CZ306284B6 - Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích - Google Patents

Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích Download PDF

Info

Publication number
CZ306284B6
CZ306284B6 CZ2015-1A CZ20151A CZ306284B6 CZ 306284 B6 CZ306284 B6 CZ 306284B6 CZ 20151 A CZ20151 A CZ 20151A CZ 306284 B6 CZ306284 B6 CZ 306284B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
heat
transfer medium
temperature
heat transfer
current
Prior art date
Application number
CZ2015-1A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20151A3 (cs
Inventor
Pavel Kocián
Original Assignee
Pavel Kocián
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavel Kocián filed Critical Pavel Kocián
Priority to CZ2015-1A priority Critical patent/CZ20151A3/cs
Priority to SK108-2015A priority patent/SK288662B6/sk
Publication of CZ306284B6 publication Critical patent/CZ306284B6/cs
Publication of CZ20151A3 publication Critical patent/CZ20151A3/cs

Links

Landscapes

  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)

Abstract

Způsob regulace, určený pro jakékoliv objekty (bytové domy, komerční objekty, zdravotnická zařízení, výrobní objekty, objekty občanské vybavenosti atd.), s libovolnými tepelně izolačními vlastnostmi, které jsou vytápěny jak z lokálních, libovolných zdrojů tepla, tak prostřednictvím dálkového vytápění. Při způsobu regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích podle vynálezu je s vysokou účinností optimalizováno vytápění jednotlivých objektů bez zbytečného přetápění, neboť vzhledem k velmi těsné zpětné vazbě na aktuální stav ve vytápěném objektu je vytápěnému objektu dodáváno pouze takové množství tepelné energie, které je nezbytně nutné k zajištění tepelné pohody a to i s ohledem na vnější i vnitřní tepelné zisky v objektu.

Description

Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích, který je využitelný pro teplovodní dálkové nebo lokální vytápění objektů (bytových domů, komerčních objektů, objektů občanské vybavenosti, zdravotnických objektů apod.) a to bez ohledu na typ zdroje tepla (plynová kotelna, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu apod.)
Dosavadní stav techniky
V současné době se při vytápění objektů používá několik způsobů regulace vytápění (tepelného příkonu). Nejběžnějším způsobem kvalitativního způsobu regulace vytápění je ekvitermní regulace, kdy podle aktuální venkovní teploty a uživatelem zvolené otopné křivky je prováděna úprava teploty teplonosného média. Ekvitermní regulace se provádí buď přímo na vstupu teplonosného média do vytápěného objektu, nebo v případě dálkového vytápění i ve vzdálené výměníkové stanici. Nevýhodou klasické ekvitermní regulace je absence zpětné vazby na skutečnou potřebu tepla ve vytápěném objektu i s ohledem na jeho tepelně izolační vlastnosti, či případné vnější nebo vnitřní tepelné zisky. Proto dochází k zbytečnému přetápění objektů, což má za následek vysokou spotřebu tepelné energie.
Způsobem regulace vytápění, který zohledňuje skutečný stav ve vytápěném objektu je ekvitermní regulace se zpětnou vazbou na vnitřní teplotu ve vytápěném prostoru, kdy je vyhodnocována teplota v referenčním bodě (místnosti), ale tento způsob regulace je vzhledem k optimální volbě referenčního bodu využíván pouze u menších objektů.
Dalším způsobem regulace vytápění je kvantitativní regulace teploty ve vytápěném prostoru pomocí termostatických ventilů umístěných na jednotlivých radiátorech, kdy je teplota ve vytápěném prostoru regulována změnou průtoku teplonosného média. Protože však tyto termostatické ventily jsou instalovány až na koncových odběrných bodech, nejsou schopny zabránit zbytečnému přetápění ze stoupaček, které procházejí vytápěným prostorem a jejichž vliv na teplotu ve vytápěném prostoru roste se zvyšováním tepelně izolačních vlastností objektu například po zateplení. Samotná kvantitativní regulace (změna průtočného množství teplonosného média) při absenci kvalitativní regulace na vstupu do objektu může být zdrojem tzv. tepelných zkratů nebo tepelných mostů v topné soustavě. Navíc nevhodná manipulace s těmito termostatickými ventily (přerušované vytápění uzavíráním těchto ventilů) způsobuje výrazné odběrové špičky, což neúměrně zvyšuje nároky na výkon zdrojů tepla.
Společným nedostatkem známých způsobů regulace vytápění (ať již dálkového nebo lokálního) je jejich ne vždy dostatečná možnost optimalizace vytápění z hlediska maximálně efektivního využití spotřebované tepelné energie. U současných způsobů regulace je v tomto smyslu například obtížné přesně zohlednit vliv tepelně izolačních vlastností vytápěného objektu a vliv vnitřních nebo vnějších tepelných zisků.
Podstata vynálezu
K. odstranění výše uvedených nedostatků známých způsobů regulace vytápění přispívá způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích. Jedná se o způsob regulace, určený pro jakékoliv objekty (bytové domy, komerční objekty, zdravotnická zařízení, výrobní objekty, objekty občanské vybavenosti atd.), s libovolnými tepelně izolačními vlastnostmi, které jsou vytápěny jak z lokálních, libovolných zdrojů tepla, tak prostřednictvím dálkového vytápění.
- 1 CZ 306284 B6
Jeho podstata (viz obr. 1, 2) spočívá v tom, že se nejprve v úvodní regulační periodě vytápění, v testovacím režimu kontinuálně přivádí do topné soustavy vytápěného objektu teplonosné médium z tepelného zdroje s teplotou, jejíž hodnota může být regulována v závislosti na aktuální venkovní teplotě na začátku testovacího režimu a to podle předem zvolené ekvitermní otopné křivky. Po celou dobu testovacího režimu může být prováděno kontinuální vzorkování teploty vstupního tepíonosného média, výstupního teplonosného média, venkovní teploty a průtoku teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot může být prováděn výpočet aktuálního tepelného příkonu. V okamžiku ukončení testovacího režimu se provede finální měření teploty vstupního teplonosného média, teploty výstupního teplonosného média, venkovní teploty a průtoku teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot se provede finální výpočet aktuálního tepelného příkonu. Hodnota finálního tepelného příkonu se nyní porovná s tepelnou ztrátou vytápěného objektu při aktuální venkovní teplotě, přičemž průběh tepelné ztráty v závislosti na venkovní teplotě se pro konkrétní vytápěný objekt předem definuje podle standardního projekčního výpočtu. V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu je různá od tepelné ztráty při venkovní teplotě, provede se pro další regulační periodu korekce teploty vstupního teplonosného média na novou hodnotu podle zvolené ekvitermní otopné křivky, ale nyní v závislosti na korigované venkovní teplotě. Korigovaná venkovní teplota se určí z projekčně definovaného průběhu tepelné ztráty vytápěného objektu tak, že do průběhu závislosti tepelné ztráty vytápěného objektu na venkovní teplotě se za hodnotu konkrétní tepelné ztráty dosadí hodnota finálního tepelného příkonu a z tohoto průběhu závislosti tepelné ztráty na venkovní teplotě, se odečte hodnota korigované venkovní teploty, odpovídající finálnímu tepelnému příkonu - tepelné ztrátě.
V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu je vyšší, než tepelná ztráta při venkovní teplotě, může být při korekci teploty vstupního teplonosného média na novou hodnotu navíc použita limitace (omezení) maximálního tepelného příkonu.
V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu je srovnatelná s tepelnou ztrátou, korekce teploty vstupního teplonosného média na novou hodnotu se neprovádí a pro další regulační periodu platí, že Tpl=Tp0.
V následné regulační periodě, kdy je do topné soustavy vytápěného objektu dodáváno teplonosné médium s nově nastavenou teplotou se opět, tak jako v úvodní regulační periodě provádí kontinuální vzorkování teploty vstupního teplonosného média, výstupního teplonosného média, venkovní teploty a průtoku teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot může být prováděn výpočet aktuálního tepelného příkonu.
V okamžiku ukončení regulační periody se opět provede finální měření teploty vstupního teplonosného média, teploty výstupního teplonosného média, venkovní teploty a průtoku teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot se provede finální výpočet aktuálního tepelného příkonu. Hodnota finálního tepelného příkonu se opět porovná s tepelnou ztrátou vytápěného objektu pro aktuální venkovní teplotu. Na základě výsledku tohoto porovnání se následně provede případná korekce teploty vstupního teplonosného média pro následující regulační periodu na novou hodnotu a to podle stejného algoritmu, jako v úvodní regulační periodě vytápění.
Regulační algoritmus v každé další regulační periodě je vždy shodný s regulačním algoritmem předchozí regulační periody.
Způsob regulace podle vynálezu může mít dvě výhodné konkrétnější varianty. U první z nich má každá regulační perioda po celou dobu regulace konstantní velikost.
U druhé varianty způsobu regulace podle vynálezu má každá regulační perioda až proměnnou hodnotu. V průběhu každé regulační periody se provádí kontinuální vzorkování teploty vstupního teplonosného média, výstupního teplonosného média, venkovní teploty a průtoku teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot je prováděn výpočet aktuálního tepelného příkonu a definuje se aktuální tepelná ztráta vytápěného objektu při aktuální venkovní teplotě. Následně
- 9 .
se vyhodnocuje změna rozdílu aktuálního tepelného příkonu 5Pa. Velikost každé regulační periody vytápění je potom ohraničena okamžikem, kdy 8Pa = 0 a zároveň platí, že Pa ^Tza, kde Pa je aktuální tepelný příkon a Tza je průběh tepelné ztráty.
Hlavním přínosem způsobu regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích podle vynálezu je vysoce účinná optimalizace vytápění jednotlivých objektů bez zbytečného přetápění, neboť vzhledem k velmi těsné zpětné vazbě na aktuální stav ve vytápěném objektu je vytápěnému objektu dodáváno pouze takové množství tepelné energie, které je nezbytně nutné k zajištění tepelné pohody a to i s ohledem na vnější i vnitřní tepelné zisky v objektu. Dalším, neméně podstatným přínosem podle vynálezu je adaptabilita tohoto způsobu regulace při jakýchkoliv následných stavebních změnách tepelně - izolačního stavu vytápěného objektu.
Objasnění výkresů
K bližšímu objasnění podstaty vynálezu slouží přiložený výkres, kde znázorňuje
Obr. 1 - Principiální schéma regulačního systému k provádění regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích
Obr. 2 - Časový průběh regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích s konstantní regulační periodou
Obr. 3 - Časový průběh regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích s proměnou regulační periodou
Obr. 4 - Schéma regulačního systému k provádění regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích pro tlakově závislou topnou soustavu
Obr. 5 - Schéma regulačního systému k provádění regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích pro tlakově nezávislou topnou soustavu
Obr. 6 - Schéma regulačního systému k provádění regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích při lokálních zdrojích tepla.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1 (regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích s konstantní regulační periodou) časový průběh regulace je znázorněn na Obr. 2
Při této variantě způsobu regulace vytápění podle vynálezu (viz obr. 1) se nejprve v úvodní, pevně definované regulační periodě vytápění to, v testovacím režimu, kontinuálně přivádí do topné soustavy vytápěného objektu teplonosné médium z tepelného zdroje s teplotou Tpo, jejíž hodnota může být regulována v závislosti na aktuální venkovní teplotě Ta0 na začátku testovacího režimu a to podle předem zvolené ekvitermní otopné křivky. Po celou dobu úvodního testovacího režimu to může být prováděno kontinuální vzorkování teploty Tp0 vstupního teplonosného média, teploty Tv výstupního teplonosného média, venkovní teploty Ta a průtoku Mp teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot může být prováděn výpočet aktuálního tepelného příkonu Pa.
V okamžiku ukončení testovacího režimu, v čase tmo, se provede finální měření teploty Tp0 vstupního teplonosného média, teploty Tvo výstupního teplonosného média, venkovní teploty Ta0 a prů
-3 CZ 306284 B6 toku Mpo teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot se provede finální výpočet aktuálního tepelného příkonu Pro. Hodnota finálního tepelného příkonu Pro se nyní porovná s tepelnou ztrátou T7ap vytápěného objektu při aktuální venkovní teplotě Tao, přičemž průběh tepelné ztráty T7a v závislosti na venkovní teplotě se pro konkrétní vytápěný objekt předem definuje podle standardního projekčního výpočtu.
V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu Pm je různá od tepelné ztráty T7ao při venkovní teplotě Ta0, provede se pro další regulační periodu ti korekce teploty Tp0 vstupního teplonosného média na novou hodnotu TP| podle zvolené ekvitermní otopné křivky, ale nyní v závislosti na korigované venkovní teplotě Tak0. Korigovaná venkovní teplota Tak0 se určí z projekčně definovaného průběhu tepelné ztráty vytápěného objektu tak, že do průběhu závislosti tepelné ztráty T7a vytápěného objektu na venkovní teplotě se za hodnotu konkrétní tepelné ztráty dosadí hodnota finálního tepelného příkonu Pm a z tohoto průběhu závislosti tepelné ztráty na venkovní teplotě T7a, se odečte hodnota korigované venkovní teploty Tak0 odpovídající finálnímu tepelnému příkonu Pm.
V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu P® je vyšší, než tepelná ztráta Tza0 při venkovní teplotě Ta0, může být při korekci teploty Tp0 vstupního teplonosného média na novou hodnotu Tpi navíc použita limitace (omezení) maximálního tepelného příkonu.
V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu Pro je srovnatelná s tepelnou ztrátou T7ap, korekce teploty Tpo vstupního teplonosného média na novou hodnotu Tpl se neprovádí a pro další regulační periodu platí, že Tpi = Tp0.
V následné regulační periodě tb jejíž délka má konstantní hodnotu a je shodná s regulační periodou to, kdy je do topné soustavy vytápěného objektu dodáváno teplonosné médium s nově nastavenou teplotou Tpi může být, tak jako v úvodní regulační periodě prováděno kontinuální vzorkování teploty Tpi vstupního teplonosného média, teploty Tv výstupního teplonosného média, venkovní teploty Ta a průtoku Mp teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot může být prováděn výpočet aktuálního tepelného příkonu Pa.
V okamžiku ukončení regulační periody, v čase t,nl, se opět provede finální měření teploty Tpl vstupního teplonosného média, teploty Tvl výstupního teplonosného média, venkovní teploty Tal a průtoku Mpl teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot se provede finální výpočet aktuálního tepelného příkonu Pfl. Hodnota finálního tepelného příkonu Pfl se opět porovná s tepelnou ztrátou T7ai vytápěného objektu pro aktuální venkovní teplotu Tal. Na základě výsledku tohoto porovnání se následně provede případná korekce teploty vstupního teplonosného média pro následující regulační periodu t2 na novou hodnotu Tp2 a to podle stejného algoritmu, jako v předchozí regulační periodě to.
Regulační algoritmus v každé další regulační periodě tn je vždy shodný s regulačním algoritmem předchozího regulační periody tn |. Velikost všech regulačních period má po celou dobu regulace vytápění konstantní hodnotu.
Příklad 2 (regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích s proměnou regulační periodou) časový průběh regulace je znázorněn na Obr. 3
Při této variantě způsobu regulace vytápění podle vynálezu se nejprve v úvodní regulační periodě vytápění to, v testovacím režimu, kontinuálně přivádí do topné soustavy vytápěného objektu teplonosné médium z tepelného zdroje s teplotou Tp0, jejíž hodnota může být regulována v závislosti na aktuální venkovní teplotě Ta0 na začátku testovacího režimu a to podle předem zvolené ekvitermní otopné křivky.
- 4 CZ 306284 B6
Po celou dobu úvodního testovacího režimu t0 se provádí kontinuální vzorkování teploty Tp0 vstupního teplonosného média, teploty Tv výstupního teplonosného média, venkovní teploty Ta a průtoku Mp teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot je prováděn výpočet aktuálního tepelného příkonu Pa a definuje se aktuální tepelná ztráta T7a vytápěného objektu při aktuální venkovní teplotě Ta, přičemž průběh tepelné ztráty T/a v závislosti na venkovní teplotě se pro konkrétní vytápěný objekt předem definuje podle standardního projekčního výpočtu. Následně se vyhodnocuje změna rozdílu aktuálního tepelného příkonu óPa. V okamžiku, kdy platí, že 5Pa = 0 a zároveň platí, že Pa +T/a, je ukončena v čase tmo regulační perioda a provede se finální měření teploty Tpo vstupního teplonosného média, teploty Tyo výstupního teplonosného média, venkovní teploty Ta0 a průtoku Mp0 teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot se provede finální výpočet aktuálního tepelného příkonu Pffi. Hodnota finálního tepelného příkonu Pro se nyní porovná s tepelnou ztrátou T7an vytápěného objektu při aktuální venkovní teplotě Ta0, přičemž průběh tepelné ztráty T7a v závislosti na venkovní teplotě se pro konkrétní vytápěný objekt předem definuje podle standardního projekčního výpočtu.
V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu Pro je různá od tepelné ztráty T7a0 při venkovní teplotě Ta0, provede se pro další regulační periodu ti korekce teploty Tp0 vstupního teplonosného média na novou hodnotu Tpi podle zvolené ekvitermní otopné křivky, ale nyní v závislosti na korigované venkovní teplotě Tak0. Korigovaná venkovní teplota Tak0 se určí z projekčně definovaného průběhu tepelné ztráty T7a vytápěného objektu tak, že do průběhu závislosti tepelné ztráty T7a vytápěného objektu na venkovní teplotě se za hodnotu konkrétní tepelné ztráty dosadí hodnota finálního tepelného příkonu Pro a z tohoto průběhu závislosti tepelné ztráty T7a na venkovní teplotě, se odečte hodnota korigované venkovní teploty Tak0 odpovídající finálnímu tepelnému příkonu Pro·
V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu Pro je vyšší, než tepelná ztráta T7af) při venkovní teplotě Tao, může být při korekci teploty Tp0 vstupního teplonosného média na novou hodnotu Tpi navíc použita limitace (omezení) maximálního tepelného příkonu.
V případě, že hodnota finálního tepelného příkonu Pro je srovnatelná s tepelnou ztrátou T7an, korekce teploty Tpo vstupního teplonosného média na novou hodnotu Tpi se neprovádí a pro další regulační periodu platí, že Tpi = Tp0.
V následné regulační periodě tb kdy je do topné soustavy vytápěného objektu dodáváno teplonosné médium s nově nastavenou teplotou Tp), se tak jako v úvodní regulační periodě provádí kontinuální vzorkování teploty TpI vstupního teplonosného média, teploty Tv výstupního teplonosného média, venkovní teploty Ta a průtoku Mp teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot je prováděn výpočet aktuálního tepelného příkonu Pa a definuje se aktuální tepelná ztráta T7a vytápěného objektu při aktuální venkovní teplotě Ta. Následně se opět vyhodnocuje změna rozdílu aktuálního tepelného příkonu 8Pa. V okamžiku, kdy platí, že 5Pa = 0 a zároveň platí, že Pa Ψ Tza, je ukončena v čase tmi regulační perioda a provede se finální měření teploty Tpl vstupního teplonosného média, teploty Tv0 výstupního teplonosného média, venkovní teploty Ta0 a průtoku Mp0 teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot se provede finální výpočet aktuálního tepelného příkonu Pn. Hodnota finálního tepelného příkonu Pn se opět porovná s tepelnou ztrátou Tzai, vytápěného objektu pro aktuální venkovní teplotu T^. Na základě výsledku tohoto porovnání se následně provede případná korekce teploty vstupního teplonosného média pro následující regulační periodu b na novou hodnotu Tp2 a to podle stejného algoritmu, jako v předchozí regulační periodě t0. Regulační algoritmus v každé další regulační periodě tn je vždy shodný s regulačním algoritmem předchozího regulační periody tn-ι.
Regulační systém (viz Obr. 1) k provádění způsobů podle příkladů 1 i 2 může být tvořen například regulátorem R, na jehož vstupy jsou připojeny snímače teplot a to snímač venkovní teploty Ta prostředí v okolí vytápěného objektu a snímače teploty teplonosného média, konkrétně teploty Tp v přívodní větvi 1 topné soustavy a teploty Tv ve vratné větvi 2 topné soustavy. Na vstup regu
- 5 CZ 306284 B6 látoru R je dále připojen průtokoměr Mp, který může být libovolně instalován buď v přívodní větvi 1, nebo vratné větvi 2 topné soustavy.
K výstupu regulátoru R je připojen v ovládacím obvodu servopohon S regulačního ventilu Rv, který je namontován v přívodní větvi 1 topné soustavy. Regulační ventil Rv, který může být v dvoucestném nebo trojcestném provedení, spolu se servopohonem S představuje akční prvek regulačního systému, pro regulaci teploty vstupního teplonosného média podle výše uvedených algoritmů.
K regulačnímu systému R může být připojen i snímač teploty T7 teplonosného média v přívodní větvi 1 a to v místě před regulačním ventilem Rv (na straně tepelného zdroje).
Regulátor R může být vybaven funkcí úplného přerušení vytápění v závislosti na aktuální venkovní teplotě Ta.
Regulátor R může být vybaven možností útlumu vytápění v časovém režimu, například nočního útlumu v rámci týdenního programu.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích, zejména pak teplovodního dálkového nebo lokálního vytápění z libovolného tepelného zdroje, vyznačující se tím, že se nejprve v úvodní regulační periodě (to) vytápění, od počátku vytápění až do okamžiku (tm0), kontinuálně přivádí do topné soustavy vytápěného objektu teplonosné médium, načež v čase (tm0), se provede finální měření aktuální teploty (Tpo) vstupního teplonosného média, aktuální teploty (Tvo) výstupního teplonosného média, aktuální venkovní teploty (Ta0) a aktuálního průtoku (Mpo) teplonosného média topnou soustavou, z těchto hodnot se provede aktuální výpočet hodnoty finálního tepelného příkonu (Pro), která se porovná s vypočtenou nebo definovanou tepelnou ztrátou (Tza0) konkrétního vytápěného objektu pro aktuální venkovní teplotu (Ta0) s tím, že:
    a) pokud je hodnota finálního tepelného příkonu (Pro) odlišná od tepelné ztráty (Tza0) při venkovní teplotě (Tao), provede se pro následnou regulační periodu (tj korekce teploty (Tp0) vstupního teplonosného média na novou hodnotu (Tp]) podle zvolené ekvitermní otopné křivky, ale nyní v závislosti na korigované venkovní teplotě (Tak0), která se definuje z projekčně vypočteného průběhu tepelné ztráty (T^) vytápěného objektu tak, že do průběhu závislosti této tepelné ztráty (Tza) na venkovní teplotě se dosadí hodnota finálního tepelného příkonu (P®) a odečte se hodnota korigované venkovní teploty (Tak0) odpovídající finálnímu tepelnému příkonu (Pm);
    b) pokud je hodnota finálního tepelného příkonu (Pro) srovnatelná s tepelnou ztrátou (Tza0), korekce teploty (Tpo) vstupního teplonosného média na novou hodnotu (Tpi) se neprovádí a pro následnou regulační periodu (t,) platí, že Tpi = Tp0, to znamená, že v následné regulační periodě (t|) je do topné soustavy vytápěného objektu dodáváno teplonosné médium s teplotou (Tpl), při čemž v okamžiku ukončení regulační periody, v čase (tml), se opět provede finální měření aktuální teploty (Tpl) vstupního teplonosného média, aktuální teploty (Tvl) výstupního teplonosného média, aktuální venkovní teploty (Tal) a aktuálního průtoku (Mp)) teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot se provede aktuální výpočet hodnoty finálního tepelného příkonu (Pn), která se opět porovná s tepelnou ztrátou (Tzaj) vytápěného objektu pro aktuální venkovní teplotu (Ta]) a na základě výsledku tohoto porovnání se následně provede případná korekce teploty vstupního
    -6CZ 306284 B6 teplonosného média pro následující regulační periodu (t2) na novou hodnotu (Tp2) a to podle stejného algoritmu, jako v předchozí regulační periodě (to), s tím, že regulační algoritmus v každé další regulační periodě (tn) je vždy po celou dobu vytápění shodný s regulačním algoritmem předchozí regulační periody (tn„i).
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že každá regulační perioda (tn) má po celou dobu regulace konstantní hodnotu.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že v průběhu každé regulační periody se provádí kontinuální vzorkování aktuální teploty (Tpo) vstupního teplonosného média, aktuální teploty (Tv) výstupního teplonosného média, aktuální venkovní teploty (Ta) a aktuálního průtoku (Mp) teplonosného média topnou soustavou a z těchto hodnot je prováděn výpočet aktuálního tepelného příkonu (Pa) a definuje se aktuální tepelná ztráta (Tza) vytápěného objektu při aktuální venkovní teplotě (Ta), přičemž průběh tepelné ztráty (Tza) v závislosti na venkovní teplotě se pro konkrétní vytápěný objekt předem definuje podle standardního projekčního výpočtu, s tím, že následně se vyhodnocuje změna rozdílu (8Pa), přičemž velikost každé regulační periody vytápění (to) až (tn) je ohraničena okamžikem, kdy óPa = 0 a zároveň platí, že Pa Tza.
CZ2015-1A 2015-01-06 2015-01-06 Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích CZ20151A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-1A CZ20151A3 (cs) 2015-01-06 2015-01-06 Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích
SK108-2015A SK288662B6 (sk) 2015-01-06 2015-12-18 Spôsob regulácie vykurovania v závislosti od tepelnej straty a tepelných ziskov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-1A CZ20151A3 (cs) 2015-01-06 2015-01-06 Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306284B6 true CZ306284B6 (cs) 2016-11-16
CZ20151A3 CZ20151A3 (cs) 2016-11-16

Family

ID=57353916

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-1A CZ20151A3 (cs) 2015-01-06 2015-01-06 Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ20151A3 (cs)
SK (1) SK288662B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2568910B (en) * 2017-11-30 2021-09-15 Minibems Ltd Control method and device for a heating system or cooling system

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3213222A1 (de) * 1982-04-08 1983-10-13 MSR Gesellschaft für Meß-, Steuerungs- und Regeltechnik mbH, 3302 Cremlingen Heizungsregler
FR2536877A1 (fr) * 1982-11-29 1984-06-01 Encinas Victor Procede et dispositif de programmation, de regulation, de controle d'economie du fonctionnement d'une installation de chauffage
EP2214071A1 (de) * 2009-01-31 2010-08-04 Techem Energy Services GmbH Verfahren und Vorrichtung zur Überwachung der Heizkurve einer Heizungsanlage

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3213222A1 (de) * 1982-04-08 1983-10-13 MSR Gesellschaft für Meß-, Steuerungs- und Regeltechnik mbH, 3302 Cremlingen Heizungsregler
FR2536877A1 (fr) * 1982-11-29 1984-06-01 Encinas Victor Procede et dispositif de programmation, de regulation, de controle d'economie du fonctionnement d'une installation de chauffage
EP2214071A1 (de) * 2009-01-31 2010-08-04 Techem Energy Services GmbH Verfahren und Vorrichtung zur Überwachung der Heizkurve einer Heizungsanlage

Also Published As

Publication number Publication date
SK288662B6 (sk) 2019-05-06
CZ20151A3 (cs) 2016-11-16
SK1082015A3 (sk) 2016-08-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10635120B2 (en) Method for operating and/or monitoring an HVAC system
CA2975467C (en) System and method for building climate control
EP2395289B1 (en) Method to regulate a one-pipe heat supply system
KR101308915B1 (ko) 난방시스템 제어방법
RU2480678C2 (ru) Однотрубная система теплоснабжения с регулированием расхода теплоносителя
ES2934618T3 (es) Procedimiento para realizar un ajuste hidráulico de un sistema de calefacción para un edificio, así como sistema de calefacción configurado para ello
NL1025309C2 (nl) Systeem voor het onafhankelijk regelen van de temperaturen in verschillende ruimten en van de temperaturen van één of meerdere warmwaterboilers.
US8224490B2 (en) System for controlling the heating and housing units in a building
JP2022508555A (ja) 建物を暖房するために流体ベクトル温度を制御するためのシステムおよび方法
RU2676579C1 (ru) Отопительная система
Liao et al. An inferential model-based predictive control scheme for optimizing the operation of boilers in building space-heating systems
CZ306284B6 (cs) Způsob regulace vytápění v závislosti na tepelné ztrátě a tepelných ziscích
EP2715213B1 (en) Gas heating system for gas pressure reducing systems and method for obtaining said heating effect
RU98542U1 (ru) Энергосберегающий автоматизированный тепловой пункт
RU2348061C1 (ru) Система автоматического регулирования отопления здания с автоматическим задатчиком
CN107559941B (zh) 流量调节装置的控制方法及其控制器
JP5038641B2 (ja) 熱源装置、その熱媒流量の制御方法及び制御プログラム
RU109583U1 (ru) Система автоматического регулирования отопления здания с программируемым логическим контроллером
RU2372561C1 (ru) Тепловой пункт
RU2825177C1 (ru) Устройство управления одноконтурной зависимой системой отопления
Amato et al. Laboratory test of commercial smart radiator thermostats when used for load shifting
RU2527186C1 (ru) Система автоматического регулирования отопления здания
KR101766310B1 (ko) 유동적 반복주기에 의한 난방열량보정제어방법
Ulubayeva HEAT ENERGY RELEASE MANAGEMENT USING NEURAL NETWORKS
JP2022138452A (ja) 給湯制御装置