FI128063B - Järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon - Google Patents
Järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon Download PDFInfo
- Publication number
- FI128063B FI128063B FI20185107A FI20185107A FI128063B FI 128063 B FI128063 B FI 128063B FI 20185107 A FI20185107 A FI 20185107A FI 20185107 A FI20185107 A FI 20185107A FI 128063 B FI128063 B FI 128063B
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- arrangement
- vehicle
- fasteners
- arrangement according
- body part
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02F—DREDGING; SOIL-SHIFTING
- E02F3/00—Dredgers; Soil-shifting machines
- E02F3/04—Dredgers; Soil-shifting machines mechanically-driven
- E02F3/64—Buckets cars, i.e. having scraper bowls
- E02F3/65—Component parts, e.g. drives, control devices
- E02F3/652—Means to adjust the height of the scraper bowls, e.g. suspension means, tilt control, earth damping control
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01H—STREET CLEANING; CLEANING OF PERMANENT WAYS; CLEANING BEACHES; DISPERSING OR PREVENTING FOG IN GENERAL CLEANING STREET OR RAILWAY FURNITURE OR TUNNEL WALLS
- E01H1/00—Removing undesirable matter from roads or like surfaces, with or without moistening of the surface
- E01H1/02—Brushing apparatus, e.g. with auxiliary instruments for mechanically loosening dirt
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01H—STREET CLEANING; CLEANING OF PERMANENT WAYS; CLEANING BEACHES; DISPERSING OR PREVENTING FOG IN GENERAL CLEANING STREET OR RAILWAY FURNITURE OR TUNNEL WALLS
- E01H5/00—Removing snow or ice from roads or like surfaces; Grading or roughening snow or ice
- E01H5/04—Apparatus propelled by animal or engine power; Apparatus propelled by hand with driven dislodging or conveying levelling elements, conveying pneumatically for the dislodged material
- E01H5/06—Apparatus propelled by animal or engine power; Apparatus propelled by hand with driven dislodging or conveying levelling elements, conveying pneumatically for the dislodged material dislodging essentially by non-driven elements, e.g. scraper blades, snow-plough blades, scoop blades
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02F—DREDGING; SOIL-SHIFTING
- E02F3/00—Dredgers; Soil-shifting machines
- E02F3/04—Dredgers; Soil-shifting machines mechanically-driven
- E02F3/76—Graders, bulldozers, or the like with scraper plates or ploughshare-like elements; Levelling scarifying devices
- E02F3/80—Component parts
- E02F3/84—Drives or control devices therefor, e.g. hydraulic drive systems
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Architecture (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Mining & Mineral Resources (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Body Structure For Vehicles (AREA)
Abstract
Järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon, joka järjestely (100) käsittää ajoneuvoon (V) kiinnitettävän apurungon (1), joka käsittää ensimmäiset kiinnitysvälineet (2) ajoneuvoon kiinnittämistä varten, toiset kiinnitysvälineet (3) työlaitteeseen kiinnittämiseksi apurunkoon (1), apurungon runko-osan (4), jolla on pituussuuntainen keskilinja (X) ja johon on sovitettu mainitut toiset kiinnitysvälineet (3). Ensimmäiset kiinnitysvälineet (2) käsittää etupään kiinnitysvälineet (2a), takapään kiinnitysvälineet (2b), joihin apurungon runko-osa (4) on kiinnitetty etupään ja takapään nivelien (5a, 5b) välityksellä. Apurungon runko-osa (4) on kytketty etupään tai takapään kiinnitysvälineisiin (2a, 2b) säädettävän korkeudensäätöelementin (6) kautta niin, että apurungon runko-osa (4) on kallistettavissa ensimmäisten kiinnitysvälineiden (2) suhteen korkeudensäätöelementtiä (6) säätämällä, jolloin apurungon runko-osaan (4) sovitettujen toisten kiinnitysvälineiden (3) korkeusasema on säädettävissä ajoneuvon (V) suhteen.
Description
20185107 prh 13 -06- 2019
Järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon
Tausta
Keksinnön kohteena on järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon, joka järjestely käsittää ajoneuvoon kiinnitettävän apurungon, joka 5 käsittää ensimmäiset kiinnitysvälineet ajoneuvoon kiinnittämistä varten, toiset kiinnitysvälineet työlaitteeseen kiinnittämiseksi apurunkoon, apurungon runkoosan, jolla on pituussuuntainen keskilinja ja johon on sovitettu mainitut toiset kiinnitysvälineet.
Yleisesti tunnetaan maan, lumen, soran tms. siirtämiseen, tienpinnan tai muun ajoalustan tasoittamiseen yms. työtehtäviin tarkoitettuja työlaitteita, kuten alateriä, harjauslaitteita tai vastaavia, jotka kiinnitetään sopivan kiinnitysjärjestelyn avulla ajoneuvoon, kuten esimerkiksi kuorma-autoon tai traktoriin, ajoneuvon etu-ja taka-akseliston väliin.
Ongelmana näissä työlaitteissa on kuitenkin se, että niiden rakenteen tietyt yksityiskohdat, tyypillisesti nostosylinterit, ovat sovitettu epäedullisesti niin, että ne haittaavat kulkua ajoneuvon ohjaamoon ja jopa näkyvyyttä ohjaamosta.
Julkaisusta US4258797 tunnetaan kaavinterän tuki- ja paikannuskokoonpano, jota käytetään kaavinterän asentamiseen ajoneuvoon, 20 jossa on alavaunun runko ja sen kulkusuuntaa vastaava pitkittäisakseli.
Kokoonpano käsittää kaavinterän ja ensimmäisen ja toisen asennusosakokoonpanon. Ensimmäinen asennusosakokoonpano on liitetty kääntyvästi alavaunun runkoon ja sisältää hydraulisylinterin liikkumaan ja sijoittamaan itsensä ensimmäisen kääntöakselin ympäri, joka on määritetty 25 kääntyvällä liitännällä alavaunun runkoon. Ensimmäinen kääntöakseli on suunnattu olennaisesti yhdensuuntaiseksi alustan rungon tason kanssa ja oleellisesti kohtisuorassa ajoneuvon pituusakseliin nähden. Toinen asennusosakokoonpano on kytketty jäykästi ensimmäiseen asennusosakokoonpanoon ja kytketty kääntyvästi kaavinterään. Toinen 30 asennusosakokoonpano sisältää hydraulisylinterin kaavinterän liikuttamiseksi ja asemoimiseksi toisen kääntöakselin ympäri, jonka määrittää kaavinterän ja toisen osakokoonpanon kääntyvä liitäntä. Toinen kääntöakseli on olennaisesti yhdensuuntainen tason kanssa, joka on kohtisuorassa ensimmäiseen kääntöakseliin nähden. Ensimmäisen osakokoonpanon kääntyvä liike 35 ensimmäisen kääntöakselin ympäri aiheuttaa toisen kääntöakselin pyörimisen
20185107 prh 13 -06- 2019 tasossa, joka on olennaisesti kohtisuorassa ensimmäiseen kääntöakseliin nähden.
Lyhyt selostus
Keksinnön mukaiselle järjestelylle on tunnusomaista se, mitä itsenäisen patenttivaatimuksen tunnusmerkkiosissa on esitetty. Keksinnön muille sovellusmuodoille on tunnusomaista se, mitä muissa patenttivaatimuksissa on esitetty.
Keksinnöllisiä sovellusmuotoja on myös esillä tämän hakemuksen selitysosassa ja piirustuksissa. Hakemuksessa oleva keksinnöllinen sisältö 10 voidaan määritellä myös toisin kuin jäljempänä olevissa patenttivaatimuksissa tehdään. Keksinnöllinen sisältö voi muodostua myös useammasta erillisestä keksinnöstä, erityisesti jos keksintöä tarkastellaan ilmaistujen tai implisiittisten osatehtävien valossa tai saavutettujen hyötyjen tai hyötyryhmien kannalta. Tällöin jotkut jäljempänä olevien patenttivaatimuksien sisältämät määritteet 15 voivat olla erillisten keksinnöllisten ajatusten kannalta tarpeettomia. Keksinnön eri suoritusmuotojen piirteitä voi keksinnöllisen perusajatuksen puitteissa soveltaa toisten suoritusmuotojen yhteydessä.
Keksinnön ajatus on, että järjestelyn korkeudensäätöelementti on sovitettu säätämään apurungon runko-osan korkeusasemaa sitä kallistamalla.
Etuna on, että korkeudensäätöelementti voidaan sijoittaa pois haittaamasta kulkua ajoneuvon ohjaamoon ja näkyvyyttä ohjaamosta.
Kuvioiden lyhyt selostus
Keksinnön eräitä sovellutusmuotoja selitetään tarkemmin oheisissa 25 piirustuksissa, joissa kuvio 1a esittää kaavamaisesti erästä keksinnön mukaista järjestelyä yläviistosta,
kuvio sivustapäin, | 1b | esittää | kaavamaisesti | kuvion | 1a | mukaista | järjestelyä |
30 kuvio | 1c | esittää | kaavamaisesti | kuvion | 1a | mukaista | järjestelyä |
alaviistosta, | |||||||
kuvio | 2a | esittää | kaavamaisesti | kuvion | 1a | mukaista | järjestelyä |
ensimmäisessä asennossa ja päältäpäin, ja kuvio 2b esittää kaavamaisesti kuvion 1a mukaista järjestelyä toisessa asennossa ja päältäpäin.
20185107 prh 13 -06- 2019
Kuvioissa keksinnön eräitä suoritusmuotoja on esitetty selvyyden vuoksi yksinkertaistettuna. Samankaltaiset osat on merkitty kuvioissa samoilla viitenumeroilla.
Yksityiskohtainen selostus
Kuviossa 1a on esitetty kaavamaisesti eräs keksinnön mukainen järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon yläviistosta, kuviossa 1b sivustapäin, ja kuviossa 1c alaviistosta. Järjestely 100 toimii kiinnitys- ja ohjauselementtinä ajoneuvon V ja työlaitteen W välillä. Järjestelyllä 100 voidaan ohjata työlaitteen W ylös/alas liikettä sekä kulmaa ajoneuvon V suhteen.
Ajoneuvo V voi olla esimerkiksi kuorma-auto, traktori, tiehöylä, harjapuhallinajoneuvo, kurottaja, pyöräkuormaaja tms. Ajoneuvosta on esitetty osa sen pyöristä sekä osa akselistosta.
Kuvioissa esitetty työlaite W on alaterä, jota voidaan käyttää maan, lumen, soran tms. siirtämiseen, tienpinnan tai muun ajoalustan tasoittamiseen 15 yms. työtehtäviin. Huomautettakoon, että työlaite voi olla jokin muukin, kuten, harjauslaite, pesulaite tms.
Järjestely 100 kiinnitetään ajoneuvoon V tämän akselien väliselle osuudelle käyttäen ensimmäisiä kiinnitysvälineitä 2. Täsmällisemmin ensimmäiset kiinnitysvälineet 2 käsittävät etupään kiinnitysvälineet 2a, jotka on 20 tarkoitettu kiinnitettäväksi ajoneuvon V etupään puolelle, ja takapään kiinnitysvälineet 2b, jotka ovat puolestaan tarkoitettu kiinnitettäväksi taemmas kuin etupään kiinnitysvälineet 2a.
Kiinnitysvälineet 2 voidaan toteuttaa pikalukituksena, jolloin järjestely on kiinnitettävissä ajoneuvoon irrotettavalla tavalla. Erään toisen ajatuksen 25 mukaisesti kiinnitysvälineet 2 kiinnitetään ajoneuvoon pysyväksi tarkoitetulla tavalla, esimerkiksi pulttiliitoksin tai hitsaamalla.
Järjestelyssä 100 on ajoneuvoon V kiinnitettävä apurunko 1, joka käsittää ensimmäisten kiinnitysvälineiden 2 lisäksi toiset kiinnitysvälineet 3 työlaitteen kiinnittämiseksi järjestelyyn 100. Eräässä suoritusmuodossa toiset 30 kiinnitysvälineet 3 käsittävät pikakiinnikkeet, joihin työlaitteen W kiinnittäminen ja joista irrottaminen voidaan tehdä nopeasti ja edullisimmin ilman työkaluja.
Huomautettakoon tässä yhteydessä, että järjestely 100 voi lisäksi käsittää liittimiä ja kytkentävälineitä esimerkiksi signaalien, sähkön ja paineväliaineen välittämiseksi ajoneuvon V ja työlaitteen W välillä.
Apurungossa 1 on runko-osa 4, jolla on pituussuuntainen keskilinja
X, joka keskilinja sovitetaan ainakin olennaisesti ajoneuvon V
20185107 prh 13 -06- 2019 pituussuuntaisesti. Mainitut toiset kiinnitysvälineet 3 on sovitettu runko-osaan 4, etupään kiinnitysvälineiden 2a ja takapään kiinnitysvälineiden 2b välille.
Apurungon runko-osa 4 on kiinnitetty etupään ja takapään nivelien 5a, 5b välityksellä etupään kiinnitysvälineisiin 2a ja takapään kiinnitysvälineisiin
2b. Runko-osa 4 on kytketty etupään kiinnitysvälineisiin 2a säädettävän korkeudensäätöelementin 6 kautta niin, että apurungon runko-osa 4 voidaan kallistaa ensimmäisten kiinnitysvälineiden 2 suhteen korkeudensäätöelementtiä 6 säätämällä. Näin apurungon runko-osaan 4 sovitettujen toisten kiinnitysvälineiden 3 ja niihin kiinnitetyn työlaitteen W korkeusasema on 10 säädettävissä ajoneuvon V suhteen. Korkeudensäätöelementit 6 ovat sijoitetut lähelle järjestelyn 100 etupäätä ajoneuvon etuakselin läheisyyteen, jolloin ne eivät haittaa ajoneuvon ohjaamoon kulkua eivätkä näkyvyyttä ohjaamosta.
Eräässä toisessa suoritusmuodossa runko-osa 4 on kytketty etupään nivelien sijata takapään niveliin 5b säädettävän korkeudensäätöelementin 6 15 kautta: työlaitteen W korkeusasema säätyy tässäkin suoritusmuodossa edellä kuvatulla tavalla.
Eräässä suoritusmuodossa korkeudensäätöelementti 6 on paineväliainetoiminen sylinteri, jossa paineväliaine on painenestettä tai paineilmaa. Toki korkeudensäätöelementti voidaan toteuttaa muillakin tavoin, 20 esimerkiksi sähkömekaanisena.
Korkeudensäätöelementin 6 toimintaa ohjataan ohjausyksiköllä 13, joka käsittää käyttöliittymän ajoneuvon käyttäjän käytettäväksi. Vaihtoehtoisesti ohjausyksikkö 13 käsittää kytkentävälineet, joilla järjestelyn 100 käyttö kytketään tapahtuvaksi ajoneuvon V käyttöliittymästä.
Kuvioissa esitetyssä suoritusmuodossa apurungon runko-osa 4 on kaksiosainen käsittäen rungon etuosan 4a, johon on sovitettu etupään nivelet 2a sekä toiset kiinnitysvälineet 3, ja rungon takaosan 4b, johon on sovitettu takapään nivelet 2b. Rungon etuosa 4a ja rungon takaosa 4b on kiinnitetty toisiinsa nivelellä 7, joka sallii rungon etuosan 4a - ja siten myös toisiin 30 kiinnitysvälineisiin 3 kiinnitetyn työlaitteen W - ja rungon takaosan 4b välisen kiertymisen pituussuuntaisen keskilinjan X suuntaisen kiertoakselin A ympäri.
Etupään nivelten 2a ja takapään nivelten 2b välinen etäisyys muuttuu, kun runko-osan 4 kallistus muuttuu. Erään ajatuksen mukaisesti runkoosan 4 pituus säätyy kallistuksen mukaisesti. Kuvioissa esitetyssä 35 suoritusmuodossa nivel 7 on rakenteeltaan pituudeltaan muuttuva niin, että runko-osan 4 pituus pääsee muuttumaan sitä kallistettaessa. Pituudeltaan
20185107 prh 13 -06- 2019 muuttuva runko-osa 4 voidaan järjestää toki muillakin tavoin, eikä siten nivel 7 ole välttämätön tässäkään suhteessa. Erään toisen ajatuksen mukaisesti korkeudensäätöelementti 6 on kiinnitetty ajoneuvoon kääntyvästi niin, että se pääsee kiertymään runko-osan 4 kallistuksen mukana, jolloin pituudeltaan 5 muuttuva runko-osa ei ole välttämätön.
Järjestely 10 käsittää edelleen kaksi korkeudensäätöelementtiä 6 sovitettuina rungon etuosaan 4a, etäisyyden päähän kiertoakselista Aja tämän molemmille puolille. Säätämällä korkeudensäätöelementtejä 6 saadaan rungon etuosaa 4a ja työlaitetta W kiertymään työkoneen V suhteen kiertoakselin A 10 ympäri.
Kuvioissa esitetyssä suoritusmuodossa korkeudensäätöelementit 6 ja toiset kiinnitysvälineet 3 on siis kiinnitetty rungon etuosaan 4a. Eräässä toisessa suoritusmuodossa korkeudensäätöelementit 6 ja toiset kiinnitysvälineet 3 on kiinnitetty rungon takaosaan 4b.
Erään ajatuksen mukaisesti järjestely 100 käsittää tunnistinjärjestelyn
10, joka on järjestetty ilmaisemaan järjestelyyn kiinnitetyn työlaitteen W tilan, esimerkiksi työlaitteen asennon.
Tunnistinjärjestelyssä 10 on ainakin yksi anturi tai tunnistin 11, jonka avulla työlaitteen tila saadaan selville. Anturi tai tunnistin 11 on kytketty 20 tunnistinyksikköön 12, joka käsittelee anturin tai tunnistimen antaman signaalin. Eräässä suoritusmuodossa työlaitteen tila välitetään esitettäväksi ohjainyksikköön 12 tai edelleen ajoneuvon V käyttöliittymään. Eräässä suoritusmuodossa työlaitteen W liikkeitä rajoitetaan niin, että se ei törmää ajoneuvon V osiin, kuten esimerkiksi polttoainesäiliöön tai muuhun vastaavaan. 25 Kuviossa 2a on esitetty kaavamaisesti kuvion 1a mukainen järjestely ensimmäisessä asennossa ja päältäpäin, ja kuviossa 2b toisessa asennossa ja päältäpäin.
Apurungon runko-osa 4 käsittää kääntöpöydän 8, joka on käännettävissä toimilaitteella 9 pituussuuntainen keskilinjan X suhteen 30 kohtisuoraan sovitetun toisen kiertoakselin B ympäri. Toiset kiinnitysvälineet 3 on sovitettu kääntöpöytään 8 niin, että ne - ja työlaite W - ovat kierrettävissä mainitun toisen kiertoakselin B suhteen. Kuvioissa 2a ja 2b on esitetty esimerkkinä kaksi eri kääntöpöydän 8 asentoa.
Kuviossa esitetyssä suoritusmuodossa on kaksi toimilaitetta 9, jotka 35 ovat paineväliainetoimisia sylintereitä. Toimilaitteen 9 toimintaa ohjataan ohjausyksikön 12 avulla jo edellä esitetyllä tavalla.
Yhteenvetona voidaan todeta, että keksinnön mukaiselle järjestelylle kiinnitysvälineisiin että apurungon kiinnitysvälineiden jolloin apurungon korkeusasema on säädettävän runko-osa on suhteen runko-osaan säädettävissä on tunnusomaista se, että ensimmäiset kiinnitysvälineet käsittää etupään kiinnitysvälineet, takapään kiinnitysvälineet, joihin apurungon runko-osa on kiinnitetty etupään ja takapään nivelien välityksellä, ja että apurungon runko-osa on kytketty etupään tai takapään korkeudensäätöelementin kautta niin, kallistettavissa ensimmäisten korkeudensäätöelementtiä säätämällä, sovitettujen toisten kiinnitysvälineiden ajoneuvon suhteen.
Piirustukset ja niihin liittyvä selitys on tarkoitettu vain havainnollistamaan keksinnön ajatusta. Alan ammattimiehelle on selvää, että keksintö ei rajoitu edellä selostettuihin sovellutusmuotoihin, joissa keksintöä on selostettu eräiden esimerkkien avulla, vaan monet muunnokset ja keksinnön eri sovellutukset ovat mahdollisia jäljempänä esitettyjen patenttivaatimusten määrittelemän keksinnöllisen ajatuksen puitteissa.
20185107 prh 13 -06- 2019
Viitemerkinnät
1 2 5 2a, 2b 3 4 4a, 4b 5a, 5b 10 6 7 8 9 10 15 11 12 13 14 | apurunko ensimmäiset kiinnitysvälineet etupään ja takapään kiinnitysvälineet toiset kiinnitysvälineet apurungon runko-osa rungon etuosa ja takaosa etupään ja takapään nivelet korkeudensäätöelementti nivel kääntöpöytä toimilaite tunnisti njärjestely anturi/tunnistin tunnistusyksikkö ohjausyksikkö ilmaisin |
20 100 | järjestely |
A B V 25 W X | kiertoakseli toinen kiertoakseli ajoneuvo työlaite apurungon runko-osan pituussuuntainen keskilinja |
20185107 prh 13 -06- 2019
20185107 prh 13 -06- 2019
Patenttivaatimukset
Claims (9)
1. Järjestely työlaitteen (W) kiinnittämiseksi ajoneuvoon (V), sen akselien väliselle osuudelle, joka järjestely (100) käsittää ajoneuvoon (V) kiinnitettävän apurungon (1), joka käsittää
5 ensimmäiset kiinnitysvälineet (
2) ajoneuvoon kiinnittämistä varten, toiset kiinnitysvälineet (3) työlaitteeseen kiinnittämiseksi apurunkoon (1), apurungon runko-osan (4), jolla on pituussuuntainen keskilinja (X) ja johon on sovitettu mainitut toiset kiinnitysvälineet (3),
10 jolloin ensimmäiset kiinnitysvälineet (2) käsittävät etupään kiinnitysvälineet (2a), takapään kiinnitysvälineet (2b), joihin apurungon runko-osa (4) on kiinnitetty etupään ja takapään nivelien (5a, 5b) välityksellä,
15 ja jolloin apurungon runko-osa (4) on kytketty etupään tai takapään kiinnitysvälineisiin (2a, 2b) säädettävän korkeudensäätöelementin (6) kautta niin, että apurungon runko-osa (4) on kallistettavissa ensimmäisten kiinnitysvälineiden (2) suhteen korkeudensäätöelementtiä (6) säätämällä, jolloin 20 apurungon runko-osaan (4) sovitettujen toisten kiinnitysvälineiden (3) korkeusasema on säädettävissä ajoneuvon (V) suhteen, tunnettu siitä, että apurungon runko-osa (4) käsittää rungon etuosan (4a), johon on sovitettu etupään nivelet (2a), ja rungon takaosan (4b), johon on sovitettu takapään nivelet (2b), että
25 rungon etuosa (4a) ja rungon takaosa (4b) on kiinnitetty toisiinsa nivelellä (7), joka sallii rungon etuosan (4a) ja rungon takaosan (4b) välisen kiertymisen pituussuuntaisen keskilinjan (X) suuntaisen kiertoakselin (A) ympäri, ja että järjestely (100) käsittää kaksi korkeudensäätöelementtiä (6)
30 sovitettuina etäisyyden päähän kiertoakselista (A) ja tämän molemmille puolille, jolloin korkeudensäätöelementtejä (6) säätämällä saadaan rungon etuosa (4a) ja rungon takaosa (4b) kiertymään toistensa suhteen.
35 2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että korkeudensäätöelementit (6) on kiinnitetty rungon etuosaan (4a).
20185107 prh 13 -06- 2019
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että toiset kiinnitysvälineet (3) on kiinnitetty rungon etuosaan (
4a).
5 4. Jonkin edellisen patenttivaatimuksen mukainen järjestely, tunnettu siitä, että apurungon runko-osa (4) käsittää kääntöpöydän (8), joka on käännettävissä toimilaitteella (9) pituussuuntainen keskilinjan (X) suhteen kohtisuoraan sovitetun toisen kiertoakselin (B) ympäri, että toiset kiinnitysvälineet (3) on sovitettu kääntöpöytään (8) niin, että ne
10 ovat kierrettävissä mainitun toisen kiertoakselin (B) suhteen.
5. Jonkin edellisen patenttivaatimuksen mukainen järjestely, tunnettu siitä, että korkeudensäätöelementti (6) ja/tai toimilaite (9) on paineväliainetoiminen sylinteri.
6. Patenttivaatimuksen 5 mukainen järjestely, paineväliaine on painenestettä.
tunnettu siitä, että
7. Patenttivaatimuksen 5 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että 20 paineväliaine on paineilmaa.
8. Jonkin edellisen patenttivaatimuksen mukainen järjestely, tunnettu siitä, että se käsittää tunnistinjärjestelyn (10), joka on järjestetty ilmaisemaan järjestelyyn kiinnitetyn työlaitteen (W) asennon.
9. Jonkin edellisen patenttivaatimuksen mukainen järjestely, tunnettu siitä, että runko-osan (4) pituus on sovitettu säätyväksi runko-osan (4) kallistuksen mukaisesti.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FI20185107A FI128063B (fi) | 2018-02-07 | 2018-02-07 | Järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FI20185107A FI128063B (fi) | 2018-02-07 | 2018-02-07 | Järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
FI20185107A1 FI20185107A1 (fi) | 2019-08-08 |
FI128063B true FI128063B (fi) | 2019-08-30 |
Family
ID=67734948
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
FI20185107A FI128063B (fi) | 2018-02-07 | 2018-02-07 | Järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
FI (1) | FI128063B (fi) |
-
2018
- 2018-02-07 FI FI20185107A patent/FI128063B/fi active IP Right Grant
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FI20185107A1 (fi) | 2019-08-08 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10131387B2 (en) | Construction vehicle having a tippable chassis | |
US20070240928A1 (en) | Compact construction vehicle with improved mobility | |
ES2258965T3 (es) | Minicargador con cabina. | |
US7824145B2 (en) | Common pivot and support member for attachment interface | |
ES2203053T3 (es) | Vehiculo operable como maquina elevadora y tractor agricola. | |
US7584812B2 (en) | Articulated dozer with suspension and suspension lockout | |
JP2010112094A (ja) | 建設機械 | |
US8448963B2 (en) | Displacement measurement system and method for a suspension system in a vehicle | |
CN111593778A (zh) | 作业车辆的推土铲刀 | |
US8292000B2 (en) | Earth moving device for working vehicle | |
FI128063B (fi) | Järjestely työlaitteen kiinnittämiseksi ajoneuvoon | |
US4693662A (en) | Compact excavator | |
US7503411B2 (en) | Articulated dozer with frame structure for decreased height variation in the vehicle chassis | |
US7451840B2 (en) | Articulated crawler dozer with direct load path structure | |
CA2681219C (en) | Floating pivot joint for work implement | |
WO1990002681A1 (en) | Transmission and articulation arrangement between a terrain vehicle and a trailer | |
CN111593777B (zh) | 作业车辆的铲刀 | |
US7581598B2 (en) | Blade motion reduction | |
US5899280A (en) | Tilting front end loader | |
US20200332493A1 (en) | Detachable articulated grading implement for backhoe interchange | |
FI128021B (fi) | Ajoneuvossa, työkoneessa tai vastaavassa käytettävän alusterän ripustusjärjestely, sekä ajoneuvo, työkone tai vastaava | |
US20210092914A1 (en) | Work implement, work vehicle and method | |
JP2005298108A (ja) | ホイール式作業車 | |
FI111406B (fi) | Nivelöity puskulevy | |
US20210031833A1 (en) | Work vehicle |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG | Patent granted |
Ref document number: 128063 Country of ref document: FI Kind code of ref document: B |