CZ3255U1 - Vektorový analyzátor obvodů - Google Patents
Vektorový analyzátor obvodů Download PDFInfo
- Publication number
- CZ3255U1 CZ3255U1 CZ19943209U CZ320994U CZ3255U1 CZ 3255 U1 CZ3255 U1 CZ 3255U1 CZ 19943209 U CZ19943209 U CZ 19943209U CZ 320994 U CZ320994 U CZ 320994U CZ 3255 U1 CZ3255 U1 CZ 3255U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- gate
- block
- measurement
- complex
- amplitude
- Prior art date
Links
Landscapes
- Measurement Of Resistance Or Impedance (AREA)
Description
(54) Vektorový analyzátor obvodů
CZ 3255 U í
'v
CO
Vektorový analyzátor obvodů
Oblast techniky
Technické řešení se týká vektorového analyzátoru obvodů pro měření komplexních koeficientů odrazu a přenosu n-branů, zejménapro oblast radiofrekvenčních a mikrovlnných obvodů.
Dosavadní stav techniky
Dosud známé mikrovlnné vektorové analyzátory obvodů pro měření komplexních koeficientů odrazu a přenosu n-branů se konstruují buď jako systémy s frekvenční konverzí nebo využívají mikrovlnné obvody se 6-brany.
V prvním případě je amplituda a fáze koeficientu odrazu čí přenosu měřeného v kmitočtovém pásmu jednotky MHz až desítky GHz určována až po frekvenční konverzi na kmitočtech v pásmu stovek kHz, například pomocí fázového detektoru. Lze tedy říci, že požadovaná informace se získá až po kmitočtovém převodu na podstatně nižší kmitočet. U těchto systémů lze dosáhnout velké širokopásmovosti měření, celý měřicí systém je však značně složitý a výrobně nákladný.
U systémů využívajících obvody se 6-brany s danými fixními parametry, je informace o amplitudě a fázi měřeného koeficientu odrazu a přenosu získávána na základě skalárního měření výkonů na výstupních branách použitých 6-branů. Měřicí systém je zde jednodušší, avšak vzhledem k požadavkům kladeným na parametry 6-branu, zejména pokud jde o vztah rozměrů jeho komponent vzhledem k vlnové délce měřícího signálu, je šířka pásma měření ve srovnání s předchozím systémem značně omezena.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny vektorovým analyzátorem obvodů pro měření komplexních koeficientů odrazu a přenosu n-branu podle technického řešení. Jeho podstatou je, že sestává z měřícího bloku, tvořeného blokem skalárního měřeni amplitudy komplexního koeficientu odrazu a/nebo blokem skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu, kde blok skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu je propojen s měřeným n-braném přes kaskádně zapojený poruchový 2-bran se změnou dvoubranových parametrů a blok skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu je propojen s paralelním zapojením měřeného n-branu a poruchového 2-branu se změnou dvoubranových parametrů. Paralelní zapojení měřeného n-branu a poruchového 2-branu je s výhodou v praxi vytvořeno pomocí prvního a druhého rozbočovače, které jsou připojeny k bloku skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu.
U poruchového 2-branu je podmínkou, aby byla zaručena změna jeho dvoubranových parametrů. Tuto změnu lze zabezpečit buď tím, že 2-bran je v zapojení realizován jako vyměnitelný prvek nebo tím, že je použit 2-bran s nastavitelnými dvoubranovými parametry. Pro zautomatizování měření je měřící blok a poruchový 2-bran propojen s počítačem.
Hlavní předností vektorového analyzátoru obvodů podle tohoto technického řešení je, že informace o amplitudě i fázi měřeného komplexního koeficientu odrazu nebo přenosu je získávána na základě pouze skalárního měření modulu koeficientu odrazu nebo přenosu, které je mnohem jednodušší než vektorové měření. Při realizaci poruchových 2-branů pomocí prvků se soustředěnými parametry např. ve formě π nebo T článku je také širokopásmovost analyzátoru podle vynálezu vyšší než u systémů se 6-brany, které nutně využívají ve frekvenčním pásmu jednotky až desítky GHz prvky s rozloženými parametry.
Přehled obrázků na výkrese
Vektorový analyzátor obvodů podle technického řešení je blíže popsán pomocí přiložených výkresů, kde na obr.l je uvedeno blokové schéma analyzátoru uspořádaného jak pro měření komplexního koeficientu odrazu, tak pro měření komplexního koeficientu přenosu. Jednoduché zapojení pro použití analyzátoru pouze pro měření komplexního koeficientu odrazu představuje obr.2 a na obr.3 je blokové schéma pro případ, kdy je analyzátor uzpůsoben pouze pro měření komplexního koeficientu přenosu .
Příklady provedení technického řešení
První příklad představuje vektorový analyzátor obvodů, který je uzpůsoben zároveň pro měření komplexního koeficientu odrazu i přenosu. Tento analyzátor je tvořen měřícím blokem i, který sestává z bloku 11 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu a z bloku 12 skalárního měření komplexního koeficientu přenosu, které jsou zařazovány podle právě probíhajícího měření přes první přepínač 4.
Pro měření komplexního koeficientu odrazu je blok 11 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu spojen přes první polohu 41 prvního přepínače 4 s poruchovým 2-branem 2, který je dále propojen přes první polohu 51 druhého přepínače 5. s měřeným n-branem 3..
Při měření komplexního koeficientu přenosu je blok 12 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu propojen přes druhou polohu 42 prvního přepínače 4 a přes první rozbočovač 6. jednak přímo s poruchovým 2-branem 2 a jednak přes druhou polohu 52 druhého přepínače 5 s měřeným n-branem 3, kde poruchový 2-bran 2 a měřený n-bran 3 jsou dále propoje4 ny přes druhý rozbočovač Ί_ zpět s blokem 12 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu.
Ve skutečnosti je možné toto zapojení realizovat se zařazením pouze jediného poruchového 2-branu 2, což ale zvyšuje nároky na použití dalších přepínačů a rozbočovačů a tím i cenu celého vektorového analyzátoru obvodů. Tato skutečnost je důvodem, proč se v popise hovoří pouze o jednom 2-branu 2, avšak na výkrese je pro zjednodušení nakreslen tento 2-bran 2 dvakrát. Princip v obou případech je stejný.
Při měřeni komplexního koeficientu odrazu je první přepínač 4 v první poloze 41 a druhý přepínač 5 je též v první poloze 51. Dopadající signál vygenerovaný v bloku 11 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu postupuje dále přes první přepínač 4, poruchový 2-bran 2, od kterého se částečně odráží a vrací k bloku 11 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu. Signál prošlý přes poruchový 2-bran 2 se na vstupní bráně n-branu 3, který je na výstupu bezodrazově zakončen, odráží a postupuje stejnou cestou v opačném směru k bloku 11 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu. Porovnáním amplitud dopadajícího a výsledného odraženého signálu je v tomto bloku 11 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu určena amplituda koeficientu odrazu kaskádního spojení poruchového 2-branu 2 a měřeného n-branu 3. Minimálně tři měření s třemi různými poruchovými 2-brany 2 s odlišnými a známými dvoubranovými parametry jsou potřebná pro jednoznačné určení amplitudy a fáze koeficientu odrazu měřeného n-branu 3.. Lze také použít pouze jeden poruchový 2-bran 2 s mechanicky nebo elektricky nastavitelnými dvoubranovými parametry. Amplituda jejich rozptylových parametrů je přitom nastavitelná až v rozsahu 0-20 a fáze v intervalu až -180 stupňů až +180 stupňů.
Při měření koeficientu přenosu jsou první a druhý přepínač 4 a 5. ve svých druhých polohách 42 a 5.2. Dopadající signál se v prvním rozbočovači 6 rozdělí. Jedna část postupuje přes druhý přepínač 2 a měřený n-bran 3 do druhého rozbočovače 2. Druhá část postupuje přes poruchový 2-bran 2 také do druhého rozbočovače 7, kde se oba signály sloučí a postupují do bloku 12 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu, kde je vyhodnocena amplituda výsledného koeficientu přenosu paralelního zapojení měřeného n-branu 3 a poruchového 2-branu
2. Opět jsou potřebná minimálně tři měření s třemi různými poruchovými 2-brany 2 s odlišnými a známými dvoubranovými parametry pro jednoznačné určení amplitudy a fáze koeficientu přenosu měřeného n-branu 3. Lze také použít pouze jeden poruchový 2-bran 2 s mechanicky nebo elektricky nastavitelnými dvoubranovými parametry. Amplituda jejich rozptylových parametrů je přitom nastavitelná až v rozsahu až 0 - 20 a fáze v intervalu až -180 stupňů až +180 stupňů.
Vektorový analyzátor obvodů pro měření amplitudy a fáze pouze koeficientu odrazu lze získat zjednodušením blokového zapojení podle obr. 1, jak je uvedeno na obr. 2. Blok 11 pro skalární měření nyní pouze amplitudy komplexního koeficientu odrazu je kaskádně zapojen s poruchovým 2-branem 2 a měřeným n-branem 3., kterým je v tomto případě pouze 1-bran. Princip činnosti je stejný jako při měření koeficientu odrazu vektorovým' analyzátorem obvodů podle obr. 1.
Vektorový analyzátor obvodů pro měření amplitudy a fáze pouze koeficientu přenosu lze získat zjednodušením blokového zapojení podle obr. 1, jak znázorňuje obr. 3. Blok 12 pro skalární měření nyní pouze amplitudy komplexního koeficientu přenosu je připojen přes první rozbočovač 6. jak k poruchovému 2-branu 2 tak k měřenému n-branu 3. , které jsou přes druhý rozbočovač 7. opět připojeny k bloku 12 skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu. Princip činnosti je stejný jako při měření koeficientu přenosu vektorovým analyzátorem obvodů podle obr. 1.
Komplexní dvoubranové parametry poruchového 2-branu 2 se získávají po zpracování počítačem na základě skalárního kalibračního měření, kdy je měřen koeficient jeho přenosu a koeficienty odrazu na obou jeho branách při postupném zakončení zbývající brány např. přizpůsobenou zátěží, zkratem a otevřeným koncem. Tento počítač, který bude propojen s měřičem jL, respektive s jeho oběma bloky 11 a 12 a s poruchovými 2-braný 2, není na výkresech vyznačen.
Lze tedy shrnout, že informace o amplitudě a fázi komplexního koeficientu odrazu nebo přenosu měřeného n-branu 3 je získávána na základě opakovaného skalárního měření, kdy je měřený koeficient měněn pomocí připojovaných poruchových 2-branů 2 jejichž dvoubranové parametry jsou známé. Informace o dvoubranových parametrech poruchových 2-branů 2 může být získávána také na základě pouze skalárního kalibračního měření. Vlastní výpočet vektorových parametrů měřených obvodů z naměřených hodnot, popřípadě i kalibrace a nastavování dvoubranových parametrů poruchového 2-branu 2, je zpravidla prováděna počítačem.
Navržený způsob konstrukce vektorového analyzátoru obvodů byl ověřen modelováním na počítači. Při použití mikrovlnných tranzistorů FET pro konstrukci poruchového n-branu 3. byla zjištěna dosažitelná šířka měřicího pásma navrhovaného analyzátoru obvodů minimálně tři dekády, např. 10 MHz až 10 GHz.
Průmyslová využitelnost
Mikrovlnný analyzátor obvodů podle uvedeného technického řešení je použitelný v oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky pro vektorové měření koeficientů odrazů a přenosů n-branů.
7' | —ru | ||
Λ | - 7 - |
N | Á | ROKY | NA 0 C H | R A | N U | |||
1. Vektorový | analyzátor | obvodů pro | měření | komplexních | ||||
koeficientů | odrazu | a/nebo | přenosu | n-branů | ||||
vyznač | u | j | ící s | e tím, | že | sestává | z měřícího |
Claims (3)
- bloku (1) tvořeného blokem (11) skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu a/nebo blokem (12) skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu, kde blok (11) skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu odrazu je propojen s měřeným n-branem (3) přes kaskádně zapojený poruchový 2-bran (2) se změnou dvoubranových parametrů a blok (12) skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu je propojen s paralelním zapojením měřeného n-branu (3) a poruchového 2-branu (2) se změnou dvoubranových parametrů.
- 2. Vektorový analyzátor obvodů podle nároku 1, vyznačující se tím, že paralelní zapojení měřeného n-branu (3) a poruchového 2-branu (2) je vytvořeno pomocí prvního a druhého rozbočovače (6) a (7), které jsou připojeny k bloku skalárního měření amplitudy komplexního koeficientu přenosu (12) .
- 3. Vektorový analyzátor obvodů podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že měřící blok (1) a poruchový 2-bran (2) jsou propojeny s počítačem.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19943209U CZ3255U1 (cs) | 1994-11-25 | 1994-11-25 | Vektorový analyzátor obvodů |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19943209U CZ3255U1 (cs) | 1994-11-25 | 1994-11-25 | Vektorový analyzátor obvodů |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ3255U1 true CZ3255U1 (cs) | 1995-04-12 |
Family
ID=38754325
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19943209U CZ3255U1 (cs) | 1994-11-25 | 1994-11-25 | Vektorový analyzátor obvodů |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ3255U1 (cs) |
-
1994
- 1994-11-25 CZ CZ19943209U patent/CZ3255U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Ross | The transient analysis of certain TEM mode four-port networks | |
US4777429A (en) | Test arrangement | |
CN104515907A (zh) | 一种散射参数测试系统及其实现方法 | |
RU2687850C1 (ru) | Устройство для измерения и способ определения комплексных коэффициентов передачи СВЧ-смесителей | |
Strid | Measurement of losses in noise-matching networks | |
Weidman | A semiautomated six port for measuring millimeter-wave power and complex reflection coefficient | |
CZ3255U1 (cs) | Vektorový analyzátor obvodů | |
CZ286620B6 (cs) | Vektorový analyzátor obvodů | |
GB2195454A (en) | Microwave network analyser | |
Yakabe et al. | Complete calibration of a six-port reflectometer with one sliding load and one short | |
JP3540797B2 (ja) | 7ポート型コリレータとその校正方法および7ポート型コリレータを用いたベクトル・ネットワーク・アナライザ装置 | |
Cui et al. | Toward a terahertz quasi-optical vector network analyzer | |
Li et al. | The measurement of complex reflection coefficient by means of a five-port reflectometer | |
SU1191794A1 (ru) | Устройство дл измерени влажности строительных материалов | |
Leake | A programmable load for power and noise characterization | |
Chen et al. | Calibration and measurement of a wideband six-port polarimetric measurement system | |
SU1059514A1 (ru) | Измеритель коэффициента отражени | |
Stelzer et al. | Accuracy considerations and FMCW operation of a six-port device | |
Ghannouchi et al. | A miniaturized frequency‐compensated six‐port junction using mhmic technology | |
SU1113762A1 (ru) | Модул ционный радиометр | |
SU980039A1 (ru) | Устройство дл дистанционного зондировани окружающей среды | |
SU1095084A1 (ru) | Измеритель проход щей мощности | |
JP2698111B2 (ja) | マイクロ波半導体素子の特性測定装置及び方法 | |
SU1364998A1 (ru) | Способ определени параметров прот женных СВЧ-трактов | |
JPS6262272A (ja) | 最小雑音指数測定システム |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20041125 |