Oblast techniky
Předmětem vynálezu je dutá stavební tvárnice, zejména vyrobená z keramiky, keramzitu nebo betonu. Tvárnice je určena zejména pro vyzdívání jednoplášťových stěn libovolného druhu, včetně nosných a dělicích stěn, především pak jejich rohů.
Dosavadní stav techniky
Jsou známé a běžně používané duté stavební tvárnice, které na jedné boční ploše mají vybrání a na protější ploše jim odpovídající výčnělky, přičemž v příčném průřezu mají tyto výčnělky obvykle tvar rovnoramenných lichoběžníků nebo částí kruhu. Například z polského patentového spisu 177327 je známa keramická modulová tvárnice ve tvaru pravoúhlého rovnoběžnostěnu o délce nejméně dvou základních modulů, přičemž základní modul tvárnice má čtvercovou základnu, a ve středech sousedících základen těchto modulů se na jejich symetrále nachází výčnělek ve tvaru komolého kužele na jedné a vybrání odpovídající tomuto výčnělku na druhé základně. Modulová tvárnice je určena především pro bezespárové provádění stavebních konstrukcí, zvláště vozových nístěji tunelových pecí.
Z polského užitného vzoru 66680 je známý soubor modulových stavebních tvárnic, jejichž základem jsou pravoúhlé rovnoběžnostěny a spolu tvoří systém stěnových zdicích prvků. Vždy v jedné dvojici protilehlých bočních stěn nebo sousedících bočních stěn těchto tvárnic jsou vedle sebe vytvořeny obvykle tří svislé spojovací žlábky, které na těchto stěnách tak vytvoří soustavu vybrání a výčnělků. Popis přihlášky vynálezu P 408758 zase uveřejňuje tvárnici v podobě pravoúhlého rovnoběžnostěnu, u níž jeden pár sousedních bočních stěn má výčnělky, zatímco druhý pár sousedních bočních stěn má vybrání odpovídající tvarem těmto výčnělkům, přičemž výčnělky i vybrání mají v příčném řezu tvar libovolného mnohoúhelníku, s výhodou lichoběžníku. První vybrání nebo výčnělek každé stěny je vzdálen od jejího okraje o vzdálenost a, která je zároveň shodná s délkou základny každého vybrání nebo výčnělku, a vzdálenost mezi sousedními vybráními nebo výčnělky je dvojnásobkem vzdálenosti a.
Nevýhodou známých řešení je nutnost provedení rohů zdí z rozřezávaných dutých tvárnic. Nutnost rozřezání tvárnice na konci zdi vyzděné ze známých dutých tvárnic způsobuje v jejím rohu otevření vnitřních otvorů těchto tvárnic a při použití takovéto tvárnice v rohu zdí se tato pokládá otevřenými izolačními otvory směrem k sousední tvárnici, což způsobuje nutnost použití větší vrstvy pojivá, např. zdicí malty. Z pohledu izolačních vlastností to způsobuje vznik tepelných mostů v rozích budovy.
Cílem vynálezu je eliminace zmíněné nevýhody navržením konstrukčně jednoduché rohové duté tvárnice, která by doplnila současný sortiment známých a široce používaných dutých tvárnic. Duté tvárnice, které jsou předmětem tohoto vynálezu, mohou být používány také k provedení lepených zdí.
Podstata vynálezu
Dutá stavební tvárnice podle vynálezu má tvar pravoúhlého rovnoběžnostěnu s šířkou a výškou základních dutých tvárnic standardně používaných k vyzdívání stěn, jehož sousedící boční stěny jsou vybaveny vybráními a výčnělky. Dutá stavební tvárnice je vybavena izolačními kanály, a její délka (a) se pohybuje v rozmezí 1 až 1,5 násobku její šířky (c), která je shodná s šířkou (b) základní duté tvárnice, z níž je vyzdívána jednoplášťová stěna. Dutá tvárnice je vybavena
- 1 CZ 307629 B6 čtyřmi štěrbinovými otvory situovanými rovnoběžně s bočními stěnami tvárnice tak, že jejich zakončení se nacházejí blízko sebe.
Použití dutých tvárnic podle vynálezu umožňuje eliminaci tepelných mostů v rozích budovy a navíc značně usnadňuje a urychluje proces vyzdívání, když v podstatné míře odbourává nutnost dořezávání dutých tvárnic. Štěrbinové otvory umožňují snadné odstranění (vybourání) centrální části duté tvárnice, díky čemuž ve vertikálně na sobě uložených tvárnicích se vytvoří průchozí otvor, který umožňuje vytvořit v nároží budovy betonový konstrukční sloup.
Pro dodatečné zlepšení termoizolačních vlastností duté tvárnice podle vynálezu může být mezi štěrbinovými otvory a jejími stěnami situována alespoň jedna řada izolačních kanálů.
Pro usnadnění a přesnost vyzdívání rohů stěn je výhodné má-li jedna boční stěna duté tvárnice nejméně dva výčnělky a boční stěna, která s ní sousedí nejméně dvě vybrání tvarově odpovídající těmto výčnělkům, nebo ve variantním provedení jsou obě sousedící boční stěny opatřeny nejméně dvěma výčnělky, případně v dalším variantním provedení - nejméně dvěma vybráními. Výčnělky a vybrání mohou mít v příčném průřezu tvar libovolného mnohoúhelníku, s výhodou lichoběžníku.
Objasnění výkresů
Obr. 1 - půdorys duté stavební tvárnice s výčnělky a vybráními ve tvaru lichoběžníku;
Obr. 2 - půdorys duté stavební tvárnice s výčnělky na dvou sousedních stěnách;
Obr. 3 - půdorys duté stavební tvárnice s vybráními na dvou sousedních stěnách;
Obr. 4 - půdorys rohové části zdi
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Dutá stavební tvárnice, vyobrazená na obr. 1 a 4, má tvar pravoúhlého rovnoběžnostěnu o šířce a výšce základních dutých stavebních tvárnic standardně používaných ke zdění stěn, je vybavena izolačními kanály 1_ a její délka (a) se rovná její šířce (c) shodné s šířkou (b) základních dutých tvárnic, z nichž je vyzdívána jednoplášťová stěna. Dutá tvárnice je opatřena čtyřmi štěrbinovými otvory 2 uspořádanými rovnoběžně s bočními stěnami duté tvárnice tak, že jejich zakončení 2' se nacházejí blízko sebe, a mezi štěrbinovými otvory 2 a stěnami duté tvárnice je umístěna jedna řada izolačních kanálů 1. Jedna boční stěna 3 duté tvárnice je opatřena dvěma výčnělky 4, a s ní sousedící boční stěna 5 má dvě vybrání 6 tvarem odpovídající výčnělkům 4. Výčnělky 4 a vybrání 6 mají v příčném řezu tvar lichoběžníku.
Příklad 2
Dutá stavební tvárnice, vyobrazená na obr. 2, má tvar pravoúhlého rovnoběžnostěnu o šířce a výšce základních dutých stavebních tvárnic standardně používaných ke zdění stěn, je vybavena izolačními kanály 1, a její délka (a) se rovná její šířce (c) shodné s šířkou (b) základních dutých tvárnic, z nichž je vyzdívána jednoplášťová stěna. Dutá tvárnice je opatřena čtyřmi štěrbinovými otvory 2 uspořádanými rovnoběžně s bočními stěnami duté tvárnice tak, že jejich zakončení 2' se nacházejí blízko sebe, a mezi štěrbinovými otvory 2 a stěnami duté tvárnice je
-2CZ 307629 B6 umístěna jedna řada izolačních kanálů 1. Každá ze dvou sousedících bočních stěn 3, 5 duté tvárnice má po dvou výčnělcích 4. Výčnělky 4 mají v příčném řezu tvar lichoběžníku.
Příklad 3
Dutá stavební tvárnice, vyobrazená na obr. 3, má tvar pravoúhlého rovnoběžnostěnu o šířce a výšce základních dutých stavebních tvárnic standardně používaných ke zdění stěn, je vybavena izolačními kanály 1, a její délka (a) se rovná její šířce (c) shodné s šířkou (b) základních dutých tvárnic, z nichž je vyzdívána jednoplášťová stěna. Dutá tvárnice je opatřena čtyřmi štěrbinovými otvory 2 uspořádanými rovnoběžně s bočními stěnami duté tvárnice tak, že jejich konce Z se nacházejí blízko sebe, a mezi štěrbinovými otvory 2 a stěnami duté tvárnice je umístěna jedna řada izolačních kanálů 1. Každá ze dvou sousedících bočních stěn 3, 5 duté tvárnice má po dvou vybráních 6. Vybrání 6 mají v příčném řezu tvar lichoběžníku.
PATENTOVÉ NÁROKY