HRP20020132A2 - Process and apparatus for the preparation of particles from foodstuff, in particular chocolate - Google Patents

Process and apparatus for the preparation of particles from foodstuff, in particular chocolate Download PDF

Info

Publication number
HRP20020132A2
HRP20020132A2 HR20020132A HRP20020132A HRP20020132A2 HR P20020132 A2 HRP20020132 A2 HR P20020132A2 HR 20020132 A HR20020132 A HR 20020132A HR P20020132 A HRP20020132 A HR P20020132A HR P20020132 A2 HRP20020132 A2 HR P20020132A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
mixture
mass
contact surface
pieces
sterilization
Prior art date
Application number
HR20020132A
Other languages
English (en)
Inventor
Wolfgang TILZ
Lars SCHNOOR
Original Assignee
Wild Gmbh & Co Kg Rudolf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wild Gmbh & Co Kg Rudolf filed Critical Wild Gmbh & Co Kg Rudolf
Publication of HRP20020132A2 publication Critical patent/HRP20020132A2/hr

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23GCOCOA; COCOA PRODUCTS, e.g. CHOCOLATE; SUBSTITUTES FOR COCOA OR COCOA PRODUCTS; CONFECTIONERY; CHEWING GUM; ICE-CREAM; PREPARATION THEREOF
    • A23G1/00Cocoa; Cocoa products, e.g. chocolate; Substitutes therefor
    • A23G1/04Apparatus specially adapted for manufacture or treatment of cocoa or cocoa products
    • A23G1/042Manufacture or treatment of liquid, cream, paste, granule, shred or powder
    • A23G1/047Transformation of liquid, paste, cream, lump, powder, granule or shred into powder, granule or shred; Manufacture or treatment of powder
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23GCOCOA; COCOA PRODUCTS, e.g. CHOCOLATE; SUBSTITUTES FOR COCOA OR COCOA PRODUCTS; CONFECTIONERY; CHEWING GUM; ICE-CREAM; PREPARATION THEREOF
    • A23G7/00Other apparatus or process specially adapted for the chocolate or confectionery industry
    • A23G7/02Cooling or drying apparatus
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23PSHAPING OR WORKING OF FOODSTUFFS, NOT FULLY COVERED BY A SINGLE OTHER SUBCLASS
    • A23P10/00Shaping or working of foodstuffs characterised by the products
    • A23P10/20Agglomerating; Granulating; Tabletting

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)

Description

Izum se odnosi na uređaj i postupak za proizvodnju komadića iz prehrambene mase, posebno čokoladne mase, vrste kakva je razjašnjena u nazivnim pojmovima zahtjeva 1 i 14.
Uređaj i postupak ove vrste poznati su iz EP 976 333. Poznati uređaj sadrži cijev za padanje koja je postavljena s okomitom srednjom osovinom, u čijem gornjem području je postavljen uređaj za iskapanje za čokoladnu masu koja je u tekućem stanju. Uređaj za iskapanje sadrži jedan, poprečni rez cijevi za padanje koji u bitnome prikriva poredak mlaznica iz velikog broja pojedinih mlaznica za iskapanje, iz kojih izlaze kapi smjese i u slobodnom padu padaju kroz cijev za padanje. Poredak mlaznica se grije kako bi se spriječilo da se čokoladna masa već za vrijeme iskapanja stvrdne i tako začepi mlaznice. Kao jedino rashladno sredstvo upotrebljava se ohlađeni plin, najradije dušik. Dušik bi trebao imati temperaturu od najmanje -60 °C, najbolje -160°C pri uvođenju i -80°C pri izlasku iz cijevi za padanje. Unatoč tome još je potrebna dužina cijevi za padanje od ukupno cea 20 metara. Rashladno sredstvo se najradije navodi protivno struji puta padanja kapi i napušta cijev za padanje u području poretka mlaznica. Ovime se ne može izbjeći, da i grijani poredak mlaznica ne dođe u kontakt sa rashladnim sredstvom. U najpovoljnijem slučaju to dovodi do razbacivanja energijom, u nepovoljnijem slučaju čokoladna smjesa uslijed toga se može stvrdnuti već u području mlaznica i time začepiti mlaznice.
Ukoliko se sa poznatim uređajem treba varirati oblik čestica koje se time imaju proizvesti, onda se to mora dogoditi na dosta nespretan način odgovarajuće izmijenjenim vođenjem plina rashladnog sredstava, kako bi se proizvela određena, turbulencija plina koja će dovesti do željenog rezultata. Ta turbulencija se najradije postiže tangencijalnim ulaskom plina uslijed čega se treba proizvesti komponenta pravca spiralnog žlijeba kod struje u cijevi; dakle, konstruktivno u cijelosti drugačijim rješenjem, koje potrebuje vlastitu cijev za padanje.
Izumu time predstoji zadatak, staviti na raspolaganje uređaj i postupak, kojima se na konstruktivan i postupovno - tehnički jednostavan način može proizvesti komadiće iz prehrambene mase, posebno čokoladne mase.
Zadatak se rješava uređajem sukladno zahtjevu 1 i postupkom sukladno zahtjevu 14.
Uporaba jedne relativno prema mlaznici pomične ohlađene kontaktne površine za hlađenje kapi smjese umanjuje jako odlučno opasnost, da se kapi smjese već pri izlasku iz mlaznice zalede i time prouzroče smetnje u pogonu. Nadalje se ispostavilo, da u EP 976 333 pribojavano pucanje kapi smjese pri dodiru na čvrstu površinu, barem se tada neće dogoditi ako, a kako je u ovom izumu predloženo, kontaktna površina hlađena i relativno se miče prema mlaznici odnosno prema kapima.
Povlaštena je kontaktna površina sukladno zahtjevu 2 površina obujma valjka za hlađenje na rotirajući pogon, pri čemu se međutim može zamisliti i, na primjer uporaba tobogana za trešnju, ili da se pomična mlaznica pomiče preko čvrsto stojeće kontaktne površine.
Sa u zahtjevu 3 opisanim strugačem se olakšava odvajanje ohlađenih komadića sa kontaktne površine.
Zahtjev 4 opisuje konstruktivno posebno jednostavan uređaj, pri čemu kapi smjese dospijevaju na kontaktnu površinu pod djelovanjem sile teže.
Od posebne prednosti je izrada sukladno zahtjevu 5, pri čemu se uslijed promjene razmaka između kontaktne površine i mlaznice može odrediti oblik komadića. Tako je na primjer moguće, uslijed smanjenja razmaka između kontaktne površine i mlaznice proizvesti komadiće koji su više u obliku čipa, dok će povećani razmak dovesti do komadića koji imaju prije kuglasti oblik.
Izum je posebno pogodan za proizvodnju sterilnih komadića, koji se mikrobijelno osjetljivim proizvodima kao na primjer mliječnim proizvodima, dodaju, a obzirom da se kako mlaznica tako i kontaktna površina sukladno zahtjevu 7 zajedno mogu smjestiti u jednom spremniku za davanje oblika koji se ima držati sterilnim, a koji sukladno zahtjevima 8 do 10 može biti dalje oblikovan.
Iz EP 974 275 je doduše poznat postupak za sterilizaciju prehrambene mase, posebno čokolade, no tamo nije opisana mogućnost da se iz te mase formiraju komadići bez kontaminacije. Kod poznatog postupka se masa, posebno čokolada, u krutom stanju stavlja u zatvoreni spremnik pod visokim pritiskom sa dvostrukim zagrijanim omotačem, i tamo se s pomoću zagrijanog omotača zagrijava na cea 80°C, dok smjesa ne postane tekućom. Onda se uvodi direktna para putem koje se smjesa dovede na temperaturu sterilizacije od 125°C. Zagrijani omotač ostaje aktivno, ali vjerojatno treba poslužiti izbjegavanju gubitka topline. Pritisak sterilizacije iznosi cea 3 bara apsolutno. Masa se preko unaprijed određenog vremena drži na povišenoj temperaturi i nastavno se postavlja vakuum, kako bi se parom u masu unesena, nepoželjna voda isparila i čokolada rashladila na cea 60°C. Tekuća čokolada se nastavno pumpa u tank-spremnik. Daljnja obrada nije opisana. Zagrijavanje mase na temperaturu sterilizacije uz uporabu izravne pare međutim ima taj nedostatak, a kako je to razvidno i iz opisa poznatog postupka, da se u masu unosi nesrazmjerno puno vode, što je posebno za čokoladu nepoželjno i opet se mora ukloniti, a što dovodi do kompliciranja postupka.
Sukladno zahtjevu 11 je kod ovog izuma uređaj za sterilizaciju postavljen između uređaja za topljenje i posude za davanje oblika, tako da masa već homogeno tekuća i dobro promiješana, dospijeva u uređaj za sterilizaciju.
Iz svrsishodnih razloga uređaj za sterilizaciju sukladno zahtjevu 12 sadrži jednu posudu sa dvostrukim zagrijavanjem omotača, koji se može i grijati i hladiti, tako da se smjesa uslijed izravnog kontakta sa zagrijanim omotačem može dovesti do temperature za sterilizaciju i/ili uslijed izravnog kontakta sa ohlađenim dvostrukim omotačem može rashladiti sa temperature sterilizacije na temperaturu za daljnju obradu.
Iz svrsishodnih razloga se između uređaja za topljenje i uređaja za sterilizaciju sukladno zahtjevu 13 nalazi spremnik za slaganje koji se može grijati koji može staviti na raspolaganje dovoljno pričuve tekuće mase za slanje intermitirajući radećem uređaju za sterilizaciju.
Izum se nadalje odnosi na postupak sukladno zahtjevu 14 i daljnje stvaranje postupka sukladno zahtjevima 15 do 21.
Izvedbeni primjer izuma se u nastavku na temelju crteža pobliže pojašnjava. Prikazuju:
Crtež 1 shematski prikaz uređaja sukladno izumu za provedbu postupka sukladnog izumu, i
Crtež 2 shematski, povećani prikaz spremnika za davanje oblika.
Crtež 1 u shematskom prikazu prikazuje najbitnije sastavne dijelove uređaja 1 za proizvodnju komadića iz prehrambene mase i posebno uređaj za proizvodnju sterilnih komadića iste prehrambene mase. Prehrambena masa može biti svaka smjesa, koja je pri temperaturi na kojoj se može jesti, posebno na temperaturi prostora, kruta, i koja se povećanjem temperature može istopiti u tekuće stanje, dakle posebno smjese koje sadrže kakao ili smjese koje sadrže sastavne dijelove kakaa, najbolje čokoladne smjese.
Uređaj 1 u pravcu povećavajuće obrade mase sadrži uređaj za zagrijavanje 2, u kojem se masa dotle zagrijava, da postaje tekuća, kod čokoladnih masa za to potrebna temperatura leži cea između 40°C i 80°C. Uređaj za zagrijavanje ne mora nužno biti integriran u liniju postupka - masa može biti isporučena i od strane dobavljača u stanju da je već spremna za obradu. Ta tekuća, ugrijana masa navodi se preko voda 3 u jedan spremnik za slaganje 4, koji je izoliran i snabdjeven vlastitim grijanjem. U tom spremniku za slaganje 4 se masa drži u tekućem stanju, to znači između 40°C i 80°C, kod čokoladnih masa 60°C. Iz tog spremnika za slaganje 4 vodi jedan vod 5 sa uređajem za zatvaranje 5a preko podobne pumpe 6, prednosti radi zupčaste pumpe u uređaj za sterilizaciju 7. Uređaj za sterilizaciju 7 sadrži spremnik 8 koji ima duple zidove, otporan je na pritisak i zatvoren, a čiji dupli zid je spojen sa jednim kružnim tokom grijanja 9 za medij grijanja, posebno paru ili pregrijanu vodu, i jednim kružnim tokom hlađenja 10, za jedan medij hlađenja, posebno hladnu vodu. U unutrašnjost posude za sterilizaciju 8 završava jedan sa pumpom 11 snabdjeveni plinski vod 12, preko kojeg sterilni i/ili inertni plin, kao na primjer sterilni zrak ili dušik, može biti uveden u gornje područje spremnika 8, i preko kojeg se s pomoću pumpe 11 može proizvesti vakuum u spremniku 8. Napokon u unutrašnjost spremnika 8 završava priključak za paru 13.
U unutrašnjosti spremnika 8 postavljen je jedan od uobičajenih pogona za miješanje 14, koji je u stanju, svu u spremniku 8 se nalazeću masu stalno okretati i posebno štititi je od predugo trajaćeg djelovanja od strane zagrijanog zida spremnika. Pogon za miješanje 14 je prednosti radi oblikovan kao pogon za miješanje sa dodijeljenim strugačem.
Tekuća smjesa se pumpom 6 preko voda 5 i uređaja za zatvaranje 5a u unaprijed određenoj količini dovodi u spremnik 8. Uređaj za miješanje 14 radi i zid spremnika 8 se preko kružnog toka pare 9 zagrijava na temperaturu, koja smjesu u unutrašnjosti spremnika 8 može zagrijati na temperaturu sterilizacije između cea 110°C i cea 140°C za odumiranje svih za život sposobnih klica. Preko voda 12 i pumpe 11 se smjesa u spremniku 8 preslojava sa sterilnim zrakom ili dušikom, tako da se stvara pritisak od cea 2,5 bari. Ima li smjesa u spremniku 8 temperaturu od oko 100°c tako da se više ne mora računati sa bitnom kondenzacijom, onda se preko voda 13 može dodatno dodati izravna para, kako bi se povećao efekt odumiranja. Kada je potrebna temperatura sterilizacije dostignuta, ona se održava tijekom unaprijed određenog vremenskog trajanja, prednosti radi, između 4 i 10 minuta.
U nastavku se pritisak opušta i, ukoliko je potrebno uklanja dodana voda, pri čemu se prednosti radi preko pumpe 11, spremnik stavlja pod vakuum. Dovođenjem hladne vode preko kružnog toka hlađenja 10 u dvostruki omotač, spremnik se toliko ohlađuje da smjesa u unutrašnjosti spremnika preuzima temperaturu, kod koje je upravo još tekuća, kod čokoladne smjese je to cea 20°C do cea 40°C. Nastavno se smjesa drži na toj temperaturi, opet preko dovođenja medija za grijanje preko kružnog toka grijanja 9, do potrebe pomiješano sa medijem za hlađenje, preko kružnog toka hlađenja 10.
Umjesto preko dvostrukog omotača spremnika, sterilizacija se može sprovesti i zagrijavanjem smjese posredstvom mikrovalne - ili visoko frekventne tehnike, kako je to samo po sebi poznato. Alternativno dvostrukom omotaču mogu se upotrijebiti i drugi poznati izmjenjivači topline, kao na primjer, izmjenjivači topline strugača ili nakupine cijevi, pri čemu mora biti zajamčeno jednolično zagrijavanje, bez da dođe do rastvaranja prehrambenog proizvoda rva njegove sastavne dijelove. Zagrijavanje u cijevima sa dovoljnom turbulencom putem podobnih mješača ili visoki učinak pumpe daje najbolje rezultate, I kada zagrijavanje smjese uslijeđuje putem drugih izvora topline, ipak hlađenje može uslijediti posredstvom dvostrukog omotača spremnika 8.
Spremnik za sterilizaciju 8 je preko voda za izdavanje 15 koji ima duple zidove i moguće ga je grijati, a u kojem su postavljeni podobni uređaj za zatvaranje 15a i do potrebe pumpa 16, spojen sa uređajem za davanje oblika 17. Vod za izdavanje 15 se preko kružnog toka grijanja 18 opskrbljuje medijem za grijanje, tako da se smjesa u vodu za izdavanje 15 može držati na željenoj temperaturi, pri kojoj je smjesa taman još tekuća, to znači kod čokoladnih smjesa između cea 25 °C do cea 30°C.
Uređaj za davanje oblika 17 se u nastavku na temelju crteža 2 pobliže pojašnjava i isto tako sadrži zatvorenu posudu 18 u kojem su poredani uređaji za iskapavanje 19 i okomito u razmaku ispod ležeći horizontalno ispravljeni valjak za hlađenje 20. Valjak za hlađenje 20 se preko motora 21 pogonskim vratima 21 a rotirajuće pokreće i stoji u vezi sa kružnim tokom sredstva za hlađenje 22 za postolje za hlađenje. U donjem području spremnika 18 je preko uređaja za zatvaranje 23 priključen vod za oticanje 24 koji se može hladiti, a koji preko daljnjeg uređaja za zatvaranje 25 stoji u vezi sa spremnikom za zalihe 26 za čokoladne komadiće, koji je spremnik samo naznačen. Uređaji za zatvaranje 23 i 25 djeluju kao ušće za održavanje sterilnih uvjeta u spremniku 18.
Kao što crtež 2 pokazuje, spremnik za davanje oblika 18 sadrži gornje cilindrično područje 18a i u pravcu tijeka sile teže dolje ležeće područje 18b u obliku lijevka. U gornjem cilindričnom području 18a postavljen je uređaj za iskapavanje 19, koji sadrži najmanje jednu mlaznicu 19a. Prednosti radi je uređaj za iskapavanje 19 izrađen kao štap mlaznica koji se može grijati i sadrži velik broj mlaznica koje jedna prema drugoj prednosti radi stoje u jednakom razmaku, koje su na istoj horizontalnoj ravnini i koje su prednosti radi postavljene u jedna na prema drugoj i prema pogonskom vratilu 21 a paralelnim redovima i postavljene su prema liniji razdjeljka valjka za hlađenje 20.
Valjak za hlađenje 20 se putem pogonskog vratila 21 a motora 21 u pravcu strelice A rotira i moguće ga je pokretati brojem okretaja koji se može regulirati. Pogonsko vratilo 21 a proteže se sterilno kroz zid spremnika i preko brtvi kružne vodice i kondenzatnih brava postavljen na zid spremnika, tako da su dati aseptični odnosi. Pogon sadrži pretvarač frekvencije, koji je zajedno sa valjkom za hlađenje 20 unaprijed montiran na prirubnici i služi za fino podešavanje okretanja valjka na brzinu iskapavanja.
Pogonsko vratilo 21 a je tako postavljeno, da je površina obujma 20a u točki razdjeljka valjka za hlađenje 20 postavljena u razmaku B ispod mlaznica 19a uređaja za iskapavanje 19. Razmak B tako time određuje najmanji slobodni put pada, koji iz mlaznica 19a izlazeće ili pod pritiskom isprešane kapi smjese 27a moraju prevaliti, prije nego što stignu na područje obujma 20a koje je izrađeno kao kontaktna površina, valjka za hlađenje 20.
Valjku za hlađenje 20 postavljen je uređaj za čišćenje površine 28 u obliku strugača ili tome slično, koji kapi smjese koje su se skrutile struga sa kontaktne površine 20a i kao čvrste komadiće 27b pušta da padaju u područje skladištenja izrađenog u obliku lijevka dijela 18b spremnika 18.
Razmak B između kontaktne površine 20a i mlaznice 19 se može pomicati, prednosti radi preko prirubnice 29 koja se može pomicati, a koja uređaj za iskapavanje 19 pridržava na spremniku 18. Time se slobodni pad kapi smjese 27a i time, u vezi sa temperaturom smjese prilikom njenog izlaska iz mlaznica 19a može odrediti i promijeniti oblik čvrstih komadića 27b.
Valjku 20 se preko, u crtežu 1 pobliže prikazanog kružnog toka sredstva za hlađenje 22 postolja za hlađenje od -20°C preko šuplje izrađenog pogonskog vratila 21 a dovodi i na strani motora opet odvodi. U kružni tok sredstava za hlađenje 22 je nadalje preko voda 22a priključen vod 24 i preko voda 22b priključen dio u obliku lijevka 18b spremnika za davanje oblika 18 koji stvara područje skladištenja. U cilindrični dio 18a spremnika za davanje oblika 18 završava daljnji vod sredstva za hlađenje 30 preko kojeg se sredstva za hlađenje na relativno niskoj temperaturi, prednosti radi dušik, mogu dovesti u spremnik za davanje oblika 18, kako bi se ubrzalo hlađenje, dostiglo rashlađivanje komadića u potpunosti i izbjeglo zagrijavanje. Vod sredstva za hlađenje 30 proteže se u obliku jedne vrste lanca za hlađenje s velikim brojem otvora za izlaz paralelno prema pogonskom vratilu 21 a i sa strane ispod valjka za hlađenje 20 unutra u spremnik 18 i preko cjelokupne aksijalne dužine valjka za hlađenje 20.
Ukoliko se u spremniku za sterilizaciju 7 nalazi sterilizirana količina smjese, i ako se treba oblikovati krute čestice 27b, onda se, kontinuirano ili diskontinuirano, kroz pumpu 16 preko voda 15 doprema tekuća smjesa, koja u slučaju čokoladne smjese ima temperaturu od 25°C do 30°C, doprema u uređaj za iskapavanje 19. Valjak za hlađenje 20 se pokreće rotirajuće motorom 21 i rashladnim sredstvom opskrbljuje se preko kružnog toka hlađenja 22. Do potrebe se dodatno unosi rashladno sredstvo preko voda 30 u spremnik.
Kapi mase 27a koje iskapavaju iz mlaznica 19a već se u slobodnom padu preko razmaka B hlade i onda padaju na koso se prema pravcu pada odnosno pokretanja kapi mase 27a pomicajući se, jako hlađenu (kod čokoladne mase na -20°C) kontaktnu površinu 20a, gdje se brzo dalje rashlađuju, tako da barem održe svoj oblik. Kapi mase pristigle u područje uređaja za čišćenje 28 tako su već krute čestice, koje se uređajem za čišćenje 28 skidaju s kontaktne površine 20a i padaju u dio 18b koji je u obliku lijevka, a koji je isto tako rashlađen, kako bi se izbjeglo zagrijavanje. Uslijed otvaranja uređaja za zatvaranje 23 čestice padaju u vod 24 koji je izrađen kao tobogan, do drugog uređaja za zatvaranje 25. Prvi uređaj za zatvaranje 23 se opet može zatvoriti, prije nego što se drugi uređaj za zatvaranje 25 otvori, tako da uređaji za zatvaranje 23 i 25 djeluju kao vrsta ušća, koje unutrašnjost spremnika za davanje oblika 18 drže aseptičnim. Gotove čestice se onda u podobnom spremniku za zalihe 26 mogu držati na zalihama.
Sa svim sastavnim dijelovima naprave sukladne izumu mogu biti spojeni vodovima za paru ili sličnim, kako bi se ukupan uređaj s vremena na vrijeme mogao sterilizirati.
Nadalje treba napomenuti, da se kako rashladno sredstvo tako i sredstva za grijanje - vode u kružnom toku, kako bi se na takav način štedjela energija.
U jednom drugom obliku opisanih i nacrtanih izvedbenih primjera uređaj za davanje oblika može biti upotrijebljen i za preradu nesteriliziranih smjesa. Kontaktna površina može biti izrađena kao tobogan koji se može micati ili slično. Područje skladištenja u donjem dijelu spremnika za davanje oblika može otpasti, posebno kada je zajamčena kontinuirana otprema krutih čestica. Temperature se mogu izabrati već po osobinama i osjetljivosti smjesa koje se prerađuju, l specijalna rashladna - i sredstva za grijanja mogu biti nadomještena drugima. Umjesto u crtežima prikazanih pokretnih zatvarača
mogu se upotrijebiti drugi podobni uređaji za zatvaranje, posebno spremnik za davanje oblika koji zaključuje uređaj za zatvaranje može biti ventil za doziranje. Umjesto preko dionice pada kapi smjese mogu se prskati i na, do potrebe, i okomito postavljenu kontaktnu površinu.

Claims (21)

1. Uređaj (1) za proizvodnju komadića (27b) iz prehrambene mase, posebno čokoladne mase, sa uređajem za topljenje (2) za zagrijavanje mase dok ne postane tekućom i uređajem za davanje oblika (17) koji ima najmanje jednu mlaznicu (19a) za iskapavanje tekuće smjese kao i hlađenje (20) za učvršćivanje kapi smjese (27a) u oblik komadića (27b), naznačen time, da hlađenje sadrži relativno prema mlaznici (19a) pokretljivu, rashlađenu kontaktnu površinu (20a).
2. Uređaj po zahtjevu 1, naznačen time, da je kontaktna površina (20a) površina obujma valjka za hlađenje (20) koji se pokreće rotirajući.
3. Uređaj po zahtjevu 1 ili 2, naznačen time, da je kontaktnoj površini (20a) koja se pokreće dodijeljen uređaj za čišćenje (28) za skidanje komadića (27b) sa kontaktne površine (20a).
4. Uređaj po jednom od zahtjeva 1 do 3, naznačen time, da je mlaznica (19a) postavljena u bitnome okomito i u razmaku (B) iznad rashlađene kontaktne površine (20a).
5. Uređaj po zahtjevu 4, naznačen time, da se razmak (B) između mlaznice (19a) i kontaktne površine (20a) može pomicati.
6. Uređaj po jednom od zahtjeva 1 do 5, naznačen time, da hlađenje dodatno sadrži rashladne sredstvo u obliku plina.
7. Uređaj po jednom od zahtjeva 1 do 6, naznačen time, da je za proizvodnju sterilnih komadića (27b) predviđen uređaj za davanje oblika (18), u kojem su postavljene mlaznica (19a) i kontaktna površina (20a).
8. Uređaj po zahtjevu 7, naznačen time, da spremnik za davanje oblika (18) sadrži područje skladištenja (18b) za komadiće (27b).
9. Uređaj po zahtjevu 8, naznačen time, da je područje skladištenja (18b) moguće hladiti.
10. Uređaj po jednom od zahtjeva 7 do 9, naznačen time, da spremnik za davanje oblika (18) ima rashlađenu i sa ušćem (23,25) snabdjeven vod za izdavanje (24) za komadiće (27b).
11. Uređaj po jednom od zahtjeva 7 do 10, naznačen time, da je između uređaja za topljenje (2) i spremnika za davanje oblika (18) postavljen uređaj za sterilizaciju (7).
12. Uređaj po zahtjevu 11, naznačen time, da uređaj za sterilizaciju (7) ima spremnik (8) sa jednim izmjenjivačem topline izrađenim dvostrukim omotačem.
13. Uređaj po zahtjevu 11 ili 12, naznačen time, da je između uređaja za topljenje (2) i uređaja za sterilizaciju (7) postavljen tank na slaganje (3) koji se može grijati, za međuskladištenje tekuće smjese.
14. Postupak za proizvodnju komadića (27b) iz prehrambene mase, posebno čokoladne mase pri čemu se masa zagrijava dok ne postane tekuća, zatim se iskapava i rashlađuje u obliku komadića, naznačen time, da se kapi mase (27a) za rashlađivanje nanose na rashlađenu, relativno se prema kapima mase (27a) pomicajuću kontaktnu površinu (20a).
15. Postupak po zahtjevu 14, naznačen time, da se kapi smjese (27a) slobodnim padom nanose na kontaktnu površinu (20a), i da se dužina pravca padanja može promijeniti.
16. Postupak po zahtjevu 14 ili 15, naznačen time, da se kapi smjese (27a) dodatno rashlađuju putem medija za hlađenje u obliku plina.
17. Postupak po jednom od zahtjeva 14 do 16, naznačen time, da se za proizvodnju sterilnih komadića (27b) smjesa najprije sterilizira i u nastavku u zatvorenom prostoru (18) iskapava i rashlađuje.
18. Postupak po zahtjevu 17, naznačen time, da se smjesa uslijed zagrijavanja na zagrijanoj površini dovodi na temperaturu sterilizacije.
19. Postupak po zahtjevu 18, naznačen time, da se smjesa prigodom sterilizacije preslojava sterilnim plinom pod povišenim pritiskom.
20. Postupak po zahtjevu 18 ili 19, naznačen time, da se za sterilizaciju dodatno dovodi para u smjesu, čim je masa postigla unaprijed određenu, povišenu temperaturu, prednosti radi cea 100°C.
21. Postupak po jednom od zahtjeva 14 do 20, naznačen time, da ima više stupanjsko vođenje temperature, pri čemu se smjesa zagrijava najprije do tekućeg stanja, kod čokoladne smjese na cea 40 °C do cea 80 °C, onda doprema na sterilizaciju, nastavno zagrijava na sterilizacijsku temperaturu, prednosti radi između cea 110 °C do cea 140°C, nastavno rashlađuje na temperaturu u kojoj je još uvijek tekuća, kod čokoladne smjese na cea 20 °C do cea 40°C i pri toj temperaturi se doprema na iskapavanje.
HR20020132A 2001-02-15 2002-02-13 Process and apparatus for the preparation of particles from foodstuff, in particular chocolate HRP20020132A2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10107124A DE10107124A1 (de) 2001-02-15 2001-02-15 Vorrichtung und Verfahren zum Herstellen von Partikeln aus einer Lebensmittel-Masse, insbesondere einer Schokoladenmasse

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20020132A2 true HRP20020132A2 (en) 2002-12-31

Family

ID=7674192

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR20020132A HRP20020132A2 (en) 2001-02-15 2002-02-13 Process and apparatus for the preparation of particles from foodstuff, in particular chocolate

Country Status (15)

Country Link
US (1) US20020197387A1 (hr)
EP (1) EP1236403A3 (hr)
JP (1) JP2002262774A (hr)
CN (1) CN1375211A (hr)
BG (1) BG106409A (hr)
CA (1) CA2371834A1 (hr)
CZ (1) CZ2002567A3 (hr)
DE (1) DE10107124A1 (hr)
HK (1) HK1048921A1 (hr)
HR (1) HRP20020132A2 (hr)
HU (1) HUP0200568A3 (hr)
RU (1) RU2222202C2 (hr)
SK (1) SK2322002A3 (hr)
TR (1) TR200200437A2 (hr)
YU (1) YU10102A (hr)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT503031B1 (de) * 2006-12-13 2007-07-15 Agrana Beteiligungs Ag Verfahren zur verringerung der keimzahl in einer schokolademasse
JP6013203B2 (ja) * 2013-01-15 2016-10-25 株式会社愛産製作所 吐出装置
CN104843623A (zh) * 2015-05-18 2015-08-19 辽宁惠智科技有限公司 流体食品低温恒温控制远程输送装置及其方法
DE102017000439A1 (de) 2017-01-19 2018-07-19 Hassia Verpackungsmaschinen Gmbh Füllvorrichtung zum Abfüllen eines flüssigen und/oder pastösen Produktes

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT263515B (de) * 1965-08-27 1968-07-25 Eurefta Fa Verfahren und Vorrichtung zur Überführung von Fetten und Fett-Ölmischungen in eine kristalline, feinpulverige Struktur
US3605644A (en) * 1969-02-18 1971-09-20 Thurman S Inc Chocolate drop making machine
GB8802142D0 (en) * 1988-02-01 1988-03-02 Air Prod & Chem Method of freezing liquid & pasty products & freezer for carrying out said method
ATE239385T1 (de) * 1998-02-11 2003-05-15 Transucrania S A Verfahren und vorrichtung zur herstellung von granulatprodukten
US6000229A (en) * 1998-04-24 1999-12-14 Dippin' Dots, Inc. Cryogenic processor for liquid feed preparation of a free-flowing frozen product and method for freezing liquid composition
DE19834064A1 (de) * 1998-07-29 2000-02-03 Zentis Gmbh & Co Franz Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Partikeln eines Lebensmittels

Also Published As

Publication number Publication date
HK1048921A1 (zh) 2003-04-25
TR200200437A2 (tr) 2002-09-23
US20020197387A1 (en) 2002-12-26
CA2371834A1 (en) 2002-08-15
EP1236403A2 (de) 2002-09-04
YU10102A (sh) 2004-09-03
HU0200568D0 (en) 2002-04-29
HUP0200568A3 (en) 2004-12-28
CZ2002567A3 (cs) 2002-10-16
DE10107124A1 (de) 2002-09-12
SK2322002A3 (en) 2002-09-10
RU2222202C2 (ru) 2004-01-27
BG106409A (bg) 2003-08-29
JP2002262774A (ja) 2002-09-17
EP1236403A3 (de) 2005-06-15
CN1375211A (zh) 2002-10-23
HUP0200568A2 (en) 2002-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2524603B1 (en) A chocolate tempering and dispensing machine
EP3305089B1 (en) Method for making liquid or semi-liquid products and machine to implement the method
KR100828533B1 (ko) 펌핑 가능한 재료를 액상 한제로 연속 냉각하는 장치 및방법
EP3159632B1 (en) Machine for making liquid and semi-liquid products comprising a thermodynamic system
US10674744B2 (en) Machine for making and dispensing a liquid or semi-liquid product
MX2008011541A (es) Aparato y metodo para la formacion de pellas de cera y materiales de tipo cera.
US10173953B2 (en) Method and device for producing L-menthol in solid form
US4578021A (en) Apparatus for the production of granules from two-phase mixtures
JP2004523228A (ja) 食品冷却方法及び装置
CA2562722C (en) Method and apparatus for cooling product
HRP20020132A2 (en) Process and apparatus for the preparation of particles from foodstuff, in particular chocolate
CN109198706B (zh) 液态食品的冷冻浓缩装置
US7018670B2 (en) Method and apparatus for producing particles of a foodstuff
JP3327545B2 (ja) エアレーションした製品を製造しまた分配する方法及び装置
JP4171175B2 (ja) はじけるキャンディーを製造するための新しい方法
JP7245161B2 (ja) 熱処理プラント及び熱処理プラントの運転方法
US6182556B1 (en) Device for making molded confectionery products
US3628344A (en) Apparatus and method for concentration of liquid bearing solids by freezing
JP2020185019A (ja) 菓子製品を押し出すためのシステム及び方法
US1432918A (en) Continuous confectionery-making system
US523677A (en) mcinttre
KR100483329B1 (ko) 액체 동결물 형성장치
US20180168206A1 (en) Systems and apparatuses for melting sugar and/or similar substances, and associated methods of use and manufacture
USRE23958E (en) Aytottnxys
JPS5817392B2 (ja) 微粒子状凍結物製造装置

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
ODBI Application refused