Patents
Search within the title, abstract, claims, or full patent document: You can restrict your search to a specific field using field names.
Use TI= to search in the title, AB= for the abstract, CL= for the claims, or TAC= for all three. For example, TI=(safety belt).
Search by Cooperative Patent Classifications (CPCs): These are commonly used to represent ideas in place of keywords, and can also be entered in a search term box. If you're searching forseat belts, you could also search for B60R22/00 to retrieve documents that mention safety belts or body harnesses. CPC=B60R22 will match documents with exactly this CPC, CPC=B60R22/low matches documents with this CPC or a child classification of this CPC.
Learn MoreKeywords and boolean syntax (USPTO or EPO format): seat belt searches these two words, or their plurals and close synonyms. "seat belt" searches this exact phrase, in order. -seat -belt searches for documents not containing either word.
For searches using boolean logic, the default operator is AND with left associativity. Note: this means safety OR seat belt is searched as (safety OR seat) AND belt. Each word automatically includes plurals and close synonyms. Adjacent words that are implicitly ANDed together, such as (safety belt), are treated as a phrase when generating synonyms.
Learn MoreChemistry searches match terms (trade names, IUPAC names, etc. extracted from the entire document, and processed from .MOL files.)
Substructure (use SSS=) and similarity (use ~) searches are limited to one per search at the top-level AND condition. Exact searches can be used multiple times throughout the search query.
Searching by SMILES or InChi key requires no special syntax. To search by SMARTS, use SMARTS=.
To search for multiple molecules, select "Batch" in the "Type" menu. Enter multiple molecules separated by whitespace or by comma.
Learn MoreSearch specific patents by importing a CSV or list of patent publication or application numbers.
Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb
CZ35134U1
Czechia
- Other languages
English - Inventor
Marek Hladík Marek Ing. Hladík Zbyněk Poeffel Zbyněk Ing. Poeffel
- Info
- Legal events
- Similar documents
- Priority and Related Applications
- External links
- Espacenet
- Global Dossier
- Discuss
Description
translated from
Typ profilu | Příklad navrženého profilu | Hmotnost navrženého profilu | |
referenční ozn. | kg/m | ||
Krajní průvlak | C+ | 342 C+27 | 12,59 |
Vnitřní průvlak | 2xC+ | 2x 342 C+32 | 29,78 |
Stropnice | C | 262M23 | 7,26 |
kg | kg/m2 | ||
Celková hmotnost konstrukce | 1438 | ||
Plošná hmotnost | 16,0 |
Typ profilu | Příklad navrženého profilu | Hmotnost navrženého profilu | |
referenční ozn. | kg/m | ||
Krajní průvlak | C+ | 342 C+27 | 12,59 |
Vnitřní průvlak | 2xC+ | 2x 342 C+32 | 29,78 |
Stropnice | C+ | 262 C+18 | 6,53 |
kg | kg/m2 | ||
Celková hmotnost konstrukce | 1344 | ||
Plošná hmotnost | 14,9 |
Typ profilu | Příklad navrženého profilu | Hmotnost navrženého profilu | |
referenční ozn. | kg/m | ||
Krajní průvlak | C | 342M30 | 12,58 |
Vnitřní průvlak | 2xC | 2x 342M30 | 25,16 |
Stropnice | C+ | 262 C+18 | 6,53 |
kg | kg/m2 | ||
Celková hmotnost konstrukce | 1302 | ||
Plošná hmotnost | 14,5 |
Typ profilu | Příklad navrženého profilu | Hmotnost navrženého profilu | |
referenční ozn. | kg/m | ||
Krajní průvlak | C | 342M30 | 12,58 |
Vnitřní průvlak | 2xC | 2x 342M30 | 25,16 |
Stropnice | C | 262M23 | 7,26 |
kg | kg/m2 | ||
Celková hmotnost konstrukce | 1397 | ||
Plošná hmotnost | 15,5 |
Claims (8)
Hide Dependent
translated from
- NÁROKY NA OCHRANU1. Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb, vyznačující se tím, že obsahuje průvlaky (1) a stropnice a jejich vzájemné přípoje, přičemž průvlaky (1) a stropnice (2) jsou vyrobeny z tenkostěnných profilů C nebo C+.
- 2. Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb podle nároku 1, vyznačující se tím, že výška profilu stropnice (2) je minimálně 65 % až 75 % výšky profilu průvlaku (1).
- 3. Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb podle nároku 1, vyznačující se tím, že stropnice (2) jsou na svých koncích opatřeny výřezem (8).
- 4. Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb podle nároku 1, vyznačující se tím, že každé dvě stropnice (2) jsou propojeny alespoň jedním táhlem (4).
- 5. Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb podle nároku 4, vyznačující se tím, že táhlo (4) je tvořeno tenkostěnnou trubkou.
- 6. Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb podle nároku 1, vyznačující se tím, že tenkostěnný profil C má referenční výšku profilu v rozmezí od 142 do 402 mm, pásnici v rozmezí 60 až 95 mm, tloušťku profilu 1,3 až 3 mm a výztuhu v rozmezí 13 až 19 mm.
- 7. Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb podle nároku 1, vyznačující se tím, že tenkostěnný profil C+ má referenční výšku profilu v rozmezí od 142 do 452 mm, pásnici v rozmezí 73 až 110 mm, tloušťku profilu 1,5 až 3,5 mm a zdvojenou výztuhu o rozměrech 25 + 12 mm.
- 8. Sestava stropní konstrukce pro vestavěná podlaží halových staveb podle nároku 1, vyznačující se tím, že je opatřena podlahovou konstrukcí (7) tvořenou dřevotřískovými deskami nebo podlahovými rošty.