CZ691490A3 - Vývod vláken z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory - Google Patents

Vývod vláken z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory Download PDF

Info

Publication number
CZ691490A3
CZ691490A3 CS906914A CS691490A CZ691490A3 CZ 691490 A3 CZ691490 A3 CZ 691490A3 CS 906914 A CS906914 A CS 906914A CS 691490 A CS691490 A CS 691490A CZ 691490 A3 CZ691490 A3 CZ 691490A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
edge
fiber
outlet
combing roller
Prior art date
Application number
CS906914A
Other languages
English (en)
Inventor
Vaclav Ing Safar
Original Assignee
Safar Vaclav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Safar Vaclav filed Critical Safar Vaclav
Priority to CS906914A priority Critical patent/CZ691490A3/cs
Publication of CZ691490A3 publication Critical patent/CZ691490A3/cs

Links

Landscapes

  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Vstupní část vývodu vláken (24) je opatřena srážecí hranou (27), která je v celé činné části, odpovídající pracovní šíři (151) vvčesávacího válečku, šikmá vzhledem k jeho obvodové rychlosti pod úhlem (a) menším než je třecí úhel textilních vláken po kovové ploše. Srážecí hrana (27) je na obou koncích zakončena obloukovými přechody (22, 28), z nichž spodní obloukový přechod (22) má alespoň dvojnásobný poloměr křivosti než horní obloukový přechod (28).

Description

Vynález se týká vývodu vláken, z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory u bezvřetenových dopřádacích strojů.
V současné době se u bezvřetenových dopřádacích strojů používají jednotky pro rozvolňování vláken, jejichž vývod vláken je opatřen srážecí hranou, která je vytvořena na vstupní části otvoru a tvoří jeho okraj proti směru obvodové rychlosti vyčesávacího válečku. Touto srážecí hranou je značná část vláken usměrněna do vývodu vláken, avšak malá Část vláken zůstává zachycena na hrotech vyčesávacího válečku. Tato vlákna svými vlajícími konci šlehají do srážecí hrany, přičemž některá z vláken se z hrotů posléze uvolní a sHouzne do vývodu vláken. Neuvolněná vlákna obíhají společně s hroty vyčesávacího válečku až do té doby, pokud se šleháním o srážecí hranu neuvolní. 7 důsledku tohoto intenzivního působení neuvolněných vláken se na srážecí hraně vytvářejí nežádoucí příčné zářezy a to v úseku, který je kolmý ke směru obvodové rychlosti vyčesávacího válečku. Z důvodu tohoto vysokého namáhání srážecí hrany se za účelem zvýšení životnosti celé jednotky pro rozvolňování vláken vsazuje do místa vývodu vláken vyměnitelná vložka. Povrch vyměnitelné vložky je v kolmém úseku srážecí hran;/ upravován s cílem zvýšit její životnost a to na příklad nanášením odolných otěruvzdorných vrstev.
- 2 Dalším užívaným řešením je vsazení ocelového kolíku do vyměnitelné vložky a to tak, že vytváří srážení hranu. Jeho směr je kolmý ke směru obvodové rychlosti vyčesávacího válečku.
Nevýhodou známých řešení vývodu vláken a jejich společným znakem je především rychlé opotřebení srážecí hrany, která v místech, kde vlákna proudí, má kolmý směr na směr jejich pohybu. Důsledkem pak je, že vlákna odírají srážecí hranu a vytvářejí na ní příčné rýhy a zářezy.. Tato tendence se podstatně zvýrazňuje v případedh postupujícího opotřebení hrotů vyčesávacího válečku, nebo jejich poškození, což pak má za následek,že vlákna, která zůstala na hrotech zachycena, tuto intenzivně odírají.
Nesnadnost úpravy těles nebo vyměnitelných vložek za účelem zvýšení otěruvzdornosti srážecí hrany spočívá v konstrukčním provedení těchto součásti, které Ijsou vyráběny lisovstřikovou technologii ze slitin zinku nebo hliníku* Nanášení plazmové vrstvy na srážecí hranu je finančně nákladné a nezaručuje dosažení potřebné hladkosti všech funkčních ploch vývodu vláken.
Nevýhodou užívaných vyměnitelných vložek, které jsou za účelem zvýšeni životnosti upraveny vsazením ocelového kolíku je především, že se tímto řešením výrazně zhoršují výrobní podmínky a to v takové míře, že vzniká vysoké procento vadných výrobků* Tento negativní jev je způsoben tím, že mezi kolíkem a vlastním tělesem vzniká spára, kterou je nutné zatemovat, zatmělit a přeleštit. Spáry jsou velmi tenké a je obtížné je zjistit i při pečlivé kontrole všech výrobků. Důsledkem pak je zachytávání vláken v této spáře, vytváření zhluků vláken a jejich nahodilé, nepravidelné uvolňování, což je často příčinou poruch spřádacího procesu.
Řešení podle vynálezu si klade za úkol výše uvedené nedostatky a nevýhody odstranit a to vývodem vláken z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory, jehož podstata spočívá v tom, že vstupní otvor vývodu vláken je opatřen srážecí hranou, která je v celé činné části, odpovídající pracovní šíři vyčesávacího válečku, šikmá vzhledem k jeho obvodové rychlosti a je zakončena
- 3 na obou koncích obloukovými přechody, z nichž spodní má alespoň dvojnásobný poloměr křivosti než horní.
Výhody řešení podle vynálezu spočívají v tom, že snížením a příznivějším namáháním srážecí hrany se prodlužuje životnost vyměnitelné vložky, případně celé jednotky pro rozvolňování vláken. Tvarové řešení vstupního otvoru vývodu vláken se šikmou srážecí hranou je v provozu výhodné proto,.že napomáhá snímat vlákna z hrotu vyčesávacího válečku a výhodně usměrňuje směr vláken a technologického vzduchu zdola nahoru do vstupního hrdla spřádacího rotoru. Výše uvedené výhody mají za následek snížení výskytu vad příze a snížení přetrhovosti při předení.
Další výhodou šikmé srážecí hrany je, že je vhodná zejména pro vysoké spřádací rychlosti, při nichž se používají rotory malých, průměrů, nebol toto řešení umožňuje snadnější vytvoření vyhovujícího průřezu pro průchod proudu vláken zmenšeným průměrem vstupního hrdla spřádacího rotoru.
Rovněž je výhodné, že šikmá srážecí hrana je zakančena obloukovými přechody, které zvyšují plynulost a laminárnost proudícího vzduchu, který pak dále plynule unáší vlákna vstupním otvorem do spřádacího rotoru. Příznivého účinku se zejména dociluje, pokud je poloměr křivosti dolního oblouku značně větší, než poloměr křivosti horního oblouku. Je to důsledek toho, že v dolní části je zapotřebí plynule usměrnit proudící vzduch z horizontální roviny rotace vyčesávacího válečku šikmo vzhůru s co možno nejmenším narušením laminárního charakteru proudu. Naproti tomu v horní části je výhodné zvolit tak malý poloměr křivosti, aby srážení hrana byla vzhledem k obvodové rychlosti vyčesávacího válečku šikmá v celé své činné části, kde proudí vlákna. Ta část obloukového přechodu, kde se zvětší úhel vzhledem k obvodové rychlosti vyčesávacího válečku nad hodnotu, při níž by vlákna už neklouzala podél srážecí hrany, se nachází mimo -její činnou část, kde vlákna již nemohou být zachycena na hrotech vyčesávacího válečku a prořezávat srážecí hranu. Pro vyhovění příznivým podmínkám v dolní i horní části srážecí hrany je postačující, pokud má dolní obloukový přechod alespoň dvojnásobný poloměr křivosti než horní.
?ro zajištění vysoké životnosti srážecí hrany je potřebné, aby její sklon k obvodové rychlosti vyčesávacího válečku měl menší úhel, než je třecí úhel textilních vláken po kovové ploše» Třecím -úhlem se zde rozumí úhel, při němž nastane pohyb vláken podél styčné plochy na srážecí hraně, to je podél srážecí hrany. Tím je zabráněno místnímu prořezávání srážecí hrany vlákny, která zůstala zachycena na zubu vyčesávacího válečku.
Další výhodou řešení podle vynálezu je, že k výrobě vyměnitelných vložek s vývodem vláken podle vynálezu je možné a výhodné' použít produktivní výrobní technologii a běžně užívaný materiál.
Další výhody a znaky řešení podle vynálezu jsou patrny z následujícího popisu a přiloženého výkresu, kde obr. 1 znázorňuje perspektivní pohled na uspořádání vývodu vláken do spřádacího rotoru a obr.2 znázorňuje čelní pohled na vyměnitelnou vložku s vývodem vláken·
Ba obr. 1 je znázorněno těleso 1 jednotky pro rozvolňování vláken, které má dutinu 2 pro uložení vyčesávacího válečku, který není znázorněn. Ve stěně vyměnitelné vložky 2P, vsazené do tělesa JL je upraven vývod vláken 4. s výstupním otvorem 5. orientovaným proti skluzové stěně spřádacího rotoru 6, který je pevně spojen s hřídelkou 7, uloženou na valivém ložisku 8. Vývod vláken £ má vstupní část otvoru ohraničenou stěnou horní hranou _9 a srážecí hranou 10, která je šihmá vůči obvodové rychlosti vyčesávacího válečku pod úhlem ot/ a je zakončena horním obloukovým přechodem 28 a dolním obloukovým přechodem 22. Spřádací rotor 6 má vstupní hrdlo ol, do něhož je vyústěn výstupní otvor _5 vývodu vláken £. Těsně vedle dutiny 2 je podávači váleček 11 a k němu je neznázoměným mechanismem přitlačován zhuštovač 12, který je otočně uložený na čepu 13. Zhuštovač slouží pro vedení pramenu vláken do přítlačné linie 14 a dále je pramen, veden po stolečku, jehož výřez 15 určuje pracovní šířku na vyčesávacím valečku.
. Na obr. 2 je znázorněná vyměnitelná vložka 20, která je opatřena ‘středovým otvorem 21 prp. vývod příze, kter^ je souosý se spřádacím rotorem z. Stěna 23'přechází ve vstupní část vývodu vláken 24 s horní hranou 29» dolní hranou 26 a srážecí hranou 22, které jsou na sebe napojeny obloukovými přechody 22, 28. Výstupní otvor 25 je orientován do vstupního hrdla neznázorněného spřádacího rotoru. Na stěně 23 -je znázorněna pracovní šířka 151 neznázorněného vyčesávacího válečku probíhá se zóny rozvolňování vláken a odpovídá šířce výřezu 19 na stolečku, jímž se přivádí pramen do zóny rozvolňování. Mezi horní hranou 29 a srážecí hranou 27 je horní obloukový přechod 28. Uhel určující skon srážecí hrany 27 může v celé pracovní šířce 131 být konstantní, nebo proměnlivý.
TUnkce zařízení, které je znázorněno na obr. 1 a obr. 2 je následující: ·
Vlákna ro zvolněná v zóně rozvolňování jsou dopravována v prostoru mezi hroty vyčesávacího válečku, nebo proudí podél stěny 1, 2i v pracovní šíři 191. Odstředivou silou za spolupůsobení proudu vzduchu jsou vlákna z hrotů uvolňována a vstupují do vývodu vláken 4^ 24 a z výstupního otvoru 25 proudí vlákna na skluzovou stěnu spřádacího rotoru a shromažďují se ve sběrné drážce.. Zakroucením této stužky vzniká příze, která se kontinuálně odtahuje.. Část piQidících vláken naráží na srážecí hranu 10, 27 a po ní sklouzává do vývodu vláken £, 24, při čemž třecí styk vláken se srážecí hranou probíhá v šikmém směru, to znamená v příčném a zároveň i v podélném směru. Tím dochází k tomu, že podélná složka třecího styku nemůže srážecí hranu 10, 27 příčně prořezávat, ale pouze ji podélně leští. Tím se výrazně snižuje její opotřebení a prodlužuje se životnost celé součásti. Šikmé uspořádání srážecí hrany 10, 27 napomáhá i uvolňovaní vláken zachycených na hrotech vyčesávacího válečku tím, že jejich vlající konec po srážecí hraně 10, 27 sklouzne, čímž se zmenší úhel opásání vlákna kolem hrotu a toto.se snadněji uvolní. Rovnoměrnější uvolňování vláken a jejich 'plynulé vedení do spradaci komory s přispěním šikmé srážecí hrany zvyšuje stabilitu spřádacího procesu a příznivě působí na kvalitu vyráběné příze.
; - ! i> O
I .<*. :
í U S .
=} v
patentové nároky -

Claims (2)

  1. patentové nároky 1. Vývod vláken.
  2. 2 jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory oezvřeternového dopřádacího stroje, provedený ve vykterá je měnitelné vložce a sestávající ze vstupní část: v dutině, v níž je umístěn vyčesávscí váleček a z výstupní části, která vyústuje do spřádací komory, vyznačující se tím, že vstupní část vývodu vláken /4,24/ je opatřena srážecí hranou /10,27/, která je v celé činné části, odpovídající pracovní šíři /15,151/ vyčesávacího válečku, šikmá vzhledem k jeho obvodové rychlosti pod úhlem menším než je třecí úhel textilních vláken po kovové ploše a srážecí hrana /10,27/ je na obou koncích zakončena obloukovými přechody /22,28/, z nichž spodní /22/ má alespoň dvojnásobný poloměr křivosti než horní /28/.
CS906914A 1990-12-29 1990-12-29 Vývod vláken z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory CZ691490A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS906914A CZ691490A3 (cs) 1990-12-29 1990-12-29 Vývod vláken z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS906914A CZ691490A3 (cs) 1990-12-29 1990-12-29 Vývod vláken z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ691490A3 true CZ691490A3 (cs) 1993-10-13

Family

ID=5417261

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS906914A CZ691490A3 (cs) 1990-12-29 1990-12-29 Vývod vláken z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ691490A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS216816B2 (en) Facility for spinning with open end
CS219252B2 (en) Facility for production of yearn
CZ297892B6 (cs) Vývodka príze
US4249370A (en) Method of and apparatus for removing dirt particles from staple fibers and for straightening said fibers in an open-end spinning process
US5048157A (en) Drafting arrangement for spinning machines
CZ691490A3 (cs) Vývod vláken z jednotky pro rozvolňování vláken do spřádací komory
US6047538A (en) Fiber guide conduit for an open-end spinning device
CZ171493A3 (en) Process and apparatus for air-operated feed of fibers to a collecting surface of a spindleless spinning machine
CZ287580B6 (en) Spinning apparatus and spinning rotor for spindleless spinning
CS270298B1 (en) Device for fibres loosening and their guiding into spinning chamber
US3786622A (en) Yarn spinning method and apparatus therefor
US4697411A (en) Open-end spinning device
CN100445440C (zh) 气流纺纱装置纤维条开松装置的给棉板
US4499718A (en) Apparatus for separating impurities from open-end spinning units
GB2086437A (en) Open end spinning machine fibre guiding element
CZ2004464A3 (cs) Odtahová tryska příze pro bezvřetenová dopřádací zařízení
CZ297547B6 (cs) Rozvolnovací zarízení pramene vláken
CZ11694A3 (en) Apparatus for supplying fibers to a spinning rotor fiber collective groove
CZ287021B6 (cs) Spřádací jednotka bezvřetenového dopřádacího stroje
CS276505B6 (cs) Spřádací jednotka
CS274348B1 (en) Spinning rotor for spinning frame
CS274331B1 (en) Singling-out device for spindleless spinning frame
CS249280B1 (en) Singling out device for break spinning machine
CS237627B1 (cs) Zařízeni na podávání pramene vláken k vyčesávacímu válečku
CS275848B6 (cs) Ojednocovaci zařízení bezvřetenové spřádací Jednotky