CZ306188B6 - Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic a zařízení pro provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic a zařízení pro provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ306188B6
CZ306188B6 CZ2015-394A CZ2015394A CZ306188B6 CZ 306188 B6 CZ306188 B6 CZ 306188B6 CZ 2015394 A CZ2015394 A CZ 2015394A CZ 306188 B6 CZ306188 B6 CZ 306188B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fugate
inlet
reactor
purifying
tank
Prior art date
Application number
CZ2015-394A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015394A3 (cs
Original Assignee
Zemědělský výzkum,spol. s r.o.
agriKomp Bohemia s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zemědělský výzkum,spol. s r.o., agriKomp Bohemia s.r.o. filed Critical Zemědělský výzkum,spol. s r.o.
Priority to CZ2015-394A priority Critical patent/CZ306188B6/cs
Publication of CZ2015394A3 publication Critical patent/CZ2015394A3/cs
Publication of CZ306188B6 publication Critical patent/CZ306188B6/cs

Links

Landscapes

  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)

Abstract

Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic obsahuje následující kroky: - zředění fugátu vodou, přičemž fugát o obsahu sušiny 6,5 až 7,5 % se ředí vodou v poměru 1:3 až 1:4, po naředění musí být hodnota CHSK.sub.Cr.n. menší než 30 000 mg/l, - měření pH, - šoková změna pH na hodnotu 4 až 4,5, - dávkování suspenze adsorpčního činidla a dávkování roztoku anorganického srážedla/flokulantu, homogenizace směsi, - změna pH na hodnotu pH 8,5, homogenizace směsi, - dávkování roztoku organického kationaktivního flokulantu, pomalá homogenizace, - flokulace a sedimentace kalu, - separace sedimentovaného kalu a vyčištěného fugátu. Zařízení pro čištění fugátu z bioplynových stanic obsahuje zásobník (1) pro ředění fugátu, na který navazuje první reaktor (2), který má vstup pro ředěný fugát ze zásobníku (1), vstup pro prostředek snižující pH ze zásobníku (4), vstup pro adsorpční činidlo ze zásobníku (5) a vstup pro roztok anorganického srážedla/flokulantu ze zásobníku (6), dále na tento první reaktor (2) navazuje druhý reaktor (3), který má vstup pro homogenizovanou směs z prvního reaktoru (2), vstup pro prostředek zvyšující pH ze zásobníku (7) a vstup pro flokulant ze zásobníku (8), dále na tento druhý reaktor (3) navazuje separátor (9) pro oddělení kalu (12) sedimentovaného v druhém reaktoru (3) a vyčištěného fugátu (11), dále zařízení obsahuje zásobník (10) vody, který je pro přívod vody volitelně spojen s jednotlivými zásobníky (1, 4 až 8).

Description

Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic a zařízení pro provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpracování vedlejších zbytkových produktů z procesu anaerobní digesce, konkrétně čištění kapalné části zvané fugát.
Dosavadní stav techniky
Při anaerobní digesci, tj. řízeném a kontrolovatelném mikrobiálním rozkladu organických látek bez přístupu vzduchu v zařízení bioplynové stanice, vzniká hlavní produkt bioplyn a vedlejší zbytkový produkt biologicky stabilizovaný digestát. Digestát obsahuje materiál, který nebyl při digesci rozložen a odumřelé mikroorganismy. Většinou se jedná o heterogenní suspenzi, která může být odvodněna pomocí šnekových separátorů, odstředivek či jiných zařízení. Tuhá fáze, oddělená z digestátu, se nazývá separát, a kapalná fáze je nazývána fugát.
Digestát je možné používat jako hnojivo, přičemž jeho aplikace musí být rovnoměrná po celém pozemku. Na některé půdy ho lze aplikovat pouze ve vegetačním období, aby bylo zabráněno znečištění podzemních a povrchových vod. Dále je zakázáno aplikovat digestát na půdu převlhčenou, zasněženou nebo promrzlou. Aby nedocházelo k únikům amoniaku do ovzduší, je třeba minimalizovat povrch, který je vystaven působení vzduchu. Navíc emise složek digestátu do ovzduší vedou ke ztrátám živin v půdě. Jelikož je digestát produkován celoročně, je nutné řešit skladování velkého objemu tohoto produktu, přičemž musí být především zamezeno úniku amoniaku do ovzduší, nebo navrhnout způsob jeho zpracování.
Zpracováním suspenze obsahující digestát se zabývá přihláška vynálezu WO 2 014/012 865 Al, kde tento proces probíhá v kyselém prostředí výhodně při pH 3,5 za použití oxidačních činidel peroxidu vodíku nebo peroxosloučenin a solí železa. Do této směsi se po době určitého zdržení přidá polymerové flokulační činidlo. Po flokulaci dochází k odvodnění směsi, přičemž kapalná část může být vypouštěna do kanalizace a jiná část použita pro terénní úpravy nebo jako hnojivo. Jelikož jak u zemědělské půdy, tak zejména u lesní půdy převládá u našich půd reakce kyselá, není tento způsob zpracování bez dalšího upravování pro naše podmínky příliš vhodný.
Vzhledem k tomu, že se do budoucna předpokládá další výstavba bioplynových stanic, čímž samozřejmě naroste i produkce digestátu z bioplynového procesu, je třeba vyhledávat další vhodná řešení.
Podstata vynálezu
Tímto vhodným řešením je řešení podle předkládaného vynálezu, kterým je způsob čištění oddělené kapalné části digestátu zvané fugát z bioplynových stanic a dále zařízení pro provádění tohoto způsobu.
Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic podle tohoto vynálezu obsahuje následující kroky:
- zředění fugátu vodou; objemový poměr ředění závisí na obsahu sušiny fugátu a na koncentraci koloidních látek ve fugátu, přičemž fugát o obsahu sušiny 6,5 až 7,5 % se ředí vodou v objemovém poměru 1:3 až 1:4, po tomto naředění musí být hodnota CHSKCr menší než 30 000 mg/l,
- měření pH po naředění fugátu pro optimální nadávkování prostředku pro snížení pH,
- šoková změna pH na hodnotu 4 až 4,5, výhodně 4,0, dávkováním prostředku pro snížení pH, za účelem rozrážení koloidních komplexů,
- 1 CZ 306188 B6
- dávkování suspenze adsorpčního činidla na bázi montmorillonitu nebo hlinitokřemičitanů,
- dávkování roztoku anorganického srážedla/flokulantu,
- důkladná homogenizace směsi,
- dávkování roztoku prostředku zvyšujícího pH až do doby, kdy směs vykazuje hodnotu pH 8,5, - homogenizace směsi,
- dávkování roztoku organického kationaktivního flokulantu,
- pomalá homogenizace,
- flokulace a sedimentace kalu,
- separace sedimentovaného kalu a vyčištěného fugátu.
Obsah sušiny ve fugátu z bioplynových stanic závisí na surovinách a procesu bioplynové stanice, tudíž se může pohybovat v rozmezí od méně než 1 % až do 12 %. Při obsahu sušiny 6,5 až 7,5 % je nutné fugát ředit vodou v objemovém poměru 1:3 až 1:4, přičemž vždy po naředění musí být hodnota CHSKCr menší než 30 000 mg/1. Větší ředění než 1:4 a menší než 1:3 se neosvědčilo. Dále platí, že čím je větší koncentrace koloidních látek ve fugátu, tím je ředění větší.
Pro účinné vyčištění této velmi stabilní koloidní disperze fugátu, nacházející se v alkalické oblasti pH, musí být před aplikací chemických činidel provedena tzv. „šoková“ změna pH pro „šokové“ rozrážení koloidních komplexů. Prostředkem pro toto „šokové“ snížení pH je výhodně zředěná kyselina sírová nebo v případě, že bychom chtěli zvýšit obsah celkového fosforu ve vzniklém kalu, například z důvodu kompostování, zředěná kyselina fosforečná.
Poté se do směsi nadávkuje suspenze adsorpčního činidla na bázi montmorillonitu nebo hlinitokřemičitanů, výhodně bentonitu nebo zeolitu a roztok anorganického srážedla/flokulantu, výhodně chloridu železitého. Po důkladné homogenizaci dochází opět ke zvýšení pH pomocí prostředku zvyšujícího pH, výhodně nasyceného roztoku hydroxidu vápenatého nebo oxidu vápenatého. Poté, co směs dosáhne hodnoty pH 8,5 a po homogenizaci směsi se přidá roztok organického kationaktivního flokulantu a vzniklá směs se pozvolna homogenizuje. Dochází k flokulaci a sedimentaci kalu, na kterou navazuje separace sedimentovaného kalu a vyčištěného fugátu.
Předmětem tohoto vynálezu je také zařízení pro provádění tohoto způsobu, které obsahuje zásobník pro ředění fugátu, na který navazuje první reaktor, který má vstup pro ředěný fugát ze zásobníku, vstup pro prostředek snižující pH ze zásobníku, vstup pro adsorpční činidlo ze zásobníku a vstup pro roztok anorganického srážedla/flokulantu ze zásobníku. Dále na tento první reaktor navazuje druhý reaktor, který má vstup pro homogenizovanou směs z prvního reaktoru, vstup pro prostředek zvyšující pH ze zásobníku a vstup pro organický kationaktivní flokulant ze zásobníku. Dále na tento druhý reaktor navazuje separátor pro oddělení kalu sedimentovaného v druhém reaktoru a vyčištěného fugátu. Dále zařízení obsahuje zásobník vody, který je pro přívod vody volitelně spojen s jednotlivými zásobníky. Separátorem kalu může být výhodně šneková odstředivka nebo hydrosíta. Uspořádání tohoto zařízení může být realizováno pro periodický nebo kontinuální provoz.
Sedimentovaný kal obsahuje látky vhodné ke kompostování a může být výhodně kompostován například s biologickým kalem z ČOV. Kal vedle zbytkových organických látek obsahuje bentonit nebo přírodní zeolit, který pak v kompostu přispívá ke zlepšení půdní drobtovitosti a zvyšuje půdní potenciál iontové výměny pro biogenní prvky.
Vyčištěný fugát lze výhodně vracet do procesu čistění k ředění fugátu či k přípravě používaných činidel a prostředků. Vyčištěný fugát lze také výhodně shromažďovat v tzv. laguně, opatřené rákosovým porostem (biologické dočišťování od reziduí N-sloučenin). Vodu z laguny lze opět používat k ředění fugátu nebojí lze použít jako vodu technologickou či závlahovou.
-2 CZ 306188 B6
Vzhledem k tomu, že se při výrobě bioplynu v bioplynových stanicích používají nehomogenní směsi organického charakteru, sestávající např. z prasečí kejdy, silážních zbytků a dalších biologicky rozložitelných materiálů, je velmi obtížné stanovit přesné dávkování chemických komponent, potřebných pro chemickou úpravu fugátu z výroby bioplynu. Výhodně se proto fugát před zpracováním shromažďuje a egalizuje, analýzou se sleduje poměr CHSKCr a BSK5, hodnoty pH, a poté se pro celou egalizovanou šarži laboratorně ověří optimální dávkování chemických komponent, určených pro danou úpravu.
Objasnění výkresů
Na obr. 1 je zobrazeno blokové schéma zařízení pro čištění fugátu z bioplynových stanic.
Příklady uskutečnění vynálezu
Fugát z bioplynové stanice o obsahu sušiny 7,17 % se v zásobníku 1 pro ředění fugátu naředí vodou v objemovém poměru 1:3. Hodnota pH tohoto roztoku je 10. Tento naředěný fugát je přiváděný do prvního reaktoru 2 s míchadlem, kde se provádí šoková změna pH pomocí 10% kyseliny sírové na hodnotu pH 4, poté se přidá 10% hmotn. suspenze Bentonitu 75 v množství 2 g/1 a 30% roztok chloridu železitého v množství 0,3 g/1 a směs se míchá až do důkladné homogenizace. Tato důkladně zhomogenizovaná směs se odvádí do druhého reaktoru 3 s míchadlem, kde se ke směsi přidává nasycený roztok hydroxidu vápenatého až do doby, kdy směs má hodnotu pH 8,5; směs se míchá. Poté se do směsi přidá čerstvý roztok flokulantu Sokoflok 56 v množství 0,025 g/1 a pomalu se míchá. Dochází k flokulaci a sedimentaci kalu. Poté vzniklá směs odchází do separátoru, kde se odděluje kal a vyčištěný fugát. Odstranění látek vyjádřených pomocí hodnot CHSKcr i BSK5 bylo dosaženo cca 98% účinnosti.
Způsob čištění fugátu podle tohoto vynálezu dosahuje hodnot vyčištění z původních hodnot CHSKcr 60 000 až 80 000 mg/1 na hodnoty CHSKCr kolem 1200 mg/L
Zařízení pro čištění fugátu z bioplynových stanic obsahuje zásobník 1 pro ředění fugátu, na který navazuje první reaktor 2, který má vstup pro ředěný fugát ze zásobníku 1, vstup pro prostředek snižující pH ze zásobníku 4, vstup pro adsorpční činidlo ze zásobníku 5 a vstup pro roztok anorganického srážedla/flokulantu ze zásobníku 6. Dále na tento první reaktor 2 navazuje druhý reaktor 3, který má vstup pro homogenizovanou směs z prvního reaktoru 2, vstup pro prostředek zvyšující pH ze zásobníku 7 a vstup pro organický kationaktivní flokulant ze zásobníku 8. Dále na tento druhý reaktor 3 navazuje separátor 9 pro oddělení kalu sedimentovaného v druhém reaktoru 3 a vyčištěného fugátu 11. Dále zařízení obsahuje zásobník 10 vody, který je pro přívod vody spojen s jednotlivými zásobníky 1, 4 až 8. Kapacita čištění fugátu v uspořádání tohoto zařízení pro periodický provoz je do 40 m Vden a pro kontinuální provoz až do 200 m3/den.
Průmyslová využitelnost
Tento způsob čištění fugátu lze využít jak u komunálních bioplynových stanic, tak především u zemědělských bioplynových stanic.

Claims (9)

1. Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic, vyznačující se tím, že fugát se nejprve zředí vodou, kdy objemový poměr ředění závisí na obsahu sušiny fugátu a na koncentraci koloidních látek ve fugátu, přičemž fugát o obsahu sušiny 6,5 až 7,5 % se ředí vodou v poměru 1:3 až 1:4, po tomto naředění musí být hodnota CHSKCr menší než 30 000 mg/1, poté se změří pH roztoku pro optimální nadávkování prostředku pro snížení pH, následuje šoková změna pH na hodnotu 4 až 4,5 přidáním prostředku pro snížení pH pro rozrážení koloidních komplexů, dále se přidá suspenze adsorpčního činidla na bázi montmorillonitu nebo hlinitokřemičitanů a roztok anorganického srážedla/flokulantu, přičemž se provede důkladná homogenizace vzniklé směsi, poté dochází opět ke zvýšení pH pomocí ke směsi přidávaného prostředku zvyšujícího pH, a to na hodnotu pH 8,5 a provede se další homogenizace, poté se do homogenizované směsi přidá roztok organického kationaktivního flokulantu a vzniklá směs se pozvolna homogenizuje, dochází k flokulaci a sedimentaci kalu, na kterou navazuje separace sedimentovaného kalu a vyčištěného fugátu.
2. Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředkem pro snížení pH je zředěná kyselina sírová nebo zředěná kyselina fosforečná.
3. Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že suspenze adsorpčního činidla je suspenze bentonitu nebo zeolitu.
4. Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic podle nároků laž3, vyznačující se tím, že roztok anorganického srážedla/flokulantu je roztok chloridu železitého.
5. Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že prostředek zvyšující pH je nasycený roztok hydroxiduvápenatého nebo oxid vápenatý.
6. Zařízení pro provádění způsobu čištění fugátu z bioplynových stanic podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že obsahuje zásobník (1) pro ředění fugátu, na který navazuje první reaktor (2), který má vstup pro ředěný fugát ze zásobníku (1), vstup pro prostředek snižující pH ze zásobníku (4), vstup pro adsorpční činidlo ze zásobníku (5) a vstup pro roztok anorganického srážedla/flokulantu ze zásobníku (6), dále na tento první reaktor (2) navazuje druhý reaktor (3), který má vstup pro homogenizovanou směs z prvního reaktoru (2), vstup pro prostředek zvyšující pH ze zásobníku (7) a vstup pro organický kationaktivní flokulant ze zásobníku (8), dále na tento druhý reaktor (3) navazuje separátor (9) pro oddělení kalu (12) sedimentovaného v druhém reaktoru (3) a vyčištěného fugátu (11), dále zařízení obsahuje zásobník (10) vody, který je pro přívod vody volitelně spojen s jednotlivými zásobníky (1,4 až 8).
7. Zařízení pro čištění fugátu z bioplynových stanic podle nároku 6, vyznačující se tím, že separátor (9) je šneková odstředivka nebo hydrosíta.
8. Zařízení pro čištění fugátu z bioplynových stanic podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že uspořádání tohoto zařízení je pro periodický provoz.
9. Zařízení pro čištění fugátu z bioplynových stanic podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že uspořádání tohoto zařízení je pro kontinuální provoz.
CZ2015-394A 2015-06-11 2015-06-11 Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic a zařízení pro provádění tohoto způsobu CZ306188B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-394A CZ306188B6 (cs) 2015-06-11 2015-06-11 Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-394A CZ306188B6 (cs) 2015-06-11 2015-06-11 Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015394A3 CZ2015394A3 (cs) 2016-09-14
CZ306188B6 true CZ306188B6 (cs) 2016-09-14

Family

ID=56885678

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-394A CZ306188B6 (cs) 2015-06-11 2015-06-11 Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic a zařízení pro provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306188B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6368511B1 (en) * 1998-01-22 2002-04-09 Bayer Aktiengesellschaft Conditioning method for dehydrating clarification sludge
US20050000908A1 (en) * 2003-04-23 2005-01-06 Goran Karlsson Method of treating digested sludge
WO2013124237A1 (en) * 2012-02-20 2013-08-29 Kemira Oyj Method of treatment of a slurry comprising anaerobically digested organic material
CZ305074B6 (cs) * 2013-10-16 2015-04-22 W.P.E. A.S. Způsob zpracování perkolátu získaného z odpadní vody z bioplynových stanic a zařízení

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6368511B1 (en) * 1998-01-22 2002-04-09 Bayer Aktiengesellschaft Conditioning method for dehydrating clarification sludge
US20050000908A1 (en) * 2003-04-23 2005-01-06 Goran Karlsson Method of treating digested sludge
WO2013124237A1 (en) * 2012-02-20 2013-08-29 Kemira Oyj Method of treatment of a slurry comprising anaerobically digested organic material
CZ305074B6 (cs) * 2013-10-16 2015-04-22 W.P.E. A.S. Způsob zpracování perkolátu získaného z odpadní vody z bioplynových stanic a zařízení

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015394A3 (cs) 2016-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK2238081T3 (en) AFFALDSSAKTIVERET PROCESS FOR STRIPPING OF PHOSPHORUS AND MAGNESIUM FROM SEWAGE AND struvite-PRODUCTION SYSTEM
Makara et al. Pig manure treatment and purification by filtration
CN103288303A (zh) 一种畜禽养殖废水的资源利用和再生循环利用方法
KR101399506B1 (ko) 가축분뇨를 이용한 연속형 고효율 비료 생산 방법 및 장치
Montalvo et al. Carbon, nitrogen and phosphorus recovery from liquid swine wastes: a review
JP7384452B2 (ja) 廃水を処理する、及びクラスa汚泥を生産するためのシステム及び方法
CN103304101A (zh) 一种畜禽养殖废水的资源利用和再生循环利用装置
CN203307182U (zh) 一种畜禽养殖废水的资源利用和再生循环利用装置
TWI487674B (zh) 被處理水的生物學淨化劑、生物學淨化系統以及生物學淨化方法
KR20080112652A (ko) 하수슬러지 유래 중금속과 잔류성 유기오염물질의 제거하여 유기물자원을 제조하는 방법
JP2004276021A (ja) 汚水処理方法及び汚水処理装置
Heviánková et al. Study and research on cleaning procedures of anaerobic digestion products
Aka et al. Enhanced nutrient recovery from anaerobically digested poultry wastewater through struvite precipitation by organic acid pre-treatment and seeding in a bubble column electrolytic reactor
CN204224395U (zh) 城市污水处理装置
KR100856063B1 (ko) 가축분뇨의 유해중금속을 제거하고 전자빔 및 감마선조사를 통한 병원성미생물이 멸균된 양질의 유기물 원료를제조하는 방법
US11767248B2 (en) Process and apparatus for the treatment of organic feedstock
CZ306188B6 (cs) Způsob čištění fugátu z bioplynových stanic a zařízení pro provádění tohoto způsobu
KR100850677B1 (ko) 하수 또는 유기성 폐수의 슬러지 처리방법
CN204224394U (zh) 生活废水处理装置
CZ29611U1 (cs) Zařízení pro čištění fugátu z bioplynových stanic
DE102018120117A1 (de) Verfahren, Anlage und System zur Gärrestaufbereitung
CN204224393U (zh) 污水厂污水处理装置
Kowalski et al. Pig manure treatment by filtration
CN204224391U (zh) 用于生活废水处理的设备
CN204224390U (zh) 用于污水厂污水处理的设备

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20180611