HRP20100090A2 - Novo pakiranje za tekuće proizvode - Google Patents

Novo pakiranje za tekuće proizvode Download PDF

Info

Publication number
HRP20100090A2
HRP20100090A2 HR20100090A HRP20100090A HRP20100090A2 HR P20100090 A2 HRP20100090 A2 HR P20100090A2 HR 20100090 A HR20100090 A HR 20100090A HR P20100090 A HRP20100090 A HR P20100090A HR P20100090 A2 HRP20100090 A2 HR P20100090A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
packaging
yeast
product containing
hours
liquid product
Prior art date
Application number
HR20100090A
Other languages
English (en)
Inventor
Bryckaert Emilie
Chassard Jean-Pierre
Lotz Thomas
Rebufello Daniel
Original Assignee
Lesaffre Et Compagnie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lesaffre Et Compagnie filed Critical Lesaffre Et Compagnie
Publication of HRP20100090A2 publication Critical patent/HRP20100090A2/hr
Publication of HRP20100090B1 publication Critical patent/HRP20100090B1/hr

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D85/00Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials
    • B65D85/70Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials for materials not otherwise provided for
    • B65D85/72Containers, packaging elements or packages, specially adapted for particular articles or materials for materials not otherwise provided for for edible or potable liquids, semiliquids, or plastic or pasty materials

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Packging For Living Organisms, Food Or Medicinal Products That Are Sensitive To Environmental Conditiond (AREA)

Abstract

Predmetni izum se odnosi na pakiranje za tekući proizvod koji sadržava kvasac, koje pakiranje obuhvaća najmanje jedan propusni materijal, koji ima površinu izmjenjivanja S, koja je takva da je omjer S/M najmanje 1,2, pri čemu je S izražen u cm2, a M je masa tekućeg materijala izražena u gramima, koji materijal ima koeficijent permeabilnosti CP za O2 koji se nalazi između 200 i 9.000 cm3/m2 • 24 sata • bar i/ili koeficijent permeabilnosti CP za CO2 koji se nalazi između 800 i 45.000 cm3/m2 • 24 sata • bar. Ovaj izum se također odnosi na upotrebu takvog pakiranja za tekući proizvod koje sadržava kvasac. Ovaj izum se nadalje odnosi na postupak čuvanja i upotrebe tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac.

Description

Područje izuma
Predmetni izum se odnosi na područje ambalaže i čuvanja tekućih proizvoda koji su namijenjeni prehrani, a još posebnije se odnosi na ambalažu koja održava uvjete pakiranja tekućih proizvoda koji sadržavaju kvasac.
Stanje tehnike
Kvasac u vodenoj suspenziji je proizvod koji je naročito osjetljiv na uvjete svojeg čuvanja, naročito na uvjete svoje okoline (temperatura, pH, sadržaj CO2/O2…), i naročito je osjetljiv na izloženost onečišćenjima. To je također proizvod koji održava uvjete koji se traže, dakle uvjete održavanja higijene koja u isto vrijeme omogućava održavanje mikrobiološke kvalitete, svojih karakteristika, naročito s obzirom na mogućnost fermentiranja i svojih organoleptičkih svojstava.
Osim toga, čuvanje kvasca u suspenziji u neprikladnim uvjetima i mijenjanje uvjeta njegovog čuvanja imaju za posljedicu nivo njegovog metabolizma. Dakle, povećanje metabolizma fermentiranja i/ili disanja uzrokuje:
− povećanu proizvodnju CO2 sa smanjenjem pH kroz proizvodnju karbonata
− povećanje potrošnje šećera iz rezerve kroz smanjenje sadržaja trehaloze što dovodi do smanjenja trajnosti kod čuvanja
− povećanu proizvodnju etanola.
To može dakle rezultirati gubitkom mikrobiološke kvalitete i svojstava, naročito gubitkom moći fermentiranja i degradacijom svojih organoleptičkih svojstava.
Njegova aktivnost i njegova reaktivnost, ako se one osiguravaju svojim dobrim karakteristikama za vrijeme korištenja, predstavljaju specifičnu štetu za očuvanje nekog proizvoda. Za svoje dobro čuvanje, praktički je dakle poželjno održavanje kvasca u vodenoj suspenziji na niskoj temperaturi, reda veličine od 4 ºC i predvidjeti specifična sredstva za otplinjavanje, naročito za oslobađanje plina koji proizvodi kvasac, naročito CO2. Otvori za vođenje zraka su tako bili opisani kao specifično sredstvo za otplinjavanje u patentu podnositelja ovog zahtjeva EP 792930 B1 i u zahtjevu za patent WO 0448253 A1 i WO 0202428 A1. Također je poželjno ograničiti izmjene plinova (kisika iz zraka okolnog prostora), naročito radi ograničavanja stvaranja zagađenja.
Ovi zahtjevi za očuvanja su također nespojivi sa zahtjevima tržišta široke potrošnje gdje čin kupnje od strane potrošača dovodi često do prekida rashladnog lanca i gdje se često manipulira uvjetima trešnje. I, postojanje oduška, koji je nužno iznad nivoa tekućine, naročito otežava manipulacije u širokoj potrošnji.
To je razlog zbog kojega takav proizvod do danas nije komercijaliziran osim kod profesionalnih pekarnica.
Podnositelj zahtjeva je već opisao u jednom od svojih prethodnih zahtjeva za patent WO 04048253 A1 da svježi kvasac u vodenoj suspenziji može biti čuvan u nekoj vreći koja ima volumen od 1 do 100 litara, koja se drži u rashladnoj komori na temperaturi od -2 do 12 ºC. Premda ovo pakiranje znači važan tehnološki napredak podnositelj zahtjeva za patent konstatira da to rješenje ne zadovoljava u potpunosti, naročito u slučaju kvasaca kod posebno aktivnog metabolizma i/ili kod temperatura čuvanja koje su iznad 5 ºC i/ili kod trešnje pakiranja. Ovo traži također često u praksi postavljanje dodatnog oduška. Dugo čuvanje u trajanju od 6 do 8 tjedana se ne traži za ovu vrstu pakiranja u onoj mjeri i kojoj se ono odnosi na profesionalne pekarnice i gdje je krema od kvasca namijenjena da se brzoj potrošnji. Ovo pakiranje također nije predviđeno za korištenje u širokoj potrošnji, koje uključuje relativno dugo vrijeme čuvanja (tipično 8 tjedana) i u uvjetima čuvanja koji često uključuju prekid rashladnog lanca i česte šokove pakiranja.
U zahtjevu za patent WO 0202428 A1 bilo je opisano u literaturi pakiranje koje sadržava otvor za otplinjavanje čiji volumen je između 0,1 i 100 litara. Predmet pakiranja tog zahtjeva pokazuje iste poteškoće kao što su one iz prethodnog dokumenta. Niti ovdje takvo pakiranje ne čini rješenje koje odgovara na zahtjeve tržišta široke potrošnje.
Rješenja pakiranja su doista bila opisana za ambalažu za prehrambene proizvode, takvih kao što je voće, povrće i sirevi, no čuvanje ovih proizvoda ne zahtjeva pakiranje koje otplinjava CO2 i/ili ograničava dovođenje kisika, izolirajući proizvod koji ima oblik tekućine od svoje okoline. Voda koja se proizvede za vrijeme čuvanja nekih od tih proizvoda čini, suprotno tome, proizvod koji nije poželjan i želi je se osloboditi i odstraniti van iz takvog pakiranja. Također, ova pakiranja nisu prikladna za dobivanje tehničkog rješenja koje se može koristiti za pakiranje tekućih proizvoda koji sadržavaju kvasac.
Neka od rješenja su također bila opisana u literaturi za pakiranje pjenušavih pića, ali čuvanje ovih proizvoda nalaže, u ovom slučaju, nepropusno zatvaranje radi zadržavanja otopljenog plina, Također i takva pakiranja nisu prikladna za donošenje tehničkih rješenja koja se mogu koristiti za pakiranje tekućih proizvoda koji sadržavaju kvasac.
Teškoće koje su prethodno navedene predstavljaju kočnicu za korištenje kvasca u suspenziji. I, u sadašnje vrijeme, pojavljuju se kvasci u krutom obliku, koji se nazivaju prešani ili suhi kvasci za koje se ovi problemi pojavljuje na različit način i oni se nude potrošačima za široku potrošnju. Stoga, kada je uskladišten pod povoljnim uvjetima, kvasac u suspenziji predstavlja nesumnjive prednosti, naročito zbog jednostavnije upotrebe, zbog svojeg prethodnog doziranja kao i zbog svojih dobrih svojstava, što ga čini proizvodom koji je vrlo cijenjen od profesionalnih pekara. Isto tako, niti jedan proizvod tekućeg kvasca koji eventualno sadržava kvasac u suspenziji nije u današnje vrijeme komercijaliziran na tržištu za široku potrošnju i to zbog istih razloga. Ili, još jedanput ovdje, tekući proizvod koji sadržava kvasac koji je tekuć dopušta stoga lakšu upotrebu i dobivanje karakterističnog kruha s kvascem, to jest organoleptički dobitak koji je vrlo tražen kod potrošača (okus karakterističan po kiselkastom ili kiselom mirisu sredine kruha) zatim specifičnu teksturu kruha i produženo trajanje kod čuvanja. Makar je tržište strojeva za kruh za široku potrošnju u snažnom razvoju, potreba za proizvodima ovakve prilagođene vrste od strane potrošača je još uz to sve hitnija.
Dakle, postoji potreba za pakiranjem, naročito sa smanjenim volumenom, koje je prikladno za čuvanje i za održavanje kvalitete tekućih proizvoda koji sadržavaju kvasac. Ovo pakiranje je posebno potrebno za čuvanje tekućih proizvoda koji sadržavaju kvasac u području tržišta koje se naziva široka potrošnja, gdje je način kupovanja proizvoda od strane potrošača takav da se odvija čestim prekidima u rashladnom lancu, dapače izložen je termičkom šoku.
Kratak sadržaj izuma
Predmetni izum ima za cilj pakiranje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, koji sadržava najmanje jedan propusni materijal kod kojega je površina izmjenjivanja S takva da je odnos S/M od najmanje 1,2 gdje je S izražen u cm2 i M je masa tekućeg proizvoda koja je izražena u g i kod kojega je koeficijent permeabilnosti CP za O2 između 200 i 9.000 cm3/m2 • 24 sata • bar, i/ili koeficijent permeabilnosti za CO2 je između 800 i 45.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
Ovaj izum ima isto tako za cilj korištenje takvog pakiranja za čuvanje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac.
Ovaj izum se osim toga odnosi na postupak čuvanja i korištenja tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac koji obuhvaća sljedeće etape:
− pakiranje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac u pakiranje koje je u skladu s ovim izumom;
− čuvanje navedenog pakiranja tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, sve do njegove upotrebe na temperaturi čuvanja koja je jednaka 15 ºC ili manja od toga, poželjno da je manja od 10 ºC ili jednaka tome zatim
− proizvoljno izlaganje promjeni temperature koja može ići sve do 35 ºC za vrijeme trajanja koje može biti do 4 sata, zatim
− korištenje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac.
Detaljan opis načina ostvarenja
Takvo pakiranje dopušta, na iznenađujući način, očuvanje tekućih proizvoda koji sadržavaju kvasac uz napuhavanje koje je komercijalno vrlo prihvatljivim budući da nije uočljivo, to jest povećanje volumena ostaje manje od 50 % ili je jednako 50 %, od početnog volumena u uvjetima fleksibilnog pakiranja, štoviše bez bilo kakve vidljive deformacije ambalaže i do temperature čuvanja koja može ići sve do 15 ºC. Promjena tlaka u unutrašnjosti pakiranja može ići sve do povećanja, na primjer, od 50 mbar, štoviše i do 100 mbar, isto tako u uvjetima krutog pakiranja (tipa pladnja s poklopcem za mlijeko ili vrhnje koje je namijenjeno za kavu).
Unutar takvih uvjeta čuvanja, nadalje se omogućava nakon 8 tjedana:
− očuvanje mikrobiološke kvalitete uz gubitak biomase manje od 20 % gubitaka na suhoj tvari kvasca, poželjno manje od 17 % ili jednako tome, još poželjnije manje od 5 % naročito za tekući kvasac, i/ili
− gubitak ukupne mase manje od 20 %, poželjnije manje od 10 % i još poželjnije manje od 5 % po masi ili jednako tome, naročito za kremu od kvasca; i/ili
− ograničenje u kremi od kvasca praga razvoja kontaminanata koje je komercijalno prihvatljivo, naročito razvoja mliječnih bakterija, koliformnih i/ili ne pekarskih kvasaca, naročito za pekarsku kremu od kvasca; i/ili
− održavanje performansi, naročito u pogledu fermentacijske moći uz gubitak fermentacijske moći od 50 %, poželjno manje od 30 %, i još poželjnije manje od 20 % u usporedbi s početnom vrijednošću za normalno tijesto.
Na naročito interesantan način ove prednosti se ne mijenjaju kada je pakiranje podvrgnuto prekidu lanca hlađenja. Proizvoljno simulirani termički šok na 35 oC kroz 4 sata ne djeluje zamjetno na proizvod niti što se tiče mikrobiološke kvalitete, niti što se tiče performansi.
U takvim uvjetima konačno je omogućeno predložiti širokoj potrošnji proizvod s dodatnim prednostima s datumom ograničenja konzumacije koji je prilagođen distribucijskom lancu i koji može biti dugačak kao što je u slučaju supermarketa i hipermarketa. U prosjeku, pakiranje koje je u skladu s ovim izumom omogućuje ponudu uvjeta za očuvanje tekućih proizvoda koji sadržavaju kvasac do 6 tjedana ili štoviše do 8 tjedana, i to na povoljan način, naročito u uvjetima skladištenja proizvoda široke potrošnje, uz eventualno prekidanje rashladnog lanca.
U skladu s predmetnim izumom smatra se za tekući proizvod koji sadržava kvasac tekuća suspenzija, tipično vodena suspenzija koja sadržava kvasac. Radi se općenito o svježem kvascu ili o suhom kvascu koji je dostavljen u suspenziji. U skladu s jednom povoljnom varijantom predmetnog izuma, kvasac je svježi kvasac. Poželjno je da navedeni kvasac u svojem pakiranju sadržava najmanje 105 živih stanica (UFC) kvasca po gramu, poželjno najmanje 108 živih stanica (UFC) kvasca po gramu, i poželjno najmanje 109 živih stanica (UFC) kvasca po gramu.
Poželjno je da tekući proizvod koji sadržava kvasac ima sadržaj od najmanje 0,03 % po masi suhe tvari živih stanica kvasca, poželjnije najmanje 0,1 % i još poželjnije najmanje 5 % suhe tvari kvasca.
Uvjeti koji su u skladu s ovim izumom su naročito pogodni za čuvanje kvasaca koji se koriste za njihovu aktivnu fermentaciju. Tu se naročito radi o kvascima familije Saccharomycetaceae (klasifikacija Kvasaca prema taksonomskoj studiji, C.P. Kurtzman i C.W. Fell, 4. izdanje, Elsevier, 1998.). Izum uključuje tako uglavnom pekarski kvasac, ali može jednako tako uključivati enološke kvasce, kvasce destilata i/ili pivske kvasce na koje se mogu primijeniti problemi čuvanja u tekućem obliku.
Poželjno je da se enološki kvasci, kvasci destilata i/ili pivski kvasci odabiru između roda Saccharomyces, naročito S. bayanus, i S. cerevisiae i posebno vrste uvarum, calbergensis i cerevisiae, roda Kluyveromyces i posebno K. thermotolerans, roda Brettanomyces naročito B. bruxellensis, roda Torulaspora i posebno T. delbrueckii, sami ili u smjesi.
Poželjno je da je pekarski kvasac jedan kvasac odabran između Saccharomyces cerevisiae, Saccharomyces chevalierii i Saccharomyces boulardii.
Proizvod koji sadržava kvasac je tekući, to jest predstavlja manju viskoznost do 20.000 centipoaza, poželjno manju od 1.000 centipoaza ili jednaku tome, mjereno na temperaturi od 10 oC uz pomoć standardnog viskozimetra, kao na primjer viskozimetra J.P. Selecta ST2001 (L1 = igla pisača; brzina = 10 rpm do viskoznosti od 600 centipoaza, brzina = 1,5 rpm iznad 600 centipoaza) na uzorku od 500 ml.
Pekarska tijesta nisu tipično tekući proizvodi.
Poželjno je da tekući proizvodi koji sadržavaju kvasac imaju gustoće između 1,01 i 1,25 i poželjnije da su obuhvaćeni između 1,05 i 1,15.
Kod proizvoda tekućeg kvasca ističe se posebno, u skladu s predloženim izumom, krema od kvasca, poželjno pekarskog i tekućeg kvasca.
Kao krema od kvasca, naročito pekarskog, podrazumijeva se tekuća suspenziju, tipično jedna tekuća suspenzija živih stanica kvasca, prvenstveno pekarskog, tako da suspenzija prvenstveno sadržava suhu tvar od najmanje 12 % po masi i općenito sadržava između 12 i 50 % po masi (šira definicija za kremu od kvasca). Pekarska krema od kvasca prvenstveno odgovara normalnoj definiciji kreme od kvasca, to jest sadržaj suhe tvari je između 12 i 25 % po masi, i poželjnije između 15 i 22 % po masi. Međutim, ovaj izum također se može koristiti za pekarsku kremu od kvasca s većim udjelom suhe tvari, odnosno najmanje 25 % po masi, kao što je, na primjer, posebno, pekarska krema od kvasca visoke gustoće koja sadržava jedan ili više osmotskih agensa, na primjer, prehrambena sol i prehrambeni polihidroksi spojevi. Pekarska krema od kvasca visoke gustoće ove vrste, koja posebno može imati sadržaj suhe tvari od 25 do 48 % po masi, ili čak od 25 do 46 % po masi, je poznata i opisana, na primjer u WO 91/12315 i WO 03/048342.
Kao tekući kvasac, u skladu s ovim izumom, podrazumijeva se tekuća suspenzija, tipično vodena suspenzija, živih stanica kvasca, poželjno pekarskog kvasca, živih stanica mliječne bakterije i brašna. Poželjno je da tekući kvasac ima sadržaj suhe tvari koji se nalazi između 12 i 20 % po masi, i još poželjnije koji se nalazi između 15 i 17 % po masi.
Tekući krušni kvasci stabilni su za korištenje i pogodni za pakiranje u skladu s ovim izumom naročito oni koji su opisani u prethodnim patentima podnositelja ovog zahtjeva EP 0953288-B1 i WO 2004/080187-A1.
Na povoljan način je dobiven tekući kvasac upotrebom medija kulture koja sadržava najmanje neko brašno od nesladnih žitarica i vode, zasijavanje najmanje jednog pripravka tekućih heterofermentirajućih bakterija i najmanje jednog pripravka od kvasca, poželjno dodatnom upotrebom barem brašna od sladnih žitarica koje daju amilaze ili nekog ekvivalentnog izvora amilaze i/ili jedno zasijavanje pomoću pripravka homofermentiranih mliječnih bakterija. Za vrijeme svojeg pakiranja, razumije se da je poželjno najmanje 106 jedinica koje tvore kolonije (UFC) mliječnih bakterija po gramu i najmanje 104 jedinica koje tvore kolonije (UFC) kvasca po gramu, i još poželjnije najmanje 109 jedinica koje tvore kolonije (UFC) mliječnih bakterija po gramu, i najmanje 106 jedinica koje tvore kolonije (UFC) kvasca po gramu, i da se postigne konačni stabilni pH koji je sadržan između 4 i 4,3, i sadržaj suhe tvari između 13 i 20 % i za koju je poželjno da sadržava od 15 do 30 g/kg mliječne kiseline i 6 do 10 g/kg octene kiseline. Ovo ostvarenje je precizno opisano u EP 0953288. Podnositelj ovog zahtjeva je opisao u tom patentu da je poželjno da tekući kvasac bude očuvan između 0 i 4 ºC, kako bi se mogla održati kvaliteta i svojstva za vrijeme trajanja čuvanja od 6 do 8 tjedana. Pakiranje koje je u skladu s predmetnim izumom omogućava odsada čuvanje tekućeg kvasca na povišenoj temperaturi, a ta može ići sve do 15 ºC, poželjno je da je ona između 5 i 15 ºC, s dobrim održavanjem svoje mikrobiološke i organoleptičke kvalitete te svojih svojstava za vrijeme trajanja čuvanja od 6 do 8 tjedana.
Jedan drugi tekući krušni kvasac koji je spreman za upotrebu i naročito je povoljan, prema predmetnom izumu, sadržava medij kulture na bazi brašna koje ima najmanje neko brašno od žitarica i vodu, pri čemu je navedeni medij zasijan i fermentiran pomoću najmanje mliječnih bakterija homofermentirajuće biotransformirajuće mliječne kiseline koja je zasijana s najmanje jednim pripravkom kvasca, poželjno pekarskog kvasca. Tekući krušni kvasac koji je spreman za upotrebu, za koji je poželjno da isto tako sadržava najmanje neko brašno od sladnih žitarica, daje amilaze ili bilo koji ekvivalentan izvor amilaza. On također sadržava 108 jedinica koje tvore kolonije (UFC) mliječnih bakterija od kojih su 60 % homofermentirajuće i biotransformirajuće od mliječne kiseline po gramu, i također najmanje 106 živih stanica (UFC) kvasca po gramu i ima konačni stabilni pH koji je sadržan između 3,8 i 4,5, i sadržaj suhe tvari između 27 i 35 %, te sadržava najmanje 7 g octene kiseline, poželjno od 15 do 30 g/kg mliječne kiseline i od 7 do 10 g/kg octene kiseline. Ovo ostvarenje je precizno opisano u WO 2004/080187-A1.
Na povoljan način kvasci koji se koriste za ostvarenje klica su kvasci Saccharomyces chevalierii, a homofermentirajuće bakterije su one iz vrste Lactobacillus plantarum i/ili casei, heterofermentirajuća loza su one iz vrste Lactobacillus brevis.
U skladu s postupkom koji je naročito povoljan, tekući proizvod kvasca, poželjno svježega kvasca, naročito kreme od tekućeg kvasca i tekućih klica, se stabilizira dodavanjem jednog jestivog stabilizanta ili više jestivih stabilizanata. Ovi stabilizanti usporavaju ili sprečavaju taloženje stanica kvasca u suspenziji. Zahvaljujući njihovoj prisutnosti u suspenziji, tekući proizvod svježeg kvasca, poželjno kreme od kvasca ili tekućih klica, čuvaju mnogo dulje vrijeme svoju homogenost kada se čuvaju u uvjetima bez trešnje. Među različitim jestivim stabilizatorima koji su korisni za stabiliziranje kreme od kvasca, može se označiti guma, takva guma kao što je guma od ksantana i škrobovi koji su modificirani termički i/ili kemijski, takvi kao što su adipat diamidon acetila koja odgovara definiciji modificiranog diamidona E1422. Takve stabilizirane kreme od kvasca su, na primjer, opisane u EP-A-0 792 930.
Na povoljan način podrijetla kvasaca koji su sadržani u tekućem proizvodu imaju sposobnost fermentiranja na normalnom tijestu u opsegu između 70 i 190 ml kroz dva sata, poželjno u opsegu između 80 i 160 ml kroz dva sata i još poželjnije manje od 140 ml kroz 2 sata ili jednako tome. Sposobnost fermentiranja se mjeri u skladu s testom koji je opisan u stupcu 5 patenta US 5741695 i koji je ostvaren uz pomoć fermentometra Burrows et Harrison po shemi kratke izrade kruha koja se može rezimirati kao što slijedi:
Test A1 (svježi komprimirani kvasci testirani u normalnom tijestu):
U 20 grama brašna koje je inkubirano na temperaturi koja je odabrana za mjerenje, doda se količina komprimiranog kvasca koja odgovara 160 mg suhe tvari, pri čemu je taj kvasac rastvoren u 15 ml vode koja sadržava 27 g NaCl po litri i 4 g (NH4)SO2 po litri; miješa se pomoću lopatice kroz 40 sekundi i to na takav način da se dobije tijesto koje se stavi na posredno grijanje koje je regulirano na 30 ºC; nakon trinaest minuta od početka miješanja, posuda koja sadržava tijesto se hermetički zatvori; ukupna količina proizvedenog plina se mjeri nakon 60, zatim 120 minuta ili nakon više sati; ova količina se izrazi u ml kod 20 ºC i kod 760 mm stupca žive.
Za sve kvasce koji su sposobni da dadu u 120 minuta stvaranje plinova koje je jednako 150 ml CO2 ili više od toga, ograničena količina šećera koji mogu fermentirati i koji su uneseni samo brašnom; prema tome, test se modificira na sljedeći način: doda se težinska količina kvasca koja odgovara 106 mg suhe tvari kvasca, umjesto 160 mg, i očitana količina proizvedenog plina se pomnoži sa 1,5.
Test A5 (svježi komprimirani kvasci testirani u zašećerenom tijestu):
Pokus je identičan pokusu A1, ali se brašnu doda 4 g saharoze; ukupna količina proizvedenog plina se izmjeri nakon 60 minuta i nakon 120 minuta ili nakon više sati.
Na povoljan način, podrijetla kvasaca koji su sadržani u tekućem proizvodu ne uključuju podrijetla koja imaju vrlo jake fermentacijske moći na normalnom tijestu, to jest onih čija je fermentacijska moć veća od 190 ml kroz 2 sata kod 20 ºC.
Na povoljan način, podrijetla upotrijebljenih kvasaca su navedena podrijetla koja su prilagođena na prisutnost slabih organskih kiselina, naročito za postupak prilagodbe takvih kakvi su ovdje prije opisani. Podrijetla kvasca su bila umnogostručena u laboratoriju konvencionalnim postupcima s prilagodbom na prisutnost slabe organske kiseline (slabih organskih kiselina), kao što je prikazano u patentu US br. 4 318 991, s dodatkom od 0,1 g do 10 g karboksilnih alifatskih kiselina kratkog lanca, takvih kao što su karboksilne alifatske kiseline s 2, 3 ili 4 atoma ugljika i/ili njihovih soli po litri soka.
Podrijetla upotrijebljenih kvasaca mogu biti navedena podrijetla koje su osjetljiva na hladno za ostvarenje kreme od kvasca ili tekućeg kvasca, kao što je to bilo naročito opisano u patentu EP 00878996.
Smjese kvasca ili klica mogu također sadržavati aditive ili pomoćna sredstva koja imaju ulogu da poboljšaju izradu kruha i/ili ulogu da održe homogenost suspenzije. Ovi aditivi mogu biti oksidanti, kao što je askorbinska kiselina, reducenti, kao što je L-cistein, enzimatski preparati koji imaju jedan enzimatski aditiv ili više enzimatskih aditiva, kao što su pripravci amilaze, ksilanaze, lipaze i/ili fosfolipidaze, oksidaze, kao što je glukoza oksidaze. Ovi aditivi mogu također biti osmotski agens ili više osmotskih agensa, takvi kao što su, na primjer, jestivi polihidroksilni spojevi i jestive soli.
Količina tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac može varirati za toliko da se i dalje uvažavaju karakteristike pakiranja. Prema jednom načinu ostvarenja, ovo pakiranje sadržava više doza. Poželjno je da količina tekućeg proizvoda u pakiranju, koji proizvod sadržava kvasac, odgovara jednoj dozi proizvoda koja je potrebna za upotrebu pri realizaciji proizvoda kao što je izrada kruha, to jest količina koja je manja od 100 g ili je jednaka tome i još poželjnije da je između 20 i 80 g. Volumen tekućeg proizvoda može biti maji od 0,5 litre ili jednak tome. Poželjno je da je volumen proizvoda koji sadržava kvasac manji od 0,1 litre ili jednak tome, naročito da je manji 0.08 litri ili jednak tome. Poželjno je da je volumen pakiranja manji od 0,1 litre ili jednak tome.
Ovaj izum dakle osigurava pakiranje za tekući proizvod koji sadržava kvasac, poželjno svježi kvasac, koje pakiranje ima jedan propisni materijal kojemu je površina izmjene S takva da odnos S/M bude najmanje 1,2, poželjno 1,3 pri čemu je S izražen u cm2, a M je masa tekućeg proizvoda koja je izražena u gramima i pri čemu je koeficijent permeabilnosti CP za O2 sadržan između 200 i 9.000 cm3/m2 • 24 sata • bar, a koeficijent permeabilnosti CP za CO2 sadržan između 800 i 45.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
Poželjno je da je koeficijent permeabilnosti za O2 između 800 i 2.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
Poželjno je da je koeficijent permeabilnosti za CO2 između 2.400 i 8.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
Koeficijent permeabilnosti se također naziva i koeficijent transmisije nekog plina. On se mjeri u skladu s normom ISO 14105-2:2003.
Ovaj propusni materijal je općenito nepropustan za tekuću vodu, a poželjno je da je nepropustan i za vodenu paru. Također se mogu kombinirati materijali od kojih jedan ima svojstva propusnosti za O2/CO2 a drugi svojstva nepropusnosti za tekuću vodu i/ili vodenu paru.
U skladu s ovim izumom, odnos S/M označava odnos površine izmjenjivanja S materijala koji je izražen u cm2 prema masi tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac i koja masa je izražena u gramima. Dakle, mjera za površinu je načinjena izvan mjesta zavarivanja pakiranja. Izraz "površina izmjenjivanja" označava onu površinu koja je nasuprot tekućem proizvodu, direktno ili indirektno preko nekog međusloja od jednog ili od više drugih slojeva koji imaju veću propusnost. Površina izmjenjivanja može biti u kontaktu (direktnom ili indirektnom) s tekućim proizvodom, ali to nije nužno. Naročito treba postojati neko "nebo" ili prostor na vrhu u pakiranju koji bi trebao biti mekan ili krut. U vreći koja je načinjena od propusnog materijala, površina izmjenjivanja je načinjena uz pomoć svih unutarnjih površina vreće, isključujući zavarene spojeve, bez obzira na to da li je koeficijent ispune maksimalan ili nije maksimalan.
Materijali koji posjeduju koeficijent permeabilnosti mogu biti na unutarnjem nivou, u sendviču, ili na vanjskom nivou.
Poželjno je da odnos S/M ima vrijednost tim veću čim je koeficijent permeabilnosti za O2 i/ili za CO2 niži. Dakle, povoljno je da odnos S/M iznosi najmanje 1,3, poželjno 1,4, poželjnije najmanje 3, još poželjnije između 4 i 12, i još poželjnije između 4,5 i 10.
Ovo zapravo omogućava dobivanje obilje plina koji je prilagođen količini tekućeg proizvoda i raspoloživoj površini.
Povećani koeficijent permeabilnosti omogućava da se ima na raspolaganju mala površina, dakle mali odnos S/M. To se povoljno primjenjuje za kruta pakiranja, takve vrste kao što su posuda s poklopcem kod koje se kao poklopac podrazumijeva propusni film.
Nasuprot tome, ako je koeficijent permeabilnosti slabiji, površina izmjenjivanja će biti veća i odnos S/M će biti veći. Poželjno je da se ovo primjenjuje na meka pakiranja takve vrste kao što je vreća, kod kojih se za cijelu površinu filma koji čini pakiranje podrazumijeva da je propustan film.
U skladu s jednim načinom izvedbe, umnožak (S/M) × CP za O2 je sadržan između 4.000 i 20.000, poželjno između 5.000 i 10.000. U skladu s jednim drugim načinom izvedbe, umnožak (S/M) × CP za CO2 je sadržan između 15.000 i 80.000, poželjno između 20.000 i 40.000.
Osim toga, mijenja se propusnost i/ili odnos S/M kao funkcija vrste podrijetla kvasca koji se pakira, i kao funkcija sastava tekućeg kvasca i njegovih pripadajućih aktivnosti, kao i temperature skladištenja.
U skladu s ovim izumom, koeficijent permeabilnosti CP za O2 i za CO2 su definirani kao koeficijenti transmisije za kisik i za ugljični dioksid i izraženi su u cm3 po m2 kroz 24 sata i po baru (cm3/m2 • 24 sata • bar) i mjere se u skladu s normama ISO 15105-2:2003 aneks B, postupkom katarometričkog detektiranja na kromatografu u plinovitoj fazi s ventilom za preklapanje i sa snopom uzoraka. Prije toga se materijal kondicionira 48 sati na 23 ºC i u sadržaju vlage u plinu od 0 % HR. Mjerenje koeficijenta permeabilnosti se izvodi na temperaturi od 23 ºC, uz vlažnost u plinu od 0 % HR. Vanjsko lice materijala se podvrgne plinu za ispitivanje i mjerenja se izvode na 3 epruvete od 50 cm2. Plin za ispitivanje je sastavljen od mješavine 50 % kisika i 50 % ugljičnog dioksida. Kromatografska detekcija se izvodi uz pomoć detektora Porapak® Q s temperaturom detektora od 140 ºC, sa strujom u namotu od 200 mA nakon etaloniranja kromatografa s plinskim etalonima poznate koncentracije za kisik i ugljični dioksid.
Za bolju preciznost kod mjerenja koeficijenta male permeabilnosti CP za O2 (to jest manje od 5.000 cm3/m2 • 24 sata • bar), mjerenje je izvedeno u skladu s normama ISO 15105-2:2003 aneks A i ASTM D 3985-05 uz pomoć uređaja Systech 8.000. Prije mjerenja se materijal kondicionira 48 sati na 23 ºC i uz vlažnost u plinu od 0 % HR. Mjerenje koeficijenta permeabilnosti se vrši na temperaturi od 23 ºC, uz vlažnost u plinu od 0 % HR. Vanjsko lice materijala se podvrgne plinu za ispitivanje i mjerenja se izvode s 21 % kisika na 3 epruvete od 0,5 dm2. Vrijeme za stabilizaciju je 24 sata.
Ako je prag za detekciju aparata dostignut, moguće je smanjiti sadržaj O2 plina za probu i/ili površine koja se mjeri, tako da se stavi ponovo u uvjete detekcije. Dovoljno je dakle procijeniti rezultate dobivene smanjenjem primijenjenog sadržaja i/ili smanjenjem primijenjene površine.
Za mjerenje koeficijenta permeabilnosti samo CO2, također je moguće primijeniti postupak detekcije pomoću ionizacije plamena na kromatografu u plinovitoj fazi s preklopnim ventilom i sa snopom uzoraka , što je u skladu s normom ISO 15105-2:2003 aneks B.
Propusni materijal, koji čini u potpunosti ili samo jednim dijelom pakiranje koje je u skladu s ovim izumom, je onaj materijal koji općenito ima svojstva plinske difuzije. Općenito on ne uključuje materijale koji su traženi zbog svojih svojstava poroznosti i/ili mikroporoznosti, to jest oni koji se nazivaju poroznim ili mikroporoznim, jer oni imaju otvorene pore (otvore). Prema jednom povoljnom načinu ostvarenja, propusni materijal nije mikroporozan, naročito nije mikroporozni materijal koji ima ureze pora od 0,05 do 5 µm, naročito 0,1 do 2 µm, s gustoćom pora od 30 % ili više.
Podnositelj zahtjeva je otkrio, na naročito neočekivan način, da sljedeća pakiranja odgovaraju naročito za pakiranje tekućih proizvoda koji sadržavaju kvasac, poželjno svježi kvasac, i naročito kremu od tekućeg kvasca, naročito pekarskog kvasca:
− pakiranje koje obuhvaća najmanje materijal čija površina je takva da je odnos S/M najmanje 3 i čiji koeficijent permeabilnosti za O2 je sadržan između 800 i 4.000 cm3/m2 • 24 sata • bar. Poželjno je da je koeficijent permeabilnosti za CO2 sadržan između 3.000 i 15.000 cm3/m2 • 24 sata • bar. Na naročito povoljan način, takvo pakiranje odgovara naročito za pakiranje tekućeg kvasca koji ima klasičan sadržaj suhih tvari koje su sadržane u količini između 15 i 24 %.
− u skladu s jednim povoljnim načinom ostvarenja, pakiranje kao što je ovo ovdje gore sadržava najmanje jedan materijal čija površina je takva da je odnos S/M sadržan između 4 i 10 i čiji koeficijent permeabilnosti za O2 je sadržan između 800 i 2.000 cm3/m2 • 24 sata • bar, poželjno između 1.000 i 2.000 cm3/m2 • 24 sata • bar. Na naročito povoljan način, takvo pakiranje odgovara naročito za pakiranje tekućeg kvasca koji ima klasičan sadržaj suhih tvari, koje su sadržane u količini između 15 i 24 % po masi i takvo pakiranje dobiva prednosti time što ograničava mirise da eventualno prodiru na nepovoljan način za potrošača, i to takve mirise kao što su mirisi alkohola i nekih aromatskih mirisa, naročito mirisa sumpora i fenola, i takvo pakiranje omogućava bolje čuvanje što se tiče stabilnosti i olakšanja produženja roka suspenzije. Osim toga se s ovim pakiranjem smanjuje razvoj zagađivanja.
Ova gore pakiranja su prikladna za primjenu u obliku vreća, poželjno vreća koje sadržavaju manje od 100 g, naročito između 20 i 80 g tekućeg proizvoda koji sadržava svježi kvasac.
− pakiranje koje ima barem jedan materijal čija površina je takva da je odnos S/M najmanje 1,2, poželjno 1,3 i čiji koeficijent permeabilnosti za O2 je sadržan između 400 i 4.000 cm3/m2 • 24 sata • bar, poželjno između 400 i 1.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
− pakiranje koje ima barem jedan materijal čija površina je takva, da je odnos S/M najmanje 6 i čiji koeficijent permeabilnosti za O2 je sadržan između 1.000 i 8.000 cm3/m2 • 24 sata • bar, poželjno između 4.000 i 65.000 cm3/m2 • 24 sata • bar. Poželjno je da je koeficijent permeabilnosti za CO2 sadržan između 4.000 i 24.000 cm3/m2 • 24 sata • bar. Na naročito povoljan način, takvo pakiranje odgovara naročito za pakiranje tekućeg kvasca koji sadržava vrlo povećan udio suhe tvari, to jest najmanje 25 % po masi, naročito kremu od kvasca velike gustoće za navedene pekarne (sadržaj suhe tvari je između 25 do 46 % po masi) koja sadržava jedan osmotski agens ili više njih, takve agense kao što su, na primjer, spojevi jestivih polihidroksida i jestivih soli.
Ovo pakiranje koje je ovdje gore navedeno prilagođeno je za primjenu u obliku vreća, poželjno vreća koje sadržavaju najmanje 100 g, naročito između 200 i 1200 g tekućeg proizvoda koji sadržava svježi kvasac, još poželjnije oko 500 g.
Ova pakiranja, koja su predmet ovog izuma, pokazuju poboljšano čuvanje, naročito za vrijeme dugog prekida rashladnog lanca, reda veličine 2 sata do 8 sati.
U skladu s prvim načinom ostvarenja, pakiranje koje je u skladu s ovim izumom je u potpunosti mekano i/ili se ono može deformirati. To nesumnjivo predstavlja prednost predmetnog izuma, jer problem difuzije CO2 s rizikom deformacije, štoviše i pucanja pakiranja je maksimalno kod ovog oblika pakiranja. U stvari, mekanom pakiranju i/ili onom pakiranju koje se može deformirati nedostaje mogućnost samostalnog držanja, mijenja im se oblik za vrijeme manipuliranja i tekući proizvod koji sadržava kvasac se tako izlaže većoj kontaktnoj površini, što može na taj način naglo promijeniti svojstva difuzije pakiranja i uvjete čuvanja proizvoda. Vreća koja ima plosnat oblik nudi također veliku površinu izmjene s okolnom atmosferom, dakle i sa zrakom koji sadržava kisik, i povećava rizik za postizanje lošeg čuvanja. Pakiranje koje je u skladu s ovim izumom, po svojim koeficijentima permeabilnosti i po svojem odnosu S/M, omogućava dakle dobro čuvanje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, poželjno svježi kvasac.
Za pakiranje koje je u skladu s ovim izumom, poželjno je da ima oblik vreće.
Kada ima oblik vreće, pakiranje može imati geometrijski oblik koji je uglavnom pravokutan, kružni ili jajolik, pri čemu ima jedan gornji predio, jedan donji predio i barem jedan bočni predio.
Može se razumjeti, da u poželjnom obliku može biti najmanje jedan mjehur na bočnom predjelu i/ili jedan mjehur na donjem predjelu i/ili jedan mjehur na gornjem predjelu.
Materijal od kojega je načinjena vreća može biti identičan onome od kojega je načinjen mjehur ili može biti različit od njega.
Poželjno je da postojanje mjehura omogućava povećanje volumena vreće, koje povećanje se nalazi unutar 10 do 50 % u odnosu na volumen vreće bez mjehura.
Kao primjer koji je u skladu s ovim izumom, može se zamisliti vreća koja sadržava tekući proizvod, koji proizvod sadržava kvasac kojega ima otprilike 500 g, i pri čemu bi vreća imala dimenzije (bez predjela za zavarivanje) otprilike 15 cm × 23 cm. Ovaj izum dakle ima za cilj vreće koje imaju dimenzije (bez predjela za zavarivanje) 12 do 18 cm × 18 do 25 cm.
Kao još jedan primjer, može se zamisliti vreća za sadržaj koji ima približno 40 g tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac i čije dimenzije (bez predjela za zavarivanje) bi bile otprilike 7,5 cm × 12,5 cm. Ovaj izum dakle ima za cilj vreće koje imaju dimenzije (bez predjela za zavarivanje) 6 do 9 cm × 11 do 14 cm.
Prema jednom drugom načinom ostvarenja, pakiranje koje je u skladu s ovim izumom je kruto na jednom dijelu svoje površine koja je izložena kontaktu s tekućim proizvodom koji sadržava kvasac, poželjno svježi kvasac. Površina izmjenjivanja koja je definirana materijalom, može, na primjer, biti fiksirana na gornjem dijelu radi stvaranja mekanog poklopca, naročito poklopca za otvaranje. Ovaj način ostvarenja odgovara predstavljanju jedne jedinstvene doze ili pakiranja s mnogo doza kreme, na primjer, za oblikovanje posude s poklopcem. Ovo odgovara, na primjer, posudi koji ima cilindričan oblik s promjerom koji je manji od 5 do 15 cm i visinom od 2 do 5 cm.
Prema jednom povoljnom načinu izvedbe, pakiranje ima propusni materijal na svim površinama za izmjenjivanje. Prema jednoj varijanti ostvarenja, pakiranje, poželjno meko i/ili onakvo koje se može deformirati, načinjeno je od dva materijala ili od više materijala koji imaju različita svojstva i eventualno različite koeficijente permeabilnosti, to jest da površina za izmjenjivanje ima dva predjela ili više predjela koji imaju različite površine. Može se dakle definirati srednji koeficijent permeabilnosti kao srednja vrijednost koeficijenata permeabilnosti različitih predjela. Kao primjer za dvije površine S1 i S2, koje imaju dva koeficijenta CP1 i CP2, srednji koeficijent bi bio definiran kao (CP1S1 + CP2S2)/(S1 + S2).
Naročito je povoljno da se materijal odabere između vrsta sintetskih polimera, naročito između poliolefinskih i PET organskih filmova.
Među sintetskim polimerima, najprikladniji materijali su poliolefini, naročito polipropilen, poželjno koji je orijentiran, polietilen, za kojega je poželjno da nije obložen, PE male gustoće (LDPE), linearan ili nelinearan, PE velike gustoće (PEHD), linearan ili nelinearan, i polimeri odabrani između nekih gradacija poliestera PET i/ili male debljine.
Kao organski filmovi, podrazumijevaju se, u skladu s ovim izumom, naročito biorazgradivi polimeri. Mogu se navesti kao primjeri filmovi od celuloze, filmovi na bazi škroba, filmovi na bazi proteina, kojima je eventualno dodan agens za plastificiranje, i sintetski polimeri. Poželjno je da se ovi biorazgradivi materijali upotrebljavaju kao složeni materijali, povezani s nekim materijalom koji se koristi za pakiranje i koji daje nepropusnost za vodi i/ili za vodenu paru.
Koeficijent permeabilnosti može biti podešen kao funkcija svojstva korištenog polimera (ili smjese polimera ili više slojeva polimera, ako bi to bilo potrebno) i debljine filma polimera, pri čemu je difuzija funkcija debljine filma, parametara postupka (na primjer da li je primijenjena obrada koronom). Klasična debljina je sadržana između 5 i 100 µm, tipično oko 10 do 50 µm.
Povoljno je da je propusni materijal u obliku filma i/ili u obliku složenog materijala.
Pakiranje koje je u skladu s ovim izumom može imati tiskani dio na vanjskom licu i/ili na licu jednog unutarnjeg filma; koeficijent permeabilnosti se određuje za to pakiranje kada ono ima konačni oblik s tiskanim dijelom (pri tom se uzima u obzir ukupna površina i određuje se srednji koeficijent).
U skladu s jednom izvedbom kojoj se daje prednost, materijal je složen s drugim materijalima čije permeabilnosti za O2 i za CO2 bolje od onih koje ima materijal pri čemu je želja da se dobije dodatna kvaliteta za složeni materijal, takve kvaliteta kao što je, na primjer, samostalno držanje pakiranja, naročito njegova krutost, mogućnost njegove strojne izrade, njegovo prihvaćanje, njegove mogućnosti otvaranja i dobivanje podloge za tiskanje koja je bolje prilagođena, naročito za lak.
Ovaj materijal može biti stavljen na nivou bilo kojega sloja, to jest na nivou unutarnje površine u kontaktu s tekućim proizvodom koji sadržava kvasac, na nivou međusloja ili na nivou vanjskog sloja.
Ovaj materijal može biti pridružen drugim materijalima pomoću klasične tehnologije i to valjanjem, sastavljanjem, koekstruzijom, lijepljenjem na vruće, koji postupci su poznati osobi koja je stručna u ovom području.
Mogu se navesti kao povoljni primjeri podloga papiri, i to takvi papiri kao što je Kraft, drugi poliolefini, takvi kao što je polietilen, polipropilen ili porozni/mikroporozni materijali.
Naročito zanimljiv materijal, koji je u skladu s ovim izumom, je načinjen od složenog višeslojnog materijala OPP/papir Kraft/PE, pri čemu je materijal OPP materijal koji ima manji koeficijent permeabiliteta.
U skladu s jednim povoljnim načinom ostvarenja je pakiranje koje je snabdjeveno sa sredstvom kojim se ono može ponovno zatvoriti nakon upotrebe i produkt se može koristiti kasnije. Može se naročito predvidjeti ambalaža koja se može ponovno zatvoriti. U ovom slučaju poklopac ima ljepilo koje je osjetljivo na pritisak, koji poklopac se skine za vrijeme prvog korištenja trganjem duž trake zavarivanja. Ova vrsta ambalaže je poznata, na primjer, iz patenta WO-A-9719867 i iz zahtjeva za patent pod imenom Soplaril, koji navodi ovaj zahtjev. Ovo pakiranje može također biti snabdjeveno s kliznom trakom.
Poželjno je da pakiranje koje je u skladu s ovim izumom nema oduška.
Predmet ovog izuma je isto tako korištenje pakiranja, takvoga kao što je prethodno definiran, za čuvanje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, poželjno svježi kvasac. Jedno takvo pakiranje još posebnije koristi za temperature koje su manje od 15 ºC, poželjno za temperature koje su sadržane između 4 ºC i 15 ºC i ono omogućava dobro čuvanje kroz vrijeme od najmanje 4 tjedna, poželjno od najmanje 6 tjedana, i još poželjnije od 8 tjedana ili više.
U tim uvjetima čuvanja može se jedno takvo pakiranje, osim toga, koristiti i uz moguće varijacije temperature koje mogu ići do 35 ºC kroz vrijeme jednog razdoblja od maksimalno 8 sati, a poželjno je da idu kroz vrijeme od 4 sata i još poželjnije da mogu ići sve do 20 ºC kroz vrijeme maksimalnog razdoblja od 2 sata.
Predmet ovog izuma je postupak čuvanja i korištenja tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, poželjno svježi kvasac, i poželjno krušnog kvasca, koji postupak obuhvaća sljedeće etape:
− pakiranje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac u pakiranje koje je u skladu s ovim izumom, poželjno 5 dana ili manje nakon proizvodnje, zatim
− čuvanje navedenog pakiranja tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac sve do upotrebe na temperaturi čuvanja koja je manja od 15 ºC ili jednaka tome, poželjno manja od 10 ºC ili manja od toga, zatim
− proizvoljno izlaganje promjeni temperature koja može ići sve do 35 ºC za vrijeme trajanja koje može ići sve do 4 sata, poželjno koje može ići sve do 20 ºC kroz vrijeme maksimalnog razdoblja od 2 sata, zatim
− upotrebu tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac.
U skladu s jednim načinom ostvarenja navedenog postupka, koji postupak obuhvaća sljedeće etape:
− pakiranje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, poželjno svježi kvasac, poželjno 5 dana ili manje nakon njegove proizvodnje, zatim
− čuvanje navedenog pakiranja tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac za vrijeme njegovog transporta na temperaturi koja je sadržana između 0 i 15 ºC, poželjno oko 4 ºC, zatim
− čuvanje na temperaturi koja se nalazi između 0 i 15 ºC, poželjno između 8 i 10 ºC kroz vrijeme od najmanje 2 tjedna, poželjno od 4 do 8 tjedana, i još poželjnije od 4 do 6 tjedana od kada je pakiran proizvod koji sadržava kvasac, zatim
− proizvoljno izlaganje promjeni temperature koja može ići sve do 35 ºC za vrijeme trajanja koje može ići sve do 4 sata, poželjno koje može ići sve do 20 ºC kroz vrijeme maksimalnog razdoblja od 2 sata, zatim
− upotreba tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, poželjno najkasnije do 8 tjedana nakon pakiranja tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac.
Na povoljan način, nakon izlaganja promjeni temperature, one mogu ići sve do 35 ºC za vrijeme trajanja koje može ići sve do 4 sata, poželjno da temperature mogu ići sve do 20 ºC za vrijeme trajanja maksimalnog razdoblja od 2 sata, pri čemu je poželjno da se pakiranje tekućeg proizvoda koje sadržava kvasac, poželjno svježi kvasac, ponovno čuva sve do svoje upotrebe na temperaturi koja se nalazi između 0 i 15 ºC, poželjno između 6 i 10 ºC.
Tekući proizvod koji sadržava krušni kvasac koristi se za ostvarenje izrade kruha. On se može staviti direktno u brašno za proizvodnju kruha prema kratkoj shemi ili dugoj shemi za izradu kruha. On se također koristi za izradu pica, francuskog tipa kruha, bečkog tipa kruha i tako dalje.
Tekući proizvod koji sadržava enološki kvasac, kvasac za pivovare i/ili za destilerije, može se koristiti za zasijavanje medija fermentiranja i/ili za razmnožavanje kulture.
Ovaj izum također omogućava ostvarenja specifičnih spajanja. U stvari, potrošači cijene ako su proizvodi koji su na raspolaganju prethodno dozirani, radi olakšanja pripremanja kulinarskih pripravaka. Ovaj izum nudi dakle također i spajanje pakiranja koje je u skladu s ovim izumom s više drugih primjesa za kulinarske pripravke, naročito za poboljšanje izrade kruha, neke količine brašna i drugih prije doziranih sastojaka.
Primjeri koji su navedeni u daljnjem tekstu su navedeni radi ilustriranja ovog izuma i ne trebaju ni u kojem slučaju biti smatrani kao ograničenje za opseg ovog izuma.
PRIMJERI:
Pokus 1: Promatranje različitih pakiranja kreme od kvasca na 8 do 10 ºC za vrijeme od 8 tjedana
1. Materijal:
Konzerviranje u različitim vrstama pakiranja bilo je promatrano kroz 8 tjedana na fiksnoj temperaturi od 8 do 10 ºC.
Sva pakiranja kreme od kvasca imaju sljedeće karakteristike:
− mekana u obliku vreće dimenzija (8.5 cm do 0,8 cm, što odgovara smanjenju zbog zavarivanja) × (13 cm do 0,8 cm, što odgovara smanjenju zbog zavarivanja) × 2 lica što čini površinu izvan zavarenog dijela od 187.9 cm2
− odnos S/M = 4.7
− krema od pekarskog kvasca stabilizirana na 19 % MS dozirana na 40 g po vreći pakirana 4 dana nakon proizvodnje i konzervirana na 8 do 10 ºC za vrijeme 4 tjedna.
Po unutarnjem sloju u višeslojnim sklopovima prostire se sloj koji je izložen kontaktu s kremom od kvasca.
Sljedeća pakiranja su bila testirana:
− pakiranje 1 : troslojno složeno pakiranje koje ima jednu aluminijsku foliju nepropusnu u usporedbi s onima koje se koriste za pakiranje suhog kvasca za rezance;
− Pakiranje 2 : vreća koja je načinjena od polimernog materijala koji ima jedan odušak koji je veći od 0,1 Nlitre/sat/cm2 kod ΔP od 12 mbar;
− pakiranje 3 u skladu s ovim izumom : vreća načinjena od dvoslojnog složenog materijala koji se sastoji od jednog vanjskog sloja od papira Kraft 45 g/m2 koji je nalijepljen na jedan unutarnji sloj od polipropilena (PP cast) debljine 25 µm; koeficijent permeabilnosti za O2 od 380 cm3/m2 • 24 sata • bar;
− pakiranje 4 u skladu s ovim izumom : vreća načinjena iz materijala od polietilena PE debljine 40 µm; koeficijent permeabilnosti za O2 od 3.500 cm3/m2 • 24 sata • bar; koeficijent permeabilnosti za CO2 od 25.400 cm3/m2 • 24 sata • bar;
− pakiranje 5 u skladu s ovim izumom : vreća potpuno načinjena od složenog dvoslojnog materijala, pri čemu je vanjski sloj načinjen od Kraft 60 g/m2 koji je obložen unutarnjim slojem polietilena PE 20 g/m2; koeficijent permeabilnosti za O2 od 8.400 cm3/m2 • 24 sata • bar; koeficijent permeabilnosti za CO2 od 45.000 cm3/m2 • 24 sata • bar;
− pakiranje 6 u skladu s ovim izumom : vreća potpuno načinjena od složenog dvoslojnog materijala koji se sastoji od jednog vanjskog sloja od polipropilena koji je ekstruzijom orijentirani OPP, debljine 20 µm, nalijepljen na unutarnji sloj od dužinskog polietilena PEBD debljine 20 µm; koeficijent permeabilnosti za O2 od 1570 cm3/m2 • 24 sata • bar; koeficijent permeabilnosti za CO2 od 7.600 cm3/m2 • 24 sata • bar;
− pakiranje 7 u skladu s ovim izumom : vreća potpuno načinjena od složenog višeslojnog materijala, pri čemu je jedan vanjski sloj od orijentiranog polipropilena OPP debljine 20 µm koji je nalijepljen na srednji sloj papira Kraft 22 g/m2 koji je obložen jednim unutarnjim slojem od polietilena PE 6 g/m2 ; koeficijent permeabilnosti za O2 od 1.600 cm3/m2 • 24 sata • bar; koeficijent permeabilnosti za CO2 od 5.400 cm3/m2 • 24 sata • bar;
− pakiranje 8 u skladu s ovim izumom : vreća potpuno načinjena od jednog višeslojnog složenog materijala, pri čemu je jedan vanjski sloj od orijentiranog polipropilena OPP debljine 20 µm koji je nalijepljen na srednji sloj od papira Kraft 45 g/m2 koji je obložen jednim unutarnjim slojem od polietilena PE 15 g/m2 ; koeficijent permeabilnosti za O2 od 1630 cm3/m2 • 24 sata • bar;
− pakiranje 9 u skladu s ovim izumom : vreća potpuno načinjena od složenog višeslojnog materijala, pri čemu je vanjski sloj od orijentiranog polipropilena OPP debljine 20 µm koji je nalijepljen na srednji sloj od papira Kraft 40 g/m2 koji je nalijepljen na jedan unutarnji sloj od polietilena PEBD 20 µm; koeficijent permeabilnosti za O2 od 1350 cm3/m2 • 24 sata • bar.
Kvaliteta kreme od kvasca je određena nakon 8 tjedana od konzerviranja na 8 ºC promatranjem izgleda kreme, njene mikrobiologije i njene težine.
Performanse odgovaraju mjerenjima fermentacijske moći na normalnom tijestu i na zašećerenom tijestu (primjena kod izrade kruha za kruh vrste francuski kruh i brioša), razvijanja dobitka suhe tvari, doziranja etanola i trehaloze.
Drugi parametri upotrebe odgovaraju razvijanju bubrenja, mirisa, taloženja i kapaciteta pražnjenja kreme izvan svojeg pakiranja.
2. Rezultati:
[image] ND = ne može se odrediti
o = rezultati nisu zadovoljavajući
x = rezultati zadovoljavajući
Što se tiče pakiranja 1, treba napomenuti da je pucanje vreće bilo također promatrano na temperaturi konzerviranja od 4 ºC i od 20 ºC. Unutarnji tlak koji je uzrokovan skupljanjem plina koji proizvodi kvasac (CO2) izaziva za manje od 2 tjedna pucanje zavarenih mjesta na vreći.
Što se tiče pakiranja 2, gubitak od 80 % početne mase dobiven je nakon 2 tjedna od konzerviranja. Gubitak biomase je takav da niti jedno mjerenje svojstava nije moguće.
Što se tiče pakiranja 3, bilo je primijećeno blago bubrenje.
Pakiranja koja su u skladu s ovim izumom imaju prihvatljiva svojstva što se tiče jačine fermentiranja koja je testirana na pekarskom tijestu. Gubitak jačine fermentiranja nakon 6 tjedana s pakiranjima koji su u skladu s ovim izumom je ispod 50 % ili je jednak tome u normalnom tijestu i ostaje prihvatljiv za upotrebu kod zašećerenog tijesta. Osim toga, kakva god bila shema izrade kruha koja je bila upotrijebljena, tekući proizvodi koji su čuvani u pakiranjima koji su u skladu s ovim izumom dali su vrlo zadovoljavajuće proizvode kod izrade kruha.
3. Zaključak:
Pakiranja 1 i 2 ne mogu biti čuvana u uvjetima tržišta za široku potrošnju, naročito na 8 do 10 ºC. Pakiranja koja su u skladu s ovim izumom su ona koja dopuštaju očuvanje kvalitete za vrijeme faze čuvanja na 8 do 10 ºC, to jest u suglasnosti s uvjetima tržišta široke potrošnje bez prekida rashladnog lanca. Takva pakiranja nakon 8 tjedana od konzerviranja bez prekida rashladnog lanca dopuštaju dakle dostavljanje potrošačima kvalitetne kreme od kvasca i to na takav način koji je vrlo prihvatljiv. Pakiranja 6 i 9 su ona koja daju najbolje rezultate, naročito jer ona ograničavaju taloženje i omogućavaju dobro pražnjenje kreme za vrijeme upotrebe. Osim toga, nikakav miris alkohola nije zamjetljiv od strane potrošača s ovim pakiranjima. Pakiranja 6, 8 i 9 su ona koja imaju osim toga najbolju mogućnost strojne proizvodnje (čvrstoća zavarenih spojeva).
Pokus 2: Promjene odnosa S/M i uvjeta skladištenja
U uvjetima pokusa 1 koji su prethodno navedeni, vršile su se promjene odnosa S/M za 3 pakiranja, za pakiranja 3, 4 i 9. Uvjeti čuvanja su se također mijenjali.
Rezultati su zabilježeni u tablici koja slijedi, lagano bubrenje ili srednje bubrenje je bilo još prihvatljivo, iako je poželjnije spriječiti takvo bubrenje.
[image]
(*) : Primijenjena toplinska obrada : 2 tjedna na 4 ºC + 1 tjedan na 10 ºC, ili 1 tjedan na 4 ºC + 2 tjedna na 10 ºC ;(*) : Primijenjena toplinska obrada : 1 tjedan na 4 ºC + 2 tjedna na 20 ºC, ili 1 tjedan na 4 ºC + 1 tjedan na 10 ºC + 1 tjedan na 20 ºC
Pokus 3: Praćenje različitih pakiranja kreme od kvasca na 8 do 10 ºC uz simulaciju tržišta široke potrošnje kroz 8 tjedana
Provedena je usporedba između primjera 4 i 9 koji su u skladu s ovim izumom. Omjer S/M je uvijek 4,7.
Uvjeti konzerviranja nakon pakiranja kreme od kvasca za pekarne su sljedeći:
8 tjedana na 8 do 10 ºC uz primjenu jednog termičkog šoka s temperaturom od 35 ºC za vrijeme od 4 sata u 4 tjedna. Analiza je također načinjena 8 tjedana nakon pakiranja kreme od kvasca.
Tada su bili procijenjeni sljedeći parametri:
− gubitak suhe tvari (u postocima u odnosu na početnu vrijednost za vrijeme pakiranja)
− sadržaj alkohola (sadržaj u g/l za etanol)
− sadržaj trehaloze (sadržaj u postocima suhe tvari za trehalozu)
− fermentacijska moć (primjena kod izrade kruha za kruh vrste francuski kruh i brioši)
− drugi parametri kod upotrebe (procjena bubrenja, mirisa, taloženja i kapaciteta gubitka kreme izvan svojeg pakiranja).
Pakiranje 4 ne pokazuje bubrenje vreće, ali se primjećuje miris alkohola (sadržaj etanola je manji nego što je bilo primijećeno kod pakiranja 9 u tekućem proizvodu; razlika je približno 32 %), gubitak biomase je veći u pakiranju 4 nego u pakiranju 9, veći je gubitak trehaloze (gubitak trehaloze je veći u pakiranju 4 nego u pakiranju 9; razlika je približno 15 %), i zagađenje je veće (kontaminanti vrste kvasca koji nije za pekarne i/ili bakterije). Stabilnost svojstava fermentiranja je blago poboljšana za pakiranje 9 u odnosu na pakiranje 4.
Ovi rezultati pokazuju da su ova dva pakiranja prilagođena za upotrebu za široku potrošnju, pakiranje 9 pokazuje ipak bolje rezultate nego pakiranje 4.

Claims (26)

1. Pakiranje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac i koje pakiranje ima najmanje jedan propusni materijal, naznačeno time što je površina izmjenjivanja S takva da je odnos S/M manji od 1,2, pri čemu je S izražen u cm2, a M je masa tekućeg proizvoda koja je izražena u g i pri čemu je koeficijent permeabilnosti CP za O2 sadržan između 200 i 9.000 cm3/m2 • 24 sata • bar, i/ili je koeficijent permeabilnosti CP za CO2 sadržan između 800 do 45.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
2. Pakiranje u skladu s patentnim zahtjevom 1, naznačeno time što je koeficijent permeabilnosti CP za O2 sadržan između 800 i 2.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
3. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 ili 2, naznačeno time što je koeficijent permeabilnosti CP za CO2 sadržan između 2.400 i 8.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
4. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 do 3, naznačeno time što je odnos S/M najmanje 1,3, poželjno 1,4.
5. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 do 4, naznačeno time što je produkt (S/M) × CP za O2 sadržan između 4.000 i 20.000, poželjno između 5.000 i 10.000.
6. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 do 5, naznačeno time što je produkt (S/M) × CP za CO2 sadržan između 15.000 i 80.000, poželjno između 20.000 i 40.000.
7. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 do 6, naznačeno time što je odnos S/M najmanje 3 i koeficijent permeabilnosti za O2 je sadržan između 3.000 i 15.000 cm3/m2 • 24 sata • bar.
8. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 do 7, naznačeno time što je pakiranje mekano i može se deformirati.
9. Pakiranje u skladu s patentnim zahtjevom 8, naznačeno time što je u obliku vreće koja ima uglavnom pravokutan geometrijski oblik, okrugao ili jajolik, pri čemu ima jedan gornji predio, jedan donji predio i najmanje jedan predio sa strane, i pri čemu svaki ovaj predio ima individualni ili zajednički mjehur.
10. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 8 ili 9, naznačeno time što ono ima volumen manji od 0,5 litara ili jednak tome.
11. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 8 ili 9, naznačeno time što ono ima volumen manji od 0,1 litre ili jednak tome.
12. Pakiranje u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 do 7, naznačeno time što je ono tvrdo ima mekani poklopac koji je fiksiran na gornjoj strani.
13. Pakiranje u skladu s patentnim zahtjevom 12, naznačeno time što ono ima cilindričan oblik koji ima unutarnji promjer od 5 do 15 cm i visinu od 2 do 5 cm.
14. Pakiranje u skladu s jednim od prethodnih patentnih zahtjeva, naznačeno time što pakiranje ima navedene propusne materijale na cijeloj površini izmjenjivanja.
15. Pakiranje u skladu s jednim od prethodnih patentnih zahtjeva, naznačeno time što je propusni materijal u obliku filma i/ili ima složen oblik.
16. Pakiranje u skladu s jednim od prethodnih patentnih zahtjeva, naznačeno time što propusni materijal ima debljinu između 5 i 100 µm, poželjno između 10 i 50 µm.
17. Pakiranje u skladu s jednim od prethodnih patentnih zahtjeva, naznačeno time što je propusni materijal odabran između sintetskih polimera i organskih filmova.
18. Pakiranje u skladu s jednim od prethodnih patentnih zahtjeva, naznačeno time što propusni materijal nije mikroporozan, pri čemu on ne sadržava odušak i nepropustan je za vodu, poželjno i za vodenu paru.
19. Upotreba pakiranja u skladu s jednim od prethodnih patentnih zahtjeva, naznačena time što je pakiranje namijenjeno za držanje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac.
20. Upotreba pakiranja u skladu s patentnim zahtjevom 19, naznačena time što tekući proizvod koji sadržava kvasac ima sadržaj od najmanje 0,03 % po masi suhe tvari živih stanica kvasca i još poželjnije da ima vode manje od 0,1 %.
21. Upotreba pakiranja u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 19 ili 20, naznačena time što je tekući proizvod koji sadržava kvasac odabran između kreme od kvasca i tekućih klica.
22. Postupak čuvanja i upotrebe tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, naznačeni time što obuhvaćaju sljedeće etape: − pakiranje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac u pakiranje koje je u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 do 18, − konzerviranje navedenog pakiranja tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac sve do njegove upotrebe na temperaturi konzerviranja koja je jednaka 15 ºC ili je niža od toga, poželjno da je jednaka 10 ºC ili je niža od toga, zatim − proizvoljno izlaganje promjeni temperature koja može ići sve do 35 ºC za vrijeme trajanja koje može biti sve do 4 sata, i zatim − upotrebu tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac.
23. Postupak konzerviranja i upotrebe u skladu s patentnim zahtjevom 22, naznačeni time što je tekući proizvod koji sadržava kvasac u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 20 do 21.
24. Postupak čuvanja i upotrebe u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 22 do 23, naznačeni time što obuhvaćaju sljedeće etape: − pakiranje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac u pakiranje koje je u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 1 do 18, − pakiranje tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac za vrijeme svojeg transporta na temperaturi koja je obuhvaćena između 0 i 15 ºC, poželjno na oko 4 ºC, zatim − konzerviranje na temperaturi koja je sadržana između 0 i 15 ºC, poželjno između 8 i 10 ºC za vrijeme od najmanje 4 tjedna, poželjno od 4 do 8 tjedana, i još poželjnije od 4 do 6 tjedana od časa pakiranja proizvoda koji sadržava kvasac, zatim − proizvoljno izlaganje promjeni temperature koja može ići sve do 35 ºC za vrijeme trajanja koje može ići sve do 4 sata, zatim − upotreba tekućeg proizvoda koji sadržava kvasac, poželjno najkasnije 8 tjedana nakon pakiranja proizvoda koji sadržava kvasac.
25. Postupak čuvanja i upotrebe u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 22 do 24, naznačeni time što sadržavaju sljedeće etape: − izlaganje promjeni temperature koja može ići sve do 35 ºC za vrijeme trajanja koje može ići sve do 4 sata, i zatim − konzerviranje sve do svoje upotrebe na temperaturi koja je sadržana između 0 i 15 ºC, poželjno između 6 i 10 ºC.
26. Postupak čuvanja i upotrebe u skladu s jednim od patentnih zahtjeva 22 do 25, naznačeni time što se upotrebljava proizvod koji sadržava kvasac za izradu proizvoda kod proizvodnje kruha.
HRP20100090AA 2007-07-18 2010-02-18 Novo pakiranje za tekuä†e proizvode HRP20100090B1 (hr)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP07290898A EP2019051B1 (fr) 2007-07-18 2007-07-18 Nouvel emballage pour produits liquides
PCT/FR2008/001042 WO2009030832A2 (fr) 2007-07-18 2008-07-16 Nouvel emballage pour produits liquides

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HRP20100090A2 true HRP20100090A2 (hr) 2010-04-30
HRP20100090B1 HRP20100090B1 (hr) 2015-11-06

Family

ID=38727808

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20100090AA HRP20100090B1 (hr) 2007-07-18 2010-02-18 Novo pakiranje za tekuä†e proizvode

Country Status (23)

Country Link
US (2) US20110311677A1 (hr)
EP (2) EP2019051B1 (hr)
JP (1) JP5443350B2 (hr)
CN (1) CN101743179B (hr)
AR (1) AR067581A1 (hr)
AT (1) ATE455057T1 (hr)
AU (1) AU2008294660B2 (hr)
BR (1) BRPI0814727B1 (hr)
CA (1) CA2692625C (hr)
CL (1) CL2008002112A1 (hr)
DE (1) DE602007004321D1 (hr)
DK (1) DK2019051T3 (hr)
EA (1) EA016553B1 (hr)
ES (1) ES2340730T3 (hr)
HR (1) HRP20100090B1 (hr)
MA (1) MA31560B1 (hr)
MX (1) MX2010000419A (hr)
NZ (1) NZ582662A (hr)
PL (1) PL2019051T3 (hr)
PT (1) PT2019051E (hr)
SI (1) SI2019051T1 (hr)
UA (1) UA97994C2 (hr)
WO (1) WO2009030832A2 (hr)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102220266B (zh) * 2011-05-12 2012-12-26 山东省农业科学院家禽研究所 一种枯草芽孢杆菌培养制剂生产方法及其开放式发酵方法
FR2984285B1 (fr) * 2011-12-14 2015-05-01 Lesaffre & Cie Materiau et conditionnement pour la conservation des levures
ITMI20130935A1 (it) * 2013-06-06 2014-12-07 Ind Termoplastica Pavese S P A Film ad elevata permeabilita' ai gas, adatto al confezionamento di alimenti liquidi che richiedono scambio gassoso con l'esterno, in particolare adatto per il confezionamento di lievito in crema

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1203991A (fr) * 1958-09-18 1960-01-22 Alsacienne De Levure Et Alcool Emballage pour la levure
US3108005A (en) * 1961-07-17 1963-10-22 Mayer & Co Inc O Food package
GB1172595A (en) * 1967-03-17 1969-12-03 Distillers Co Yeast Ltd Yeast Packages
US3737325A (en) * 1970-07-15 1973-06-05 E Engel Preparation of wine and cheese from milk
EP0143261B1 (en) * 1983-11-25 1988-02-10 Paca Industries Ltd. Packaging of baker yeast
US5254354A (en) * 1990-12-07 1993-10-19 Landec Corporation Food package comprised of polymer with thermally responsive permeability
JPH034730A (ja) * 1989-05-31 1991-01-10 Toyo Jozo Co Ltd イーストケーキの加工紙包装体
FI900804A (fi) * 1990-02-16 1991-08-17 Alko Ab Oy Jaestpreparat och foerfarande foer dess framstaellning.
EP0461725B2 (en) * 1990-06-11 2003-07-23 Dsm N.V. Stabilisation of cream yeast
JPH06181751A (ja) * 1992-12-18 1994-07-05 Oriental Yeast Co Ltd 包装酵母
US5547694A (en) * 1993-03-23 1996-08-20 The Pillsbury Company Container for refrigeratable yeast-leavened doughs
JP3204879B2 (ja) * 1995-08-04 2001-09-04 オリエンタル酵母工業株式会社 パン用酵母の包装紙
DE69729763T2 (de) * 1996-02-28 2004-12-09 Cryovac, Inc. Verpackungsfolie für Käse
EP0816247B1 (en) * 1996-06-26 2001-08-16 The Procter & Gamble Company Venting container containing a liquid product with particulate solids
US5918984A (en) * 1996-08-29 1999-07-06 Custom Packaging Systems, Inc. Collapsible bag with handle
US6893675B1 (en) * 2000-06-23 2005-05-17 Afp Advanced Food Products Llc Acidified imitation cheese sauce and pudding compositions and methods for producing such compositions
HU230183B1 (hu) * 2000-06-30 2015-09-28 LESAFFRE ET COMPAGNIE Société Anonyme Csomagolóeszköz folyékony élesztőhöz
DK1450613T4 (en) * 2001-12-05 2016-01-18 Lesaffre & Cie Liquid yeast compositions
EP1547467A1 (en) * 2003-12-22 2005-06-29 Puratos N.V. Liquid leaven composition

Also Published As

Publication number Publication date
SI2019051T1 (sl) 2010-06-30
CL2008002112A1 (es) 2008-11-07
JP2010533627A (ja) 2010-10-28
AU2008294660A1 (en) 2009-03-12
BRPI0814727A2 (pt) 2019-10-08
NZ582662A (en) 2011-09-30
EP2019051A1 (fr) 2009-01-28
EA201070157A1 (ru) 2010-06-30
WO2009030832A2 (fr) 2009-03-12
US20110311677A1 (en) 2011-12-22
AU2008294660B2 (en) 2013-09-19
PT2019051E (pt) 2010-04-16
EP2176142A2 (fr) 2010-04-21
PL2019051T3 (pl) 2010-08-31
DK2019051T3 (da) 2010-05-25
ES2340730T3 (es) 2010-06-08
US20190241355A1 (en) 2019-08-08
EP2019051B1 (fr) 2010-01-13
WO2009030832A8 (fr) 2009-12-17
AR067581A1 (es) 2009-10-14
DE602007004321D1 (de) 2010-03-04
CN101743179B (zh) 2012-05-23
CA2692625A1 (fr) 2009-03-12
WO2009030832A3 (fr) 2009-05-07
CA2692625C (fr) 2016-01-26
CN101743179A (zh) 2010-06-16
MA31560B1 (fr) 2010-08-02
MX2010000419A (es) 2010-04-27
BRPI0814727B1 (pt) 2021-03-09
EP2176142B1 (fr) 2012-12-19
ATE455057T1 (de) 2010-01-15
HRP20100090B1 (hr) 2015-11-06
JP5443350B2 (ja) 2014-03-19
EA016553B1 (ru) 2012-05-30
UA97994C2 (ru) 2012-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105638851A (zh) 一种食品保鲜垫及其制备方法
ES2361160T3 (es) Composición en polvo empaquetada para panificación.
US20190241355A1 (en) Novel package for liquid products
AU2012351390B2 (en) Material and packaging for yeast storage
CA2820770C (en) Batter compositions, packaged batter products, and related methods
JP4392714B2 (ja) 飲食品等の品質判定方法およびそのインジケータ
KR20180092221A (ko) 유통기간을 증가 시킬 수 있는 나또 포장재를 이용한 나또 포장 용기
RU2575813C1 (ru) Материал и упаковка для хранения дрожжей
NASERIFAR et al. PACKAGING SOLUTIONS TO REDUCE BREAD WASTAGE
JP2012235745A (ja) チルド保存用非加熱生地封入体

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
B1PR Patent granted
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20190624

Year of fee payment: 12

ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20200626

Year of fee payment: 13

ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20210701

Year of fee payment: 14

ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20220708

Year of fee payment: 15

ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20230628

Year of fee payment: 16

ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20240619

Year of fee payment: 17