Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Přípravek pro zkoušení pevnosti trnu trhacího nýtu

Classifications

G01N3/08 Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress by applying steady tensile or compressive forces

Landscapes

Show more

CZ35166U1

Czechia

Other languages
English
Inventor
Tomáš KALINA
Tomáš Ing. Kalina
František Sedláček
František Ing. Sedláček

Worldwide applications
2021 CZ

Application CZ202138659U events

Description

Přípravek pro zkoušení pevnosti trnu trhacího nýtu
Oblast techniky
Technickým řešením je přípravek pro zkoušení pevnosti tmu trhacího nýtu.
Dosavadní stav techniky
Klasické nýty jsou v jejich tradičních aplikacích v současné době obvykle nahrazeny předepnutými šroubovými spoji, případně svary. Naopak často využívanými se staly tzv. trhací nýty, které se těší velké oblibě pro jejich nízké náklady a velmi produktivní montáž. Trhací nýty, nýtovací matice, a i další obdobné typy nýtů, mají tu výhodu, že s nimi lze spojovat materiál, i přes přístupnost díry pouze z jedné strany. Obvykle se trhací nýty využívají pro spojování tenčích materiálů. Trhací nýty jsou vyráběny ve velké škále materiálů a o různých tvarech, a to zejména přípěmých a závěrných hlav, průměrech a délkách.
Při návrhu nýtových spojů je obvykle vycházeno z katalogových dovolených hodnot zatížení. Při samotném procesu nýtování nedochází ke sledování trhací síly.
Pro možnost sestavení realistického modelu nýtového spoje, kupříkladu pro numerické simulace, je však nutno znát přetvářné síly, deformace, zbytkové napětí a předpínací sílu v roznýtovaném nýtu.
Podstata technického řešení
Podstatou technického řešení je přípravek pro zkoušení pevnosti tmu trhacího nýtu sestávající z rámu, v jehož základně je vytvořen otvor, kterým je prostrčitelný zkoušený tm upevnitelný v čelisti, kde o základnu na rámu je opřitelný trhací nýt hlavou, kde trhací nýt je prostrčen zkoušeným spojem.
Výhodné je, pokud je na otvor přiložitelná vyměnitelná podložka, jejímž otvorem prostupuje zkoušený tm. Vyměnitelná přiložitelná podložka plní funkci kalibm, a to z toho důvodu, aby mohl být do tmu vložen nýt o menším průměru hlavy, než je průměr otvoru v základně rámu, do kterého je vložitelný zkoušený tm, na němž je nasazen trhací nýt.
Objasnění výkresů
Na obr. 1 je znázorněn izometrický pohled na přípravek, na obr. 2 je znázorněn boční pohled na přípravek s vyznačením upnutí do čelistí, na obr. 3 je znázorněn řez přípravkem, na obr. 4 je znázorněn detailní řez částí přípravku se zkoušeným spojem s trhacím nýtem.
Příklad uskutečnění technického řešení
Příkladné provedení technického řešení přípravku pro zkoušení pevnosti tmu T trhacího nýtu N sestává z rámu 1. Rám 1 sestává ze dvou desek vzájemně spojených sloupy. Jedna z desek je opatřena otvorem, jímž prochází válec upnutelný do čelistí C. Poloha válce je zajištěna šroubovým spojem. Uprostřed základny 11 rámu 1 je vytvořen otvor 12, kterým je prostrčitelný zkoušený tm T upevnitelný v čelisti C. O základnu 11 rámu 1 je shora opřitelný trhací nýt N hlavou H. Trhací nýt N je prostrčen zkoušeným spojem S. Na otvor 12 je přiložitelná vyměnitelná podložka 2, jejímž otvorem prostupuje zkoušený tm T.
- 1 CZ 35166 UI
Skrze podložku 2 a otvor 12 v základně 11. rámu 1 je poté možno do přípravku umístit trhací nýt N. Nýt N se vkládá trnem T napřed tak, aby došlo k dosednutí přípěmé hlavy H nýtu N na podložku 2. Na tělo trhacího nýtu N lze pak nasunout vzorky spojovaných materiálů S. V měřícím stroji je 5 rám 1 upnut v horní upínací části do čelistí C a do spodní upínací části stroje je upínán do čelistí C přímo tm T trhacího nýtu N.
Nuceným osovým posuvem upínacích částí stroje od sebe bude postupně docházet k nýtování, dokud nedojde k přerušení tmu T nýtu N. Během celého procesu lze zaznamenávat průběh osové ίο síly, což je dále využito při technických výpočtech a návrzích nýtových spojů. Pro stanovení přesných parametrů, a to kupříkladu síly, z ní vycházejících deformací a zbytkového napětí, musí být toto měření prováděno pro každý typ spoje, tj. pro různé nýty N, spojované materiály S i spojované tloušťky spojovaných materiálů S individuálně.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení lze široce uplatnit pro konstrukci strojních zařízení.

Claims (2)
Hide Dependent

NÁROKY NA OCHRANU
1. Přípravek pro zkoušení pevnosti tmu (T) trhacího nýtu (N) vyznačující se tím, že sestává 5 z rámu (1), v jehož základně (11) je vytvořen otvor (12) pro prostrčení zkoušeného tmu (T), a čelistí (C) pro upevnění zkoušeného tmu (T), přičemž základna (11) je uzpůsobena pro opření trhacího nýtu (N) hlavou (H) nad otvorem (12), přičemž trhací nýt (N) je zároveň prostrčen zkoušeným spojem (S).
ίο
2. Přípravek zkoušení pevnosti tmu podle nároku 1, vyznačující se tím, že otvor (12) je uzpůsoben pro přiložení vyměnitelné podložky (2), jejímž otvorem prostupuje zkoušený tm (T).