CZ306353B6 - Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vodná disperze nanočástic stříbra a její použití - Google Patents
Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vodná disperze nanočástic stříbra a její použití Download PDFInfo
- Publication number
- CZ306353B6 CZ306353B6 CZ2015-548A CZ2015548A CZ306353B6 CZ 306353 B6 CZ306353 B6 CZ 306353B6 CZ 2015548 A CZ2015548 A CZ 2015548A CZ 306353 B6 CZ306353 B6 CZ 306353B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- silver nanoparticles
- aqueous dispersion
- silver
- preparing
- drying
- Prior art date
Links
Landscapes
- Manufacture Of Metal Powder And Suspensions Thereof (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
Abstract
Řešení se týká způsobu přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, kdy se v prvním kroku vodný roztok stříbrné soli smíchá s amoniakem, s výhodou v molárním poměru 1:5, a polysacharidem, ve druhém kroku se k reakční směsi přidá redukční činidlo a ve třetím kroku se vzniklá vodná disperze nanočástic stříbra vysuší a ve čtvrtém kroku následuje přečištění s následným dosušením.
Description
Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vodná disperze nanočástic stříbra a její použití
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká způsobu přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vodné disperze nanočástic stříbra a jejího použití.
Dosavadní stav techniky
Výzkum v oblasti syntézy a studia vlastností nanomateriálů poutá v posledních letech velkou pozornost a mezi velmi intenzívně studované nanomateriály patří mimo jiné nanočástice stříbra, které lze díky svým unikátním fyzikálním, chemickým a biologickým vlastnostem využít v řadě průmyslových odvětví, případně v komerčních produktech z oblasti kosmetiky či medicíny. Jednou z nej významnějších vlastností nanočástic stříbra je jejich antimikrobiální aktivita. Nanočástice stříbra inhibují růst bakterií a kvasinek včetně vysoce resistentních bakterií již od velmi nízkých koncentrací, řádově již od koncentrací stříbra v jednotkách mg.dm”3 (Panáček A. et al., J. Phys. Chem. B, 110, 16248-16253, 2006). Další jejich výhodou je fakt, že zatím nebyl pozorován a publikován vznik rezistence bakterií vůči nanočásticím stříbra. Proto se nanočástice stříbra používají při antimikrobiální úpravě obvazových materiálů (např. od firmy Acticoat® firmy Smith & Nephew plc), cévních náhrad (InterGard Silver® firmy MAQUET Holding B.V. & Co), katetrů, protéz apod. Nanočástice stříbra jsou rovněž využívány pro antimikrobiální úpravu běžných textilií, jež jsou využívány např. pro výrobu funkčního prádla, triček, ponožek či spodního prádla s antimikrobiálním efektem (např. výrobky Nanosilver® firmy NanoTrade s.r.o.). Dále lze nanočástice stříbra nalézt v řadě kosmetických přípravků (deodoranty, krémy) a ve filtračních patronách pro domácí vodní filtry (firem Aquapure® firmy Aqua Pure Plus, Kinetico® firmy Axel Johnson Inc. a QSI-Nano® firmy QuantumSphere, lne.). Jako další příklad praktického uplatnění nanočástic stříbra, využívající jejich unikátních optických vlastností, lze použít povrchem zesílenou Ramanovu spektroskopii (Prucek et al., Cryst Eng Comm, 13, 2242-2248, 2011). Přítomnost nanočástic umožňuje zvýšit citlivost této techniky o několik řádů až na úroveň femtomolámích koncentrací (Rane V. et al, J. Raman Spectr., 43, 971-976, 2012). Dalším možným využitím je konstrukce citlivých chemických senzorů a biosenzorů, konkrétně senzorů na detekci streptavidinu nebo senzorů pro stanovení markérů Alzheimerovy choroby opět na základě využití unikátních optických vlastností nanočástic stříbra. Nanočástice stříbra jsou díky velkému povrchu a vysoké povrchové energii ideální i pro katalytické využití mimo jiné v environmentálních technologiích. Můžeme je využít např. při odstraňování NOx a degradaci sloučenin na bázi fenolu a chlorderivátů za využití redukčně oxidačních technologií.
Všechny aplikační oblasti využívající nanočástice stříbra vyžadují vysoké nároky na kvalitu vstupního materiálu jako je zachování velikosti a stability nanočástic stříbra, ať už se jedná o kapalnou či práškovou disperzi. Vedle kvality samotného produktu je rovněž z pohledu manipulace a nároků na zpracování a přepravu také důležité množství (obsah) stříbra v disperzi v poměru k celkovému objemu (množství) disperze. Z tohoto pohledu jsou nejvýhodnější vysoce koncentrované disperze, jako jsou gely, pasty či prášky, které je možné připravit s daleko vyšším obsahem nanočástic stříbra než kapalné disperze při zachování velikosti a stability nanočástic stříbra. Vysoce koncentrované kapalné disperze nanočástic stříbra s vysokou agregační a sedimentační stálostí lze připravit od koncentrace stříbra 1 g.dm3 (Wu R.-T. et al, Mater. Res. Bull, 43, 2008) do cca 30 g.dm 3 (Sondi I. et al., J. Colloid Interface Sel, 260, 2003), což představuje 0,1 až 3 % hmotn. stříbra v disperzi. V případě práškové disperze je možné připravit disperzi s obsahem stříbra až 96 % (patent US 7,776,442 B2).
- 1 CZ 306353 B6
Nevýhodou stavu techniky je složitá instrumentace, např. použití přehřáté plazmy (Lee S. H. et al., Mater. Sei. Eng. C, 27, 2007), polydisperzita a agregační nestabilita částic stříbra při vysokých koncentracích nanočástic v disperzi. Mezi další nevýhody stavu techniky patří použití toxických rozpouštědel, zvýšené teploty a speciálního zařízení (US 7,776,442 B2 a US 8,287,771 B2).
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález řeší problémy stavu techniky poskytnutím způsobu přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, která se vyznačuje nízkou polydisperzitou a velikostí nanočástic stříbra v rozmezí od 8 nm do 20 nm. Předkládaný vynález nevyužívá toxická rozpouštědla a zvýšené teploty a speciální zařízení ve srovnání s jinými postupy známými ze stavu techniky. Dále vynález poskytuje vodnou disperzi nanočástic stříbra, vyznačující se agregační stabilitou připravených nanočástic i při koncentracích nanočástic v disperzi až 80 % hmotn., tedy až 800 g stříbra v jednom kg disperze. Způsob přípravy podle předkládaného vynálezu je velmi jednoduchý, reprodukovatelný a výsledná disperze je zpětně dispergovatelná do vodného i nevodného prostředí. Reakční směs neobsahuje toxická rozpouštědla a doba potřebná pro přípravu vodné disperze nanočástic je v řádu minut při laboratorní teplotě. Pro tvorbu gelu, pasty či prášku není třeba žádná složitá instrumentace v porovnání s fyzikálními metodami přípravy, např. použití přehřáté plazmy (Lee S. H. et al., Mater. Sci. Eng. C, 27, 2007). Výhodou použití gelu, pasty či prášku s obsahem nanočástic stříbra je možnost snadné dispergace v syntetických polymerech jako polyethylen, polyamid či polyester, čehož lze využít pro přípravu syntetických vláken a plastů vykazující antimikrobiální vlastnosti.
Předmětem předkládaného vynálezu je způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, kdy se v prvním kroku vodný roztok stříbrné soli smíchá s amoniakem, s výhodou v molámím poměru 1:5, a polysacharidem, ve druhém kroku se k reakční směsi přidá redukční činidlo vybrané z hydroxylaminu a jeho solí a formaldehydu, a ve třetím kroku se vzniklá vodná disperze nanočástic stříbra vysuší a ve čtvrtém kroku následuje přečištění s následným dosušením. Výchozí stříbrná sůl je ve vodě rozpustná stříbrná sůl, s výhodou dusičnan stříbrný nebo chloristan stříbrný, nej výhodněji dusičnan stříbrný. Výchozí koncentrace stříbrných iontů v roztoku pro přípravu vodné disperze je s výhodou v rozmezí od 10'3 mol.dm3 do 10 1 mol.dm-3. Výsledná koncentrace nanočástic stříbra ve výsledné vodné disperzi je tedy v rozsahu 0,1 až 10 g.dm”3. Koncentrace polysacharidu se pohybuje v rozmezí od 0,01 % hmotn. do 5 % hmotn. a je vhodněji optimalizovat v závislosti na koncentraci stříbra ve vodné disperzi nanočástic stříbra. Koncentraci redukčního činidla je třeba volit tak, aby byl molámí poměr stříbrná sůl/redukční činidlo roven 2 až 4:1 (s ohledem na počet elektronů, poskytovaných redukčním činidlem do reakce). Reakce běží za běžné laboratorní teploty, reakční systém není třeba nijak temperovat.
Vysušená vrstva se následně přečistí vyluhováním elektrolytů zbývajících v disperzi po přípravě demineralizovanou vodou (optimálně 10 ml vody na 1 g vysušené disperze po dobu minimálně 30 min) a následně se opět dosuší, s výhodou na obsah vody do cca 4 % hmotn. Pokud je sušení ukončeno při zbytkovém obsahu vody cca 10 až 25 % hmotn., má konečný produkt formu tuhé pasty. Při obsahu vody od cca 25 % do 75 % hmotn. (v závislosti na použitém polymeru) má produkt formu gelu.
Ve výhodném provedení vynálezu je polymemí stabilizátor vybraný ze skupiny zahrnující dextran, škrob, hydroxymethylcelulózu a chitosan.
V jiném provedení probíhá krok sušení vodné disperze nanočástic stříbra stacionárně nebo dynamicky, popřípadě při tlaku rovném nebo nižším než atmosférickém, při teplotách do 80 °C. Při teplotě 80 °C ve stacionárním režimu a atmosférickém tlaku je vodná disperze po cca 24 hodinách vysušena na pevnou fázi s obsahem vody cca 10 % hmotn. (doba sušení platí pro případ, kdy je disperze sušena v nádobě takové plochy, aby tloušťka vrstvy kapaliny byla max. 1 cm).
-2CZ 306353 B6
V jednom provedení probíhá krok přečištění s následným dosušením sušení vodné disperze nanočástic stříbra extrakcí vodou a následným stacionárním nebo dynamickým sušením při tlaku rovném nebo nižším než atmosférickém a při teplotách do 80 °C, s výhodou je tento krok opakován.
Předmětem předkládaného vynálezu je rovněž vodná disperze nanočástic stříbra připravená způsobem podle předkládaného vynálezu, která obsahuje do 80 % hmotn. nanočástic stříbra, s výhodou o velikosti v rozmezí od 8 nm do 30 nm, polysacharid, s výhodou vybraný ze skupiny zahrnující dextran, škrob, hydroxymethylcelulózu a chitosan, a vodu.
Ve výhodném provedení má vodná disperze nanočástic stříbra podle předkládaného vynálezu formu gelu, pasty nebo prášku.
Předmětem předkládaného vynálezu je rovněž použití vodné disperze nanočástic stříbra jako antimikrobiální aditivum do syntetických polymerů.
Předmětem předkládaného vynálezu je rovněž použití vodné disperze nanočástic stříbra pro antimikrobiální úpravu textilií.
Předmětem předkládaného vynálezu je rovněž použití vodné disperze nanočástic stříbra pro přípravu léčiva a/nebo zdravotních materiálů s antimikrobiálními vlastnostmi.
Předmětem předkládaného vynálezu je rovněž použití vodné disperze nanočástic stříbra pro přípravu kosmetických přípravků.
Předkládaný vynález poskytuje způsob přípravy gelu, pasty či práškového materiálu obsahujícího nanočástice stříbra v koncentraci až 80 % hmotn. Kterýkoliv typ disperze (gel, pasta či prášek) lze zpětně dispergovat ve vodném či nevodném prostředí za vzniku koncentrované a stabilní kapalné disperze. Tyto disperze lze s výhodou použít pro antimikrobiální modifikaci polymemích materiálů jako je polyethylen, polypropylen, polyethylenterefialát apod. Uvedené disperze lze rovněž využít v lékařství pro přípravu zdravotnických prostředků a materiálů vykazující antimikrobiální vlastnosti nebo pro přípravu antimikrobiálních mastí a gelů, či v textilním průmyslu pro antimikrobiální úpravu textilií.
Příklady uskutečnění vynálezu
Výchozími surovinami pro přípravu nanočástic stříbra byl dusičnan stříbrný o čistotě p.a. od firmy Fagron, amoniak (25 % hmotn. vodný roztok) od firmy Lach-Ner, želatina p.a. od firmy Penta a tetrahydridoboritan sodný p.a. od firmy Sigma-Aldrich.
Velikost vzniklých nanočástic stříbra byla stanovena metodou transmisní elektronové mikroskopie (TEM) na přístroji JEM 2010 (Jeol) za využití urychlovacího napětí 150 kV. Připravené disperze byly také charakterizovány pomocí UV/VIS absorpční spektrometrie za využití spektrofotometru Specord S600 (Analytic Jena AG). Pro měření absorpčních spekter musely být vzorky nanočástic vhodně naředěny destilovanou vodou.
-3 CZ 306353 B6
Příklad 1
Příprava prášku s vysokým obsahem nanočástic stříbra z vodné disperze stabilizované želatinou o koncentraci nanočástic 10 g.dm 3 s použitím přečišťovacího kroku
Do kádinky o objemu 400 ml bylo naváženo 3,15 g AgNO3. Poté bylo přidáno 50 ml destilované vody a sůl byla za míchání na elmg. míchačce rozpuštěna. Následně bylo do tohoto roztoku přidáno cca 6 ml roztoku amoniaku o koncentraci 25 % hmotn. Tento přídavek způsobil krátkodobý hnědý zákal míchaného roztoku. Dále byl do reakční směsi přidán roztok polymerního stabilizátoru (0,5 g želatiny rozpuštěné v 94 ml destilované vody). Nakonec bylo do této reakční směsi za stálého míchání velmi rychle přidáno 50 ml roztoku NaBH4 (navážka 1,80 g). Hodnotu pH není třeba upravovat. Reakce je ukončena po cca 30 minutách (zpomalení reakce díky přítomnosti želatiny). Velikost nanočástic stříbra připravených výše uvedeným postupem se pohybuje v intervalu 8 až 20 nm. Vzniklá disperze byla vysušena v laboratorní sušárně přibližně 30 hodin při teplotě 80 °C na obsah vody cca 15 % hmotn. Vzniklá pevná fáze (tuhý gel) byla následně extrahována destilovanou vodou (100 ml) po dobu 60 min s cílem odstranění zbylých elektrolytů po přípravě nanočástic stříbra. Pro maximální výsledek je tento extrakční krok nutné provést celkem 3x. Mezi jednotlivými extrakčními kroky je třeba vysušit nabobtnalý gel opět na hodnotu obsahu vody cca 15 až 20 % hmotn., aby bylo zabráněno ztrátám stříbra díky rozpouštění nabobtnalého gelu. Po posledním extrakčním kroku byl nabobtnalý gel vysušen na nízký obsah vody (cca 4 % hmotn.) a následně rozemlet v kulovém mlýnu na práškovou formu. Konečný obsah stříbra v práškové disperzi činil cca 80 % hmotn. při obsahu vody cca 4 % hmotn.
Claims (10)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vyznačený tím, že v prvním kroku se vodný roztok stříbrné soli smíchá s amoniakem a polysacharidem, ve druhém kroku se k reakční směsi přidá redukční činidlo vybrané z hydroxylaminu a jeho solí a formaldehydu, ve třetím kroku se vzniklá vodná disperze nanočástic stříbra vysuší a ve čtvrtém kroku následuje přečištění s následným dosušením.
- 2. Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra podle nároku 1, vyznačený tím, že polysacharid je vybraný ze skupiny zahrnující dextran, škrob, hydroxymethylcelulózu a chitosan.
- 3. Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačený tím, že sušení vodné disperze nanočástic stříbra probíhá stacionárně nebo dynamicky, popřípadě při tlaku rovném nebo nižším než atmosférickém, při teplotách do 80 °C.
- 4. Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačený tím, že krok přečištění s následným dosušením sušení vodné disperze nanočástic stříbra probíhá extrakcí vodou a následným stacionárním nebo dynamickým sušením při tlaku rovném nebo nižším než atmosférickém a při teplotách do 80 °C, s výhodou je tento krok opakován.
- 5. Vodná disperze nanočástic stříbra připravená způsobem podle nároků laž4, vyznačená tím, že obsahuje do 80 % hmotn. nanočástic stříbra, polysacharid, s výhodou vybraný ze skupiny zahrnující dextran, škrob, hydroxymethylcelulózu a chitosan, a vodu.-4CZ 306353 B6
- 6. Vodná disperze nanočástic stříbra podle nároku 5, vyznačená tím, že má formu gelu, pasty nebo prášku.
- 7. Použití vodné disperze nanočástic stříbra podle nároku 5 nebo 6 jako antimikrobiální aditivum do syntetických polymerů.
- 8. Použití vodné disperze nanočástic stříbra podle nároku 5 nebo 6 pro antimikrobiální úpravu textilií.
- 9. Použití vodné disperze nanočástic stříbra podle nároku 5 nebo 6 pro přípravu léčiva a/nebo zdravotních materiálů s antimikrobiálními vlastnostmi.
- 10. Použití vodné disperze nanočástic stříbra podle nároku 5 nebo 6 pro přípravu kosmetických přípravků.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2015-548A CZ306353B6 (cs) | 2015-08-10 | 2015-08-10 | Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vodná disperze nanočástic stříbra a její použití |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2015-548A CZ306353B6 (cs) | 2015-08-10 | 2015-08-10 | Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vodná disperze nanočástic stříbra a její použití |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2015548A3 CZ2015548A3 (cs) | 2016-12-14 |
CZ306353B6 true CZ306353B6 (cs) | 2016-12-14 |
Family
ID=57538869
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2015-548A CZ306353B6 (cs) | 2015-08-10 | 2015-08-10 | Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vodná disperze nanočástic stříbra a její použití |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ306353B6 (cs) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ307919B6 (cs) * | 2017-12-14 | 2019-08-21 | Univerzita PalackĂ©ho v Olomouci | Způsob přípravy koncentrované, agregačně stabilní disperze nanočástic stříbra, disperze a její použití |
Citations (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2000009173A1 (en) * | 1998-08-14 | 2000-02-24 | Coloplast A/S | Stabilised compositions having antibacterial activity |
WO2003080231A1 (en) * | 2002-03-27 | 2003-10-02 | Cc Technology Investment Co., Ltd | Colloidal nanosilver solution and method for making the same |
WO2006001033A2 (en) * | 2004-05-12 | 2006-01-05 | Kishore Madhukar Paknikar | Stabilizing solutions for submicronic particles |
US20080064767A1 (en) * | 2006-09-11 | 2008-03-13 | National Tsing Hua University | High-concentration nanoscale silver colloidal solution and preparing process thereof |
CN102965934A (zh) * | 2012-12-07 | 2013-03-13 | 苏州大学 | 一种抗菌纤维素纤维或制品及其制备方法 |
-
2015
- 2015-08-10 CZ CZ2015-548A patent/CZ306353B6/cs not_active IP Right Cessation
Patent Citations (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2000009173A1 (en) * | 1998-08-14 | 2000-02-24 | Coloplast A/S | Stabilised compositions having antibacterial activity |
WO2003080231A1 (en) * | 2002-03-27 | 2003-10-02 | Cc Technology Investment Co., Ltd | Colloidal nanosilver solution and method for making the same |
WO2006001033A2 (en) * | 2004-05-12 | 2006-01-05 | Kishore Madhukar Paknikar | Stabilizing solutions for submicronic particles |
US20080064767A1 (en) * | 2006-09-11 | 2008-03-13 | National Tsing Hua University | High-concentration nanoscale silver colloidal solution and preparing process thereof |
CN102965934A (zh) * | 2012-12-07 | 2013-03-13 | 苏州大学 | 一种抗菌纤维素纤维或制品及其制备方法 |
Non-Patent Citations (1)
Title |
---|
L. Kvítek, R. Prucek, A. Panácek, J. Soukupová, "Nanocástice stríbra-príprava, vlastnosti a aplikace, NANOCOM 2009 * |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ307919B6 (cs) * | 2017-12-14 | 2019-08-21 | Univerzita PalackĂ©ho v Olomouci | Způsob přípravy koncentrované, agregačně stabilní disperze nanočástic stříbra, disperze a její použití |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ2015548A3 (cs) | 2016-12-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Iqbal et al. | Novel chitosan/guar gum/PVA hydrogel: Preparation, characterization and antimicrobial activity evaluation | |
Wang et al. | Polyvinyl alcohol/sodium alginate hydrogels incorporated with silver nanoclusters via green tea extract for antibacterial applications | |
Zain et al. | Green synthesis of silver and copper nanoparticles using ascorbic acid and chitosan for antimicrobial applications | |
Butun et al. | One-step fabrication of biocompatible carboxymethyl cellulose polymeric particles for drug delivery systems | |
Zhang et al. | Potent antibacterial activities of Ag/TiO2 nanocomposite powders synthesized by a one-pot sol− gel method | |
CN105478792B (zh) | 一种改性壳聚糖‑纳米银溶胶的绿色制备方法 | |
Merdzan et al. | The effects of different coatings on zinc oxide nanoparticles and their influence on dissolution and bioaccumulation by the green alga, C. reinhardtii | |
Terra et al. | Development of time-pH indicator nanofibers from natural pigments: An emerging processing technology to monitor the quality of foods | |
Kumar et al. | Carboxymethyl gum kondagogu–chitosan polyelectrolyte complex nanoparticles: Preparation and characterization | |
Yu et al. | Antimicrobial effect and toxicity of cellulose nanofibril/silver nanoparticle nanocomposites prepared by an ultraviolet irradiation method | |
Wang et al. | Preparation, characterization and applications of low-molecular-weight alginate–oligochitosan nanocapsules | |
Gauthami et al. | Synthesis of silver nanoparticles using Cinnamomum zeylanicum bark extract and its antioxidant activity | |
Zheng et al. | In situ synthesis of silver nanoparticles dispersed or wrapped by a Cordyceps sinensis exopolysaccharide in water and their catalytic activity | |
CN104525966B (zh) | 一种黄原胶-银纳米复合材料及其制备方法 | |
Lu et al. | Ultrafine silver nanoparticles with excellent antibacterial efficacy prepared by a handover of vesicle templating to micelle stabilization | |
Modrzejewska-Sikorska et al. | The effect of silver salts and lignosulfonates in the synthesis of lignosulfonate-stabilized silver nanoparticles | |
Elshoky et al. | Ascorbic acid prevents cellular uptake and improves biocompatibility of chitosan nanoparticles | |
EP2905259B1 (en) | Porous noble metal oxide nanoparticles, method for preparing the same and their use | |
Khan et al. | Biogenic silver nanoparticles: Green synthesis, encapsulation, thermal stability and antimicrobial activities | |
Chandran et al. | Solid-state synthesis of silver nanowires using biopolymer thin films | |
Chitra et al. | pH-sensitive biopolymeric hydrogel-based on indole-3-acetic acid for wound healing and anti-cancer applications | |
Sathiyaseelan et al. | In situ, synthesis of chitosan fabricated tellurium nanoparticles for improved antimicrobial and anticancer applications | |
Ghaibullah et al. | Antibacterial potentials of carbon dots immobilized on chitosan and glass surfaces | |
Mocanu et al. | Selective effect of procaine, tetracaine and dibucaine on gold nanoparticles | |
CZ306353B6 (cs) | Způsob přípravy vodné disperze nanočástic stříbra, vodná disperze nanočástic stříbra a její použití |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20200810 |