HU216092B - Rézkomplextartalmú fungicid és baktericid készítmények, és eljárás ezek alkalmazására - Google Patents

Rézkomplextartalmú fungicid és baktericid készítmények, és eljárás ezek alkalmazására Download PDF

Info

Publication number
HU216092B
HU216092B HUP9300973A HU9300973A HU216092B HU 216092 B HU216092 B HU 216092B HU P9300973 A HUP9300973 A HU P9300973A HU 9300973 A HU9300973 A HU 9300973A HU 216092 B HU216092 B HU 216092B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
copper
polycarboxylic acid
weight
bactericidal
aqueous solution
Prior art date
Application number
HUP9300973A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9300973D0 (en
HUT64182A (en
Inventor
Mark Allen Crawford
Evelyn Jean Taylor
Original Assignee
Griffin Corp.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Griffin Corp. filed Critical Griffin Corp.
Publication of HU9300973D0 publication Critical patent/HU9300973D0/hu
Publication of HUT64182A publication Critical patent/HUT64182A/hu
Publication of HU216092B publication Critical patent/HU216092B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N59/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
    • A01N59/16Heavy metals; Compounds thereof
    • A01N59/20Copper
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N37/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids
    • A01N37/02Saturated carboxylic acids or thio analogues thereof; Derivatives thereof
    • A01N37/04Saturated carboxylic acids or thio analogues thereof; Derivatives thereof polybasic

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás növényeknél bakteriális/gőmbás betegségekkezelésére, őly módőn, hőgy a növényeket/terményeket/magőkatbakteriális/gőmbás fertőzések elpűsztításáhőz meghatárőzőtmennyiségben egy következő készítménnyel kezelik: egy rézvegyület ésegy részlegesen semlegesített, vízőldható, 1000–300 000 közöttimőlekűlatömegű pőlikarbőnsav kőmplexét tartalmazó vizes őldat, adőttesetben a szőkásős adalékanyagőkkal együtt, amely vizes őldat pH-ja3–9 közötti érték, a réztartalma fémrézekvivalensben kifejezve 0,1–5tömeg%, a pőlikarbőnsav mennyisége 0,2–80 tömeg%, az őldat ammóniátólmentes, és a növényre nézve nem fitőtőxikűs. A találmány vőnatkőziktővábbá magára a baktericid/fűngicid készítményre is. ŕ

Description

A találmány rézkomplextartalmú baktericid és fungicid készítményekre, valamint ezek alkalmazásával bakteriális és gombás kártevők elpusztítására szolgáló eljárásra vonatkozik. A készítmények rézkomplexet és részlegesen semlegesített polikarbonsavat tartalmaznak.
A baktericid és funcigid készítményeket ismert módon a mezőgazdasági növények védelmére alkalmazzák a patogén baktériumok és gombák ellen. Ezen termékek alkalmazására azért van szükség, mert ezek az organizmusok igen nagy veszteségeket okoznak. Gazdaságossági szempontokból a baktericid és fungicid készítmények alkalmazásával létrehozott növényvédelem költségét a megnövekedett terméshozam és termésminőség kell, hogy kompenzálja.
A mezőgazdasági baktericid és fungicid készítmények különböző formájúak lehetnek, így például lehetnek nedvesíthető porok, emulgeálható koncentrátumok, vizes bázisú, valamint száraz, önthető készítmények, ez utóbbiakat vízben diszpergálható granulátumként is említik. A száraz, önthető készítmények általában pormentesek, szabadon folyó granulált termékek. Ezek a készítmények az utóbbi időben nagy népszerűségre tettek szert a felhasználók körében, mivel megnövekedett tárolhatósági idejük, lényegében pormentességük, könnyű önthetőségük és nagy hatóanyag-tartalmuk, valamint alkalmas csomagolhatóságuk kedvezőbbé teszik a többi készítményformákkal szemben.
A réztartalmú baktericid és fungicid készítményeket széles körben alkalmazzák a mezőgazdaságban. Több száraz, folyékony réztartalmú készítmény ismert, így például a következők: Kocide DF (Griffin Corporation of Valdosta, Georgia), Blueshield DF és Nu-Cop WDG (Micro Flo Company of Lakeland, Florida), és Sandoz COC és Sandoz Cu2O DF (Sandoz Ltd, Svájc).
A réz-hidroxid önmagában nem stabil. Ismert azonban, hogy a réz-hidroxidot foszfátfolyamattal stabilizálni lehet. így például az Re 24 324 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban stabil réz-hidroxid előállítására alkalmas eljárást ismertetnek. A 3 428 731 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás foszfáttal stabilizált réz-hidroxid-diszperziókra vonatkozik. Itt finom eloszlású foszfáttal stabilizált réz-hidroxid vizes diszperziójának előállítását ismertetik, amely során a diszperzió pH-ját, valamint a vizes hordozó kalciumkeménységét körültekintően szabályozzák. A szabadalmi leírásban körülbelül 1-3 tömeg%-os diszperziót kell adagolni a vizes hordozóhoz a foszfáttal kezelt réz-hidroxid adagolása előtt. Diszpergálószerként például nátrium-lignoszulfonátot, polimer karbonsavak nátriumsóját, szulfonált naftalinokat, technikai minőségű proteinkolloidokat, faggyú-dimetil-benzil-ammónium-kloridot, polimerizált alkil-aril-szulfonsav-nátriumsót, kókuszdiózsírsavak meghatározott frakcióinak dietanol-amidját, kondenzált mononaftalinszulfonsav-nátriumsót és izooktil-fenil-polietoxi-etanolt alkalmaznak.
A technika állása szerint ismert réztartalmú baktericid és fungicid készítmények azonban relatíve nagy mennyiségű réz felhasználását igénylik a megfelelő hatásosság érdekében. Ez a nagy réztartalom hátrányos azonban költség szempontjából, fokozza a talajban visszamaradó anyagokkal kapcsolatos problémákat, és növeli a fitotoxicitásra való hajlamot. Továbbá, az ilyen ismert készítmények előállítása nem minden esetben gazdaságos.
A réz(II)-ionok részlegesen semlegesített polikarbonsavakkal és részlegesen semlegesített polimetakrilsavakkal vizes közegben alkotott komplexei ismertek [F. Wall és S. Gill, Interaction of Cupric Ions with Polyacrylic Acid, J. Phys. Chem., 58, 1128 (1954); A Kotliar és H. Morawetz, Chelation of Copper (II) with Polyacrylic and Polymethacrylic Acid, J. Am. Chem. Soc., 77, 3692 (1955)]. Eddig azonban nem volt ismert, hogy a réz részlegesen semlegesített polikarbonsavakkal alkotott komplexei baktericid vagy fungicid hatásúak. Különösen nem ismert, hogy ezek a komplexek mezőgazdaságilag hasznosítható baktericid vagy fungicid hatással rendelkeznek, és hogy nem fitotoxikusak. Továbbá, nem volt ismert az sem, hogy ezek a komplexek hatásosak rezet elviselni képes baktericidekkel vagy fungicidekkel szemben.
Ezért szükség van olyan réztartalmú baktericid/fungicid készítményekre, amelyek biológiai aktivitással rendelkeznek különösen rezet elviselni képes baktériumokkal szemben, és nem fitotoxikusak.
A találmány szerinti készítmények kielégítik a fenti szükségletet, és fokozott baktericid/fungicid hatással rendelkeznek. A találmány szerinti baktericid/fungicid készítményeket úgy állítjuk elő, hogy a részlegesen semlegesített, vízben oldható, 1000-300000 molekulatömegű polikarbonsavat vízben oldjuk, a víz pH-ját 3-9 közötti értékre beállítjuk, majd a kapott oldathoz adagoljuk a réztartalmú vegyületet, amikor is a vizes oldatban réz(II)-ionok szabadulnak fel, amelyek a részlegesen semlegesített polikarbonsavval vízoldható komplexet alkotnak.
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítményeket növények bakteriális és gombás fertőzéseinek kezelésére alkalmazzuk oly módon, hogy a növényre a találmány szerinti készítmények hatásos mennyiségét visszük fel, amely készítmények rézkomplexet és részlegesen semlegesített vízoldható polikarbonsavat tartalmaznak, amely vízoldható polikarbonsavak molekulatömege 1000 és 300000 közötti érték, és a pH 3-9 közötti érték.
A fentieknek megfelelően a találmány továbbfejlesztett baktericid/fungicid készítményekre, valamint ezek alkalmazására vonatkozik.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/fungicid készítmények biztosítása, amelyek a növényekre, amelyeknél alkalmazásra kerülnek, nem fitotoxikusak.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/fungicid készítmények biztosítása, amelyeket különböző rézforrások felhasználásával lehet előállítani.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/fungicid készítmények biztosítása, amelyek alkalmasak rézzel szemben ellenálló baktériumok elpusztítására.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/fungicid készítmények biztosítása, amelyek olyan növényeknél vagy terményeknél is alkalmazhatók, amelyeket az ismert, réztartalmú baktericid/fungicid készítmények ká2
HU 216 092 Β rosítanak, ha azokat a kártevők elpusztításához szükséges optimális mennyiségben alkalmazzák.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/füngicid készítmények biztosítása, amelyek lényegében vízoldhatóak, így relatíve könnyen eltávolíthatók a terményekről vagy növényekről, amelyeknél alkalmazásra kerültek, és ily módon ezek alkalmazhatók a terményeknél később is a növekedési és/vagy utó-betakarítási ciklusban is.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/füngicid készítmények biztosítása, amelyek nem színezik el a növényeket vagy terményeket, amelyeknél alkalmazásra kerültek.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/füngicid készítmények biztosítása, amelyek alkalmasak levélzeten történő alkalmazásra is a kártevő elpusztítása során.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/füngicid készítmények biztosítása, amelyek alacsonyabb réztartalom mellett is azonos védőhatást fejtenek ki, mint a réz-hidroxid-bázisúbaktericid/fungicidek.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/füngicid készítmények biztosítása, amelyek alkalmazhatók a magok előkezelésére az ültetés előtt.
A találmány célja továbbá olyan baktericid/füngicid készítmények biztosítása, amelyek alkalmasak különböző anyagú szubsztrátumokon a baktériumok és/vagy gombák növekedésének megakadályozására.
Az 1. ábrán a rézkoncentrációt ábrázoltuk a semlegesített polikarbonsav pH-jának függvényében 1 tömeg% koncentrációnál, három különböző eredetű rézforrás esetén.
A 2. ábrán a rézkoncentrációt ábrázoltuk a semlegesített polikarbonsav pH-jának függvényében 1 tömeg% koncentráció esetén, három különböző polikarbonsav esetén.
A 3. ábrán a rézkoncentrációt ábrázoltuk a semlegesített polikarbonsav koncentrációjának függvényében, három különböző polikarbonsav esetében.
A 4. ábrán a rézkoncentrációt ábrázoltuk a semlegesített polikarbonsav-oldat függvényében, három különböző polikarbonsav esetén.
Az 5. ábrán a rézkoncentrációt ábrázoltuk a semlegesített polikarbonsav pH-jának függvényében, három különböző semlegesítőszer esetén.
A 6. ábrán Altemaria solani törzs esetén a telepátmérőt ábrázoltuk (mm) a rézkoncentráció (ppm) függvényében, három különböző rézforrás esetén.
A találmány javított tulajdonságú, mezőgazdaságban alkalmazható baktericid/füngicid készítményre vonatkozik, amelynek hatóanyaga egy rézvegyület és egy részlegesen semlegesített polikarbonsav vizes oldata, amely oldat pH-ja 3-9 közötti érték, ammóniától mentes, és a növényre nézve nem fítotoxikus. A találmány vonatkozik ezen réztartalmú baktericid/füngicid készítmények alkalmazására is növényeknél, betakarított terményeknél, vetőmagoknál és különböző szubsztrátumoknál a bakteriális gombás kártevők elpusztítására.
A találmány szerinti új készítmények fokozott biológiai aktivitással rendelkeznek az ismert réztartalmú termékekhez viszonyítva, és ezt a hatást lényegesen kisebb réztartalom mellett érik el. A csökkentett réztartalom csökkenti a talajban felgyülemlő réz mennyiségét. A találmány szerinti baktericid/füngicid készítmények nem fitotoxikusak a növényekre, amelyeknél felhasználásra kerülnek, és ez különösen előnyös más egyéb, vízben oldható réztartalmú készítményekhez viszonyítva.
A találmány szerinti baktericid/füngicid készítményeket a következő lépések szerint állítjuk elő. A polikarbonsavból vizes oldatot készítünk a vízoldható polikarbonsav és víz elkeverésével. A találmány szerinti készítményeknél felhasználásra kerülő polikarbonsavak lehetnek karbonsavak homopolimerei vagy kopolimerei. A polikarbonsav vizes oldatát ezután valamely bázikus anyaggal részlegesen semlegesítjük. Az így kapott, részlegesen semlegesített polikarbonsav-oldathoz ezután réztartalmú vegyületet adagolunk, amely az oldatban réz(II)-ionokat szabadít fel, amelyek a részlegesen semlegesített polikarbonsawal reagálnak, és komplexet képeznek. Az így kapott rézkomplex teljesen vízoldható.
A találmány szerinti készítményekben a réz- és polikarbonsav-tartalmat tömeg%-ban adjuk meg, hacsak másképp nem jelöljük. A találmány szerinti baktericid/füngicid készítményeket száraz készítmény formájában is előállíthatjuk úgy, hogy a vizes oldatot a komplexképzés után megszárítjuk. Nyilvánvaló, hogy a rézkomplex vizes oldatából a víz eltávolítása után a réz, valamint a polikarbonsav százalékos mennyisége megváltozik. Ez a változás azonban a szakember számára könnyen kiszámítható a vizes oldat komponenseinek mennyisége (tömeg%-a) alapján.
A találmány szerinti készítményeknél felhasználható polikarbonsavak vízoldható polikarbonsavak, amelyek molekulatömege 1000 és 300000, előnyösen 2000 és 50000 közötti érték. A polikarbonsavak pontos szerkezete nem kritikus a találmány szempontjából. Példaképpen a következő polikarbonsavakat említjük: poliakrilsav, polimetakrilsav, akrilsav és akril-amid kopolimerei, akrilsav és metakril-amid kopolimerei, akrilsav és akrilát-észterek kopolimerei, akrilsav és metakrilsav kopolimerei, akrilsav és metakrilát-észterek kopolimerei, akrilsav és maleinsavanhidrid kopolimerei, karboxi-metil-cellulóz, maleinsav és butadién kopolimerei, maleinsav és maleinsavanhidrid polimerei, maleinsav és akrilsav kopolimerei, metil-vinil-éter és maleinsavanhidrid kopolimerei.
Azon polikarbonsavak, amelyek nem vízoldhatók, szintén alkalmassá tehetők a találmány szerinti készítményekben való felhasználásra oly módon, hogy a vízben oldhatatlan polikarbonsavat a polikarbonsav vízoldható sójává alakítjuk. Ezen módszerek a szakterületen ismertek. Általában az ilyen sókat úgy állítjuk elő, hogy a polikarbonsavat valamely bázikus anyaggal reagáltatjuk. Bázikus anyagként például a következők alkalmazhatók: nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid, NaHCO3, Na2CO3, NH4OH, R4N®OHS, ahol R jelentése CH3- vagy C2H5-csoport, primer aminok, így például
HU 216 092 Β metil-, etil-, η-propil-, izopropil-, terc-butil-aminok, szekunder aminok, így például dimetil-, dietil-, di(npropil)- és diizopropil-aminok, továbbá tercier aminok, így például trimetil-, trietil-, tri(n-propil)-aminok.
A vizes oldatban a polikarbonsav koncentrációjának felső határa lényegében nincs. A polikarbonsavat a vízhez az oldatkészítés szempontjából olyan mennyiségben adagoljuk, hogy reagáljon a réztartalmú vegyülettel, és azzal komplexet képezzen. Azonban a polikarbonsav koncentrációjának növelésével az oldat viszkozitása szintén nő. Ez különösen igaz a relatíve nagy molekulatömegű polikarbonsavak esetén. Általában nem kívánatos, hogy a vizes oldat viszkozitása túl nagy legyen, annak érdekében, hogy a réztartalmú vegyülettel hatásosan elkeverhető legyen. Általában a polikarbonsav mennyisége a találmány szerinti készítmények esetében 0,2 és 80 tömeg%, előnyösen 0,75 és 20 tömeg% közötti érték.
Amikor a polikarbonsavat vízben oldjuk, az oldat pHja savas. Kritikus a találmány szempontjából, hogy a polikarbonsavat részlegesen semlegesítsük valamely bázikus anyag alkalmazásával úgy, hogy a kapott oldat pHja 3-9, előnyösen 3,5-5 között legyen. Általában azt figyeltük meg, hogy a komplexálódni képes réz mennyisége függ, legalábbis részben, a részlegesen semlegesített polikarbonsav vizes oldatának pH-jától. A komplexálódni képes réz mennyisége a fentiekben említett pH-tartományokban maximális. A 3-9 pH-intervallumon kívüli pH-érték esetén a komplexálódni képes réz mennyisége a gyakorlatban nem hasznosítható.
A polikarbonsav semlegesítéséhez alkalmazott anyagok természete nem kritikus a találmány szempontjából. Alkalmas semlegesítőszerek közé tartoznak például a következők: nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid, NaHCO3, Na2CO3, NH4OH, Κ,Ν®ΟΗΘ, ahol R jelentése -CH3- vagy -C2H5-csoport, primer aminok, így például metil-, etil-, η-propil-, izopropil-, terc-butilamin, szekunder aminok, így például dimetil-, dietil-, di(n-propil)- és diizopropil-aminok, valamint tercier aminok, így például trimetil-, trietil-, vagy tri(n-propil)aminok.
A kapott, részlegesen semlegesített polikarbonsav a polikarbonsav kopolimer és a polikarbonsav só, így például nátrium-poliakrilát kombinációja. Az előnyösen alkalmazható, részlegesen semlegesített polikarbonsavak kereskedelmi forgalomban beszerezhetők. Ilyenek például a következők: Goodrite K-752 (B. F. Goddrich Co., Cleveland, Ohio). A Goodrite K-752 egy poliakrilsav és részben nátriumsó keveréke vízben, a képlete (C3H4O2) χ (C3H3NaO2)y. Egy másik alkalmas termék a DP6-2696, valamint a DISPEX N40, amely mindkettő polimer karbonsav-só vizes oldatban, és mindkettő az Allied Colloids, Inc., Suffolk, Virginia terméke.
A találmány szerinti készítményekben felhasználható réztartalmú vegyületek olyanok, amelyek részlegesen semlegesített polikarbonsavat tartalmazó vizes oldatban rézionokká alakulnak, amelyek a jelen lévő, részlegesen semlegesített polikarbonsawal azután komplexet alkotnak. Ilyen réztartalmú vegyületként például a következőket alkalmazhatjuk: Cu(OH)2, CuSO4, Cu(C104)2, Cu2O, Cu(NO3)2, CuC12, réz-oxi-klorid, bázikus réz-karbonát, valamint tribázisos réz-szulfát. A réz-oxi-klorid kémiai képlete 3Cu(OH)2.CuC12, a bázikus réz-karbonát Cu(OH)2.CuCO3 és a tribázisos réz-szulfát képlete 3Cu(OH)2.CuSO4.
A réztartalmú vegyületek lehetnek vízoldhatók, mint például a CuSO4, Cu(C104)2, Cu(NO3)2 és a CuCl2, vagy lényegében vízben oldhatatlan, mint például a Cu(OH)2, Cu2O, tribázisos réz-szulfát, a bázikus réz-karbonát vagy a réz-oxi-klorid. A vízben oldhatatlan réztartalmú vegyületekről eddig nem volt ismert, hogy komplexeket képesek alkotni.
A találmány szerinti készítményekben felhasználható réz-hidroxid-vegyületek lehetnek technikai minőségű réz-hidroxid-vegyületek (foszfáttal stabilizáltak, mint például a Re 24324 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban, valamint a 3428731 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett vegyület), valamint réz-hidrát, amely a réz-hidroxid tisztább formája. Más egyéb, stabilizált réz-hidroxidok is alkalmazhatók.
A találmány szerinti készítményeknél felhasználható réztartalmú vegyületek kereskedelmi forgalomban beszerezhetők. Ilyen például a KOCIDE réz-hidroxid, amely egy foszfáttal stabilizált réz-hidroxid, amely mezőgazdasági fungicidekben alkalmazható, és amely 88 t% réz-hidroxidot és 12 t% inért anyagot tartalmaz, és amely a Griffin Corporation of Valdosta, Georgia terméke. A foszfáttal stabilizált réz-hidroxidok előállítására eljárásokat ismertetnek a fentiekben hivatkozott amerikai szabadalmi leírásokban.
A részlegesen semlegesített polikarbonsav oldatához adagolt réztartalmú vegyület mennyisége az, amely a végső baktericid/íungicid készítményben hasznos. Általában a találmány szerinti baktericid/fungicid készítmény előállításánál kívánatos, hogy annyi rezet vigyünk komplexbe a részlegesen semlegesített polikarbonsawal, amennyi csak lehetséges. A réz komplexbe vitelét befolyásoló faktorok közé tartozik a részlegesen semlegesített polikarbonsav vizes oldatának pH-ja, a polikarbonsav molekulatömege, valamint a részlegesen semlegesített polikarbonsav koncentrációja.
Általában megfigyeltük, hogy ha a vízben oldhatatlan réztartalmú vegyület feleslegben van ahhoz képest, ami a polikarbonsawal komplexbe képes menni, a feleslegben lévő réztartalmú vegyület a vizes oldatban nem oldódik. Ez tekinthető is, meg nem is kedvezőtlen szituációnak. Amennyiben szilárd, vízben oldhatatlan réztartalmú vegyület nemkívánatos a találmány szerinti készítményben, azt a folyékony résztől ismert módon, így például szűréssel, eltávolíthatjuk. A vízoldható, réztartalmú vegyületek feleslege az oldatban nem komplexált rézionok formájában van jelen. Az ilyen nem komplexált rézionok az oldatot fitoxotikussá tehetik. Ezért, amennyiben a részlegesen semlegesített polikarbonsav rézkomplexe vízben oldható, réztartalmú vegyületből származik, az ilyen réztartalmú vegyület mennyiségét úgy kell megválasztani, hogy az elegendő mértékben reagáljon a polikarbonsawal, de ne marad4
HU 216 092 Β jón vissza nemkomplexált rézion, amely ezután az oldatot fitotoxikussá teszi.
A réztartalmú vegyületből származó réz mennyisége, amely a találmány szerinti készítményekben hasznosítható, 0,1 és 5 tömeg% (fémrézekvivalens), előnyösen 0,1-3,2 tömeg% (fémrézekvivalens).
A vizes rézkomplexoldatot alkalmazhatjuk növények kezelésére folyékony formában a fentiek szerinti eljárással nyert formában, vagy pedig adott esetben szilárd anyaggá száríthatjuk, amely lényegében száraz terméket ezután ismételten vízben diszpergálva vizes oldatot készíthetünk permetlé formájában való felvitelre. A vizes rézkomplexoldat szárítását ismert szárítóberendezéssel, így például kemencével, vagy porlasztva szárítóval, vagy pedig fagyasztva szárítással végezhetjük. Porlasztva szárítás esetén a porlasztva szárító berendezés vagy egyetlen fluidumfiivókával van felszerelve, de hidraulikus füvókát vagy forgólemezes atomizálót is alkalmazhatunk. Az ilyen porlasztva szárítók bemenőhőmérséklete általában 170 és 250 °C közötti érték, a kimeneti hőmérséklet körülbelül 65-125 °C közötti érték. A porlasztva szárító berendezések és eljárások a szakterületen ismertek. Hasonlóképpen ismertek a fagyasztva szárító berendezések és ezen eljárások. Az ismert eljárások alkalmazásával a találmány szerinti baktericid/füngicid készítményeket a legkülönbözőbb formákban állíthatjuk elő, így például lemezkék, porok, granulátumok vagy oldatok formájában.
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítményeket közvetlenül vihetjük a növények leveleire a bakteriális/gombás kártevők pusztítására. A baktericid/fungicid készítményeket a fentiek szerint nyert folyékony formában vagy szárítás után, vízzel elkevert formában vihetjük fel permetezéssel a növényekre, ismert mezőgazdasági permetezők és permetezési eljárások alkalmazásával. A találmány szerinti baktericid/fungicid folyékony készítményeket előnyösen vízzel hígítva visszük fel a növények levélzetére permetezéssel (akár a levegő vagy a talaj permetezésével), vagy kemigációt alkalmazunk 0,1-6,0 kg/ha fémrézekvivalens-mennyiségben 3,8-10~3—3,1 m3/4· 103 m2 vízmennyiség alkalmazásával.
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények a legkülönbözőbb növények esetében alkalmazhatók bakteriális és gombás betegségek kezelésére, így például a következő növényeknél: citrusfélék, így például grapefruit, citrom, lime citrom, narancs, tangelo és tangerin; szabadföldi növények, így például lucerna, zab, földimogyoró, burgonya, cukorrépa, búza és árpa; kisszemű növények, így például földiszeder, tőzegáfonya, ribizli, egres, málna és földieper, fán termő növények, így például mandula, alma, barack, avokádó, banán, kakaó, cseresznye, kávé, mogyoró, mangó, sima héjú barack, olíva, őszibarack, körte, pekándió, szilva, ringló és dió; zöldségfélék, így például babfélék, brokkoli, kelbimbó, káposzta, kantalup, sárgarépa, karalábé, zeller, amerikai kel, uborka, tojásgyümölcs, különböző dinnyefélék, hagyma, borsó, bors, tök, sütőtök, paradicsom és görögdinnye; szőlőfélék, így például szőlő, komló és kiwi; továbbá egyéb különféle növények, így például ginzeng, tölgy és szikomorfa, továbbá dísznövények, így például arália, azálea, begónia, gumós növények (liliomfélék, tulipán, gladiólusz), szegfű, krizantém, madárbirsfélék, kecskerágó, galagonya, vadborostyán, pachysandra, meting, filodendron, rózsák és jukka (Adams-Needle).
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények a legkülönbözőbb baktériumos és gombás betegségek kezelésére alkalmasak, így például a következő betegségek esetében: pigmentesedés, varasodás, rózsaszín-ragyásodás, zsíros foltosodás, barna rothadás, phytophthora, citrusfélék üszkösödése, xanthomonas és a cercospora levélfoltosodás, fekete levélfoltosodás (alternaria), alternáriás száradás, botrytises száradás, lisztharmat, xantomonas levélfoltosodás, anthracnose, pseudomonas levélfoltosodás, septoria levélfoltosodás, entomosporium levélfoltosodás, volutella levélszáradás, phomopsis száradás, bakteriális levélfoltosodás, tüzes száradás, fekete foltosodás, levélzsugorodás, coryneum száradás (féreg okozta lyuk), virágszáradás, pseudomonas száradás, héj- és gyökérrothadás (Phytophthora cactorum), sávos levélfoltosodás (Cristulariella pyramidalis), diószáradás, bakteriális száradás (gyűrűs és közönséges), barna foltosodás, fekete rothadás (xanthomonas), peronoszpóra, cercospora korai száradás (foltosodás), septoria késői száradás, szögletes levélfoltosodás, phomopsis, bíbor foltosodás, bakteriális foltosodás, szürke levélrothadás, septoria levélfoltosodás, hajtáselhalás (Pseudomonas syringae), Erwinia herbicola, Pseudomonas fluorescens, szárszáradás, csomós mohásodás, leptosphaerulina levélfoltosodás, helmitosporium levélfoltosodás, levélfoltosodás, nád rothadás, gyümölcsrothadás, gyümölcsvirág-bamarothadás, bakteriális foltosodás (pseudomonas), európai üszkösödés, korona- vagy gyűrűs rothadás, sigatoka, fekete pöttyösödés, hüvelyfeketedés, kávéfeketedés (Collectotrichum coffeanum), levélrozsdásodás (Hemileia vastatrix), vasas foltosodás (Cercospora coffeicola), rózsaszín betegség (Corticium salmonicolor), amerikaimogyoró-száradás és pávás foltosodás.
Bizonyos baktériumtörzsek a konvencionális réztartalmú baktericidekkel szemben rezisztenssé váltak. A találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények azonban különösen alkalmasak a rézrezisztens baktériumtörzsek, így például Xanthomonas campestris és Pseudomonas syringae törzsek által okozott betegségek leküzdésére.
Mivel a találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények vízben oldhatók, felhasználhatók a legkülönbözőbb növények vagy termények esetében, és a relatíve könnyen eltávolíthatók mosással vagy vízzel való permetezéssel. Ennek következtében a találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények a termények késői növekedési ciklusában is alkalmazhatók, ami viszont nem lenne lehetséges az ismert baktericid/fungicid készítményekkel. Továbbá, a találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények alkalmazhatók termények betakarítás utáni kezelésére is, így például narancs, citrusfélék, uborka és alma esetében, és ezáltal egy védőbevonatot lehet ezeken képezni, amelyek a későbbiekben mosással könnyen eltávolíthatók.
HU 216 092 Β
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények a növényekre való felvitel és száradás után nem hagynak elszíneződött foltot, mint az az ismert, réztartalmú baktericid/fungicid készítmények esetében előfordul. Ily módon a találmány szerinti baktericid/fungicid készítményeket palántakertekben és üvegházi dísznövények esetében is fel lehet használni.
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények csökkent fitotoxicitása lehetővé teszi, hogy ezeket érzékeny növények és termények esetében, így például őszibarack, körte, alma vagy saláta esetében is használhassuk, amelyeket egyébként az ismert réztartalmú baktericid/fungicid készítmények károsítanak, amennyiben azokat a kártevők irtásához szükséges optimális mennyiségben alkalmazzák.
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítményeket alkalmazhatjuk a vetőmagok kezelésére is ültetés előtt. A találmány szerinti baktericid/fungicid készítményekkel a magok kezelését ismert módon végezzük, például úgy, hogy a készítményeket a magra permetezzük, majd hagyjuk megszáradni, és ily módon a magon egy bevonatot képezünk. Ezután az így kezelt magot ismert módon kezeljük és ültetjük, tehát hasonlóképpen járunk el vele, mint az ismert réztartalmú baktericid/fungicid készítménnyel kezelt magok esetében. A találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények különösen alkalmasak a magban lévő inokulumok elpusztítására, és a csírázó palánták vagy magok fertőzésének megakadályozására. Bár a találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények általánosságban alkalmazhatók magok kezelésére, különösen előnyösen alkalmazhatók például rizs, búza, gyapot, szójabab, babfélék, kukorica és mogyoró esetében.
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények felvitt mennyiségét a növények felületén eső után fokozott mértékben megtarthatjuk, ha a koncentrált készítményekhez vagy a permetléoldatokhoz bizonyos szereket adagolunk. Ilyen szerek például, a korlátozás szándéka nélkül, a következők: poli(vinil-pirrolidon) (PVP), poli(etilén-oxi)-lezett származékok, polifvinilalkohol), valamint poli(akril-amid). Ezek a vegyületek a szakterületen mint sűrítőanyagok ismertek. A sűrítőanyagokat olyan mennyiségben adagoljuk a készítményhez, amely szükséges az esőállóság biztosítására, anélkül, hogy kedvezőtlen módon befolyásolnák a réztartalmú oldat baktericid/fungicid tulajdonságait. A sűrítőanyagok mennyisége általában 0,1 és 10 tömeg% közötti érték.
Megfigyeltük, hogy a részlegesen semlegesített polikarbonsawal komplexet képezni képes réz mennyisége függ a polikarbonsav molekulatömegétől. Általában minél magasabb a polikarbonsav molekulatömege, annál több réz vihető komplexbe vele. Mint azt azonban már a fentiekben említettük, a polikarbonsav molekulatömegének növelésével nő a viszkozitás. Ily módon a polikarbonsav megválasztásánál figyelembe kell venni az elérni kívánt réztartalmat és viszkozitást is.
A találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények növényektől és terményektől eltérő más egyéb szubsztrátumok kezelésére is alkalmazhatók. így például a találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények alkalmazhatók különböző bakteriális és gombás betegségek kezelésére egyéb, nem élő szubsztrátumok esetében is, így például textilanyagok, fémek, üvegek, fa- és papíranyagok, habok, betonok, kövek és más egyéb anyagok esetében. Ezek kezelésénél a találmány szerinti baktericid/fungicid készítményeket a felületre a szakterületen ismert módon visszük fel, így például permetezéssel, festéssel, bemerítéssel vagy más hasonló módszerrel. Kívánt esetében, megfelelő szubsztrátumok esetében a baktericid/fungicid készítményt impregnálással is felvihetjük. A találmány szerinti baktericid/füngicid készítményeket különböző baktériumok és gombák növekedése ellen alkalmazhatjuk kórházi és gyógyászati környezetben is, így például ruházatok, anyagok, szőnyegek, kerámia- és linóleumpadlózatok, valamint műanyag felületek esetében is. Ilyen alkalmazásnál a találmány szerinti rézkomplexet olyan mennyiségben alkalmazzuk, amely elegendő megelőzni vagy megakadályozni a baktériumok és/vagy gombák növekedését a kezelt felületen. A rézkomplex felvitt mennyisége függ a kezelni kívánt anyag típusától, valamint a körülményektől, amelyek között az illető anyag van. Általában a találmány szerinti baktericid/fungicid készítmények felvitt mennyisége ilyen esetekben 1 és 1000 mg réz (fémekvivalens)/cm2.
A következő példákkal a találmány szerinti megoldást illusztráljuk közelebbről, a korlátozás szándéka nélkül.
1. példa
959 g vizet elkeverünk 40 g Goodrite Κ-752-vel (63 t%-os vizes poliakrilsav-oldat, molekulatömeg 2100), majd a kapott oldatot 50 t%-os nátrium-hidroxiddal pH=7 értékig semlegesítjük. Az oldatot ezután szobahőmérsékleten keverjük a részlegesen semlegesített Goodrite K-752 vízben való teljes oldódása érdekében. Az oldathoz ezután 1,42 g Cu(OH)2-t adagolunk (56,4% fémréz), a keveréket 12-24 órán át keveijük, a Cu(OH)2 teljes oldódása érdekében. A kapott tiszta, kék oldatot réztartalomra analizáljuk. Az analízis alapján az oldat 800 ppm rezet tartalmaz.
2. példa
113,4 g Goodrite Κ-752-t feloldunk 433,8 g vízben, és 21,4 g 50 t%-os NaOH adagolásával az oldat pH-ját 4,5-re állítjuk be. Az ily módon részlegesen semlegesített Goodrite K-752 oldathoz ezután 789 g vizet adunk, és a teljes homogenitásig keverjük. Az oldathoz ezután 32,3 g réz-hidrátot (62% fémréz) adagolunk, a keveréket 12-24 órán át keveijük a réz-hidrát teljes oldódásáig. A kapott tiszta, kék színű oldat 2 tömeg% rezet tartalmaz (fémrézekvivalens).
3. példa
Vizes oldatot készítünk 940 g ionmentesített víz és 60 g Goodrite K-752 (63 t%-os vizes poliakrilsav-oldat, molekulatömeg 2100) elkeverésével, majd az oldatot 50 t%-os nátrium-hidroxiddal pH=7-ig semlegesítjük. Az oldatot ezután szobahőmérsékleten keveijük a Goodrite K-752 teljes oldódásáig. Az így részlegesen
HU 216 092 Β semlegesített vizes oldathoz 10 g CuOH2-t adagolunk, majd a kapott diszperziót 24-48 órán át keverjük a rézhidroxid és a részlegesen semlegesített poliakrilsav közötti reakció teljes végbemeneteléig. Mivel a réz-hidroxid lényegében vízben oldhatatlan, a felesleges, nem oldódott réz-hidroxid szilárd formában visszamarad a diszperzióban. A diszperziót ezután szűrjük a folyékony fázis és a szilárd réz-hidroxid elválasztására 0,2 μιη-es szűrő alkalmazásával. A szűrletben meghatározzuk a réztartalmat, eszerint a vizes oldat 1270 ppm Cu-t (fémekvivalens) tartalmaz.
4. példa
Vizes oldatot készítünk 989 g víz és 10 g Goodrite K-752 (63 t%-os vizes poliakrilsav-oldat, molekulatömeg 2100) elkeverésével, és az oldatot 50 t%-os nátrium-hidroxiddal pH=7 értékig semlegesítjük. Az oldatot ezután keverjük, hogy a Goodrite K-752 vízben való oldódását biztosítsuk. Az ily módon részlegesen semlegesített vizes oldathoz ezután 1 g CuSO4-et adagolunk, a keveréket körülbelül 30 percig keverjük a rézszulfát teljes oldódása érdekében. Ezután analízissel meghatározzuk a réztartalmat, ez 800 ppm Cu (fémekvivalens). Az oldatot biológiai aktivitásra teszteljük, és kimutatjuk, hogy lényegében nem fitotoxikus, hasonlóképpen az ismert vizes réz-hidroxidok vizes diszperziójához, amelyek azonos mennyiségű rezet tartalmaznak. Azonos mennyiségű szabad ionos réz azonban komoly növénykárosodást és elhalást okoz.
5. példa
Vizes oldatot készítünk 1000 g víz és 20 g Goodrite K-752 (poliakrilsav, molekulatömeg körülbelül 2100) elkeverésével. Az oldatot ezután környezeti hőmérsékleten még keverjük a Goodrite K-752 vízben való oldódásának biztosítására. Az oldathoz ezután annyi nátrium-hidroxidot adunk, hogy a Goodrite Κ-752-t részlegesen semlegesítjük, és a pH-értéke körülbelül 7 legyen. Az ily módon részlegesen semlegesített, vizes oldathoz 2 g CuCl2-t adagolunk, majd a keveréket körülbelül 30 percig keverjük a réz-klorid oldódásának biztosítására. Az oldatban ezután meghatározzuk a réztartalmat, ez 1000 ppm Cu (fémekvivalens).
6. példa
Vizes oldatot készítünk 960 g víz és 40 g Goodrite K-752 (63 t%-os vizes poliakrilsav-oldat, molekulatömeg 2100) elkeverésével, majd az oldatot 50 t%-os nátrium-hidroxiddal pH=7-ig semlegesítjük. Az oldatot ezután szobahőmérsékleten keveijük a teljes oldódásig, majd az ily módon részlegesen semlegesített vizes oldathoz 10 g réz-oxi-kloridot adagolunk, és a vizes diszperziót körülbelül 24-48 órán át keverjük a komplexképződés végbemenetelének biztosítására. Miután a réz-oxi-klorid lényegében vízben oldhatatlan, a felesleges réz-oxi-kloridot, amely szilárd formában a diszperzióban marad, szűréssel elváalsztjuk, a szűréshez 0,2 pm-es szűrőt alkalmazunk. A szűrletben ezután meghatározzuk a réztartalmat, annak értéke 325 ppm Cu (fémekvivalens).
7. példa
Hat mintát készítünk, amelyek mindegyike 800 ppm rezet tartalmaz (ez négyszerese a becsült LD90 értéknek, ami 200 ppm Colletotrichum lagenarium esetén uborkán), a rezet réz-szulfát alkalmazásával visszük be. A rezet vizes oldatban részlegesen semlegesített (pH=7, nátrium-hidroxid) polikarbonsawal (Goodrite K-752) komplexáljuk. A különböző minták polimertartalma t%-ban a következő: 4%, 2%, 1%, 0,75%, 0,5% és 0,25%. A 4%, 2% és 1% polimertartalmú minták tiszta, kék színű oldatok, bár a szín egyre zöldesebbé válik a polimertartalom csökkenésével. A 0,75% polimertartalom alatt kékes-zöldes csapadék képződik, és egy színtelen felső réteg alakul ki. Úgy gondoljuk, hogy rézfelesleg okozza a polimer oldhatatlanná válását feltehetően térhálósodás révén. A 4-0,75% polimertartalmú minták lényegében nem fitotoxikusak üvegházi körülmények között uborkával szemben, az 1% és 0,75% polimertartalmú minták mutatják a legkisebb fítotoxicitást. Ezek a minták baktericid és fungicid hatásúak Colletotrichum lagenariummal szemben uborkanövényeken. Uborkanövényeket azonos mennyiségű szabad ionos vízzel is kezeltük, amelyek réz-szulfátból származnak, és ezen esetekben komoly károsodás és elhalás volt megállapítható. A réz-szulfáttal kezelt növények esetében a komoly károsodás miatt a hatásosság nem volt értékelhető.
8. példa
Az 1. és 4. példák szerint eljárva polikarbonsavrézkomplexeket állítunk elő, amelyeknél rézforrásként CuSO4-et és Cu(OH)2-t alkalmazunk. Mindegyik rézforrás alkalmazásánál a minták réztartalma fémekvivalensben kifejezve 800, 400, 200, illetve 100 ppm réz. Kumulatív fítotoxicitási vizsgálatot végeztünk paradicsom- és borsnövényeken. A mintákat a növényekre négyszer vittük fel 1 hetes intervallumokban. Fitotoxicitást egyik esetben sem észleltünk.
9. példa
Az 1. példában leírtak szerint polikarbonsav-rézkomplexeket állítunk elő azzal az eltéréssel, hogy változtattuk a poliakrilsav molekulatömegét, valamint a részlegesen semlegesített poliakrilsav-oldat pH-ját. A különböző molekulatömegű poliakrilsavakat a B. F. Goodrich cégtől szereztük be, ezek a következők: Goodrite K-752 (molekulatömeg 2100), Goodrite K-732 (molekulatömeg 5100), Goodrite K-XP82 (molekulatömeg 2800), és Goodrite K-XP83 (molekulatömeg 5800). A polimerekből vizes oldatot készítettünk, mindegyik oldat 1,6 t% polimert tartalmazott. A mintákat nátrium-hidroxiddal a következő táblázatban megadott pH-értékig semlegesítettük. A rézkomplexeket a semlegesített mintákból készítettük feleslegben alkalmazott Cu(OH)2 adagolásával. A mintákat 0,22 pm-es szűrőn átszűrtük, és meghatároztuk a réztartalmat. A kapott eredményeket a következő 1. táblázatban foglaltuk össze.
HU 216 092 Β
1. táblázat
Poliakrilsav (PAA) NaPAA pH-ja A szűrt, komplexet tartalmazó oldat pH-ja Cu (ppm)
Goodrite K-752 5,0 6,9 2940
Goodrite K-752 5,7 7,6 1320
Goodrite K-752 6,7 9,2 503
Goodrite K-752 7,0 9,5 500
Goodrite K-752 7,6 9,9 770
Goodrite K-732 5,0 7,0 3086
Goodrite K-732 5,5 8,0 2840
Goodrite K-732 6,0 8,6 1095
Goodrite K-732 6,6 9,5 444
Goodrite K-732 7,1 9,8 795
Goodrite K-732 7,6 10,0 200
Goodrite K-XP82 7,1 9,7 119
Goodrite K-XP83 7,1 9,7 217
Mint az az 1. táblázatból látható, bár az eredmények jelentős mértékben szórnak, a pH nagyobb befolyással van a komplexbe vihető réztartalomra, mint a molekulatömeg, amelynek értéke 2100 és 5800 között változik.
További mintákat állítottunk elő a fentiek szerint eljárva három különböző polimer és réz-hidrát mint rézforrás alkalmazásával. Polimerként Goodrite K-752 (poliakrilsav, molekulatömeg 2100), Colloid WJ61 (poliakrilsav, molekulatömeg 60000, gyártó cég Rhone-Poulenc) és Colloid 204 (poliakrilsav, molekulatömeg 10000, gyártó cég Rhone-Poulenc) termékeket alkalmaztunk. A vizsgálatok eredményét a 2. ábrán mutatjuk be, ahol a rézkoncentrációt fémekvivalensben kifejezve a semlegesített polimer oldat pH-jának függvényében ábrázoltuk, ahol a poliakrilsav koncentrációja 1 tömeg%. Mint az a 2. ábrából is látható, a meghatározó faktor a komplexbe lépni képes rézzel kapcsolatban a semlegesített polimer pH-ja, de a legnagyobb molekulatömegű polimer (Colloid WJ61) jelentősen nagyobb mennyiségű rezet képes komplexálni, mint a többi polimer a vizsgált 3,5-6 pH-tartományban.
A fentiek szerinti rézkomplexoldatok felhasználásával mértük az oldatok komplexált réztartalmát, amelyekben a részlegesen semlegesített polikarbonsavoldat pH-ja optimális volt a komplexképzéshez és a polimer mennyisége 1 és 10 tömeg% között változott. A vizsgálati eredményeket a 3. ábrán összegezzük, ahol a rézkoncentrációt ábrázoltuk a polimerkoncentráció függvényében mindhárom polimer esetén.
10. példa
A 3. példában leírtak szerint eljárva polikarbonsavrézkomplexeket állítunk elő azzal különbséggel, hogy a különböző minták esetében a részlegesen semlegesített polikarbonsav pH-értékei különböznek. A komplexeket 1 tömeg% polimertartalmú poliakrilsav-oldatokban (Goodrite K-752) állítjuk elő, amelyeket részlegesen semlegesítettünk nátrium-hidroxiddal pH=3-8,5 közötti értékig. Ezután a különböző rézforrásokból származó rezet adagoltunk feleslegben a részlegesen semlegesített polimer oldatokhoz. Egyik rézforrásként technikai minőségű réz-hidroxidot (foszfáttal stabilizált anyag az Re 24 324 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, illetve a 3 428 731 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint), másik rézforrásként réz-hidrátot (réz-hidroxid tisztább formája) és harmadik forrásként bázikus réz-karbonátot alkalmaztunk. A minták folyadékrészét a szilárd, réztartalmú vegyülettől elválasztottuk, és a szűrletet rézre analizáltuk. A kapott eredményeket az 1. ábrán láthatjuk, ahol a réz koncentrációját (fémekvivalensben) ábrázoltuk a semlegesített polimer oldatok pH-jának függvényében.
Az ábrából látható, hogy ha technikai minőségű rézhidroxidot alkalmazunk rézforrásként, a réz körülbelül pH=4,5 maximális értéknél komplexálódik. Réz-hidrátrézforrás esetében a maximális rézkomplexálódás ugyanezen a pH-értéken megy végbe, de körülbelül 35%-kal több réz képes komplexálódni ugyanolyan mennyiségű poliakrilsawal. A technikai minőségű réz-hidroxidban jelen lévő szennyeződések, legvalószínűbben a különböző sók, látszólag befolyásolják a polimer komplexálóképességét.
11. példa
Különböző forrásokból származó réz felhasználásával poliakrilsav-rézkomplexeket állítunk elő úgy, hogy a réztartalmú vegyületet 4 t% Goodrite K-752 tartalmú, részlegesen semlegesített vizes oldathoz (pH=7, nátrium-hidroxid) adagoljuk. A mintákat a 3. és 4. példában leírtak szerint állítjuk elő, függően attól, hogy a felhasznált réz vízoldható vagy nem vízoldható. A felhasznált rézforrások a következők voltak: réz-klorid, réz-oxi-klorid, réz-oxid és bázikus réz-karbonát. Mindegyik esetben a részlegesen semlegesített poliakrilsawal rézkomplexek alakultak ki.
12. példa
Poliakrilsav-rézkomplexet állítunk elő 1,5 t% réz (fémekvivalens) adagolásával, amelyet réz-hidroxid formájában viszünk be 12 tömeg% szilárd Goodrite K-752 polimert tartalmazó vizes oldatba, amelyet nátrium-hidroxiddal pH=4,8 értékig semlegesítettünk. A kapott keveréket körülbelül 12 órán át keveijük, amikor is tiszta, kék színű oldatot kapunk, amely nem tartalmaz fel nem oldott réz-hidroxidot. Az oldatot ezután fagyasztva szárítjuk Labconco liofilizáló felhasználásával, -50 °C-on, vákuumban. A kapott termék kék színű, méhsejtszerű, szilárd anyag, amely vízben igen könnyen oldódik kékeszöld oldat képződése közben. A száraz termék 8,57 t% rezet és 5 t% vizet tartalmaz. A száraz porral elvégzett röntgendiffrakciós spektrum csúcsot nem mutat, ez azt jelzi, hogy a száraz rézkomplex nem kristályos szerkezetű.
13. példa
Poliakrilsav-rézkomplexeket állítunk elő különböző molekulatömegű, Polysciences cégtől beszerzett poli8
HU 216 092 Β akrilsavak felhasználásával, a komplexek előállításához a rezet feleslegben adagoltuk réz-hidroxid formájában, 1 tömeg% poliakrilsavat tartalmazó és részlegesen semlegesített vizes oldathoz (pH=5, nátrium-hidroxid). A folyékony részt a szilárd réz-hidroxidtól szűréssel elválasztottuk, és a szűrletben meghatároztuk a rezet. A következő 2. táblázatban összefoglaljuk a komplexekben lévő maximális réztartalomértékeket.
2. táblázat
Molekulatömeg Cu-koncentráció (ppm)
2000 2330
5000 2730
50000 3500
90000 3530
150000 3200
14. példa
Három különböző polimer felhasználásával polikarbonsav-rézkomplexeket állítunk elő. A három polikarbonsav a következő: Alcosperse 475-2 (70/30 mólarányú akrilsav-maleinsav kopolimer, molekulatömeg 20000, gyártó cég Alco Chemical Corp.), Gantrez AN-119 (50/50 mólarányú metil-vinil-éter és maleinsavanhidrid kopolimer, molekulatömeg 20000, gyártó cég GAF Corp.) és Goodrite K-752. A komplexeket úgy állítjuk elő, hogy 1 tömeg%-os, vizes poliakrilsavoldatot (Goodrite K-752) állítunk elő, majd ezt nátrium-hidroxiddal pH=2,5-9 közötti értékekig semlegesítjük, majd az oldathoz feleslegben réz-hidroxidot adagolunk. A fel nem oldódott szilárd réz-hidroxidot szűréssel elválasztjuk, és a szűrletben meghatározzuk a réztartalmat. A kapott eredményeket a 4. ábrán mutatjuk be, ahol a komplexált termék réztartalmát ábrázoljuk a semlegesített polimer oldat pH-jának függvényében. A vizsgálat kimutatja, hogy mindhárom polimer komplexet képez a rézzel. Ezek a rézkomplexek biológiailag aktívak Altemaria solani és Xanthomonas campestris pv. vescatoria törzsekkel szemben.
75. példa
Poliakrilsav-rézkomplexeket állítunk elő a 3. és 4. példában leírtak szerint attól függően, hogy a felhasznált rézforrás vízoldható vagy nem. A rézkomplexek folyékony részét Xanthomonas campestris pv. vescatoria törzzsel szembeni hatásosságra vizsgáltuk. Casitone élesztőextraktum (CYE) tápközeg felhasználásával különböző koncentrációjú rézkomplexmintákat állítottunk elő, ezek fémrézben kifejezve a következő koncentrációjúak voltak: 1, 2, 4, 6, 8, 10, 20, 40, 60, 80 és 100 ppm. Ezeket összehasonlítottuk réz-szulfátot azonos mennyiségben tartalmazó mintákkal, miután ismert, hogy a réz ezen formában biológiailag aktív agar tápközegen. A CYE tápközegben nyert baktériumkultúrákat ezután agaron széleztük, és 5 napon át 27 °C hőmérsékleten inkubáltuk. A pusztulás mértékét azon az alapon állapítottuk meg, hogy a baktériumtörzsek jelen vannak vagy nincsenek jelen. Mindegyik rézkomplexminta, valamint a réz-szulfát-minták a baktériumokat 6 ppm és e feletti értéknél elpusztítják. Ez a vizsgálat kimutatta, hogy a találmány szerinti rézkomplex minták ugyanolyan aktívak, mint a réz-szulfát-minták. A kapott eredményeket a következő 3. táblázatban foglaljuk össze.
3. táblázat
Poliakrilsav Rézforrás ld95 CYE agaron
poliakrilsav réz-hidroxid 6
poliakrilsav réz-szulfát 6
poliakrilsav Cu(C104)2 6
poliakrilsav Cu2O 6
poliakrilsav Cu(NO3)2 6
poliakrilsav CuCl2 6
poliakrilsav réz-oxi-klorid 6
poliakrilsav tribázisos réz-szulfát 6
poliakrilsav bázisos réz-karbonát 6
poliakrilsav réz-hidrát 6
polimetakrilsav réz-hidrát 6
akrilsav és akrilamid kopolimere réz-hidroxid 6
akrilsav és metakrilsav kopolimere réz-hidroxid 6
akrilsav és akrilátészter kopolimere réz-hidroxid 6
akrilsav és metakrilsav kopolimere réz-hidroxid 6
akrilsav és akrilamid kopolimere réz-hidroxid 6
akrilsav és metakrilát-észter kopolimere réz-hidroxid 6
akrilsav és maleinsavanhidrid kopolimere réz-hidroxid 6
karboxi-metil-cellulóz maleinsav és butadién kopolimere réz-hidroxid 6
maleinsav és maleinsavanhidrid kopolimere réz-oxid 6
nincs réz-szulfát 6
16. példa
A következő 4. táblázatban összefoglalt poliakrilsav-rézkomplexeket állítottuk elő. A rézkomplexek folyékony részeit ezután altemaria solanival szemben mutatott hatásosságra vizsgáltuk. A rézkomplexeket CYE tápközegben vizsgáltuk, amelybe a vizsgálni kívánt gombákat inokuláltuk. A tápközeggel különböző koncentrációjú mintákat állítottunk elő, amelyeknek fémrézben kifejezett réztartalma a következő volt: 1, 10,
HU 216 092 Β
20, 40, 60, 80 és 100 ppm. Összehasonlításul réz-szulfátot alkalmaztunk hasonló mennyiségben, miután ismert, hogy ez az anyag biológiailag aktív agarközegben. 7 mm-es dugófüró segítségével aktívan növekvő Altemaria solani mintákat vettünk a telepek külső kerületéről, és ezeket a réztartalmú közegeket tartalmazó tenyésztőcsészék közepébe helyeztük. Az így nyert mintákat 28 °C hőmérsékleten 10 napon át inkubáltuk, majd meghatároztuk a telepek átmérőjét annak meghatározására, hogy a réz befolyásolja-e a gombák növekedését. Az LD90 érték a rézkomplextartalmú minták esetében 100 ppm réz, míg a réz-szulfát esetében ez az érték 80 ppm réz. Ezek a vizsgálatok kimutatják, hogy a találmány szerinti rézkomplexminták lényegében ugyanolyan aktívak, mint a réz-szulfát-minták. A különböző polikarbonsawal és különböző rézforrásokkal nyert minták vizsgálati eredményeit a 4. táblázatban és a 6. ábrán foglaljuk össze.
4. táblázat
PAA-koncentráció szilárd t% PAA Mól. tömeg Részlegesen semlegesített PAA pH Rézforrás Példa száma Rézkoncentráció a komplexben LD90 CYE agaron ppm Cu
2,50 2100 7,0 réz-hidroxid 3 1270 ppm 100
1,67* 2100 7,0 réz-hidroxid 1 800 ppm 100
0,42* 2100 7,0 réz-szulfát 4 800 ppm 100
6,67 2100 5,3 réz-hidrát 1 1,01% 100
6,67 2100 5,0 réz-hidrát 1 1,01% 100
0,64 2100 4,8 réz-hidroxid 1 1000 ppm 100
1,74 2100 4,8 réz-hidroxid 1 2000 ppm 100
1,30 2100 4,8 réz-hidroxid 1 2000 ppm 100
12,00** 2100 4,8 réz-hidroxid 12 1,51% 100
1,20 2100 7,0 réz-klorid 5 1030 ppm 100
1,67 2100 7,0 réz-oxi-klorid 6 325 ppm 100
7,14 2100 4,5 réz-hidrát 2 2,01% 100
20,00 2100 4,5 réz-hidrát 1 3,5 t% 100
1,00 5000 5,2 réz-hidroxid 3 2730 ppm 100
1,60 5800 7,1 réz-hidroxid 3 220 ppm 100
5,00 10000 4,1 réz-hidrát 3 1,2 t% 100
1,00 50000 5,0 réz-hidroxid 3 3500 ppm 100
2,85 60000 4,1 réz-hidrát 1 1,01% 100
1,00 90000 5,0 réz-hidroxid 3 3530 ppm 100
1,00 150000 5,0 réz-hidroxid 3 3200 ppm 100
1,00 240000 5,0 réz-hidroxid 3 3150 ppm 100
Nincs réz-szulfát 3 80
* Komplexek vizsgálata 1. és 6. ábrán ** Mind a rézkomplexoldat, mind a fagyasztva szárított anyag 8,571% rezet tartalmaz, 12. példa szerint eljárva.
17. példa
A következő 5. táblázatban összefoglalt poliakrilsav-rézkomplex mintákat állítjuk elő. A rézkomplexek folyékony részét a Xanthomonas campestris pv. vescatoria törzzsel szembeni aktivitásra vizsgáljuk, amelyről ismert, hogy az ismert réztartalmú baktericid/fungicid készítményekkel szemben rezisztens. A mintákat a 12. példában leírtak szerint állítjuk elő, és agarra visszük fel a vizsgálathoz. A rézkomplexeket a kívánt baktériummal inokulált CYE agaron vizsgáltuk, a minták réztartalmát a tápközeg felhasználásával fémrézben kifejezve a következő értékekre állítottuk be:
50,100, 200 és 300 ppm. Összehasonlításul réz-szulfá50 tót alkalmazunk hasonló mennyiségben, mivel erről ismert, hogy biológiailag aktív agarközegben. A CYE tápközegben nyert baktériumtenyészeteket 25 ppm rézzel kiegészítve agaron széleztük, és 5 napon át °C hőmérsékleten inkubáltuk. A pusztulás mértéké55 nek a baktériumtelepek jelenlétét vagy nem jelenlétét vettük. A rézkomplexminták a rézzel szemben rezisztens baktériumokat 300 ppm koncentrációnál pusztítják, míg a réz-szulfát esetében ez az érték 300 ppm.
A vizsgálatok eredményét a következő 5. táblázatban 60 foglaljuk össze.
HU 216 092 Β
5. táblázat
PAA-koncentráció szilárd t% PAA Mól. tömeg Részlegesen semlegesített PAA pH Rézforrás Példa száma Rézkoncentráció a komplexben ld90 cye agaron ppm Cu
1,67 2100 7,0 réz-hidroxid 1 800 ppm 300
0,42 2100 7,0 réz-szulfát 4 800 ppm 300
6,67 2100 5,3 réz-hidrát 1 1,01% 300
6,67 2100 5,0 réz-hidrát 1 1,01% 300
12,00* 2100 4,8 réz-hidroxid 12 1,5 t% 300
0,80 2100 4,8 réz-hidrát 1 2000 ppm 300
1,06 2100 4,8 réz-hidrát 1 2000 ppm 300
1,60 2100 4,8 réz-hidrát 1 2000 ppm 300
3,75 2100 4,5 réz-hidrát 1 1,01% 300
6,25 2100 4,5 réz-hidrát 1 1,01% 300
8,00 2100 4,5 réz-hidrát 1 1,01% 300
7,14 2100 4,5 réz-hidrát 2 2,01% 300
20,00 2100 4,5 réz-hidrát 1 3,5 t% 300
5,00 10000 4,1 réz-hidrát 3 1,2 t% 300
2,50 60000 3,8 réz-hidrát 3 1,01% 300
Nincs réz-szulfát 100
* Mind a rézkomplexoldat, mind a fagyasztva szárított anyag 8,57% rezet tartalmaz, 12. példa szerint eljárva.
18. példa
A 2. példában leírtak szerint rézkomplexoldatokat 30 vizsgáltunk búzamag esetén 0,15, 0,30 és 0,60 g Cu/kg koncentrációban, az oldatot a magra permetezéssel, laboratóriumi berendezés segítségével vittük fel. A kezelt magokat ezután elültetés előtt levegőn megszárítottuk.
magot ültettünk a talajba sorban csírázás, valamint a kikelés utáni növekedés kiértékelésére. A vizsgálatokat ismert réztartalmú baktericid/fungicid készítménnyel (Kocide Seed Dressing) hasonlítottuk össze, amelyet 0,60 g Cu/kg mennyiségben alkalmaztunk. A csírázás és növekedés minden kezelés esetében azonos volt (lásd 40 6. táblázat), a kikelt palántákon fitotoxicitás nem volt megállapítható.
6. táblázat
Kezelés g/kg mag Csírázás%
Kocide csávázóanyag 0,60 47
2. példa 0,15 48
2. példa 0,30 48
2. példa 0,60 48
Kezeletlen 0 45
19. példa
A 2. példában leírtak szerint előállított rézkomplexoldatot narancsokra alkalmaztuk 100, 500 és 1000 ppm mennyiségben úgy, hogy a gyümölcsöket a megfelelő töménységű oldatba merítettük, majd hagytuk a felületen az oldatot megszáradni. Mielőtt a gyümölcsöket bemerítettük, azokat Altemaria citri, Phytophtora citrophthora, Penicillium digatatum és Colletotrichum gloesporioides törzsekkel inokuláltuk. A gyümölcsöket 5 °C hőmérsékleten 80% relatív nedvességtartalomnál 14 napon át tároltuk, majd meghatároztuk a megbetegedett gyümölcsök számát. A periódus végén a kezeletlen 35 gyümölcsök 100%-a és a kezelt gyümölcsök 35, 10 és 8%-a betegedett meg, amelyeket 100, 500, illetve 1000 ppm réztartalmú komplexszel kezeltünk. A gyümölcsökön elszíneződés nem volt észrevehető.
20. példa
A 2. példa szerint előállított rézkomplexoldatokat muskátlinövényekre vittük fel 1000 ppm Cu-mennyiségben ötször egyhetes időintervallumokban. A vizsgálati periódus végén végeztük a kiértékelést, és összeha45 sonlítottuk az azonos mennyiségben alkalmazott, ismert réztartalmú baktericid/fungicidekkel. Összehasonlítva az ismert anyagokkal végzett kezelésekkel, szabad szemmel kivehető maradék a növényeken nem volt. Ezután a növényeket egy felső öntözésnek vetettük alá, 50 majd a kiértékelést a száradás után megismételtük. Az ismert füngiciddel kezelt növények esetében igen jól látható maradékok voltak a kezelt növényeken, míg a találmány szerinti rézkomplexszel végzett kezelés esetén nem volt nyom. Egyik esetben sem volt fitotoxicitás 55 megállapítható.
21. példa
A 2. példában leírtak szerint előállított rézkomplexet pamut csomagolóvászon szövetre vittük fel. Szö60 vetmintákat kezeltünk úgy, hogy a szövetet 1000 ppm
HU 216 092 Β koncentrációjú rézkomplexoldatba és réz-szulfát-oldatba merítettük. Összehasonlításul egyáltalán nem kezelt szövetet alkalmaztunk. A szövetmintákat ezután nemsteril talajba ágyaztuk két hónapra. A vizsgálati periódus végén a nem kezelt szövet részlegesen elbomlott, míg a rézkomplexszel és réz-szulfáttal kezelt szövet lényegében intakt maradt.
22. példa
A 3. példában leírtak szerint rézkomplexoldatot állítunk elő azzal a különbséggel, hogy poliakrilsavat három különböző bázikus anyag felhasználásával semlegesítünk pH=3-6 közötti értékig. Bázikus anyagként nátrium-hidroxidot, kálium-hidroxidot és ammóniumhidroxidot alkalmazunk. A minták 1 tömeg% mennyiségben tartalmaznak szilárd Goodrite K-752 polimert. A különböző mintákban meghatározzuk a réztartalmat, a kapott eredményeket az 5. ábrán láthatjuk, ahol a rézkoncentrációt a semlegesített poliakrilsav pH-jának függvényében ábrázoltuk.
Nyilvánvaló, hogy a fentiekben részletezett ismertetés a találmány szerinti megoldás bizonyos előnyös kiviteli formáira vonatkozik, és a találmány lényegétől nem eltérő módosítások szintén a találmány oltalmi körébe esnek.

Claims (15)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás növényeknél bakteriális/gombás betegségek kezelésére, azzal jellemezve, hogy a növényeket a bakteriális/gombás fertőzések elpusztításához 0,1-6 kg fémrézekvivalens/ha mennyiségben egy következő készítménnyel kezeljük: egy rézvegyület és egy részlegesen semlegesített, vízoldható, 1000-300000 közötti molekulatömegű polikarbonsav komplexét tartalmazó vizes oldat, adott esetben a szokásos segédanyaggal együtt, amely vizes oldat pH-ja 3-9 közötti érték, a réztartalma fémrézekvivalensben kifejezve 0,1-5 tömeg%, a polikarbonsav mennyisége 0,2-80 tömeg%, az oldat ammóniától mentes, és a növényre nézve nem fitotoxikus.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy polikarbonsavként valamely következő polikarbonsavat alkalmazzuk: poliakrilsav, polimetakrilsav, akrilsav és akril-amid kopolimerei, akrilsav és metakrilamid kopolimerei, akrilsav és akrilát-észterek kopolimerei, akrilsav és metakrilsav kopolimerei, akrilsav és metakrilát-észterek kopolimerei, akrilsav és maleinsavanhidrid kopolimerei, karboxi-metil-cellulóz, maleinsav és butadién kopolimerei, maleinsav és maleinsavanhidrid polimerei, maleinsav és akrilsav kopolimerei, metil-viniléter és maleinsavanhidrid kopolimerei.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 2000-50000 közötti molekulatömegű polikarbonsavat alkalmazunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a pH értékét 3,5-5 közötti értékre állítjuk be.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy réztartalmú vegyületként valamely következő vegyületet alkalmazzuk: Cu(OH)2, CuSO4, Cu(C104)2,
    Cu2O, Cu(NO3)2, CuC12, tribázikus réz-szulfát, réz-oxiklorid, vagy bázikus réz-karbonát.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy réztartalmú vegyületként valamely következő vegyületet alkalmazzuk: Cu(OH)2, Cu2O, tribázikus rézkarbonát vagy réz-oxi-klorid.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rézvegyületet 0,1-3,2 tömeg% fémrézekvivalens mennyiségben alkalmazzuk.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a polikarbonsavat 0,75-20 tömeg% közötti mennyiségben alkalmazzuk.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a készítményt rézzel szemben rezisztens, bakteriális növényi kártevők ellen alkalmazzuk.
  10. 10. Eljárás bakteriális/gombás kártevők elpusztítására terményeknél, azzal jellemezve, hogy a terményre a termény betakarítása után baktericid/fungicid készítményt viszünk fel 0,01-6,0 g fémrézekvivalens/kg mennyiségben, amely a következőket tartalmazza: egy rézvegyület és egy részlegesen semlegesített, vízoldható, 1000-300000 közötti molekulatömegű polikarbonsav komplexét tartalmazó vizes oldat, adott esetben a szokásos segédanyaggal együtt, amely vizes oldat pH-ja 3-9 közötti érték, a réztartalma fémrézekvivalensben kifejezve 0,1-5 tömeg%, a polikarbonsav mennyisége 0,2-80 tömeg%, az oldat ammóniától mentes, és a terményre nézve nem fitotoxikus.
  11. 11. Eljárás bakteriális/gombás kártevők elpusztítására vetőmagoknál, azzal jellemezve, hogy a vetőmagokat ültetés előtt egy baktericid/fungicid készítménnyel kezeljük 0,01-6,0 g fémrézekvivalens/kg mennyiségben, amely a következőket tartalmazza: egy rézvegyület és egy részlegesen semlegesített, vízoldható, 1000-300000 közötti molekulatömegű polikarbonsav komplexét tartalmazó vizes oldat, adott esetben a szokásos segédanyaggal együtt, amely vizes oldat pH-ja 3-9 közötti érték, a réztartalma fémrézekvivalensben kifejezve 0,1-5 tömeg%, a polikarbonsav mennyisége 0,2-80 tömeg%, az oldat ammóniától mentes, és a vetőmagra nézve nem fitotoxikus.
  12. 12. Eljárás bakteriális/gombás kártevők elpusztítására dísznövényeknél, azzal jellemezve, hogy a dísznövényeket a levélzetükön egy baktericid/fungicid készítménnyel kezeljük 0,01-6 kg fémrézekvivalens/ha mennyiségben, amely a következőket tartalmazza: egy rézvegyület és egy részlegesen semlegesített, vízoldható, 1000-300000 közötti molekulatömegű polikarbonsav komplexét tartalmazó vizes oldat, adott esetben a szokásos segédanyaggal együtt, amely vizes oldat pHja 3-9 közötti érték, a réztartalma fémrézekvivalensben kifejezve 0,1-5 tömeg%, a polikarbonsav mennyisége 0,2-80 tömeg%, az oldat ammóniától mentes, és a növényre nézve nem fitotoxikus.
  13. 13. Eljárás bakteriális/gombás kártevők elpusztítására valamely szubsztrátumon, azzal jellemezve, hogy a szubsztrátumot egy baktericid/fungicid készítménnyel kezeljük 1-1000 mg fémrézekvivalens/cm2 mennyiségben, amely készítmény a következőket tartalmazza: egy rézvegyület és egy részlegesen semlegesített, víz12
    HU 216 092 Β oldható, 1000-300000 közötti molekulatömegű polikarbonsav komplexét tartalmazó vizes oldat, adott esetben a szokásos segédanyaggal együtt, amely vizes oldat pH-ja 3-9 közötti érték, a réztartalma fémrézekvivalensben kifejezve 0,1-5 tömeg%, a polikarbonsav mennyisége 0,2-80 tömeg%, és az oldat ammóniától mentes.
  14. 14. Nem fitotoxikus baktericid/fungicid készítmény, azzal jellemezve, hogy a következőket tartalmazza:
    - egy rézvegyület és egy részlegesen semlegesített, vízoldható, 1000-300000 közötti molekulatömegű polikarbonsav komplexének vizes oldata, amely vizes oldat pH-ja 3-9 közötti érték, és a rézvegyület valamely következő vegyület: Cu(OH)2, CuSO4, Cu(C1O4)2, Cu2O, Cu(NO3)2,
    CuC12, tribázikus réz-szulfát, réz-oxi-klorid- vagy bázikus réz-karbonát, a rézvegyület mennyisége fémrézekvivalensben kifejezve 0,1-5 tömeg%, a polikarbonsav mennyisége 0,2-80 tömeg%, és az
    5 oldat ammóniától mentes, és nem fitotoxikus a növényre nézve, és
    - 0,1-10 tömeg% sűrítő hatású anyag, amely megfelelő tapadást biztosít a rézkomplex számára, hogy a növény felületéről az eső ne, vagy csak
    10 csökkent mértékben tudja eltávolítani.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti baktericid/fungicid készítmény, azzal jellemezve, hogy sűrítővegyületként valamely következő vegyületet tartalmaz: poli(vinil-pirrolidon), poli(etilén-oxi)-lezett származék, poli(vinil-alko15 hol) vagy poli(akril-amid).
HUP9300973A 1992-04-03 1993-04-02 Rézkomplextartalmú fungicid és baktericid készítmények, és eljárás ezek alkalmazására HU216092B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US86321792A 1992-04-03 1992-04-03

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300973D0 HU9300973D0 (en) 1993-07-28
HUT64182A HUT64182A (en) 1993-12-28
HU216092B true HU216092B (hu) 1999-04-28

Family

ID=25340590

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUP9300973A HU216092B (hu) 1992-04-03 1993-04-02 Rézkomplextartalmú fungicid és baktericid készítmények, és eljárás ezek alkalmazására

Country Status (25)

Country Link
EP (1) EP0565266B1 (hu)
JP (1) JP3470976B2 (hu)
KR (1) KR930021064A (hu)
CN (1) CN1060616C (hu)
AT (1) ATE176128T1 (hu)
AU (1) AU658275B2 (hu)
BR (1) BR9301186A (hu)
CA (1) CA2091136C (hu)
CO (1) CO4180383A1 (hu)
DE (1) DE69323229T2 (hu)
DK (1) DK0565266T3 (hu)
ES (1) ES2125947T3 (hu)
GE (1) GEP20002223B (hu)
GR (1) GR3030066T3 (hu)
HU (1) HU216092B (hu)
IL (1) IL105197A0 (hu)
LT (1) LT3225B (hu)
LV (1) LV10364B (hu)
MX (1) MX9301833A (hu)
NZ (1) NZ247274A (hu)
OA (1) OA09872A (hu)
PT (1) PT101248B (hu)
RU (1) RU2094988C1 (hu)
TW (1) TW272116B (hu)
ZA (1) ZA931681B (hu)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0891708A1 (en) * 1997-07-17 1999-01-20 The Procter & Gamble Company Anti-microbic agent
FR2792501B1 (fr) * 1999-04-26 2004-02-06 Elf Atochem Agri Sa Traitement phytosanitaire des plantes par un chelate de cuivre soluble libere graduellement in situ a partir d'une source de cuivre non chelate et d'un chelate et compositions utilisables a cet effet
US6918715B2 (en) 1999-06-11 2005-07-19 Anchor Wall Systems, Inc. Block splitting assembly and method
EG22120A (en) * 1999-11-02 2002-08-30 Delta Agro Chemical Fungicide formulations contain copper and their method for preparation
US6891079B2 (en) 2001-12-20 2005-05-10 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Wipe
US7485110B2 (en) 2001-12-20 2009-02-03 Kimberly Clark Worldwide, Inc. Wipe comprising a pathogen selective antimicrobial
US7154018B2 (en) 2001-12-20 2006-12-26 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent article
JP2003238316A (ja) * 2002-02-20 2003-08-27 Dainichiseika Color & Chem Mfg Co Ltd 有用植物の胴枯性病菌の生育抑制剤及び胴枯性病防除方法
US6874494B2 (en) 2002-03-20 2005-04-05 Anchor Wall Systems, Inc. Block splitting assembly and method
US7390774B2 (en) * 2004-04-08 2008-06-24 Rohm And Haas Company Antibacterial composition and methods of making and using the same
US7540906B2 (en) * 2005-12-30 2009-06-02 E.I. Du Pont De Nemours & Company Metal salts of hydrolyzed olefin/maleic anhydride copolymers and their use as wood preservatives
US7497901B2 (en) 2005-12-30 2009-03-03 E. I. Dupont De Nemours And Company Tungstate and molybate wood preservatives
US7462227B2 (en) 2005-12-30 2008-12-09 E.I. Du Pont De Nemours And Company Ibuprofen complexes as wood preservatives
US7427316B2 (en) 2005-12-30 2008-09-23 E.I. Du Pont De Nemours And Company Tropolone complexes as wood preservatives
US20110105333A1 (en) * 2007-08-16 2011-05-05 Rafel Israels Seed Treatment Compositions and Methods
DE102009032895B4 (de) 2009-07-10 2016-06-23 Chevita Tierarzneimittel-Gesellschaft M.B.H. Zusammensetzung und Verfahren zur Prävention und Behandlung von Feuerbrand
CL2013003667A1 (es) * 2013-12-20 2014-08-08 Sebastian Herreros Composición acuosa, que comprende complejo de cobre polimérico y aloe vera barbadensis, bactericida y fungicida, donde la concentración de cobre expresado como cobre metálico puede variar entre 2000 y 3000 ppm; uso de dicha composición en el tratamiento de heridas, de humanos y en animales, tales como mastitis en vacas, inmersión post-ordeño y prevención de la mastitis en vacas.
CN105123765A (zh) * 2015-10-08 2015-12-09 苏州科大微龙农业科技有限公司 一种甲壳素乳酸铜灰霉病防治剂的制备方法
JP6757181B2 (ja) * 2016-05-31 2020-09-16 株式会社日本触媒 抗菌剤
CN106222718B (zh) * 2016-08-30 2018-06-26 武汉理工大学 一种羧甲基纤维素的电沉积方法
RU2667300C1 (ru) * 2017-06-26 2018-09-18 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "ОРЛОВСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ имени И.С. ТУРГЕНЕВА" (ОГУ им. И.С. Тургенева) Антиадгезионное покрытие фунгицидного действия
CN111138582B (zh) * 2020-01-10 2021-01-08 中国科学院大学温州研究院(温州生物材料与工程研究所) 一种含铜离子的阴离子聚合物水凝胶及制备方法与应用

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US24324A (en) 1859-06-07 Improvement in sewing-machines
US3428731A (en) 1965-10-19 1969-02-18 Mary A Furness Stable dispersions of finely divided phosphate-process cupric hydroxide
JPS5312572B2 (hu) * 1973-12-22 1978-05-02
JPS5948804B2 (ja) * 1977-08-08 1984-11-29 三菱化学株式会社 植物ウイルス病防除薬剤
DE2807293A1 (de) * 1978-02-21 1979-08-23 Bp Chem Int Ltd Homogenes, fluessiges, einen cuprammonium-komplex umfassendes praeparat
US4227911A (en) * 1978-10-10 1980-10-14 Conklin Company, Inc. Wetting agent and use thereof in agriculture
DE3017123A1 (de) * 1980-05-03 1981-11-05 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Fungizid
GR75196B (hu) * 1980-05-03 1984-07-13 Basf Ag
US5242685A (en) * 1986-03-15 1993-09-07 Basf Aktiengesellschaft Copper-containing agent for controlling fungi and bacteria
DE3608681A1 (de) * 1986-03-15 1987-09-17 Basf Ag Kupferhaltiges mittel zur bekaempfung von pilzen und bakterien
JPH0317160A (ja) * 1989-06-14 1991-01-25 Asahi Chem Ind Co Ltd 消臭・殺菌性合成樹脂成形物
JPH03179063A (ja) * 1989-09-27 1991-08-05 Saiden Kagaku Kk 水性防藻,防黴,防汚塗料組成物
CA2051716C (en) * 1990-10-01 2002-05-14 James H. Lefiles Copper hydroxide dry flowable bactericide/fungicide and method of making and using same
FR2668031B1 (fr) * 1990-10-19 1997-01-31 Nippon Oils & Fats Co Ltd Bouillies bordelaises et leur procede de preparation.

Also Published As

Publication number Publication date
LTIP447A (en) 1994-09-25
IL105197A0 (en) 1993-07-08
LV10364A (lv) 1995-02-20
LV10364B (en) 1996-02-20
LT3225B (en) 1995-04-25
EP0565266B1 (en) 1999-01-27
HU9300973D0 (en) 1993-07-28
OA09872A (en) 1994-08-15
MX9301833A (es) 1994-02-28
CN1076829A (zh) 1993-10-06
JP3470976B2 (ja) 2003-11-25
AU658275B2 (en) 1995-04-06
BR9301186A (pt) 1993-10-13
TW272116B (hu) 1996-03-11
NZ247274A (en) 1994-06-27
JPH0624912A (ja) 1994-02-01
ES2125947T3 (es) 1999-03-16
PT101248A (pt) 1994-06-30
HUT64182A (en) 1993-12-28
EP0565266A1 (en) 1993-10-13
CN1060616C (zh) 2001-01-17
KR930021064A (ko) 1993-11-22
GR3030066T3 (en) 1999-07-30
ZA931681B (en) 1993-12-07
DE69323229D1 (de) 1999-03-11
DK0565266T3 (da) 1999-09-13
AU3547893A (en) 1993-10-07
PT101248B (pt) 1999-10-29
CO4180383A1 (es) 1995-06-07
DE69323229T2 (de) 1999-08-19
RU2094988C1 (ru) 1997-11-10
GEP20002223B (en) 2000-09-25
ATE176128T1 (de) 1999-02-15
CA2091136C (en) 2001-01-02
CA2091136A1 (en) 1993-10-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6471976B1 (en) Copper complex bactericide/fungicide and method of making same
HU216092B (hu) Rézkomplextartalmú fungicid és baktericid készítmények, és eljárás ezek alkalmazására
EP0480614B1 (en) Copper hydroxide dry flowable bactercide/fungicide and method of making and using same
US20100129466A1 (en) Compositions and methods for treating plants
EP2012590A1 (en) Copper-based fungicide/bactericide
KR910007358B1 (ko) 살균 조성물
US20190216083A1 (en) Anti-microbial compositions, preparations, methods, and uses
RU2152153C2 (ru) Фунгицидная двухкомпонентная композиция и способ борьбы и предотвращения заражения растений
US20120219638A1 (en) Method and Compositions for Treating Plant Infections
WO1996003882A1 (fr) Herbicide contenant des microbes et procede d'utilisation de celui-ci
US20050079227A1 (en) Compositions for the treatment and prevention of plant pathogens
RU2181004C2 (ru) Фунгицидная двухкомпонентная композиция на основе металаксила, способ борьбы и предупреждения заражения рестений
JP2000264802A (ja) 殺菌剤の効力を増強させる肥料
RU2742057C2 (ru) Антимикробные и агрохимические композиции
EP0445867A1 (en) Compositions and methods for inducing systemic resistance in plants
WO2024080893A2 (ru) Фунгицидный и бактерицидный препарат и способ его использования
EP0189971A2 (en) Composition containing a thiadiazole derivative and method for treating plants against bacteria
JP2000327510A (ja) 農園芸用殺菌剤
JPS5848522B2 (ja) 農園芸用殺菌及び貯蔵病害防除剤
JPS5828845B2 (ja) 農園芸用殺菌剤
AU2011250685A1 (en) Methods and compositions for treating biofilms