HU209614B - Process for producing 2,6-dialkyl-n-(alkoximethyl)-chloro-acetanilide derivatives - Google Patents

Process for producing 2,6-dialkyl-n-(alkoximethyl)-chloro-acetanilide derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU209614B
HU209614B HU9201152A HU9201152A HU209614B HU 209614 B HU209614 B HU 209614B HU 9201152 A HU9201152 A HU 9201152A HU 9201152 A HU9201152 A HU 9201152A HU 209614 B HU209614 B HU 209614B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formaldehyde
water
excess
resulting
distillation
Prior art date
Application number
HU9201152A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9201152D0 (en
Inventor
Janos Damjan
Imrene Barcza
Csaba Soeptei
Sandor Balint
Janosne Damjan
Original Assignee
Nitrokemia Vegyipari Rt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nitrokemia Vegyipari Rt filed Critical Nitrokemia Vegyipari Rt
Priority to HU9201152A priority Critical patent/HU209614B/hu
Publication of HU9201152D0 publication Critical patent/HU9201152D0/hu
Publication of HU209614B publication Critical patent/HU209614B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány az (I) általános képletű vegyületek előállítására vonatkozik, amely képletben R, R2 és R3 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport. Az eljárás során 2,6-di(l—4 szénatomos alkil)-anilint formaldehid katalizátorjelenlétében reagáltatnak, a víz és a formaldehid kidesztillálása után kapott azometin-származékot klór-acetid-kloriddal reagáltatják, majd az így nyert terméket 1-4 szénatomos alkanol feleslegével éteresítik. Az eljárás jellemző vonása az, hogy az anilinszár- mazék oldatát vízmentes formaldehiddel inért atmoszférában reagáltatják, a képződő vizet és a formaldehid felesleget inért gáz bevezetése mellett kidesztillálják, az éteresítés során a reakcióelegy pH-ját egy bázissal 7-re állítják, az alkanolfelesleg desztillálása után kapott desztillálási maradékhoz vizet adnak és a kapott telített sóoldatot a szerves fázistól elválasztják, a szerves fázisban levő célterméket pedig desztillálással oldószermentesítik. HU 209 614 A A leírás terjedelme: 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)

Description

A leírás terjedelme: 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 209 614 A
A találmány tárgya eljárás az (I) általános képletű 2,6dialkil-N-(alkoxi-metil)-klór-acetanilid-származékok előállítására, amely képletben
R|, R2 és R3 lehet azonos vagy különböző 1-4 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport.
A fenti vegyületek kiváló herbicid hatással rendelkeznek, s a mezőgazdaságban különféle gyomirtószerek hatóanyagaiként ismeretesek.
Klór-acetanilid típusú vegyületek előállítására számos módszer ismert a szakirodalomból. Az ipari méretű eljárások az alábbi szintézislépésekből állnak:
a. ) N-metilén-2,6-dialkil-aiiilin előállítása 2,6-dialkilanilin és formaldehid reagáltatásával;
b. ) 2,6-dialkil-N-(klór-metil)-klór-acetanilid előállítása
N-metilén-2,6-dialkil-anilin és klór-acetil-klorid reagáltatásával;
c. ) 2,6-dialkil-(alkoxi-metil)-klór-acetanilid előállítása
2,6-dialkil-N-(klór-metil)-klór-acetanilid és alkohol reagáltatásával.
Az egyes ipari eljárások között a fenti szintézislépések kivitelezési módjában van csupán különbség.
A 177 876 lajstromszámú magyar szabadalomban leírt eljárásban 2-metil-6-etiI-anilin xilolos oldatát reagáltatják 100%-os feleslegben alkalmazott vizes formaldehid oldattal, a kapott N-metilén vegyületet ezután klór-acetil-kloriddal, majd etanollal reagáltatják, amikor is 89%-os hozammal kapják a 2-metil-6-etil-N(etoxi-metil)-klór-acetanilidet (acetoklór).
Az eljárás hátránya, hogy végrehajtása során jelentős mennyiségű szennyvíz keletkezik, melynek kezelése külön költséggel jár és a hozam sem megfelelő.
A 196 587 lajstromszámú magyar szabadalomban leírt eljárás szerint 30-40 t%-os vizes formaldehid oldatot reagáltatnak folyamatos üzemben cink-sztearát katalizátor jelenlétében 2-metil-6-etil-anilin xilolos oldatával, a kapott N-metilén-vegyületet, az ún. azometint klór-acetil-kloriddal, majd etanollal reagáltatják, amikor is 90%-os hozammal kapják az acetoklórt.
Az eljárás hátránya, hogy nagy mennyiségű vizet alkalmaznak a termék izolálása során, ami a folyamat végén szennyvízként jelentkezik és kezelése jelentős költséggel jár. Emellett a hozam és a termék minősége sem felel meg az előírt követelményeknek.
A találmány célja olyan eljárás kidolgozása, amely jó hozammal megfelelő terméket eredményez, és ipari megvalósítása nem jár jelentős mennyiségű szennyvíz képződésével.
A találmány szerinti megoldás egy eljárás az (I) általános képletű - a képletben Rj, R2 és R3 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport - vegyületek előállítására apoláros oldószerben oldott 2,6-di( 1—4 szénatomos alkil)-anilin és formaldehid katalizátor jelenlétében végzett reakciójával, a képződő víz és az esetleges formaldehid-felesleg kidesztillálásával, majd a kapott azometin-származékok apoláros oldószeres közegben klóracetid-kloriddal végzett reagáltatása és az így nyert termék 1-4 szénatomos alkanol feleslegével végzett éteresítés útján, amely azzal jellemezhető, hogy az anilinszármazék oldatát vízmentes formaldehiddel inért atmoszférában reagáltatjuk, miközben a reakcióban képződő vizet és az esetleges formaldehid-felesleget inért gáznak, előnyösen nitrogénnek a re akcióéi egy be történő folyamatos bevezetése mellett desztilláljuk ki, majd a reakcióban kapott azometin-származék és klóracetil-klorid ismert módon történő reagáltatásával nyert termék ismert módon végzett éteresítése reakcióelegyének pH-ját egy bázissal 7-re állítjuk, az alkoholfelesleget desztillálással eltávolítjuk, a desztillációs maradékhoz vizet adunk, a kapott telített sóoldatot a szerves fázistól elválasztjuk és adott esetben feldolgozzuk, a szerves fázisban levő 2,6-di(l—4 szénatomos alkil)-N-( 1—4 szénatomos alkoxi-metil)-klór-acetanilidet desztillálással oldószermentesítjük.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott vízmentes formaldehid célszerűen a paraformaldehid. A folyamatban alkalmazott apoláros oldószer lehet aromás mint benzol, toluol, xilol vagy nyílt szénláncú vagy ciklusos szénhidrogén, mint hexán, heptán, ciklohexán, metil-ciklohexán. Célszerűen olyan apoláros oldószert választani, amely vízzel azeotrópot képez, mint például a xilol. Katalizátorként előnyösen cink-sztearátot, alkil-aminként dietil-amint, alkoholként metanolt használunk. Bázisként célszerűen alkálifém-hidroxidot és/vagy -karbonátot alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárás előnye, hogy 95 t% feletti minőségű tiszta végterméket eredményez, 90% feletti hozammal. Az ismert eljárásokkal ilyen hozamot és tisztaságot nem volt lehetséges elérni.
Másik előnye az eljárásnak, hogy lényegesen kevesebb klór-acetanilid-tartalmú szennyvíz keletkezik egységnyi mennyiségű végtermék előállítása során, s a kapott szennyvíz emellett minimális mennyiségű klóracetanilidet tartalmaz.
Az ilyen szennyvizeknek a környezetre legveszélyesebb komponense ugyanis a klór-acetanilid, aminek a mennyiségét a szennyvízben a környezetvédelmi hatóság maximálja (acetoklór esetében a már említett 0,7 mg/l-ben).
A 177 876 és a 196 587 lajstromszámú magyar szabadalmi leírásokban ismertetett eljárásokban a keletkező klór-acetanilid tartalmú szennyvíz és a végtermék tömegének aránya 8:1, azaz egységnyi tömegű termék előállításakor 8 egységnyi tömegű ilyen szennyvíz keletkezik. A kapott szennyvíz fele mennyisége 900 mg/1, fele mennyiségben pedig 200 mg/I acetoklórt tartalmaz. Szennyvíztisztítási módszert az ismert eljárások nem foglalnak magukban.
A találmány szerinti eljárásnál a klór-acetanilid tartalmú szennyvíz és a végtermék tömegaránya 1:1, ami azt jelenti, hogy mintegy 1/8-ára csökken e szennyvíz mennyisége. A szennyvíz klór-acetanilid tartalma szennyvíztisztítás előtt 30 mg/1, utána 1 mg/1 alatti.
A 2,6-dialkil-N-(alkoxi-metil)-klór-acetanilidek előállításának döntő lépése az N-metilén-vegyület, az ún. azometin megfelelő minőségű és hozamú előállítása. Az azometin minősége határozza meg ugyanis a szintézis további reakcióinak lefutását. A jó minőségű azometin és ezzel együtt a jó minőségű végtermék előállításának egyik feltétele, hogy a két reaktáns, a
2,6-dialkil-anilin és a formaldehid a következő szinté2
HU 209 614 A zislépéseknél már ne legyen jelen a reakcióelegyben. Ennek a feltételnek az ipari megvalósítása nem egyszerű feladat. Ahhoz, hogy a folyamat teljesen végbemenjen, az egyik komponenst feleslegben kell alkalmazni, majd a felesleget a reakció végén lehetőleg el kell távolítani. A formaldehidforrásként vizes formalinoldatot alkalmazó eljárásoknál is és a vízmentes formaldehidet alkalmazó eljárásoknál is általában a formaldehid van feleslegben, amit azután el kell távolítani. A reaktánsmaradékok teljes eltávolítása csupán egyik feltétele a jó minőségű azometin előállításának. A reakció során ugyanis különféle oxidációs-polimerizációs mellékreakciók játszódnak le, melyek termékei még erőteljesebben befolyásolják az azometin minőségét, mint a visszamaradt reaktánsok. Ezek eltávolítására nem vált ismertté semmilyen módszer, így elkerülésük csupán azáltal lehetséges, ha olyan reakciókörülményeket alakítunk ki, melyek között keletkezésük visszaszorul.
A találmány szerinti eljárás kidolgozása során felismertük, hogy ha 2,6-dialkil-anilint és vízmentes formaldehidet reagáltatunk esetleg alifás alkohol, alkil-amin és zsírsav és/vagy zsírsav-só katalizátor együttes jelenlétében apoláros oldószeres közegben oly módon, hogy a folyamat közben a reakcióelegybe folytonosan inért gázt buborékoltatunk, akkor a kapott azometin olyan minőségben és hozammal keletkezik, hogy lehetővé válik jó minőségű és hozamú végtermék ipari méretű előállítása. Felismertük továbbá azt is, hogy ha az előállított N-metilén vegyületet klór-acetil-kloridba adagoljuk és a kapott klóracetilezett terméket a találmány szerint reagáltatjuk és feldolgozzuk, akkor az ismert eljárásokhoz képest tisztább termék nyerhető, nagyobb hozammal, lényegesen kevesebb szennyvíz keletkezése mellett és a szennyvíz is lényegesen kevesebb klór-acetanilidet tartalmaz. Felismerésünk azért is meglepő, mert úgy vélték, hogy az azometin képzésénél feleslegben alkalmazott formaldehid reagálatlanul maradt részének eltávolítása iparilag sem desztillálással, sem vákuumdesztillálással nem kivitelezhető.
A 177 876 lajstromszámú magyar szabadalmi leírásban például paraformaldehid alkalmazásának esetére az alábbiakat állapítják meg: „A formaldehid szublimációs hajlama miatt még desztillációs, illetve vákuumdesztillációs tisztítás után is a Schiff-bázisban, illetve az előállított végtermékben a formaldehid szennyezés megjelenik... A paraformaldehid esetén is a sztöchiometrikushoz képest felesleg alkalmazása szükséges az egyensúlyi reakció véghezvitelére, a felesleg eltávolítása pedig gyakorlatilag nem valósítható meg a formaldehid szublimációs jellege miatt.” (Schiff bázison az N-metilén vegyület, az azometin értendő.)
Ezzel szemben a találmány szerinti azometin képzésnél az inért gáz buborékoltatással együtt alkalmazott desztillációs lépés lehetővé teszi azt, hogy a 2,6dialkil-anilin teljes mértékben elreagáljon, s ezzel egyidejűleg formaldehid se maradjon a kapott reakcióelegyben. E két feltétel egyidejű teljesülése lényeges az előállítandó azometin minősége szempontjából.
A kidesztilláló formaldehid-felesleget az anyagfelhasználás javítása érdekében elnyeletjük dialkil-anilinben, ami az azometinképzéshez felhasználható.
Az inért atmoszféra folyamatos biztosítása pedig visszaszorítja azokat az oxidációs-polimerizációs jellegű folyamatokat, amelyek szintén károsan befolyásolják az azometin, illetve a végtermék minőségét.
Nem ismert a szakirodalomban az éterképzést követő termékkinyerésnek a találmány szerinti eljárásban leírt módja sem.
Az ismert eljárásokban, például a 177 876 és a 196 587 lajstromszámú magyar szabadalmi leírásokban közölt mód ugyanis - éppen amiatt, mivel nem állt rendelkezésre megfelelő minőségű azometin - a kapott céltermékből vízzel ki kellett mosni egyrészt a reakcióban melléktermékként keletkező sósavat, másrészt a szennyezett azometin következtében nagy mennyiségben keletkező egyéb melléktermékeket. Ez a savas kémhatású mosóvíz a feleslegben alkalmazott alkohollal elegyedve egyrészt oldja, másrészt bontja magát a végterméket, így csökkenti a hozamot és új szennyeződéseket okoz, másrészt nagy mennyiségű szennyvíz képződésével jár, melynek kezelése költséges. A szigorú környezetvédelmi előírások miatt ugyanis a szennyvízbe kerülő végterméket el kell távolítani. (A 2-metil6-etil-származék, az acetoklór esetében például a környezetbe távozó szennyvíz maximum 0,7 mg/1 koncentrációban tartalmazhat acetoklórt.)
A találmány szerinti eljárásnál az azometin olyan tisztaságban keletkezik, hogy a minimális mennyiségű melléktermék következtében nincs szükség savas vizes mosásra, a megfelelő minőségű végtermék enélkül is előállítható. A végtermék kinyerése során a keletkező sósavat bázissal közömbösítjük megakadályozva, hogy a sósav elbontsa a klór-acetanilid végterméket, majd a feleslegben alkalmazott alkoholt kidesztilláljuk a rendszerből. Az alkohol és a végtermék forráspontjában meglévő jelentős - 100 °C feletti - különbség miatt az alkohol nem visz magával végterméket, így anyagveszteség nem lép fel. Mivel a semlegesítéskor kapott só semleges kémhatású telített vizes oldat formájában van jelen a szerves fázis mellett, nem okozza a végtermék bomlását és nem is oldja azt, sőt, kisózó hatásánál fogva a szerves anyagot a szerves fázisba szorítja ki. Ennek következtében a szennyvíz a korábbi eljárásokéhoz képest kevesebb szerves anyagot tartalmaz, így az esetlegesen szükséges tisztítási lépések könnyebben kivitelezhetők.
A felsorolt felismerések együttes hatásának tulajdonítható, hogy a végtermék jobb minőséggel és hozammal állítható elő ipari méretekben, jelentősen kevesebb, gyakorlatilag szerves anyagtól mentes szennyvíz keletkezése mellett.
A találmány szerinti eljárást a következő példákkal szemléltetjük:
I. példa
2-metil-6-N-etil-(etoxi-metil)-klór-acetanilid (acetoklór) előállítása
3000 literes zománcozott (Lampart) autoklávba bemérünk 1350 kg 2-metil-6-etil-anilint, 700 kg xilolt, 2,5 kg trietil-amint, 4 kg metanolt, 10 kg cink3
HU 209 614 A sztearátot és 540 kg paraformaldehidet, majd megindítjuk a berendezés fűtését és addig kevertetjük 70 °C-on a reakcióelegyet, amíg a paraformaldehid oldódik. Ezután 10 kPa nyomást hozunk létre az autoklávban, a fűtést tovább folytatjuk, s a reakció közben képződött vizet 95 °C-on kidesztilláljuk a rendszerből. A párlatképződés megszűntével 95 ’C-on 350 kg xilolt adagolunk be, majd 7 m3/ó sebességgel nitrogént vezetünk a reakcióelegybe a megadott 10 kPa nyomáson tartva a rendszert. Eközben a reaktor hőmérsékletét 100 ’C-ra emeljük, s ezen a hőfokon kevertetünk 3 óra hosszat, miközben folyamatosan nitrogént vezetünk be, és a közben képződött vizet kidesztilláljuk. A vízzel együtt kidesztillál a feleslegben alkalmazott formaldehid, a xilol és a képződött „azometin” köztitermék egy része.
A 3 óra eltelte után kapott xilolos azometin oldathoz 204 kg xilolt adunk, majd szobahőfokra visszahűtjük a rendszert. A párlatként kapott két fázisból a formaldehides vizes fázist félretesszük, a benne lévő formaldehid más célokra felhasználható. Az 584 kg, 8 t% azometint tartalmazó xilolos fázist 10 kPa nyomáson desztillálással betöményítjük, s a kapott 66,3 kg 65 1%os azometinoldatot hozzáadjuk az előzőek szerint nyert azometinoldathoz, így összességében 2167 kg 65 t%os azometinoldatot kapunk. A xilolos fázis betöményítése során nyert 517,7 kg xilolos párlatot pedig regenerálás után ismételten felhasználjuk.
A folyamat során kapott azometinoldatot 60-70 ’Con 1193 kg klóracetil-kloridhoz adagoljuk, majd az adagolás után kapott terméket 30 ’C-on 6 órán át 3091 kg vízmentes etanolban éteresítjük. Az éterezés befejezése után a reakcióelegyben a képződött sósavat pH 4-ig 40 t%-os nátrium-hidroxid-oldattal, majd pH
7-ig 10 t%-os nátrium-karbonát-oldattal semlegesítjük 20-25 ’C-on. A semlegesítést követően az acetoklóros oldatból az éterképzéshez feleslegben beadott etanolt atmoszferikus körülmények között kidesztilláljuk, aminek során 3800 kg 69 t% etanolt, 15 t% xilolt és 15 t% vizet tartalmazó párlatot nyerünk, melyet regenerálás után ismételten felhasználunk. Az etanol kidesztillálása után a desztillációs maradékhoz 1600 kg vizet adunk a szuszpenzióban lévő konyhasó feloldása céljából, majd a kapott 2410 kg, 30 mg/1 acetoklórt tartalmazó közel telített vizes konyhasóoldatot elválasztjuk a xilolos acetoklór oldattól. A xilolos acetoklóroldathoz 20 kg vízmentes nátrium-karbonát-oldatot adunk, majd 10 kPa nyomáson vízgőzzel 100 ’C-on oldószermentesítjük. Az oldószermentesítés után 2690 kg 95,5 t%-os acetoklórt kapunk.
A hozam 95,3%-os.
2. példa
Az 1. példa szerint járunk el azzal az eltéréssel, hogy az azometinképzésnél a párlattal együtt kidesztilláló formaldehid-felesleget elnyeletjük 1350 kg, 40-70 ’C-on tartott 2-metil-6-etil-anilinben. A folyamat végén 1530 kg köztiterméket kapunk, amit a következő adaghoz használunk fel tiszta 2-metil-6-etilanilin helyett.
3. példa
2-metil-6-etil-N-(metoxi-metil)-klór-acetarulid előállítása
Az 1. példa szerint járunk el, de az éterképzéshez etanol helyett 2150 kg vízmentes metanolt alkalmazunk. Az alkohol ledesztillálásánál 2994 kg, 69% metanolt, 15 t% xilolt és 15 t% vizet tartalmazó párlatot kapunk.
A folyamat végén 2550 kg 95,5 t%-os 2-metil-6etil-N-(metoxi-metil)-klór-acetanilidet kapunk. Hozam: 95,3%.
4. példa
2-metil-6-etil-N-(izopropoxi-metil)-klór-acetanilid (propizoklór) előállítása
Az 1. példa szerint járunk el, de az éterképzéshez 4032 kg vízmentes izopropil-alkoholt alkalmazunk. Az alkohol ledesztillálásánál 4600 kg, 69 t% izopropil-alkoholt, 15 t% xilolt és 15 t% vizet tartalmazó párlatot kapunk.
A folyamat végén 2820 kg 95,5 t%-os 2-metil-6etil-N-(izopropoxi-metil)-klór-acetanilidet kapunk. Hozam: 95,2%.
5. példa
2,6-dietil-N-(butoxi-metil)-któr-acetanilid (butaklór) előállítása
Az 1. példában leírt készülékbe bemérünk 700 kg xilolt, 1492 kg 2,6-dietil-anilint, 2,5 kg trietil-amint, 4 kg metanolt, 10 kg cink-sztearátot és 540 kg paraformaldehidet. A készülék tartalmát 70 ’C-on addig kevertetjük, amíg a paraformaldehid fel nem oldódik. Ezután a hőmérsékletet 10 kPa nyomáson 95 ’C-ra emeljük és a képződött vizet kidesztilláljuk. A reakcióelegyhez 95 ’C-on 350 kg xilolt adunk és 10 kPa nyomáson 7 m3/ó sebességgel nitrogént vezetünk bele. Ezután 3 óra hosszat 100 ’C-on kevertetjük, miközben a képződött víz kidesztillálásával az azometinképzési reakciót teljessé tesszük. A vízzel együtt kidesztillál a feleslegben alkalmazott formaldehid, valamint a xilol és az azometin egy része is.
A 3 óra eltelte után az azometinoldathoz 204 kg xilolt adunk, visszahűtjük szobahőfokra, a kapott két fázist szétválasztjuk. A formaldehides vizes fázist más célokra hasznosítjuk, míg a 639 kg, 8 t% azometint tartalmazó xilolos fázist 10 kPa nyomáson desztillálással betöményítjük és az így kapott 73 kg 65 t%-os azometinoldatot hozzáadjuk az előzőek szerint kapott azometinoldathoz, így összesen 2373 kg 65 t%-os azometinoldatot kapunk. A xilolos fázis betöményítése során kapott 566 kg xilolos párlatot regenerálás után ismételten felhasználjuk.
Az azometinoldatot 60-70 ’C-on 1193 kg klór-acetil-kloridhoz adagoljuk, az így nyert terméket pedig 30 ’C-on 6 órán át 4980 kg vízmentes butil-alkohollal éteresítjük. Az alkoholízis befejzése után a reakcióelegyben a képződött sósavat pH 4-ig 40 t%-os nátrium-hidroxid oldattal, majd pH 7-ig 10 t%-os nátriumkarbonát oldattal semlegesítjük 20-25 ’C-on. A semlegesítést követően az acetoklóros oldatból atmoszferikus nyomáson kidesztilláljuk az éterképzéshez feles4
HU 209 614 A legben használt butil-alkoholt, aminek során 6123 kg, 69 t% butil-alkoholt, 17 t% xilolt és 13 t% vizet tartalmazó párlatot kapunk, melyet regenerálás után ismételten felhasználunk.
A butil-alkohol kidesztillálása után a desztillálási maradékhoz 1600 kg vizet adunk a szuszpenzióban lévő konyhasó feloldása céljából, majd a kapott 2410 kg, közel telített vizes konyhasó oldatot elválasztjuk a xilolos butaklóroldattól. A xilolos butaklóroldathoz 20 kg vízmentes nátrium-karbonátot adunk, majd 10 kPa nyomáson vízgőzzel 100 °C-on oldószermentesítjük.
Az oldószermentesítés után 3108 kg 95,5 t%-os butaklórt kapunk.
Hozam: 95,3%.
6. példa
Az 1. példában kapott 2410 kg, kb. 25 t% NaCl-t, 2 t% etanolt és 30 mg/1 acetoklórt tartalmazó szennyvízhez 25 kg 35 t%-os sósavat adunk, majd atmoszferikus nyomáson 100 °C fejhőmérsékletig kidesztilláljuk az etanolt. A desztillációs maradékot visszafolyató hütő alatt 4 óra hosszat kevertetjük a szennyvíz acetoklórtartalmának elbontása céljából, majd szobahőfokra hűtjük. A kapott szennyvíz acetoklór-tartama 1 mg/1 alatti.
7. példa
Az 1. példa szerint 2410 kg 25 t% NaCl-t, 2 t% etanolt és 30 mg/1 acetoklórt tartalmazó szennyvízből 100 °C fejhőmérsékletig atmoszferikusán kidesztilláljuk az etanolt. A desztillációs maradékhoz 100 kg 40 t%-os NaOH oldatot adunk, majd 140 °C-on, a rendszerben e hőfokon kialakuló nyomáson 4 óra hosszat kevertetjük a klórtartalmú vegyületek elbontása céljából. A folyamat végén a kezelt szennyvizet biológiai tisztítóba visszük.
8. példa
Az 1. példában kapott 2410 kg 25 t% NaCl-t, 2 t% etanolt és 30 mg/1 acetoklórt tartalmazó szennyvízből 100 °C fej hőmérsékletig atmoszferikusán kidesztilláljuk az etanolt. A desztillációs maradékhoz 100 kg 40%-os NaOH oldatot adunk, majd 140 °C-on, a rendszerben e hőfokon kialakuló nyomáson 4 óra hosszat kevertetjük a klórtartalmú vegyületek elbontása céljából. A folyamat végén a kezelt szennyvizet biológiai tisztítóba visszük.
9. példa (összehasonlító)
A 177 876 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás 1. példáját ismételjük meg.
Az éterképzés végbemenetele után a reakcióelegyhez 600 kg vizet adtunk és a szétváló fázisokat elválasztottuk. 786 kg vizes fázist kaptunk, amely 18,7 t% etanolt, 4,2 t% sósavat és 900 mg/1 acetoklórt tartalmazott. A felső, szerves fázist 1000 kg vízzel savmentesre mostuk, majd a fázisokat szétválasztottuk. 1024 kg 2 t% etanolt, 0,01 t% sósavat és 200 mg/1 acetoklórt tartalmazó szennyvizet kapunk, amelynek ártalmatlanítása nem ismert.

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    Eljárás (I) általános képletű - a képletben Rb R2 és R3 jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport - vegyületek előállítására apoláros oldószerben oldott 2,6-di(l—4 szénatomos alkilj-anilin és formaldehid katalizátor jelenlétében végzett reakciójával, a képződő víz és az esetleges formaldehid-felesleg kidesztillálásával, majd a kapott azometin-származékok apoláros oldószeres közegben klór-acetil-kloriddal végzett reagáltatása és az így nyert termék 1-4 szénatomos alkanol feleslegével végzett éteresítése útján, azzal jellemezve, hogy az anilinszármazék oldatát vízmentes formaldehiddel inért atmoszférában reagáltatjuk, miközben a reakcióban képződő vizet és az esetleges formaldehid-felesleget inért gáznak, előnyösen nitrogénnek a reakcióelegybe történő folyamatos bevezetése mellett desztilláljuk ki, majd a reakcióban kapott azometin-származék és klór-acetil-klorid ismert módon történő reagáltatásával nyert termék ismert módon végzett éteresítése reakcióelegyének pH-ját egy bázissal 7-re állítjuk, az alkoholfelesleget desztillálással eltávolítjuk, a desztillációs maradékhoz vizet adunk, a kapott telített sóoldatot a szerves fázistól elválasztjuk és adott esetben feldolgozzuk, a szerves fázisban levő 2,6-di( 1-4 szénatomos alkil)-N-( 1—4 szénatomos alkoxi-metil)-klór-acetanilidet desztillálással oldószermentesítjük.
HU9201152A 1992-04-06 1992-04-06 Process for producing 2,6-dialkyl-n-(alkoximethyl)-chloro-acetanilide derivatives HU209614B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9201152A HU209614B (en) 1992-04-06 1992-04-06 Process for producing 2,6-dialkyl-n-(alkoximethyl)-chloro-acetanilide derivatives

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9201152A HU209614B (en) 1992-04-06 1992-04-06 Process for producing 2,6-dialkyl-n-(alkoximethyl)-chloro-acetanilide derivatives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9201152D0 HU9201152D0 (en) 1992-07-28
HU209614B true HU209614B (en) 1995-07-28

Family

ID=10981688

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9201152A HU209614B (en) 1992-04-06 1992-04-06 Process for producing 2,6-dialkyl-n-(alkoximethyl)-chloro-acetanilide derivatives

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU209614B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9201152D0 (en) 1992-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2282624C2 (ru) Получение соединений оксирана
CA2507071A1 (en) Process for the purification of crude propylene oxide by extractive distillation
AU2002216112A1 (en) Preparation of oxirane compounds
HU211452B (en) Process for the preparation of 0-substituted hydroxil ammonium salts
JPH0357888B2 (hu)
JPH07145122A (ja) N−アルキル−α,β−不飽和カルボン酸アミドの製造方法
HU209614B (en) Process for producing 2,6-dialkyl-n-(alkoximethyl)-chloro-acetanilide derivatives
AU2003244447B2 (en) Process for preparing alkylaryl hydroperoxide containing product
JP3422331B2 (ja) N,n−ジ置換エチレンジアミンの製造方法
JPH05271143A (ja) シクロヘキサノンの製造方法
JPH0625090A (ja) ネオペンチルグリコールヒドロキシピバレートの製造方法
JP3319020B2 (ja) N−(α−ヒドロキシエチル)ホルムアミド及びN−(α−アルコキシエチル)ホルムアミドの製造方法
GB1581394A (en) Manufacture of dialkyl-ketals
EP0177393A1 (fr) Procédé de préparation de perfluoroalcanols
EP0581613A1 (en) Process for preparing N,O-dialkylhydroxycarbamic acid esters
US6201135B1 (en) Method for separating contaminants from 3-(2′-Acetoxy-Ethyl-Dihydro-2(3H)-Furanone
JP4024882B2 (ja) ターシャリーブチルヒドラジン・ハロゲン化水素酸塩の製造方法
JP2649555B2 (ja) 2−n−ブチル−2−エチル−1,3−プロパンジオールの製造方法
JPH1059892A (ja) α,β−不飽和アルデヒドの製造方法
JPH0136461B2 (hu)
JPS5819665B2 (ja) サクシニルコハクサンジエステルノ セイゾウホウ
JP3061494B2 (ja) グリシジルアリールスルホナート類の製造方法
US6500978B2 (en) Process for producing cyclopropanecarbonitrile
KR0183512B1 (ko) 1-히드록시 이소프로필 페닐 케톤의 제조방법
JPH06100515A (ja) N−(α−アルコキシエチル)−カルボン酸アミドの製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: NITROKEMIA VEGYIPARI RT., HU

HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: NITROKEMIA 2000 IPARI ES VAGYONKEZELOE RT., HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee