CZ304851B6 - Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů - Google Patents

Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů Download PDF

Info

Publication number
CZ304851B6
CZ304851B6 CZ2013-919A CZ2013919A CZ304851B6 CZ 304851 B6 CZ304851 B6 CZ 304851B6 CZ 2013919 A CZ2013919 A CZ 2013919A CZ 304851 B6 CZ304851 B6 CZ 304851B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
resolution
image
line test
optical system
plane
Prior art date
Application number
CZ2013-919A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2013919A3 (cs
Inventor
Jiří Novák
Antonín Mikš
Pavel Novák
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze - fakulta stavební
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze - fakulta stavební filed Critical České vysoké učení technické v Praze - fakulta stavební
Priority to CZ2013-919A priority Critical patent/CZ2013919A3/cs
Publication of CZ304851B6 publication Critical patent/CZ304851B6/cs
Publication of CZ2013919A3 publication Critical patent/CZ2013919A3/cs

Links

Landscapes

  • Microscoopes, Condenser (AREA)

Abstract

Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů pomocí čárového testu rozlišovací schopnosti prosvětlovaného zdrojem záření je tvořeno osvětlovacím blokem sestávajícím se z na společné optické ose ležícího zdroje (1) záření, kondenzoru (2) a matnice (3). Na téže optické ose je umístěná pankratická optická soustava (5) s proměnným zvětšením, za kterou je zařazen dělicí hranol (6). Ve směru svazku procházejícího dělicím hranolem (6) je v předmětové rovině měřeného mikroskopového objektivu (7) umístěno rovinné zrcadlo (9). Ve směru svazku zpětně odraženého od dělicího hranolu (6) je umístěna pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti. Čárový test (4) rozlišovací schopnosti je umístěn na společné optické ose za osvětlovacím blokem a jeho umístění je zvoleno tak, že jeho obraz leží v obrazové rovině (.eta..sub.1.n.) měřeného mikroskopového objektivu (7).

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro vizuální i automatizované měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů.
Dosavadní stav techniky
Mikroskopové objektivy jsou jednou z nej důležitějších částí optických mikroskopů. Na jejich zobrazovacích vlastnostech závisí množství informací o vyšetřovaném objektu, jež může mikroskop poskytnout. Čím kvalitnější bude mikroskopický objektiv, tím více informací o vyšetřovaném objektu lze získat a žádným dalším zařízením toto již nelze zlepšit. Kvalita mikroskopového objektivu závisí především na jeho zbytkových aberacích a množství parazitního světla v obraze. Vzhledem ktomu, že mikroskopové objektivy patří knejlépe korigovaným běžně komerčně vyráběným optickým soustavám s vysokou kvalitou zobrazení, je nutné jejich kvalitu zobrazení vhodným způsobem posuzovat. Jedním ze způsobů hodnocení kvality mikroskopových objektivů je měření jejich rozlišovací schopnosti. Obvykle se rozlišovací schopnost hodnotí pozorováním čárových testů o různých prostorových frekvencích. Čárový test je tvořen celou skupinou čar o různých prostorových frekvencích. Maximální prostorová frekvence, určená počtem čar na milimetr, běžně komerčně dostupných čárových testů je 600 čar/mm. Vzhledem k tomu, že každý test obsahuje celou škálu prostorových frekvencí, lze sjeho pomocí testovat rozlišovací schopnost a kvalitu zobrazení řady mikroskopových objektivů. Jakákoliv optická soustava, to je i mikroskopový objektiv, není schopna jednotlivé struktury předmětu, například testu rozlišovací schopnosti, zobrazit se sejným kontrastem a obraz bude tedy mít vždy horší kontrast než předmět. Přitom hrubší struktury předmětu budou zobrazeny s větším kontrastem než jemné struktury. Velmi často se stává, že příliš jemné struktury předmětu nebudou optickou soustavou vůbec zobrazeny, neboť parametry optické soustavy to neumožňují. V případě zobrazení nekoherentním zářením je optická funkce přenosu fyzikálně dokonalé optické soustavy s rovnoměrně osvětlenou a propustnou kruhovou pupilou dána vztahem
kde s = ~kRc, s£< 0,1>
je normovaná prostorová frekvence, λ vlnová délka světla, R prostorová frekvence v obrazové rovině udaná počtem čar na jednotku délky, například počet čar/mm, a c clonové číslo optické soustavy v obrazovém prostoru (např. mikroskopového objektivu). Pro maximální prostorovou frekvenci Rmax, kterou je schopen objektiv ještě rozlišit, platí
7?max = 2Α/λ [čar/mm], kde A značí numerickou aperturu objektivu a λ je vlnová délka světla v mm. Tento vztah umožňuje určit, kolik čar/mm je schopna fyzikálně dokonalá optická soustava s clonovým číslem c rozlišit při zobrazení světlem o vlnové délce λ. Rozlišovací schopnost optické soustavy je tedy dána prostorovou frekvencí 7?max, kterou daná optická soustava přenese s nulovým kontrastem. Pro maximální frekvenci v obrazovém prostoru platí
- 1 CZ 304851 B6 p' ^Snax
2A_ mk ’ kde m je příčné zvětšení optické soustavy (např. mikroskopového objektivu). Hodnoty maximálních frekvencí, které může optická soustava přenést a rozlišit pro sadu achromatických mikroskopových objektivů pro vlnovou délku λ = 546 nm, jsou uvedeny v následující tabulce.
ml A K,ax [Čar/mm] Ámax [čar/mm]
10/0,3 110 1100
20/0,45 82 1640
45/0,65 53 2380
60/0,85 52 3120
100/1,3 48 4800
Z uvedeného vyplývá, že pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů by bylo nutné vyrobit testy rozlišovací schopnosti s velmi vysokou prostorovou frekvencí, což je prakticky obtížně proveditelné a finančně nákladné. Jakje však z tabulky patrné, maximální prostorové frekvence v obrazové rovině jsou v poměru zvětšení menší a lze je tak již jednoduše prakticky realizovat. Abychom se vyhnuli vysokému počtu čar/mm u testů v předmětové rovině mikroskopového objektivu, lze při testování rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů s výhodou užít čárových testů rozlišovací schopnosti na obrazové straně s daleko nižší hodnotou prostorové frekvence.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky metody určování rozlišovací schopnosti mikroskopových pomocí čárových testů na předmětové straně jsou odstraněny zařízením pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů pomocí čárového testu prosvětlovaného zdrojem záření dle tohoto technického řešení, které umožňuje jednoduše testovat rozlišovací schopnost mikroskopických objektivů i pro velmi vysoké prostorové frekvence.
V jednom základním provedení je toto nové zařízení je tvořeno osvětlovacím blokem sestávajícím se z na společné optické ose ležícího zdroje záření, kondenzoru a matnice. Na téže optické oseje umístěná pankratická optická soustava s proměnným zvětšením a dělicí hranol. Ve směru svazku procházejícího dělicím hranolem jev předmětové rovině měřeného mikroskopového objektivu umístěno rovinné zrcadlo. Ve směru svazku zpětně odraženého od dělicího hranolu je pak umístěna pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti. Čárový test rozlišovací schopnosti je umístěn na společné optické ose za osvětlovacím blokem a jeho umístění je zvoleno tak, že jeho obraz leží v obrazové rovině měřeného mikroskopového objektivu.
Pro vizuální zobrazení okem je pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti tvořena okulárem se zvoleným zvětšením, jehož předmětová ohnisková rovina splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti.
V uspořádání pro digitální záznam je pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti tvořena objektivem se zvoleným zvětšením pro přizpůsobení průměru vystupujícího svazku apertuře za ním zařazené digitální kamery. Předmětová ohnisková rovina
-2CZ 304851 B6 objektivu splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti. Výstup z digitální kamery je pak propojen s vyhodnocovacím počítačem.
Čárový test rozlišovací schopnosti je s výhodou měnitelný. Může být ve výhodném provedení realizován programovatelným transmisním modulátorem světla s variabilní možností změny struktury, prostorové frekvence a orientace testu.
Rovinné zrcadlo je možné opatřit krycím sklem. V případě testování mikroskopových objektivů nekorigovaných pro kiycí sklo se krycí sklo nepoužije.
Ve druhém základním provedení je zařízení tvořeno osvětlovacím blokem realizovaným programovatelným optoelektronickým mikrodisplejem s implementovaným čárovým testem rozlišovací schopnosti s možností variabilně měnit zobrazovaný čárový test rozlišovací schopnosti s různou prostorovou frekvencí a orientací. Čárový test rozlišovací schopnosti je umístěn v obrazové rovině měřeného mikroskopového objektivu. Za tímto programovatelným optoelektronickým mikrodisplejem je na téže optické ose umístěna pankratická optická soustava s proměnným zvětšením a dělicí hranol. Ve směru svazku procházejícího dělicím hranolem je v předmětové rovině měřeného objektivu umístěno rovinné zrcadlo a ve směru svazku zpětně odraženého od dělicího hranolu je umístěna pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti.
Pro vizuální pozorování obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti je pomocná optická soustava tvořena okulárem se zvoleným zvětšením, jehož předmětová ohnisková rovina splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti.
Pro digitální záznam je pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti tvořena objektivem se zvoleným zvětšením pro přizpůsobení průměru vystupujícího svazku apertuře za ním zařazené digitální kamery. Předmětová ohnisková rovina objektivu splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu rozlišovací schopnosti. Výstup z digitální kamery je propojen s vyhodnocovacím počítačem.
I v tomto provedení je možné rovinné zrcadlo pokrýt krycím sklem s tím, že v případě testování mikroskopových objektivů nekorigovaných pro krycí sklo se krycí sklo nepoužije.
Objasnění výkresů
Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů podle tohoto technického řešení bude podrobněji popsáno na konkrétním příkladu provedení dvou variant s pomocí přiložených výkresů, kde na Obr. 1 je znázorněna schematicky v bokorysu sestava zařízení pro vizuální měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů se zdrojem záření osvětlujícím testovaný obrazec. Na Obr. 2 je uvedena sestava zařízení pro automatizované měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů se zdrojem záření osvětlujícím testový obrazec a na Obr. 3 příklad v podobě sestavy zařízení pro měření rozlišovací schopnosti s programovatelným mikrodisplejem jako zdrojem světla.
Příklady uskutečnění vynálezu
Schéma jedné varianty příkladného zařízení pro vizuální měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů se zdrojem záření osvětlujícím testový obrazec je znázorněno na Obr. 1. Zařízení je zde tvořeno osvětlovacím blokem sestávajícím se z na společné optické ose ležícího zdroje I záření, kondenzoru 2 a matnice 3. Na téže optické ose je umístěna pankratická optická soustava 5 s proměnným zvětšením, za níž je zařazen dělicí hranol 6. Ve směru svazku procházejícího dělicím hranolem 6 je v předmětové rovině ξ měřeného mikroskopového objektivu 7 umís-3CZ 304851 B6 těno rovinné zrcadlo 9, které je v zvěděném příkladu pokryto krycím sklem 8. Ve směru svazku zpětně odraženého od dělicího hranolu 6 je umístěna pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti. Čárový test 4 rozlišovací schopnosti je umístěn na společné optické ose za osvětlovacím blokem a jeho umístění je zvoleno tak, že jeho obraz po zobrazení pankreatickou optickou soustavou 5 leží v obrazové rovině měřeného mikroskopového objektivu 7.
V případě vizuálního zobrazení výsledku okem 11 je pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti tvořena okulárem 10 se zvoleným zvětšením. Předmětová ohnisková rovina r^, okuláru 10 splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti. Pokud je zařízení realizováno pro digitální záznam, je pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti tvořena objektivem 12 se zvoleným zvětšením pro přizpůsobení průměru vystupujícího svazku apertuře za ním zařazené digitální kamery 13. Předmětová ohnisková rovina r^, objektivu 12 splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti. Výstup z digitální kamery 13 je propojen s vyhodnocovacím počítačem.
Zobrazovaný čárový test 4 může být buď fixní nebo měnitelný, například pomocí otočného kotouče s testy nebo použitím programovatelného transmisního LC mikrodispleje, který umožňuje generovat požadované čárové testy s různou prostorovou frekvencí.
Zdroj záření 1 osvětluje pomocí kondenzoru 2 a matnice 3 čárový test 4 rozlišovací schopnosti. Čárový test 4 rozlišovací schopnosti je dále zobrazen pomocí pankreatické optické soustavy 5 do obrazové roviny ni měřeného mikroskopového objektivu 7. Tímto mikroskopovým objektivem 7 je potom zobrazen do jeho předmětové roviny ξ, v níž je umístěno rovinné zrcadlo 9 pokryté krycím sklem 8. V případě testování mikroskopových objektivů, které nejsou korigovány pro určitou tloušťku krycího skla 8, se krycí sklo 8 pro testování nepoužije. Světlo odražené od rovinného zrcadla 9 znovu prochází měřeným mikroskopovým objektivem 7, po odrazu na dělicím hranolu 6 vytváří obraz čárového testu 4 v předmětové ohniskové rovině okuláru 10, pomocí kterého je potom pozorován okem 11, popřípadě je možné místo okuláru 10 použít objektiv 12 a digitální kameru 13 pro záznam obrazu testu.
Zařízení je možno konstruovat jako zobrazovací adaptér k mikroskopu, který je možno jednoduše začlenit do sestavy mikroskopu, jehož objektivy mají být testovány. Zařízení lze též realizovat variantně s digitálním záznamem obrazu pozorovaného testu a následnou možností automatizovaného počítačového vyhodnocení rozlišovací schopnosti mikroskopového objektivu 7, Obr. 2. Zde je zařízení tvořeno osvětlovacím blokem realizovaným programovatelným optoelektronickým mikrodisplejem 14 s implementovaným čárovým testem 4 rozlišovací schopnosti s možností variabilně měnit zobrazovaný čárový test 4 rozlišovací schopnosti s různou prostorovou frekvencí a orientací. Čárový test 4 rozlišovací schopnosti je umístěn v obrazové rovině rjj měřeného mikroskopového objektivu 7. Za programovatelným optoelektronickým mikrodisplejem 14 je na téže optické ose umístěna pankreatická optická soustava 5 s proměnným zvětšením a dělicí hranol 6. Ve směru svazku procházejícího dělicím hranolem 6 je v předmětové rovině ξ měřeného mikroskopového objektivu 7 umístěno rovinné zrcadlo 9, které opět může být opatřeno krycím sklem 8. Ve směru svazku zpětně odraženého od dělicího hranolu 6 je umístěna pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti. Analogicky jako u první varianty je pro vizuální pozorování obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti použita pomocná optická soustava tvořena okulárem l_0 se zvoleným zvětšením, jejíž předmětová ohnisková rovina 132, splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu 4, rozlišovací schopnosti. Pro digitální záznam je pak pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti tvořena objektivem 12 se zvoleným zvětšením pro přizpůsobení průměru vystupujícího svazku apertuře za ním zařazené digitální kamery 13. Předmětová ohnisková rovina ry, objektivu J_2 splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu 4 rozlišovací schopnosti. Výstup z digitální kamery 13 je propojen s vyhodnocovacím počítačem.
-4CZ 304851 B6
V provedení pro digitální záznam je obraz testu 4 vytvořený v předmětové ohniskové rovině T]2 objektivu 12 zobrazen pomocí tohoto objektivu 12 a digitální kamery 13. Z obrazu zaznamenaného digitální kamerou 13 již lze vyhodnotit pomocí počítače rozlišovací schopnost testovaného mikroskopového objektivu 7.
Varianta zařízení, kde je jako zdroj použít programovatelný optoelektronický mikrodisplej 14, například OLED nebo transmisní displej, je zobrazena na Obr. 3. Na mikrodisplej i 14 lze variabilním způsobem pomocí počítače zobrazovat čárovou strukturu s různou prostorovou frekvencí pro různé části zorného pole mikroskopového objektivu. Tento testový obrazec na mikrodispleji 14 je poté přímo pomocí pankratické soustavy 5 s vhodným zvětšením opět zobrazen do předmětové roviny ξ mikroskopového objektivu 7 a odražené světlo od rovinného zrcadla 9 je tak jako v předchozí variantě pozorováno pomocí objektivu 12 a digitální kamery 13 použít okulár j_0, pomocí kterého je potom obraz čárového testu 4 pozorován okem 11.
Zařízení je možno konstruovat jako zobrazovací adaptér k mikroskopu, kterýje možno jednoduše začlenit do sestavy mikroskopu, jehož objektivy mají být testovány.
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů je možno využít pro průmyslovou kontrolu vyráběných mikroskopových objektivů pomocí flexibilního vizuálního popř. automatizovaného měření rozlišovací schopnosti.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů pomocí čárového testu rozlišovací schopnosti prosvětlovaného zdrojem záření, vyznačující se tím, že, je tvořeno osvětlovacím blokem sestávajícím se z na společné optické ose ležícího zdroje (1) záření, kondenzoru (2) a matnice (3), a dále na téže optické ose umístěnou pankratickou optickou soustavou (5) s proměnným zvětšením, za níž je zařazen dělicí hranol (6), kde ve směru svazku procházejícího dělicím hranolem (6) je v předmětové rovině měřeného mikroskopového objektivu (7) umístěno rovinné zrcadlo (9) a ve směru svazku zpětně odraženého od dělicího hranolu (6) je umístěna pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti, přičemž čárový test (4) rozlišovací schopnosti je umístěn na společné optické ose za osvětlovacím blokem a jeho umístění je zvoleno tak, že jeho obraz leží v obrazové rovině (ηι) měřeného mikroskopového objektivu (7).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro vizuální zobrazení okem (11) je pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti tvořena okulárem (10) se zvoleným zvětšením, jehož předmětová ohnisková rovina (η2) splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro digitální záznam je pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti tvořena objektivem (12) se zvoleným zvětšením pro přizpůsobení průměru vystupujícího svazku apertuře za ním zařazené digitální kamery (13), kde předmětová ohnisková rovina (η2) objektivu (12) splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti a kde výstup z digitální kamery (13) je propojen s vyhodnocovacím počítačem.
    -5CZ 304851 B6
  4. 4. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že čárový test (4) rozlišovací schopnosti je měnitelný.
  5. 5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že čárový test (4) rozlišovací schopnosti je realizován programovatelným transmisním modulátorem světla s variabilní možností změny struktury, prostorové frekvence a orientace testu.
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že rovinné zrcadlo (9) je pokryté krycím sklem (8).
  7. 7. Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů pomocí čárového testu rozlišovací schopnosti prosvětlovaného zdrojem záření, vyznačující se tím, že je tvořeno osvětlovacím blokem realizovaným programovatelným optoelektronickým mikrodisplejem (14) s implementovaným čárovým testem (4) rozlišovací schopnosti s možností variabilně měnit zobrazovaný čárový test (4) rozlišovací schopnosti s různou prostorovou frekvencí a orientací, kde čárový test (4) rozlišovací schopnosti je umístěn v obrazové rovině (ηι) měřeného mikroskopového objektivu (7), a za tímto programovatelným optoelektronickým mikrodisplejem (14) je na téže optické ose umístěna pankratická optická soustava (5) s proměnným zvětšením a dělicí hranol (6), přičemž ve směru svazku procházejícího dělicím hranolem (6) je v předmětové rovině měřeného mikroskopového objektivu (7) umístěno rovinné zrcadlo (9) a ve směru svazku zpětně odraženého od dělicího hranolu (6) je umístěna pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti.
  8. 8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že pro vizuální pozorování obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti je pomocná optická soustava tvořena okulárem (10) se zvoleným zvětšením, jehož předmětová ohnisková rovina (η2) splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti.
  9. 9. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že pro digitální záznam je pomocná optická soustava pro zobrazení obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti tvořena objektivem (12) se zvoleným zvětšením pro přizpůsobení průměru vystupujícího svazku apertuře za ním zařazené digitální kamery (13), kde předmětová ohnisková rovina (η2) objektivu (12) splývá s rovinou vytvoření obrazu čárového testu (4) rozlišovací schopnosti a kde výstup z digitální kamery (13) je propojen s vyhodnocovacím počítačem.
  10. 10. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že rovinné zrcadlo (9) je pokryté krycím sklem (8).
CZ2013-919A 2013-11-21 2013-11-21 Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů CZ2013919A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-919A CZ2013919A3 (cs) 2013-11-21 2013-11-21 Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-919A CZ2013919A3 (cs) 2013-11-21 2013-11-21 Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304851B6 true CZ304851B6 (cs) 2014-12-03
CZ2013919A3 CZ2013919A3 (cs) 2014-12-03

Family

ID=51989665

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-919A CZ2013919A3 (cs) 2013-11-21 2013-11-21 Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2013919A3 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1868035A1 (en) * 2006-06-13 2007-12-19 ASML Netherlands BV A method of characterising the transmission losses of an optical system
EP2587313A2 (en) * 2011-10-20 2013-05-01 Samsung Electronics Co., Ltd Optical measurement system and method for measuring critical dimension of nanostructure

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1868035A1 (en) * 2006-06-13 2007-12-19 ASML Netherlands BV A method of characterising the transmission losses of an optical system
EP2587313A2 (en) * 2011-10-20 2013-05-01 Samsung Electronics Co., Ltd Optical measurement system and method for measuring critical dimension of nanostructure

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
(Miks, A.: Jednoduché metody testování mikroskopových objektivu. Jemná mechanika a optika. 2011, roc. 2011, c. 2, s. 42-48), 02.2011 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2013919A3 (cs) 2014-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6912516B2 (ja) 光パッド顕微鏡
JP6655121B2 (ja) 光学測定方法
US20210215923A1 (en) Microscope system
JP2021518576A (ja) 顕微鏡において光路を操作する方法および装置、顕微鏡においてスタック画像を撮影する方法
US11782088B2 (en) Devices, methods and sample holder for testing photonic integrated circuits and photonic integrated circuits
JP5726490B2 (ja) 光強度測定ユニット、及びそれを備えた顕微鏡
CN209283391U (zh) 微距离的镜头检测装置
JP6629572B2 (ja) 照明装置および観察システム
US20140320672A1 (en) Method and Apparatus for Measuring Flange Back Focus and Calibrating Track Length Scales of Photographic Objective Lenses
CZ304851B6 (cs) Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů
CZ26833U1 (cs) Zařízení pro měření rozlišovací schopnosti mikroskopových objektivů
PL227532B1 (pl) Układ optyczny czujnika konfokalnego z podglądem wizualnym
US20200041350A1 (en) Shack-hartmann wavefront detector for wavefront error measurement of higher numerical aperture optical systems
KR200372906Y1 (ko) 렌즈 초점거리 및 편심 측정장치
RU2413205C1 (ru) Рентгенооптический эндоскоп
JP2015129674A (ja) 分光透過率測定装置
Wyant 1.0 measurement of paraxial properties of optical systems
JP2010014463A (ja) 光学素子の測定方法及び光学素子の製造方法
US20130201474A1 (en) Aberrometer for Measuring Parameters of a Lens Using Multiple Point Sources of Light
RU2325048C1 (ru) Лазерный центратор для рентгеновского излучателя
Li et al. A portable standalone microscope by attaching a compact module to a digital camera
Mil Department of Physics and Astronomy
Gonzales et al. Optical behavior simulation of the divergence adapter elements in a Ronchi deflectometry configuration for convex surfaces.
SU79150A1 (ru) Оптический сферометр
Premkumar et al. Telemetry microscope

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20171121