HU220743B1 - Hálóékszer és eljárás annak előállítására - Google Patents

Hálóékszer és eljárás annak előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU220743B1
HU220743B1 HU9901406A HUP9901406A HU220743B1 HU 220743 B1 HU220743 B1 HU 220743B1 HU 9901406 A HU9901406 A HU 9901406A HU P9901406 A HUP9901406 A HU P9901406A HU 220743 B1 HU220743 B1 HU 220743B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mesh
pins
jewelry
wire
elements
Prior art date
Application number
HU9901406A
Other languages
English (en)
Inventor
Miklós Varga
Original Assignee
Miklós Varga
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miklós Varga filed Critical Miklós Varga
Priority to HU9901406A priority Critical patent/HU220743B1/hu
Publication of HU9901406D0 publication Critical patent/HU9901406D0/hu
Priority to JP2000614842A priority patent/JP2002542853A/ja
Priority to EP00927607A priority patent/EP1175162B1/en
Priority to ES00927607T priority patent/ES2193074T3/es
Priority to AU45997/00A priority patent/AU4599700A/en
Priority to PCT/HU2000/000037 priority patent/WO2000065949A1/en
Priority to US10/030,755 priority patent/US6766659B1/en
Priority to DE60002190T priority patent/DE60002190T2/de
Priority to AT00927607T priority patent/ATE237245T1/de
Publication of HUP9901406A1 publication Critical patent/HUP9901406A1/hu
Publication of HU220743B1 publication Critical patent/HU220743B1/hu
Priority to US10/658,587 priority patent/US20040078975A1/en

Links

Landscapes

  • Adornments (AREA)
  • Wire Processing (AREA)

Description

A találmány tárgya hálóékszer és eljárás annak előállítására.
Ékszerek előállítására általában nagy tisztaságú nemesfémeket, például platinát, aranyat vagy ezüstöt használnak. A nagy tisztaságú nemesfémek igen nagy fajlagos tömeggel rendelkeznek és nagyon drágák, ezért a belőlük készült nagyobb méretű ékszerek viszonylag nehezek és drágák. A nehéz ékszerek kényelmetlenséget okoznak viselőjüknek, a magas ár pedig nem teszi lehetővé ezen ékszerek szélesebb körű forgalmát. Ezen túlmenően ismert, hogy a viszonylag nagy vastagságú tiszta nemesfém darabok nehezen megmunkálhatok, vagyis nehezen vághatok, hajlíthatok, nyújthatók.
Ezen problémák kiküszöbölésének egyik ismert módja az ékszeriparban az, hogy úgynevezett hálóékszereket állítanak elő. A hálóékszerek tartalmaznak nemesfém huzalból lévő hálót, amely síkban vagy valamely háromdimenziós felületet követően van elrendezve. Ez a háló lehetővé teszi, hogy nagy méretű, tetszetős, de mégis kis tömegű és nem túl drága ékszereket állítsanak elő.
Hálóékszert, valamint annak előállítására szolgáló eljárást ismertetnek például az EP 0 495 100 Al szabadalmi leírásban. Ezen ismert hálóékszer síkban elrendezett nemesfém hálót tartalmaz, amely nemesfém keretbe van foglalva. A nemesfém hálót úgy állítják elő, hogy nagyszámú, különféleképpen meghajlított fémhuzalt helyeznek véletlenszerűen egymásra, majd azokat összepréselik, és a fémhuzalokat a kereszteződéseknél egymáshoz rögzítik. Ez a rögzítés például hőkezeléssel segített diffúziós csatlakoztatás lehet. Ezután a hálót hidegmegmunkálásnak vetik alá, polírozzák, majd a keretbe foglalják. Ez az ismert megoldás főleg sík mentén elrendezett háló előállítására alkalmas, és az ilyen hálóékszert nem lehet bonyolult háromdimenziós formára kialakítani. Nagyobb felületű háló esetén felmerül az a probléma is, hogy a háló nem lesz elegendően merev, s a hálóékszer a használat során tartós alakváltozást szenved. Az ismert eljárás továbbá nem teszi lehetővé, hogy a háló felülete mentén díszítőelemeket helyezzenek el.
Az ékszeriparban ismert továbbá az a megoldás, hogy nemesfém huzal kézi elrendezésével háromdimenziós felületet alakítanak ki, s a huzalkereszteződéseket egyenként összeforrasztják, illetve hegesztik. Ez a megoldás azonban nem teszi lehetővé, hogy nagyobb méretű ékszerek esetén is elegendő merevséget érjenek el, valamint igen nehézkes a háromdimenziós felület mentén díszítőelemeket elhelyezni.
Találmányunk célja olyan hálóékszer kialakítása, amely nagyobb méretek esetén is elegendő merevséggel rendelkezik ahhoz, hogy hosszabb ideig tartó használat alatt se szenvedjen tartós alakváltozást, illetve amely lehetővé teszi, hogy a hálóékszerben lévő háló felületén díszítőelemeket helyezzünk el. Találmányunk másik célja a fenti hálóékszer egyszerű és viszonylag kis költségekkel járó előállítási eljárásának megvalósítása.
A találmány tehát egyrészt hálóékszer, amely tartalmaz csomópontokkal rendelkező hálót, ahol a háló legalább egy fémhuzalból van kialakítva és a csomópontok a legalább egy huzal egymással érintkező részeinél vannak. A találmány szerint a háló csomópontjainak legalább egy része olyan csomóponti elemmel van kialakítva, amely tartalmaz a háló felületéhez képest keresztirányú csapot és a csomóponti elemeknél elhaladó huzalrészeknek a csap tengelye irányában történő elmozdulását megakadályozó eszközt.
A találmány szerinti csomóponti elemekkel rendelkező hálóval nagyobb merevségű hálóékszerhez jutunk, ami lehetővé teszi, hogy adott össztömeg mellett nagyobb, s ezáltal dekoratívabb ékszert készítsünk. A nagyobb merevség továbbá lecsökkenti annak veszélyét, hogy az ékszer a viselés során tartós alakváltozást szenvedjen. A csomóponti elemek továbbá alkalmasak ana, hogy önmagukban vagy rájuk erősített díszítőelemekkel tetszetősebb ékszer kialakítását tegyék lehetővé.
A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában az elmozdulást megakadályozó eszköz a csap egyik végén elrendezett tartóelemet és a csap másik végén elrendezett anyagzáró kötést tartalmaz, ahol az anyagzáró kötés célszerűen forrasztás.
Egy másik előnyös kiviteli alakban az elmozdulást megakadályozó eszköz a csap két végén elrendezett egy-egy tartóelemet tartalmaz.
A tartóelemek előnyösen karimaként vagy ékkövet tartó foglalatként vannak kialakítva, amelyek a csapok végére vannak felhúzva és ott hegesztéssel, illetve forrasztással vannak rögzítve.
Különösen előnyös, ha a karimák a csappal egy darabból vannak kialakítva, és az ily módon egy darabból kialakított csomóponti elemben foglalat van kialakítva.
A merevség szempontjából előnyös, ha a csomóponti elemeknél elhaladó huzalrészek hegesztéssel, illetve forrasztással a csomóponti elemekhez vannak rögzítve.
A legalább egy huzal a csomóponti elemek csapjait célszerűen irányváltoztatás nélkül érintően, vagy azokon meghajlítva, az egyes csapoknál legalább kétszer, egymástól különböző irányokban elhaladóan van vezetve.
Dekoratívabb ékszerhez juthatunk, ha a legalább egy huzal háromdimenziós felület mentén elrendezett csomóponti elemek között görbült vagy síkokkal határolt felületet meghatározóan van vezetve.
A találmány egy további előnyös kiviteli alakja tartalmaz merev ékszertestet, amelyhez a háló az ékszertestben kialakított átmenőfuratokon vagy rögzítő csomóponti elemeken keresztül hozzá van erősítve. A háló merevsége szempontjából előnyös, ha a csomóponti elemek távtartókon keresztül az ékszertesthez vannak rögzítve, amely távtartók hegesztéssel, illetve forrasztással vannak az ékszertesthez erősítve. A távtartók célszerűen a csapok meghosszabbításaiként vannak kialakítva.
A hálóékszer előnyösen platinából, aranyból, ezüstből, titániumból és/vagy rozsdamentes acélból van kialakítva.
A találmány továbbá eljárás hálóékszer előállítására, amelynek során legalább egy fémhuzalból csomópontokkal rendelkező hálót készítünk, ahol a csomópontok a legalább egy huzal egymással érintkező részeinél vannak. A találmány szerint a háló kialakítandó felüle2
HU 220 743 Bl téhez képest keresztirányú csapokat helyezünk el, amely csapok tartóelemmel vannak ellátva, valamint a legalább egy huzalt a csapoknál elhaladóan elrendezzük és végeit a hálóékszerhez rögzítjük.
A találmány szerinti eljárással egyszerűen és viszonylag kis költséggel olyan hálóékszert alakíthatunk ki, amely egyrészt nagyobb merevséggel rendelkezik, másrészt lehetővé teszi, hogy a háló felülete mentén díszítőelemeket helyezzünk el.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös foganatosítási módjánál a hálóval kialakítandó felületnek megfelelő felülettel rendelkező alapformát állítunk elő, az alapforma felülete mentén a csapból és a csapnak az alapforma felé eső végén kialakított tartóelemből álló elemeket rögzítünk, a legalább egy huzalt az alapforma felületére felfekvően rendezzük el, a csapok szabad végét lezárjuk, és ezzel a csapoknál elhaladó huzalrészeknek a csap tengelye irányában történő elmozdulását megakadályozó csomóponti elemeket alakítunk ki, majd az alapformát eltávolítjuk. Az alapformával egyrészt biztosítjuk a huzal felületet követő vezetését, továbbá ezzel rögzítjük a térben a csomóponti elemeket. A csomóponti elemek rögzítése azért nagyon fontos, mert így a huzalt a csomóponti elemek csapjain megfeszíthetjük, s ezáltal merevebb szerkezethez jutunk.
A csapok szabad végeit célszerűen forrasztással vagy további tartóelemmel zárhatjuk le, ahol a tartóelemeket előnyösen a csap végére felhúzott és ott hegesztéssel, illetve forrasztással rögzített karimaként vagy ékkövet tartó foglalatként alakítjuk ki.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös foganatosítási módjánál a hálóval kialakítandó felületnek megfelelő felülettel rendelkező alapformát állítunk elő, az alapforma felülete mentén egy darabból lévő, csapot és annak két végén karimaként kialakított tartóelemeket tartalmazó csomóponti elemeket rögzítünk, a legalább egy huzalt az alapforma felületére felfekvően rendezzük el, majd az alapformát eltávolítjuk.
Egy további előnyös foganatosítási módnál az alapformát merev ékszertestre helyezzük, és a hálót az ékszertesthez rögzítetten készítjük el. Ennek során célszerűen a tartóelemmel ellátott csapokat távtartókon keresztül az ékszertesthez erősítjük, az így kialakított távtartós szerkezetet felmelegítjük, és a hőre lágyuló anyagból lévő alapformát ezután húzzuk a távtartós szerkezetre.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módjánál az ékszertestre hegesztéssel, illetve forrasztással távtartókat erősítünk, az így kialakított távtartós szerkezetet felmelegítjük, a hőre lágyuló anyagból lévő alapformát a távtartós szerkezetre húzzuk, a távtartók végeit az alapforma felületének megfelelően beállítjuk, majd a csomóponti elemeket a távtartók végein kialakítjuk, illetve azokat a távtartókhoz erősítjük. Adott esetben az alapformát a háló kialakítása előtt eltávolíthatjuk, és a legalább egy huzalt a csomóponti elemek között a legrövidebb úton haladóan rendezhetjük el.
Az alapformát célszerűen hőkezeléssel vagy oldószerrel maradéktalanul eltávolítható anyagból, például viaszból állítjuk elő.
A találmány példaképpeni előnyös kiviteli alakjait a továbbiakban rajzok alapján ismertetjük, ahol az
1. ábra a találmány szerinti hálóékszer egy előnyös kiviteli alakjának elölnézete részben metszetben, a
2-4. ábrák az 1. ábra szerinti kiviteli alak előállítási lépéseit szemléltető térbeli rajzok, az
5. ábra az 1. ábra szerinti kiviteli alak hálójának egy példaképpeni kialakítása, a
6-8. ábrák az 1. ábra szerinti csomóponti elemek kialakításának lépéseit szemléltető elölnézeti rajzok, a
9-11. ábrák a találmány szerinti hálóékszer egy másik előnyös kiviteli alakjának előállítási lépéseit szemléltető térbeli rajzok, a
12-14. ábrák egy további előnyös csomóponti elem kialakításának lépéseit szemléltető elölnézeti rajzok, a
15. ábra foglalattal ellátott csomóponti elem elölnézeti rajza, és a
16. ábra a 15. ábra szerinti csomóponti elem metszeti rajza.
Az 1. ábrán látható hálóékszer egy gyűrű, amely tartalmaz egy vagy több 4 huzalból kialakított hálót, valamint merev 11 ékszertestet, amelyre a háló fel van erősítve. A háló csomópontjai gömbfelület mentén elrendezett 1 csomóponti elemekkel vannak kialakítva, amely 1 csomóponti elemek tartalmaznak a gömbfelülethez képest keresztirányú 2 csapot, a 2 csap belső végén elrendezett 3 tartóelemet, valamint a 2 csap külső végén elrendezett 5 tartóelemet. Az ábrázolt kiviteli alakban a 3 és 5 tartóelemek karimák, melyek a csap végeire vannak felhúzva és ott hegesztéssel, illetve forrasztással vannak rögzítve. Ezen karimák megakadályozzák, hogy az 1 csomóponti elemeknél elhaladó huzalrészek a 2 csap tengelye irányában elmozduljanak, s ezáltal merev háló kialakítását teszik lehetővé. Az 1 tartóelemek 8 távtartókkal all ékszertestre vannak erősítve oly módon, hogy a 8 távtartók all ékszertestben kialakított furatokba vannak behelyezve és ott hegesztéssel, illetve forrasztással vannak rögzítve. A 8 távtartók az
I csomóponti elemek számára szilárd támasztékul szolgálnak, s ezzel növelik a hálóékszer merevségét. A 8 távtartókat nem kell szükségszerűen furatokban elhelyezni, hanem azok all ékszertest falára is hegeszthetők, illetve forraszthatók.
All ékszertest felső peremrészének külső oldalfelületén körben egyenletesen elosztva rögzítő 1’ csomóponti elemek vannak elrendezve, melyek a hálót a
II ékszertesthez rögzítik. A rögzítő 1’ csomóponti elemek rögzítő- 2'csapjai all ékszertestben kialakított furatokban vannak elhelyezve, és ott hegesztéssel, illetve forrasztással vannak rögzítve. A rögzítő 1 ’ csomóponti elemek tartalmaznak a rögzítő- 2'csapok külső végén elrendezett 5’ tartóelemet, mely az ábrázolt kiviteli alakban karimaként van kialakítva. Ez a karima megakadályozza, hogy a rögzítő- 2’csapoknál elhaladó huzalré3
HU 220 743 Bl szék a rögzítő- 2'csapról lefejtődjenek. A rögzítő2'csapokat nem kell szükségszerűen furatokban elhelyezni, hanem azok all ékszertest falára is hegeszthetők, illetve forraszthatok.
Amint azt a későbbiekben részletesen is bemutatjuk, a 4 huzalt a gömbfelület mentén elrendezett 1 csomóponti elemek 2 csapjain úgy rendezzük el, hogy az a 2 csapokat irányváltoztatás nélkül érinti, vagy azokon meghajlik, s az egyes 2 csapokhoz többször, egymástól különböző irányokból visszatérünk, és a 2 csapokat a 4 huzallal közrefogjuk. A 4 huzalnak a 2 és 2’ csapokat érintő részei adott esetben lézeres ponthegesztéssel, illetve forrasztással az 1 és 1 ’ csomóponti elemekhez tehernek rögzítve.
Az 1. ábra szerinti előnyös kiviteli alak 2-8. ábrákon bemutatott előállítási eljárása során először a hálóval kialakítandó háromdimenziós felületnek megfelelő felülettel rendelkező 10 alapformát állítunk elő. A 10 alapformát hőkezeléssel vagy oldószerrel maradéktalanul eltávolítható anyagból, célszerűen viaszból alakítjuk ki, például faragással vagy mintázással. Ezután a 10 alapformához illeszkedő 11 ékszertesthez 8 távtartókkal karimaként kialakított 3 tartóelemből és 2 csapból álló elemeket rögzítünk, ahol a 8 távtartókat all ékszertestben kialakított furatokba helyezzük be, és ott azokat hegesztéssel, illetve forrasztással rögzítjük. A 8 távtartók tehetnek a csapok meghosszabbításai is, de külön elemként is kialakíthatók, s a csaphoz hegesztéssel, illetve forrasztással rögzíthetők.
All ékszertest felső peremrészének külső oldalfelületén továbbá egyenletesen elosztva furatokat alakítunk ki, amelyekbe rögzítő- 2'csapokat helyezünk, s azokat a furatokban hegesztéssel, illetve forrasztással rögzítjük.
Ezután all ékszertesten az előzőek szerint kialakított távtartós szerkezetet felmelegitjük, s a 10 alapformát a szerkezetre húzzuk. A 10 alapforma elhelyezésekor annak felületén megjelenő kitüremkedéseket elsimítjuk, s így jutunk a 4. ábrán látható közbenső állapothoz. A 10 alapforma rögzíti a 2 csapokat, s ez a 4 huzal elhelyezésekor, annak megfeszítésekor különösen előnyös tartást biztosit a távtartós szerkezetnek.
A következő műveleti lépésben a 4 huzalnak a 2 és 2’ csapokon történő elrendezésével a 10 alapforma felületére illeszkedő hálót alakítunk ki. A hálót egy vagy több darab 4 huzalból alakítjuk ki, melynek vastagsága előnyösen 0,1 és 0,5 mm között van. A háló készítése előtt a 4 huzal egyik végét az egyik 2 vagy 2’ csaphoz rögzítjük. A háló készítésekor ügyelnünk kell a hálóékszer esztétikai megjelenésére, s ezért lehetőleg kerülnünk kell a 4 huzal többszöri párhuzamos futását. A 4 huzalt ezért előnyösen az 5. ábrán látható módon a 2, 2’ csapokon meghajlítva cikcakk alakban vezetjük, a 4 huzallal egy 2, 2’ csaphoz egymástól különböző irányokból többször visszatérünk, s azt ily módon a 4 huzallal több irányból közrefogjuk. Ez a huzalvezetés mind az esztétikai hatás, mind a hálóékszer merevsége szempontjából előnyös. A 4 huzalt az 1 és Γ csomóponti elemek között úgy feszítjük meg, hogy a 4 huzal felfeküdjék a 10 alapforma felületére. Ezután a 4 huzal szabad végét az egyik 1 csomóponti etemhez rögzítjük. Ezáltal a 10 alapforma görbült felületét követő hálófelülethez jutunk. Az 1 csomóponti elemeknél elhaladó 4a, 4b, 4c és 4d huzalrészeket adott esetben hegesztéssel, illetve forrasztással a csomóponti elemekhez rögzíthetjük.
A háló kialakítása után a 6-8. ábrákon látható módon a 2 csapokra karimaként kialakított 5 tartóelemeket húzunk, a 2 csapok kiálló részeit levágjuk, az 5 tartóelemeket hegesztéssel, illetve forrasztással a 2 csapokhoz rögzítjük, majd az így kialakított 1 csomóponti elemek külső felületét elsimítjuk és polírozzuk. Ily módon az 1 csomóponti elemek karimaként kialakított 3 és 5 tartóelemei közrefogják a 2 csapon meghajlított 4a, 4b, 4c és 4d huzalrészeket. A rögzítő 1’ csomóponti elemeket ezzel analóg módon állíthatjuk elő azzal a különbséggel, hogy a 2’ csapoknál elhaladó huzalrészeket a 11 ékszertest külső fala és az 5’ tartóelemek fogják közre. A 10 alapformát ezután hőkezeléssel vagy kémiai oldószerrel eltávolítjuk. Ily módon kialakítottuk az 1. ábrán látható hálóékszert.
A rögzítő 1 ’ csomóponti elemek helyett a találmány szerint all ékszertestben kialakított átmenőfuratokat is alkalmazhatunk a háló rögzítésére, amikor is a háló készítése során a 4 huzalt az átmenőfuratukon áthurkoljuk.
Előnyös tehet az a kiviteli alak, amelynél a huzal a csomóponti elemek között nem valamilyen görbült felület mentén, hanem a legrövidebb úton egyenesen van vezetve. Ezen kiviteli alak előállítása során először hegesztéssel, illetve forrasztással távtartókat erősítünk az ékszertestre, majd az így kialakított távtartós szerkezetet felmelegitjük, és a hőre lágyuló anyagból lévő alapformát a távtartós szerkezetre húzzuk. Az alapformára ennél a kiviteli alaknál azért van szükség, hogy a távtartók hosszát az alapforma felületének megfelelően állíthassuk be, és ezáltal a csomóponti elemeket a kívánt felület mentén rendezhessük el. A csomóponti elemeket ezután az alapforma felületéhez beállított távtartók végein kialakítjuk, illetve azokat a távtartókhoz erősítjük. A háló készítése előtt eltávolítjuk az alapformát, majd a huzalt a csomóponti elemek között a legrövidebb úton haladóan rendezzük el. Ez a kiviteli alak azért előnyös, mert a csomópontok között a huzal nehezebben lazul ki, ha az a legrövidebb úton van vezetve.
A 9-11. ábrákon a találmány egy olyan előnyös kiviteli alakja előállításának lépései láthatók, mely nem tartalmaz távtartókat, hanem az 1 csomóponti elemek szabadon állnak, azokat kizárólag a 4 huzalból kialakított háló rögzíti. Ezen kiviteli alak előnyösen akkor alkalmazható, ha a hálót elegendően merevre tudjuk kialakítani ahhoz, hogy az tartós használat során se szenvedjen tartós alakváltozást, illetve ha a hálóékszer használat során nincs különösebb mechanikai igénybevételnek kitéve.
Ezen kiviteli alak előállítása is a 10 alapforma elkészítésével kezdődik. A 10 alapforma felületére karimaként kialakított 3 tartóelemből és 2 csapból álló elemeket rögzítünk. A rögzítést előnyösen ragasztással vagy a 10 alapformába történő beolvasztással valósíthatjuk meg.
HU 220 743 Β1
All ékszertest felső peremrészének külső oldalfelületén ismét egyenletesen elosztva furatokat alakítunk ki, amelyekbe rögzítő- 2’csapokat helyezünk, s azokat a furatokban hegesztéssel, illetve forrasztással rögzítjük.
A 10 alapformát ezután all ékszertestre helyezzük, s így jutunk all. ábrán látható közbenső állapothoz.
A következő műveleti lépésben a korábbiakban leírtak szerint elkészítjük a 4 huzalból lévő hálót. A háló kialakítása után a 2 és 2’ csapokra felhúzzuk az 5 és 5’ tartóelemeket, a 2 és 2’ csapok kiálló részeit levágjuk, az és 5’ tartóelemeket hegesztéssel, illetve forrasztással a csomópontokhoz rögzítjük, majd az így kialakított 1 és Γ csomóponti elemek külső felületét elsimítjuk és polírozzuk. Ezután a 10 alapformát a fentiek szerint eltávolítjuk.
A 3 és 5 tartóelemeket a 2 csappal előnyösen egy darabból, például esztergályozással is előállíthatjuk. Ekkor az egy darabból lévő 1 csomóponti elemeket erősítjük távtartókkal az ékszertestre, illetve helyezzük a 10 alapforma felületére. Ennél a kiviteli alaknál a háló elkészülte után az alapformát azonnal eltávolíthatjuk, mert nincs szükség a csapok lezárására. Az egy darabból lévő 1 csomóponti elemek továbbá azért előnyösek, mert azokban a tartóelemek külső oldalán ékkő számára besüllyesztett foglalatot alakíthatunk ki.
A 12-14. ábrákon egy további előnyös kiviteli alak szerinti 1 csomóponti elem előállításának műveleti lépései láthatók. Az 1 csomóponti elem kialakításakor természetesen nem ábrázolt alapformához, illetve nem ábrázolt távtartóval merev ékszertesthez van rögzítve. Az csomóponti elem kialakításához először hengeres csapból és arra felhúzott karimaként kialakított 3 tartóelemből álló elemet alakítunk ki. A karimát célszerűen hegesztéssel, illetve forrasztással rögzítjük a csapon. A 4 huzalok fentiek szerinti elrendezése után a 2 csap kiálló részét levágjuk, s a 2 csap szabad végét 9 forrasztással zárjuk le. A forrasztóanyag befut a 2 csap köré hajlított huzalrészek közé, s a huzalrészeket a 2 csaphoz, illetve a karimához rögzíti. A forrasztással kialakult ömledéket ezután eltisztázzuk. A 9 forrasztás helyett természetesen más anyagzáró kötést, például hegesztést vagy ragasztást is alkalmazhatunk.
A 15. és 16. ábrán látható további előnyös kialakítás esetén a 2 csap szabad végét foglalatként kialakított tartóelemmel zárjuk le, amikor is a foglalat és a karima a 2 csapnál elhaladó huzalrészeket közrefogja. A foglalat célszerűen 7 ékkövet tartalmaz. A foglalat, amely a hálóékszer esztétikai megjelenését tovább javítja, szintén hegesztéssel, illetve forrasztással van a csomóponton rögzítve.
A találmány szerinti hálóékszer nem korlátozódik az ismertetett kiviteli alakokra, hanem azoktól eltérő módon is kialakítható. Lehetséges például merev ékszertest nélküli hálóékszert kialakítani, amikor is a háló előnyösen önmagába záródó térbeli test, például gömb vagy térbeli szív alakot képez. Ezen kiviteli alak előállítása során a tartóelemmel ellátott csapokat a testet formáló alapforma felületére rögzítjük, a hálót az alapforma felületén kialakítjuk, a csapok szabad végeit lezárjuk, majd az alapformát eltávolítjuk. Ezen kiviteli alak előnyösen akkor alkalmazható, ha a hálóékszert elegendően merevre tudjuk kialakítani ahhoz, hogy az tartós használat során se szenvedjen tartós alakváltozást, illetve ha a hálóékszer használat során nincs különösebb mechanikai igénybevételnek kitéve. Ilyen hálóékszer lehet például a fülbevaló, a függő stb.
A csapok végein a tartóelemek nem csak karimaként alakíthatók ki. Elképzelhető például az a megoldás, hogy a csap végét megolvasztva azon egy olvadékgömböt hozunk létre, majd az olvadékgömböt lehűtjük. Az így kialakított tartóelem kellőképpen megakadályozhatja a csapnál elhaladó huzalrészeknek a csap tengelyirányába történő elmozdulását.
A háló, a csomópontok, és adott esetben az ékszertest ugyanazon nemesfémből is kialakítható, de ha változatos színhatást akarunk elérni, az egyes elemekhez különböző nemesfémeket is alkalmazhatunk. Platinahuzalt például leforraszthatunk színarannyal is. A hálóékszer anyaga lehet például ezüst, fehérarany, zöldarany, vörös arany, színarany, platina, titánium vagy rozsdamentes acél.

Claims (35)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Hálóékszer, amely tartalmaz csomópontokkal rendelkező hálót, ahol a háló legalább egy fémhuzalból van kialakítva és a csomópontok a legalább egy huzal egymással érintkező részeinél vannak, azzal jellemezve, hogy a háló csomópontjainak legalább egy része olyan csomóponti elemmel (1) van kialakítva, amely tartalmaz a háló felületéhez képest keresztirányú csapot (2) és a csomóponti elemeknél (1) elhaladó huzalrészeknek (4a, 4b, 4c, 4d) a csap (2) tengelye irányában történő elmozdulását megakadályozó eszközt (3, 5, 6, 9).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy az elmozdulást megakadályozó eszköz tartalmaz a csap (2) egyik végén elrendezett tartóelemet (3) és a csap (2) másik végén elrendezett anyagzáró kötést.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti hálóékszer, azzaljellemezve, hogy az anyagzáró kötés forrasztás (9).
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy az elmozdulást megakadályozó eszköz tartalmaz a csap (2) két végén elrendezett egy-egy tartóelemet (3, 5, 6).
  5. 5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy tartalmaz karimaként kialakított tartóelemeket (3, 5), amelyek a csapok (2) végére vannak felhúzva és ott hegesztéssel, illetve forrasztással vannak rögzítve.
  6. 6. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy tartalmaz ékkövet (7) tartó foglalatként kialakított tartóelemeket (6), amelyek a csapok (2) végére vannak felhúzva és ott hegesztéssel, illetve forrasztással vannak rögzítve.
  7. 7. A 4. igénypont szerinti hálóékszer, azzaljellemezve, hogy a tartóelemek (3, 5) karimák, melyek a csappal (2) egy darabból vannak kialakítva.
    HU 220 743 Bl
  8. 8. A 7. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy az egy darabból kialakított csomóponti elemben (1) foglalat van kialakítva.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy a csomóponti elemeknél (1) elhaladó huzalrészek (4a, 4b, 4c, 4d) hegesztéssel, illetve forrasztással a csomóponti elemekhez (1) vannak rögzítve.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy a legalább egy huzal (4) a csomóponti elemek (1) csapjait (2) irányváltoztatás nélkül érintően, vagy azokon meghajlítva, az egyes csapoknál (2) legalább kétszer, egymástól különböző irányokban elhaladóan van vezetve.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy a legalább egy huzal (4) háromdimenziós felület mentén elrendezett csomóponti elemek (1) között görbült vagy síkokkal határolt felületet meghatározóan van vezetve.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy tartalmaz merev ékszertestet (11), amelyhez a háló hozzá van erősítve.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy a háló a legalább egy huzalnak (4) az ékszertestben (11) kialakított átmenőfuratokon való áthurkolásával van az ékszertesthez (11) erősítve.
  14. 14. A 12. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy a háló rögzítő csomóponti elemeken (1 ’) keresztül van az ékszertesthez (11) erősítve, ahol a rögzítő csomóponti elemek (Γ) csapjai (2’) az ékszertesthez (11) hegesztéssel, illetve forrasztással vannak rögzítve.
  15. 15. A 13. vagy 14. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy a csomóponti elemek (1) távtartókon (8) keresztül az ékszertesthez (11) vannak rögzítve, amely távtartók (8) hegesztéssel, illetve forrasztással vannak az ékszertesthez (11) erősítve.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy a távtartók (8) a csapok (2) meghosszabbításaiként vannak kialakítva.
  17. 17. Az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti hálóékszer, azzal jellemezve, hogy platinából, aranyból, ezüstből, titániumból és/vagy rozsdamentes acélból van kialakítva.
  18. 18. Eljárás hálóékszer előállítására, amelynek során legalább egy fémhuzalból csomópontokkal rendelkező hálót készítünk, ahol a csomópontok a legalább egy huzal egymással érintkező részeinél vannak, azzal jellemezve, hogy a háló kialakítandó felületéhez képest keresztirányú csapokat helyezünk el, amely csapok tartóelemmel vannak ellátva, valamint a legalább egy huzalt a csapoknál elhaladóan elrendezzük és végeit a hálóékszerhez rögzítjük.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hálóval kialakítandó felületnek megfelelő felülettel rendelkező alapformát állítunk elő, az alapforma felülete mentén a csapból és a csapnak az alapforma felé eső végén kialakított tartóelemből álló elemeket rögzítjük, a legalább egy huzalt az alapforma felületére felfekvően rendezzük el, a csapok szabad végét lezárjuk, és ezzel a csapoknál elhaladó huzalrészeknek a csap tengelye irányában történő elmozdulását megakadályozó csomóponti elemeket alakítunk ki, majd az alapformát eltávolítjuk.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a csapok szabad végeit forrasztással zárjuk le, amikor is a csapoknál elhaladó huzalrészeket forrasztással a csapokhoz rögzítjük.
  21. 21. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a csapok szabad végeit további tartóelemmel zárjuk le, amelyet hegesztéssel, illetve forrasztással a csapokhoz rögzítjük.
  22. 22. A 19-21. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartóelemeket a csap végére felhúzott és ott hegesztéssel, illetve forrasztással rögzített karimaként alakítjuk ki.
  23. 23. A 19-22. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartóelemeket a csap végére felhúzott és ott hegesztéssel, illetve forrasztással rögzített, ékkövet tartó foglalatként alakítjuk ki.
  24. 24. A 18. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hálóval kialakítandó felületnek megfelelő felülettel rendelkező alapformát állítunk elő, az alapforma felülete mentén egy darabból lévő csapot és annak két végén karimaként kialakított tartóelemeket tartalmazó csomóponti elemeket rögzítünk, a legalább egy huzalt az alapforma felületére felfekvően rendezzük el, majd az alapformát eltávolítjuk.
  25. 25. A 21. vagy 24. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a csapoknál elhaladó huzalrészeket hegesztéssel, illetve forrasztással a csomóponti elemekhez rögzítjük.
  26. 26. A 18. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a legalább egy huzalt a csapokat irányváltoztatás nélkül érintően, vagy azokon meghajlítva, az egyes csapoknál legalább kétszer, egymástól különböző irányokban elhaladóan vezetjük.
  27. 27. A 19-26. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alapformát merev ékszertestre helyezzük, és a hálót az ékszertesthez rögzítetten készítjük el.
  28. 28. A 27. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ékszertestben átmenőfuratokat alakítunk ki, és a hálót a legalább egy huzalnak a furatokon való áthurkolásával erősítjük az ékszertesthez.
  29. 29. A 27. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ékszertesthez hegesztéssel, illetve forrasztással rögzítőcsapokat erősítünk, a hálót a rögzítőcsapokon keresztül erősítjük az ékszertesthez, majd a rögzítőcsapok szabad végét lezárjuk, és ezzel a rögzítőcsapoknál elhaladó huzalrészeknek a rögzítőcsap tengelye irányában történő elmozdulását megakadályozó rögzítő csomóponti elemeket alakítunk ki.
  30. 30. A 28. vagy 29. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartóelemmel ellátott csapokat, illetve az egy darabból lévő csomóponti elemeket távtartókon keresztül az ékszertesthez erősítjük, az így kialakított távtartós szerkezetet felmelegítjük, és a hőre lágyuló anyagból lévő alapformát ezután húzzuk a távtartós szerkezetre.
    HU 220 743 Bl
  31. 31. A 30. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a távtartókat a csapok meghosszabbításaként alakítjuk ki, és azokat hegesztéssel, illetve forrasztással rögzítjük az ékszertesthez.
  32. 32. A 28. vagy 29. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ékszertestre hegesztéssel, illetve forrasztással távtartókat erősítünk, az így kialakított távtartós szerkezetet felmelegítjük, a hőre lágyuló anyagból lévő alapformát a távtartós szerkezetre húzzuk, a távtartók végeit az alapforma felületének megfelelően beállítjuk, majd a csomóponti elemeket a távtartók végein kialakítjuk, illetve azokat a távtartókhoz erősítjük.
  33. 33. A 32. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alapformát a háló kialakítása előtt eltávolítjuk, és a legalább egy huzalt a csomóponti elemek között a legrövidebb úton haladóan rendezzük el.
    5
  34. 34. A 18-33. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hálóékszert platinából, aranyból, ezüstből, titániumból és/vagy rozsdamentes acélból alakítjuk ki.
  35. 35. A 19-34. igénypontok bármelyike szerinti eljá10 rás, azzal jellemezve, hogy az alapformát hőkezeléssel vagy oldószerrel maradéktalanul eltávolítható anyagból, például viaszból állítjuk elő.
HU9901406A 1999-04-28 1999-04-28 Hálóékszer és eljárás annak előállítására HU220743B1 (hu)

Priority Applications (10)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9901406A HU220743B1 (hu) 1999-04-28 1999-04-28 Hálóékszer és eljárás annak előállítására
AT00927607T ATE237245T1 (de) 1999-04-28 2000-04-28 Gitterschmuckstück und herstellungsverfahren
AU45997/00A AU4599700A (en) 1999-04-28 2000-04-28 Mesh jewel and method for manufacturing thereof
EP00927607A EP1175162B1 (en) 1999-04-28 2000-04-28 Mesh jewel and method for manufacturing thereof
ES00927607T ES2193074T3 (es) 1999-04-28 2000-04-28 Malla de joyeria y metodo para su fabricacion.
JP2000614842A JP2002542853A (ja) 1999-04-28 2000-04-28 網目状装身具及びその製造法
PCT/HU2000/000037 WO2000065949A1 (en) 1999-04-28 2000-04-28 Mesh jewel and method for manufacturing thereof
US10/030,755 US6766659B1 (en) 1999-04-28 2000-04-28 Mesh jewel and method for manufacturing thereof
DE60002190T DE60002190T2 (de) 1999-04-28 2000-04-28 Gitterschmuckstück und herstellungsverfahren
US10/658,587 US20040078975A1 (en) 1999-04-28 2003-09-09 Method for manufacturing of a mesh jewel

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9901406A HU220743B1 (hu) 1999-04-28 1999-04-28 Hálóékszer és eljárás annak előállítására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9901406D0 HU9901406D0 (en) 1999-06-28
HUP9901406A1 HUP9901406A1 (hu) 2000-12-28
HU220743B1 true HU220743B1 (hu) 2002-05-28

Family

ID=89998225

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9901406A HU220743B1 (hu) 1999-04-28 1999-04-28 Hálóékszer és eljárás annak előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU220743B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9901406A1 (hu) 2000-12-28
HU9901406D0 (en) 1999-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4540678B2 (ja) 装飾オーナメントを有するオーナメント固定具
US6412304B1 (en) Jewelry
CZ200568A3 (cs) Sestavy a zarízení pro usporádání dekoracních ozdob a zpusoby usporádání dekoracních ozdob
JPH0611517U (ja) 装身具
JP2578167Y2 (ja) 装飾品のワイヤ
US20050120746A1 (en) Flexible linkage for jewelry and method of making
US4979276A (en) Method of manufacturing articles suitably used as necklaces, bracelets and similar items
HU220743B1 (hu) Hálóékszer és eljárás annak előállítására
US20020166339A1 (en) Jewelry, jewelry design and method and apparatus therefor
JP6209246B1 (ja) 宝飾用宝石
EP1175162B1 (en) Mesh jewel and method for manufacturing thereof
US20050044890A1 (en) Gemstone mount assemblies, jewelry pieces and methods for forming the same
US20050092023A1 (en) Jewelry including stones and rings
HU222512B1 (hu) Hálóékszer és eljárás annak előállítására
KR200443779Y1 (ko) 장신구용 보석난집
US5581884A (en) Method of attaching an ornamental setting to an ornament
KR100556819B1 (ko) 가요성 금속 와이어를 사용하여 악세서리를 제조하는 방법및 그 방법으로 제조된 악세서리
JP7278664B1 (ja) 石枠およびその製造方法
US20050076507A1 (en) Method of making jewelry including stones and rings
US1653260A (en) Mounting for articles of jewelry
JP3067573U (ja) 装飾用鎖
JP3061869U (ja) 装飾用鎖
JP4163066B2 (ja) 装身具用部材及びそれを備える指輪並びに装身具用部材の製造方法
JP7503306B2 (ja) 身飾品およびその製造方法
JP4206330B2 (ja) 指輪及びその組み付け方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees