CZ307051B6 - Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem - Google Patents
Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem Download PDFInfo
- Publication number
- CZ307051B6 CZ307051B6 CZ2008-279A CZ2008279A CZ307051B6 CZ 307051 B6 CZ307051 B6 CZ 307051B6 CZ 2008279 A CZ2008279 A CZ 2008279A CZ 307051 B6 CZ307051 B6 CZ 307051B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- bed
- isoelectric focusing
- preparative isoelectric
- continuous preparative
- continuous
- Prior art date
Links
Landscapes
- Electrostatic Separation (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
Description
Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem
Oblast techniky
Elektromigrační metoda isoelektrické fokusace, která se týká separace proteinů či dalších amfolytů.
Dosavadní stav techniky
Isoelektrická fokusace (dále jen IEF) je elektroforetická metoda pro separaci a fokusaci amfolytů. Využívá vlastnosti amfolytů, které v prostředí pH rovném jejich isoelektrickému bodu mají nulovou efektivní rychlost migrace. Proto se amfolyty analyzované směsi fokusují v místě systému, kde je pH rovnající se jejich isoelektrickému bodu. Součástí systému pro IEF je vytvoření pH gradientu podél elektrického pole. V současnosti jsou analyzovanými amfolyty převážně proteiny. Pro stále rostoucí význam jejich analýzy byly vyvinuty jak mikroanalytické varianty IEF gelová, kapilární, v mikrokanálu, tak preparativní metody diskontinuální i kontinuální. Dosavadní preparativní metody IEF jsou málo účinné nebo extrémně složité. V nedávné době byl zveřejněn princip isoelektrické fokusace v rozbíhavém toku. U presentovaného zařízení zdaleka nejsou optimalizovány základní parametry.
Podstata vynálezu
Dosavadní nevýhody odstraňuje navržená metoda a zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem. Navržené zařízení využívá principu separační metody kontinuální isoelektrické fokusace amfolytů, která probíhá vlivem vloženého stejnosměrného napětí mezi elektrodami. Na každé straně lože je v řadě připojeno několik elektrod (na jedné straně alespoň 2 anody a na druhé straně alespoň 2 katody) připojených na zdroj stejnosměrného napětí, přičemž napětí mezi elektrodami u vstupu lože je v řádu jednotek voltů a u výstupu lože je v řádu stovek voltů.
Při průchodu separovaného roztoku, od vstupu lože k výstupu lože, dochází autofokusací vhodných přítomných komponent k postupnému vytváření pH gradientu, který je kolmý na směr toku a rovnoběžný s příčně vloženým elektrickým polem. Dále dochází k fokusaci analyzovaných amfolytů, např. proteinů do míst, kde lokální pH odpovídá jejich isoelektrickému bodu. Separovaný roztok kontinuálně opouští výstup lože řadou proužků či vláken. V každé frakci jsou analyzované amfolyty s isoelektrickým bodem odpovídajícím intervalu části pH gradientu.
Separace probíhá na porézním loži zhotoveném z materiálu konstantních vlastností po celé ploše lože. Tloušťka lože klesá ve směru od vstupu lože k výstupu tak, že průřez lože je přibližně stálý nebo mírně klesá.
Materiálem pro zhotovení porézního lože je například tkaná či netkaná hydrofilní textilie, síť nebo celulózový či skelný papír nebo pěna z vhodného syntetického materiálu. Porézní lože spočívá na hydrofobní podložce nesmáčené pracovní kapalinou.
Sestava porézního lože a podložky je v prostoru umístěna tak, že vstup lože je vzhledem k výstupu ve sklonu a výstupní strana je vodorovná. Kapalina je přiváděna na vstup lože kapilárou pomocí čerpadla nebo samospádem. Na výstupní straně lože jsou realizovány výstupy kapaliny do jímacích nádobek.
- 1 CZ 307051 B6
Boční strany lože jsou v mechanickém a elektrickém kontaktu s pevnými elektrodami, kterými se vkládá napříč lože stejnosměrné napětí rostoucí od několika voltů u vstupu lože až do několika set voltů u výstupu lože (např. 500 V). Pevné elektrody jsou zhotoveny například z grafitu nebo platiny.
Zařízení pro preparativní kontinuální fokusaci podle vynálezu má oproti dosavadnímu stavu techniky řadu výhod. Je-li použit tok v porézním loži namísto toku ve volném kanále, dochází ke zmírnění až odstranění nežádoucích konvektivních toků (vliv parabolického profilu toku) vedoucích k podstatnému zhoršování fokusace. Dále použití vějířového tvaru lože s klesající tloušťkou a série elektrod o napětí rostoucím ve směru k výstupu umožňuje fokusaci velkým elektrickým proudem již od samého vstupu kapaliny rychle a bez nebezpečí přehřátí, zatímco u výstupu lze dosáhnout dobrého rozdělení analytů vlivem velkého příčného napětí. Lze tak separovat desetiny mililitru až mililitry kapaliny za minutu, což je nejméně desetkrát více než v dosavadních zařízeních pro preparativní kontinuální IEF. Při použití otevřeného systému zde neruší tvorba bublin u elektrod. Kombinace hydrofilního materiálu lože a hydrofobní podložky spolehlivě vymezuje průtok separované kapaliny. Lože je jednoduché a potenciálně levné, takže jej lze použít jednorázově, čímž odpadá nutnost čištění systému mezi jednotlivými analýzami. Tok a separace jsou v ustáleném stavu stabilní, což umožňuje automatický dlouhodobý provoz bez nutnosti obsluhy po dobu mnoha hodin až dní. Vzhledem k podstatnému snížení množství elektrické energie potřebné k dosažení určitého výkonu separace, není třeba použít jinak nutné aktivní chlazení separačního prostoru.
Objasnění výkresů
Obr. 1 znázorňuje půdorysný pohled na zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Základem zařízení je lože 1 přibližně lichoběžníkovitého půdorysu o délce 10,00 cm, vstup 2 o straně 1,50 cm a výstup 3 o straně 7,50 cm zhotovené z vrstev netkané textile (materiál: polyester) tloušťky 0,10 mm. Na vstupu 2 lože 1 je pět vrstev, počet vrstev se směrem k výstupu postupně snižuje až na jednu. Na výstupu 3 lože 1 poslední vrstva plynule přechází ve 12 svislých výstupních proužků. Jejich konec je 10 cm pod výstupem 3 z lože L Lože 1 spočívá na podložce z bílé ohebné fólie z polyvinylchloridu tloušťky 0,25 mm.
Boční strany lože 1 jsou v kontaktu se dvěma páry uhlíkových elektrod 4, kterými se vkládá na lože stejnosměrné napětí, u vstupu 2 je napětí 75 V a proud 1,5 mA a u výstupu 3 375 V a proud 2 mA. Celkový dodávaný výkon je menší než 1 W, takže nedochází k pozorovatelnému ohřevu lože L
Separovaný roztok je na vstup 2 lože 1 přiváděn peristaltickým čerpadlem o průtoku 0,2 ml/min.
ml separovaného roztoku obsahuje 1,5 ml roztoku směsi 20 jednoduchých pufrů, 1,0 ml roztoku 0,1 mol/1 K2SO4, barevné amfolyty sloužící jako pí markéry, dále hemoglobin a cytochrom C jako modelové proteiny určené k separaci a fokusaci. Koncentrace každého proteinu ve vstupním roztoku je 0,5 mg/ml. Specifická vodivost separovaného roztoku je 1,05 mS.cm
Na loži 1 se během separace vytvoří barevné zóny odpovídající konkrétním isoelektrickým bodům (pl): oranžová - markér (pl = 3,0), fialová - markér (pl = 5,2), červená - markér (pí =
-2CZ 307051 B6
6,2), hnědá - separovaný protein (hemoglobin), oranžová - separovaný protein (cytochrom C), fialová - markér (pl =11). Dochází k dokonalé separaci a fokusaci uvedených komponent a jejich výstupu do příslušných výstupních proužků. Separovaný roztok z proužků kape do přistavených mikronádobek. Z tokové bilance vyplývá minimálně desetinásobné zkoncentrování separovaných látek ve výstupech oproti koncentraci ve vstupní kapalině.
Průměrná lineární rychlost separovaného roztoku v loži 1 byla změřená pohybem barevné skvrny, a to 0,8 cm/min. Relativní kolísání polohy vystupujícího zafokusovaného analytu byla během 15 hodin nepřetržitého provozu zjištěna menší než 3 % vzhledem k výstupní šířce lože 1.
Příklad 2
Základem zařízení je lože 1, jehož vstup 2 sestává z části obdélníkového půdorysu o délce 3,00 cm a šířce 1,00 cm a plynule navazující části lichoběžníkovitého půdorysu o délce 12,00 cm a výstupu 3 o straně 8,00 cm zhotovené z vrstev netkané textile - polyester, tloušťky 0,10 mm. Na vstupu 2 je lože 1 obdélníkové i lichoběžníkové části z 10 vrstev. Počet vrstev se směrem k výstupu 3 postupně snižuje až na jednu tak, aby průřez lože 1 byl stálý. Na výstupu 3 lože 1 plynule přechází ve 12 svislých výstupních proužků zhotovených ze stejného materiálu jako lože
1. Jejich konec je 10 cm pod výstupem z lože 1. Lože 1 spočívá na bílé ohebné fólii z polyvinylchloridu tloušťky 0,25 mm.
Boční strany obdélníkové části lože 1 jsou v kontaktu s párem uhlíkových elektrod 4, kterými se vkládá stejnosměrné napětí 25 V a proud 3 mA. Výstup 3 lichoběžníkové části je v kontaktu s párem elektrod 4, kterými se vkládá 600 V a proud 2 mA. Celkový dodávaný výkon je menší než 1,5 W, takže nedochází k pozorovatelnému ohřevu lože.
Separovaný roztok je na vstup 2 lože 1 přiváděn samospádem kapilárou průtokem 0,3 ml/min.
ml separovaného roztoku obsahuje 1,5 ml roztoku směsi 20 jednoduchých pufrů, 1,0 ml roztoku 0,1 mol/1 K2SO4, barevné amťolyty sloužící jako pí markéry, dále hemoglobin a cytochrom C jako modelové proteiny určené k separaci a fokusaci. Koncentrace každého proteinu v separovaném roztoku je 0,5 mg/ml. Specifická vodivost vstupního roztoku je 1,05 mS.cm
Na loži 1 se během separace vytvoří barevné zóny odpovídající konkrétním isoelektrickým bodům (pl): oranžová - markér (pí = 3,0), fialová - markér (pl = 5,2), hnědá - separovaný protein (hemoglobin), oranžová - separovaný protein (cytochrom C). Dochází k dokonalé separaci a fokusaci uvedených komponent a jejich putování do příslušných výstupních proužků. Z tokové bilance vyplývá minimálně desetinásobné zkoncentrování separovaných látek ve výstupech oproti koncentraci v separovaném roztoku.
Průměrná lineární rychlost kapaliny v loži 1, 1,125 cm/min byla změřená pohybem barevné skvrny. Oproti provedení podle příkladu 1 je patrno zdokonalení řešení kontaktu elektrod 4 s ložem 1 a změna geometrie umožňující zvýšení toku kapaliny ložem 1 a tím výkonu zařízení.
Průmyslová využitelnost
Zařízení je využitelné pro analýzy v potravinářství, biotechnologiích, farmacii, kde je potřeba izolovat proteiny či jiné amfolyty z biologických materiálů a čistit pro další analýzy.
Claims (8)
1. Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem, tvořené podložkou a ložem, vyznačující se tím, že lože (1), uložené na podložce, se od vstupu (2) k výstupu (3) rozšiřuje, přičemž k jedné straně lože (1) jsou připojeny záporné elektrody (4) a k druhé straně kladné elektrody (4) tak, že jsou uloženy vždy proti sobě, kolmo na osu lože (1).
2. Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci podle nároku 1, vyznačující se t í m , že lože (1) má příčný průřez v rozmezí 80 až 120 % jeho průřezu na vstupu (2).
3. Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že podložka je vůči vodorovné rovině nakloněna tak, že klesá od vstupu (2) k výstupu (3).
4. Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci podle nároku 3, vyznačující se tím, že napětí mezi elektrodami (4) na výstupu (3) je větší než na vstupu (2).
5. Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci podle nároku 3, vyznačující se t í m , že podložka je z hydrofobního materiálu.
6. Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci podle nároku 3, vyznačující se t í m , že lože (1) je z hydrofilního materiálu.
7. Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci podle nároku 6, vyznačující se tím, že jako hydrofilní materiál je použita textilie nebo síť nebo celulózový papír nebo pěna ze syntetického materiálu.
8. Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci podle nároku 7, vyznačující se t í m , že výstup (3) lože (1) je tvarován, a to do proužků či vláken.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2008-279A CZ307051B6 (cs) | 2008-05-06 | 2008-05-06 | Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2008-279A CZ307051B6 (cs) | 2008-05-06 | 2008-05-06 | Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2008279A3 CZ2008279A3 (cs) | 2009-11-18 |
CZ307051B6 true CZ307051B6 (cs) | 2017-12-20 |
Family
ID=41297123
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2008-279A CZ307051B6 (cs) | 2008-05-06 | 2008-05-06 | Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ307051B6 (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ2012100A3 (cs) * | 2012-02-14 | 2013-03-13 | Ústav analytické chemie AV CR, v.v.i. | Zpusob separace a zkoncentrování amfolytu isoelektrickou fokusací a zarízení pro provádení tohoto zpusobu |
Citations (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ7428U1 (cs) * | 1998-03-31 | 1998-06-01 | Petr Ing. Viliš | Zařízení pro kontinuální izoelektrickou fokusaci |
WO2003066191A1 (en) * | 2002-02-04 | 2003-08-14 | Colorado School Of Mines | Laminar flow-based separations of colloidal and cellular particles |
WO2004045748A1 (de) * | 2002-11-18 | 2004-06-03 | Bayer Technology Services Gmbh | Vorrichtung und verfahren zur präparativen elektrophorese |
US20050121604A1 (en) * | 2003-09-04 | 2005-06-09 | Arryx, Inc. | Multiple laminar flow-based particle and cellular separation with laser steering |
-
2008
- 2008-05-06 CZ CZ2008-279A patent/CZ307051B6/cs not_active IP Right Cessation
Patent Citations (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ7428U1 (cs) * | 1998-03-31 | 1998-06-01 | Petr Ing. Viliš | Zařízení pro kontinuální izoelektrickou fokusaci |
WO2003066191A1 (en) * | 2002-02-04 | 2003-08-14 | Colorado School Of Mines | Laminar flow-based separations of colloidal and cellular particles |
WO2004045748A1 (de) * | 2002-11-18 | 2004-06-03 | Bayer Technology Services Gmbh | Vorrichtung und verfahren zur präparativen elektrophorese |
US20050121604A1 (en) * | 2003-09-04 | 2005-06-09 | Arryx, Inc. | Multiple laminar flow-based particle and cellular separation with laser steering |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ2008279A3 (cs) | 2009-11-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20010023825A1 (en) | Methods and apparatus for nonlinear mobility electrophoresis separation | |
US9534304B2 (en) | Scodaphoresis and methods and apparatus for moving and concentrating particles | |
JP4627946B2 (ja) | 誘電泳動装置および方法 | |
JPH02245653A (ja) | 荷電高分子化合物の連続分離方法および装置 | |
KR101754845B1 (ko) | 동전기적 현상의 위치 제어를 이용한 농축시스템 | |
JP2003527616A (ja) | さらなる周辺チャンネルを有する微小流動デバイスおよびシステム | |
WO2008121229A2 (en) | Method and apparatus for concentrating molecules | |
US20210018465A1 (en) | Devices and Methods for Processing Fluid Samples | |
US20120228141A1 (en) | Liquid and gel electrodes for transverse free flow electrophoresis | |
VALMET | Zone Convection Electro focusing: A New Technique for Fractionation of Ampholytes in Free Solution | |
Lapizco-Encinas | The latest advances on nonlinear insulator-based electrokinetic microsystems under direct current and low-frequency alternating current fields: a review | |
WO2018118893A1 (en) | Multi-planar microelectrode array device and methods of making and using same | |
US4834862A (en) | Ampholyte separation method and apparatus | |
EP0231239B1 (en) | Method for electrophoretic separation | |
Cai et al. | Direct enrichment of pathogens from physiological samples of high conductivity and viscosity using H-filter and positive dielectrophoresis | |
CA2056708A1 (en) | Electrophoresis method and apparatus | |
CZ307051B6 (cs) | Zařízení pro kontinuální preparativní isoelektrickou fokusaci v porézním loži protékaném rozbíhavým tokem | |
US20070141561A1 (en) | Microfluidic device and method for concentration or purification of sample containing cells or viruses | |
Lee et al. | Preconcentration of lipid vesicles using concentration polarization in a microfluidic chip | |
US20130140182A1 (en) | PROTEIN FRACTIONATION BASED ON pI | |
JP5047034B2 (ja) | 粒子の分離方法及び分離装置 | |
KR20140026400A (ko) | 핵산 전기 영동 방법, 핵산 농축 정제 방법, 핵산 전기 영동용 카트리지 및 핵산 전기 영동용 카트리지의 제조 방법 | |
EP1211510A1 (en) | Methods and apparatus for nonlinear mobility electrophoresis separation | |
US4297198A (en) | Concentrating electrophoresis apparatus | |
Chen et al. | Exceeding ohmic scaling by more than one order of magnitude with a 3D ion concentration polarization system |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20080506 |