu)
WO (1) WO1996024086A1 (hu)

Families Citing this family (50)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
USD405105S (en) * 1997-05-08 1999-02-02 Gilmar S.p.A. Eyeglasses
FR2763706B1 (fr) * 1997-05-20 1999-07-30 Alutec Ass Lunetiere Technolog Monture de lunettes a elements en alliage superelastique
JP2002511602A (ja) * 1998-04-10 2002-04-16 ベータ フレームズ,リミテッド ライアビリティー カンパニー 光学レンズ取付システム
ITMI981665A1 (it) 1998-07-20 2000-01-20 Optigen S R L Montature per occhiali stabiliti alle varie temperature e procedimento per ottenerle
MXPA02003827A (es) * 1999-09-24 2004-12-06 Chic Optic Inc Dispositivo optico.
US6474810B1 (en) 2000-10-31 2002-11-05 Dave Ng Bridge for attaching auxiliary lenses
US6341864B1 (en) 2000-10-31 2002-01-29 Dave Ng Clip-on auxiliary lenses utilizing an elastic jaw in the shape of half arch
AT410986B (de) * 2001-12-19 2003-09-25 Silhouette Int Schmied Ag Brillengestell
DE10162296C1 (de) 2001-12-19 2003-04-03 Karlsruhe Forschzent Superelastisches Bauelement und Verfahren zum Einprägen und Konservieren einer Krümmung vorgegebener Geometrie
US6511174B1 (en) * 2002-02-08 2003-01-28 Optigen S.R.L. Eyeglass support temple and procedure for the manufacture thereof
US7033018B2 (en) * 2002-03-22 2006-04-25 Chic Optic Inc. Eyeglass device
US7040323B1 (en) * 2002-08-08 2006-05-09 Tini Alloy Company Thin film intrauterine device
US7422403B1 (en) 2003-10-23 2008-09-09 Tini Alloy Company Non-explosive releasable coupling device
US7586828B1 (en) 2003-10-23 2009-09-08 Tini Alloy Company Magnetic data storage system
US7044596B2 (en) * 2004-02-02 2006-05-16 Park Andrew Q Hingeless eyeglasses frame
US7632361B2 (en) * 2004-05-06 2009-12-15 Tini Alloy Company Single crystal shape memory alloy devices and methods
US20060118210A1 (en) * 2004-10-04 2006-06-08 Johnson A D Portable energy storage devices and methods
US7763342B2 (en) * 2005-03-31 2010-07-27 Tini Alloy Company Tear-resistant thin film methods of fabrication
US7441888B1 (en) * 2005-05-09 2008-10-28 Tini Alloy Company Eyeglass frame
US7540899B1 (en) 2005-05-25 2009-06-02 Tini Alloy Company Shape memory alloy thin film, method of fabrication, and articles of manufacture
EP1932054B1 (en) * 2005-10-06 2014-10-29 Beta Frames LLC. Eyeglasses
US7637609B1 (en) * 2006-02-24 2009-12-29 Chic Optic, Inc. Resilient hinge for eyeglasses
EP1845097A1 (en) 2006-04-10 2007-10-17 Portela &amp; Ca., S.A. Oxadiazole derivatives as COMT inhibitors
US7380935B2 (en) * 2006-09-12 2008-06-03 Chic Optic, Inc. Mechanical universal hinge
US20080213062A1 (en) * 2006-09-22 2008-09-04 Tini Alloy Company Constant load fastener
US20080075557A1 (en) * 2006-09-22 2008-03-27 Johnson A David Constant load bolt
US8349099B1 (en) 2006-12-01 2013-01-08 Ormco Corporation Method of alloying reactive components
US8584767B2 (en) * 2007-01-25 2013-11-19 Tini Alloy Company Sprinkler valve with active actuation
WO2008092028A1 (en) * 2007-01-25 2008-07-31 Tini Alloy Company Frangible shape memory alloy fire sprinkler valve actuator
ITMI20071283A1 (it) * 2007-06-27 2008-12-28 Getters Spa Attuatore comprendente elementi in lega a memoria di forma ad ampliato intervallo di temperature di utilizzo
WO2009018289A2 (en) 2007-07-30 2009-02-05 Tini Alloy Company Method and devices for preventing restenosis in cardiovascular stents
WO2009073609A1 (en) 2007-11-30 2009-06-11 Tini Alloy Company Biocompatible copper-based single-crystal shape memory alloys
US8382917B2 (en) 2007-12-03 2013-02-26 Ormco Corporation Hyperelastic shape setting devices and fabrication methods
US7842143B2 (en) * 2007-12-03 2010-11-30 Tini Alloy Company Hyperelastic shape setting devices and fabrication methods
RU2010139315A (ru) 2008-03-17 2012-04-27 Биал - Портела Энд Ка., С.А. (Pt) Кристаллические формы 5-[3-(2,5-дихлор-4,6-диметил-1-окси-пиридин-3-ил)[1,2,4]оксадиазол-5-ил]-3-нитробензол-1,2-диола
WO2010039176A1 (en) * 2008-10-03 2010-04-08 The Beta Group Llc Eyeglass frames
JP5013545B2 (ja) * 2009-01-23 2012-08-29 株式会社シャルマン メガネ用の回動構造及びそれを備えたメガネ
CN102448444B (zh) 2009-04-01 2016-05-25 巴尔-波特拉及康邦亚股份有限公司 包括硝基儿茶酚衍生物的药物制剂及其制备方法
NZ585644A (en) 2010-05-26 2012-12-21 Francis William Austin Modular Eye Glasses with the frame part forming a pivot shaft and the temple arms adapted to attach to the pivot shaft
JP5557728B2 (ja) * 2010-12-22 2014-07-23 哲男 三瓶 眼鏡フレーム
JP5557729B2 (ja) * 2010-12-22 2014-07-23 哲男 三瓶 眼鏡フレーム
US8622541B2 (en) 2011-09-12 2014-01-07 Robert B. Zider Eyeglass frames
EP3604299B1 (en) 2011-12-13 2023-07-26 Bial-Portela & CA, S.A. Chemical compound useful as intermediate for preparing a catechol-0-methyl transferase inhibitor
DE202012001528U1 (de) 2012-02-16 2013-05-17 Lüder Mosler Brille
US10124197B2 (en) 2012-08-31 2018-11-13 TiNi Allot Company Fire sprinkler valve actuator
US11040230B2 (en) 2012-08-31 2021-06-22 Tini Alloy Company Fire sprinkler valve actuator
US9435107B2 (en) * 2012-09-07 2016-09-06 Kohler Co. Shape memory faucet
US8985762B2 (en) 2013-02-27 2015-03-24 Beta Frames Llc Eyeglass frames
CN108513668B (zh) * 2016-12-29 2020-09-08 华为技术有限公司 图片处理方法和装置
CN111850696B (zh) * 2020-08-04 2021-09-14 厦门大学深圳研究院 一种铜铝镍基单晶合金及其制备方法

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS56153317A (en) * 1980-04-30 1981-11-27 Seiko Epson Corp Spectacle frame
JPS6217790Y2 (hu) * 1981-04-15 1987-05-08
JPS58186719A (ja) * 1982-04-26 1983-10-31 Seiko Epson Corp 眼鏡フレ−ムのテンプル
US4896955B1 (en) * 1983-12-06 1991-05-21 Eyeglass frame including shape-memory elements
US4895438A (en) * 1983-12-06 1990-01-23 Cvi/Beta Ventures, Inc. Eyeglass frame including shape-memory elements
US4772112A (en) * 1984-11-30 1988-09-20 Cvi/Beta Ventures, Inc. Eyeglass frame including shape-memory elements
US4757978A (en) * 1986-10-14 1988-07-19 Cvi/Beta Ventures, Inc. Shape-memory alloy resetting apparatus
US4758285A (en) * 1986-10-14 1988-07-19 Cvi/Beta Ventures, Inc. Shape-memory alloy resetting method
JPH0618339Y2 (ja) * 1987-03-27 1994-05-11 株式会社ニコン 復元性に優れた眼鏡枠
US4952044A (en) * 1987-04-17 1990-08-28 Sigma Industry Co., Ltd. Metallic eyeglass frame and method of making the same
JP2593088B2 (ja) * 1988-04-21 1997-03-19 株式会社トーキン 眼鏡フレーム及びその製造方法
JPH04315122A (ja) * 1991-04-12 1992-11-06 Opt Iijima:Kk メガネフレ−ム及びメガネフレ−ムの製造方法
ATE165920T1 (de) * 1992-03-10 1998-05-15 Bausch & Lomb Integrierte brillenfassung
EP0648856B1 (en) * 1993-09-22 1999-04-21 The Furukawa Electric Co., Ltd. Eyeglass frame and fabrication method

Also Published As

Publication number Publication date
NO973492D0 (no) 1997-07-30
HUP9800632A2 (hu) 1998-07-28
US5640217A (en) 1997-06-17
FI973190A (fi) 1997-08-01
CN1054438C (zh) 2000-07-12
CN1173926A (zh) 1998-02-18
CZ245397A3 (en) 1997-11-12
CA2168086C (fr) 1999-09-21
DE69616281T2 (de) 2002-07-18
ES2163611T3 (es) 2002-02-01
DE69616281D1 (de) 2001-11-29
CZ290216B6 (cs) 2002-06-12
MX9705880A (es) 1998-07-31
JP2000504431A (ja) 2000-04-11
KR19980701902A (ko) 1998-06-25
AU4626896A (en) 1996-08-21
AU717364B2 (en) 2000-03-23
PL179522B1 (pl) 2000-09-29
ATE207624T1 (de) 2001-11-15
BR9607729A (pt) 1998-07-14
PT807276E (pt) 2002-03-28
FI112704B (fi) 2003-12-31
WO1996024086A1 (fr) 1996-08-08
EP0807276B1 (fr) 2001-10-24
FR2730322A1 (fr) 1996-08-09
FR2730322B1 (fr) 1997-04-30
HUP9800632A3 (en) 1998-10-28
EP0807276A1 (fr) 1997-11-19
CA2168086A1 (fr) 1996-08-03
NZ300967A (en) 2000-06-23
NO973492L (no) 1997-09-23
KR100413832B1 (ko) 2004-04-03
FI973190A0 (fi) 1997-08-01
NO316606B1 (no) 2004-03-08
RU2156488C2 (ru) 2000-09-20
PL321683A1 (en) 1997-12-22
TR199700733T1 (xx) 1998-02-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU220850B1 (en) Metal frame for spectacles
EP0310628B1 (en) Eyeglass frame including shape-memory elements
JP2593088B2 (ja) 眼鏡フレーム及びその製造方法
RU97114450A (ru) Металлическая оправа для очков
US6557993B2 (en) Eyeglasses and parts thereof made with specially processed NiTi shape memory alloy
US7441888B1 (en) Eyeglass frame
US4895438A (en) Eyeglass frame including shape-memory elements
CA1083020A (en) Process for producing spectacle frames using an age- hardenable nickel bronze alloy
US5452028A (en) Eyeglass frame and method of making same
US6168272B1 (en) Spectacle frame with elements of superelastic alloy
EP1360540B1 (en) Method of producing frames for glasses and/or parts thereof
US20050231684A1 (en) Eyeglass frame
JP2818995B2 (ja) クラッド線材
JPS6214204B2 (hu)
JP3035279U (ja) チタン製眼鏡枠
JPH06294946A (ja) メガネ部材
JPH0792432A (ja) 眼鏡フレームとその製造方法及び形状調整方法
JPS61185720A (ja) 眼鏡の可調整型超弾性パツドア−ム
JPH0345920A (ja) メガネフレーム
KR20030066861A (ko) 형상기억형 부재를 이용한 안경테의 제조방법
CN101086560A (zh) 一种眼镜架

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees