CZ307516B6 - Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace - Google Patents

Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace Download PDF

Info

Publication number
CZ307516B6
CZ307516B6 CZ2017-308A CZ2017308A CZ307516B6 CZ 307516 B6 CZ307516 B6 CZ 307516B6 CZ 2017308 A CZ2017308 A CZ 2017308A CZ 307516 B6 CZ307516 B6 CZ 307516B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
security
security card
radio frequency
conductive
conductive connection
Prior art date
Application number
CZ2017-308A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2017308A3 (cs
Inventor
Tomáš Blecha
Aleš Hamáček
Silvan Pretl
Lubomír Kubáč
Original Assignee
Západočeská Univerzita V Plzni
Centrum organické chemie s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Západočeská Univerzita V Plzni, Centrum organické chemie s.r.o. filed Critical Západočeská Univerzita V Plzni
Priority to CZ2017-308A priority Critical patent/CZ2017308A3/cs
Publication of CZ307516B6 publication Critical patent/CZ307516B6/cs
Publication of CZ2017308A3 publication Critical patent/CZ2017308A3/cs

Links

Landscapes

  • Credit Cards Or The Like (AREA)

Abstract

Bezpečnostní karta (1) je tvořena tělesem (2) opatřeným alespoň holografickým bezpečnostním prvkem (3) a radiofrekvenčním bezpečnostním prvkem (4), kde těleso (2) je tvořeno nosnou fólií (5), na které je uspořádána vnitřní fólie (6). Bezpečnostní prvky (3, 4) jsou uspořádány na nebo ve vnitřní fólii (6). Bezpečnostní prvky (3, 4) jsou propojeny vodivým spojením (8), jehož elektrické vlastnosti jsou proměnlivé vlivem působení vnějšího vlivu ze skupiny teplota okolí, elektromagnetické záření, magnetické pole a tlak. Vodivé spojení (8) je provedeno z materiálu s pozitivním teplotním koeficientem, jako je uhlíkový materiál a anorganický materiál typu BaTiO, SrTiOnebo z materiálu s negativním teplotním koeficientem, jako je vodivý polymer ze skupiny PEDOT, PPY a PANI. Způsob její autentifikace bezpečnostní karty (1) je založen na ověření pravosti pomocí holografického bezpečnostního prvku (3) a radiofrekvenčního bezpečnostního prvku (4), kde je do autentifikace zahrnuto také ovlivnění odezvy z radiofrekvenčních bezpečnostních prvků (4) pomocí vodivých propojení (8), které lze ovlivňovat vnějšími vlivy generovanými čtecím zařízením (9) a působícími na bezpečnostní kartu (1).

Description

Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace
Oblast techniky
Vynález se týká bezpečnostních karet pro ověření pravosti opatřených bezpečnostními ochrannými elementy v podobě grafických, holografických a dalších bezpečnostních prvků, a způsobu jejich autentifikace.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy bezpečnostní ochranné elementy obsahující grafické bezpečnostní prvky, holografické bezpečnostní prvky, ale i další bezpečnostní prvky, sloužící pro účely ověření pravosti a ztížení možnosti jejich padělání, neoprávněného kopírování, nebo šíření. Tyto bezpečnostní ochranné elementy např. v podobě známek, nálepek nebo štítků se aplikují na bezpečnostní karty, jakou jsou např. průkazy, doklady a dokumenty mající funkci identifikačních prostředků pro jejich držitele, či nesoucí chráněné nebo utajované informace, dále na objekty mající peněžní hodnotu, jako např. bankovky, cenné papíry, šeky, certifikáty, nebo na produkty a jejich obaly mající vysokou hodnotu, např. luxusní zboží.
Holografické bezpečnostní prvky jsou v současné době široce využívány pro zamezení neoprávněnému padělání, a dalšímu nezákonnému nakládání např. s drahými produkty, dokumenty, doklady nebo ceninami. Jejich primární ochranná funkce je založena na optickém holografickém efektu, který je přímo viditelný pro koncového zákazníka, či uživatele, nebo je rovněž strojově čitelný pro automatizovanou kontrolu. Princip ochrany je historicky založen na technicky velmi náročné metodě návrhu a realizace hologramů vyžadující výrobu precizní optické difrakční struktury a její následné ovrstvení opticky reflexním materiálem, typicky kovem. Nezbytná výrobní infrastruktura holografických bezpečnostních prvků vyžaduje vysokou odbornou specializaci, a její pořízení je finančně nákladné, čímž se významně omezuje její dostupnost pro padělatele. S pokračujícím technickým vývojem a masovým komerčním uplatněním holografických bezpečnostních prvků se však nevyhnutelně rozšiřuje okruh výrobců disponujících potřebnými technologiemi, čímž se rovněž rozšiřuje prostor pro jejich zneužití. Samotná holografická ochranná funkce přestává být tedy dostatečná pro zajištění garance pravosti ochranné známky, a je účelné hledat další možnosti jejího rozšíření o další bezpečnostní prvky přinášející sekundární ochranné funkce.
Velmi žádoucí je využití strojově detekovatelných sekundárních ochranných funkcí, které umožňují automatizovat proces autentifikace, a následně vyloučit potenciální lidský zásah snižující bezpečnost systému. Výhodné jsou zejména takové detekční principy, které nevyžadují fyzické kontaktování karty, ani čtení informací přímou optickou cestou, čímž zjednodušují provedení jak bezpečnostního prvku, tak i čtecího zařízení pro strojovou autentifikaci. V tomto ohleduje velmi atraktivní bezkontaktní autentifikace na radiofrekvenčním principu.
Příkladem takového vývoje je vynález známý z patentového dokumentu US 5 757 521 B (Glenn J. Walters, John A. McCormick). Vynález uvedený v patentovém spisu popisuje bezpečnostní prostředek, jehož ochranná funkce kombinuje holografický bezpečnostní prvek a radiofrekvenční bezpečnostní prvek přinášející sekundární ochranou funkci. Radiofrekvenční bezpečnostní prvek je realizován obvodem, který je tvořen strukturami vytvořenými ve vodivé vrstvě holografického bezpečnostního prvku. Holografický bezpečnostní prvek může nést libovolný motiv, přičemž celý motiv, či jeho části, tvoří součásti rezonančního obvodu radiofrekvenčního bezpečnostního prvku. Pro zvýšení ochrany proti padělání mohou být některé součásti rezonančního obvodu tvořené motivem holografického bezpečnostního prvku elektrovodivě propojeny transparentním materiálem. Vynález využívá ideu, že s využitím transparentního elektrovodivého propojení součástí rezonančního obvodu je výsledná frekvence radiofrekvenčního bezpečnostního prvku
- 1 CZ 307516 B6 jiná oproti očekávání na základě viditelného vodivého propojení jednotlivých součástí rezonančního obvodu radiofrekvenčního bezpečnostního prvku. Součástí vynálezu je i znak, kdy je bezpečnostní prvek opatřen pojistkami tvořenými snadno tavitelnými tenkými vodivými spoji. Pokud padělatel hledá budicí radiofrekvenční signál pomocí generátoru rozmítaného signálu, může dojít při zkoušení nesprávných úrovní signálu k přerušení spojení přetavením, a tím současně ke znehodnocení radiofrekvenčních bezpečnostních prvků.
Nevýhoda vynálezu spočívá v tom, že odlišnost výsledné frekvence je neměnná. Pokud padělatel odhalí schéma zapojení transparentních vodivých spojů doplňujících viditelné zapojení součástí rezonančního obvodu, je pro padělatele zjištění správné frekvence radiofrekvenčního ochranného prvku otázkou rutinní odbornou činností.
Dále je znám vynález bezkontaktního radiofrekvenčního identifikačního zařízení, zejména pro ověřování pravosti, z přihlášky vynálezu US 2007/257797. Zařízení vykazuje těleso, které je opatřené holografickým bezpečnostním prvkem a radiofrekvenčním bezpečnostním prvkem. Těleso, např. mající tvar bezpečnostní karty, je tvořeno nosnou fólií, na které je uspořádána alespoň jedna vnitřní fólie pro organizaci bezpečnostních prvků, a dále je nad vnitřní fólií uspořádána krycí fólie. Bezpečnostní prvky jsou uspořádány ve vnitřní fólii, nebo na vrchní straně nosné fólie. Bezpečnostní prvky jsou propojeny alespoň jedním vodivým spojem.
Mezi další řešení spadající do obecného stavu techniky k předloženému vynálezu patří vynálezy z přihlášek EP 2506190 a EP 2068272, které se týkají komunikačního zařízení využívajícího ovládání rezonanční frekvence buzené rádiovým signálem na bezpečnostní kartě. Dále vynález z přihlášky vynálezu US 2016/350641 týkající se odstínění bezpečnostních karet, a v neposlední řadě vynález z přihlášky vynálezu US 2016/068005, jehož předmětem je začlenění pasivního elektroluminiscenčního bezpečnostního prvku např. do bezpečnostní karty.
Úkolem vynálezu je vytvoření bezpečnostní karty a způsobu její identifikace, která by využívala kombinaci holografického bezpečnostního prvku a radiofrekvenčního bezpečnostního prvku, přičemž by byla opatřena bezpečnostním prostředkem pro změnu výsledné frekvence radiofrekvenčního ochranného prvku, jehož vliv na výslednou frekvenci by byl proměnlivý působením vnějších vlivů okolního prostředí. Vynález by měl být zhotovitelný s minimální úpravou současných výrobních postupů a náklady na jeho zhotovení by se měly pohybovat v podobných úrovních, jako se pohybují pořizovací náklady bezpečnostní karty dle dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Vytčený úkol byl vyřešen vytvořením bezpečnostní karty podle následujícího vynálezu.
Bezpečnostní karta pro ověření pravosti je tvořena tělesem bezpečnostní karty, které je opatřeno alespoň jedním holografickým bezpečnostním prvkem a alespoň jedním radiofrekvenčním bezpečnostním prvkem. Těleso slouží k manipulaci s bezpečnostní kartou a pro nesení bezpečnostních prvků. Bezpečnostní prvky zajišťují ověření pravosti jak podle holografického zobrazení, tak pomocí radiofrekvenčních signálů. Těleso bezpečnostní karty je tvořeno nosnou fólií, na které je uspořádána alespoň jedna vnitřní fólie pro organizaci bezpečnostních prvků na bezpečnostní kartě. Nosná fólie tvoří pevný základ bezpečnostní karty. Dále je nad vnitřní fólii uspořádána krycí fólie, přičemž jsou bezpečnostní prvky uspořádány ve vnitřní fólii nebo na její vrchní straně. Krycí fólie chrání bezpečnostní prvky před poškozením, zatímco vnitřní fólie slouží k uspořádání a k organizaci bezpečnostních prvků.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že současně jsou alespoň některé bezpečnostní prvky propojeny alespoň jedním vodivým spojením, jehož elektrické vlastnosti jsou proměnlivé vlivem působení
-2CZ 307516 B6 vnějšího vlivu z okolí bezpečnostní karty, kde vnější vlivy jsou ze skupiny teplota okolí, elektromagnetické záření, magnetické pole a tlak.
Mezi výhody vynálezu patří konstrukce tělesa bezpečnostní karty, která je kompatibilní se současnými výrobními postupy a s vybavením k tomu určeným. Současně konstrukce tělesa bezpečnostní karty vykazuje dostatečnou odolnost proti opotřebení. Rovněž je výhodné, že si bezpečnostní karta zachovává schopnost radiofrekvenčního ověřování pravosti. Vodivé spoje mezi bezpečnostními prvky mohou být jak viditelné, tak transparentní, jak je z dosavadního stavu techniky známo, ale mimo jiné je jejich odolnost vůči padělání zvýšena tím, že jejich elektrické vlastnosti jsou proměnlivé vlivem působení okolních vlivů působících z okolí bezpečnostní karty. Díky např. proměnlivému elektrickému odporu se odpovědní radiofrekvenční signál plynoucí ze správného zapojení radiofrekvenčních bezpečnostních prvků nedá bez obtíží zkopírovat. To znamená, že tyto vlivy změnou např. uvedeného elektrického odporu vodivých spojů značně komplikují nalezení správného odpovědního radiofrekvenčního signálu. Mezi uměle vyvolané působící vnější vlivy patří teplota okolí, elektromagnetické záření, magnetické pole a tlak.
Ve výhodném provedení bezpečnostní karty podle vynálezu je alespoň jedno vodivé spojení z materiálu majícího pozitivní teplotní koeficient. Tento materiál je vyroben např. z uhlíkových materiálů a anorganických materiálů typu BaTiO3, SrTiO3. Současně, či nebo, je alespoň jedno vodivé spojení z materiálu majícího negativní teplotní koeficient. Takový materiál je vyroben např. z vodivých polymerů ze skupiny polymerů PEDOT, polypyrrolů nebo ze skupiny polymerů PANI, včetně jejich kopolymerů. Pokud je bezpečnostní karta vystavena určité okolní teplotě, může dojít buď ke zvýšení elektrického odporu ve vodivém spojení, nebo ke snížení elektrického odporu ve vodivém spojení, čímž je způsobeno připojení, nebo odpojení určité části radiofrekvenčního bezpečnostního prvku z celkového elektrického obvodu. To má vliv na odpovědní radiofrekvenční signál bezpečnostní karty. Výhoda spočívá v tom, že pokud padělatel odhalí existenci vodivého spojení, nemůže si být jist, zda vodivé spojení vede, či nevede, elektrický proud při autentifikaci bezpečnostní karty. Padělatel by musel znát, jak je generován vnější vliv okolí bezpečnostní karty při ověřování pravosti. Současně je výhodné, že vodivé spoje z některých uvedených materiálů jsou rentgenovým zářením nezobrazitelné, čímž je zachována jedna ze známých výhod. Dále je výhodné, že materiály ze skupiny polymerů PEDOT, polypyrrolů nebo ze skupiny polymerů PANI, včetně jejich kopolymerů, a materiály vyrobené z uhlíkových materiálů a anorganických materiálů typu BaTiO3, SrTiO3, lze používat ve stávajícím výrobním zařízení bezpečnostních karet s minimální úpravou výrobního zařízení a výrobního postupu.
Ve výhodném provedení bezpečnostní karty podle vynálezu je alespoň jedno vodivé spojení tvořeno tištěným odporovým článkem vykazujícím fotovodivost. Tištěný odporový článek mění svůj elektrický odpor podle toho, zda na něj dopadá elektromagnetické záření zahrnující aktivační část světelného spektra. Současně může být výhodné, pokud je viditelná strana tištěného odporového článku přetištěna barevným filtrem pro propouštění vymezené části světelného spektra ležící ve spektrálně činném rozmezí fotovoltaického odporového článku. Filtr může sloužit i např. jako barva grafického motivu, čímž je opět v bezpečnostní kartě ukryt další vedlejší bezpečnostní element.
Ve výhodném provedení bezpečnostní karty podle vynálezu je tištěný odporový článek z alespoň jednoho materiálu ze skupiny derivátů ftalocyaninu, perylenu, kompozitů z perylenu a grafenu, a/nebo je tištěný odporový článek vytvořen na bázi struktury BHJ-OPV (celý odborný název: Bulk-heterojuction organic photovoltaic cell), např. typu PCBM/P3HT, nebo na bázi DSSC (celý odborný název: Dye-sensitized solar cell). Výhodou výše uvedených materiálů a struktur je to, že propouštějí jen určitou část spektra elektromagnetického záření, na kterou jsou citlivé, a že se dají aplikovat na bezpečnostní kartu zavedenými tiskovými metodami.
Ve výhodném provedení bezpečnostní karty podle vynálezu je alespoň jedno vodivé spojení tvořeno interdigitální strukturou a vodivou ploškou podtištěnou feromagnetickým materiálem. Vodivá ploška je flexibilně uspořádána nad interdigitální strukturou, přičemž je mezi
-3CZ 307516 B6 interdigitální strukturou a vodivou ploškou vytvořena mezera mající šířku v řádech desítek až stovek pm. Pokud je vodivá ploška s feromagnetickým potiskem vystavena působení magnetického pole, dojde k elektrickému kontaktu interdigitální struktury a vodivé plošky, a tím ke změně elektrického odporu vodivého spojení.
Ve výhodném provedení bezpečnostní karty podle vynálezu je alespoň jedno vodivé spojení tvořeno třívrstvou sendvičovou strukturou, kde krajní vrstvy jsou tvořeny tištěnými stříbrnými elektrodami a prostřední vrstva je tvořena materiálem ze skupiny piezoelektrický materiál, elastomemí materiál. S výhodou se jedná o piezoelektrický materiál na bázi polyvinylidenfluoridu, polyvinylidenfluorid-trifluoroetylenu, a o elastomemí materiál na bázi polyuretanů, silikonových elastomerů, přičemž je elastomemí materiál vyplněn asymetrickými uhlíkovými nanočásticemi nebo asymetrickými částicemi grafenu. Při vystavení třívrstvé sendvičové struktury tlaku dojde ke změně elektrického odporu vodivého spojení. Piezoelektrický materiál reaguje na tlak generováním elektrického napětí, elastomemí materiál se zdeformuje natolik, že dojde k propojení elektrod pomocí nanočástic grafenu, nebo uhlíku.
Součástí vynálezu je rovněž způsob autentifikace bezpečnostní karty vytvořené podle výše uvedeného vynálezu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že:
a) bezpečnostní karta se přiloží ke čtecímu zařízení, nebo se bezpečnostní karta do čtecího zařízení alespoň částečně vloží,
b) čtecí zařízení detekuje informaci z holografických bezpečnostních prvků pro porovnání s referenční informací,
c) čtecí zařízení změní stav blízkého okolí bezpečnostní karty pro vytvoření alespoň jednoho vnějšího vlivu působícího na bezpečnostní kartu ze skupiny teplota okolí, elektromagnetické záření, magnetické pole, tlak,
d) čtecí zařízení vygeneruje budicí radiofrekvenční signál pro radiofrekvenční bezpečnostní prvky a současně snímá odpovědní radiofrekvenční signál generovaný radiofrekvenčními bezpečnostními prvky pro porovnání s referenčním signálem odpovídající dané intenzitě vnějšího vlivu nebo kombinace vnějších vlivů,
e) kroky c) a d) mohou být postupně opakovány pro vyhodnocení radiofrekvenční odezvy bezpečnostní karty v závislosti na působení několika vnějších vlivů samostatně nebo ve vzájemné kombinaci a/nebo v závislosti na působení několika intenzit jednotlivých vnějších vlivů nebo jejich kombinací.
Nový způsob autentifikace přináší technologický krok s kontrolovaným vytvořením alespoň jednoho vnějšího vlivu, který komplikuje prolomení ochrany zajišťované bezpečnostní kartou pro ověřování pravosti. Pokud by padělatel konstrukčně zkopíroval bezpečnostní kartu, stále se musí zabývat, pro jaké vnější vlivy má vodivé spoje bezpečnostních prvků připravit, a na jaké velikosti je nastavit.
Bezpečnostní karta podle vynálezu je díky své konstrukci vyrobitelná pomocí stávajících metod a zařízení s minimálními úpravami. S výhodou jsou vybrané materiály a struktury použitelné při nanášení pomocí tisku a kromě splnění stávajících požadavků pro použití k výrobě bezpečnostní karty vnášejí do konstrukce bezpečnostní karty elementy s proměnlivým chováním, které jsou bez znalosti bezpečnostního systému zahrnujícího i způsob autentifikace karty velice obtížně kopírovatelné. Rovněž je vhodné, že lze kombinovat realizaci vodivých spojů citlivých na různé uměle produkované vnější vlivy a dále s vodivými spoji dle dosavadního stavu techniky. Autentifikace pomocí budicího radiofrekvenčního signálu prováděná např. pomocí rozmítaného
-4CZ 307516 B6 budicího signálu vyžaduje ještě doplnění o nastolení vnějšího vlivu nebo kombinace vnějších vlivů působících na bezpečnostní kartu. Osoba snažící se zjistit odpovědní radiofrekvenční signál musí kromě hledání správného budicího radiofrekvenčního signálu zjišťovat, jaké má nastavit parametry vnějšího vlivu působícího na bezpečnostní kartu. Pokud není tento parametr dobře splněn, poskytne bezpečnostní karta nepravý odpovědní radiofrekvenční signál, což je z hlediska ochrany proti padělání výhodnější, než například známé znehodnocení karty z dosavadního stavu techniky. Pro osobu snažící se bezpečnostní kartu neoprávněně kopírovat bez znalosti přesného způsobu její autentifikace v takovém případě není zcela zjevné, že se napodobení karty nezdařilo.
Objasnění výkresů
Uvedený vynález bude blíže objasněn na následujících vyobrazeních, kde:
obr. 1 znázorňuje schéma při poj ován í/odpoj ování radiofrekvenčních bezpečnostních prvků, obr. 2 znázorňuje schematické vyobrazení bezpečnostní karty v pohledu shora, obr. 3 znázorňuje schematické vyobrazení bezpečnostní karty v pohledu z boku, obr. 4 znázorňuje schématické vyobrazení způsobu autentifikace bezpečnostní karty.
Příklady uskutečnění vynálezu
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění vynálezu jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení vynálezu na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Na obr. 1 je schematicky naznačen princip, ve kterém jsou vzájemně propojené součásti rezonančního obvodu tvořené cívkami LI. L2 a kondenzátory Cl a C2. Tato kombinace představuje rezonanční obvod o frekvenci fl. Při působení např. zvýšené teploty nad 65 °C dojde ke zvýšení/snížení odporu na částech citlivých na teplotu Pl a P2, tím dochází k odpojení/připojení cívky L2 a kondenzátoru C2 k paralelnímu rezonančnímu obvodu L1 ||C1. Výsledná kombinace součástí rezonančního obvodu vytvoří rezonanční obvod o frekvenci f2. Pokud není tedy čtecí zařízení 9 bezpečnostních karet 1 vybaveno vhodným zařízením pro zahřátí uvedených bodů, nelze správně vyhodnotit rezonanční frekvenci bezpečnostní karty 1, neboť se jako nesprávný odpovědní radiofrekvenční signál generuje frekvence fl.
Na obr. 2 je vyobrazeno schematické vyobrazení bezpečnostní karty 1 shora. Bezpečnostní karta 1 je tvořena tělesem 2, jehož konstrukce bude rozepsána níže v textu. Na obr. 2 je znázorněn jeden holografický bezpečnostní prvek 3 a dále kombinace čtyř radiofrekvenčních bezpečnostních prvků 4. Dva z těchto radiofrekvenčních bezpečnostních prvků 4 jsou viditelně propojeny vodivým spojením 8 citlivým na působení vnějších vlivů působících na bezpečnostní kartu 1.
Na obr. 3 je schematicky vyobrazena bezpečnostní karta 1 v pohledu z boku. Bezpečnostní karta 1 zahrnuje nosnou fólii 5, jejímž úkolem je krytí citlivých součástek bezpečnostní karty 1, a zajištění dostatečné tuhosti celé bezpečnostní karty 1. Na nosné vrstvě 5 je umístěna jedna vnitřní fólie 6, ve které jsou zapuštěny radiofrekvenční bezpečnostní prvky 4 a vodivé spojení 8. Na vnitřní fólii 6 leží holografický bezpečnostní prvek 3. Vrchní vrstvu tvoří krycí fólie 7. Fólie 5, 6, a 7 jsou vyrobeny z plastu, např. z PVC, z PE, nebo z PP, aje možné na ně tisknout. Krycí fólie 7 musí být transparentní pro viditelnost holografického bezpečnostního prvku 3.
-5CZ 307516 B6
Způsob autentifikace bezpečnostní karty 1 je pro přehlednost schematicky zobrazen na obr. 4. Způsob musí zahrnovat přiložení bezpečnostní karty 1 ke čtecímu zařízení 9, nebo vložení bezpečnostní karty 1 do čtecího zařízení 9. Čtecí zařízení 9 musí obsahovat prostředky pro strojové přečtení holografického bezpečnostního prvku 3, dále prostředky pro strojové přečtení radiofrekvenčních bezpečnostních prvků 4 a dále prostředky pro navození definovaných vnějších vlivů působících na bezpečnostní kartu 1, konkrétně na vodivá spojení 8 bezpečnostní karty 1, aby bezpečnostní karta 1 vysílala správný odpovědní radiofrekvenční signál. Čtecí zařízení 9 může snížit teplotu, nebo zvýšit teplotou, bezpečnostní karty 1, dále může na bezpečnostní kartu 1 působit elektromagnetickým zářením, případně může generovat magnetické pole působící na bezpečnostní kartu 1, nebo může vyvinout tlak na bezpečnostní kartu 1, ať už bodový, či plošný.
V řadě příkladů uskutečnění bezpečnostní karty 1 se může počet vnitřních fólií 5, 6 a 7, bezpečnostních prvků 3 a 4 a vodivých spojení 8 lišit. Vyšší počet bezpečnostních prvků 3 a 4 zvyšuje počet možností, jak je vzájemně propojit vodivými spoji 8, a současně možný počet propojení zvyšují vodivé spoje 8 citlivé na odlišné okolní vlivy, které lze kombinovat, včetně zařazení vodivých spojů 8 dle dosavadního stavu techniky. Odborník bude rutinní prací schopen navrhnout celou řadu variant propojení za použití uvedených znaků vynálezu.
Příklad 1 - vodivé spoje 8 citlivé na změnu teploty
Ve vodivém spojení 8 je použit materiál s negativním teplotním koeficientem, pro nějž je zavedena zkratka NTC, či materiál s pozitivním teplotním koeficientem, pro nějž je zavedena zkratka PTC. Materiál bude v závislosti na panující okolní teplotě ovlivňovat odpor propojovací struktury.
PTC charakteristiky s prahovou hodnotou změny elektrického odporu vykazují materiály obsahující např. směs uhlíkových materiálů a anorganických materiálů typu BaTiO3, SrTiO3. Tyto materiály způsobí při ohřátí nad kritickou teplotu (60 až 100 °C) výraznou změnu elektrického odporu vodivého spojení 8, čímž provedou rozladění rezonančního obvodu.
Dalším příkladem může být vodivý spoj 8 založený na elektricky vodivém polymeru poly(3,4-ethylendioxythiofen), PEDOT, nejčastěji dopovaném polystyrensulfonátem, známém pod zkratkou PEDOT:PSS, nebo na vodivém polymeru polyanilinu, známém pod zkratkou PANI, nebo na vodivém polymeru polypyrrolu známém pod zkratkou PPy, včetně jejich kopolymerů nebo strukturně blízkých derivátů. Uvedené elektricky vodivé polymerní materiály obecně vykazují NTC vlastnosti. Výraznou změnou teploty tak lze měnit elektrický odpor, a tím měnit parametry rezonančního obvodu.
Příklad 2 - vodivé spoje 8_citlivé na dopadající elektromagnetické záření
Jako vodivý spoj 8 pro rozladění rezonančního obvodu lze použít tištěný odporový článek, který vykazuje fotovodivost, tj. po ozáření specifickou vlnovou délkou způsobí změnu elektrického odporu ve struktuře tvořené fotovodivým materiálem. Mezi fotovodivé materiály lze uvést např. deriváty ftalocyaninu, perylenu (zkratky PTCDI, PDI), či kompozitů perylenu a grafenu. Fotovodivý spoj 8 může být tištěn v sendvičovém uspořádání, kde alespoň jedna vnější vrstva sendvičového uspořádání musí vykazovat propustnost pro dané spektrum elektromagnetického záření, které vyvolá fotovodivost v polovodičovém materiálu. Jako transparentní vodivou vrstvu pro spektrum viditelného světla lze výhodně použít materiály jako oxid indium-cínatý (zkratka ITO) nebo vodivý polymer PEDOT:PSS. Jako fotovodivý materiál lze použít některý z výše uvedených materiálů, který je následně přetištěn druhou sběrnou elektrodou např. na bázi uhlíkových, či stříbrných materiálů, z rozpouštědel ortogonálního typu vůči polovodičové vrstvě.
- 6 CZ 307516 B6
Fotovodivý spoj 8 může být rovněž tištěn s planámím uspořádáním vodivých elektrod oddělených v jedné vrstvě izolační mezerou, přes které je natištěna vrstva fotovodivého materiálu. V tomto uspořádání je fotovodivá vrstva přímo přístupná expozici elektromagnetickým zářením, proto nemusí vodivé elektrody vykazovat propustnosti vůči tomuto záření.
Dále lze použít tištěný fotovoltaický článek např. na bázi struktury BHJ-OPV (Bulk-heterojuction organic photovoltaic cell) typu PCBM/P3HT, případně fotovoltaický článek na bázi DSSC (Dyesensitized solar cell). Do rezonančního obvodu vhodně zapojený fotovoltaický článek bude ίο přetištěn barevným filtrem propouštějícím jen určitou část spektra, která je ve spektrálně činném rozmezí fotovoltaického článku. Po ozáření vhodně intenzivním světelným zdrojem pak dojde ke generaci náboje na vodivém spoji 8, a tím k ovlivnění elektrických parametrů rezonančního obvodu.
Příklad 3 - vodivé spoje 8 citlivé na magnetické pole
Změnu elektrické vodivosti pro odpojení/připojení částí rezonančního obvodu lze docílit natištěním interdigitální struktury ve vodivém spoji 8, nad níž bude umístěna na flexibilním 20 substrátu vodivá (stříbro, uhlík) ploška, podtištěná feromagnetickým materiálem. Tato ploška je oddělená vzduchovou mezerou v řádech desítek až stovek pm nad interdigitální strukturou. Po zasunutí bezpečnostní karty 1 do čtecího zařízení 9 a vystavení magnetickému poli, bude tento plošný kontakt přitažen k interdigitální struktuře, čímž dojde ke zkratu jednotlivých elektrod interdigitální struktury, a ke změně rezonanční frekvence vlivem připojení/odpojení jednotlivých 25 prvků rezonančního obvodu.
Příklad 4 - vodivé spoje 8 citlivé na tlak
Změnu elektrického odporu lze vyvolat stlačením materiálu vykazujícího změnu elektrických vlastností při působení vnějšího tlaku. Může se jednat o sendvičovou strukturu na bázi tištěných stříbrných elektrod, mezi nimiž je natištěn elastomemí materiál na bázi polyurethanů, či silikonových elastomerů, který je vhodně vyplněn asymetrickými uhlíkovými nanoěásticemi, nebo částicemi grafenu (CNT - uhlíkové nanotrubice, GNP - grafenové nanočástice). Při vnějším 35 tlaku na aktivní plochu senzoru tvořícího vodivý spoj 8 dojde ke změně jeho odporu, čímž dochází k rozladění rezonančního obvodu. Daný vodivý element může být rovněž založen na bázi interdigitální struktury, která je přetištěna výše uvedeným rezistivním elastomemím kompozitem.
Příklad 5 - vodivé spoje 8 citlivé na tlak - piezoelektrické
Změnu elektrického odporu ve vodivých spojích 8 lze rovněž provést použitím materiálů s piezoelektrickými vlastnostmi, tj. změnu odporu lze vyvolat stlačením materiálu s piezoelektrickými vlastnostmi. Může se jednat o sendvičovou strukturu na bázi tištěných 45 stříbrných kolektorů, mezi nimiž je natištěn piezoelektrický materiál na bázi PVDF (polyvinylidenfluorid), PVDF-Trfe (polyvinylidenfluorid-trifluoroetylen), který je vhodně nakontaktován tak, aby vykazoval vhodné piezoelektrické vlastnosti.
Průmyslová využitelnost
Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace vytvořené podle vynálezu naleznou uplatnění v oblasti zabezpečení osob, objektů, informací a zboží.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Bezpečnostní karta (1) pro ověření pravosti tvořená tělesem (2) bezpečnostní karty (1) opatřeným alespoň jedním holografickým bezpečnostním prvkem (3) a alespoň jedním radiofrekvenčním bezpečnostním prvkem (4), přičemž je těleso (2) bezpečnostní karty (1) tvořeno nosnou fólií (5), na které je uspořádána alespoň jedna vnitřní fólie (6) pro organizaci bezpečnostních prvků (3, 4), a dále je nad vnitřní fólií (6) uspořádána krycí fólie (7), a současně jsou bezpečnostní prvky (3, 4) uspořádány ve vnitřní fólii (6) nebo na její vrchní straně, a současně jsou alespoň některé bezpečnostní prvky (3, 4) propojeny alespoň jedním vodivým spojením (8), vyznačující se tím, že elektrické vlastnosti vodivého spojení (8) jsou závislé na působení alespoň jednoho vnějšího vlivu z okolí bezpečnostní karty (1), kde vnější vlivy jsou ze skupiny teplota okolí, elektromagnetické záření, magnetické pole a tlak.
  2. 2. Bezpečnostní karta podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň jedno vodivé spojení (8) je z materiálu majícího pozitivní teplotní koeficient, a který je vyroben z uhlíkových materiálů a anorganických materiálů typu BaTiO3, SrTiO3, a/nebo že alespoň jedno vodivé spojení (8) je z materiálu majícího negativní teplotní koeficient, který je vyroben z vodivých polymerů ze skupiny PEDOT, PPY a PANI, včetně jejich kopolymerů a derivátů.
  3. 3. Bezpečnostní karta podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň jedno vodivé spojení (8) je tvořeno tištěným odporovým článkem vykazujícím fotovodivost.
  4. 4. Bezpečnostní karta podle nároku 3, vyznačující se tím, že viditelná strana tištěného odporového článku je přetištěna barevným filtrem pro propouštění vymezené části světelného spektra, ležícím ve spektrálně činném rozmezí fotovoltaického článku.
  5. 5. Bezpečnostní karta podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že tištěný odporový článek je z alespoň jednoho materiálu ze skupiny derivátů ftalocyaninu, perylenu, kompozitu z perylenu a grafenu, a/nebo je tištěný odporový článek vytvořen na bázi struktury BHJ-OPV, nebo na bázi DSSC.
  6. 6. Bezpečnostní karta podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že alespoň jedno vodivé spojení (8) je tvořeno interdigitální strukturou a vodivou ploškou podtištěnou feromagnetickým materiálem, kde vodivá ploška je flexibilně uspořádána nad interdigitální strukturou, přičemž je mezi interdigitální strukturou a vodivou ploškou vytvořena mezera mající šířku v řádech desítek až stovek pm.
  7. 7. Bezpečnostní karta podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že alespoň jedno vodivé spojení (8) je tvořeno třívrstvou sendvičovou strukturou, kde krajní vrstvy jsou tvořeny tištěnými stříbrnými elektrodami a prostřední vrstva je tvořena materiálem ze skupiny piezoelektrický materiál, elastomemí materiál.
  8. 8. Bezpečnostní karta podle nároku 7, vyznačující se tím, že piezoelektrický materiál je na bázi polyvinylidenfluoridu, polyvinylidenfluorid-trifluoroetylenu, a elastomemí materiál je na bázi polyuretanů, silikonových elastomerů, přičemž je elastomemí materiál vyplněn asymetrickými uhlíkovými nanočásticemi nebo asymetrickými částicemi grafenu.
  9. 9. Způsob autentifikace bezpečnostní karty (1) vytvořené podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že zahrnuje následující postupové kroky:
    a) bezpečnostní karta (1) se přiloží ke čtecímu zařízení (9), nebo se bezpečnostní karta (1) do čtecího zařízení (9) alespoň částečně vloží,
    -8CZ 307516 B6
    b) čtecí zařízení (9) detekuje informaci z holografických bezpečnostních prvků (3) pro porovnání s referenční informací,
    c) čtecí zařízení (9) změní stav blízkého okolí bezpečnostní karty (1) pro vytvoření alespoň jednoho vnějšího vlivu působícího na bezpečnostní kartu (1) ze skupiny teplota okolí, elektromagnetické záření, magnetické pole, tlak,
    d) čtecí zařízení (9) vygeneruje budicí radiofrekvenční signál pro radiofrekvenční bezpečnostní prvky (4) a současně snímá odpovědní radiofrekvenční signál generovaný radiofrekvenčními bezpečnostními prvky (4) pro porovnání s referenčním signálem odpovídající dané intenzitě vnějšího vlivu nebo kombinace vnějších vlivů,
    e) kroky c) a d) mohou být postupně opakovány pro vyhodnocení radiofrekvenční odezvy bezpečnostní karty (1) v závislosti na působení několika vnějších vlivů samostatně nebo ve vzájemné kombinaci a/nebo v závislosti na působení několika intenzit jednotlivých vnějších vlivů nebo jejich kombinací.
CZ2017-308A 2017-05-31 2017-05-31 Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace CZ2017308A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-308A CZ2017308A3 (cs) 2017-05-31 2017-05-31 Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-308A CZ2017308A3 (cs) 2017-05-31 2017-05-31 Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307516B6 true CZ307516B6 (cs) 2018-11-07
CZ2017308A3 CZ2017308A3 (cs) 2018-11-07

Family

ID=64095702

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-308A CZ2017308A3 (cs) 2017-05-31 2017-05-31 Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2017308A3 (cs)

Citations (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1094418A2 (de) * 1999-10-20 2001-04-25 Philips Corporate Intellectual Property GmbH Chipkarte
US20070200684A1 (en) * 2005-05-06 2007-08-30 Colby Steven M RFID Device Configured for Data Entry
US20070257797A1 (en) * 2004-04-14 2007-11-08 Arjowiggins Security Structure Including an Electronic Device, in Particular for Fabricating a Security Document or a Document of Value
US20080135614A1 (en) * 2006-06-30 2008-06-12 The Penn State Research Foundation Passive detection of analytes
EP2068272A1 (en) * 2007-12-07 2009-06-10 Sony Ericsson Mobile Communications Japan, Inc. Non-contact wireless communication apparatus, method of adjusting resonance frequency of non-contact wireless communication antenna, and mobile terminal apparatus
EP2506190A2 (en) * 2011-03-28 2012-10-03 FeliCa Networks, Inc. Communication device
US20160068005A1 (en) * 2013-05-02 2016-03-10 Bundesdruckerei Gmbh Security product or valuable product having an electroluminescent security element and method for the production thereof
ES2554990B1 (es) * 2014-06-24 2016-06-09 Universidad Pública de Navarra Etiqueta inalámbrica de desactivación controlada, método de fabricación y método y sistema para el uso de dicha etiqueta
US20160350641A1 (en) * 2014-02-03 2016-12-01 Seibersdorf Labor Gmbh Shield element for mounting on an object

Patent Citations (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1094418A2 (de) * 1999-10-20 2001-04-25 Philips Corporate Intellectual Property GmbH Chipkarte
US20070257797A1 (en) * 2004-04-14 2007-11-08 Arjowiggins Security Structure Including an Electronic Device, in Particular for Fabricating a Security Document or a Document of Value
US20070200684A1 (en) * 2005-05-06 2007-08-30 Colby Steven M RFID Device Configured for Data Entry
US20080135614A1 (en) * 2006-06-30 2008-06-12 The Penn State Research Foundation Passive detection of analytes
EP2068272A1 (en) * 2007-12-07 2009-06-10 Sony Ericsson Mobile Communications Japan, Inc. Non-contact wireless communication apparatus, method of adjusting resonance frequency of non-contact wireless communication antenna, and mobile terminal apparatus
EP2506190A2 (en) * 2011-03-28 2012-10-03 FeliCa Networks, Inc. Communication device
US20160068005A1 (en) * 2013-05-02 2016-03-10 Bundesdruckerei Gmbh Security product or valuable product having an electroluminescent security element and method for the production thereof
US20160350641A1 (en) * 2014-02-03 2016-12-01 Seibersdorf Labor Gmbh Shield element for mounting on an object
ES2554990B1 (es) * 2014-06-24 2016-06-09 Universidad Pública de Navarra Etiqueta inalámbrica de desactivación controlada, método de fabricación y método y sistema para el uso de dicha etiqueta

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2017308A3 (cs) 2018-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI457634B (zh) 可活化的光學層
EP2153420B1 (en) A security document circuit
EP2590823B1 (en) Security document with holographic foil and printed machine-readable markings
CN106170824A (zh) 验证装置、验证系统和用于验证物品身份的方法
US10114992B2 (en) Electronic identification document
US9704080B2 (en) Security element for sensitive documents and a sensitive document
US10052904B2 (en) Security document containing an authentication device
CN209625254U (zh) 近场通信设备
EP1431062A1 (en) Security document comprising electronic security means
MX2010010882A (es) Documento que contiene un dispostivo con microcircuito integrado y un metodo para detectar el daño a la integridad fisica del documento.
CZ307516B6 (cs) Bezpečnostní karta a způsob její autentifikace
RU2351009C2 (ru) Носитель информации и способ его изготовления
US20050225077A1 (en) Security document comprising an oscillating circuit
US20020114931A1 (en) Polymer circuit
US20130163828A1 (en) Object which can be authenticated and which contains a cover masking an authenticating pattern
KR101370408B1 (ko) 위조 및 변조 방지용 지폐
US9378506B1 (en) Security chip
AU2012101699B4 (en) Authenticable security element
AU2013101097A4 (en) RFID security device for providing validation of a security document or token
PL241997B1 (pl) Sposób identyfikacji elektronicznej pieczęci
CN113298215A (zh) 一种使用随机电容的rfid标签防转移方法
CZ31192U1 (cs) Systém pro elektronické ověření a třídění
Ramotowski et al. Electroactive Polymers With Anti-Counterfeiting Feature

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20230531